GƏLƏCƏK İSLAHATLAR ÜÇÜN QIĞILCIM
Ötən ay Azərbaycanın maliyyə sahəsini ölkədə mövcud olan bankların yarısının bağlana bilcəyi barədə xəbərlər titrətdi. Burada, daha doğrusu, bank bazarının xırda iştirakçılarının birləşdirilməsi yolu ilə mövcud olan bankların sayının, təxminən, iki dəfə azaldılmasından söhbət gedirdi.
Xəbər, əlbəttə ki, bütün bazarda şokdoğurucu effekt yaratdı. Dərhal depozit əmanatlərin taleyinin necə olacağı barədə suallar yaranmağa başladı. Adamları həmin əmanətlərin tam həcmdə qaytarılıb-qaytarılmaması, indən belə ümumiyyətlə banklarda pul saxlamağın məsləhət olub-olmaması, hansı banka etibar etməyin mümkünlüyü barədə suallar narahat etməyə başladı. Bir sıra KİV-lərdə bağlanacaq bankların siyahılarının dərc olunması da vəziyyəti xeyli qarışdırdı. Bütün bunlar Mərkəzi Bankı (AMB) birinci bəyanatının əksinə olan açıqlama ilə çıxış etməyə və hazırda bankların bağlanması ilə bağlı məsələnin müzakirə edilmədiyi barədə bəyanat verməyə məcbur etdi.
Amma bütün bunların içində maraqlı olan bir məsələ var. Yalnız ölkədə deyil, bütün dünyada gedən maliyyə proseslərini dəqiq proqnozlaşdıran və təhlil edən, məhz bunun hesabına da ölkəni dünya iqtisadi böhranının təsirlərindən kənarda tutmağı bacaran MB birinci bəyanatın hansı nəticələrə gətirəcəyini görməyə bilməzdi. Onda bu qarışıqlıq kimə lazım idi?
Bəyanat bəyanatla tutmur
Beləliklə, MB İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Alim Quliyev tərəfindən edilən birinci bəyanat yetərincə aydın idi və heç bir ikibaşlı mənaya malik deyildi. "Hazırda ölkədə 46 bank işləyir və biz hesab edirik ki, bu, Azərbaycan kimi ölkə üçün həddindən böyük rəqəmdir. Buna görə də MB üçün 2010-cu ildə qarşıda duran əsas məsələlərdən biri bank ststeminin konsalidasiyası və optimallışdırılması strategiyasının hazırlanmasıdır", - deyə o, ölkənin bütün aparıcı telekanallarının xəbər proqramlarının ekranından bildirmişdi.
Alim Quliyevin fikrincə, hazırda öz maliyyə göstəricilərinə görə sistem yarada bilməyən çox sayda bank var. "Buna görə də biz hesab edirik ki, Azərbaycanda 15-20 bankın olması ən optimal say ola bilər. Bununla bağlı 2010-cu ildə AMB bank şəbəkəsinin optimallaşmasını həyata keçirəcək, bu proses bir ildən çox vaxt aparacaq", - deyə AMB sədrinin birinci müavini bildirib. Onun sözlərinə görə, AMB bankların konsolidasiyası strategiyasını bu ilin başlacığından gerçəkləşdirməyə başlayacaq. Hazırda bu, konkretləşdirilir və dəqiqləşdirilir, amma prosesin özü uzunmüddətlidir. "Bankların üç yolu var: aktivlərinin və hesablamalarının həcminə görə sistem yarada bilməyən banklar sağlam aktivlərin bir iri bankda toplanılması yolu ilə birləşməlidirlər, ya da bankolmayan kredit qurumuna çevrilməlidirlər, zəif banklar isə bağlanacaq", - deyə A.Quliyev öz səs-küylü bəyanatında yetərincə dəqiq izah etmişdi.
