Türkiyədə hökumətlə hərbi rəhbərlik arasında yaşanan qalmaqal ölkədə sabitliyə ciddi zərbə vurub
Türkiyədə hökumətlə hərbçilər arasında münasibətlər kəskin şəkildə pisləşib. Hər şey yanvarın 20-də "Taraf" qəzetində sensasiyalı məqalənin dərci ilə başlayıb. Qəzetin yazdığına görə, 2003-cü ildə bəzi hərbçilər guya "Gürz" şərti adı altında qiyam hazırlayıbmışlar. "Gürz" ölkədə gərginliyin yaradılmasını, İstanbulun 2 məscidində Cümə namazı zamanı partlayışın törədilməsini, Türkiyə-Yunanıstan münasibətlərində gərginliyin yaradılmasını (bunun üçün təşkilatçılar guya Egey dənizi üzərində Türkiyə təyyarəsini vuraraq, bunun Yunanıstan HHQ tərəfindən edilməsinə dair məlumat yayacaqlarmış), fövqəladə vəziyyətin elan olunmasını, kütləvi həbsləri, bütün dövlət qurumlarının ələ keçirilməsini, hökumətin devrilməsini və müvəqqəti hökumətin qurulmasını, həmçinin, dövlət qurumları, banklar, gömrük xidməti və digər rəhbər şəxslərin dəyişdirilməsini nəzərdə tuturmuş. Guya bu postlara ordu nümayəndələri və mülki şəxslər arasında onlara yaxın adamlar təyin ediləcəkmiş.
Türkiyə Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahı artıq məlumatları təkzib edib və Rəcəb Tayyib Ərdoğan hökumətinin devrilməsi planının mövcudluğu haqda deyilənləri uydurma adlandırıb.
"Ağlı başında olan istənilən vicdanlı şəxs belə iddialarla çıxış edə bilməz", - deyə hərbi qurumun bəyanatında bildirilir.
Qeyd edək ki, bu bəyanatın səsləndirildiyi vaxt artıq 10 hərbçi "informasiya sızdırdığı" üçün həbs edilmişdi.
"Taraf" isə "Gürz" planı haqda yeni "faktlar"ın dərcini davam etdirir, iddia edir ki, hərbçilər çevrilişə qarşı çıxan, təxminən, 200 min insanı həbs etmək haqda düşünürmüşlər. Guya həbs edilməsi planlaşdırılan şəxslər arasında jurnalistlər də var.
Bundan başqa, "Taraf" iddia edir ki, 5 min səhifədən artıq olan sənədin altında Birinci səhra ordusunun sabiq komandanı, ordu generalı Çətin Doğanın imzası var.
İstefada olan generalın özü isə qəzetin yazdıqlarını "cəfəngiyat" və "saxtakarlıq" adlandırıb. Onun sözlərinə görə, qəzet virtual təlim və seminar planını əsas götürüb və onu təhrif edərək, çevriliş planı kimi təqdim edib.
Analoji bəyanatla hərbi qurum da çıxış edib. Mətbuat üçün açıqlamada bildirilir ki, qəzetin təhrif etdiyi seminar planı Baş Qərargahın 2003-2006-cı illərdəki təlim proqramına aiddir və o, qərargahı İstanbulda yerləşən Birinci səhra ordusunun məsuliyyət daşıdığı zonaya daxil ehtimal xarici təhlükənin aradan qaldırılmasını nəzərdə tutan tədris tapşırıqlarının həllinə yönəlib.
Amma qəzetin məqalələrində ictimaiyyətin diqqətini bir məqam çəkib: Baş Qərargahın "virtual" adlandırdığı planın adı, nədənsə, heç də "virtual" deyil. Yüzlərlə şəxsi kart, 5 min səhifə olsun, lakin bir dənə də uydurma ad olmasın? Sənəddə bütün "virtual" düşmənlərin, həmçinin, hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının adı da həqiqi adlardır.
Qəzetin yazdığına görə, qiyamçılar həbs olunacaq baş nazir katibliyi, Maliyyə və Xarici İşlər nazirlikləri, gömrük xidməti və s.-da çalışan dövlət məmurlarından ibarət 150 nəfərlik siyahı hazırlayıblarmış. Üstəlik, onların hər biri ayrı-ayrı qruplara bölünüb: "radikal islamçılar", "süleymançılar"a sadiq olanlar", "nurçular", "hicablı həyat yoldaşı", "dini məktəb məzunları" və s.
Baş Qərargahın olanlara sərt və mənfi reaksiyasına baxmayaraq, hökumət Türkiyə tarixində ən genişmiqyaslı "təmizləmə"yə qərar verib və bu həm istefada olan, həm də hazırda xidmət çəkən hərbçilər arasında aparılıb.
Fevralın 22-də 50-dən artıq zabitin həbsi ilə nəticələnən əməliyyat keçirilib. Buna cavab olaraq, bütün növ qoşunların komandanları Ankarada təcili toplantıda bir araya gəlib. Mətbuatda yer almış məlumata görə, müzakirələrin sonunda Türkiyə Ordusunun rəhbərliyində total şəkildə istefalara qərar verilib.
Bu dəfə hökumət geri çəkilməli olub. Prezident Abdullah Gülün təşəbbüsü ilə Baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğan və Baş Qərargah rəisi İlkər Başbuğun iştirakı ilə keçirilmiş üçtərəfli görüşdən dərhal sonra, Silahlı Qüvvələrin 3 sabiq komandanı azad edilib. Onların arasında Hərbi Hava Qüvvələri və Türkiyə Aviasiyasının sabiq komandanları Özden Örneklə İbrahim Fırtına da var.
