Azərbaycandakı sabit iqtisadi durum hesabına yerli şirkətlər əməkhaqqına görə xariciləri üstələməyə artıq nail olublar
Əməkhaqqı barədə sual verməmək, demək olar ki, bütün dünyada əsas etiket qaydalarından biri sayılır. Amma ondan danışmalı olanda da, istənilən halda, mənfi notlardan qaçmaq mümkün olmur. Bu mövzu işçi ilə işəgötürən arasında fikir ayrılıqlarının əsas nöqtəsidir. Birincilər, bir qayda olaraq, öz əməkləri üçün daha çox maaş almaq istəyirlər, ikincilər isə əmindirlər ki, onların ayırdığı əməkhaqqı fondu həddindən böyükdür. Bu əbədi mübahisəni həll etmək mürəkkəb işdir. Axı iqtisadiyyatda əməkhaqqı anlayışı tamamilə subyektiv məsələdir, bu, əsasən dünyada, işdə, bütövlükdə ölkədə və müəssisədə, təşkilatda gedən iqtisadi proseslərdən, həmçinin, konkret olaraq işəgötürənin baxışlarından asılıdır.
Nisbilik nəzəriyyəsi
Bu yaxınlarda Azərbaycan KİV-lərinin birində iki-üç fəaliyyət sahəsi üzrə əməkhaqlarının xırda icmalı verilmişdi və bunlar açıqca göstərirdi ki, bizim ölkədə əməkhaqqı bazarı hələ tam tənzimlənməyib. Əsasən bu, iqtisadiyyatın eyni sahəsinin müxtəlif subyektlərində eyni mövqelər üzrə əməkhaqları məbləğləri arasında böyük fərqlərin olması ilə izah edilir. Bazar iqtisadiyyatı şəraitində münasibətlərin tənzimlənməsi imkanı varmı, yoxsa bu, kapitalizm şəraitində normal sayılır?
Ondan başlayaq ki, əmək bazarının və onun işləmə mexanizminin qiymətləndirilməsi məsələsində iqtisadçılar arasında fikir birliyi yoxdur. Klassik siyasi iqtisad elminə görə, yalnız bir istehsal resursunun satıldığı əmək bazarı da bütün bazarlar kimi qiymət tarazlığı əsasında fəaliyyət göstərir. Bazarın əsas tənzimləyicisi işçi qüvvəsinin qiymətidir. Bu təlimin tərəfdarlarının fikrincə, əməkhaqqının vasitəsilə işçi qüvvəsinə tələb və təklif tənzimlənir, tarazlıq təmin edilir. İşçi qüvvəsinin qiyməti bazarın tələbatına çevik reaksiya verir, tələb və təklifdən asılı olaraq artır və azalır.
Qeyd edək ki, bütün iqtisadiyyat üçün əmək bazarı mövcud deyil. O, peşələr, sahələr, ərazilər üzrə bölünür. Müxtəlif peşələrin və ixtisasların işçiləri müxtəlif əməkhaqları alırlar. Bu, iş yerindən də asılıdır. Təhlükəli, xoşagəlməz, cəlbedici olmayan əmək növləri də var. Əmək bazarında tarazlıq şərtləri müəyyən dərəcədə dövlət müdaxiləsi ilə müəyyən edilir, onun işi isə həmkarlar təşkilatları və sahibkarlar birlikləri ilə bağlıdır. Əmək təkliflərinə işsizliyə görə müavinətlərin olması, əməkhaqqı üçün minimum dərəcələrin müəyən edilməsi də təsir göstərir.
