STANDART İSLAHATLAR VƏ YA STANDARTLARDA İSLAHATLAR
Bu il iyulun 1-dən Azərbaycanda avtomobillərlə bağlı tətbiq ediləcək ekoloji standartlar bütün yerli avtomobil bazarının qiymət seqmentində, həmçinin, onun kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərində özünü göstərəcək. Ümumiyyətlə, əminliklə demək olar ki, bu bazarda islahatların aparılmasının vaxtı çoxdan çatıb. Ölkənin avtomobil vasitələrinə ehtiyacı o qədər ödənib ki, gətirilən və ya burada istehsal edilən avtomobillərin keyfiyyəti üzərində sərt nəzarət heç də bəşəri fəlakətlə nəticələnməyəcək. Həmçinin, islahatlar mərhələli aparılacaq və bazar buna alışmağa macal tapacaq.
Bəyanat və qərar
Avtonəqliyyat vasitələrinə qarşı ekoloji tələblərin sərtləşdirilməsinin vacibliyi məsələsi hələ Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə ekoloji məsələlərə həsr edilmiş iclasda qaldırılmışdı. Onda öz çıxışında dövlət başçısı bildirmişdi ki, ona verilən məlumata görə, havanın çirklənməsinin 70%-i avtomobil nəqliyatının payına düşür. "Sanıram ki, nəzərdə tutulan tədbirlər nəticəsində biz bu sahədə də Avropa ölkələrinə çatacağıq", - deyə İlham Əliyev vurğulamışdı.
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Hacıbala Abutalıbovun sözlərinə görə, hazırda Bakı şəhərində 549 511 avtomobil qeydiyyata alınıb və onların 80%-i "avro-3" və "avro-4" standarlarına cavab vermir. Bu avtomobillər havaya yol veriləndən çox zəhərli maddələr buraxırlar. "Ölkəyə Avropa standartlarına cavab verməyən avtonəqliyyat vasitələrinin gətirilməsinin qarşısının alınması, 10 -15 il qabaq istehsal edilmiş, ekoloji standartlara uyğun gəlməyən, istismar müddəti bitmiş avtomobillərin yavaş-yavaş istismardan çıxarılması, həmçinin, Avropa standartlarına cavab verən yeni yanacaq istehsalı həcminin artırılması Bakı şəhərinin ekoloji durumunun yaxşılaşmasına səbəb olacaq", - deyə H.Abutalıbov bildirib.
Ümumiyyətlə, hələ iclasa xeyli qalmış Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin başçısı Ramiz Həsənov bildirmişdi ki, 2010-cu il iyulun 1-dən ölkəyə Avropa standartlarına cavab verməyən avtomobillərin gətirilməsinə qadağa qoyulacaq. "Avropa ölkələrində artıq "avro-5" standartı tətbiq edilir. Azərbaycanda isə biz "avro-2" standartından başlayacağıq", - deyə Həsənov bildirmişdi. Onun sözlərinə görə, bu istiqamətdə milli standartların tətbiqi üzrə işlər ARDNŞ-lə birgə aparılır, çünki "yerli yanacaq Avropa standartlarına uyğun olmalıdır".
ARDNŞ isə öz növbəsində dərhal açıqlama verdi ki, buraxılan dizel yanacağının keyfiyyətini "avro-4" standartına uyğunlaşdırmaq niyyətindədir. Şirkətin emal üzrə vitse-prezidenti Davud Məmmədov bildirib ki, 2010-cu ilin aprel ayına kimi Azərbaycanda buraxılan dizel yanacağının keyfiyyəti "avro-3" standartına çatdırılacaq, ilin sonunda isə artıq "avro-4" standartına keçiləcək. Bu, Azərbaycanın neft şirkətinin neftayırma zavodlarının mövcud imkanları çərçivəsində dizel yanacağının keyfiyyətinin çatdırıla biləcək maksimum mümkün səviyyəsidir. Avtomobil benzininə gəldikdə isə yaxın 2-3 ilə onun keyfiyyəti "avro-3" standartına çatdırılacaq, özü də buna sərmayə şirkətin özünün hesabına yatırılacaq. D.Məmmədovun sözlərinə görə, hazırda Azərbaycanın avtonəqliyyat vasitələrinin 55%-i benzin və 45%-i dizel yanacağı istifadə edir.
