YEREVAN TƏZYİQ ALTINDA
Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ətrafında diplomatik fəallıq getdikcə artır. Türkiyənin Baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Parisdə Fransa Prezidenti Nikolya Sarkozi ilə ilə keçirdiyi görüşdə də bu problem əsas müzakirə mövzularından biri olub. KİV-in məlumatına görə, Ərdoğanın ölkəsinin ABŞ-dakı səfiri Namiq Tan vasitəsilə Birləşmiş Ştatlar Prezidenti Barak Obamaya göndərdiyi məktubda da Dağlıq Qarabağ münaqişəsindən danışılırdı. Nəhayət, hələ Vaşinqtonda keçirilən nüvə sammitindən əvvəl məlumatlı mənbələr bildirirdi ki, Ərdoğan sammitdən əvvəl Obama ilə görüşündə də Qarabağ problemini qaldıracaq.
Əsas hadisələr isə regionun özündə baş verdi
Hələ martın ortalarında Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantını açıqlayıb: "Sənədə əsasən, ilk növbədə, Ermənistan işğal altındakı 5 rayonu və Laçının 13 kəndini boşaltmalıdır. Bundan sonra bütün sərhədlər və kommunikasiyaların açılması, donor konfransının keçirilməsi, ərazilərin və kommunikasiyaların bərpası, proqramların reallaşdırılması nəzərdə tutulub. Həmin torpaqlara qayıdacaq məcburi köçkünlərin təhlükəsizliyinin təmini baxımdan bu məsələ beynəlxalq müşahidəçilərin iştirakı ilə həllini tapmalı və bundan sonra Ermənistan qüvvələri Laçın və Kəlbəcər rayonlarını boşaltmalı, bütün yollar açılmalıdır. Azərbaycanlı icmanın Qarabağa qayıdışından sonra isə son mərhələdə Dağlıq Qarabağın statusunun müəyyənləşdirilməsi prosesinə başlanılmalıdır".
Nazir onu da bildirib ki, "Qarabağ Azərbaycan torpağıdır və bu üzdən hansısa ərazinin Bakının inzibati nəzarətindən çıxması düzgün olmazdı". "Şübhəsiz, biz bütün məsələlərin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllini tapmalı olduğunu bildiririk. Müqəddəratı təyinetmə prinsipinə gəlincə, bu, beynəlxalq hüququn bir hissəsidir. Amma bu o demək deyil ki, hansısa ölkənin ərazi bütövlüyü pozulmalıdır", - deyə E.Məmmədyarov bildirib. "Qoy Ermənistan bu variantı qəbul edib-etmədiyini açıqlasın ki, biz işimizi bilək. Biz XİN-də müxtəlif variantları müzakirə edir, bu il danışıqları necə və hansı yolla aparmaq haqda düşünürük".
Daha sonra regionda əsl "diplomatik həyəcan" yaşanıb.  Əvvəlcə Yerevanda NATO-nun "Rouz Rot" seminarı keçirilib. ATƏT-in Minsk qrupunun fransalı həmsədri Bernar Fasyeyə inansaq, "Novosti-Armeniya" agentliyi onun bu tədbirdə səsləndirdiyi fikirləri təhrif edib. Bunun ardınca isə həmsədrlərin rəsmi bəyanatı yayılıb: "ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri, səfirlər Yuri Merzlyakov, Bernar Fasye və Robert Bradke martın 26-29-da Yerevanda və Dağlıq Qarabağda olub. Martın 27-də onlar danışıqların hazırk? durumu ilə bağlı de-fakto rəhbərliklə danışıqlar aparıb. Martın 28-də Yerevanda prezident Serj Sarqsyan və xarici işlər naziri Edvard Nalbandyanla görüşlər keçirilib. Görüşlərdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair baza prinsiplərinə ermənilərin şərhləri müzakirə edilib. Həmsədrlər Ermənistanda bir sıra digər görüşlər də keçirib. Həm bu, həm də Parisdə keçirilmiş görüşlər nəticəsində həmsədrlər tərəflərin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Madrid prinsipləri əsasında sülh yolu ilə həlli variantına sadiq olduqlarını məmnunluqla qeyd edir".
Sonda isə vasitəçilər Bakıya gəlmədən regionu tərk edib. Amma onların qayıdacaqları vədi də verilib: Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Vladimir Doroxin Rusiyalı həmsədr Yuri Merzlyakovun adından bildirib ki, vasitəçilər artıq aprelin sonlarında yenidən regiona gələcək. Bu zaman onların "portfel"ində nəyin olacağı isə hələ ki, cavabını gözləyən sual olaraq qalır. Hətta Məmmədyarovun Madrid prinsiplərinin detallarını açıqlamasından sonra belə, həmsədrlər susqunluğu davam etdirir.