Əmək haqqının konkret dərəcələrinin müəyyən edilməsi əmək bazarının konkret strukturundan asılıdır. Rəqabət bazarlarında əməkhaqqı dərəcələrinin və məşğulluq səviyyəsinin tarazlığı əmək tələb və təkliflərinin münasibətilə müəyyən edilir. İşəgötürən işçilərə elə əməkhaqqı təklif etməlidir ki, onlar bütün başqa imkanlardan imtina etsinlər. Əgər belə təklif yoxdursa, onda işçilər məcburən işəgötürənin təklifi ilə razılaşmalı olurlar. Rəqabətli bazarda isə sahibkarlar onlara daha çox xoş gələn əməkhaqqı səviyyəsini müəyyən edə bilmirlər. Sahibkarların sayı çox olan zaman onlar öz aralarında razılaşmaya gedə bilmirlər, onların istənilən işçi kateqoriyasına tələbatı əməkhaqqının elə səviyyəyə qədər artmasına səbəb olur ki, bundansonrakı dövrdə bazarda təklif edilən bütün işçi qüvvəsi qəbul ediləcək. İşçilər də həmişə daha yüksək dərəcələr əldə etməyə can atırlar, amma rəqabət şəraitində onlar istədikləri şərtləri əldə edə bilmirlər.
Tarixi ədalətsizlik
"Əməkhaqqı" anlayışının nəzəri mühiti belədir. Azərbaycanda göstərilən prinsiplər çox işləmir, bunun da obyektiv və subyektiv səbəbləri var. İlk növbədə qeyd edək ki, bizdə əməkhaqqı bütövlükdə iki kateqoriyaya - büdcə və kommersiya əməkhaqqı kateqoriyalarına bölünür. Birinci kateqoriya tamamilə dövlət büdcəsi hesabına maliyyələşir və hazırda 75 manata bərabər olan minimum əməkhaqqına əsaslanır. Başqa sözlə, hökumət tərəfindən müəyyən edilmiş minimum əməkhaqqı səviyyəsi hər bir büdcə sahəsi işçisi üçün ştat cədvəlinə uyğun olaraq, onun kateqoriyasına, ixtisas səviyyəsinə uyğun olan əmsala vurulur.
Sirr deyil ki, məhz "büdcə" maaşları bizdə nisbətən aşağı kimi qəbul edilir. Maraqlıdır ki, büdcə maaşları, adətən, maddi mənada konkret məhsul istehsal etməyən, amma bununla yanaşı istənilən cəmiyyətin normal fəaliyyəti üçün çox önəmli olan peşələrin sahiblərinə verilir. Bu sıraya həkimlər, məmurlar, elmi işçilər, hüquq-mühafizə orqanlarının təmsilçiləri, incəsənət adamları daxildir və bu gün onların çox azı yüksək maaşları ilə qürurlana bilərlər. O da var ki, bu, tarixi formalaşmış ənənədir. Klassiklərin əsərlərində də bir qayda olaraq, müəllimlər, şairlər, elm adamları, polislər əhalinin yoxsul təbəqəsinə aid ediliblər. Sovet dövrünün populyar rus filmlərindən olan "Həmişə təmizlikdə"nin qəhrəmanlarından olan poliklinika həkimi, cərrah Lukaşin və orta məktəb müəllimi Nadyanın dialoqunda da bu məqama yer verilib:
- Bizim çox vacib peşələrimiz var, Nadya!
- Əmək haqqına baxanda, belə deməzsən.
Başqa sözlə, cəmiyyətdə bu peşə sahiblərinə göstərilən hörmət və ehtirama baxmayaraq, tarixən onların əməyinin qiyməti yüksək olmayıb, bunun da səbəbi, bayaq dediyimiz kimi, onların əməyi nəticəsində ticarət münasibətlərinin obyekti olan məhsul istehsal edilməməsi ilə bağlıdır. Təəssüf ki, bu meyil bu gün də davam edir, halbuki dünyanın inkişaf etmiş ölkələrində təhsili, səhiyyəni, elmi kommersiyalaşdırmaq hesabına bu problemi qismən həll etmək mümkün olub. Azərbaycanda bu prosesə başlanılsa da, hələ ki kütləvi hal almayıb. Yəni ölkənin bir sıra ali məktəblərinin pullu təhsilə keçməsindən sonra müəllimlərin maaşlarına əlavələr edilməyə başlanılıb. Həmçinin, yalnız təhsilin kommersiya prinsiplərinə əsaslanan orta və ali məktəblər yaranıb və təbii ki, həmin tədris müəssisələrində əməkhaqqı səviyyəsi xeyli yüksəkdir, amma əmək kollektivinə tələblər də yüksəkdir.