Yeri gəlmişkən, ARDNŞ Qaradağ rayonunda neft emalı, neft-kimya kompleksi yaratdıqdan sonra, buraxılan yanacağın keyfiyyəti "avro-5" standartına və daha yüksək səviyyəyə qədər qaldırıla biləcək (hazırda neft məhsulları istehsalı Azərbaycanın iki neftayırma müəssisəsində həyata keçirilir və onların toplam istehsal gücü ildə 20 mln tondur).
Bütün bu sadalananlar sonucda Azərbaycan Nazirlər Kabinetinin ölkədə dövriyyəyə buraxılan (idxal və istehsal edilən) avtomobil nəqliyyatı tərəfindən atmosferə zəhərli maddələr tullantısı üzrə tələbləri Avropa standartlarına gətirmək barədə qərar verməsinə səbəb oldu. Qərarla bağlı olaraq 2010-cu il iyulun 1-dən dövriyyəyə buraxılan avtomobillərə havaya atılan zərərli maddələr üzrə "avro-2" ekoloji standartı tətbiq ediləcək. Sənədə uyğun olaraq, respublikanın uyğun qurumları Nazirlər Kabinetinə mərhələli şəkildə "avro-3" və daha yüksək standartlara keçmək üzrə təkliflər təqdim etməlidirlər. Onlar, həmçinin, 2010-cu ilin birinci yarısı ərzində raritet (nadir) avtonəqliyyat vasitələrinin Azərbaycana idxalı və gömrük rəsmiləşdirilməsi qaydaları barədə layihə hazırlamalı və Nazirlər Kabinetinə təqdim etməlidirlər.
Qiymətlər artır
Azərbaycanın özündə istehsal edilmiş avtonəqliyyat vasitələrinə gəldikdə isə onlarla bağlı hər şey sanki qaydasındadır. İstənilən halda yerli müəssisələrin rəhbərləri iddia edirlər ki, onların məhsulları atmosferə zəhərli tullantıları atılması üzrə "avro-2" ekoloji standartına tam uyğun gəlir. Gəncə Avtomobil Zavodu direktorunun sözlərinə görə, "Hazırda müəssisədə yığılan "Belarus" traktorları və MAZ avtomobilləri "avro-2" normalarına tam uyğun gəlir, amma buna baxmayaraq zavoda "avro-3" standartlarına keçid üzrə işlər görülür". Naxçıvan Avtomobil Zavodunun direktoru Musa Abdullayev isə bildirir ki, müəssisədə buraxılan "Lifan" markalı avtomobillərə "avro-3" normalarına uyğun gələn mühərriklər qoyulur.
Qeyd edək ki, 2009-cu ildə Azərbaycana 63,4 mindən çox minik avtomobili idxal edilib ki, bu, 2008-ci ilin göstəricisindən 28,8% azdır. Ölkənin Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2009-cu ildə idxal edilən minik avtomobillərinin toplam dəyəri $455,9 mln.-a yaxın təşkil edib ki, bu da 2008-ci il göstəricisindən 29,8% azdır.
Bununla yanaşı, "MBA Group" konsaltinq şirkətinin baş direktoru Nüsrət İbrahimov bildirib ki, bu il Nazirlər Kabinetinin qərarı fonunda göstəricilərin azalması daha da artacaq. "Axı ekoloji tələblərin sərtləşdirilməsi ilə yanaşı, həm də avtomobil idxalına gömrük rüsumlarının artırılması da gözlənilir. Bu da uyğun olaraq bizim ölkəyə nəqliyyat vasitələrinin gətirilməsinə, həm də respublika daxilində qiymətlərin artmasına səbəb olacaq. Həmçinin, dünya iqtisadi böhranının davam etməsini və onun ölkə əhalisinin alıcılıq qabiliyyətinə təsirini nəzərə almaq lazımdır", - deyə o vurğulayıb.
