GƏLƏCƏK İSLAHATLAR ÜÇÜN QIĞILCIM
Ötən ay Azərbaycanın maliyyə sahəsini ölkədə mövcud olan bankların yarısının bağlana bilcəyi barədə xəbərlər titrətdi. Burada, daha doğrusu, bank bazarının xırda iştirakçılarının birləşdirilməsi yolu ilə mövcud olan bankların sayının, təxminən, iki dəfə azaldılmasından söhbət gedirdi.
Xəbər, əlbəttə ki, bütün bazarda şokdoğurucu effekt yaratdı. Dərhal depozit əmanatlərin taleyinin necə olacağı barədə suallar yaranmağa başladı. Adamları həmin əmanətlərin tam həcmdə qaytarılıb-qaytarılmaması, indən belə ümumiyyətlə banklarda pul saxlamağın məsləhət olub-olmaması, hansı banka etibar etməyin mümkünlüyü barədə suallar narahat etməyə başladı. Bir sıra KİV-lərdə bağlanacaq bankların siyahılarının dərc olunması da vəziyyəti xeyli qarışdırdı. Bütün bunlar Mərkəzi Bankı (AMB) birinci bəyanatının əksinə olan açıqlama ilə çıxış etməyə və hazırda bankların bağlanması ilə bağlı məsələnin müzakirə edilmədiyi barədə bəyanat verməyə məcbur etdi.
Amma bütün bunların içində maraqlı olan bir məsələ var. Yalnız ölkədə deyil, bütün dünyada gedən maliyyə proseslərini dəqiq proqnozlaşdıran və təhlil edən, məhz bunun hesabına da ölkəni dünya iqtisadi böhranının təsirlərindən kənarda tutmağı bacaran MB birinci bəyanatın hansı nəticələrə gətirəcəyini görməyə bilməzdi. Onda bu qarışıqlıq kimə lazım idi?
Bəyanat bəyanatla tutmur
Beləliklə, MB İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Alim Quliyev tərəfindən edilən birinci bəyanat yetərincə aydın idi və heç bir ikibaşlı mənaya malik deyildi. "Hazırda ölkədə 46 bank işləyir və biz hesab edirik ki, bu, Azərbaycan kimi ölkə üçün həddindən böyük rəqəmdir. Buna görə də MB üçün 2010-cu ildə qarşıda duran əsas məsələlərdən biri bank ststeminin konsalidasiyası və optimallışdırılması strategiyasının hazırlanmasıdır", - deyə o, ölkənin bütün aparıcı telekanallarının xəbər proqramlarının ekranından bildirmişdi.
Alim Quliyevin fikrincə, hazırda öz maliyyə göstəricilərinə görə sistem yarada bilməyən çox sayda bank var. "Buna görə də biz hesab edirik ki, Azərbaycanda 15-20 bankın olması ən optimal say ola bilər. Bununla bağlı 2010-cu ildə AMB bank şəbəkəsinin optimallaşmasını həyata keçirəcək, bu proses bir ildən çox vaxt aparacaq", - deyə AMB sədrinin birinci müavini bildirib. Onun sözlərinə görə, AMB bankların konsolidasiyası strategiyasını bu ilin başlacığından gerçəkləşdirməyə başlayacaq. Hazırda bu, konkretləşdirilir və dəqiqləşdirilir, amma prosesin özü uzunmüddətlidir. "Bankların üç yolu var: aktivlərinin və hesablamalarının həcminə görə sistem yarada bilməyən banklar sağlam aktivlərin bir iri bankda toplanılması yolu ilə birləşməlidirlər, ya da bankolmayan kredit qurumuna çevrilməlidirlər, zəif banklar isə bağlanacaq", - deyə A.Quliyev öz səs-küylü bəyanatında yetərincə dəqiq izah etmişdi.
Prinsipcə, effektiv fəaliyyət göstərməyən yerli bankların konsolidasiyası barədə planlar AMB tərəfindən dəfələrlə səsləndirilmişdi. Amma prosesin qlobal xarakterli olacağını və artıq yaxın zamanlarda başlayacağını heç kim gözləmirdi. Açıqlamadan sonra elə bankların özündə müəyyən çaxnaşma düşdü - orada işləyən mütəxəssislər işçi sayının böyük ixtisarı barədə ciddi söhbətlər etməyə başladılar.