Prinsipcə, effektiv fəaliyyət göstərməyən yerli bankların konsolidasiyası barədə planlar AMB tərəfindən dəfələrlə səsləndirilmişdi. Amma prosesin qlobal xarakterli olacağını və artıq yaxın zamanlarda başlayacağını heç kim gözləmirdi. Açıqlamadan sonra elə bankların özündə müəyyən çaxnaşma düşdü - orada işləyən mütəxəssislər işçi sayının böyük ixtisarı barədə ciddi söhbətlər etməyə başladılar.
Bundan başqa, bu, banklar üçün yetərincə arzuolunmaz antireklam oldu, Azərbaycanda indi-indi pul əmanətlərini banklarda saxlamaq praktikası yaranmışdı. Müflislik, bankların bağlanması, islahatlar barədə söhbətlər bir çox müştərilər üçün bank sisteminə etiabarın azalması demək oldu. Təbii ki, onların çoxu öz depo-zitlərini davam etdirmək istəməyəcəklər, ölkədə mövcud olan 46 bankın 42-nin üzv olduğu əmanətlərin sığortası fondunun fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, banklar arasında münasibətlərə ehtiyatla baxacaqlar.
Əlbəttə, bu baxımdan hamını konkret olaraq hansı bankların bağlananlar siyahısına düşəcəyi maraqlandırırdı. Bir sıra yerli KİV-lər bu suallara cavab axtarmağa tələsdilər və bağlanacaq bankların mənbəyi məlum olmayan siyahılarını dərc etməyə başladılar.
Amma bunun dalınca AMB-nin növbəti rəsmi açıqlaması verildi və bu, demək olar ki, birinci açıqlamanın tam tərsinə oldu - hazırda bankların bağlanması məsələsi müzakirə olunmur və bununla bağlı heç bir qərar yoxdur. "Azərbaycan bankları öz fəaliyyətlərini normal iş rejimində davam etdirirlər və onların maliyyə vəziyyətinə, gücünə mənfi təsir göstərməyə qadir hes bir risk yoxdur".
Dəstək və bəyənmə
Bütövlükdə, bank bazarının daxilində AMB-nin konsalidasiya planları barədə xüsusi giley səslənmədi. Sirr deyil ki, böhran şəraitində bir sıra bankların vəziyyəti ağır idi və AMB-nin dəstəyi olmasa, onlar indi mövcud deyildilər. Amma AMB-nin imkanları da hüdudsuz deyil və bu, həmin bankların menecmentləri tərəfindən də başa düşülür ki, "həmkarlar"la birləşərək fəaliyyəti davam etdirmə onlar üçün yeganə xilas yoludur.
Halbuki, Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının (ABA) başçısı Eldar İsmayılov hesab edir ki, bu proses təbii yolla getməlidir, yəni rəqabət mübarizəsində hansı bankların və bankolmayan kredit təşkilatlarının hansının qalmasını, hansılarının birləşməsini və ya bağlanmasını ölkənin iqtisadi inkişafının özü müəyyən etməlidir. "1994-cü ildə Azərbaycanda 230-dan çox kommersiya bankı var idi, indi onların sayı cəmi 46-dır, özü də onların bəziləri sonradan, o cümlədən son illərdə açılıblar. Hansı bankların açılması, hansı bankların bazardan çıxması məsələsi təbii yolla, təkamül yolu ilə gedib", - deyə o vurğulayıb.
E.İsmayılovun fikrincə, AMB bankların qanunun ruhunda və maddələrinə dəqiq əməl etməklə fəaliyyətinə nəzarət etməyi davam etdirməlidir: "İqtisadiyyata yalnız sistem yarada bilən banklarla xidmət etmək mümkün deyil. Hər bir sistem yaradan bankın payına 10-12 adi, "sistem yarada bilməyən" bank düşür. Buna görə də AMB-nin siyasəti bütün banklara - həm iri, həm orta, həm də xırda banklara qarşı eyni xeyirxah münasibətlər əsasında qurulmalıdır".
