YAĞIŞDAN ÇIXIB, YAĞMURA DÜŞDÜK?!
Azərbaycanda hazırda yaranmış demoqrafik durum, yəqin ki, qanunvericilərin çoxdan gözlənilən diqqətini çəkməli idi. Parlamentdə müzakirə edilən "Reproduktiv əhali haqqında" qanunun müzakirələri getdikcə daha geniş sahələri əhatə edir. KİV-də daha çox müzakirələr çərçivəsində toxunulan qadının minimum nikah yaşının qaldırılması, ultrasəs müayinəsi vasitəsilə gələcək uşağın cinsiyyətinin müəyyən edilməsi, erkən nikahlar kimi məsələlərə diqqət yetirilir. Bir sözlə, demoqrafiya problemlərinə maraq güclənir. Bu isə sevindirməyə bilməz, çünki bu sahədə vəziyyətimiz elə də ürəkaçan deyil.
Azərbaycanın Milli Təhlükəsizlik Konsepsiyasında qeyd edilib ki, əmək resurslarının çatışmazlığı bizim təhlükəsizliyimizə əsas hədələrdən biridir. BMT-nin proqnozlarına görə, artıq 2035-ci ildə bizim ölkə əhalinin azalması problemi ilə üzləşə bilər. Başqa sözlə, durum kritikdir. Buna görə də millət vəkillərinin demoqrafiya ilə ciddi məşğul olmaq istəyini yalnız alqışlamaq olar. Bundan başqa, bu problemlə "bu gün" məşğul olmaq da gecdir, hətta "dünən" də gec idi, "srağagün" məşğul olmaq lazım idi. Amma iki önəmli məqam ruhdan salır: bunlardan biri təklif edilən ideyaların diskretliyi, o birisi isə onların yetərincə işlənmiş olmamasıdır.
Məsələn, qızlar üçün aşağı nikah həddinin 18 yaşa qədər qaldırıması ideyasını guya gənc qadınların ailələrdə zorakılığa uğraması ilə izah edirlər. Amma etiraf edirəm ki, bu, bir az qızın zorla ərə aparılması hissini oyadır/. Yəni ərə getmək istəyirsənsə, buyur, karate üzrə "qara kəmər" qazan, onda 100 faiz zorakılıq olmayacaq! Başqa tərəfdən bir sıra deputatlar iddia edirlər ki, boşanmaların əsas səbəbi erkən nikahlardır. Amma belədirmi? Ötən il bağlanmış 96 min nikahın 5 mini 18 yaşdan kiçiklərin payına düşür, bu da 5%-ə yaxın deməkdir. Ona görə də erkən nikahlar boşanmalarda əsas səbəb deyil. Hə, erkən nikahlar nisbətən kövrəkdir, amma yaş həddini qaldırmaqla ailəni möhkəmləndirmək mümkündürmü?  Amma bunu niyə biz psixoloji dəstək xidməti vasitəsilə etmirik? Axı nikah yaşının qaldırıması ailə mühitində və ətrafda zorakı insanın vərdişlərinə heç bir təsir göstərməyəcək.
Çoxdan oxumuşdum ki, ABŞ-da maşın yığımı zamanı zədələnməsin deyə, qalın qabıqlı pomidorlar yetişdirmək qərarına gəliblərmiş. Aqronomlar əlləşiblər və məqsədə çatıblar. Sonra istəyiblər ki, pomidorların hamısı eyni vaxtda yetişsin, belə olanda becərmək asanlaşır. Bu problemi də həll etdikdən sonra başqa problem yaranıb: pomidorlar eyni ölçüdə olmalıdırlar ki, hər bir qutuda eyni sayda olsunlar. Bu problemi də həll ediblər, amma bir "əmma" çıxıb. Pomidorların dadı itib.  Bu göstərir ki, sağlam düşüncə və istək heç də həmişə gözlənilən nəticəni vermir.
