Türkiyədə hökumətlə hərbi rəhbərlik arasında yaşanan qalmaqal ölkədə sabitliyə ciddi zərbə vurub
Türkiyədə hökumətlə hərbçilər arasında münasibətlər kəskin şəkildə pisləşib. Hər şey yanvarın 20-də "Taraf" qəzetində sensasiyalı məqalənin dərci ilə başlayıb. Qəzetin yazdığına görə, 2003-cü ildə bəzi hərbçilər guya "Gürz" şərti adı altında qiyam hazırlayıbmışlar. "Gürz" ölkədə gərginliyin yaradılmasını, İstanbulun 2 məscidində Cümə namazı zamanı partlayışın törədilməsini, Türkiyə-Yunanıstan münasibətlərində gərginliyin yaradılmasını (bunun üçün təşkilatçılar guya Egey dənizi üzərində Türkiyə təyyarəsini vuraraq, bunun Yunanıstan HHQ tərəfindən edilməsinə dair məlumat yayacaqlarmış), fövqəladə vəziyyətin elan olunmasını, kütləvi həbsləri, bütün dövlət qurumlarının ələ keçirilməsini, hökumətin devrilməsini və müvəqqəti hökumətin qurulmasını, həmçinin, dövlət qurumları, banklar, gömrük xidməti və digər rəhbər şəxslərin dəyişdirilməsini nəzərdə tuturmuş. Guya bu postlara ordu nümayəndələri və mülki şəxslər arasında onlara yaxın adamlar təyin ediləcəkmiş.
Türkiyə Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahı artıq məlumatları təkzib edib və Rəcəb Tayyib Ərdoğan hökumətinin devrilməsi planının mövcudluğu haqda deyilənləri uydurma adlandırıb.
"Ağlı başında olan istənilən vicdanlı şəxs belə iddialarla çıxış edə bilməz", - deyə hərbi qurumun bəyanatında bildirilir.
Qeyd edək ki, bu bəyanatın səsləndirildiyi vaxt artıq 10 hərbçi "informasiya sızdırdığı" üçün həbs edilmişdi.
"Taraf" isə "Gürz" planı haqda yeni "faktlar"ın dərcini davam etdirir, iddia edir ki, hərbçilər çevrilişə qarşı çıxan, təxminən, 200 min insanı həbs etmək haqda düşünürmüşlər. Guya həbs edilməsi planlaşdırılan şəxslər arasında jurnalistlər də var.
Bundan başqa, "Taraf" iddia edir ki, 5 min səhifədən artıq olan sənədin altında Birinci səhra ordusunun sabiq komandanı, ordu generalı Çətin Doğanın imzası var.
İstefada olan generalın özü isə qəzetin yazdıqlarını "cəfəngiyat" və "saxtakarlıq" adlandırıb. Onun sözlərinə görə, qəzet virtual təlim və seminar planını əsas götürüb və onu təhrif edərək, çevriliş planı kimi təqdim edib.
Analoji bəyanatla hərbi qurum da çıxış edib. Mətbuat üçün açıqlamada bildirilir ki, qəzetin təhrif etdiyi seminar planı Baş Qərargahın 2003-2006-cı illərdəki təlim proqramına aiddir və o, qərargahı İstanbulda yerləşən Birinci səhra ordusunun məsuliyyət daşıdığı zonaya daxil ehtimal xarici təhlükənin aradan qaldırılmasını nəzərdə tutan tədris tapşırıqlarının həllinə yönəlib.
Amma qəzetin məqalələrində ictimaiyyətin diqqətini bir məqam çəkib: Baş Qərargahın "virtual" adlandırdığı planın adı, nədənsə, heç də "virtual" deyil. Yüzlərlə şəxsi kart, 5 min səhifə olsun, lakin bir dənə də uydurma ad olmasın? Sənəddə bütün "virtual" düşmənlərin, həmçinin, hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının adı da həqiqi adlardır.
Qəzetin yazdığına görə, qiyamçılar həbs olunacaq baş nazir katibliyi, Maliyyə və Xarici İşlər nazirlikləri, gömrük xidməti və s.-da çalışan dövlət məmurlarından ibarət 150 nəfərlik siyahı hazırlayıblarmış. Üstəlik, onların hər biri ayrı-ayrı qruplara bölünüb: "radikal islamçılar", "süleymançılar"a sadiq olanlar", "nurçular", "hicablı həyat yoldaşı", "dini məktəb məzunları" və s.
