AMERİKA DİPLOMATİYASININ ERMƏNİ MOTİVLƏRİ
Əgər adi bir məktəb olimpiadasının qalibindən bir dövlətin təcavüzdən əziyyət çəkən başqa bir ölkənin etibarını necə qazanması barədə soruşularsa və seçim üçün iki variantda - "a) təcavüzkarın geri oturdulması yolu ilə" və ya "b) təcavüzkarın dəstəklənməsi yolu" ilə cavabları varsa, onda seçilmiş cavab birmənalı olacaq: "a) təcavüzkarın geri oturdulması yolu ilə".
Elementar məntiqdir. Amma təəssüf ki, bir sıra dövlətlərin xarici siyasəti sağlam məntiqdən çox-çox uzaqdır.
Diqqət yetirin, Ermənistan yeganə dövlətdir ki, İrandan başqa bütün qonşu dövlətlərə qarşı ərazi iddiaları ilə çıxış edir. Azərbaycanın 20% ərazisini işğal edən bu ölkə indi də Gürcüstana qarşı hücuma başlayır və Cavaxetiyada yeni separatizm ocağı hazırlayır. Hətta ABŞ bu ölkənin Ankara ilə dialoqunu qurmağa çalışan məqamda belə, İrəvan Türkiyəyə qarşı da ərazi iddialarından əl çəkmir. Elementar məntiqə görə, Vaşinqton Qafqazda mövqelərini gücləndirmək üçün Yerevanı sakitləşdirməli, bununla da regionda doğrudan da real təsirə malik olan ölkələrin etibarını qazanmalıdır. Amma Obama administrasiyası başqa yolla gedir. Türkiyə, Azərbaycan və Gürcüstan kimi tərəfdaşlarını itirmək risqi olsa da belə, ABŞ İrəvanın iştahını bir az da artırmağa üstünlük verir. Soruşmaq olar ki, nəyin naminə? Əgər Linkoln bilsəydi ki, ABŞ-ın siyasi rəhbərliyi erməni lobbisinin verdiyi tulapayından bu qədər asılı vəziyyətə düşüb, qəbirdə rahat yata bilməzdi.
Yeri gəlmişkən, Barak Obama da erməni sponsorların yedəyində getdiyinə görə alnı dağılmış Mixail Qorbaçovun əhvalatından dərs götürməlidir.
ABŞ prezidentinin can verməkdə olan Ermənistana nəfəs ötürmək üçün sərf etdiyi canfəşanlığa sadəcə heyrət etmək olar. KİV-in reportajlarından belə təəssürat doğur ki, hətta Vaşinqtonda nüvə təhlükəsizliyi üzrə keçirilən sammit belə bu qlobal təhlükədən çox Ermənistan - Türkiyə sərhədlərinin açılmasına həsr edilibmiş.
Sanki Ağ ev artıq Rusiya və Avropa ilə bütün fikir ayrılıqlarını aradan qaldırıb, İranla, KXDR-lə, Fələstin - İsrail istiqamətində, İraqda bütün problemlərini həll edib, öz iqtisadiyyatını dərin böhrandan çıxarıb, indi də onun tək qayğısı dalana dirənmiş Ermənistan - Türkiyə yaxınlaşması prosesini irəlilətməkdir.
Amma, əslində, bəlkə də bu məsələ son zamanlar, demək olar ki, bütün cəbhələrdə məğlubiyyətlə üzləşən Obama administrasiyasının yapışmaq istədiyi son saman çöpüdür. Gərək avansa verilmiş Nobel mükafatının qarşılığında nəsə bir iş görsün. Azərbaycan Parlamentinin üzvü Qüdrət Həsənquliyev APA agentliyinə bildirib ki, NATO Parlament Assambleyasının nümayəndə heyətinin üzvlərindən biri bu yaxınlarda Bakıda olarkən qeyri-rəsmi söhbətlərdə Obamanın Ermənistan - Türkiyə məsələsinə yüksək diqqətinin səbəblərini açıqlayıb. Sən demə, ABŞ prezidenti ilə Konqresin Nümyəndələr Palatasının sədri, ifrat ermənipərəst mövqeyi ilə tanınan Nensi Pelosi arasında müəyyən anlaşma var: B.Obama söz verib ki, Ermənistanla Türkiyə arasında sərhədlərin açılmasına nail olacaq, N.Pelosi isə bunun əvəzində başıbəlalı səhiyyə islahatlarında ona dəstək verəcək.
Amerika siyasətinin qəribəlikləri olmasa idi, buna, əlbəttə ki, inanmamaq olardı. Bəllidir ki, Cənubi Qafqaz regionunda mövcud olan üç ölkədən ikisi geosiyasi mərkəzlərin nüfuz dairəsindədir: Ermənistan Rusiyanın və Gürcüstan ABŞ-ın təsiri altındadır. Rəhbərliyi müstəqil siyasət yürüdən yeganə ölkə Azərbaycandır. Özü də bunu qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanın Rusiyaya meylli olmayan mövqeyi Moskvanı narahat etmir. Məntiq belədir ki, bizim yanımızda deyilsə də, əleyhimizə də deyil. Belə görünür ki, Vaşinqton bolşevik siyasəti ilə yaraqlanıb: "Kim bizim yanımızda deyilsə, deməli əleyhimizədir".
