VETERANLAR TƏSLİM OLMUR
Ağır Atletikanın canlı əfsanəsi vasili Alekseyev Bakının qitə birinciliyinə ev sahibliyi etmək şansları və bir sıra digər mətləblərdən danışdı
Veteran ağır atletlərin 4-cü açıq Azərbaycan çempionatı bir sıra məşhur idmançıları ölkəmizə topladı. Veteran Ağır Atletlər İctimai Birliyinin dəvəti ilə Avropa Ağır Atletika Ustalar Komitəsinin sədri Bill Barton, ikiqat Olimpiya, səkkizqat dünya  və Avropa çempionu, 80 dünya rekordunun müəllifi Vasili Alekseyev, dünya, Avropa və Olimpiya çempionu, eləcə də 19 dünya rekordunun sahibi Leonid Taranenko, Olimpiya və beşqat dünya çempionu, 15 dünya rekordunun müəllifi Məhəmməd Nəsiri, dünya çempionu Mir Rəsul Rəisi fəxri qonaq qismində Bakıya təşrif buyurdu.
Səfər zamanı qonaqlar çempionatda iştirakla yanaşı, müxtəlif səviyyələrdə görüşlər keçirərək, Azərbaycanda inkişafda olan idman infrastrukturu ilə tanış oldu, gələcəkdə veteranlar arasında Avropa çempionatının Bakıda keçirilməsi perspektivini müzakirə etdi. Qeyd edək ki, qitə birinciliyinin keçiriləcəyi şəhər mayda Avstriyada konqres zamanı müəyyənləşəcək.  Bakının Avropa çempionatına ev sahibliyi etməsi və bir çox digər maraqlı məsələlərlə bağlı ikiqat Olimpiya, dəfələrlə dünya və Avropa çempionu Vasili Alekseyevlə söhbətləşdik. İlk olaraq, Vasili İvanoviç Bakı barədə təəssüratlarını bizimlə bölüşdü.
- Zəngin karyerama baxmayaraq indiyə qədər Bakıda olmamışdım. Ona görə demək olar ki, dəvət ürəyimdən oldu. Paytaxtınız çox gözəldir. Avropanın aparıcı şəhərləri ilə müqayisə oluna bilər. Böyük  zövqlə hazırlanan parklar və kompleksləri çox bəyəndim. Azərbaycanda idmana olan maraq məni sevindirdi.
- Azərbaycanda hansı idman növlərinin sevildiyini bilirsinizmi?
- Sizdə güləş və boksu çox sevirlər. Hər Olimpiya Oyunlarında bu idman növündə medalınız olur. Bundan əlavə, ağır atletika və cüdoya da böyük rəğbətin olduğunu bilirəm. Ümumiyyətlə, dövlət tərəfindən idmana olan qayğını yüksək qiymətləndirirəm. Məhz bunun sayəsində idman inkişaf edir. Gənclər dövlətin idmanın inkişafında maraqlı olduğunu görərək, asudə vaxtlarını bu sahəyə həsr edir.
- Amma ağır atletikada hələ də Olimpiya medalımız yoxdur. Sizcə, problem nədədir?..
- Bütün uğurları birdən əldə etmək mümkün deyil. Digər tərəfdən ağır atletika çox mürəkkəb idman növüdür. Bəzən məşqdə əldə etdiyin nəticəni yarış zamanı təkrarlaya bilmirsən. Bəzən bəxt səndən üz döndərir. Sovet dövründə 2-3 azərbaycanlı gənc rəhbərliyim altında hazırlaşıb. O vaxt mən SSRİ-nin komandasında məşqçilər korpusunda yer almışdım. İdmançılarınızın əzmkar olduğuna bələdəm. İnşallah, London Olimpiadasında ağır atletikada da medal əldə edərsiniz.
- Ölkəmiz veteranların ağır atletika üzrə Avropa çempionatına ev sahibliyi etmək niyyətindədir. Bakının şanslarını nejə qiymətləndirirsiniz?
- Çox yüksək. İlk dəfə deyil ki, paytaxtınız mötəbər yarış keçirmək istəyir. Son illər Azərbaycanda dünya və Avropa çempionatlarını təşkili adət alıb. Hələ mən lisenziya xarakterli turnirləri demirəm. Hesab edirəm, Bakı Avropa çempionatını yüksək səviyyədə keçirə bilər.
- Tərcümeyi-halınızdan kifayət qədər medalınızın olduğunu öyrəndim. 2 dəfə Olimpiya çempionu və 80 dünya rekordunun müəllifi - bir idmançı ömrü üçün kifayət edmirmi?
- Mənə elə gəlir, oxuduğunuz tərcümeyi-halımda bütün nailiyyətlərim yazılmayıb. 1999-cu ildə Yunanıstanda 20-ci əsrin ən yaxşı idmançısı seçilmişəm. 2000-ci ildə "Rusiya əfsanəsi" kimi orden almışam. Müxtəlif beynəlxalq turnirlər və qran-prilərin qalibiyəm. Üst-üstə 280-dən yuxarı medalım var. Evimə gəlsəniz, şoka düşərsiniz. İnanmıram, müasir dövrdə kiminsə bu qədər medalı olsun.
