Əvvəlki inqilabın zanbaqları solmağa macal tapmamış, Qırğızıstanda hakimiyyət yenidən devrildi
Qırğızıstanda "zanbaq inqilabı"ndan 5 il sonra, hakimiyyət növbəti dəfə devrildi. Bu dəfə də 5 il əvvəl olduğu kimi, hər şey Talas şəhərindən başladı. Xatırladaq ki, "zanbaq inqilabı" zamanı da cənubdakı qarışıqlıq bu şəhərdən yayılmışdı. O zaman narazılığa səbəb parlament seçkisinin nəticələrinin saxtalaşdırılması olmuşdu. Müxalifət nəticələrin ləğvini və prezident Əskər Akayevin istefasını tələb edirdi. Prezident korrupsiya, avtoritarizm, Qırğızıstan torpaqlarının Çinə satılmasında da günahlandırılırdı. Seçkinin nəticələri rəsmən elan edildikdən sonra isə Bişkekdə iğtişaşlar başlanmış və martın 24-də Hökumət evi ilə parlamentin binası zəbt olunmuşdu. Əskər Akayevin ölkədən qaçmasından bir gün sonra isə parlament müxalifət liderlərindən olan sabiq baş nazir Kurmanbek Bakiyevi dövlət başçısı səlahiyyətlərinin icraçısı təyin etmişdi.
İndi isə 5 il əvvəl baş verənlər yenidən təkrarlanıb. Növbəti narazılıq dalğası cəmi bir sutkanın içində korrupsiya və səriştəsizlikdə ittiham olunan Bakiyevi hakimiyyətdən süpürüb-atdı. Bakiyevin hakimiyyətdəki qohumlarının "zorakılığına" etiraz edən müxalifət bu cür aksiyalara çoxdan hazırlaşırdı. Onları Bakiyevin dövlət idarəçiliyində islahatlara başlamasından sonra əsas postlara prezidentin qohumları və yaxınlarının təyin olunması qıcıqlandırırdı. "Boz kardinal" rolunu isə bu ölkədə prezidentin kiçik oğlu Maksim Bakiyev oynayırdı.
Aprelin ilk günlərində müxalifətin planlarında ekstremal heç nə yox idi. Onlar, sadəcə, xalq toplantısı - qurultay keçirirdi. Amma belə toplantılardan birinin təşkili üçün Talasa gələn müxalifətçi "Vətən" partiyasının lideri Bolot Şerniyazov burada həbs edildi. Düzdür, tezliklə o, azadlığa buraxıldı, amma bu faktın özü şəhər administrasiyasının binası qarşısına minlərlə insanın toplaşması üçün kifayət etdi. "Bakiyev ketsın!" ("Bakiyev getsin!") şuarı da ilk olaraq burada səslənməyə başlandı.
Daxili işlər naziri Talası sakitləşdirmək üçün bu şəhərə yüzlərlə hərbçi göndərdi. Nəticədə, nümayişçilər şəxsən nazirin özü ilə haqq-hesab çəkmək qərarına gəldilər. Hadisələrin bu cür inkişaf etdiyini görən hakimiyyət önləyici tədbir kimi Bişkekdə müxalifətin digər liderlərini həbs etdi və bu, bütünlükdə ölkə ərazisində kütləvi aksiyaların qızışmasına səbəb oldu.
Aprelin 7-si səhər minlərlə insan paytaxt küçələrinə axışdı. Onları rezin güllələr və gözyaşardıcı qazla dağıtmağa cəhd olunsa da, mitinqçilər Bişkekin mərkəzindəki bütün inzibati binaları - parlament, Baş Prokurorluq və Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətinin binalarını ələ keçirdi.
Bunu görən hakimiyyət xalqı sakitləşdirmək üçün həbsə atılmış müxalifət liderlərini azad etsə də, bu, nəticə vermədi. Artıq digər şəhərlərdə də dövlət orqanlarının zəbt olunması prosesi sürətlə gedirdi. Bütün bunlar prezident Bakiyevin Qırğızıstanda fövqəladə vəziyyət elan etməsinə səbəb oldu. Xüsusi xidmət orqanları əməkdaşlarına isə insanlara birbaşa atəş açmağa icazə verildi. Onlarca insanın ölümünə səbəb də məhz bu oldu.
