YEREVAN TƏZYİQ ALTINDA
Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ətrafında diplomatik fəallıq getdikcə artır. Türkiyənin Baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Parisdə Fransa Prezidenti Nikolya Sarkozi ilə ilə keçirdiyi görüşdə də bu problem əsas müzakirə mövzularından biri olub. KİV-in məlumatına görə, Ərdoğanın ölkəsinin ABŞ-dakı səfiri Namiq Tan vasitəsilə Birləşmiş Ştatlar Prezidenti Barak Obamaya göndərdiyi məktubda da Dağlıq Qarabağ münaqişəsindən danışılırdı. Nəhayət, hələ Vaşinqtonda keçirilən nüvə sammitindən əvvəl məlumatlı mənbələr bildirirdi ki, Ərdoğan sammitdən əvvəl Obama ilə görüşündə də Qarabağ problemini qaldıracaq.
Əsas hadisələr isə regionun özündə baş verdi
Hələ martın ortalarında Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantını açıqlayıb: "Sənədə əsasən, ilk növbədə, Ermənistan işğal altındakı 5 rayonu və Laçının 13 kəndini boşaltmalıdır. Bundan sonra bütün sərhədlər və kommunikasiyaların açılması, donor konfransının keçirilməsi, ərazilərin və kommunikasiyaların bərpası, proqramların reallaşdırılması nəzərdə tutulub. Həmin torpaqlara qayıdacaq məcburi köçkünlərin təhlükəsizliyinin təmini baxımdan bu məsələ beynəlxalq müşahidəçilərin iştirakı ilə həllini tapmalı və bundan sonra Ermənistan qüvvələri Laçın və Kəlbəcər rayonlarını boşaltmalı, bütün yollar açılmalıdır. Azərbaycanlı icmanın Qarabağa qayıdışından sonra isə son mərhələdə Dağlıq Qarabağın statusunun müəyyənləşdirilməsi prosesinə başlanılmalıdır".
Nazir onu da bildirib ki, "Qarabağ Azərbaycan torpağıdır və bu üzdən hansısa ərazinin Bakının inzibati nəzarətindən çıxması düzgün olmazdı". "Şübhəsiz, biz bütün məsələlərin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllini tapmalı olduğunu bildiririk. Müqəddəratı təyinetmə prinsipinə gəlincə, bu, beynəlxalq hüququn bir hissəsidir. Amma bu o demək deyil ki, hansısa ölkənin ərazi bütövlüyü pozulmalıdır", - deyə E.Məmmədyarov bildirib. "Qoy Ermənistan bu variantı qəbul edib-etmədiyini açıqlasın ki, biz işimizi bilək. Biz XİN-də müxtəlif variantları müzakirə edir, bu il danışıqları necə və hansı yolla aparmaq haqda düşünürük".
Daha sonra regionda əsl "diplomatik həyəcan" yaşanıb.  Əvvəlcə Yerevanda NATO-nun "Rouz Rot" seminarı keçirilib. ATƏT-in Minsk qrupunun fransalı həmsədri Bernar Fasyeyə inansaq, "Novosti-Armeniya" agentliyi onun bu tədbirdə səsləndirdiyi fikirləri təhrif edib. Bunun ardınca isə həmsədrlərin rəsmi bəyanatı yayılıb: "ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri, səfirlər Yuri Merzlyakov, Bernar Fasye və Robert Bradke martın 26-29-da Yerevanda və Dağlıq Qarabağda olub. Martın 27-də onlar danışıqların hazırk? durumu ilə bağlı de-fakto rəhbərliklə danışıqlar aparıb. Martın 28-də Yerevanda prezident Serj Sarqsyan və xarici işlər naziri Edvard Nalbandyanla görüşlər keçirilib. Görüşlərdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair baza prinsiplərinə ermənilərin şərhləri müzakirə edilib. Həmsədrlər Ermənistanda bir sıra digər görüşlər də keçirib. Həm bu, həm də Parisdə keçirilmiş görüşlər nəticəsində həmsədrlər tərəflərin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Madrid prinsipləri əsasında sülh yolu ilə həlli variantına sadiq olduqlarını məmnunluqla qeyd edir".