Ermənistan da bu prinsipləri qəbul edib-etmədiyinə dair dəqiq mövqe ortaya qoymur. Yerevan rəsmi səviyyədə Madrid prinsiplərini hələ 2 il əvvəl danışıqların əsası kimi qəbul etdiyini bildirir. Lakin KİV-də fərqli informasiyalar dolaşır: Madrid prinsiplərinin 4 maddəsi Ermənistan tərəfindən qəbul edilmir. Düşünmək olar ki, qoşunların işğal altındakı torpaqlardan çıxarılması, azərbaycanlı köçkünlərin oraya qayıtması, Dağlıq Qarabağın statusunun Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində müəyyənləşdirilməsi də bu maddələr sırasındadır.
Bu arada isə - hələ həmsədrlərin regiona səfərindən əvvəl - Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan qəflətən Azərbaycana danışıqlar dövründə güc tətbiq etməmək haqda razılaşmanın imzalanmasını təklif edib. Bakı bu istəyə rəsmi reaksiya verməsə də, qeyri-rəsmi cavab məlumdur: danışıqlar masası üzərində real təkliflər var və əgər Ermənistan bəyan etdiyi kimi, onları qəbul edirsə, qoy bunu açıqlasın. Yerevan isə bunun əvəzinə yad torpaqları işğal etməsi azmış kimi, hələ təhlükəsizlik zəmanəti də istəyir.
Həmsədrlərin regiona səfərindən sonra isə Ermənistanın xarici işlər naziri E.Nalbandyan əvvəlcə Qarabağın statusunun müəyyənləşdirilməsini, daha sonra digər məsələlərin həllini təklif edib. Bu isə o deməkdir ki, Ermənistan işğal olunmuş torpaqları "statusun müqabilində" alver predmetinə çevirməyi düşünür.
Bütün bu "təşəbbüslər" bir məqamı açıq-aydın göstərir: Ermənistan danışıqlar prosesini Madrid prinsiplərindən kənarlaşdırmağa çalışır. Yerevan bu prinsipləri qəbul etməyə hazır deyil. Lakin kifayət qədər böyük "siyasi risk" onların rədd edilməsinə də imkan vermir. Vasitəçilərin regionu tələm-tələsik tərk etməsi də buna daha bir sübutdur. Diplomatlar gələcək addımlarını müəyyənləşdirmək üçün pauzaya ehtiyac duyublar.
Açığı, bu, Ermənistanın münaqişənin həllinə dair beynəlxalq təşəbbüslərə mane olduğu ilk hal deyil. Sadəcə, bu dəfə qəhrəmanlar köhnə mahnını yeni dekorasiyada və "tamaşaçıların" tamamilə fərqli əhvalı fonunda oxuyur. Dünya ictimaiyyətinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə diqqəti son dərəcə artıb. Bu, xüsusilə Rusiya ilə Gürcüstan arasında yaşanmış "5 günlük müharibə"dən sonra hiss olunur. Həmin müharibə "dondurulmuş münaqişələr"in necə asanlıqla fəal hərbi əməliyyatlarla əvəz oluna bildiyini göstərib və bu halda neft-qaz kommunikasiyalarının təhlükə ilə üzləşdiyi də məlumdur.
Ermənistanla Türkiyə arasında "yol xəritəsi" və Sürix protokollarının imzalanmasından sonra regionda baş verənlər isə bir daha reallığı üzə çıxarıb: Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həll olunmamış qalması digər sahələrdə də irəliləyişlərə imkan verməyəcək.
İstənilən halda, məhz ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri regionu tərk etdikdən sonra gözlənilmədən S.Sarqsyanın Vaşinqtonda keçiriləcək nüvə sammitinə dəvət olunduğu üzə çıxıb. Bu, Ermənistastanın siyasi isteblişmenti, xüsusilə müxalifət dairələri tərəfindən birmənalı qarşılanıb: Ermənistan prezidentindən israrla Madrid prinsiplərini qəbul etməsi istəniləcək.
"Hazırda Ermənistan - Türkiyə münasibətlərindən danışmaq yersizdir. Çünki bu münasibətlər birmənalı olaraq Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və bu məsələdəki irəliləyişdən asılıdır", - deyə Yerevanda keçirilən mitinqdə Ermənistanın sabiq prezidenti Levon Ter-Petrosyan bildirib. Onun sözlərinə görə,  "ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrləri danışıqlar prosesində "irəlləyiş" dedikdə, erməni tərəfinin 5 rayonu boşaltmasını nəzərdə tutur".
Ter-Petrosyan hesab edir ki, bunun əvəzində Ermənistan bəzi yolların və Türkiyə ilə sərhədlərin açılması istisna olmaqla, sadəcə vədlər alır.