Sonradan məlum olub ki, toqquşmalar nəticəsində 81 nəfər dünyasını dəyişib, 523 nəfərsə yaralanıb. Bu, yalnız xəstəxanalara yerləşdirilmiş yaralıların sayıdır. Ümumilikdə isə mindən artıq insan xəsarət alıb. Həlak olanlar milli qəhrəmanlar kimi himnin sədaları altında və yaylım atəşləri ilə dəfn olunub.
Aprelin 7-si axşam nümayişçilər prezident mühafizəsinin də müqavimətini qıraraq, Hökumət evini zəbt edib. Lakin Bakiyev artıq orada yox idi. Əvvəlcə dövlət başçısını aparan təyyarənin ölkəni tərk etməsinə dair xəbərlər yayılsa da, təxminən, 1 saat sonra o özü jurnalistlər qarşısına çıxaraq, baş verənlərə münasibət bildirib. Televiziyalar isə artıq həmin vaxt müxalifətin əlində idi və dövlət başçısının canlı efirə çıxan opponentləri sabiq baş nazir Roza Otumbayevanın rəhbərliyi ilə Müvəqqəti Hökumət formalaşdırdıqlarını bəyan etmişdilər: məqsəd respublikanı başına götürmüş çalxalanmanı hansısa səviyyədə sakitləşdirmək idi.
Maraqlı faktlardan biri vaxtilə "zanbaq inqilabı" zamanı Bakiyevin yaxın silahdaşları olmuş şəxslərin bu dəfə prezidentə qarşı çıxmalarıdır. Söhbət sabiq baş nazir Almazbek Atambayev, keçmiş baş prokuror Azimbek Beknazarov, Roza Otumbayeva, parlamentin eks-spikeri Omurbek Tekebayevdən gedir. Onlar prezidenti "xalq inqilabı ideyalarını satmaqda, cinayətkar ailə hakimiyyəti rejiminin bərpasında" ittiham edirlər.
5 il əvvəl olduğu kimi, bu dəfə də inqilab dalğası talançılığa yol açıb. Oğrular əvvəlcə dövlət qurumlarını, prezident və hökumət başçısının iqamətgahlarını talan edib. Daha sonra növbə özəl sektora çatıb. Hakimiyyətsiz ilk gecə talanlarla yadda qalıb. Aprelin 8-də bu hal yenidən təkrarlanıb. Şəhərdə bütün qurumlar fəaliyyətini dayandırıb. Talanlar yavaş-yavaş mərkəzdən əyalətlərə doğru keçməyə başlayıb. Talanın qarşısını almaq üçün tələbələr, biznesmenlər və vaxtilə Əfqanıstanda qulluq etmiş veteranlardan ibarət drujinalar yaradılıb.
Artıq Müvəqqəti Hökumətin tərəfinə keçmiş milis və ordu da küçələrdə asayişin bərpasına başlayıb, yeni daxili işlər naziri isə talançılara atəş açılmasına icazə verib.
Bakiyev çaşqınlıq içərisində
Qırğızıstanın Müvəqqəti Hökuməti ilk anlarda Kurmanbek Bakiyevin səlahiyyətlərindən könüllü şəkildə imtina edəcəyini gözləsə də, bu, baş verməyib. Bakiyev belə asanlıqla təslim olmayacağını bəyan edib. Cəlilabad viliayətinin doğma Teyit kəndində məskunlaşmış Bakiyev özünü günahkar saymadığını deməklə yanaşı, müxalifətə xəbərdarlıq da edib: ona toxunmağa çalışsalar, Qırğızıstan qana bələnəcək. O, bu bəyanatı atasının evinin qarşısında, 2 min həmyerlisi, qohumları, həmçinin, barələrində axtarış elan olunmuş 3 qardaşının qarşısında verib. Qeyd edək ki, barələrində axtarış elan edilmiş şəxslər arasında prezidentin Dövlət Mühafizə Xidmətinə rəhbərlik etmiş qardaşı Janış Bakiyev də var. Təsdiqlənməmiş məlumatlara görə, hüquq-mühafizə orqanlarına mitinqçilərə atəş açılması göstərişini məhz o verib.