Sonda isə vasitəçilər Bakıya gəlmədən regionu tərk edib. Amma onların qayıdacaqları vədi də verilib: Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Vladimir Doroxin Rusiyalı həmsədr Yuri Merzlyakovun adından bildirib ki, vasitəçilər artıq aprelin sonlarında yenidən regiona gələcək. Bu zaman onların "portfel"ində nəyin olacağı isə hələ ki, cavabını gözləyən sual olaraq qalır. Hətta Məmmədyarovun Madrid prinsiplərinin detallarını açıqlamasından sonra belə, həmsədrlər susqunluğu davam etdirir.
Ermənistan da bu prinsipləri qəbul edib-etmədiyinə dair dəqiq mövqe ortaya qoymur. Yerevan rəsmi səviyyədə Madrid prinsiplərini hələ 2 il əvvəl danışıqların əsası kimi qəbul etdiyini bildirir. Lakin KİV-də fərqli informasiyalar dolaşır: Madrid prinsiplərinin 4 maddəsi Ermənistan tərəfindən qəbul edilmir. Düşünmək olar ki, qoşunların işğal altındakı torpaqlardan çıxarılması, azərbaycanlı köçkünlərin oraya qayıtması, Dağlıq Qarabağın statusunun Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində müəyyənləşdirilməsi də bu maddələr sırasındadır.
Bu arada isə - hələ həmsədrlərin regiona səfərindən əvvəl - Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan qəflətən Azərbaycana danışıqlar dövründə güc tətbiq etməmək haqda razılaşmanın imzalanmasını təklif edib. Bakı bu istəyə rəsmi reaksiya verməsə də, qeyri-rəsmi cavab məlumdur: danışıqlar masası üzərində real təkliflər var və əgər Ermənistan bəyan etdiyi kimi, onları qəbul edirsə, qoy bunu açıqlasın. Yerevan isə bunun əvəzinə yad torpaqları işğal etməsi azmış kimi, hələ təhlükəsizlik zəmanəti də istəyir.
Həmsədrlərin regiona səfərindən sonra isə Ermənistanın xarici işlər naziri E.Nalbandyan əvvəlcə Qarabağın statusunun müəyyənləşdirilməsini, daha sonra digər məsələlərin həllini təklif edib. Bu isə o deməkdir ki, Ermənistan işğal olunmuş torpaqları "statusun müqabilində" alver predmetinə çevirməyi düşünür.
Bütün bu "təşəbbüslər" bir məqamı açıq-aydın göstərir: Ermənistan danışıqlar prosesini Madrid prinsiplərindən kənarlaşdırmağa çalışır. Yerevan bu prinsipləri qəbul etməyə hazır deyil. Lakin kifayət qədər böyük "siyasi risk" onların rədd edilməsinə də imkan vermir. Vasitəçilərin regionu tələm-tələsik tərk etməsi də buna daha bir sübutdur. Diplomatlar gələcək addımlarını müəyyənləşdirmək üçün pauzaya ehtiyac duyublar.
Açığı, bu, Ermənistanın münaqişənin həllinə dair beynəlxalq təşəbbüslərə mane olduğu ilk hal deyil. Sadəcə, bu dəfə qəhrəmanlar köhnə mahnını yeni dekorasiyada və "tamaşaçıların" tamamilə fərqli əhvalı fonunda oxuyur. Dünya ictimaiyyətinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə diqqəti son dərəcə artıb. Bu, xüsusilə Rusiya ilə Gürcüstan arasında yaşanmış "5 günlük müharibə"dən sonra hiss olunur. Həmin müharibə "dondurulmuş münaqişələr"in necə asanlıqla fəal hərbi əməliyyatlarla əvəz oluna bildiyini göstərib və bu halda neft-qaz kommunikasiyalarının təhlükə ilə üzləşdiyi də məlumdur.
Ermənistanla Türkiyə arasında "yol xəritəsi" və Sürix protokollarının imzalanmasından sonra regionda baş verənlər isə bir daha reallığı üzə çıxarıb: Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həll olunmamış qalması digər sahələrdə də irəliləyişlərə imkan verməyəcək.
