STANDART İSLAHATLAR VƏ YA STANDARTLARDA İSLAHATLAR
Bu il iyulun 1-dən Azərbaycanda avtomobillərlə bağlı tətbiq ediləcək ekoloji standartlar bütün yerli avtomobil bazarının qiymət seqmentində, həmçinin, onun kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərində özünü göstərəcək. Ümumiyyətlə, əminliklə demək olar ki, bu bazarda islahatların aparılmasının vaxtı çoxdan çatıb. Ölkənin avtomobil vasitələrinə ehtiyacı o qədər ödənib ki, gətirilən və ya burada istehsal edilən avtomobillərin keyfiyyəti üzərində sərt nəzarət heç də bəşəri fəlakətlə nəticələnməyəcək. Həmçinin, islahatlar mərhələli aparılacaq və bazar buna alışmağa macal tapacaq.
Bəyanat və qərar
Avtonəqliyyat vasitələrinə qarşı ekoloji tələblərin sərtləşdirilməsinin vacibliyi məsələsi hələ Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə ekoloji məsələlərə həsr edilmiş iclasda qaldırılmışdı. Onda öz çıxışında dövlət başçısı bildirmişdi ki, ona verilən məlumata görə, havanın çirklənməsinin 70%-i avtomobil nəqliyatının payına düşür. "Sanıram ki, nəzərdə tutulan tədbirlər nəticəsində biz bu sahədə də Avropa ölkələrinə çatacağıq", - deyə İlham Əliyev vurğulamışdı.
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Hacıbala Abutalıbovun sözlərinə görə, hazırda Bakı şəhərində 549 511 avtomobil qeydiyyata alınıb və onların 80%-i "avro-3" və "avro-4" standarlarına cavab vermir. Bu avtomobillər havaya yol veriləndən çox zəhərli maddələr buraxırlar. "Ölkəyə Avropa standartlarına cavab verməyən avtonəqliyyat vasitələrinin gətirilməsinin qarşısının alınması, 10 -15 il qabaq istehsal edilmiş, ekoloji standartlara uyğun gəlməyən, istismar müddəti bitmiş avtomobillərin yavaş-yavaş istismardan çıxarılması, həmçinin, Avropa standartlarına cavab verən yeni yanacaq istehsalı həcminin artırılması Bakı şəhərinin ekoloji durumunun yaxşılaşmasına səbəb olacaq", - deyə H.Abutalıbov bildirib.
Ümumiyyətlə, hələ iclasa xeyli qalmış Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin başçısı Ramiz Həsənov bildirmişdi ki, 2010-cu il iyulun 1-dən ölkəyə Avropa standartlarına cavab verməyən avtomobillərin gətirilməsinə qadağa qoyulacaq. "Avropa ölkələrində artıq "avro-5" standartı tətbiq edilir. Azərbaycanda isə biz "avro-2" standartından başlayacağıq", - deyə Həsənov bildirmişdi. Onun sözlərinə görə, bu istiqamətdə milli standartların tətbiqi üzrə işlər ARDNŞ-lə birgə aparılır, çünki "yerli yanacaq Avropa standartlarına uyğun olmalıdır".
ARDNŞ isə öz növbəsində dərhal açıqlama verdi ki, buraxılan dizel yanacağının keyfiyyətini "avro-4" standartına uyğunlaşdırmaq niyyətindədir. Şirkətin emal üzrə vitse-prezidenti Davud Məmmədov bildirib ki, 2010-cu ilin aprel ayına kimi Azərbaycanda buraxılan dizel yanacağının keyfiyyəti "avro-3" standartına çatdırılacaq, ilin sonunda isə artıq "avro-4" standartına keçiləcək. Bu, Azərbaycanın neft şirkətinin neftayırma zavodlarının mövcud imkanları çərçivəsində dizel yanacağının keyfiyyətinin çatdırıla biləcək maksimum mümkün səviyyəsidir. Avtomobil benzininə gəldikdə isə yaxın 2-3 ilə onun keyfiyyəti "avro-3" standartına çatdırılacaq, özü də buna sərmayə şirkətin özünün hesabına yatırılacaq. D.Məmmədovun sözlərinə görə, hazırda Azərbaycanın avtonəqliyyat vasitələrinin 55%-i benzin və 45%-i dizel yanacağı istifadə edir.
Yeri gəlmişkən, ARDNŞ Qaradağ rayonunda neft emalı, neft-kimya kompleksi yaratdıqdan sonra, buraxılan yanacağın keyfiyyəti "avro-5" standartına və daha yüksək səviyyəyə qədər qaldırıla biləcək (hazırda neft məhsulları istehsalı Azərbaycanın iki neftayırma müəssisəsində həyata keçirilir və onların toplam istehsal gücü ildə 20 mln tondur).