Buna baxmayaraq, fevralın 26-da həbslər davam etdirilib və daha 18 zabit saxlanılıb.
Görünən odur ki, bu da hələ son deyil.
Bir fakt da diqqətdən kənarda qalmayıb: son aylar ərzində Türkiyə Ordusunun 8 yüksək rütbəli nümayəndəsi intihar edib.
Bütün bunlarla yanaşı, bir qrup müşahidəçi belə düşünür ki, "Taraf" qəzetində yer almış məlumatlar hakim partiyanın və şəxsən Baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğanın xeyrinə işləyib. Amma eyni zamanda onlar, hadisələrin bundansonrakı gedişinin Baş Qərargahdan asılı olduğunu da düşünür. Əgər hərbi elita sakitliyini qoruyub- saxlamağı bacarsa və növbəti qiyama qərar verməsə, sonda böyük siyasi təsirə malik Türkiyə Ordusunun mövqeləri sarsılmayacaq.
Hökumətin taleyi isə tam əksinə ola bilər. 2012-ci ildə Türkiyədə parlament seçkisi keçiriləcək və bu seçkiyə qədər vaxt azaldıqca, Ərdoğan reytinqini itirməkdədir. Son sorğular göstərir ki, onu dəstəkləyən əhalinin sayı xeyli azalaraq o həddə çatıb ki, növbəti seçkidən sonra Ədalət və İnkişaf Partiyasının hökuməti təkbaşına formalaşdırması mümkün olmayacaq.
Hər halda, "Gürz", ilk növbədə, Türkiyənin daxili siyasi sabitliyinə ciddi zərbə vurub. İnanmaq istərdik ki, bu zərbənin dalğası Ankaranın xarici siyasətdəki mövqelərinə təsir göstərməyəcək.

Another row between the government and the military threatens stability in Turkey
Relations between the government and the military have deteriorated dramatically in Turkey. It all began with an article in the newspaper Taraf, which published a sensational story on 20 January alleging that a number of officers had prepared a coup, code-named "Sledge Hammer" (Balyoz) in 2003.
The publication alleges that Operation Sledge Hammer was aimed at whipping up tension in the country, with bombings in two Istanbul mosques during Friday prayers, creating a crisis in relations between Turkey and Greece (for which the conspirators were ready to down a plane over the Aegean Sea and blame the Greek Air Force), imposing a state of emergency, making mass arrests, seizing all public bodies, overthrowing the existing government and establishing a provisional one, as well as installing army representatives and civilian supporters of the coup as heads of government offices, banks, customs etc.
The general staff of the Turkish armed forces denied it all the next day, describing reports about the preparation of a military coup to overthrow Recep Tayyip Erdogan's government as an invention.
"No sane person with a conscience could accept these allegations," said a statement by the Defence Ministry, which has already arrested about 10 officers for "a leak of information ".
Taraf, meanwhile, continued to publish new "excerpts" from Operation Sledge Hammer, concerning the military's plan to arrest about 200,000 people who "resisted the coup", as well as lists of journalists who were to be arrested and "used" by the army.
Taraf also claims that the document, running to more than five thousand pages, was signed by the former commander of the First Field Army, Army General Cetin Dogan.
The retired general himself called the Taraf report complete nonsense and a "forgery". The newspaper took a real plan for virtual training exercises and seminars, totally distorted it and presented it as a planned coup, he said. A similar statement was made by the Defence Ministry, stating in a press release that the plan for the seminar, distorted by the newspaper, was part of exercises conducted by the general staff from 2003-2006 and was intended to address educational objectives to repel a possible foreign threat in the Istanbul-headquartered First Field Army's area of responsibility.
However, the publication drew readers' attention to the fact that what the general staff calls a "virtual" Operation Sledge Hammer carries names that are far from being "virtual" - hundreds of personal cards, five thousand pages and not a single false name. The names of all the "virtual" enemies, including members of the ruling JDP, are real.
According to the newspaper, the plotters made a list of 150 state officials from the prime minister's secretariat, the ministries of finance and foreign affairs, customs etc. to be arrested. Further, each of them was given a different label: "radical Islamist", "Suleymancilar community supporter", "Nurcular", "wife wearing hijab", "his father is a mosque imam", " religious school graduate" etc.
Despite the general staff's sharply negative response, the government authorized Turkey's largest ever purge of the ranks of retired and active military personnel.
On 22 February, an operation was carried out to arrest more than fifty officers. In response, the commanders of all troops gathered in Ankara for an emergency meeting and, afterwards, the press picked up rumours of the impending resignation of the Turkish army leadership.
Now it was the government's turn to retreat. Immediately after a meeting between Prime Minister Recep Tayyip Erdogan and army chief of staff Ilker Basbug, initiated by President Abdullah Gul, three former Air Force commanders were released. Among them are former commanders of the Turkish naval and air forces, Ozden Ornek and Ibrahim Firtina. However, on 26 February, the arrests resumed and another 18 officers were taken into custody. Apparently, this is not the end.
It is notable that in recent months eight high-ranking officials of the Turkish army have committed suicide.
Meanwhile, some observers note that the article in the Taraf newspaper ultimately played into the hands of the ruling party and, personally, Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, although, in their opinion, future developments depends on the actions of the general staff. If the military elite remain calm and do not initiate another coup, the standing of the Turkish army, which has great political influence, will ultimately remain secure.
The fate of the government may be quite different. Turkey will hold parliamentary elections in 2012 and Erdogan is falling in the ratings. According to recent polls, his popularity rating has fallen below the level required for his party to form a government by itself.
One way or another, Sledge Hammer has dealt a serious blow primarily to domestic political stability in Turkey. We hope that this shock wave will not affect Ankara's foreign policy positions at such a difficult time.