"QALİB və MƏĞLUBLAR YOXDUR…"
Amerika - Rusiya razılaşması Kremlə öz heysiyyatını qorumağa, ağ evə isə siyasi xallar qazanmağa imkan yaratdı
2010-cu il aprelin 8-də Praqada Rusiya ilə ABŞ arasında yeni strateji hücum silahları haqqında müqavilənin (SHS) imzalanması uzun və əziyyətli əməyin nəticəsi idi. Bir məqamı xatırlatmaq kifayətdir ki, tərəflər arasında 1991-ci ildə imzalanmış köhnə razılaşmanın müddəti 2009-cu ilin sonunda başa çatmışdı. Lakin o vaxtdan Vaşinqtonla Moskva yeni razılaşmaya dair mövqelərini ortaya qoya bilmirdilər. Buna nail olmaq üçün 30-dan artıq qurumun nümayəndələrini özündə birləşdirən xüsusi komissiya uzun-uzadı iş aparmalı oldu. Ekspertlər bu dövrdə ABŞ və Rusiya prezidentlərinin şəxsi nəzarəti altında danışıqların 10 raundunu keçiriblər.
700 - 800 - 1550
160 səhifədən artıq olan yeni müqaviləyə əsasən, Rusiya və ABŞ 7 il ərzində strateji daşıyıcıların sayını azaltmalıdır. Söhbət qitələrarası ballistik raketlərin, sualtı qayıqlar üçün ballistik raketlər, həmçinin ağır strateji bombardmançıların sayının 700-dək azaldılmasından gedir. Bu ölkələrdə müfəssəl və qeyri-müfəssəl daşıyıcı partlayıcıların ümumi sayı 800 ədədi keçməməlidir. Başlıqların maksimal sayı isə hər iki ölkə üçün 1550 ədəd nəzərdə tutulur. Bu, əvvəlki razılaşma ilə müqayisədə 30% azdır.
Müqavilənin imzalanmasından əvvəl Rusiya prezidentinin köməkçisi Sergey Prixodko RİA "Novosti"yə bildirmişdi ki, bu dəfə müqavilə həm istifadə olunan, həm də istifadədən çıxarılmış strateji sistemlərə aiddir. Bundan başqa, yeni müqavilə sualtı qayıqlar, adi silahlar və ağır bombardmançılarla silahlanma üzərində sərt nəzarəti özündə əks etdirir. Bu isə potensialın geri qaytarılmasının məhdudlaşdırılmasına hesablanıb.
Bundan başqa, tərəflərin ildə bir dəfə informasiya mübadiləsi etmələri nəzərdə tutulsa da, hesabatda hansı məlumatların əks olunacağını tərəflərin özləri müəyyən edəcək.
Yeri gəlmişkən, razılaşmada Rusiyanın Votkinskdəki raket texnikası istehsalı ilə məşğul olan müəssisəsinə nəzarətin davam etdirilməsi nəzərdə tutulmayıb.
Müqavilənin müddəti 10 ildir. Bu dövr bitdikdən sonra yeni müqavilə imzalanmazsa, onun müddətinin maksimum 5 il uzadılması da nəzərdə tutulur.
"The New York Times" hələ müqavilə imzalanmazdan əvvəl partlayıcıların sayılması məsələsində "çətinlik" olduğunu yazırdı: müqaviləyə əsasən, yerüstü və dəniz bazalarındakı ballistik raketlərin təchiz edildiyi real başlıqlar sayılacaq. Hər bir ağır bombardmançı 1 partlayıcı kimi sayılsa da, əslində o, daha çox sayda partlayıcı daşımaq iqtidarındadır. Məsələn, B-52 bombardmançısı eyni vaxtda 20 ədəd nüvə silahı daşıya bilər - 14 qanadlı raket, 4 B61-7 bombası və 2 B83 bombası.
"Federation of American Scientists"in qiymətləndirməsinə görə, "ABŞ-ın 2100 müfəssəl partlayıcısından təxminən 450-si, Rusiyada isə 2600-dan 860-ı nəzərə alınmayacaq. Odur ki, müqaviləyə əməl etmək üçün ABŞ-ın 100, Rusiyanın isə 190 partlayıcını ixtisar etməsi kifayətdir". Ağ ev isə bildirir ki, "bombardmançılar silahlanmaya nəzarətdə o qədər də vacib element deyil. Çünki onlar ilkin zərbə üçün nəzərdə tutulmayıb".