Bütün bu sadalananlar sonucda Azərbaycan Nazirlər Kabinetinin ölkədə dövriyyəyə buraxılan (idxal və istehsal edilən) avtomobil nəqliyyatı tərəfindən atmosferə zəhərli maddələr tullantısı üzrə tələbləri Avropa standartlarına gətirmək barədə qərar verməsinə səbəb oldu. Qərarla bağlı olaraq 2010-cu il iyulun 1-dən dövriyyəyə buraxılan avtomobillərə havaya atılan zərərli maddələr üzrə "avro-2" ekoloji standartı tətbiq ediləcək. Sənədə uyğun olaraq, respublikanın uyğun qurumları Nazirlər Kabinetinə mərhələli şəkildə "avro-3" və daha yüksək standartlara keçmək üzrə təkliflər təqdim etməlidirlər. Onlar, həmçinin, 2010-cu ilin birinci yarısı ərzində raritet (nadir) avtonəqliyyat vasitələrinin Azərbaycana idxalı və gömrük rəsmiləşdirilməsi qaydaları barədə layihə hazırlamalı və Nazirlər Kabinetinə təqdim etməlidirlər.
Qiymətlər artır
Azərbaycanın özündə istehsal edilmiş avtonəqliyyat vasitələrinə gəldikdə isə onlarla bağlı hər şey sanki qaydasındadır. İstənilən halda yerli müəssisələrin rəhbərləri iddia edirlər ki, onların məhsulları atmosferə zəhərli tullantıları atılması üzrə "avro-2" ekoloji standartına tam uyğun gəlir. Gəncə Avtomobil Zavodu direktorunun sözlərinə görə, "Hazırda müəssisədə yığılan "Belarus" traktorları və MAZ avtomobilləri "avro-2" normalarına tam uyğun gəlir, amma buna baxmayaraq zavoda "avro-3" standartlarına keçid üzrə işlər görülür". Naxçıvan Avtomobil Zavodunun direktoru Musa Abdullayev isə bildirir ki, müəssisədə buraxılan "Lifan" markalı avtomobillərə "avro-3" normalarına uyğun gələn mühərriklər qoyulur.
Qeyd edək ki, 2009-cu ildə Azərbaycana 63,4 mindən çox minik avtomobili idxal edilib ki, bu, 2008-ci ilin göstəricisindən 28,8% azdır. Ölkənin Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2009-cu ildə idxal edilən minik avtomobillərinin toplam dəyəri $455,9 mln.-a yaxın təşkil edib ki, bu da 2008-ci il göstəricisindən 29,8% azdır.
Bununla yanaşı, "MBA Group" konsaltinq şirkətinin baş direktoru Nüsrət İbrahimov bildirib ki, bu il Nazirlər Kabinetinin qərarı fonunda göstəricilərin azalması daha da artacaq. "Axı ekoloji tələblərin sərtləşdirilməsi ilə yanaşı, həm də avtomobil idxalına gömrük rüsumlarının artırılması da gözlənilir. Bu da uyğun olaraq bizim ölkəyə nəqliyyat vasitələrinin gətirilməsinə, həm də respublika daxilində qiymətlərin artmasına səbəb olacaq. Həmçinin, dünya iqtisadi böhranının davam etməsini və onun ölkə əhalisinin alıcılıq qabiliyyətinə təsirini nəzərə almaq lazımdır", - deyə o vurğulayıb.
Ekspertin sözlərinə görə, əgər bazarda qiymətlərin 1% artması təkliflərin həcminin 1,5-1,6% azalması ilə nəticələnirsə, ehtimal edilən qiymət artımı, son açıqlamalar və qərarlar nəzərə alınarsa, orta hesabla, 13-14% olacaq və araşdırmalara görə, bu, təkliflərin real həcmini 20% azaldacaq. Özü də qiymət təlatümləri yalnız təkrar avtomobil bazarına aid olmayacaq, həm də çoxlarının ehtimal etdiyi kimi ilkin bazara da toxunacaq. "Əgər gömrük rüsumları artarsa, bu, gətirilən avtmobillərin qiymətində müvafiq şəkildə əks olunacaq", - deyə N.İbrahimov vurğulayıb.