Gəlin gerçəkliklə razılaşaq: xalqın taleyindən söhbət gedən zaman spontan və ya qeyri-şüuri davranmaq olmaz, sistemli, vəziyyətdən xəbərdar və onun inkişafından proqnozlarla yanaşmaq lazım gəlir. Bax, bu məsələdə "ağ ləkələr" var, özü də çoxdur.
Nikah yaşının qaldırılmasının tərəfdarları Azərbaycanın qoşulduğu və 18 yaşına qədər insanların yeniyetmə sayıldığı beynəlxalq konvensiyalara istinad edirlər. Amma mən düşünmürəm ki, bu bənd məcburi icra edilməlidir. Xatırladıram ki, Sovet Ailə Məcəlləsinə görə, nikah yaşını azaltmaq olardı, amma bu, 2 ildən çox ola bilməz.  Nəzərə alsaq ki, həddi-buluğa çatmaq  o zaman  18 yaşda sayılırdı,  deməli, 16 yaşa qədər nikah bağlamaq imkanı istisna edilmirdi. Və bu norma ayrı-ayrı respubliklarda müxtəlif cür gerçəkləşdirilirdi. Məsələn, RFSR, Belarus, Moldova, Litva, Tacikistan və Estoniyada həddin azaldılmasına 2 il icazə verilirdi, Ukrayna, Azərbaycan, Türkmənistan və Özbəkistanda bir il azaltmaq olardı, Gürcüstanda, ümumiyyətlə, azaltma nəzərdə tutulmurdu, Qazaxıstan, Latviya, Qırğızıstan və Ermənistanda isə yalnız bir il qadınlar üçün azaltmağa icazə var idi.
İndi bütün dünyada bu gün formalaşmış durumu qiymətləndirək, o heç də konvensiyanın tərəfdarlarının ehtimal etdiyi kimi, birşəkilli və standart deyil. Yunanıstanda nikaha girməyin minimal həddi qadınlar üçün 14 yaş və kişilər üçün 18 yaş nəzərdə tutulur. Böyük Britaniyada bu, uyğun olaraq 16 və 16, Macarıstanda 14 (14), Venesuela, İrlandiya, Uruqvay, Boliviya və Kolumbiyada 12 (14),  İtaliya, Portuqaliya və Meksikada 14 (16), Yaponiyada 16 (18) yaş səviyyəsindədir. Ona görə də narahat olmağa dəyməz, biz heç də "ağ qarğa" deyilik. Yəni indi biz Avropa normaları ilə yaşamalıyıq?! Gəlin bir an təsəvvür edək ki, bizdə də Hollandiyadakı kimi fahişəlik, Böyük Britaniyadakı kimi eynicinsli nikahlar leqallaşıb, İsveçrədəki kimi minarələrə qadağan qoyulub. Hər şeyi təkrar etməliyik?!
İstəyirəm, məni düzgün başa düşsünlər: erkən nikahların tərəfdarı deyiləm, sadəcə, nikah həddinin qaldırımasına qarşıyam. Diqqət yetirin, beynəlxalq qurumlar 15 yaşı intim həyat üçün normal sayırlar. YUNİSEF-in, BMT Əhali Fondunun və başqalarının  müxtəlif ölkələrdə, o cümlədən, Azərbaycanda gerçəkləşdirdiyi və pulsuz qoruyucu vasitələrin paylandığı seksual maariflənmə proqramlarını 15 yaşdan başlayırlar. İndi hansı davranış sxemi formalaşa bilər? Erkən seks - erkən hamiləlik - erkən nikah - doğumun artımı. Beynəlxalq qurumlar tərəfindən gerçəkləşdirilən siyasət nəyə gətirə bilər? Erkən seks - gecikmiş nikah - gecikmiş uşaq - doğumun aşağı düşməsi. Yəni kənardan fəal yardımlarla biz onsuz da sadə olmayan demoqrafik durumu çətinləşdiririk. Niyə?