Müqavilənin mətnində deyilir ki, "hər iki tərəf ağır silahlardan imtina edir".
Maneələr
İndi sənəd Rusiya Parlamenti və ABŞ Konqresi tərəfindən ratifikasiya olunmalıdır. Konqresdə bu "döyüş"ün asan keçməyəcəyi məlumdur: təkcə respublikaçılar deyil, hətta Obamanın ətrafındakı bəzi qüvvələr də Rusiya ilə müqaviləyə qarşıdır.
"Los Angeles Times" yazır ki, Obamanın siyasi uğurunun hüquqi məğlubiyyətlə əvəzlənməsi təhlükəsi var. Qəzet bu səbəbdən də Amerika prezidentinin "iki seçim imkanının" olduğunu yazır: o, ya ölkə konstitusiyasının ikinci maddəsinə uyğun olaraq, Senatın üçdəbirindən sənədin dəstəklənməsini, ya da birinci maddəyə əsasən, hər iki palatadan adi səs çoxluğu istəyə bilər.
"Prezident Nikson 1972-ci ildə Sovet İttifaqı ilə silahlanma haqda ilkin razılaşmanı müzakirə edən zaman ikinci yolu seçmişdi. Obama da Niksonun seçdiyi konstitusion yolla getməlidir. Bu halda ona cəmi 60 senatorun səsi kifayət edəcək. Əks təqdirdə, Obama 67 səs toplamalıdır və bu, prezidenti obstruksiya ilə qarşı-qarşıya qoya bilər", - deyə qəzet yazır.
Moskva üçün də maneələr var. Aprelin 6-da Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov ölkəsinin yeni SHS müqaviləsindən çıxmasına səbəb ola biləcək şərtləri açıq şəkildə səsləndirib. Onun sözlərinə görə, "Əgər ABŞ-ın strateji hava hücumundan müdafiə potensialının kəmiyyət və keyfiyyət artımı Rusiyanın strateji nüvə qüvvələrinin effektivliyinə ciddi təsir göstərərsə", Moskva razılaşmadan çıxacaq. Xatırladaq ki, Moskva yeni SHS-də hücum silahları ilə strateji hava hücumundan müdafiə sistemlərinin birbaşa əlaqələndirilməsi üçün əlindən gələni etsə də, buna nail olmayıb. Məlum olduğu kimi, Kreml ABŞ-ın hava hücumundan müdafiə sisteminin Avropada peyda olmasının yalnız Şimali Koreya və İrandan müdafiəyə hesablanmadığına əmindir. Moskva hesab edir ki, bu, Rusiyanın milli təhlükəsizliyinə də problem yaradır.
ABŞ isə artıq qeyd olunduğu kimi, hava hücumundan müdafiə sistemi məsələsinin yeni müqaviləyə salınmasına imkan verməyib. Orada bu sahədə heç bir məhdudiyyət nəzərdə tutulmur. Lavrov isə buna baxmayaraq, yenə də sənəddə iki məsələ arasında əlaqənin olduğunu düşünür.
Yeri gəlmişkən, Obama Praqada Medvedevlə keçirdiyi mətbuat konfransında bir daha bəyan edib ki, ABŞ-ın hava hücumundan müdafiə sistemi "Rusiyanın strateji təhlükəsizliyinə heç bir təhtid yaratmayacaq".
"Bu, taktiki nüvə silahlarının hərbi əməliyyatlar səhnəsindən necə yığışdırılması, qeyri-müfəssəl raketlərin daha da ixtisar olunmasına dair daha geniş diskussiyanın bir hissəsi olacaq. Nəzərə çarpacaq irəliləyişin əldə oluna biləcəyi xeyli məsələlər var", - deyə ABŞ Prezidenti bildirib.
"Yenilənmə" məkanı
Yeri gəlmişkən, iki ölkə arasında müqavilənin imzalandığı məkan da böyük əhəmiyyətə malikdir. Axı Corc Buş administrasiyasının planına əsasən Varşava ilə yanaşı, məhz Praqa ABŞ-ın hava hücumundan müdafiə sisteminin yerləşdiriləcəyi məkan olmalı idi. Bir vaxtlar Rusiya ilə Amerika arasında bu məsələyə dair fikir ayrılığı o həddə çatmışdı ki, dünya KİV yenidən "soyuq müharibə" mövzusuna müraciət edirdi.