Belə ki, "MBA Group"un araşdırmasına görə, əsasən, qiyməti $13-20 min arasında dəyişən avtomobillər bahalaşacaq ki, bunlar hazırda ən çox tələb olunanlardır. Bütün baş verənlər təbii şəkildə bank bazarının avtomobil kreditləşdirməsi kimi çox önəmli seqmentinə öz təsirini göstərəcək. Bildirmək gərəkdir ki, bu sahədəki durum bir neçə il qabaqkı vəziyyətdən xeyli fərqlənir. Belə ki, əgər 2006-2007-ci illərdə banklar avtomobil satışlarına həvəslə ssuda verirdilərsə, indi müştərilərə həddindən ehtiyatlı münasibət müşahidə edilir. "Məsələ bundadır ki, bu seqmentdə yetərincə çox sayda problemli kreditlər yaranıb - vətəndaşların çoxu öz maliyyə imkanlarını ətraflı hesablamadan avtomobili kreditə götürür və bir neçə aydan sonra borclarını ödəməkdən imtina edir. Nəticədə, bank zərərə düşür və etibarsız müştərilərin girovlarının təkrar satışı ilə bağlı problem yaranır. Bu, nəticədə həm kredit qurumlarının avtomobil satışlarına ssuda verilməsinə tələbləri sərtləşdirməyə, həm də faiz dərəcələrini aşağı salaraq, onları müştərilərin ödəniş qabiliyyətinin real səviyyəsinə yaxınlaşdırmağa məcbur elədi", - deyə N.İbrahimov izah edib.
Vaxtı çatmış qərar
Bununla belə, artıq bildirildiyi kimi, demək olar ki, bütün ekspertlər bu fikirdədirlər ki, Nazirlər Kabinetinin avtomobil idxalına ekoloji tələblərin sərtləşdirilməsi ilə bağlı qərarı vaxtında verilib. "Vaxtı çatmışdı, indi insanlar bütövlükdə ekoloji amillərə daha diqqətlə yanaşırlar", - deyə N.İbrahimov vurğulayır.
Millət vəkili, iqtisadi siyasət üzrə parlament komitəsinin üzvü Vahid Əhmədovun sözlərinə görə, əgər 1992-ci ildə ölkədə cəmi 70-75 min avtomobil var idisə, indi onların sayı 1 milyona yaxındır. Avtomobil idxalının əsas problemi ölkəyə gətirilən avtomobillərin keyfiyyətinin, nəqliyyat sektoruna təsirinin, həmçinin, ekoloji durumun nəzərə alınmamasındadır. Bununla belə, Vahid Əhmədov hesab edir ki, Nazirlər Kabinetinin avtomobil bazarındakı qiymətlərə təsiri cüzi, həmçinin, periodik olacaq. Ölkəyə avtomobil idxalının dayanması da dərhal baş verməyəcək.
Bununla belə, artıq yanvar ayında sözügedən qərarın verilməsi ilə bağlı bir qədər gərginlik müşahidə edilir; bir sıra köhnə avtomobil yiyələri, hətta bazarı tərk ediblər. "Əmlak Bazarı İştirakçıları" İB-nin hesabatında bildirilir ki, ötən ilin dekabr ayına baxanda yanvarda bazarda təkliflərin kəskin artımı müşahidə edilir. Halbuki tələbat azalıb. Həmçinin, bazarda əqd bağlanmasının dinamikasında 2,7 faiz azalma baş verib.
Qeyd edək ki, Rusiya istehsallı avtomobillər istisna olmaqla, Azərbaycana avtomobil idxalı, əsasən, üç istiqamətdə gerçəkləşdirilir: birbaşa Almaniyadan, Gürcüstandan tranzitlə, həmçinin, BƏƏ-dən, yəni Dubaydan. Keyfiyyəti aşağı avtomobillər hər üç istiqamətdən daxil ola bilir. Ekspertlərin fikrincə, yeni standartların tətbiqi bazardan xırda bizneslə məşğul olan sahibkarların çıxması ilə nəticələnəcək.
İstənilən halda, yəqin ki, bu aydan başlayaraq, bazarda müəyyən meyillər müşahidə edilməyə başlanacaq. İyuldan isə aparılan islahatların real nəticələrini gözləmək olar. Əgər son nəticədə Azərbaycanın havası təmiz olacaqsa, onda bu, avtomobillərin qiymətinin istənilən qədər artımına dəyər.

СТАНДАРТНЫЕ РЕФОРМЫ, ИЛИ РЕФОРМОЙ ПО СТАНДАРТАМ
Новые экологические стандарты, которые будут применяться с 1 июля 2010 г. к автомобилям в Азербайджане, несомненно, скажутся на ценовом сегменте всего местного авторынка, а также на его количественных и качественных показателях.
