AMERİKA DİPLOMATİYASININ ERMƏNİ MOTİVLƏRİ
Əgər adi bir məktəb olimpiadasının qalibindən bir dövlətin təcavüzdən əziyyət çəkən başqa bir ölkənin etibarını necə qazanması barədə soruşularsa və seçim üçün iki variantda - "a) təcavüzkarın geri oturdulması yolu ilə" və ya "b) təcavüzkarın dəstəklənməsi yolu" ilə cavabları varsa, onda seçilmiş cavab birmənalı olacaq: "a) təcavüzkarın geri oturdulması yolu ilə".
Elementar məntiqdir. Amma təəssüf ki, bir sıra dövlətlərin xarici siyasəti sağlam məntiqdən çox-çox uzaqdır.
Diqqət yetirin, Ermənistan yeganə dövlətdir ki, İrandan başqa bütün qonşu dövlətlərə qarşı ərazi iddiaları ilə çıxış edir. Azərbaycanın 20% ərazisini işğal edən bu ölkə indi də Gürcüstana qarşı hücuma başlayır və Cavaxetiyada yeni separatizm ocağı hazırlayır. Hətta ABŞ bu ölkənin Ankara ilə dialoqunu qurmağa çalışan məqamda belə, İrəvan Türkiyəyə qarşı da ərazi iddialarından əl çəkmir. Elementar məntiqə görə, Vaşinqton Qafqazda mövqelərini gücləndirmək üçün Yerevanı sakitləşdirməli, bununla da regionda doğrudan da real təsirə malik olan ölkələrin etibarını qazanmalıdır. Amma Obama administrasiyası başqa yolla gedir. Türkiyə, Azərbaycan və Gürcüstan kimi tərəfdaşlarını itirmək risqi olsa da belə, ABŞ İrəvanın iştahını bir az da artırmağa üstünlük verir. Soruşmaq olar ki, nəyin naminə? Əgər Linkoln bilsəydi ki, ABŞ-ın siyasi rəhbərliyi erməni lobbisinin verdiyi tulapayından bu qədər asılı vəziyyətə düşüb, qəbirdə rahat yata bilməzdi.
Yeri gəlmişkən, Barak Obama da erməni sponsorların yedəyində getdiyinə görə alnı dağılmış Mixail Qorbaçovun əhvalatından dərs götürməlidir.
ABŞ prezidentinin can verməkdə olan Ermənistana nəfəs ötürmək üçün sərf etdiyi canfəşanlığa sadəcə heyrət etmək olar. KİV-in reportajlarından belə təəssürat doğur ki, hətta Vaşinqtonda nüvə təhlükəsizliyi üzrə keçirilən sammit belə bu qlobal təhlükədən çox Ermənistan - Türkiyə sərhədlərinin açılmasına həsr edilibmiş.
Sanki Ağ ev artıq Rusiya və Avropa ilə bütün fikir ayrılıqlarını aradan qaldırıb, İranla, KXDR-lə, Fələstin - İsrail istiqamətində, İraqda bütün problemlərini həll edib, öz iqtisadiyyatını dərin böhrandan çıxarıb, indi də onun tək qayğısı dalana dirənmiş Ermənistan - Türkiyə yaxınlaşması prosesini irəlilətməkdir.
Amma, əslində, bəlkə də bu məsələ son zamanlar, demək olar ki, bütün cəbhələrdə məğlubiyyətlə üzləşən Obama administrasiyasının yapışmaq istədiyi son saman çöpüdür. Gərək avansa verilmiş Nobel mükafatının qarşılığında nəsə bir iş görsün. Azərbaycan Parlamentinin üzvü Qüdrət Həsənquliyev APA agentliyinə bildirib ki, NATO Parlament Assambleyasının nümayəndə heyətinin üzvlərindən biri bu yaxınlarda Bakıda olarkən qeyri-rəsmi söhbətlərdə Obamanın Ermənistan - Türkiyə məsələsinə yüksək diqqətinin səbəblərini açıqlayıb. Sən demə, ABŞ prezidenti ilə Konqresin Nümyəndələr Palatasının sədri, ifrat ermənipərəst mövqeyi ilə tanınan Nensi Pelosi arasında müəyyən anlaşma var: B.Obama söz verib ki, Ermənistanla Türkiyə arasında sərhədlərin açılmasına nail olacaq, N.Pelosi isə bunun əvəzində başıbəlalı səhiyyə islahatlarında ona dəstək verəcək.