Amma ABŞ-ın yeni prezidenti Barak Obama sələfinin bu planından imtina etməklə, Amerikanın raket sipərinin yeni variantını təklif edib. Nəticədə hər şey tam fərqli alınıb və indi Praqanı əminliklə ABŞ-la Rusiya arasında münasibətlərin yeniləşməsi "düyməsi"nin nəhayət, basıldığı məkan adlandırmaq olar. Burada Obama ilə Medvedev informasiya mübadildəsi və təhlükələrin qiymətləndirilməsi də daxil olmaqla, hava hücumundan müdafiə sisteminə dair müzakirələrin davam etdirilməsinə qərar veriblər.
Razılaşmanı analiz edən ekspertlər hesab edir ki, onu ABŞ-Rusiya münasibətlərinin "yenilənməsi" prosesinin bir mərhələsi saymaq olar. Məsələ ondadır ki, SHS haqda müqavilədə ABŞ-la Rusiya demək olar ki, eyni geosiyasi rola malik bərabər rəqiblərdir. Bundan başqa, bu "rəqiblər" oynadıqları rolun əhəmiyyətini anlayaraq, dünyaya nümunə göstərməyə də çalışırlar. Dmitri Medvedevin dediyi kimi, "Rusiya ilə ABŞ müqaviləni imzalamaqla yalnız öz təhlükəsizliklərini möhkəmləndirməyib, həm də bütünlükdə dünyanın təhlükəsizliyinə töhvə verib". Onun qiymətləndirməsinə görə, bu işdə ən başlıca nailiyyət "nə qalib, nə də məğlubun" olmasındadır.
B. Obama isə imici üçün siyasi xallar qazanır. Əksər Amerika KİV-i imzalanmış müqaviləni Ağ ev sahibinin qeyd-şərtsiz ilk xarici siyasi uğuru adlandırır.
"SHS üzrə yeni müqavilə bizi nüvə silahı olmayan, təhlükəsiz gələcəyə daha da yaxınlaşdırır. Çünki "soyuq müharibə" dövrunun təcəssümü olan nüvə silahı, bizim dövrümüz üçün də ən böyük təhlükədir. Biz XX əsrin mirasını keçmişdə qoymaqla irəli daha bir addım atır, uşaqlarımız üçün daha təhlükəsiz gələcək qururuq", - deyə Barak Obama bildirib.
Bundan başqa, Obama Mərkəzi Avropanın postsosialist ölkələrinin rəhbərlərini Rusiya-Amerika münasibətlərinin möhkəmləndiyinə əmin edib. Ağ ev rəhbəri əmindir ki, bu fakt "Mərkəzi Avropa regionuna da müsbət təsirini göstərəcək, onun təhlükəsizliyini nəzərəçarpacaq dərəcədə gücləndirəcək".
İran problemi
Obama administrasiyası bu müqavilənin imzalanması ilə daha bir vacib xal qazanıb: o, BMT Təhlükəsizlik Şurasında İrana qarşı yeni sanksiyaların tətbiqi ilə bağlı növbəti "döyüş" ərəfəsində dünya ictimaiyyətinin gözündə mövqelərini xeyli möhkəmləndirib. Belə hesab olunurdu ki, dünyada əsas nüvə potensialı ABŞ-la Rusiyadadır. İndi onlar yeni müqaviləni imzalamaqla bu məsələdə sözlərini dedilər. Beləliklə, Vaşinqton hələ də tərəddüd edən Moskvaya bir daha bəyan edir ki, Tehrana qarşı qəti tədbirlər görülməlidir.
Obama da Praqada Medvedevlə birgə keçirdiyi mətbuat konfransında bir daha bildirib ki, "İranın nüvə proqramı yeni silahlanmaya start verilməsi təhlükəsi yaradır". "Biz BMT Təhlükəsizlik Şurasının İrana qarşı sərt sanksiyalar tətbiq etməsinə nail olmağa çalışacağıq. Biz nüvə silahlarının yayılmaması rejiminə qarşı olan addımlara dözmək fikrində deyilik", - deyə Obama bildirib.
Medvedev isə onun bu fikrinə cavab olaraq, deyib ki, "BMT Təhlükəsizlik Şurası İranla bağlı məsələyə yenidən baxa bilər. Çünki Tehran nüvə proqramı problemində irəli sürülən xeyli konstruktiv və kompromis təşəbbüslərə reaksiya vermir".