Baş Qərargahın olanlara sərt və mənfi reaksiyasına baxmayaraq, hökumət Türkiyə tarixində ən genişmiqyaslı "təmizləmə"yə qərar verib və bu həm istefada olan, həm də hazırda xidmət çəkən hərbçilər arasında aparılıb.
Fevralın 22-də 50-dən artıq zabitin həbsi ilə nəticələnən əməliyyat keçirilib. Buna cavab olaraq, bütün növ qoşunların komandanları Ankarada təcili toplantıda bir araya gəlib. Mətbuatda yer almış məlumata görə, müzakirələrin sonunda Türkiyə Ordusunun rəhbərliyində total şəkildə istefalara qərar verilib.
Bu dəfə hökumət geri çəkilməli olub. Prezident Abdullah Gülün təşəbbüsü ilə Baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğan və Baş Qərargah rəisi İlkər Başbuğun iştirakı ilə keçirilmiş üçtərəfli görüşdən dərhal sonra, Silahlı Qüvvələrin 3 sabiq komandanı azad edilib. Onların arasında Hərbi Hava Qüvvələri və Türkiyə Aviasiyasının sabiq komandanları Özden Örneklə İbrahim Fırtına da var.
Buna baxmayaraq, fevralın 26-da həbslər davam etdirilib və daha 18 zabit saxlanılıb.
Görünən odur ki, bu da hələ son deyil.
Bir fakt da diqqətdən kənarda qalmayıb: son aylar ərzində Türkiyə Ordusunun 8 yüksək rütbəli nümayəndəsi intihar edib.
Bütün bunlarla yanaşı, bir qrup müşahidəçi belə düşünür ki, "Taraf" qəzetində yer almış məlumatlar hakim partiyanın və şəxsən Baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğanın xeyrinə işləyib. Amma eyni zamanda onlar, hadisələrin bundansonrakı gedişinin Baş Qərargahdan asılı olduğunu da düşünür. Əgər hərbi elita sakitliyini qoruyub- saxlamağı bacarsa və növbəti qiyama qərar verməsə, sonda böyük siyasi təsirə malik Türkiyə Ordusunun mövqeləri sarsılmayacaq.
Hökumətin taleyi isə tam əksinə ola bilər. 2012-ci ildə Türkiyədə parlament seçkisi keçiriləcək və bu seçkiyə qədər vaxt azaldıqca, Ərdoğan reytinqini itirməkdədir. Son sorğular göstərir ki, onu dəstəkləyən əhalinin sayı xeyli azalaraq o həddə çatıb ki, növbəti seçkidən sonra Ədalət və İnkişaf Partiyasının hökuməti təkbaşına formalaşdırması mümkün olmayacaq.
Hər halda, "Gürz", ilk növbədə, Türkiyənin daxili siyasi sabitliyinə ciddi zərbə vurub. İnanmaq istərdik ki, bu zərbənin dalğası Ankaranın xarici siyasətdəki mövqelərinə təsir göstərməyəcək.

Ударила по стабильности в Турции
В Турции резко обострились отношения между правительством и военными. Все началось с публикации в газете "Тараф", которая 20 января обнародовала сенсационную статью о том, что ряд военнослужащих в 2003 году якобы подготавливали планы путча под кодовым названием "Кувалда" (Balyoz).
В публикации говорится, что будто план "Кувалда" предусматривал нагнетание напряженности в стране, организацию взрывов в двух мечетях Стамбула во время пятничного намаза, вызов кризиса в отношениях Турции и Греции (ради этого заговорщики были готовы сбить свой самолет в небе над Эгейским морем, представив дело таким образом, будто он сбит греческими ВВС), введение чрезвычайного положения, массовые аресты, захват всех государственных органов, свержение действующего и установление временного правительства, а также во главе госучреждений, банков, таможенных служб и т.д. представителей армии и сторонников путча из числа гражданского населения.