Qeyd edək ki, bankların konsolidasiyası planları dərhal iki nüfuzlu beynəlxalq maliyyə institutu - Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) tərəfindən bəyənildi. BVF-nin Azərbaycandakı missiyasının başçısı Ninke Omes hesab edir ki, bankların sayının azaldılması onlar arasında rəqabəti gücləndirəcək, AMB tərəfindən gerçəkləşdirilən monitorinqi sadələşdirəcək, yetərincə yüksək səviyyədə saxlanan faiz dərəcələrini aşağı salmağa imkan verəcək. "İnflyasiya artımı templərinin bu yaxınlarda baş vermiş azalmasını nəzərə almaqla bu tədbirlər faiz dərəcələrinn azaldılmasına, həmçinin kreditlər və depozitlər arasında dəhlizin qısaldılmasına yardım etməlidir",- deyə o vurğulayıb. Missiya başçısı hesab edir ki, prudensial tələblərin gücləndirilməsi ölkədə sağlam bank sisteminin yaradılmasına kömək edəcək və bu təcrübə hazırda bütün dünya üzrə müşahidə edilir.
AYİB prezidenti Tomas Mirov isə Bakıda olarkən bildirmişdi ki, Avropa bankı hətta Azərbaycanın bank bazarında konsalidasiya proseslərinə müvafiq yardımı göstərməyə hazırdır. "Əgər hər bir bank üçün fərdi yanaşma tətbiq edilərsə, biz ilkin qimətləndirmə əsasında hər bir banka konsilidasiyada necə yardım etməyi müəyyən edə bilərik", - deyə T.Mirov bildirmişdi. O, qeyd etmişdi ki, hazırda Azərbaycan bankları üçün likvidlik böyük problem deyil. "Aktivlərin keyfiyyətinin idarəedilməsi, kredit çantasının qiymətləndirilməsi kimi başqa problemlər var. Konsolidasiya bu problemləri aradan götürməyə yardım edər",- deyə o vurğulayıb. Xatırladaq ki, AYİB bir zaman "UniBank"da birləşmiş "Sənaye Texnika Bankı" və "Mbank"ın konsalidasiyasına yardım etmişdi.
Gələcəyə ünvanlanmış
Bütün bunları yekunlaşdıraraq, demək olar: AMB-nin konsalidasiya barədə bəyanatı öz məğzi ilə deyil, forması və zaman çərçivələri ilə cəlbedici idi. Qısası, əvvəlcə öz planları ictimaiyyəti yerindən oynatmaq, sonra isə çaxnaşma əhval-ruhiyyəsini yatırmaq xatirinə buna təkzib vermək AMB-nin nəyinə lazım idi? Yəni AMB-nin analitkiləri Alim Quliyevin bəyanatının nəticələrini görə bilməzdilər?
Buradan iki nəticə çıxır - ya bank bazarında durum ictimaiyyətdən gizlədilsə də, gerçəkdən yetərincə ciddidir, ya da ki, bəyanat AMB üçün bir sıra məsələləri həll etmək, gələcək qərarlar üçün vəziyyəti yoxlamaq məqsədi daşıyırdı.
Əlbəttə yuxarıda bildirildiyi kimi, Azərbaycan bankları böhran çərçivəsində müəyyən çətinliklər yaşayıblar. Amma bu o demək deyil ki, bazar dayanıqlılığını itirib və ya banklar müflislik ərəfəsindədirlər. Konkret statistik göstəricilər var, hər bir bankdakı durumu tam təsvir edən renkinqlər dərc edilib. Onlar göstərir ki, 2009-cu ilin yekunlarına görə, banklar bütün maliyyə göstəriciləri üzrə artım nümayiş etdiriblər. Bu müddət ərzində aktivlər 13,5%, kredit portfeli 17,4%, əhalinin depozitləri 22,5% artıb. Bankların məcmu kapitalı isə 17,6% artıb.
Ancaq bankların gəlirliliyi barədə mənfi göstəricilər var. Belə ki, yanvar ayında Azərbaycanın gəlirlə işləyən banklarının sayı 33 olub ki, bu da 2009-cu ilin yanvarı ilə müqayisədə 2, qabaqkı ayla müqayisədə isə 6 bank az deməkdir. Bank sisteminin ümumi gəliri 2009-cu ilin yanvar ayına baxanda üç dəfədən çox azalaraq, 15,66 mln manat təşkil edib. Zərərlə işləyən bankların sayı ilin əvvəlinə 6 bank, qabaqkı ilin yanvarına baxanda isə 2 bank artıb. Nəticədə 13 bankın itkisi 12,42 mln. manat təşkil edib ki, bu da ötən ilin yanvar ayının göstəricisinə baxanda 55% çoxdur.