L.Ter-Petrosyanın fikrincə, Minsk Qrupunun həmsədrləri arasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair ciddi fikir ayrılıqları var. O, bu fikir ayrılıqlarının nədən ibarət olduğunu növbəti çıxışlarında açıqlayacağını bildirib. Bununla yanaşı, sabiq prezident vasitəçilərin bir məsələdə yekdil olduğunu bildirib: Ermənistan torpaqları Azərbaycana qaytarmalıdır. Sabiq prezidentin fikrincə, bu məsələdə Bakı ilə Ankaranın maraqlı olması və dəstəyi Yerevanın vəziyyətini daha da ağırlaşıdır.
Ter-Petrosyanın sözlərinə görə, hazırda hər şey erməni tərəfinin mövqeyindən asılıdır: ya Ermənistan prezidenti Madrid sənədini imzalamalı, ya da bundan imtina etməlidir: "Birinci halda hakimiyyət xalqın, ikinci halda isə beynəlxalq ictimaiyyətin narazılığı ilə qarşılaşacaq".
"Hər iki halda Serj Sarqsyan hakimiyyəti itirəcək. Madrid sənədinin imzalanacağı təqdirdə onu xalq, əks təqdirdə isə Sarqsyanla bağlı kifayət qədər kompromata malik olan xarici qüvvələr devirəcək", - deyə L.Ter-Petrosyan bildirib. O, bu kompromatlar kimi seçkinin saxtalaşdırılmasını, 2008-ci il martın 1-də baş vermiş hadisələri və s. göstərib: "Düşünürəm ki, o, birinci variantı seçəcək və istəsə də, istəməsə də, 5 rayonu Azərbaycana qaytaracaq. Axı, bu halda Sarqisyan beynəlxalq ictimaiyyətdən toxunulmazlıq zəmanəti, hətta Nobel mükafatı və siyasi sığınacaq alacağına əmindir".
Əlbəttə ki, Levon Ter-Petrosyanın dediklərinə inanmaq da, inanmamaq da olar. Amma bir məsələ dəqiqdir: yaxın zamanlarda Ermənistan prezidenti son dərəcə ciddi təzyiqlərlə üzləşəcək. Artıq aprelin sonlarında Minsk qrupunun apardığı danışıqlar ola bilsin ki, tamamilə fərqli situasiyada davam etdirilsin.

YEREVAN UNDER PRESSURE
Diplomatic activity surrounding the Nagornyy Karabakh conflict is increasing. The Karabakh issue was one of the main topics of talks between the Turkish prime minister and French President Nicolas Sarkozy during Recep Tayyip Erdogan's visit to Paris. The subject of Karabakh was the focus of Recep Tayyib Erdogan's message to President Barack Obama, according to the media. The message was delivered to Washington by Turkey's ambassador to the United States, Namik Tan. Finally, before the start of the "nuclear summit" in Washington, many informed sources stressed that Erdogan would raise the subject of Karabakh during his meeting with the US president. However, major events unfolded in the region itself.
In mid-March, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov revealed details of an updated version of the Madrid principles for the Nagornyy Karabakh settlement: "According to the document, Armenia should first of all withdraw from 5 districts and 13 villages in the Lacin District. Then all borders and communications will be opened, a donor conference will be held, land and communications will be restored, programmes will begin to be implemented, the issue of international observers will be addressed, due to the importance of the security of internally displaced persons returning there, then the Armenian troops will withdraw from the Lacin and Kalbacar districts and all roads will open. After the return of the Azerbaijani community to Karabakh, conditions will be created to begin the process of determining the status of Nagornyy Karabakh at the final stage."
At the same time, the minister stressed that "Karabakh is Azerbaijan's land, and it would be wrong if any part of the republic's territory was not under its administrative control."
"Of course, we say that all questions must be determined within the territorial integrity of Azerbaijan. With respect to self-determination, this issue is part of international law. However, this does not mean that territorial integrity may be affected," Mammadyarov said.
"Let Armenia declare whether it accepts this option or not, so we know what to do next. We in the Foreign Ministry are also discussing various options and thinking about how to hold this year's discussions," said the Azerbaijani foreign minister.
And then, a real "diplomatic fever" broke out in the region. First, there was NATO's Rose Roth workshop in Yerevan, where, according to the French co-chairman Bernard Fassier, Novosti-Armenia mis-quoted him. And then there was an official release by the co-chairs: "The OSCE Minsk Group co-chairs, Ambassadors Yuriy Merzlyakov, Bernard Fassier and Robert Bradtke, visited Yerevan and Nagornyy Karabakh from 26-29 March. On 27 March, they met with the de facto authorities to discuss the current state of negotiations. On 28 March, they met with President Serzh Sargsyan and Foreign Minister Edward Nalbandyan in Yerevan and discussed Armenian comments on the basic principles of the Nagornyy Karabakh conflict. In Armenia, the co-chairs also held a series of other meetings. As a result of these meetings and gatherings in Paris, the co-chairs welcome the parties' commitment to achieving a peaceful settlement of the conflict based on the Madrid principles."