Bundan başqa, bu, banklar üçün yetərincə arzuolunmaz antireklam oldu, Azərbaycanda indi-indi pul əmanətlərini banklarda saxlamaq praktikası yaranmışdı. Müflislik, bankların bağlanması, islahatlar barədə söhbətlər bir çox müştərilər üçün bank sisteminə etiabarın azalması demək oldu. Təbii ki, onların çoxu öz depo-zitlərini davam etdirmək istəməyəcəklər, ölkədə mövcud olan 46 bankın 42-nin üzv olduğu əmanətlərin sığortası fondunun fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, banklar arasında münasibətlərə ehtiyatla baxacaqlar.
Əlbəttə, bu baxımdan hamını konkret olaraq hansı bankların bağlananlar siyahısına düşəcəyi maraqlandırırdı. Bir sıra yerli KİV-lər bu suallara cavab axtarmağa tələsdilər və bağlanacaq bankların mənbəyi məlum olmayan siyahılarını dərc etməyə başladılar.
Amma bunun dalınca AMB-nin növbəti rəsmi açıqlaması verildi və bu, demək olar ki, birinci açıqlamanın tam tərsinə oldu - hazırda bankların bağlanması məsələsi müzakirə olunmur və bununla bağlı heç bir qərar yoxdur. "Azərbaycan bankları öz fəaliyyətlərini normal iş rejimində davam etdirirlər və onların maliyyə vəziyyətinə, gücünə mənfi təsir göstərməyə qadir hes bir risk yoxdur".
Dəstək və bəyənmə
Bütövlükdə, bank bazarının daxilində AMB-nin konsalidasiya planları barədə xüsusi giley səslənmədi. Sirr deyil ki, böhran şəraitində bir sıra bankların vəziyyəti ağır idi və AMB-nin dəstəyi olmasa, onlar indi mövcud deyildilər. Amma AMB-nin imkanları da hüdudsuz deyil və bu, həmin bankların menecmentləri tərəfindən də başa düşülür ki, "həmkarlar"la birləşərək fəaliyyəti davam etdirmə onlar üçün yeganə xilas yoludur.
Halbuki, Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının (ABA) başçısı Eldar İsmayılov hesab edir ki, bu proses təbii yolla getməlidir, yəni rəqabət mübarizəsində hansı bankların və bankolmayan kredit təşkilatlarının hansının qalmasını, hansılarının birləşməsini və ya bağlanmasını ölkənin iqtisadi inkişafının özü müəyyən etməlidir. "1994-cü ildə Azərbaycanda 230-dan çox kommersiya bankı var idi, indi onların sayı cəmi 46-dır, özü də onların bəziləri sonradan, o cümlədən son illərdə açılıblar. Hansı bankların açılması, hansı bankların bazardan çıxması məsələsi təbii yolla, təkamül yolu ilə gedib", - deyə o vurğulayıb.
E.İsmayılovun fikrincə, AMB bankların qanunun ruhunda və maddələrinə dəqiq əməl etməklə fəaliyyətinə nəzarət etməyi davam etdirməlidir: "İqtisadiyyata yalnız sistem yarada bilən banklarla xidmət etmək mümkün deyil. Hər bir sistem yaradan bankın payına 10-12 adi, "sistem yarada bilməyən" bank düşür. Buna görə də AMB-nin siyasəti bütün banklara - həm iri, həm orta, həm də xırda banklara qarşı eyni xeyirxah münasibətlər əsasında qurulmalıdır".
Qeyd edək ki, bankların konsolidasiyası planları dərhal iki nüfuzlu beynəlxalq maliyyə institutu - Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) tərəfindən bəyənildi. BVF-nin Azərbaycandakı missiyasının başçısı Ninke Omes hesab edir ki, bankların sayının azaldılması onlar arasında rəqabəti gücləndirəcək, AMB tərəfindən gerçəkləşdirilən monitorinqi sadələşdirəcək, yetərincə yüksək səviyyədə saxlanan faiz dərəcələrini aşağı salmağa imkan verəcək. "İnflyasiya artımı templərinin bu yaxınlarda baş vermiş azalmasını nəzərə almaqla bu tədbirlər faiz dərəcələrinn azaldılmasına, həmçinin kreditlər və depozitlər arasında dəhlizin qısaldılmasına yardım etməlidir",- deyə o vurğulayıb. Missiya başçısı hesab edir ki, prudensial tələblərin gücləndirilməsi ölkədə sağlam bank sisteminin yaradılmasına kömək edəcək və bu təcrübə hazırda bütün dünya üzrə müşahidə edilir.