Bundan başqa, Ağ Evin SHS haqda müqavilənin imzalanmasından bir neçə gün əvvəl açıqladığı yeni nüvə strategiyasında da nüvə terrorizminin və nüvə silahlarının yayılmasının qarşısının alınması əsas məqsəd kimi göstərilib. Sənədə əsasən, ölkələrin milli təhlükəsizliyinin təminində kütləvi qırğın silahlarının rolu xeyli azalır.
ABŞ-ın üzərinə götürdüyü yeni öhdəlikdə Amerikaya hətta bioloji və kimyəvi silahla hücum edən nüvə potensialına malik olmayan ölkələrə qarşı atom silahından istifadə olunmaması nəzərdə tutulub. Obama əmindir ki, belə hücumların qarşısını nüvə silahından istifadə etmədən, adi müasir silahlarla da asan şəkildə almaq mümkündür. Amma sənəddə bildirilir ki, bu öhdəlik nüvə silahlarının yayılmamasına dair müqavilənin tələblərinə tam əməl etməyən ölkələrə şamil olunmur.
Beləliklə, Barak Obama açıq şəkildə göstərir ki, bu gün dünya ictimaiyyətinin gündəmində olan məsələ nüvə tərk-silahı mövzusunda dialoqun bərpasıdır.
Yeri gəlmişkən, bu ilin mayında Nyu-Yorkda nüvə silahlarının yayılmaması haqda müqavilənin müzakirə ediləcəyi konfrans keçiriləcək. Orada çoxlu sayda siyasətçi, alim və ictimai xadimlərin iştirakı nəzərdə tutulub.
Obama Praqada bir məqamı da xüsusi vurğulayıb. O, ümid edir ki, Rusiya ilə yeni SHS müqaviləsinin imzalanması Moskva ilə taktiki, o cümlədən qeyri-müfəssəl silahların ixtisarına dair də müzakirələrin başlanmasına təkan verəcək. Xüsusilə, ABŞ-ın Avropadan 200 atom bombasını çıxara biləcəyi bəyan etməsindən sonra.

"НЕТ ВЫИГРАВШИХ И ПРОИГРАВШИХ…"
Появление на свет 8 апреля 2010 года в Праге нового российско-американского Договора о стратегических наступательных вооружениях (СНВ) было результатом долгой и кропотливой работы. Достаточно упомянуть, что срок действия предыдущего соглашения (было подписано в 1991 году) истек в конце 2009 года, но окончательно согласовать свои позиции Вашингтону и Москве удалось только в середине весны следующего года. Для того чтобы это стало возможным, трудилась специальная комиссия, в которую вошли представители более 30 ведомств. Всего эксперты провели 10 раундов полноформатных переговоров под личным контролем российского и американского президентов.
700 - 800 - 1550
Согласно тексту нового договора, который состоит из более 160 страниц, Россия и США в течение 7 лет после его подписания должны сократить число развернутых стратегических носителей - межконтинентальных баллистических ракет, баллистических ракет подводных лодок, а также тяжелых стратегических бомбардировщиков до 700. Суммарное количество развернутых и неразвернутых носителей боезарядов у каждой из сторон не должно превышать 800 единиц. Максимальное общее количество боеголовок - 1550 единиц с каждой стороны, что на 30% меньше, чем предусматривалось предыдущим соглашением.
Как ранее сообщало РИА "Новости" со ссылкой на помощника президента РФ Сергея Приходько, теперь в поле действия договора попадают как используемые, так и снятые с вооружения стратегические системы. Кроме того, новый договор предусматривает строгий контроль за подводными лодками, переоборудованными под обычное вооружение, и тяжелыми бомбардировщиками, что будет направлено на ограничение возвратного потенциала.
Также каждая сторона может держать ограниченный, не учтенный в общем числе носителей, неядерный стратегический потенциал, размещенный в специальных районах под контролем сил орбитальной группировки. Обмен информацией предусмотрен раз в год, причем решение о том, какие данные будут включены в отчет, будет приниматься передающей стороной. Кстати, договор не предусматривает продолжение наблюдения за ключевым российским предприятием по производству ракетной техники в Воткинске.