Xarici KİV-ə müsahibəsində prezident bildirib ki, məhkəməsiz cəzalandırıla biləcəyi, həmçinin, yaxınlarına divan tutulacağından narahat olduğu üçün hələ ki Bişkekə qayıtmağı düşünmür. Bakiyev baş vermiş çevrilişə görə, "xarici qüvvələri" günahlandırsa da, konkret ölkə adı çəkməyib.
Paytaxtı tərk etməsindən 1 həftə keçməmiş Bakiyev doğma Cəlilabadda tərəfdarlarını (təxminən, 3 min nəfər) bir araya toplayaraq, mitinq keçirib. Onların qarşısına da mühafizəçilərin əhatəsində çıxan Bakiyev tərəfdarlarına müxalifət təmsilçilərinin olduğu vilayət administrasiyasına qarşı heç bir addımın atılmamasını tapşırıb. "Bu bizə lazım deyil", - deyən Bakiyev müxalifətlə danışıqlara hazır olduğunu açıqlayıb.
Kurmanbek Bakiyev Qırğızıstan paytaxtının cənuba - Cəlilabad və ya Oşa köçürülməsinin istisna olmadığını da deyib. Çünki o, Qırğızıstanda şimalla cənub arasında vətəndaş müharibəsinin yaşanacağından narahatlığın böyük olduğunu bilir.
Ölkənin cənubundan olan eks-pertlərin fikrincə, Bakiyevi hakimiyyətdən kənarlaşdırmaq üçün bəlkə də Qırğızıstanın tərəfdaşı olan ölkələrin vasitəçiliyinə ehtiyac var. Analitiklərin fikrincə, bu missiyanı MDB, KTMT və ya ŞƏT həyata keçirə bilər.
Qırğızıstan müşahidəçiləri hesab edir ki, Bakiyev ölkənin cənubunda təcrid vəziyyətində nə qədər çox qalarsa, cənubda yaşayan əhali arasında onunla həmrəy olanların sayı o qədər artacaq. Bu isə Müvəqqəti Hökumət üçün prezidentin vəzifədən kənarlaşdırılması, qohumlarının məsuliyyətə cəlb olunması işini daha da çətinləşdirəcək.
Bakiyev məskunlaşdığı kənddə mitinq keçirən zaman Müvəqqəti Hökumət onun prezident toxunulmazlığının ləğvinə qərar verib. Paytaxtdan qaçmış prezidentə ultimatum da göndərilib: ya o, Bişkekə dönəcək, ya da həbs olunacaq. Qeyd edək ki, onun həbs ehtimalı kifayət qədər yüksəkdir. Müvəqqəti Hökumət Bakiyevi əhalini vətəndaş müharibəsinə çağıracağı təqdirdə də həbs edəcək.
Artıq Müvəqqəti Hökumətin qarşıdakı 2-3 ayda yeni konstitusiyanın qəbulu üçün referendum keçirməyə hazırlaşdığı məlumdur. Məqsəd ölkənin parlament respublikasına çevrilməsidir. Bundan başqa, Beknazarovun sözlərinə görə, artıq Qırğızıstanın Konstitusiya Məhkəməsinin fəaliyyəti də dayandırılıb. "Son zamanlar Konstitusiya Məhkəməsi konstitusiyanın tələblərini kobud şəkildə pozub və Kurmanbek Bakiyevin hakimiyyətini gücləndirməyə xidmət edən qərarlar qəbul edib", - deyə o bildirib.
Ölkədə baş verənlərə vaxtilə Bakiyev tərəfindən devrilmiş Əskər Akayev də münasibət bildirib. Moskvada verdiyi bəyanatda o deyib ki, Bakiyev mitinqçilərə atəş açılmasına əmr verməklə, özünə qarşı hökm çıxarıb: "Dünyanın heç bir ölkəsi onu qəbul etməyəcək. Onun taleyi çox pis gətirdi". Bakiyev cənubdakı kriminal qüvvələrə arxalanır və bəlkə də hələ son sözünü deməyib.