AYİB prezidenti Tomas Mirov isə Bakıda olarkən bildirmişdi ki, Avropa bankı hətta Azərbaycanın bank bazarında konsalidasiya proseslərinə müvafiq yardımı göstərməyə hazırdır. "Əgər hər bir bank üçün fərdi yanaşma tətbiq edilərsə, biz ilkin qimətləndirmə əsasında hər bir banka konsilidasiyada necə yardım etməyi müəyyən edə bilərik", - deyə T.Mirov bildirmişdi. O, qeyd etmişdi ki, hazırda Azərbaycan bankları üçün likvidlik böyük problem deyil. "Aktivlərin keyfiyyətinin idarəedilməsi, kredit çantasının qiymətləndirilməsi kimi başqa problemlər var. Konsolidasiya bu problemləri aradan götürməyə yardım edər",- deyə o vurğulayıb. Xatırladaq ki, AYİB bir zaman "UniBank"da birləşmiş "Sənaye Texnika Bankı" və "Mbank"ın konsalidasiyasına yardım etmişdi.
Gələcəyə ünvanlanmış
Bütün bunları yekunlaşdıraraq, demək olar: AMB-nin konsalidasiya barədə bəyanatı öz məğzi ilə deyil, forması və zaman çərçivələri ilə cəlbedici idi. Qısası, əvvəlcə öz planları ictimaiyyəti yerindən oynatmaq, sonra isə çaxnaşma əhval-ruhiyyəsini yatırmaq xatirinə buna təkzib vermək AMB-nin nəyinə lazım idi? Yəni AMB-nin analitkiləri Alim Quliyevin bəyanatının nəticələrini görə bilməzdilər?
Buradan iki nəticə çıxır - ya bank bazarında durum ictimaiyyətdən gizlədilsə də, gerçəkdən yetərincə ciddidir, ya da ki, bəyanat AMB üçün bir sıra məsələləri həll etmək, gələcək qərarlar üçün vəziyyəti yoxlamaq məqsədi daşıyırdı.
Əlbəttə yuxarıda bildirildiyi kimi, Azərbaycan bankları böhran çərçivəsində müəyyən çətinliklər yaşayıblar. Amma bu o demək deyil ki, bazar dayanıqlılığını itirib və ya banklar müflislik ərəfəsindədirlər. Konkret statistik göstəricilər var, hər bir bankdakı durumu tam təsvir edən renkinqlər dərc edilib. Onlar göstərir ki, 2009-cu ilin yekunlarına görə, banklar bütün maliyyə göstəriciləri üzrə artım nümayiş etdiriblər. Bu müddət ərzində aktivlər 13,5%, kredit portfeli 17,4%, əhalinin depozitləri 22,5% artıb. Bankların məcmu kapitalı isə 17,6% artıb.
Ancaq bankların gəlirliliyi barədə mənfi göstəricilər var. Belə ki, yanvar ayında Azərbaycanın gəlirlə işləyən banklarının sayı 33 olub ki, bu da 2009-cu ilin yanvarı ilə müqayisədə 2, qabaqkı ayla müqayisədə isə 6 bank az deməkdir. Bank sisteminin ümumi gəliri 2009-cu ilin yanvar ayına baxanda üç dəfədən çox azalaraq, 15,66 mln manat təşkil edib. Zərərlə işləyən bankların sayı ilin əvvəlinə 6 bank, qabaqkı ilin yanvarına baxanda isə 2 bank artıb. Nəticədə 13 bankın itkisi 12,42 mln. manat təşkil edib ki, bu da ötən ilin yanvar ayının göstəricisinə baxanda 55% çoxdur.