Срок действия нового соглашения - 10 лет. Предусмотрена возможность продления договора по взаимному решению сторон на срок не более пяти лет, если он не будет заменен новым соглашением.
Между тем издание The New York Times еще до подписания договора указывало на "загвоздки" в подсчете боезарядов: согласно договору, будет учтено реальное число боеголовок, которыми оснащены баллистические ракеты наземного и морского базирования, но каждый тяжелый бомбардировщик приравнен к одному боезаряду, хотя он может иметь на борту намного больше. Тут же говорится, что, к примеру, "бомбардировщик B-52 одновременно может нести 20 единиц ядерных вооружений - 14 крылатых ракет, четыре бомбы B61-7 и две бомбы B83". Таким образом, согласно оценке Federation of American Scientists, "около 450 из 2100 оперативно развернутых боезарядов США и 860 из 2600 российских учтены не будут, так что для соблюдения договора Америке достаточно сократить 100 боезарядов, а России - 190". При этом Белый дом говорит, что "бомбардировщики - не самый важный элемент контроля вооружений, поскольку они не предназначены для первого удара".
Сам текст договора гласит, что "каждая из сторон ограничивает тяжелые бомбардировщики, предназначенные для испытаний, количеством, не превышающим 10 единиц".
"Подводные камни"
Теперь документ должны ратифицировать российский парламент и Конгресс США. И "битва" в Конгрессе простой быть явно не обещает, ведь противники договора с Россией есть даже в ближайшем окружении Обамы, не говоря уже о республиканцах.
Как пишет Los Angeles Times, существуют опасения, что политический успех Обамы может обернуться юридическим поражением. Поэтому, как указывает авторитетное американское издание, у американского президента "есть выбор из двух вариантов: он может попросить две трети Сената ратифицировать соглашение в соответствии со второй статьей Конституции, либо попросить простое большинство обеих палат одобрить соглашение в соответствии с первой статьей".
"Президент Никсон выбрал второй путь, когда обсуждал начальное соглашение о вооружениях с Советским Союзом в 1972 году. Обама должен последовать конституционному пути Никсона. В этом случае ему потребуется поддержка всего 60 сенаторов. В противном случае ему нужно будет набрать 67 голосов, и он рискует подвергнуться обструкции", - поясняет Los Angeles Times.
Между тем у Москвы для договора также припасены свои "подводные камни". 6 апреля министр иностранных дел России Сергей Лавров четко назвал условия, при которых Россия может выйти из нового Договора об СНВ. Так, это произойдет, "если и количественное, и качественное наращивание потенциала стратегической противоракетной обороны США начнет оказывать существенное влияние на эффективность российских стратегических ядерных сил".
Напомним, что Москва всячески старалась, чтобы в новом Договоре об СНВ учитывалась связь наступательных вооружений со стратегической противоракетной обороной. Кремль, как известно, уверен, что размещение элементов американской ПРО в Европе может не только служить защитой от возможного нападения со стороны "стран-изгоев" - КНДР и Ирана, но также угрожать национальной безопасности России.
Однако США удалось настоять на своем и в новом СНВ никаких ограничений ПРО нет, хотя, как утверждает Лавров, в документе все-таки присутствует взаимосвязь СНВ - ПРО.
Впрочем, Барак Обама на совместной пресс-конференции с Дмитрием Медведевым в Праге еще раз подчеркнул, что "ПРО США не будет угрожать стратегической безопасности России".
"Эта дискуссия будет частью более широкой дискуссии о том, как можно удалять тактическое ядерное оружие с театра военных действий, более резко сокращать неразвернутые ракеты. Есть целый ряд вопросов, в которых можно проделать значительный прогресс", - уверен американский президент.
Место "перезагрузки"
Кстати, в этом свете само место подписания документа значит довольно много, ведь именно Прага наряду с Варшавой должна была стать по плану администрации Джорджа Буша местом базирования элементов американской системы ПРО в Европе. Разногласия США и России по этому вопросу в одно время разгорелись до такой степени, что мировые СМИ вновь стали активно пользоваться подзабытым словосочетанием "холодная война".
Однако новый президент Барак Обама от намерений своего предшественника отказался и предложил иной вариант американского ракетного щита. В результате вышло все наоборот и Прагу можно смело назвать местом, где знаменитая кнопка "перезагрузки" американо-российских отношений наконец-то была по-настоящему нажата. При этом Обама и Медведев договорились продолжить дискуссию по ПРО, включая обмен информацией и оценку угроз.