Ekspertin sözlərinə görə, əgər bazarda qiymətlərin 1% artması təkliflərin həcminin 1,5-1,6% azalması ilə nəticələnirsə, ehtimal edilən qiymət artımı, son açıqlamalar və qərarlar nəzərə alınarsa, orta hesabla, 13-14% olacaq və araşdırmalara görə, bu, təkliflərin real həcmini 20% azaldacaq. Özü də qiymət təlatümləri yalnız təkrar avtomobil bazarına aid olmayacaq, həm də çoxlarının ehtimal etdiyi kimi ilkin bazara da toxunacaq. "Əgər gömrük rüsumları artarsa, bu, gətirilən avtmobillərin qiymətində müvafiq şəkildə əks olunacaq", - deyə N.İbrahimov vurğulayıb.
Belə ki, "MBA Group"un araşdırmasına görə, əsasən, qiyməti $13-20 min arasında dəyişən avtomobillər bahalaşacaq ki, bunlar hazırda ən çox tələb olunanlardır. Bütün baş verənlər təbii şəkildə bank bazarının avtomobil kreditləşdirməsi kimi çox önəmli seqmentinə öz təsirini göstərəcək. Bildirmək gərəkdir ki, bu sahədəki durum bir neçə il qabaqkı vəziyyətdən xeyli fərqlənir. Belə ki, əgər 2006-2007-ci illərdə banklar avtomobil satışlarına həvəslə ssuda verirdilərsə, indi müştərilərə həddindən ehtiyatlı münasibət müşahidə edilir. "Məsələ bundadır ki, bu seqmentdə yetərincə çox sayda problemli kreditlər yaranıb - vətəndaşların çoxu öz maliyyə imkanlarını ətraflı hesablamadan avtomobili kreditə götürür və bir neçə aydan sonra borclarını ödəməkdən imtina edir. Nəticədə, bank zərərə düşür və etibarsız müştərilərin girovlarının təkrar satışı ilə bağlı problem yaranır. Bu, nəticədə həm kredit qurumlarının avtomobil satışlarına ssuda verilməsinə tələbləri sərtləşdirməyə, həm də faiz dərəcələrini aşağı salaraq, onları müştərilərin ödəniş qabiliyyətinin real səviyyəsinə yaxınlaşdırmağa məcbur elədi", - deyə N.İbrahimov izah edib.
Vaxtı çatmış qərar
Bununla belə, artıq bildirildiyi kimi, demək olar ki, bütün ekspertlər bu fikirdədirlər ki, Nazirlər Kabinetinin avtomobil idxalına ekoloji tələblərin sərtləşdirilməsi ilə bağlı qərarı vaxtında verilib. "Vaxtı çatmışdı, indi insanlar bütövlükdə ekoloji amillərə daha diqqətlə yanaşırlar", - deyə N.İbrahimov vurğulayır.
Millət vəkili, iqtisadi siyasət üzrə parlament komitəsinin üzvü Vahid Əhmədovun sözlərinə görə, əgər 1992-ci ildə ölkədə cəmi 70-75 min avtomobil var idisə, indi onların sayı 1 milyona yaxındır. Avtomobil idxalının əsas problemi ölkəyə gətirilən avtomobillərin keyfiyyətinin, nəqliyyat sektoruna təsirinin, həmçinin, ekoloji durumun nəzərə alınmamasındadır. Bununla belə, Vahid Əhmədov hesab edir ki, Nazirlər Kabinetinin avtomobil bazarındakı qiymətlərə təsiri cüzi, həmçinin, periodik olacaq. Ölkəyə avtomobil idxalının dayanması da dərhal baş verməyəcək.
Bununla belə, artıq yanvar ayında sözügedən qərarın verilməsi ilə bağlı bir qədər gərginlik müşahidə edilir; bir sıra köhnə avtomobil yiyələri, hətta bazarı tərk ediblər. "Əmlak Bazarı İştirakçıları" İB-nin hesabatında bildirilir ki, ötən ilin dekabr ayına baxanda yanvarda bazarda təkliflərin kəskin artımı müşahidə edilir. Halbuki tələbat azalıb. Həmçinin, bazarda əqd bağlanmasının dinamikasında 2,7 faiz azalma baş verib.