Генштаб вооруженных сил Турции уже на следующий день опроверг все это и назвал вымыслом сообщения о подготовке военного переворота с целью свержения правительства Реджепа Тайиба Эрдогана.
"Любой находящийся в здравом уме и имеющий совесть не может принять подобные утверждения", - говорится в заявлении военного ведомства, которое к этому времени уже арестовало около 10 военных "за утечку информации".
"Тараф", между тем, продолжила публикацию новых "выдержек" из плана "Кувалда", рассказав о планах военных взять под стражу около 200 тысяч человек, "сопротивляющихся перевороту", а также о списках журналистов, которых должны были арестовать и услугами которых армия планировала "воспользоваться".
"Тараф", кроме того, утверждает, что под документом, насчитывающим более пяти тысяч страниц, стоит подпись бывшего командующего Первой полевой армией армейского генерала Четина Догана.
Сам отставной генерал назвал публикацию в "Тараф" "полной чушью" и "фальшивкой". По его словам, газета, взяв за основу реально существовавший план виртуальных учений и семинара, полностью исказила его и представила в качестве плана переворота.
Аналогичное заявление сделало и военное ведомство, подчеркнув в сообщении для прессы, что план семинара, искаженный газетой, входил в программу учений Генштаба в 2003-2006 годах и был направлен на решение учебных задач по отражению вероятной внешней угрозы в зоне ответственности Первой полевой армии, штаб которой расположен в Стамбуле.
Однако в публикации внимание читателей было обращено на то, что "виртуальный", по мнению Генштаба, план "Кувалда" содержит далеко не "виртуальные" имена. Сотни личных карточек, пять тысяч страниц и ни одного вымышленного имени. Имена всех "виртуальных" врагов, в том числе членов правящей ПСР, - настоящие.
Согласно информации газеты, путчисты создали список из 150 имен госчиновников секретариата премьера, министерств финансов и иностранных дел, таможенных служб и т.д., подлежащих аресту. Причем каждый из них дополнительно отмечен различными ярлыками: "радикальный исламист", "приверженец общины "сулейманджылар", "нурджулар", "жена в хиджабе", "отец - имам мечети", "выпускник религиозной школы" и т.д.
Несмотря на резко негативную реакцию Генштаба, правительство все же санкционировало крупнейшую в истории Турции чистку в рядах как отставных, так и действующих военнослужащих.
22 февраля была проведена операция по задержанию более полусотни офицеров. В ответ командующие всех родов войск собрались в Анкаре на срочное совещание, по итогам которого в прессу просочились слухи о готовящейся тотальной отставке руководящих лиц турецкой армии.
Теперь уже пришлось отступать правительству. Сразу после встречи премьер-министра Реджепа Тайиба Эрдогана с главой Генштаба Илькером Башбугом, инициированной президентом Абдуллой Гюлем, на свободу были отпущены три бывших командующих ВВС. Среди них - бывшие командующие военно-морскими силами и авиацией Турции Озден Орнек и Ибрагим Фыртына. Однако уже 26 февраля аресты продолжились и к содержащимся под стражей военным прибавились еще 18 офицеров. И, судя по всему, это не предел.
Не остался незамеченным и тот факт, что в последние месяцы сразу 8 высокопоставленных чинов турецкой армии покончили жизнь самоубийством.
Между тем ряд наблюдателей отмечают, что публикации в газете "Тараф" в конечном счете сыграли на руку правящей партии и лично премьер-министру Реджепу Тайибу Эрдогану. Хотя, по их мнению, дальнейшее развитие событий зависит от действий Генштаба. Если военная элита сможет сохранить спокойствие и не инициирует очередной путч, то в конечном счете позиции турецкой армии, имеющей большое политическое влияние, останутся непоколебимыми.
Совсем иначе может сложиться судьба правительства. В 2012 году в Турции пройдут парламентские выборы, в преддверии которых Эрдоган теряет в рейтинге и, по последним опросам, уровень его поддержки среди граждан опустился ниже уровня, необходимого для единоличного формирования правительства.
Так или иначе, "Кувалда" в первую очередь нанесла серьезный удар по внутриполитической стабильности в Турции. Хочется надеяться, что волны этого удара не расшатают внешнеполитические позиции Анкары в такой непростой для нее период.