- Onda demək olar ki, Vasili Alekseyev idmanda öz sözünü çoxdan deyib?
- Əlbəttə. Artıq gənclərin zamanıdır. İdmana "əlvida" deyəndə mənim üçün çox çətin oldu. Hiss edirdim, hələ də medal qazana bilərəm. Amma böyük uğurlara rəğmən getmək vaxtının olduğunu başa düşməlisən. Yolu gənclərə verməliydim. Bir idmançı üçün 80 dünya rekordu az deyil. Çoxları üçün əlçatmaz nəticədir. Təəssüf ki, övladlarım idmançı olmadı.

Живая легенда тяжелой атлетики Василий Алексеев о шансах Баку принять у себя континентальное первенство и о многом другом
Четвертый открытый чемпионат по тяжелой атлетике среди ветеранов, организованный Общественным объединением ветеранов-тяжелоатлетов Азербайджана, собрал в Баку маститых представителей этого вида спорта. В качестве почетных гостей чемпионата в азербайджанскую столицу съехались председатель Европейского комитета мастеров по тяжелой атлетике Билл Бартон, двукратный олимпийский чемпион, восьмикратный чемпион мира и Европы, автор 80 мировых рекордов Василий Алексеев, чемпион мира и Европы, 19-кратный мировой рекордсмен Леонид Тараненко, олимпийский чемпион и пятикратный чемпион мира, автор 15 мировых рекордов Магомед Насири и чемпион мира Мир Расул Раиси.
Помимо участия в чемпионате гости также ознакомились со спортивной инфраструктурой Азербайджана, обсудили на различных уровнях перспективу проведения в Баку чемпионата Европы по тяжелой атлетике среди ветеранов. Отметим, что решение о месте проведения чемпионата-2010 будет принято в мае этого года в Австрии. О шансах Азербайджана принять у себя континентальное первенство, а также о многом другом нам удалось побеседовать с двукратным олимпийским чемпионом, многократным чемпионом мира и Европы Василием АЛЕКСЕЕВЫМ. Но для начала Василий Иванович поделился с нами своими впечатлениями о Баку.
- Несмотря на богатую поездками карьеру, до сих пор мне не доводилось бывать в Баку. Поэтому приглашение на азербайджанский чемпионат меня очень обрадовало. Ваша столица прекрасна. Ее можно сравнить с ведущими европейскими городами. Мне очень понравились оформленные со вкусом парки и комплексы. Ну и, естественно, польщен большим интересом к спорту.
- Наверное, знаете, какие виды спорта больше всего любят в Азербайджане…
- У вас очень любят борьбу и бокс. На каждой Олимпиаде ваши спортсмены завоевывают медали в этих видах спорта. Не менее почитают здесь и тяжелую атлетику, а также дзюдо. Вообще я высоко оцениваю заботу вашего государства о спорте. Именно благодаря этому спорт развивается. При виде заинтересованности государства в развитии спорта молодежь уделяет этой сфере все свое свободное время.
- Но в тяжелой атлетике у нас еще нет олимпийских медалей. Как, по-вашему, в чем проблема?
- Всех успехов сразу не добьешься. С другой стороны, тяжелая атлетика - очень сложный вид спорта. Порой результат, которого достигаешь на тренировке, невозможно повторить на соревновании. А иногда и судьба от тебя отворачивается. В советские годы, когда я работал в тренерском корпусе сборной СССР, у меня тренировались 2-3 молодых азербайджанца. Поэтому я знаю, на что способны ваши спортсмены. Дай Бог, с лондонской Олимпиады они вернутся с медалями.
- Азербайджан намерен принять у себя чемпионат Европы по тяжелой атлетике среди ветеранов. Как вы оцениваете наши шансы?
- Шансы большие. Ваша столица не впервые претендует на проведение соревнований высокого уровня. Проведение в Азербайджане чемпионатов мира и Европы в последние годы вошло в традицию. Не говоря уже о турнирах лицензионного характера. Поэтому считаю, что и этот чемпионат Европы Баку может организовать на самом высоком уровне.
- Ваша автобиография полна разных достижений - двукратный олимпийский чемпион, многократный чемпион мира и Европы, автор 80 мировых рекордов. Как, по-вашему, достаточно ли этого для одной спортивной жизни?
- Мне кажется, в автобиографии, которую вы прочитали, отражены не все мои достижения. В 1999 году в Греции я объявлен лучшим спортсменом ХХ века. В 2000 году получил орден как "Легенда России". Являюсь победителем различных международных турниров и Гран-при. На моем счету более 280 медалей. Если вы зайдете ко мне домой, можете попасть в шок от их количества. Не думаю, что в современном спорте у кого-то есть столько медалей.
- Значит, Василий Алексеев сполна сказал свое слово в спорте?
- Конечно. Теперь слово за молодежью. Мне было очень трудно уходить из спорта. Чувствовал, что еще могу завоевывать медали. Но, несмотря на большие заслуги, надо уметь вовремя уходить. Я должен был уступить дорогу молодым. 80 мировых рекордов - немало для одного спортсмена. Для многих это недосягаемый результат. Жаль, что мои дети не стали спортсменами.