Qeyd edək ki, Rusiya istehsallı avtomobillər istisna olmaqla, Azərbaycana avtomobil idxalı, əsasən, üç istiqamətdə gerçəkləşdirilir: birbaşa Almaniyadan, Gürcüstandan tranzitlə, həmçinin, BƏƏ-dən, yəni Dubaydan. Keyfiyyəti aşağı avtomobillər hər üç istiqamətdən daxil ola bilir. Ekspertlərin fikrincə, yeni standartların tətbiqi bazardan xırda bizneslə məşğul olan sahibkarların çıxması ilə nəticələnəcək.
İstənilən halda, yəqin ki, bu aydan başlayaraq, bazarda müəyyən meyillər müşahidə edilməyə başlanacaq. İyuldan isə aparılan islahatların real nəticələrini gözləmək olar. Əgər son nəticədə Azərbaycanın havası təmiz olacaqsa, onda bu, avtomobillərin qiymətinin istənilən qədər artımına dəyər.

STANDARD REFORMS OR REFORMS VS. STANDARDS
The new environmental standards to be applied to automobiles in Azerbaijan from 1 July 2010 will undoubtedly affect prices in the local automobile market, as well as the quantity and quality of its products. However, it is doubtless high time that this market was reformed: the country's demand for transport vehicles is fully met and rigorous control over the quality of automobiles brought to and produced in the republic will be no catastrophe. Reform will, in fact, be gradual, so the market will have the opportunity to adapt.
Statements and solution
The importance of tightening environmental requirements for transport vehicles was highlighted at a meeting on environmental problems chaired by Azerbaijani President Ilham Aliyev. The head of state indicated that, according to information received, automobile transport was responsible for 70 per cent of air pollution. "I think that the measures we have planned will help us reach European standards," said Mr. Aliyev.
According to the head of the Baku executive authority, Hacibala Abutalibov, there are 549,511 vehicles registered in Baku, of which 80 per cent do not meet Euro-3 and Euro-4 requirements. These automobiles discharge toxic substances into the atmosphere. "If we prevent the import of transport vehicles which do not meet European standards; gradually decommission vehicles manufactured over 10-15 years ago, those not meeting environmental requirements and those whose lifetime has expired; while increasing production of new fuels meeting European requirements, we will improve the environmental situation in Baku," the mayor has said.
Shortly before the meeting, the head of the State Committee on Standardization, Metrology and Patents, Ramiz Hasanov, stated that the importing of automobiles not meeting European standards would be banned from 1 July 2010. "European countries have already introduced Euro-5. In Azerbaijan, we will start with Euro-2," said Hasanov. According to him, work on the introduction of national standards is being carried out jointly with SOCAR because, "local fuel must also meet European requirements".
SOCAR immediately issued a statement saying that it was going to improve the quality of diesel fuel to Euro-4 standard. According to the company's vice-president for refining, Davud Mammadov, the standard of diesel produced in Azerbaijan would be raised to Euro-3 by April and to Euro-4 by the end of the year. This is the maximum level to which the quality of diesel fuel can be brought using the existing capacities of the company's oil refineries in Azerbaijan. As for petrol, its quality will be improved to Euro-3 over the next two to three years. This will be done completely at the company's own expense. Mammadov added that about 55 per cent of transport vehicles in Azerbaijan use petrol and 45 per cent use diesel fuel.
In fact, after SOCAR has established its oil refining and petrochemical compound in the Qaradag District, it will be possible to improve further the quality of fuel to Euro-5 and higher standards (so far oil products are produced by SOCAR's two oil refineries, with a combined refining capacity of 20 million tons a year).