Dünya Bakiyevi müdafiə etmədi
Həqiqətən də, Bakiyevi nə Rusiya, nə də ABŞ müdafiə etdi. Vaşinqton Bişkekdəki diplomatik missiyası vasitəsi ilə verdiyi açıqlamada göstərdi ki, "devrilmiş prezident"ə sığınacaq verməyi düşünmür, çünki Qırğızıstanda baş verən son hadisələr "qırğız xalqının daxili işidir".
ABŞ Hərbi Qüvvələrinin mərkəzi komandanlığı isə Qırğızıstandakı "Manas" hərbi bazasından Əfqanıstana daşımalarda müvəqqəti olaraq istifadə edilməməsi haqda qərar qəbul edib. O, hələ ki Əfqanıstana əlavə hərbçilərin aparılmasında başqa marşrutlardan yararlanır. Amma bu baza yüklərin daşınması və təyyarələrin yanacaqla təminatı üçün əvvəlkitək istifadə olunacaq.
Amerikanın "New York Times" qəzetinin dərc etdiyi məqalədə Qırğızıstanda baş verənlərin səbəbi kimi rəqib klanlar və biznes qrupların mübarizəsi göstərilib. Qəzet hesab edir ki, həmin qruplar ABŞ-ın "Manas" aviabazasının yanacaqla təminində monopoliyanı əldə etmək üçün ciddi mübarizə aparır: "2005-ci ildə kütlə hakimiyyəti devirən zaman ABŞ pis vəziyyətdə qalmışdı: etirazçı kütlənin səsləndirdiyi fikirlər arasında hakim ailənin Pentaqonla müqavilə hesabına varlanması fikri də var idi. İndi də vəziyyət son dərəcə oxşardır. Keçid hökumətinin rəhbərliyi ölkə prezidenti Kurmanbek Bakiyevin oğlu Maksimi Amerikanın Qırğızıstandakı aviabazasına yanacaq satmaqla, ayda 8 milyon dollar qazanmaqda, monopoliyada və güzəştli şərtlərlə vergi ödəməkdə günahlandırır".
Maraqlıdır, Rusiya da K.Bakiyevin devrilməsindən xüsusi təəssüf keçirmir və Qırğızıstanın yeni hökuməti ilə işləməyə hazırlaşır. Hər halda, son dönəmlərdə Moskvanın Bişkeklə bağlı xeyli narazılığı var idi. Üstəlik, Qırğızıstanda baş verənləri heç də "narıncı inqilab" saymaq olmaz.
Ötən ilin iyununda Kurmanbek Bakiyev ABŞ-ın "Manas"dakı aviabazasını ölkədə saxlamağa qərar verib. Kremlin isə bu bazanın ləğvinə çoxdan çalışdığı bəllidir. Bundan başqa, son zamanlar Qırğızıstanda rusdilli saytlara hücumlar başlanmışdı, onların fəaliyyəti ya məhdudlaşdırılır, ya da ümumiyyətlə, qadağan olunurdu.
Rusiyanın Baş naziri Vladimir Putin Moskvanın Qırğızıstanda baş verən son hadisələrə aidiyyətinin olmadığını açıq şəkildə bəyan edib. O, K.Bakiyevi tənqid etməyi də unutmayıb: "Bakiyev hakimiyyətə gələn zaman prezidentlikdən uzaqlaşdırılmış Əskər Akayevi yüksək postları ailə üzvlərinə verməkdə, Qırğızıstan iqtisadiyyatına onun qohumlarının nəzarət etməsində günahlandırırdı. Mənə belə gəlir ki, cənab Bakiyev də eyni addımları atırdı".
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyindəki yüksəkrütbəli məmur isə "Kommersant" qəzetinə açıqlamasında bildirib ki, Qırğızıstanda baş verənləri Kreml üçün tam gözlənilməz hadisə saymaq olmaz: "Hər şey onsuz da buna doğru gedirdi. Gözlənilməz olanı yalnız hadisələrin cərəyan etdiyi sürətdir".