Praktik olaraq, oxşar durum səhiyyə və elm sahəsində də formalaşıb, yəni əməkhaqları bazarında rəqabət əlamətləri yaranıb. Bir tərəfdən bu, müsbət amildir, çünki bu sahənin təmsilçilərinin səviyyələrini yüksəldərək kommersiya sahəsinə keçməsini stimullaşdırır. Başqa tərəfdən isə tam büdcə təşkilatlarında getdikcə aşağısəviyyəli mütəxəssislərin toplanmasına səbəb ola bilər. Bu isə əsasən, pulsuz xidmətdən yararlanan böyük əhali kütləsinin narazılığına səbəb ola bilər.
Qeyd etmək lazımdır ki, dövlət öz növbəsində bu sahədəki durumu tənzimləməyə çalışır və hər il büdcə sektorunda çalışanların əməkhaqlarını qaldırır. Bu, həm minimum əməkhaqqının artırılması, həm də dövlət başçısının ayrı-ayrı sahələr üzrə birbaşa verdiyi sərəncamlarla gerçəkləşdirilir. Bunun hesabına son 5 ildə müəllimlərin, həkimlərin, polis işçilərinin, məmurların əməkhaqqı dəfələrlə artıb.
İkili reallıq
Bununla yanaşı, Əmək Hüquqlarının Müdafiəsi Liqasının başçısı Sahib Məmmədovun sözlərinə görə, Azərbaycanın əməkhaqları bazarında rəqabətdən danışmaq hələ tezdir. Çünki ölkənin əmək bazarında təklif tələbdən xeyli çoxdur. "Yalnız yüksəkixtisaslı mütəxəssislər səviyyəsində rəqabət gedə bilər. Ona görə də eyni profilli müəssisələrdə eyni vəzifələr üçün təklif edilən əməkhaqlarında böyük fərqlərdən danışmağa ehtiyac qamır", - deyə o vurğulayır.
Onda əməkhaqları bazarının icmalı üzrə analitik materiallardakı müxtəliflik haradan qaynaqlanır? Ekspertin fikrincə, hazırda Azərbaycanda əməkhaqqı bazarının real və obyektiv araşdırmasını aparmaq mümkün deyil. Əsas səbəb kommersiya müəssisələrinin çoxunda vergi və sosial ödənişlərdən yayınmaq üçün tətbiq edilən ikili mühasibatın olması ilə bağlıdır. Buna "konvert" sistemi də deyirlər, çünki bir sıra müəssisələrdə işçilərə cüzi rəsmi maaşlarla yanaşı, "real" maaşların olduğu konvert verilir.
Ədalətlə demək olar ki, son bir neçə ildə ölkədə bu cür praktikadan uzaqlaşma hiss edilir, bu, xüsusilə də öz imicinə laqeyd olmayan təşkilat və müəssisələrə xasdır. Məsələ bundadır ki, yüksək-ixtisaslı mütəxəssislər də "ağ" maaşlar verilən müəssisələrə can atırlar, çünki belə maaşlar olmadan bank kreditləri, ipoteka almaq, pensiya təminatı, dekret ödənişləri, sığorta və sivilizasiyalı dünyanın "rahatlıqları" mümkün olmur. Ola bilər ki, bu da Azərbaycanın əmək haqqı bazarında rəqabət "artım"ları deməkdir.