Bəzi deputatlar iddia edirlər ki, erkən doğuşlar qadın orqanizmi üçün təhlükəlidir. Mübahisə etməyəcəyəm. Amma xatırladıram ki, Fransa qadınlar üçün minimum nikah yaşını 2005-ci ildə 18 yaşa qaldırdı. Həmin vaxta qədər fransız qızları 15 yaşda ərə gedə bilirdilər; bu normanı 1804-cü ildə Napoleon müəyyən etmişdi. Belə çıxır ki, 200 il ərzində gənc fransız qızları sağlam ailə qurmaq imkanında olmayıblar? Amma uşaq doğurdular. Bəs yaş normasının dəyişdirilməsi nə ilə bağlıdır? Bu, miqrantların erkən nikahları və yüksək doğum göstəriciləri ilə bağlıdır ki, Fransanın demoqrafik və etnik mədəniyyətini dəyişir. Ekspertlər iddia edirlər ki, fransız mədəniyyətinin əsasları üçün təhlükə yaranıb. Başqa sözlə, yaş həddinin qaldırılması çox uzağa aparan nəticələrə gətirə bilər. Bunu bizim deputatlar bilirmi?
Yəni mənfi hallarla mübarizə üçün başqa üsullar yoxdurmu? Bizdə 2000-2008-ci illərdə  15-17 yaşlı analar dünyaya 22,6 min uşaq gətirib. Başqa sözlə, 22,6 min məktəbli hələ 17 yaşı çatmamış ərə gedib (böyük ehtimalla onları zorla veriblər). Yəni qanunun kütləvi pozulmasından gedir. Belə ailədə uşaq tam hüquqsuz böyüyür, onu uşaq bağçasına vermək, poliklinikadan həkim çağırmaq, peyvənd etmək olmaz. Bu hal normaldırmı? Bu kəbinlərin mollalar tərəfindən kəsildiyi bildirilir, amma qeyd etmək lazımdır ki, mollanın nikah şəhadətnaməsi olmadan kəbin kəsməsi qadağandır. Bu qanunsuz kəbinlərlə bağlı neçə cinayət işi qaldırılıb? Qanunu pozanlara qarşı hansı tədbirlər görülüb? Mən bu sualların cavabını bilmirəm. Bəs onda niyə düşünürsünüz ki, yeni qanuna köhnəyə baxanda daha çox hörmət edəcəklər, axı elə yanımızdaca köhnəni ucdantutma pozurlar?
Azərbaycanda da bütün dünyada olduğu kimi, çoxdan seksual inqilab baş verib və 18 yaş artıq çoxları üçün intim həyatın başlanğıcı sayılmır. Fizioloji baxımdan insan orqanizmi tez yetişir, sosial baxımdan isə gec. Ayağa qalxmaq və ailə qurmaq üçün çox illər və güc lazımdır, ona görə gənclər gec uşaq sahibi olurlar və onları daha az doğurlar. Bəs onda bizə nə təklif edirlər? Bir tərəfdən nikaha girmək yaşını qaldırmaqla perspektivdə demoqrafik durumun pisləşməsi, o biri tərəfdən ultrasəs müayinəsinin nəticələri açmağı qadağan etməklə vəziyyətin yaxşılaşması təklif edilir. Əlbəttə, deputatlar xoş məram göstərirlər, amma bizsə təklif edilən yolun hara apardığını bilirik.
Əslində, lazım olan yerlərdə qayda yaratmaq gərəkdir. Əlbəttə, son illərdə çağdaş avadanlıq quraşdırılmış yeni xəstəxanalar və doğum evləri tikilib, unikal əməliyyatlar aparılır, bir sözlə, çox işlər görülüb və görüləcək. Amma doğuşların 36%-i də xəstəxanalardan kənarda gerçəkləşdirilir. Bu, demoqrafik durumu yaxşılaşdırır? Gələcək ana əvvəlcə bir özəl klinikada müayinə edilir və sonradan digər klinikaya müraciət etdikdə ondan əvvəl verdiyi bütün analizləri onların laboratoriyasında yenidən təkrarlamağı tələb edirlər. Bəs bu nədir, soyğunçuluq deyil? Həkimlərin inadla xəstələri konkret aptekə və ya diaqnostika mərkəzinə göndərməsi nədir? Bu əlbirlikdir! Özü də belə faktlar yetərincədir.