Bütün bunlara baxmayaraq, bəzi analitiklər Moskvanın əməllərində Qırğızıstanda yeni inqilaba dəstək işartıları hiss edir. Qərb KİV yazır ki, Bakiyevin devrilməsindən dərhal sonra Putinin Otumbayevaya zəng vurması və hərtərəfli yardım vəd etməsi onun Bişkekin xarici siyasətində dəyişikliyə imkan verməmək niyyətindən irəli gəlir.
Amerikanın Heritage Foundation təşkilatının eksperti Ariel Koen isə "The Wall Street Journal"da nəşr edilmiş məqaləsində Otunbayevanın Müvəqqəti Hökumətə rəhbərliyə başladıqdan dərhal sonra xüsusi elçisini Kremlə göndərməsinə, Moskvaya "yardım"a görə nümayişkaranə şəkildə minnətdarlıq etməsinə diqqət çəkir: "Rusiya "rəngli inqilablar"a antipatiya ilə yanaşsa da, bu, "Qızılgül (roza - red.)inqilabı"nı dəstəkləyib", - deyə Koen bildirir.
Onun fikrincə, Obama administrasiyası Qırğızıstanda baş vermiş çevrilişə lazımi operativliklə reaksiya göstərə bilməyib. Rusiya isə əksinə, "cüdoçuya xas sürət və məharətlə" hərəkət edib və bu üzdən qarşıdakı dövrdə ABŞ-ın "Manas" bazası ilə bağlı problemləri yarana bilər.
Amerikalı ekspert bildirir ki, son illər Rusiya Corc Buşun Avrasiyada əldə etdiklərini bir-bir geri alır. "Avqust müharibəsindən sonra Gürcüstanın NATO-ya üzvlük şansı praktik olaraq qalmayıb. Yanukoviçin prezident seçilməsi ilə isə qərbpərəst Ukrayna neytral ölkəyə çevrilib. İndi gündəmdə olan ABŞ-ın Orta Asiyadakı mövcudluğudur", - deyə Koen bildirir.
Onun fikrincə, bu vəziyyətdə ABŞ, ilk növbədə, Bakiyevdən kənar durmalıdır. Bunun üçün Obama administrasiyası, məsələn, Müvəqqəti Hökumətə devrilmiş prezident üzərində məhkəmənin qurulması işində yardım təklif edə, Otumbayevaya isə Vaşinqtona səfər etmək imkanı yarada bilər: "Dövlət Departamenti Qırğızıstana yardım proqramının səxavətli olacağını göstərməlidir".
Bu istiqamətdə ABŞ-ın uzunmüddətli vəzifəsinə gəlincə, analitik hesab edir ki, Vaşinqton "Manas"dakı bazanın mövcudluğunu qorumalıdır: "Hətta Moskva buna qarşı çıxsa və daha çox öz nəzarətində olan təchizat marşrutu təklif etsə belə, Vaşinqton "Manas"ın qorunmasına çalışmalıdır".
Avropanın baş verənlərlə bağlı mövqeyinə gəlincə, Avropa İttifaqı da Bakiyevin rəqiblərinə ilk dəstək verənlər sırasında olub. Aİ-nin Qırğızıstandakı xüsusi nümayəndəsi Pyer Morel bildirib ki, Aİ ölkəyə konstitusiya islahatları məsələsində yardım göstərməyə hazırdır.
Hazırkı çətin durumda hadisələrin necə inkişaf edəcəyini proqnozlaşdırmaq çətindir. Bəzi ekspertlər, hətta ciddi fəsadlar verəcək vətəndaş müharibəsinin yaşana biləcəyini də istisna etmir. "Dünyanın ərazisində həm Rusiya, həm də ABŞ-a məxsus hərbi baza olan yeganə dövlət yenidən qanlı vətəndaş toqquşmaları ərəfəsindədir", - deyə "Time" jurnalı yazır.
Beynəlxalq Böhran Qrupunun direktoru və "Time"nin Moskva bürosunun keçmiş rəhbəri Pol Kuinn-Cac isə hesab edir ki, Qırğızıstanda vətəndaş müharibəsinin başvermə ehtimalı çox aşağıdır: "Bəlkə də Bakiyev hədə-qorxu gəlir. Amma Kurmanbek Bakiyev həqiqətən problem yaratmaq istəsə, onun əsas silahı xalqın hissləri yox (onun bu resursu çox məhduddur), haradasa gizlətdiyi son dərəcə böyük həcmdəki pullar olacaq".