İstənilən halda, məhz ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri regionu tərk etdikdən sonra gözlənilmədən S.Sarqsyanın Vaşinqtonda keçiriləcək nüvə sammitinə dəvət olunduğu üzə çıxıb. Bu, Ermənistastanın siyasi isteblişmenti, xüsusilə müxalifət dairələri tərəfindən birmənalı qarşılanıb: Ermənistan prezidentindən israrla Madrid prinsiplərini qəbul etməsi istəniləcək.
"Hazırda Ermənistan - Türkiyə münasibətlərindən danışmaq yersizdir. Çünki bu münasibətlər birmənalı olaraq Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və bu məsələdəki irəliləyişdən asılıdır", - deyə Yerevanda keçirilən mitinqdə Ermənistanın sabiq prezidenti Levon Ter-Petrosyan bildirib. Onun sözlərinə görə,  "ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrləri danışıqlar prosesində "irəlləyiş" dedikdə, erməni tərəfinin 5 rayonu boşaltmasını nəzərdə tutur".
Ter-Petrosyan hesab edir ki, bunun əvəzində Ermənistan bəzi yolların və Türkiyə ilə sərhədlərin açılması istisna olmaqla, sadəcə vədlər alır.
L.Ter-Petrosyanın fikrincə, Minsk Qrupunun həmsədrləri arasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair ciddi fikir ayrılıqları var. O, bu fikir ayrılıqlarının nədən ibarət olduğunu növbəti çıxışlarında açıqlayacağını bildirib. Bununla yanaşı, sabiq prezident vasitəçilərin bir məsələdə yekdil olduğunu bildirib: Ermənistan torpaqları Azərbaycana qaytarmalıdır. Sabiq prezidentin fikrincə, bu məsələdə Bakı ilə Ankaranın maraqlı olması və dəstəyi Yerevanın vəziyyətini daha da ağırlaşıdır.
Ter-Petrosyanın sözlərinə görə, hazırda hər şey erməni tərəfinin mövqeyindən asılıdır: ya Ermənistan prezidenti Madrid sənədini imzalamalı, ya da bundan imtina etməlidir: "Birinci halda hakimiyyət xalqın, ikinci halda isə beynəlxalq ictimaiyyətin narazılığı ilə qarşılaşacaq".
"Hər iki halda Serj Sarqsyan hakimiyyəti itirəcək. Madrid sənədinin imzalanacağı təqdirdə onu xalq, əks təqdirdə isə Sarqsyanla bağlı kifayət qədər kompromata malik olan xarici qüvvələr devirəcək", - deyə L.Ter-Petrosyan bildirib. O, bu kompromatlar kimi seçkinin saxtalaşdırılmasını, 2008-ci il martın 1-də baş vermiş hadisələri və s. göstərib: "Düşünürəm ki, o, birinci variantı seçəcək və istəsə də, istəməsə də, 5 rayonu Azərbaycana qaytaracaq. Axı, bu halda Sarqisyan beynəlxalq ictimaiyyətdən toxunulmazlıq zəmanəti, hətta Nobel mükafatı və siyasi sığınacaq alacağına əmindir".
Əlbəttə ki, Levon Ter-Petrosyanın dediklərinə inanmaq da, inanmamaq da olar. Amma bir məsələ dəqiqdir: yaxın zamanlarda Ermənistan prezidenti son dərəcə ciddi təzyiqlərlə üzləşəcək. Artıq aprelin sonlarında Minsk qrupunun apardığı danışıqlar ola bilsin ki, tamamilə fərqli situasiyada davam etdirilsin.

ЕРЕВАН ПОД ДАВЛЕНИЕМ
Вокруг нагорно-карабахского конфликта дипломатическая активность все больше нарастает. Карабахская тема была одной из ведущих на переговорах премьер-министра Турции и президента Франции в ходе визита Реджепа Тайиба Эрдогана в Париж. Именно карабахской теме, по сообщениям СМИ, было посвящено послание Реджепа Тайиба Эрдогана президенту США Бараку Обаме, которое доставил туда посол Турции в США Намик Тан. Наконец, еще до начала "ядерного саммита" в Вашингтоне многие осведомленные источники подчеркивали: Эрдоган на своей встрече с Обамой поднимет тему Карабаха.