Biz nədənsə unuduruq ki, son 50 ildə bizim ölkə yavaş-yavaş Avropa tipli demoqrafik davranışa keçib: ailə sayı, doğum göstəricisi, uşaq sayı azalır... Proses elə dərin gedib ki, onun yönünü dəyişməyi, özü də belə tez dəyişməyi ehtimal etmək doğru deyil. Demoqrafiya məsələsi çətin və incə məsələdir. Demoqrafik göstəricilərlə təsir tədbirləri arasında heç də həmişə birbaşa bağlılıq olmur. Məsələn, gəlirlərin artması və rahatlığın yüksəlməsi heç də həmişə doğumun artımına gətirmir. Doğumun stimullaşdırılması tədbirləri yalnız uşaqlara tələb potensialının olduğu yerlərlə effekt verir.
Nə vaxtsa Rumıniyada 2 və 3 uşaq sahibi olmaq istəyən valideynlərə güzəştlər təklif edirdilər və nəticədə, qaraçılar arasında doğum artdı. Avropanın başqa ölkələrində də doğumun artımına yönəldilmiş vəsaitlər də əsasən gəlmə əhalinin arasında doğum göstəricisini artırdı ki, bu da gözlənilməz nəticələr verə bilər. Məsələn, 20 il müddətə berlinlilərin 50%-dən çoxunu müsəlmanlar təşkil edəcək. Səhv etmirəmsə, Rusiyada ailə üzrə gözlənilən uşaq sayı 1,95, arzu edilən say isə 2,05 təşkil edir. Yəni fərq mikroskopikdir, yəni orada demək olar ki, istədikləri qədər də uşaq doğulur. Başqa sözlə, demoqrafik potensial dibə qədər tükədilib və qorxuram ki, heç bir "analıq kapitalı" ilə fertillik əmsalını 2,3-dən yuxarı qaldırmaq mümkün olmasın. Bu isə artıq artım yox, əhali azalmasının olmamasıdır.
Görəsən, bizdə vəziyyət nə səviyyədə ciddidir? Dövlət Statistika Komitəsinin rəqəmlərinə baxdıqda, sanki narahatlıq üçün əsas yoxdur. Son illərdə fertillik əmsalı qadınbaşına 2,3 uşaq səviyyəsindədir ki, bu da əhali artımını təmin etməlidir. Amma bu mənzərə Moskva demoqraflarının XX yüzilliyin 60-cı illərindən bu yana Azərbaycanda doğum əyrisinin durmadan üzüaşağı getdiyini göstərən məlumatları ilə üst-üstə düşmür. 1990-cı illərin sonlarında bu əmsal 2,0-dən aşağı düşmüşdü, amma dayanmamışdı. 2003-cü ildə doğum əmsalı qadınbaşına 1,7 uşaq səviyyəsinə düşmüşdü.
Səbəb sadədir - biz yavaş-yavaş, amma dönmədən azuşaqlı Avropa demoqrafik yanaşma tipinə keçmişik. Burada söhbət meyildən gedir, deməli əhali artımının zəifləməsini artıq yaxın perspektivdə gözləməliyik. Bunu Dövlət Statistika Komitəsi də təsdiqləyir. 2008-ci ilin əhali piramidasına baxanda görmək olur ki, bizdə 10-14 yaş arasında olan qadınların sayı, 20-29 yaş arasında olanlardan azdır. Yəni daha fəal doğma qabiliyyətinə malik qrup olan 20-29 yaşlı anaların yerini daha az  sayda qadın tutacaq. Və nəsillərin əvəzlənməsi, elə əhalinin də təkrar istehsalı baş tutmayacaq.