Kuinn-Cac hesab edir ki, bu gün Qırğızıstanda sabitliyə əsas təhlükələrdən biri Müvəqqəti Hökumətin tərkibindəki parçalanmadır. O, Müvəqqəti Hökumətdə xarizmatik lider çatışmazlığının olduğunu da düşünür. Ekspert ümid edir ki, müxalifətin sıralarında "qırğılar" peyda olmayacaq və yeni hakimiyyət Bakiyevlə müharibəyə getməyəcək.

HISTORY REPEATS ITSELF
A president was toppled again in Kyrgyzstan, five years after the 'tulip' revolution. And again, as with five years ago, it all started in the town of Talas, whence disorders spread across the south of the country in 2005. As before, result rigging in parliamentary elections caused discontent. Then, the opposition had demanded that the results be annulled and President Askar Akayev step down, accusing him of corruption, authoritarianism and selling Kyrgyzstan land to China. After the official election results were published, riots started in Bishkek, and the Government House and Parliament Building were seized on 24 March 2005; already, by the next day, Parliament had appointed former Prime Minister and opposition leader Kurmanbek Bakiyev to be acting president.
And now the same thing has happened again. Yet another wave of protests removed Bakiyev himself, who was also accused of corruption, incompetence and who seemed to lack completely any contact with his nation. The opposition had long planned to organize nationwide protests against the "preponderance" of Bakiyev's relatives in high positions. The opposition was irritated by the fact that when Bakiyev began reforming state governance, his relatives were appointed to key posts. Bakiyev's younger son, Maksim, became the "grey eminence."
In early April, there was nothing extreme about the opposition's plans. Simply, people's assemblies - kurultays - were organized. Bolot Sherniyazov, the leader of the opposition Fatherland Party, arrived in Talas to organize one of these assemblies; he was detained there and then released soon afterwards. However, that was enough for thousands of people gathered in front of the local administration building. The slogan, "Bakiyev ketsin!" ("Bakiyev must resign!") was first heard there.
Internal Affairs Minister General Moldomus Kongantiyev was sent to quell the protests in Talas, with 100 military personnel. But the demonstrators threw the general out of town. In retaliation, the authorities in Bishkek put other opposition leaders in preventive detention, which, in turn, sparked mass protest actions across the country. On the morning of 7 April, thousands of people went out onto the streets. There were attempts to disperse them using gas and rubber bullets. However, the demonstrators stormed all the administrative buildings in the centre of Bishkek - Parliament, the General Prosecutor's Office and the State Security Ministry. The opposition leaders were released in an attempt to pacify the people, but this could no longer stop the riots. President Bakiyev declared a state of emergency and the special services were given permission to open fire. Dozens of people were killed.
Later, it emerged that 81 had died, 523 were wounded, and these were only the people who made it to hospitals. Altogether, more than 1,000 were injured. The dead were buried as national heroes, to the sound of the national anthem and salutes. On the evening of 7 April, after overcoming resistance from the presidential guard, the demonstrators seized Government House, but the head of state was no longer there. There were rumours that his airplane had left the country but, literally one hour later, he appeared before cameras and made his first comments on the situation in the country.
In the mean time, television was already in opposition hands, and the president's opponents announced on air that they had formed a provisional government, headed by former Foreign Minister Roza Otumbayeva, to somehow maintain order in the riot-stricken republic.
It is interesting that Kurmanbek Bakiyev's opponents had been his allies during the revolution: - former Prime Minister Almazbek Atambayev, former General Prosecutor Azimbek Beknazarov, Roza Otunbayeva, and former Parliament Speaker Omurbek Tekebayev, who accused the president of "betraying the ideals of the people's revolution and restoring the criminal system of nepotism in government."
Like five years ago, revolutionary moves gave rise to a wave of marauding. First, government buildings, and the residences of the president and prime minister were looted, then the marauders began to break into private properties. The first night without the old government was marked by mass looting. On 8 April, another round of looting and marauding started. No organization worked in the city. And, like ripples on water, violence began to shift towards the suburbs.