İstənilən halda, Ermənistan - Türkiyə danışıqlarının ABŞ prezidenti Barak Obamanın birbaşa vasitəçiliyi ilə keçən daha bir raundu da baş tutmadı. Barak Obamanın Rəcəb Tayyib Ərdoğanı Ermənistan-Türkiyə sərhədlərinin açılması məsələsinə Azərbaycan topaqlarının erməni işğalından azad edilməsini şərt kimi qoymaqdan daşındırmaq istəyi də uğursuz oldu.
Hadisələrin gedişi göstərir ki, Obamanın bu təşəbbüsü gerçəkdən də Ermənistan - Azərbaycan münaqişəsininin həll edilməsində irəlilmə olmadan baş tutmayacaq.
"Bu gün Dağlıq Qarabağı kənarda qoyub bölgədə başqa məsələləri həll etmək nə dərəcədə düzgündür?! Tamamilə yanlışdır, tamamilə səhvdir və Azərbaycanın milli maraqlarına zidd olan mövqedir. Milli maraqlarımıza zidd olan mövqe nümayiş etdirənə biz hansı mövqeni nümayiş etdirə bilərik?! Əgər bizim maraqlarımız pozulursa, maraqlarımızı pozanın maraqlarını necə müdafiə edə bilərik, necə dəstəkləyə bilərik?! Ölkələrin böyüklüyündən-kiçikliyindən asılı olmayaraq, dünyada hər şey qarşılıqlıdır. Bunu biz icad etməmişik. Dünya birliyi bu əsasda fəaliyyət göstərir. Nə iqtisadi potensial, nə hərbi güc, nə əhali, nə ərazi ikitərəfli münasibətlərdə rol oynaya bilməz. Əgər belə olsa, onda BMT gərək öz fəaliyyətini dayandırsın", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev aprelin 14-də hökumətin iclasında bildirib.
Hadisələrin bu cür inkişaf edəcəyini Vaşinqtonda çoxdan, hələ "Azadlığın dəstəklənməsi" aktına ABŞ hökuməti tərəfindən hər il verilən maliyyə yardımlarını Azərbaycan üçün qadağan edən 907-ci düzəlişi qəbul edərkən nəzərə almalı idilər. Bu, elə məqamda edilmişdi ki, Azərbaycan yeni müstəqil dövlət kimi Ağ evin "qayğısını çəkdiyi" demokratiyanı inkişaf etdirmək üçün siyasi və maddi dəstəyə ehtiyac duyurdu.
Azrbaycanı bu dəstəkdən məhrum edib və əksinə Ermənistana hər cür yardım göstərməklə ABŞ faktiki olaraq Azərbaycan torpaqlarının işğalına tam haqq verdi - bu amil isə Vaşinqtonun özünün regionda planlarının gerçəkləşməsinə başlıca maneədir.
İndi, Türkiyənin "Hurriyet" qəzetinin yazdığına görə, Barak Obama administrasiyası Ermənistan - Türkiyə protokollarını həyata keçirmək üçün Ankaranın mövqeyində "Azərbaycan amilini minimuma endirməyin yollarını arayır".
Qəzet yazır ki, hazırda Vaşinqton kluarlarında ən çox müzakirə olunan məsələlərdən biri "Azərbaycanın neytrallaşdırılması" məsələsidir.
Təsadüfi deyil ki, "Washington Post" qəzeti də hesab edir ki, Ağ ev nüvə təhlükəsizliyi sammitində iştirak üçün Bakıya ona görə dəvətnamə göndərməyib ki, İlham Əliyev Ermənistan-Türkiyə dialoqunun qurulması məsəlsində Vaşinqtonun bütün səylərini sıfıra endirə bilər.
Bu məsələdə Azərbaycanın "neytrallaşdırılması"nın əsas yolu yenə də Azərbaycan torpaqlarının erməni işğalından azad olmasıdır. Amma təəssüf ki, münaqişənin nizamlanmasında vasitəçi olan ABŞ hətta Ermənistandan BMT Baş Assambleyasının Qarabağ üzrə qəbul etdiyi və altından Ağ evin özünün də qol çəkdiyi qətnamələrin yerinə yetirilməsini tələb edə bilmir və ya tələb etmək istəmir.
Əvəzində isə Ermənistana siyasi dəstək verilir və bu işğalçı dövləti çətin iqtisadi vəziyyətdən çıxarmaq üçün hər cür səy göstərilir. Onda sual yaranır: Obama administrasiyası hansı dövlətin milli maraqlarına xidmət edir - ABŞ-ın, yoxsa Ermənistanın?

ARMENIAN MOTIFS IN US DIPLOMACY
If you ask the average winner of a school Olympiad how one state can win the confidence of another which is suffering from aggression, and provide two options: a) by suppressing the aggressor and b) by supporting the aggressor, the answer will always be (a) - by suppressing the aggressor.