Однако главные события разворачивались в самом регионе.
Еще в середине марта глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров раскрыл детали обновленного варианта Мадридских принципов нагорно-карабахского урегулирования: "Согласно документу, в первую очередь Армения должна вывести войска из 5 районов и 13 сел Лачинского района. Затем открываются все границы и коммуникации, проводится донорская конференция, восстанавливаются земли и коммуникации, начинается реализация программ, в связи с важностью вопроса безопасности возвращающихся туда вынужденных переселенцев решается вопрос международных наблюдателей по этой проблеме, затем армянские войска выводятся из Лачинского и Кяльбаджарского районов, открываются все дороги. После возвращения азербайджанской общины в Карабах будут созданы условия для начала на последнем этапе процесса определения статуса НК".
В то же время министр подчеркнул, что "Карабах - азербайджанская земля, и было бы неправильно, чтобы какая-то из территорий республики вышла из-под ее административного контроля".
"Само собой, мы говорим, что все вопросы должны находиться в рамках территориальной целостности Азербайджана. Что касается самоопределения, то и этот вопрос является частью международного права. Однако это не означает, что может быть нарушена территориальная целостность", - подчеркнул Мамедъяров.
"Пусть Армения объявит, принимает или нет этот вариант, чтобы мы знали, что нам делать дальше. Мы тоже в МИД обсуждаем различные варианты и думаем, как и какими путями вести в этом году обсуждения", - отметил глава МИД Азербайджана.
А затем в регионе началась самая настоящая "дипломатическая лихорадка". Сначала натовский семинар "Роуз Рот" в Ереване, где, если верить французскому сопредседателю Бернару Фасье, "Новости-Армения" переиначили его слова. А затем появился уже официальный релиз сопредседателей: "Сопредседатели Минской группы ОБСЕ, послы Юрий Мерзляков, Бернар Фасье и Роберт Брадтке 26-29 марта посетили Ереван и Нагорный Карабах. 27 марта они провели встречу с де-факто властями по поводу нынешнего состояния переговоров. 28 марта в Ереване встретились с президентом Сержем Саргсяном и главой МИД Эдвардом Налбандяном и обсудили армянские комментарии базовых принципов урегулирования нагорно-карабахского конфликта. В Армении сопредседатели также провели серию других встреч. По результатам этих встреч и встреч в Париже сопредседатели с удовлетворением отмечают приверженность сторон к достижению мирного урегулирования конфликта в рамках Мадридских принципов".
Затем Минская группа, не заезжая в Баку, покинула регион. Пообещав, впрочем, вернуться: посол РФ в Азербайджане Владимир Дорохин со слов российского сопредседателя МГ ОБСЕ Юрия Мерзлякова сообщил, что посредники приедут в регион уже в конце апреля. Но вот что при этом будет находиться у них "в портфеле" - вопрос, официального ответа на который нет. Даже после того, как Мамедъяров раскрыл детали Мадридских принципов, Минская группа продолжает сохранять конфиденциальность.
Четкой и гласной реакции Армении, принимает ли она Мадридские принципы, так и не последовало. На официальном уровне в Ереване заверяли, что приняли их в качестве основы для переговоров еще два года назад, но теперь в прессу просачиваются "утечки": по четырем их пунктам Армения не согласна. И можно предположить, что среди этих пунктов наличествуют и вывод войск, и возвращение азербайджанских беженцев, и определение статуса НК в рамках территориальной целостности Азербайджана.
Между тем еще до затяжного и первого "нечелночного" визита в регион сопредседателей МГ ОБСЕ президент Армении Серж Саргсян вдруг предложил Азербайджану подписать соглашение о неприменении силы на период переговоров. В Баку официального ответа на эту инициативу не последовало, а неофициально дали понять: на столе переговоров существуют реальные предложения, и если Армения так привержена мирному урегулированию, как она говорит, то пусть даст на них ответ. Но Ереван вместо этого, продолжая оккупацию чужих земель, еще и пытается заручиться для себя гарантиями безопасности.