However, simultaneously with the gangs of marauders, people's militia detachments began to appear in the city - students, businessmen, sportsmen and veterans of the Afghan war started to patrol the streets. The army and the police, who took the side of the provisional government, also set about restoring order on the streets. And the new internal affairs minister even issued orders to fire at marauders.
Bakiyev at a crossroads
The provisional Kyrgyzstani government hoped that Kurmanbek Bakiyev would step down by himself. However, the toppled head of state announced that he was not going to give up.
In his native village of Teyit, in the Dzhalabad Region, Bakiyev said that he was innocent and warned that if attempts were made to arrest him, there would be bloodshed. He said this in the yard of his ancestral home in the presence of 2,000 fellow villagers, relatives and three of his brothers, all of whom were on the wanted list, including Zhanysh Bakiyev, head of the Presidential Guard Service who, according to unconfirmed reports, had ordered the opening of fire on demonstrators. In an interview with foreign media, Bakiyev said that, worried about the possibility of being lynched by relatives of the people killed, he was not going to go back to Bishkek. Furthermore, he accused "external forces" of involvement in the coup in the country, although he refused to "name any individual country."
Hardly a week had passed after his escape from the capital when Bakiyev assembled his supporters in the central square of his native Dzhalalabad (there were about 3,000 of them) and appeared before them, accompanied by guards. He urged them not to take any action against the regional administration to which opposition representatives had been appointed. "We do not need that," he said, stressing that he was ready for talks with his opponents. Kurmanbek Bakiyev even did not rule out the possibility of transferring the capital to the south of the country, to Dzhalalabad or Osh, because he knows that Kyrgyzstan is most afraid of a civil war between the north and the south. Experts in the south argue that to make the incumbent president resign, the participation of mediators from Kyrgyzstan's partner countries might well be necessary. In the analysts' opinions, this mission could be carried out by member states of the CIS, Collective Security Treaty Organization or Shanghai Cooperation Organization.
Kyrgyzstani observers argue that the longer Bakiyev remains in isolation in the south of the republic, the more sympathizers he will acquire among people of the south of Kyrgyzstan and the more difficult it will be for the provisional government to force the president to resign and to hold his closest relatives accountable.
While Bakiyev rallied his supporters, the provisional government decided to strip the president of immunity. The former president received an ultimatum: he must either return to Bishkek or face arrest. The likelihood of arrest is quite realistic. In addition, the new Kyrgyzstani authorities are ready to detain President Bakiyev if he urges the people to start a civil war.
It is already known that the provisional Kyrgyzstani government intends to hold a referendum on a new constitution to transform the country into a parliamentary republic. In addition, Beknazarov said that the work of the Kyrgyzstan Constitutional Court had been suspended. "In recent years, the Constitutional Court has grossly violated the constitution and issued decisions which consolidated President Bakiyev's authority," he explained.
In the mean time, former Kyrgyzstani President Askar Akayev, who was toppled by Bakiyev, said in Moscow that by ordering troops to open fire, Bakiyev had signed his own sentence. "No country in the world will accept him. His future is unenviable... He pins his hopes on criminal forces in the south and, perhaps, he has not had his final say yet," Akayev said.
The world voices no support for Bakiyev
Indeed, neither Russia nor the USA voiced support for Bakiyev. Washington made it clear through its diplomatic mission in Bishkek that it was not going to afford political asylum to the "toppled president" because the recent developments in Kyrgyzstan were the "internal affair of the people of Kyrgyzstan."
At the same time, the US Central Command decided to discontinue using the Manas Air Base in Kyrgyzstan for the delivery of troops to Afghanistan. To deploy additional forces in Afghanistan, other routes will be used for now. However, the base will still be used to deliver cargo and to refuel airplanes.