Amerika siyasətinin qəribəlikləri olmasa idi, buna, əlbəttə ki, inanmamaq olardı. Bəllidir ki, Cənubi Qafqaz regionunda mövcud olan üç ölkədən ikisi geosiyasi mərkəzlərin nüfuz dairəsindədir: Ermənistan Rusiyanın və Gürcüstan ABŞ-ın təsiri altındadır. Rəhbərliyi müstəqil siyasət yürüdən yeganə ölkə Azərbaycandır. Özü də bunu qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanın Rusiyaya meylli olmayan mövqeyi Moskvanı narahat etmir. Məntiq belədir ki, bizim yanımızda deyilsə də, əleyhimizə də deyil. Belə görünür ki, Vaşinqton bolşevik siyasəti ilə yaraqlanıb: "Kim bizim yanımızda deyilsə, deməli əleyhimizədir".
İstənilən halda, Ermənistan - Türkiyə danışıqlarının ABŞ prezidenti Barak Obamanın birbaşa vasitəçiliyi ilə keçən daha bir raundu da baş tutmadı. Barak Obamanın Rəcəb Tayyib Ərdoğanı Ermənistan-Türkiyə sərhədlərinin açılması məsələsinə Azərbaycan topaqlarının erməni işğalından azad edilməsini şərt kimi qoymaqdan daşındırmaq istəyi də uğursuz oldu.
Hadisələrin gedişi göstərir ki, Obamanın bu təşəbbüsü gerçəkdən də Ermənistan - Azərbaycan münaqişəsininin həll edilməsində irəlilmə olmadan baş tutmayacaq.
"Bu gün Dağlıq Qarabağı kənarda qoyub bölgədə başqa məsələləri həll etmək nə dərəcədə düzgündür?! Tamamilə yanlışdır, tamamilə səhvdir və Azərbaycanın milli maraqlarına zidd olan mövqedir. Milli maraqlarımıza zidd olan mövqe nümayiş etdirənə biz hansı mövqeni nümayiş etdirə bilərik?! Əgər bizim maraqlarımız pozulursa, maraqlarımızı pozanın maraqlarını necə müdafiə edə bilərik, necə dəstəkləyə bilərik?! Ölkələrin böyüklüyündən-kiçikliyindən asılı olmayaraq, dünyada hər şey qarşılıqlıdır. Bunu biz icad etməmişik. Dünya birliyi bu əsasda fəaliyyət göstərir. Nə iqtisadi potensial, nə hərbi güc, nə əhali, nə ərazi ikitərəfli münasibətlərdə rol oynaya bilməz. Əgər belə olsa, onda BMT gərək öz fəaliyyətini dayandırsın", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev aprelin 14-də hökumətin iclasında bildirib.
Hadisələrin bu cür inkişaf edəcəyini Vaşinqtonda çoxdan, hələ "Azadlığın dəstəklənməsi" aktına ABŞ hökuməti tərəfindən hər il verilən maliyyə yardımlarını Azərbaycan üçün qadağan edən 907-ci düzəlişi qəbul edərkən nəzərə almalı idilər. Bu, elə məqamda edilmişdi ki, Azərbaycan yeni müstəqil dövlət kimi Ağ evin "qayğısını çəkdiyi" demokratiyanı inkişaf etdirmək üçün siyasi və maddi dəstəyə ehtiyac duyurdu.
Azrbaycanı bu dəstəkdən məhrum edib və əksinə Ermənistana hər cür yardım göstərməklə ABŞ faktiki olaraq Azərbaycan torpaqlarının işğalına tam haqq verdi - bu amil isə Vaşinqtonun özünün regionda planlarının gerçəkləşməsinə başlıca maneədir.
İndi, Türkiyənin "Hurriyet" qəzetinin yazdığına görə, Barak Obama administrasiyası Ermənistan - Türkiyə protokollarını həyata keçirmək üçün Ankaranın mövqeyində "Azərbaycan amilini minimuma endirməyin yollarını arayır".