Эксперты, анализируя соглашение, указывают на то, что одним из этапов российско-американской "перезагрузки" его можно назвать в первую очередь потому, что одним своим наличием документ, так сказать, тешит российское самолюбие. Все дело в том, что в Договоре об СНВ Россия и США - практически равные соперники, играющие одинаковую геополитическую роль. Более того, эти "соперники", осознавая свою значимую роль, договариваются, дабы подать пример остальному миру. Как заявил Дмитрий Медведев, "Россия и США, заключив договор, упрочили не только свою безопасность, но и безопасность всего мирового сообщества". По его оценке, главное заключается в том, что "нет выигравших и проигравших".
При этом стоит упомянуть, что РФ еще высвобождает в своем бюджете средства, которые ранее шли на поддержание вооружений в боеспособном состоянии (а также за счет упрощения верификационного механизма), а Обама явно выигрывает нужные очки для своего политического имиджа. Многие американские СМИ назвали договор первым безоговорочным внешнеполитическим успехом главы Белого дома.
"Новый Договор об СНВ приближает мир к более безопасному будущему без ядерного оружия, которое олицетворяет самые мрачные дни "холодной войны" и самую большую угрозу нашего времени. Мы делаем еще один шаг вперед, оставляя в прошлом наследие ХХ века и выстраивая более безопасное будущее для наших детей", - заявил президент США.
Кроме того, Обама заверил руководителей постсоциалистических государств Центральной Европы в происходящем поступательном укреплении российско-американских отношений. Глава Белого дома уверен, что этот факт "позитивно скажется на Центральноевропейском регионе" - "значительно укрепит его безопасность".
Накануне
Впрочем, администрация Обамы получила еще нечто более важное - укрепление своих позиций в глазах мирового сообщества накануне важной битвы в Совете Безопасности ООН по поводу введения новых санкций против Ирана. Было еще раз наглядно продемонстрировано, что главный тон в сфере ядерных вооружений задают Россия и США, и они сказали свое решающее слово подписанием нового Договора об СНВ. Таким образом, Вашингтон как бы вкладывает в руки все еще сомневающейся Москвы дополнительный аргумент, не признать очевидность которого теперь просто невозможно, - на Тегеран сейчас нужно воздействовать решительными методами.
Так, Обама в Праге на совместной пресс-конференции с Медведевым еще раз указал на то, что "атомная программа Ирана грозит положить начало новой гонке вооружений".
"Мы будем работать над тем, чтобы Совет Безопасности ООН установил сильные санкции против Ирана, и мы не потерпим действий, которые будут идти против режима нераспространения", - заявил глава Белого дома, в ответ на что его российскому коллеге, похоже, не оставалось ничего другого, как отметить, что "СБ ООН может вновь рассмотреть вопрос об Иране, поскольку Тегеран в вопросе о своей ядерной программе не реагирует на целый ряд предложенных ему конструктивных компромиссных предложений".
Более того, предотвращение ядерного терроризма и распространения ядерного оружия названо основной целью новой ядерной стратегии, которую за несколько дней до подписания договора представила администрация Белого дома. Согласно документу, роль оружия массового поражения в обеспечении национальной безопасности страны существенно снижается.
США берут на себя обязательство не применять ядерное оружие против неядерных стран даже в том случае, если эти страны совершат нападение на США с применением биологического или химического оружия. Обама уверен, что подобные атаки можно будет прекрасно отразить и без ОМП - с помощью обычных современных вооружений. Впрочем, в документе прописано исключение для стран, которые не выполняют в полной мере требования Договора о нераспространении ядерного оружия.
Таким образом, Барак Обама ясно дает понять: сейчас у мирового сообщества на повестке дня стоит вопрос возобновления диалога по поводу ядерного разоружения. Кстати, в мае в Нью-Йорке состоится конференция по рассмотрению действия Договора о нераспространении ядерного оружия, в которой примут участие многие политики, ученые, общественные деятели.
Стоит также отметить, что Обама в Праге заявил о своих надеждах на то, что подписание Договора об СНВ даст толчок к обсуждению с Москвой вопросов сокращения тактических вооружений, в том числе неразвернутых. В частности, не раз уже говорилось о том, что США могут вывести из Европы тактическое оружие - 200 атомных бомб.