Bu statistik göstəricilər AMB-nin narahatlığına səbəb olmaya bilməz. Burası da bəllidir ki, bankların gəlirlliliyinin azalmasında onlarda artıq likvidliyin olması böyük rol oynayıb. Başqa sözlə, banklar əmanətləri götürməkdə davam edirlər, amma problemli kreditlərin çətinlikləri üzündən yetərincə ehtiyatlı kreditləşdirmə siyasəti yürüdürlər ki, bu da bankın iki çantası arasında disbalans yaradır. Yəni sanki bankların pulu var, amma onlar "ölüdürlər".
"Böhranın dərsləri göstərdi ki, hər bir kredit çox ehtiyatla verilməlidir. Bu gün banklar krediti əsasən daha etibarlı, ödənişqabiliyyətli müştərilərə verirlər, amma digər tərəfdən əhalinin öz əmanətlərinin banklara depozit kimi yerləşdirilməsində fəallığı hiss edilir", - deyə bununla bağlı A.Quliyev bildirib.
Aşağı inflyasiya şəraitində əhali üçün öz sərbəst resurslarını hansısa biznesə qoymaqdansa, depozitə yatırmaq daha əlverişlidir. Bu baxımdan banklar hazırda depozitlərin cəlbi ilə məşğuldurlar, amma onlar üzrə faizlərin yüksəkliyi və bankların cəlb edilən vəsaitlərlə bağlı probleminin olması onların gəlirlilyinin aşağı düşməsi ilə nəticələnir.
AMB-nin bəyanatı banklardan depozitlərin axınını stimullaşdıra və bankların likvidliyini "yüngülləşdirə" bilər. Bir sıra ekspertlər tərəfindən AMB-nin ikitəzadlı bəyanatının bu cür ilk baxışdan absurd görünən izahının da, əslində, mövcudluq haqqı var. Bu yaxınlarda AMB tərəfindən həm depozitlər, həm də kreditlər üzrə faiz dərəcələrinin aşağı salınmasının stimullaşdırılması məqsədləri barədə açıqlanma verilmişdi ki, bu da bank çantalarının balanslaşdırılmasına yönəldilib.
Başqa tərəfdən, bu bəyanatlar həm də əhaliyə dayanıqlı institut kimi tanınmamış banklara qarşı ehtiyatlı olmaq barədə xəbərdarlıqdır. Bu isə öz növbəsində, haqqında yuxarıda Eldar İsmayılov tərəfindən danışılan təbii təkamül yoludur. Görünür ki, AMB öz çıxışının mümkün sonuclarını yetərincə yaxşı görüb və ümid edirik ki, o, Azərbaycanın bütün bank sisteminin rifahı naminə gözlədiyi nəticəni əldə edəcək.

ИСКРА БУДУЩИХ РЕФОРМ
В прошедшем месяце финансовый сектор Азербайджана сотрясла новость о возможности закрытия половины существующих банков в стране. Вернее, о сокращении числа существующих практически вдвое путем консолидации мелких участников банковского рынка.
Новость, естественно, подействовала шокирующе. Сразу стали возникать вопросы, что будет с депозитными вкладами, вернут ли их в полном объеме, стоит ли вообще после этого держать деньги в банке, какому из банков сегодня можно доверять и т.д. Масла в огонь подлили и некоторые отечественные СМИ, которые с претензией на точность опубликовали даже список банков, которые попадают "под снос". Все это заставило Центробанк страны сделать противоречащее первому новое заявление - что вопрос закрытия банков сегодня не обсуждается.
Однако во всем этом интересно другое -  ЦБА, умело прогнозирующий и анализирующий финансовые процессы не только в стране, но и в мире, благодаря чему во многом и удается избежать сильного воздействия мирового экономического кризиса, не мог не предвидеть, в какое пламя превратится искра первого заявления. Тогда зачем вообще нужен был весь этот сыр-бор?
Заявление заявлению рознь
Итак, заявление ЦБА, сделанное первым заместителем председателя правления Центробанка Алимом Гулиевым, было довольно ясным и не предполагающим никакой двусмысленности. "На сегодняшний день в стране действуют 46 банков, и мы считаем, что это чрезмерное число для такой страны, как Азербайджан. Поэтому одной из основных задач для Центробанка на 2010 год является подготовка стратегии по консолидации и оптимизации банковской системы", - сказал он в камеры отечественных телеканалов.