Zaman dəyişib və onunla bircə demoqrafik davranışlar da dəyişib. Bütün sivilizasiyalı dünyada olduğu kimi, bizim ölkədə də seksual inqilab baş verib, amma cəmiyyət sanki bunu görmür. Həyat yoldaşının xəyanətini daha o qədər də əxlaqsız bir şey saymırlar, vətəndaş nikahı adalandırılan nikahsız  və kəbinsiz birgəyaşamanı qınayanlar azalıb və hətta seksual azlıqlar da "qızışıblar". Artıq bir neçə uşağı olan ailə dəstək yox, təəssüf doqğurur və 3-4 uşağı olan qadın çoxuşaqlı ana sayılır. Nikahdankənar uşaqların sayı artır: əgər 1970-ci ildə onlar 3,1% təşkil edirdilərsə, 2004-cü ildə 20%-ə qədər artım var. Və burada şəhər, kənd yanaşmaları arasında fərq elə də böyük deyil: 4%-dir. Son 20 ildə 24-29 yaş arasında olan qadınlar arasında doğum göstəricisi 2,1-dən 1,7-yə, 25-29 yaş arasında olan qrupda isə 1,9-dən 1,1-ə düşüb. Bu, əhalinin təkrar istehsal üçün lazım olandan xeyli aşağıdır və uşaqdoğma yükünün demək olar ki, hamısı bu qrupların boynuna düşür.
Demoqrafik durum getdikcə daha çox fəlakətli şəkil alır. Məsələ təkcə bugünkü göstəricilərin pis olması ilə bağlı deyil. İş ondadır ki, yeni davranış və meyillər demoqrafik proseslər üçün dağıdıcıdır. Və görünür, bu dəyişikliklər geri dönməzdir. Bu meyllərin arxasında böyük dərəcədə şəxsi azadlıq və köhnə davranış sterotiplərindən imtina durur. Amma biz hər şeylə yanaşı uşağı da unutmuşuq. Azərbaycanı ağuşuna almış Qərb mədəniyyəti dalğası qeyri-rəsmi nikah məcəlləsinin də milli xüsusiyyətlərini yuyub-apardı. Biz daha liberal və çox şeylərdə yeni prioritetlərə yönəlmiş olduq ki, bu da ailə-nikah davranışlarında özünü göstərir. Bu fonda milyona yaxın qaçqının olması və kişilərin güclü əmək miqrasiyasına məcburiyyəti sadəcə mənfi demoqrafik meyilləri sürətləndirir.
Amma bizim demoqraflar nədənsə bu məsələdən açıq danışmağa imtina edirlər. Halbuki Rusiyada təkcə A.Q.Vişnevski mərkəzi minə yaxın (!) demoqrafik durum inkişafı modeli hazırlayıb. Axı niyə bizim özümüzün proqnozlarımız yoxdur, niyə həyati vacib məsələlərdə biz kənar adamların qiymətləndirməsinə əsaslanmalıyıq? Yeri gəlmişkən, BMT-dən başqa ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi də (!) demoqrafik ssenarilər hazırlayır. İndi kimə inanasan? Axı söhbət dövlətin həyat uğrunda mübarizəsindən gedir və bunların hamısını bilmək lazımdır, inanmaq yox, bilmək yəqin ki.
Faktik olaraq bu gün ölkənin taleyi demoqrafik problemlərdən asılıdır və onları həll etmək lazımdır. Bu baxımdan deputatların təşəbbüsü  çox önəmlidir. Əlbəttə, çox önəmli bir şərt də var. Qanunlar strategiya həyata keçirilən zaman effektiv olur, o isə öz növbəsində cari proseslərdən obyektiv məlumata əsaslanmalıdır.
Biz durumun və əhalinin sayının necə dəyişəcəyini, doğumun aşağı düşməsini azaltmaq imkanının olub-olmasını yaxşı təsəvvür etmirik. Bu barədə etibarlı araşdırmalar yoxdur. (Düzdür, beynəlxalq qurumlar araşdırma aparırlar, amma əsasən bu, "növbətçi" şəkildə aparılır və açıqlanmır. Belə ki, 2001-ci ildə reproduktiv sağlamlıq barədə sorğu aparan ADRA onu apardığını inkar etmişdi - müəllif). Bax, buna görə durumu düzəltmək lazımdır.