And then the Minsk Group left the region, without visiting Baku. However, they promised to return: the Russian ambassador to Azerbaijan, Vladimir Dorokhin, quoted the Russian co-chair of the OSCE Minsk Group Yuriy Merzlyakov, as saying that the mediators would arrive in the region in late April. But what they will have "in the portfolio" is a question to which there is no official answer. Even after Mammadyarov revealed details of the Madrid principles, the Minsk Group continues to maintain confidentiality.
There was no clear and transparent Armenian reaction as to whether it accepts the Madrid principles or not. At the official level, Yerevan assured us that they accepted them as a basis for negotiations two years ago, but now the press says that Armenia does not accept four points. And we can assume that these points also include the withdrawal of troops, the return of Azerbaijani refugees and the status of Nagornyy Karabakh within the territorial integrity of Azerbaijan.
Meanwhile, before the prolonged and first "non-shuttle" visit to the region by the OSCE Minsk Group co-chairs, Armenian President Serzh Sargsyan suddenly proposed that Azerbaijan sign an agreement on non-use of force for the period of the negotiations. Baku did not officially respond to this initiative, but made it clear unofficially: on the negotiating table there are real proposals, and if Armenia is so committed to a peaceful settlement, then let them respond. But instead, Yerevan, while continuing its occupation of foreign lands, is still trying to get guarantees of security.
After the co-chairs' visit to the region, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan proposed that the status of Karabakh should be determined first and then all remaining issues resolved, which, we should add, would enable Armenia to turn the occupied lands into an object of haggling over the infamous "status".
But all these "initiatives" taken together leave no doubt: Armenia is clearly trying to divert negotiations away from the Madrid principles, which the current Yerevan government is not willing to accept, but cannot reject either - the "political risk" is too high. And the hasty departure of the Minsk Group from the region proves this once again. The diplomats have also taken a break to decide how to proceed.
Frankly, this is not the first time that Armenia has blocked international initiatives on resolution of the conflict. But this time the old play features characters with new scenery and a completely different frame of mind in the "audience", because the world's attention to the Nagornyy Karabakh conflict has increased significantly. First of all, after the "five-day war" between Russia and Georgia, which left no doubt about the ease with which "frozen conflicts" can escalate into large-scale war and about the threat they pose to oil and gas communications in this case. And all that has happened in the region after the signing of the "road map" and the Zurich protocols between Turkey and Armenia leaves no doubt: the unresolved Karabakh conflict is not conducive to real progress in other areas.
Either way, it was after the departure of the OSCE Minsk Group from the region that it was announced to the surprise of many that Armenian President Serzh Sargsyan had been invited to the nuclear summit in Washington. This caused a quite unique reaction from the Armenian political establishment, especially the opposition: the President of Armenia will be persuaded, and quite insistently, to accept the Madrid principles.
"Despite their apparent importance, it is unnecessary to speak about Armenian-Turkish relations at the moment, because they depend solely on the resolution of the Nagornyy Karabakh problem or progress in this matter," Armenia's first president Levon Ter-Petrosyan told a rally in Yerevan. "According to the OSCE Minsk Group, progress means the surrender of five districts by the Armenian side," he said. In exchange, according to Ter-Petrosyan, Armenia gets only promises, if we exclude the de-blocking of some roads and the opening of the Armenian-Turkish border.
According to the first president of Armenia, the OSCE Minsk Group co-chairs have serious differences on the issue of Karabakh's status, about which he promised to talk in future statements. However, Ter-Petrosyan said, all the co-chairs are of the opinion that Armenia must withdraw from the territories, and Baku and Ankara's interest and support in this matter further aggravate Yerevan's situation.
According to Ter-Petrosyan, everything now depends on the position of the Armenian side: either the President of Armenia signs the Madrid principles, which will upset people, or does not sign them and upsets the international community. "In both cases, Serzh Sargsyan will lose power. If he signs them, he will be overthrown by internal forces, and if he does not, he will be overthrown by foreign forces which have a seriously compromising dossier on him: rigged elections, the events of 1 March 2008 etc. But I think he will choose the first option, and will soon, willy-nilly, hand over five districts to Azerbaijan. He is confident that in this case, the international community will guarantee his immunity - up to a Nobel Prize and political asylum."
Of course, we can and do not trust Levon Ter-Petrosyan's assessment. But there is no doubt that soon the President of Armenia may really come under very serious pressure. And the Minsk Group will probably have to conduct the talks in a completely different situation in late April.