На данный момент, по мнению А.Гулиева, имеется значительное число банков, которые не являются системообразующими по основным финансовым показателям. "Поэтому мы считаем, что 15-20 банков для Азербайджана является самым оптимальным количеством. В этой связи в 2010 году Центробанк будет проводить оптимизацию банковской сети, и этот процесс может занять больше одного года", - сообщил первый зампред ЦБА. Стратегию консолидации банков, по его словам, Центробанк начнет проводить с текущего года. На данный момент она конкретизируется и уточняется, но процесс ее реализации является долгосрочным.
"У банков будет три пути: банки, не являющиеся системообразующими по объему активов и расчетов, должны будут либо объединиться посредством слияния здоровых активов в один крупный банк, либо трансформироваться в небанковские кредитные организации, а слабые банки будут ликвидированы", - достаточно четко подытожил свое громкое заявление А.Гулиев.
В принципе планы по консолидации неэффективно функционирующих местных банков озвучивались Центробанком не раз. Но вот то, что процесс будет носить глобальный характер и начнется уже в ближайшее время, - этого мало кто ожидал. Сразу после заявления началась небольшая паника в самих банках - работающие там специалисты уже всерьез говорили о грядущих существенных сокращениях персонала. Кроме того, это стало довольно неприятной антирекламой для банкиров - только-только в Азербайджане начала популяризироваться практика держания денежных накоплений в банковских депозитах, как появились разговоры о банкротстве, закрытии банков, реформах. Для многих рядовых клиентов это означает потерю доверия к банковской системе. Естественно, что часть из них может больше не пожелать продолжить свой депозит, будет вообще с опаской относиться к взаимоотношениям с банками, даже несмотря на существование у нас Фонда страхования вкладов, членами которого являются 42 из 46 действующих в стране банков.
Конечно же, в этом контексте всех больше интересовал вопрос, какие конкретно банки подпадают под реформу. На него поспешили ответить некоторые отечественные СМИ, опубликовавшие неизвестно откуда взявшийся список банков-претендентов на закрытие.
На это уже последовало очередное официальное заявление ЦБА, практически противоречащее первому, - вопрос о закрытии банков на сегодняшний день не обсуждается, и нет никакого постановления в связи с этим. "Азербайджанские банки продолжают деятельность в нормальном рабочем режиме, и не имеется никаких рисков, способных оказать отрицательное воздействие на их финансовое положение и мощь".
Поддержка и одобрение
В целом особых нареканий к планам ЦБА по консолидации внутри банковского рынка не прозвучало - не секрет, что некоторым банкам в условиях кризиса пришлось нелегко и без помощи Центробанка они вряд ли могли бы существовать сегодня. А возможности ЦБА не безграничны, что осознается и менеджментом этих банков, так что перспектива продолжить деятельность, воссоединившись с "коллегами", для них сегодня как спасительная соломинка.
Хотя вот глава Ассоциации банков Азербайджана (АБА) Эльдар Исмайлов считает, что данный процесс должен идти естественным путем, то есть само экономическое развитие страны определит, какие банки и небанковские кредитные организации "выживут" в конкурентной борьбе, а какие будут вынуждены объединиться между собой или попросту закрыться. "В 1994 году в Азербайджане работало более 230 коммерческих банков, а сейчас их всего 46, причем часть из них открылась уже позднее, в том числе в последние годы. То, какие банки открывались, а какие выбывали с рынка, происходило естественным, эволюционным путем", - отметил он. По мнению Э.Исмайлова, Центробанк должен продолжать контроль за точным соблюдением банками духа и буквы закона: "Экономика не может обслуживаться одними только системообразующими банками. Как показывает мировая практика, на каждый системообразующий банк приходится 10-12 обычных, "несистемообразующих" банков. Поэтому политика Центробанка Азербайджана строится на одинаково доброжелательном отношении ко всем банкам - как к крупным, так и средним и мелким".
Отметим при этом, что планы по консолидации банков были сразу же одобрены двумя влиятельными международными финансовыми институтами - МВФ и Европейским банком реконструкции и развития. Так, руководитель миссии МВФ по Азербайджану Нинке Омес считает, что сокращение числа банков повысит конкуренцию между ними, упростит мониторинги, проводимые ЦБА, поможет снизить процентные ставки, которые сохраняются на достаточно высоком уровне. "Учитывая произошедшее недавно сокращение темпов роста инфляции, эти меры должны помочь в снижении процентных ставок, а также в сокращении коридора между процентными ставками на кредиты и депозиты", - сказала она. Глава миссии считает, что усиление пруденциальных требований поможет создать в стране здоровую банковскую систему, и подобная практика сегодня наблюдается во всем мире.