Bu statistik göstəricilər AMB-nin narahatlığına səbəb olmaya bilməz. Burası da bəllidir ki, bankların gəlirlliliyinin azalmasında onlarda artıq likvidliyin olması böyük rol oynayıb. Başqa sözlə, banklar əmanətləri götürməkdə davam edirlər, amma problemli kreditlərin çətinlikləri üzündən yetərincə ehtiyatlı kreditləşdirmə siyasəti yürüdürlər ki, bu da bankın iki çantası arasında disbalans yaradır. Yəni sanki bankların pulu var, amma onlar "ölüdürlər".
"Böhranın dərsləri göstərdi ki, hər bir kredit çox ehtiyatla verilməlidir. Bu gün banklar krediti əsasən daha etibarlı, ödənişqabiliyyətli müştərilərə verirlər, amma digər tərəfdən əhalinin öz əmanətlərinin banklara depozit kimi yerləşdirilməsində fəallığı hiss edilir", - deyə bununla bağlı A.Quliyev bildirib.
Aşağı inflyasiya şəraitində əhali üçün öz sərbəst resurslarını hansısa biznesə qoymaqdansa, depozitə yatırmaq daha əlverişlidir. Bu baxımdan banklar hazırda depozitlərin cəlbi ilə məşğuldurlar, amma onlar üzrə faizlərin yüksəkliyi və bankların cəlb edilən vəsaitlərlə bağlı probleminin olması onların gəlirlilyinin aşağı düşməsi ilə nəticələnir.
AMB-nin bəyanatı banklardan depozitlərin axınını stimullaşdıra və bankların likvidliyini "yüngülləşdirə" bilər. Bir sıra ekspertlər tərəfindən AMB-nin ikitəzadlı bəyanatının bu cür ilk baxışdan absurd görünən izahının da, əslində, mövcudluq haqqı var. Bu yaxınlarda AMB tərəfindən həm depozitlər, həm də kreditlər üzrə faiz dərəcələrinin aşağı salınmasının stimullaşdırılması məqsədləri barədə açıqlanma verilmişdi ki, bu da bank çantalarının balanslaşdırılmasına yönəldilib.
Başqa tərəfdən, bu bəyanatlar həm də əhaliyə dayanıqlı institut kimi tanınmamış banklara qarşı ehtiyatlı olmaq barədə xəbərdarlıqdır. Bu isə öz növbəsində, haqqında yuxarıda Eldar İsmayılov tərəfindən danışılan təbii təkamül yoludur. Görünür ki, AMB öz çıxışının mümkün sonuclarını yetərincə yaxşı görüb və ümid edirik ki, o, Azərbaycanın bütün bank sisteminin rifahı naminə gözlədiyi nəticəni əldə edəcək.

THE SPARK FOR FUTURE REFORM
Azerbaijan's financial sector was shaken this month by news of the possible closure of half of the country's banks. Or, to be more precise, of halving the number of banks by takeovers of the smaller players in the banking market.
Naturally, the news came as a shock to the market. The questions arose of what would happen to deposit savings, whether or not they would be returned in full, whether or not it was worth the customers' while to keep their money in a bank at all, which banks are trustworthy today and so forth. Some of the Azerbaijani media added fuel to the flames when they published a list of banks to be "scrapped", claiming that their information was accurate. All this forced the country's Central Bank to make a new statement contradicting the earlier one - that the issue of closing down banks was not under discussion at present.
However, a different factor makes all this interesting: The Central Bank of Azerbaijan skilfully forecasts and analyzes financial processes, not only within the country, but also internationally. This, in large part, is precisely what made it possible to avert detrimental effects from the global economic crisis. But it was found unable to foresee the fire its initial statement would start. What then, was the need for all this fuss?