Впрочем, можно с уверенностью говорить о том, что необходимость в реформах данного рынка назрела давно: потребности страны в автотранспортных средствах удовлетворены сполна и жесткий контроль над качеством впускаемых в республику и производимых здесь автомобилей не станет вселенской катастрофой. Да и реформы будут пошаговыми, так что рынок успеет к ним приспособиться.
Заявления и решение
Вопрос о необходимости повышения экологических требований по отношению к автотранспортным средствам поднимался еще на совещании, посвященном экологическим проблемам, проходившем под председательством президента Азербайджана Ильхама Алиева. Тогда в своем выступлении глава государства сказал, что, согласно предоставленной ему информации, 70% загрязнения воздуха приходится на долю автотранспорта. "Считаю, что в результате реализации предусмотренных мер мы и в этой области достигнем европейских стандартов", - сказал И.Алиев.
По словам же главы исполнительной власти Баку Гаджибалы Абуталыбова, в настоящее время в городе Баку зарегистрировано     549511 автомобилей, большая часть которых, то есть 80%, не отвечает стандартам евро-3 и евро-4. И эти автомобили выбрасывают в атмосферу ядовитые вещества сверх установленной нормы. "Предотвращение ввоза в страну автотранспортных средств, не отвечающих евростандартам, постепенное выведение из эксплуатации произведенных 10-15 лет назад, не отвечающих экологическим стандартам автомобилей, срок эксплуатации которых закончен, в то же время увеличение объема производства нового топлива, отвечающего евростандартам, будут способствовать улучшению экологии города Баку", - сказал Г.Абуталыбов.
Впрочем, еще незадолго до совещания глава Госкомитета по стандартизации, метрологии и патентам Рамиз Гасанов сделал заявление, что с 1 июля 2010 года в Азербайджане будет наложен запрет на импорт автомобилей, не соответствующих европейским стандартам. "В европейских странах уже введен стандарт евро-5. В Азербайджане мы начнем с евро-2", - сказал Гасанов. По его словам, работы по внедрению национальных стандартов в этом направлении ведутся совместно с компанией SOCAR, так как "местное топливо тоже должно соответствовать европейским стандартам".
А SOCAR, в свою очередь, сразу же выступила с сообщением, что намерена повысить качество выпускаемого дизельного топлива до стандарта евро-4. Как сказал вице-президент компании по переработке Давуд Мамедов, к апрелю 2010 года стандарт выпускаемого дизельного топлива в Азербайджане будет доведен до евро-3, а до конца года - до стандарта евро-4. Это максимально возможные показатели, до которых можно довести качество выпускаемого дизельного топлива на существующих мощностях нефтеперерабатывающих заводов компании в Азербайджане. Что касается автомобильного бензина, то его качество будет повышено до стандарта евро-3 в течение ближайших 2-3 лет, причем полностью за счет инвестиций компании. По словам Д.Мамедова, сегодня около 55% автотранспортных средств в Азербайджане использует бензин и 45% - дизельное топливо.
Кстати, после создания SOCAR нового нефтеперерабатывающего, нефтехимического комплекса в Гарадагском районе появится возможность для дальнейшего увеличения качества выпускаемого топлива до стандартов евро-5 и выше (сейчас пока нефтепродукты производятся на базе двух нефтеперерабатывающих предприятий компании SOCAR суммарной мощностью переработки до 20 млн. тонн в год).
Все вышеперечисленные заявления в конечном счете вылились в решение Кабинета министров Азербайджана привести в соответствие с европейскими стандартами требования по выбросам в атмосферу вредных веществ автомобильным транспортом, запускаемым в оборот в Азербайджане (импорт и производство в республике). В связи с этим решением с 1 июля 2010 г. к автомобилям, запускаемым в оборот, будет применяться экологический стандарт евро-2 (по выбросам в атмосферу вредных веществ). Согласно документу, соответствующие ведомства республики должны подготовить и представить в Кабмин Азербайджана предложения по поэтапному переходу на стандарты евро-3 и более высокие экологические нормы. Они также должны будут подготовить и представить в Кабинет министров в течение первого полугодия 2010 г. проект правил по импорту в Азербайджан и таможенному оформлению раритетных (редких) автотранспортных средств.
Цены вырастут
Что касается автотранспортных средств, производимых в Азербайджане, то с ними вроде все в порядке. Во всяком случае, как утверждают руководители местных предприятий, их продукция полностью соответствует экологическим стандартам евро-2 по выбросам в атмосферу вредных веществ. Так, по словам директора Гянджинского автомобильного завода, "собираемые в настоящее время на предприятии тракторы "Беларусь" и автомобили МАЗ полностью соответствуют стандартам евро-2, однако, несмотря на это, на заводе проводятся работы по выходу на стандарты евро-3". А директор Нахчыванского автомобильного завода Муса Абдуллаев сказал, что выпускаемые на предприятии автомобили марки Lifan комплектуются двигателями, полностью соответствующими нормам евро-3.