Bunun üçünsə, hər şeydən öncə,  araşdırma aparmaq və milli demoqrafik siyasət qurmaq lazımdır, onun əsasında isə yalnız maddi stimullar durmamalıdır. Analıq və atalıq, ailə dəyərləri bizim  cəmiyyətin bəyan edilən yox, gerçək prioritetlərinə çevrilməlidir. Gözlərimizin önündə azalan uşaqlara tələb potensialını hərəkətə gətirmək lazımdır. Başqa sözlə, demoqrafik durumu  nə qədər mümkünsə, o qədər  tezliklə düzəltmək lazımdır və bunu elmlə etmək gərəkdir.

The demographic situation in Azerbaijan requires a more careful approach
The demographic situation in Azerbaijan seems to have begun to attract the long-awaited attention of legislators. "Ripples" from the parliamentary debates on the law "On reproductive population" are spreading wider and wider. The media reports most often on parliament's ideas about the need to raise the minimum marital age for women and to ban early marriages and the disclosure of the results of ultrasound tests on the sex of the child. In short, interest in demographic problems is on the increase, and this cannot but make us happy, because the situation here, to put it mildly, is far from rosy. As highlighted in Azerbaijan's Concept of National Security, the shortage of human resources is one of the threats to our security. There is also a UN prediction, according to which the country's population may begin to shrink from 2035. In other words, the situation is critical. This is why we can only welcome the willingness of parliamentarians to take demography seriously. Furthermore, it should have been dealt with not "today", nor even "yesterday", but "the day before yesterday." In any case, two important points are somewhat discouraging: the discreteness of the proposed ideas and, in my opinion, insufficient work on them. For example, the idea of increasing women's marital age to 18 because, they say, there are cases of young wives being subjected to domestic violence, I must say, should be rejected... According to this logic, it would be easier to set the following condition: if you want to marry, get a black belt in karate and then there will no violence! On the other hand, some MPs argue that the main reason for the rising number of divorces is early marriages. But is this true? Of the 96,000 marriages contracted over the past year, 5,000 were contracted by young people under 18, which is about 5 per cent. So, early marriages are unlikely to be the main cause of divorces. Yes, they are more fragile, but does this mean that the family can be strengthened by raising the age limit, rather than by a psychological support service, for example? After all, raising the age limit will not change the motivation for violence, the atmosphere in the family or the surrounding environment.
A long time ago, I read somewhere that the US had decided to grow tomatoes with firm skins, so they would not be damaged by machine harvesting. Agronomists had quite a bit of trouble with this, but the goal was achieved. Then they wanted all vegetables to ripen at the same time - this would facilitate care. When they solved this task, there was another: to grow tomatoes almost of the same size, then there would be the same number of tomatoes in each box. They solved that problem as well, although there was one "but". The tomatoes lost their taste. This means that common sense and a simple desire to solve a complex problem (this is clear from speeches by some of our legislators) do not always lead to the expected outcomes. Let us accept the obvious: when it comes to people's fates, we should act systemically rather than spontaneously or by intuition, study the situation and forecast its development. And here we have quite a few "white spots".
Supporters of raising the marriage age appeal to international conventions signed by Azerbaijan, under which persons below 18 are considered to be teenagers... I do not think that this point should be mandatory. According to the Soviet Family Code, the marriage age could be reduced, but by no more than 2 years. Given that the age limit was 18 at that time, the possibility of marriage before 16 was excluded. And this rule was implemented differently in the various republics. In the RSFSR, Belarus, Moldova, Lithuania, Tajikistan and Uzbekistan, it was possible to reduce the age limit by no more than 2 years, while in Ukraine, Azerbaijan, Turkmenistan and Uzbekistan - by no more than one year. In Georgia, no reduction of the age limit was allowed, while in Kazakhstan, Latvia, Kyrgyzstan and Armenia, it was allowed only for women and by no more than one year.
Now let us view the current situation in the world. It is not as uniform or standard as the supporters of international conventions obviously believe. In Greece, the minimum age for marriage is 14 for women and 18 for men; In Britain - 16 and 16, Hungary - 14 (14), Venezuela, Ireland, Uruguay, Bolivia and Colombia - 12 (14), Italy, Portugal and Mexico - 14 (16), and in Japan - 16 (18). So, let's get rid of all our inhibitions: we are not "white crows" at all. Do we have to live according to all European norms? Then imagine that we have legalized prostitution like Holland, same-sex marriages like the UK, and banned minarets like Switzerland. Shall we repeat all this?