Yeri gəlmişkən, bir məqamı da qeyd etmək yerinə düşərdi: yük-səkixtisaslı işə yüksək maaşlar almaq praktikasını Azərbaycanda ilk dəfə 10-15 il qabaq xarici neft şirkətləri tətbiq etsə də, bu gün xarici şirkətlərlə onların yerli analoqlarının təklif etdikləri maaşlar arasında elə də böyük fərq olduğunu demək mümkün deyil. Əksinə, indi bizim bir sıra şirkətlərdə kompensasiya zərfləri xarici şirkətlərin filial və nümayəndəliklərindəkindən xeyli cəlbedicidir. Bu meyil böhran şəraitində daha da gərginləşib. Azərbaycan şirkətləri ölkədəki sabit iqtisadi durum hesabına öz işçilərinin maaş səviyyəsini saxlaya biliblər, amma xaricilər maaşları azaltmağa məcbur oldular. Başqa sözlə, bu gün Azərbaycanda əməkhaqları bazarını təkmil saymaq olmaz, ancaq hazırkı durum müəyyən yaxşılaşmaya ümid verir ki, zaman keçdikcə bu bazarda obyektiv analiz aparılacaq və bu da rəqabəti, bazardakı ədaləti gücləndirəcək.

Thanks to the stable economic situation in Azerbaijan, local companies have managed to surpass foreign firms in the level of wages
Avoiding questions about the salary is one of the basic rules of etiquette almost everywhere. Nevertheless, if we really have to talk about it, then negative notes cannot be avoided - this topic is the main point of disagreement between employees and employers. The former, as a rule, believe that they could receive more money for their work, while the latter are convinced that too much money is being allocated for the wage fund anyway. It is quite difficult to solve this age-old dispute. The salary is essentially a very subjective concept in the economy, and it depends largely on economic processes in the world, in the country, at an enterprise or organization and on the views of particular employers.
Theory of relativity
The Azerbaijani media recently published a mini review of wages in two or three areas, which clearly showed that the salary market in our country is still not very well regulated. This is mainly reflected in the large difference between the amount of remuneration for the same position in different subjects in one sphere of the economy. Is it possible to regulate relations on the salary market in a market economy or is such a situation normal in capitalism?
To begin with, there is no unity among economists in assessing the labour market and its mechanism of functioning. Classical political economics is based on the fact that the labour market, where only one production resource is realized, like all other markets, acts on the basis of price equilibrium. The main market regulator is the price of labour force. According to proponents of this concept, wages help govern the supply of and demand for labour force, maintaining their balance. The price of labour force responds flexibly to market requirements, increasing or decreasing depending on demand and supply.
It must be noted that there is no single labour market for the whole economy. It is divided by professions, industries and territories. Workers of different professions and qualifications receive different salaries. It also depends on where they work. There are dangerous, unpleasant and unattractive types of labour. Conditions of equilibrium on the labour market are largely determined by government intervention, and its functioning is linked to trade unions and associations of entrepreneurs. Labour supply is also affected by the availability of unemployment benefits and minimum wage rates.
The identification of specific wage rates depends on the structure of a specific labour market. On a competitive market, the equilibrium of wage rates and employment levels will be determined at the intersection of labour supply and demand curves. An employer must offer workers a salary that will encourage them to abandon all other options. If there are no such opportunities, then workers will be forced to accept the employer's proposal. On a competitive market, entrepreneurs cannot establish the level of wages they prefer. As long as the number of businesses is great and they do not enter into agreements between themselves, their demand for any category of labour force will cause a rise in wages to the level at which all labour force offered on the market in the subsequent period will be absorbed. Workers also may seek higher rates, but in a competitive environment, they will never get what they would like.
Historical injustice
Such is the theoretical environment of the concept of "wages". In Azerbaijan, many of the above principles do not function, and there are objective and subjective reasons for that. First, we should note that our salaries are divided generally into two categories: budgetary and so-called commercial salaries. The first category is fully financed from the state treasury and is based on the minimum wage - 75 manats to date. That is, the minimum salary established by the government is multiplied for each public sector employee by a factor corresponding to his category and specialization, according to the staff list.