There are statements and there are statements
So, the Central Bank of Azerbaijan's statement, which was made by Alim Quliyev, first deputy chairman of the Board, was quite straightforward and did not allow for any ambiguity. "At present, 46 banks operate in the country, and we believe that this is an excessive number for a country like Azerbaijan. This is why one of the main objectives for the Central Bank in 2010 is to prepare a strategy of consolidation and optimization of the banking system," he said, speaking before the camcorders from news programmes of all the republic's leading TV channels.
At present, in A. Quliyev's opinion, a considerable number of banks are not system-forming in terms of their main financial indicators. "This is why we think that 15-20 banks is the optimum number for Azerbaijan. In this connection, the Central Bank will conduct an optimization of the banking network in 2010, and this process might take more than 1 year," said the first deputy chairman of the bank. He added that the Central Bank would start implementing the strategy of consolidation of banks this year. At present, the details are nailed down, but the process of implementation would be long-term, he said.
"The banks have three options: banks which are not system-forming in terms of their assets and transaction turnover, will have to either merge into one major bank by combining their sound assets, or transform themselves into non-banking credit organizations; and the weak banks will be liquidated," Mr. Quliyev concluded his clear statement in quite unambiguous manner.
In principle, the plans for the consolidation of local banks which do not function efficiently have been voiced by the Central Bank more than once. But hardly anyone expected that the process would be of such a sweeping nature or would start in the near future. Immediately after the statement was made, a panic of sorts set in at the banks themselves - the specialists who work there began to predict imminent significant layoffs. In addition, this created quite unpleasant publicity for the bankers: no sooner had the practice of keeping savings in bank deposits gained popularity in Azerbaijan than the issue of bankruptcies, bank closures and reforms arose. For many ordinary customers this means losing trust in the banking system. Naturally, some of them might not want to keep their deposit accounts and, in general, will be more cautious about dealing with the banks, despite the existence of the banking accounts insurance fund, which involves 42 of the 46 banks operating in the country.
Of course, the most interesting question for everyone in this context was which particular banks would be affected by the reform. Some of the Azerbaijani media rushed to supply an answer and published a list of banks which were to be closed down, although the source of the list remained unclear.
The Central Bank reacted to these media reports with another official statement, which practically contradicted its first statement: that the closing of banks was not currently under discussion and no decision had been made on it. "Azerbaijani banks continue to operate in normal mode, and there are no risks which could have a negative effect on their financial situation or potential."
Support and approval
Overall, no particular objections were raised to the Central Bank's plans to consolidate the domestic banking market: it is no secret that some banks had tough times during the crisis and, without the Central Bank's assistance, they would be unlikely to exist today. And the Central Bank's potential is not unlimited, which bank managers realize, so the prospect of continuing their work by merging with their "colleagues" is like a straw for a drowning man today.
However, Eldar Ismayilov, head of the Association of the Banks of Azerbaijan (ABA), argues that this process should unfold in a natural manner, that is to say, the process of the country's economic development will make it clear which banks and non-banking credit organizations will "survive" the competition and which of them will have to merge or simply disappear. "In 1994, there were more than 230 commercial banks in Azerbaijan, and now there are only 46, of which some opened later, and some were opened in recent years. That some banks opened and other banks disappeared from the market was a natural, evolution-like process," he noted. In Mr. Ismayilov's opinion, the Central Bank must continue to monitor the banks' compliance with the letter and the spirit of the law: "The economy cannot be served only by system-forming banks. International experience shows that there are 10-12 ordinary, 'non-system-forming' banks for every system-forming bank. This is why the policy of Azerbaijan's Central Bank should imply an equally positive attitude towards all banks: large ones and medium- and small-size banks."