Qəzet yazır ki, hazırda Vaşinqton kluarlarında ən çox müzakirə olunan məsələlərdən biri "Azərbaycanın neytrallaşdırılması" məsələsidir.
Təsadüfi deyil ki, "Washington Post" qəzeti də hesab edir ki, Ağ ev nüvə təhlükəsizliyi sammitində iştirak üçün Bakıya ona görə dəvətnamə göndərməyib ki, İlham Əliyev Ermənistan-Türkiyə dialoqunun qurulması məsəlsində Vaşinqtonun bütün səylərini sıfıra endirə bilər.
Bu məsələdə Azərbaycanın "neytrallaşdırılması"nın əsas yolu yenə də Azərbaycan torpaqlarının erməni işğalından azad olmasıdır. Amma təəssüf ki, münaqişənin nizamlanmasında vasitəçi olan ABŞ hətta Ermənistandan BMT Baş Assambleyasının Qarabağ üzrə qəbul etdiyi və altından Ağ evin özünün də qol çəkdiyi qətnamələrin yerinə yetirilməsini tələb edə bilmir və ya tələb etmək istəmir.
Əvəzində isə Ermənistana siyasi dəstək verilir və bu işğalçı dövləti çətin iqtisadi vəziyyətdən çıxarmaq üçün hər cür səy göstərilir. Onda sual yaranır: Obama administrasiyası hansı dövlətin milli maraqlarına xidmət edir - ABŞ-ın, yoxsa Ermənistanın?

АРМЯНСКИЕ МОТИВЫ АМЕРИКАНСКОЙ ДИПЛОМАТИИ
Если спросить у обычного победителя школьной олимпиады, как одно государство может завоевать доверие страны, страдающей от агрессии, и дать ему два варианта ответа: а) путем усмирения агрессора или б) путем поддержки агрессора, ответ будет однозначным: вариант (а) - путем усмирения агрессора.
Элементарная логика. Но, к сожалению, внешняя политика некоторых государств лишена всякого здравого смысла.
Обратите внимание, Армения - единственная страна Южного Кавказа, которая выступает с территориальными претензиями ко всем своим соседям, кроме Ирана. Оккупировав 20% территории Азербайджана, эта страна перешла в наступление на Грузию, провоцируя новый очаг сепаратизма в Джавахетии. Ереван не отказывается и от территориальных претензий к Турции, даже когда США пытаются наладить между этими странами диалог. По элементарной логике, чтобы усилить свое присутствие на Кавказе, Вашингтон должен был усмирить Ереван и тем самым добиться благосклонности именно тех стран, которые имеют реальное влияние в регионе. Но администрация Обамы пошла иным путем. США предпочли нагнать еще больший аппетит Еревану, даже несмотря на риск потерять таких партнеров, как Турция, Азербайджан и Грузия. Спрашивается: ради чего? Линкольн перевернулся бы в гробу, если бы узнал, что политическое руководство США стало таким зависимым от подачек армянского лобби.
Кстати, Бараку Обаме пора бы извлечь также уроки из истории с Михаилом Горбачевым, который, идя на поводу у армянских спонсоров, прошиб лоб.
Рвению, с которым президент США пытается приоткрыть кислород задыхающейся Армении, можно только позавидовать. По репортажам СМИ складывается такое впечатление, что даже саммит по ядерной безопасности в Вашингтоне был посвящен скорее открытию армяно-турецкой границы, нежели глобальным угрозам.
Можно подумать, что Белый дом уже устранил свои разногласия с Россией, Европой, решил все проблемы с Ираном, КНДР, на палестино-израильском направлении, в Ираке, Афганистане, вызволил свою экономику из глубокого кризиса, и теперь единственная его забота, чтобы продвинуть зашедший в тупик процесс армяно-турецкого сближения. Хотя, возможно, именно этот вопрос и является той соломинкой, за которую пытается ухватиться администрация Обамы, терпящая в последнее время поражение на всех фронтах. Надо же как-то отработать присужденную авансом Нобелевскую премию.