Don't get me wrong: I am not in favour of early marriage - I am against raising the marriage age limit. Please note: international organizations consider the age of 15 to be normal for starting a sex life. Under programmes that UNICEF, the UN Population Fund and others are implementing in different countries, including Azerbaijan, sex education (including the free distribution of contraceptives) starts at 15. What pattern of behaviour may emerge today? Early sex - early pregnancy - early marriage - increasing birth rate. And what might be the consequences of the policies pursued by international institutions? Early sex - late marriage - late child - declining birth rate. That is, with active assistance from outside, we are exacerbating the already complex demographic situation. Why?
Some MPs say that early childbirth is dangerous for the female body. I will not argue, but I should remind you that France raised the minimum marital age for women to 18 in 2005. Previously, French women could marry from 15 (this rule was imposed Napoleon in 1804). So, for 200 years young French women were not physically able to create healthy families, but still created them and gave birth! What is the reason for changing the age limit? Early marriages and a high birth rate among migrants, which worsened the demographic and ethno-cultural situation. Experts say that there is a threat to the foundations of French civilization. In other words, raising or lowering the age limit may have far-reaching consequences. Do our MPs know about this?
Are there no other ways to fight negative phenomena? From 2000-2008, mothers aged 15-17 produced 22,600 children. In other words, 22,600 schoolgirls, who were not even 17 married (rather, they were forced to marry) in Azerbaijan. That is, we are talking about mass violations of the law. The child in such a family has no rights at all: it is impossible to send him to a kindergarten, call a doctor from the clinic, vaccinate him, and he will not be accepted in school. Is this a normal situation?! If they justify this by the fact that these marriages were "sanctified" by mullahs, I note: in the absence of a certificate, the Registry Office bans the kabin (religious marriage). How many criminal cases were filed against this background of thousands of illegal marriages? What has been done to deal with the offenders? I have no answer to these questions. And why should we assume that the new law will be respected any more than the old one, which is violated so often?
In Azerbaijan, as well as throughout the world, the sexual revolution took place a long time ago, and 18, alas, does not always mean the start of a sex life for many today. Physiologically, the organism matures earlier and - in the social context - later. To stand on your own two feet and start a family you need more years and resources. Young people have children later and give birth less. And what are they offering us? On the one hand, they want to raise the marriage age, i.e. to worsen the demographic situation in the long run and, on the other, to ban the disclosure of the results of ultrasound tests to improve this situation. Of course, MPs are driven by good intentions, but we know where the road paved with good intentions leads to...
It is much more important to restore order where necessary. Yes, in recent years, we have opened new hospitals and maternity homes with modern equipment and conducted unique operations; in short, much is being, and will be, done. But in rural areas 36 per cent of births occur outside hospitals. Does this improve the demographic situation? If an expectant mother visits one private clinic and then goes to another, she is required to repeat all the tests she has already done and, of course, in their laboratory. What is this, if not extortion?! How about doctors' insistence on referring you to a specific pharmacy or diagnostic centre? It's a conspiracy! And there are many such situations.
We somehow forget that over the last 50 years, our country has been shifting to a European form of demographic behaviour: reducing the family size, birth rate and the number of children... The process has gone too far and it would be wrong to believe that it can be redirected more quickly. As is known, it is a difficult and delicate matter to solve demographic problems. And there is not always a direct relationship between demographic parameters and measures of influence. For example, a growth in incomes and comfort in life does not always lead to an increase in the birth rate. Measures to stimulate the birth rate only help where there remains a potential need for children. Once in Romania they offered incentives to parents who decided to have a second and third child, but in the end ... it was the birth rate of Romanies that increased. Considerable benefits in other countries of Europe largely stimulated the birth rate among migrants rather than among the indigenous population, which may have unexpected results. Thus, Muslims will soon comprise over 50 per cent of Berliners under 20. Judging by opinion polls, in Russia, if I am not mistaken, the expected number of children per family is 1.95, while the desired number is 2.05. That is to say the difference is microscopic, as they have almost as many children as they want. In other words, the demographic potential has been almost exhausted, and I fear that no "maternal capital" can raise the birth rate above 2.3. What this means is not population growth, but the absence of population decline.