Let us note that the plans to upsize banks were immediately approved by two international financial institutions at the same time: the International Monetary Fund and the European Bank for Reconstruction and Development. For example, Nienke Oomes, head of the IMF mission in Azerbaijan, said that reducing the number of banks would make competition fiercer, simplify monitoring for the Central Bank and help to reduce interest rates, which remain quite high. "Considering the recent slowing down in the rate of inflation, these measures should help reduce interest rates and bridge the gap between the interest rates on loans and deposits," she said. The mission head said that tightening prudential requirements helped to create a sound banking system in the country, and this is a widely used practice elsewhere in the world.
The EBRD President Thomas Mirow said during his visit to Baku that the European Bank was even ready to provide appropriate assistance in the process of consolidation in the Azerbaijani banking market. "If an individual approach to every bank is exercised, we will be able to determine, using initial assessments, how to help every bank in the consolidation process," said Mr. Mirow. He noted that liquidity is not a big problem for Azerbaijani banks at present. "There are other problems, like management of assets quality and evaluation of credit portfolios. And consolidation will help to address these problems successfully," he stressed. Let us remind our readers that in the past, the EBRD helped the Promtekhbank and MBank merge into UniBank.
Looking to the future
Summarizing all of the above, let us repeat: the Central Bank's statement on consolidation attracted attention, not for its content, but for its form and proposed time table. Simply speaking, why did the Central Bank need to cause a public stir by voicing its plans and then retracting its statement to end the panic? Could the Central Bank analysts not predict the effects of Mr. Quliyev's statement?
Two conclusions can be drawn here: either the situation in the banking market in general is quite serious but this is being kept secret from the public, or the statements were aimed at achieving some purpose of the Central Bank and were "testing the ground" for future decisions.
Of course, as already mentioned, the Azerbaijani banks did experience some difficulties during the crisis, but this does not mean at all that the market has lost stability or that the banks are on the verge of bankruptcy. There are specific statistical data and published rankings with full descriptions of the situation in every bank. And these testify that the banks showed growth in all financial indicators in 2009. Last year assets increased by 13.5%, credit portfolios increased by 17.4% and individual deposits increased by 22.5%. The total capital held in banks increased by 17.6%.
However, there are some negative indicators of banks' profitability. For example, in January the number of banks which were profitable was 33, down by 2 compared to January 2009 and by 6 compared to December 2009. The total profits of the banking system fell by a factor of three compared to January 2009, to AZN15.66 million. The number of unprofitable banks has increased by six since the beginning of 2010 and by 2 compared to January 2009. As a result, the losses of 13 banks reached AZN12.42 million, which is 55% more than in January 2009.
These statistics are bound to alarm the Central Bank. At the same time, it is known that the key factor in the reduced profitability was excess liquidity, that is to say, to put it differently, the banks continue to open new accounts, but they also continue to pursue a very cautious lending policy, because of the burdens of "problematic" loans, which disturbs the balance of the two banking portfolios. The banks have money, but that money is "dead," so to speak.
"The lessons of the crisis show that every loan should be issued very carefully. Today, banks loan mainly to reliable, solvent clients but, on the other hand, the population increasingly keeps its savings in the banks," said the same Mr. Quliyev.
When the inflation rate is low, individual customers prefer to keep their financial resources in the bank rather than investing it in business, Mr. Quliyev added. From this point of view, banks are busy today attracting deposits; high interest rates on deposit accounts and the banks' problems with investing the money attracted result in lower profits.
The Central Bank statement might easily trigger a withdrawal of deposits from banks and "lighten" their liquidity. A number of experts have proposed this, at first sight absurd, explanation for the two mutually contradictory statements by the Central Bank, and it has the right to exist. It was for a reason that the Central Bank also made a statement very recently about plans to stimulate a fall in interest rates on both deposit accounts and loans, which was aimed at restoring the balance of the banking portfolios.
On the one hand, these statements act as a disincentive to the population, who will now be more cautious about banks which do not have the reputation of being stable institutions. And this will eventually translate into the natural evolutionary process of a consolidation of the entire market which Mr. Ismayilov mentioned above.
One way or another, the Central Bank apparently had quite a good idea of the possible consequences of its statements, so let us hope that it will achieve the intended results for the benefit of the entire banking system of Azerbaijan.