All of these statements eventually led to a Cabinet decision to bring in national standards on hazardous atmospheric emissions by transport vehicles (imported and produced in Azerbaijan) in line with European ones. Following this decision, vehicles brought to Azerbaijan after 1 July 2010 will be subjected to environmental standard Euro-2 (on hazardous emissions). According to the document, relevant institutions are to submit suggestions to the Cabinet on a gradual transition to Euro-3 and higher environmental standards. Government bodies will also be required to submit draft regulations on the importing and customs clearance of rare transport vehicles to Azerbaijan.
Prices to rise
As for vehicles manufactured in Azerbaijan, everything seems to be in order here. In any case, according to the managers of local enterprises, their products comply fully with Euro-2 standards for hazardous atmospheric emissions. The director of the Ganca automobile plant says that "the Belarus tractors and MAZ automobiles manufactured by the enterprise now fully comply with Euro-2 standards. At the same time, the plant is prepared to switch to Euro-3". The director of the Naxcivan automobile plant, Musa Abdullayev, says that the Lifan automobiles manufactured by the factory are fitted with engines fully compliant with Euro-3 standards.
In 2009, Azerbaijan imported 63,400 cars, which was 28.8 per cent fewer than in 2008. According to the State Statistical Committee, the total value of cars imported in 2009 was about $455.9 million, which is 29.8 per cent less than in 2008.
Meanwhile, the general director of the MBA Group consulting company, Nusrat Ibrahimov, believes that in the wake of the Cabinet decision this year's figures will be even lower. "The stricter environmental standards will lead naturally to an increase in customs duties on imported automobiles. This will affect the volume of imports and domestic prices. Nor should we forget the ongoing global recession and its impact on the population's purchasing power," he said.
According to the expert, if a 1 per cent price increase leads to a 1.5-1.6 per cent drop in supply, the expected 13-14 per cent price increase following recent statements and decisions will reduce supply by 20 per cent. Price fluctuations will affect not only the secondary market, but also new cars. "If customs duties are raised, this will affect the cost of imported cars," said Mr. Ibrahimov.
According to a survey by the MBA Group, cars with price-tags of $13,000-20,000, which are in demand today, will largely be affected by the increase.
These developments will also affect important market segments like bank loans. It must be acknowledged that the situation in this sector is considerably different from that of several years ago. While in 2006-2007 banks were easily able to provide loans for the purchase of automobiles, they are much more cautious now. "The point is that there are quite a few problematic loans here - many people borrow money from banks without calculating their own financial capabilities properly, and refuse to repay their debt after several months. As a result, the banks incur losses and cannot resell the reclaimed property of unreliable clients. This has eventually compelled credit organizations to tighten their conditions and lower interest rates, bringing them closer to the real capacities of their clients," Ibrahimov said.
Situation is ripe
At the same time, almost all experts agree that the Cabinet decision to tighten environmental requirements for imported cars is quite timely. "The situation is ripe and people will now treat environmental considerations more carefully," Ibrahimov added.
According to a member of the standing parliamentary commission on economic policy, MP Vahid Ahmadov, whereas in 1992 there were about 70,000-75,000 cars in the country, today there are almost one million. The main problem is that automobiles are imported without proper registration of their quality, impact on the transport sector or the environment. At the same time, Ahmadov believes that the impact of the Cabinet decision on prices will not be very dramatic or sustained. The import of cars will not decline immediately either.
Meanwhile, some tension was already in evidence on the markets in January, in anticipation of the said decision, while some owners of old car have even left the market. According to a report by the Property Market public organization, there was a considerable increase in supply and decrease in demand in January as compared to December of last year. Also, the number of transactions registered in this market sector dropped by 2.7 per cent. We recall that cars (apart from Russian ones) are imported to Azerbaijan from three areas: from Germany, in transit through Georgia and from the UAE (Dubai). Low-quality cars are imported through all three routes. Experts think that the introduction of new standards will compel entrepreneurs operating small businesses in this sphere to abandon the market.
In any case, certain tendencies are likely to appear as early as this month, while specific effects of the reform can be expected in July. If the air in Azerbaijan eventually becomes cleaner, it is certainly worth waiting for.