Отметим, что в 2009 г. в Азербайджан импортировано более 63,4 тыс. легковых автомобилей, что меньше показателя 2008 г. на 28,8%. По данным Госкомстата страны, суммарная стоимость ввезенных в 2009 году легковых автомобилей составила около $455,9 млн., что на 29,8% меньше показателя 2008 года.
Между тем, как считает генеральный директор консалтинговой компании MBA Group Нусрет Ибрагимов, в этом году на фоне решения Кабмина спад показателей будет еще больше. "Ведь вкупе с ужесточением экологических показателей ожидается и рост таможенных пошлин на ввоз автомобилей, что, естественно, повлияет как на объем ввоза в страну транспортных средств, так и на рост цен внутри республики. Также не следует сбрасывать со счетов продолжение мирового экономического кризиса и влияние его на покупательную способность населения", - отметил он.
По словам эксперта, если на рынке повышение цен на 1% завершается снижением объема предложения на 1,5-1,6%, то предполагаемый рост цен в связи с последними заявлениями и решениями в среднем на 13-14%, согласно исследованиям, уменьшит реальный объем  предложений на 20%. Причем коснутся ценовые колебания не только вторичного авторынка, как предполагают многие, но и первичного. "Ведь если вырастут таможенные пошлины, это соответствующим образом отразится и на стоимости ввозимых автомобилей", - уточнил Н.Ибрагимов.
Также, согласно исследованиям MBA Group, предполагается, что в основном подорожают машины стоимостью $13-20 тыс., которые на сегодня наиболее востребованы.
Все происходящее естественным образом отразится на таком важном для банковского рынка сегменте, как автокредитование. Надо сказать, что ситуация в данной области уже намного отличается от положения дел пару лет назад. Так, если в 2006-2007 гг. банки шли на выдачу ссуд под покупку автомобилей с большой охотой, то сегодня наблюдается чрезмерно осторожное отношение к клиентам. "Дело в том, что в этом сегменте образовалось достаточно много проблемных кредитов - многие граждане берут кредит на покупку авто, не рассчитав должным образом свои финансовые возможности, и отказываются погашать долг через несколько месяцев. В результате страдает банк, возникают проблемы с перепродажей залогов ненадежных клиентов. Это в конечном счете вынудило кредитные организации как ужесточить требования к выдаче автоссуд, так и снизить процентные ставки, приближая их  к реальному уровню платежеспособности клиентов", - объяснил Н.Ибрагимов.
Ситуация назрела
Вместе с тем, как уже было сказано, практически все эксперты сходятся во мнении, что решение Кабмина об ужесточении экологических требований к импорту автомобилей вполне своевременное. "Ситуация назрела, теперь люди начнут более внимательно относиться к экологическим аспектам в целом", - считает Н.Ибрагимов.
По словам депутата, члена постоянного парламентского комитета по экономической политике Вахида Ахмедова, если в 1992 году в стране было всего около 70-75 тысяч автомобилей, то сегодня их количество составляет около 1 миллиона единиц. И основной проблемой импорта автомобилей является то, что в страну ввозятся автомобили без учета их качества, влияния на транспортный сектор, а также экологическое состояние. Вместе с тем В.Ахмедов считает, что влияние решения Кабмина на цены на авторынке будет незначительным, а также периодическим. Импорт автомобилей в страну сократится также не сразу.
Между тем уже в январе на рынке наблюдалось некоторое напряжение в ожидании выхода вышеуказанного решения, а некоторые владельцы старых автомобилей даже ушли с рынка. Как отмечается в отчете общественной организации "Участники имущественного рынка", в январе по отношению к декабрю прошлого года на рынке наблюдался резкий рост предложений, хотя спрос снизился. Также наблюдалось 2,7-процентное снижение динамики заключения сделок на рынке.
Отметим, что импорт автомобилей (за исключением российских) в Азербайджан ведется в основном с трех направлений: из Германии, транзитом через Грузию, а также ОАЭ (Дубай). При этом некачественные автомобили поступают со всех трех направлений. И, по мнению экспертов, внедрение новых стандартов вызовет уход с рынка предпринимателей, занимающихся мелким бизнесом в этой сфере.
Так или иначе, наверняка уже с этого месяца определенные тенденции на рынке будут отмечены, а с июля можно ожидать реальных результатов проводимых реформ. Если в итоге воздух над Азербайджаном станет действительно чище, то это стоит любого роста цен на автомобили.