Уже после визита в регион сопредседателей глава МИД Армении Эдвард Налбандян предложил сначала определить статус Карабаха, а уже затем решить все остальные вопросы. Что, добавим от себя, позволит Армении превратить оккупированные земли в предмет торга за пресловутый "статус".
Но все эти "инициативы", вместе взятые, не оставляют сомнений: Армения явно пытается увести переговорный процесс в сторону от Мадридских принципов, которые нынешние ереванские власти принять не готовы, но и отвергнуть тоже не могут - "политический риск" слишком велик. И спешный отъезд Минской группы из региона - еще одно тому подтверждение. Дипломатам тоже понадобилось взять паузу, чтобы решить, как действовать дальше.
Откровенно говоря, это уже далеко не первый случай, когда Армения блокирует международные инициативы по урегулированию. Но на сей раз старую пьесу герои играют при новых декорациях и совершенно ином настрое "зрительного зала". Потому как внимание мирового сообщества к урегулированию карабахского конфликта заметно возросло. Прежде всего после той самой "пятидневной войны" России и Грузии, не оставившей сомнений, с какой легкостью замороженные конфликты могут переходить в стадию масштабной войны и какой угрозе в этом случае подвергаются нефтегазовые коммуникации. А все, что происходило в регионе после подписания "дорожной карты" и Цюрихских протоколов между Арменией и Турцией, точно так же не оставило сомнений: неурегулированность карабахского конфликта не позволяет добиться реального продвижения и в других сферах.
Так или иначе, именно после отъезда из региона Минской группы ОБСЕ неожиданно для многих было объявлено, что на ядерный саммит в Вашингтон приглашен президент Армении Серж Саргсян. Что вызвало совершенно однозначную реакцию армянского политического истеблишмента, прежде всего оппозиционных кругов: президента Армении будут уговаривать, и притом весьма настойчиво, принять Мадридские принципы.
"Вопреки кажущейся важности, на данный момент излишне говорить об армяно-турецких отношениях, поскольку они зависят исключительно от решения нагорно-карабахской проблемы или прогресса в этом вопросе", - заявил на митинге в Ереване первый президент Армении Левон Тер-Петросян. По его словам, "под прогрессом с легкой руки сопредседателей Минской группы ОБСЕ отныне понимается сдача армянской стороной 5 районов ". Взамен, по словам Тер-Петросяна, Армения получает лишь обещания, если не считать деблокаду некоторых путей сообщения и открытия армяно-турецкой границы.
По мнению первого президента Армении, среди сопредседателей МГ ОБСЕ существуют серьезные разногласия по вопросу статуса Карабаха, о которых он обещал рассказать в следующих выступлениях. Однако, отметил Тер-Петросян, сопредседатели едины во мнении о необходимости возвращения Арменией территорий, а заинтересованность и поддержка в этом вопросе Баку и Анкары еще более усугубляют положение Еревана.
По словам Тер-Петросяна, все сегодня зависит от позиции армянской стороны: или президент Армении подписывает Мадридские принципы, чем может вызвать недовольство народа, или не подписывает и вызывает недовольство международного сообщества. "В обоих случаях Серж Саргсян потеряет власть. В случае подписания его свергнут внутренние силы, а в случае отказа от подписания - внешние, которые имеют серьезный компромат на него: сфальсифицированные выборы, события 1 марта 2008 года и т.д. Но я думаю, он выберет первый вариант, и вскоре, волей-неволей, передаст Азербайджану требуемые 5 районов. Ведь в этом случае он уверен, что получит от международного сообщества гарантии своей неприкосновенности, вплоть до Нобелевской премии и политического убежища".
Конечно, оценкам Левона Тер-Петросяна можно верить, а можно и не верить. Но в чем не приходится сомневаться, так это что в ближайшее время на президента Армении действительно могут "надавить", и весьма серьезно. И переговоры в конце апреля Минской группе, возможно, придется вести уже при совершенно иной ситуации.