Президент ЕБРР Томас Миров же, находясь в Баку, заявил, что евробанк даже готов оказывать соответствующую помощь в процессе консолидации на банковском рынке Азербайджана. "Если будет применяться индивидуальный подход к каждому банку, мы сможем на основе первичных оценок определить, как помочь в консолидации каждому банку", - сказал Т.Миров. Он отметил, что в настоящее время ликвидность не является большой проблемой для банков в Азербайджане. "Существуют другие проблемы, такие, как управление качеством активов, оценкой кредитного портфеля. Консолидация же позволит устранить эти проблемы", - подчеркнул он. Напомним, что ЕБРР в свое время помог и объединившимся в UniBank "Промтехбанку" и "Мбанку".
С прицелом на будущее
Резюмируя все это, повторимся: заявление ЦБА о консолидации было новшеством не по сути, а по форме и временным рамкам.
Тут напрашивается вывод:  возможно, эти заявления имели целью выполнить некие задачи ЦБА, "прозондировать почву" для будущих решений.
Конечно, как уже было сказано, определенные трудности азербайджанские банки в рамках кризиса пережили, но это вовсе не означает, что рынок потерял устойчивость или банки находятся на грани банкротства. Имеются конкретные статистические данные, опубликованные ренкинги с полным описанием ситуации в каждом банке. И они свидетельствуют, что по итогам 2009 года по всем финансовым показателям банки продемонстрировали рост. Активы за этот период выросли на 13,5%, кредитный портфель - на 17,4%, депозиты населения - на 22,5%. Совокупный капитал банков вырос на 17,6%.
Однако имеются определенные отрицательные данные относительно прибыльности банков. Так, в январе количество банков в Азербайджане, работающих с прибылью, составило 33, сократившись по сравнению с январем 2009 года на 2 и с предыдущим месяцем - на 6 банков. Общая прибыль банковской системы сократилась более чем в три раза по отношению к январю 2009 года, составив 15,66 млн. манатов. Количество убыточных банков  по отношению к началу года  увеличилось на шесть банков, а к январю предыдущего года - на два банка. В результате убыток 13 банков составил 12,42 млн. манатов, что на 55% больше показателя за январь прошлого года.
И эти  статданные не могут не вызвать обеспокоенность ЦБА. При этом известно, что определяющую роль в снижении прибыльности банков сыграло наличие у них излишней ликвидности, говоря иначе, банки продолжают принимать вклады, но при этом придерживаются весьма осторожной политики кредитования из-за груза "проблемных" кредитов, что создает дисбаланс между двумя банковскими портфелями. Вроде деньги у банков есть, но они, так сказать, "мертвые".
"Уроки кризиса показали, что каждый кредит должен выдаваться очень осторожно. Сегодня банки выдают, в основном, кредиты более надежным, платежеспособным клиентам, но, с другой стороны, наблюдается активность с вложением населением своих сбережений на депозит в банки", - сказал по этому поводу тот же А.Гулиев.
В условиях низкой инфляции населению наиболее выгодно вкладывать свои свободные ресурсы на депозит, нежели в какой-либо бизнес, считает А.Гулиев. С этой точки зрения банки сегодня заняты привлечением депозитов, а высокие проценты по ним и проблемы банков с размещением привлеченных средств приводят к снижению их прибыльности.
Заявление же ЦБА вполне может стимулировать отток депозитов из банков и "облегчить" их ликвидность. Такое абсурдное, на первый взгляд, объяснение двух противоречащих заявлений ЦБА выдвигается рядом экспертов и имеет право на существование. Недаром совсем недавно в Центробанке также заявили о намерениях стимулировать снижение процентных ставок как по депозитам, так и кредитам, что тоже направлено на сбалансирование банковских портфелей.
С другой стороны, эти заявления могут служить своеобразным призывом для населения более осторожно относиться к банкам, не имеющим репутацию устойчивого института. А это в итоге и станет тем самым естественным эволюционным путем укрепления всего рынка.