Как сообщил агентству АPА депутат азербайджанского парламента Гудрат Гасангулиев, один из членов делегации Парламентской ассамблеи НАТО, находясь недавно в Баку, раскрыл в приватной беседе еще одну причину повышенного внимания Обамы к армяно-турецкому вопросу. Оказывается, между президентом США и председателем Палаты представителей Конгресса Ненси Пэлоси, известной своей ярой проармянской позицией, существует некая договоренность: Б.Обама обязался добиться открытия границ между Арменией и Турцией в обмен на поддержку Н.Пэлоси злополучной реформы здравоохранения.
В это, наверное, можно было бы не верить, если бы не странности американской дипломатии. Известно, что в регионе Южного Кавказа соседствуют три страны, две из которых идут в фарватере геополитических центров: Армения - России, Грузия - США. Единственная страна, руководство которой проводит независимый политический курс, - это Азербайджан. Причем, надо заметить, что непророссийский курс Азербайджана Москву не беспокоит. Логика такова: если не с нами, то хотя бы не против нас. Вашингтон же, судя по всему, взял на вооружение большевицкую политику: "Кто не с нами, тот против нас".
Так или иначе, еще один раунд армяно-турецких переговоров при непосредственном посредничестве президента США Барака Обамы провалился. Не увенчались успехом и попытки Б.Обамы отговорить Р.Т.Эрдогана от увязывания вопроса открытия армяно-турецкой границы с освобождением азербайджанских земель от армянской оккупации.
И, как показывает ход событий, этой инициативе Обамы действительно не сбыться без прогресса в урегулировании армяно-азербайджанского конфликта.
"Насколько верно сегодня, оставив в сторону Нагорный Карабах, решать другие вопросы в регионе? Это совершенно ошибочно, это позиция, противоречащая национальным интересам Азербайджана. Какую позицию можем мы продемонстрировать тем, кто демонстрирует позицию, противоречащую нашим национальным интересам?! Если наши национальные интересы нарушаются, то как мы можем защитить, поддержать позиции того, кто нарушает наши интересы?! Независимо от величины стран, в мире все взаимно. Это придумали не мы. Мировое сообщество действует на этой основе. Ни экономический потенциал, ни военная мощь, ни численность населения, ни величина территории не могут играть роль в двусторонних отношениях. Иначе ООН должна прекратить свою деятельность", - заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев на заседании правительства 14 апреля.
Такое развитие событий в Вашингтоне должны были предусмотреть, еще когда принимали 907-ю поправку к Акту о поддержке свободы, запрещающую ежегодную финансовую помощь Азербайджану со стороны правительства США. И это было сделано именно в тот момент, когда Азербайджан как новое независимое государство нуждался в политической и материальной поддержке для развития демократии, о которой так "заботится" Белый дом. Лишив Азербайджан этой поддержки и, наоборот, оказывая всяческую помощь Армении, США фактически дали карт-бланш оккупации азербайджанских земель - фактору, который в последующем стал главным препятствием в реализации планов самого Вашингтона в регионе.
Теперь, как пишет турецкая газета "Hurriyet", администрация Барака Обамы "ищет пути минимизации азербайджанского фактора" в позиции Анкары, чтобы воплотить в жизнь армяно-турецкие протоколы.
Издание отмечает, что вопрос "нейтрализации Азербайджана" является одним из наиболее обсуждаемых в кулуарах Вашингтона. Не случайно и газета Washington Post считает, что Белый дом не отправил в Баку приглашения на саммит по ядерной безопасности потому, так как полагает, что президент Ильхам Алиев может свести на нет усилия Вашингтона на пути налаживания армяно-турецкого диалога. Главным же путем "нейтрализации" Азербайджана в этом вопросе опять же представляется освобождение азербайджанских земель от армянской оккупации. Но, к сожалению, США, будучи посредником в урегулировании конфликта, не могут или не желают требовать от Армении даже выполнения резолюций Генеральной Ассамблеи ООН по Карабаху, под которыми сами же подписались.
Взамен Армении оказывается политическая поддержка и прилагаются всяческие усилия, чтобы вывести государство-оккупанта из сложной экономической ситуации. Отсюда вопрос: чьи национальные интересы соблюдает администрация Обамы - США или Армении?!