It's no secret that it is "budget" wages that we consider to be relatively small. It is noteworthy that their recipients are representatives of professions that do not produce a specific product in material terms, but at the same time perform very important work for the normal life of any society. Teachers, doctors, bureaucrats, academics, representatives of law enforcement agencies, artists - today few of them can boast of a high salary. And interestingly, this trend has developed historically: remember classical authors who normally attributed teachers, poets, scientists and police to the poor stratum. Recall the dialogue between the surgeon Lukashin and the secondary school teacher Nadya from the popular Soviet film "Enjoy Your Bath":
- We have important professions, Nadya!
- Judging by the salary, I would not say so...
That is, despite all respect for representatives of these professions in society, their work has historically been valued low, which, again, is due to the fact that they do not give the economy a product that is the subject of trade relations. Unfortunately, this trend continues to this day, although developed countries have partially addressed the problem through the commercialization of education, health, science, etc. In Azerbaijan, although this process has begun, it has not yet taken on a mass scale. Thus, as some universities adopted a system of paid education, teachers started to get bonuses along with their basic salary. There are also private secondary and higher education institutions based solely on the commercial principles of education - of course, the level of wages is much higher there, but so are requirements to the staff. There is almost a similar situation in the health and science sector, that is, there are faint signs of competition on the salary market. On the one hand, this is a positive factor as it stimulates representatives of these professions to improve their standard in order to "get" into the commercial sphere, and on the other, it turns out that purely budgetary organizations will gradually bring together low-skilled professionals, which cannot be acceptable to most of the population using their services.
It should be noted that the state, in turn, is trying to regulate the situation in this area, annually increasing the salaries of public sector employees. This is done by increasing the minimum wages and based on specific instructions from the head of state on individual sectors. Due to this, the salaries of teachers, doctors, police officers, officials, etc. have increased several times over in the past 5 years.
Dual reality
Meanwhile, according to the head of the League to Protect Workers' Rights, Sahib Mammadov, it is too early to talk about competition on the wage market in Azerbaijan, because there is a clear preponderance of supply over demand on the country's labour market. "Competition can only exist at the level of high-level specialists, and there is no point in talking about a significant difference in the salaries offered for the same position in institutions of the same type," he believes.
In that case, where do differences in analytical materials on the review of the wage market come from? According to the expert, today in Azerbaijan it is almost impossible to carry out a real and objective analysis of wages. The main reason is the presence of double-entry bookkeeping at many businesses, which is used for evading taxes and social benefits. In Azerbaijan, this system is called the "envelope", because workers at some companies, apart from their meagre official salaries, receive their "real" earnings in envelopes.
For the sake of fairness, we should note that in the last couple of years, some companies, especially organizations and businesses that care about their image, have given up such practices. The point is that highly skilled professionals are attracted by "white" salaries, without which it is impossible to obtain bank loans, mortgages, pensions, maternity payments, insurance and other "benefits" of the civilized world. Perhaps these are the "sprouts" of competition on the wage market in Azerbaijan.
By the way, I would like to mention one more thing: despite the fact that, 10-15 years ago, the practice of paying higher wages for skilled work was introduced in Azerbaijan by foreign oil companies, today the difference between the wages offered by foreign firms and local companies is not so great. On the contrary, in some of our companies, the labour compensation package is much more attractive than in branches and representative offices of foreign firms. This trend became even more evident in times of crisis when Azerbaijani companies, due to the stable economic situation in the country, managed to maintain the level of their employees' earnings, while foreign companies had to cut them.
In other words, although the salary market in Azerbaijan cannot be called perfect, certain improvements in the situation allow us to hope that eventually, it will succumb to an objective analysis, and this will increase competition and fairness on the market.