How serious is the situation here? According to the State Statistics Committee, there is no reason for concern. In recent years, the birth rate has remained at 2.3 children per woman, which should ensure the reproduction of the population. However, this picture contradicts the information of Moscow demographers who say that since the 1960s, the birth rate curve in Azerbaijan has been steadily rolling down. At the end of the 1990s, it fell below 2.0, but did not stop. In 2003, the birth rate reached 1.7 children per woman. The reason is simple - we slowly but surely shifted to the European type of demographic behaviour with its low birth rate. So it is a trend and, thus, a population decline can be expected in the near future. This is, in fact, confirmed by the State Statistics Committee itself. Judging by the population pyramid of 2008, we have fewer women aged 0-14 years than 20-29 years. The 20-29 year-old mothers (and this is the most active parturient group) will be replaced by fewer women. And there will be no replacement of generations (and reproduction of the population).
Times have changed, and demographic behaviour has changed with it. The sexual revolution occurred in the country as in the rest of the civilized world, but society did not notice it. Sometimes, adultery is not considered to be immoral, that is to say few condemn the so-called civil marriages, while sexual minorities have become "rampant" as well. Families with several children already arouse more sympathy than approval, and a woman with 3-4 children is considered to have too many children. The number of illegitimate children is growing: in 1970 they accounted for 3.1 per cent and in 2004 almost 20 per cent. And the difference between rural and urban behaviour is barely noticeable here: 4 per cent. Among 24-29 year-old women, the birth rate has fallen from 2.1 to 1.7 over the past 20 years and in the 25-29 age group - from 1.9 to 1.1. This is much lower than required for the simple reproduction of the population, and these groups carry almost the entire burden of child-bearing.
The demographic situation is becoming more and more disastrous. It is not only that today's figures are bad. The trick is that behind them are new behaviour patterns and trends that are devastating for demographic processes. And it seems that these changes are irreversible. Behind these trends we can see a greater degree of personal freedom and rejection of old behavioural clich?s. But "we threw the baby out with the bath water". The wave of Western civilization, which covered Azerbaijan, blurred the national peculiarities of the unofficial code of marriage. We have become more liberal and are largely focused on new priorities, which inevitably affect family and marital behaviour. And this is against the backdrop of a million refugees and men's active labour migration, which only exacerbates the negative demographic trends.
But our demographers stubbornly avoid this topic for some reason, at least publicly, while, for example, in Russia, the Vishnevskiy Centre recently produced about a thousand (!) models of the demographic situation. Why do we not have our own predictions, why do we have to rely on estimates from outside on these vital issues? By the way, apart from the UN, the CIA also prepares demographic scenarios. Whom should we believe and do we have to "believe" anyone? We are talking about the survival of the state and you need to know, not to believe but to know for sure.
In fact the fate of the country today depends on demographic issues, and they need to be addressed. In this context, of course, the MPs' initiative is very important. However, there is one important precondition. Laws are effective when there is a strategy and when it is based on objective information about current processes. We have little idea of how the situation and population will change and of whether there is a chance to stem the decline in birth rate. There are no reliable studies on this subject. (Although international institutions conduct studies, everything often boils down to "standard" and inaccessible reviews. For example, ADRA, which conducted a survey on reproductive health in 2001, denied that it had been held - Auth.). That's why it is necessary to correct the situation. And to this end it is, above all, necessary to conduct studies and establish a national population policy, and it should be based not only on material incentives. Motherhood, fatherhood and family values must become real, not declared priorities of our society. It is necessary to exploit the dwindling potential of the need for children in every way. In other words, the demographic situation needs to be corrected as soon as possible, and it should be done with knowledge of the issue.