This is elementary logic. Unfortunately, the foreign policies of certain states are not based upon commonsense.
Just look - Armenia is the only country in the South Caucasus making territorial claims against all its neighbours except Iran. Having occupied 20 per cent of Azerbaijan's territory, this country has now gone onto the offensive against Georgia, provoking yet another separatist hotbed in Javakhetia. Yerevan has not abandoned its territorial claims against Turkey, even while the USA is trying to facilitate dialogue between the two countries. Logically, in order to strengthen its presence in the Caucasus, Washington should have restrained Armenia and tried to win over the countries possessing real influence in the region. However, the Obama administration has taken a different course of action. The USA prefers to whet Yerevan's appetite further, despite the risk of losing such partners as Turkey, Azerbaijan and Georgia. The question is: why? Lincoln would be turning in his grave if he knew that the US administration had become so dependent on the gifts of the Armenian lobby.
In fact, Barack Obama should draw a lesson from what happened to Mikhail Gorbachev who, toeing the line of Armenian sponsors, ran into a brick wall.
The ardour with which the US president is trying to resuscitate a gasping Armenia is truly admirable. It appears from media reports that even the nuclear summit in Washington was dedicated more to the opening of the Armenian-Turkish border than to global threats.
There is the impression that the White House has eliminated its differences with Russia and Europe, resolved all its problems with Iran, North Korea and the Palestinian-Israeli conflict, sorted out Iraq and Afghanistan, taken its own economy out of a profound recession and that its only objective now is to get the deadlocked Armenian-Turkish rapprochement off the ground. It could well be that this issue is the straw the Obama administration is grasping at after suffering defeats on all fronts. It must do something to at least justify the Nobel Peace Prize, mustn't it?
MP Qudrat Hasanquliyev has told APA that a member of the NATO Parliamentary Assembly delegation, who recently visited Baku, disclosed to him in a private conversation another reason for Obama's special attention to the Armenian-Turkish issue. It turns out that there is an arrangement between the US president and the Speaker of the US House of Representatives, Nancy Pelosi, who is noted for her clearly pro-Armenian views: Obama has pledged to push for the opening of the Armenian-Turkish border in exchange for Pelosi's support for the ill-fated health reform.
One would not believe this if it hadn't been for the strange US diplomacy. It is known that there are three countries in the South Caucasus region, two of which are players of geopolitical games: Armenia (backed by Russia) and Georgia (supported by the USA). The only country pursuing an independent policy is Azerbaijan. It is also worthy of note that Moscow is not too concerned about Azerbaijan not pursuing a pro-Russian policy. And its logic is understandable: although they are not with us, they are at least not against us. Washington, however, is applying the Bolshevik "those not with us are against us" policy.
One way or another, the latest round of Armenian-Turkish talks brokered by US President Barack Obama has failed. Obama's attempts to talk R. T. Erdogan out of linking the issue to an Armenian withdrawal from occupied Azerbaijani lands were in vain.
Developments show that Obama's initiative can never be successful without progress in the Armenian-Azerbaijani conflict.
"How justifiable is it to leave aside Upper Karabakh and try to deal with other regional problems? It is completely wrong. This position contradicts Azerbaijan's national interests. What position can we take with regard to those who demonstrate a position contradicting our national interests?! If our national interests are violated, how can we defend and support those who do that?! Regardless of a country's size, everything in the world is mutual. We did not invent this. The world community acts on this basis. Economic potential, military power, size of population and the size of a country cannot play a role in bilateral relations. Otherwise, the UN must cease to exist," said Azerbaijani President Ilham Aliyev to a cabinet meeting on 14 April.
Washington should have predicted this development back when Section 907 to the Freedom Support Act was adopted, prohibiting US government annual financial assistance to Azerbaijan. And this was done when Azerbaijan, as a newly-independent state, needed political and moral support to develop the democracy that the White House "is so concerned about".
Having deprived Azerbaijan of such support and providing every support to Armenia, the USA effectively gave Armenia carte blanche for the occupation of Azerbaijani lands. This subsequently became the key obstacle to Washington's own plans for the region.
The Turkish newspaper Hurriyet writes that Obama is seeking "ways to minimize the Azerbaijan factor" in Ankara's position to secure the signing of Armenian-Turkish protocols. The paper says that "neutralizing Azerbaijan" is one of the issues most debated behind the scenes in Washington.
It is not surprising, as The Washington Post says, that the White House did not invite Baku to the nuclear summit, because Ilham Aliyev can negate all efforts towards establishing Armenian-Turkish dialogue.
Meanwhile, the best way of "neutralizing" Azerbaijan on this issue is to end the occupation of Azerbaijani lands. Unfortunately, Washington, as a mediator in the conflict settlement, is unable or unwilling to demand that Armenia execute the UN resolutions on Karabakh.
Instead, Armenia receives political support and everything is done to help the occupying-state out of its dire economic situation. One is tempted to ask: whose interests is Obama's administration trying to protect - those of the US or Armenia?