The New York Times published an article in which the struggle between rival clannish business groups for the monopoly to deliver fuel to the Manas US Air Base was cited as the cause of the disorders in Kyrgyzstan. "Back in 2005, the last time angry crowds toppled the government of Kyrgyzstan, the United States found itself in an awkward position: among the rallying cries was an allegation that the ruling family had benefited handsomely from Pentagon contracts," the paper reported. "Now, substantially the same thing appears to be happening again. Companies controlled by the president's 32-year-old son, Maksim, who became a hate figure during the uprising, skimmed as much as $8 million a month from fuel sales to the base, according to senior leaders in the new government, relying on monopoly and favourable taxation," the article reads.
Apparently, Russia is also not particularly sorry about the ousting of Kurmanbek Bakiyev, and it is ready to work with the country's new authorities. Moscow had accumulated a long list of complaints about Bishkek. In addition, there are no serious reasons to view the current revolution in Bishkek as "orange."
In June 2009, Kurmanbek Bakiyev made a decision to keep the US Air Base at Manas airport, which the Kremlin has been trying to close down. Further, the Kyrgyzstani authorities recently launched an offensive against Russian-language web sites, limiting or blocking access to them.
Russian Prime Minister Vladimir Putin publicly stated that Moscow had "nothing to do" with developments in the country. But he immediately went on to criticize Kurmanbek Bakiyev: "When President Bakiyev came to power, he strongly criticized the toppled President Akayev for nepotism and for appointing his relatives to the key economic posts in Kyrgyzstan. I get the impression that Mr Bakiyev is doing the same."
And a highly placed source at the Russian Foreign Ministry told the Kommersant newspaper that the developments in Kyrgyzstan did not come as a complete surprise to the Kremlin: "It was going in that direction, the only surprise was the speed," he admitted.
In the meantime, some analysts discerned support for the new Kyrgyzstani revolution in Moscow's actions. The Western media note that, to prevent changes to the country's foreign policy, Putin phoned Otunbayeva and promised unqualified support immediately after Bakiyev was ousted.
The US-based Heritage Foundation expert, Ariel Cohen, wrote in The Wall Street Journal that, as soon as Otunbayeva came to power, she immediately sent an envoy to the Kremlin and publicly thanked Moscow for its "help." "Despite Russia's antipathy towards the 'colour revolutions', it does support this 'Rosa's Revolution'," Cohen wrote. In his opinion, the Obama administration did not react to the coup in Kyrgyzstan quickly enough. Russia, on the contrary, moved "at lightning speed and with the agility of a judo wrestler," which is why the USA might now develop problems with the Manas Air Base.
The US expert stressed that, in recent years, Russia has excelled at "closing down" George W. Bush's initiatives in Eurasia. "After the August war, Georgia's chances of accession to NATO were made purely hypothetical, after Yanukovich's election, Ukraine's pro-Western orientation was switched to neutral. Now the US presence in Central Asia is at stake," Cohen argues.
In this situation, the USA must first distance itself from Bakiyev, for which purpose the Obama administration could, for example, offer its help to the provisional government in organizing a trial of the ousted president and give Otunbayeva the chance to visit Washington. "The State Department must make it clear that assistance to Kyrgyzstan will be generous," the article reads. And the long-term goal of the USA, according to Cohen, is to keep its air base in Manas "even if Moscow raises objections and proposes an alternative route (of supply) which would be better controlled by Russia.
As for Europe's position, the EU was also among the first to offer open support for Bakiyev's opponents. EU special envoy to Kyrgyzstan Pierre Morel said that the EU is ready to help the country in changing its constitution.
In the situation that has taken shape, it is difficult to predict further developments. But some experts even consider the possibility of civil war, with unpredictable consequences. "The only country in the world hosting both Russian and US military bases is again on the verge of bloody civil strife," wrote Time magazine.
But Paul Quinn-Judge, International Crisis Group director and former Time Moscow bureau chief, believes that civil war is a "very unlikely" scenario. "Maybe Bakiyev is bluffing... But if he wants to create problems, his main weapon is not the sympathy of the people (this is quite a limited resource), but the very large sums of money he has stashed away somewhere."
From Quinn-Judge's point of view, one of the most serious threats to Kyrgyzstan's stability today is a rift within the provisional government, which lacks a charismatic leader. The expert hopes that the hawks will not prevail in the opposition camp and the new authorities will not declare war on Bakiyev.