MUSİQİ BİLİCİLƏRİNİN PADŞAHI
Marağayinin orta əsrlərin Şərq klassik musiqisinə aid elmi əsərləri indi də öz əhəmiyyətini itirməyib
Azərbaycan xalqının həyatında musiqi hələ çox qədim zamanlardan  xüsusi yer tutub. Elə buna görə də orta əsrlərdə məhz Azərbaycanda bütün Şərq musiqi nəzəriyyəsinin Səfiəddin Urməvi və Əbdülqadir Marağayi kimi  korifeyləri meydana gəlib. XIII - XV əsrlərdə Yaxın və Orta Şərq  ölkələrində musiqi nəzəriyyəsinin inkişafı  onların adları ilə sıx əlaqədardır.
Cənubi Azərbaycanı özlərinin hökmranlıq elədikləri geniş ərazilərin mərkəzi etmiş  monqol Hulaki hökmdarlarının imperiyası XIV əsrin ortalarında dağıldıqdan sonra, Azərbaycanın şimalındakı Şirvan torpaqlarında Şirvanşahlar sülaləsi öz müstəqilliyini bərpa etmişdi. Ölkənin qalan hissələrində türk Cəlairlər sülaləsi möhkəmlənmişdi. Həmin dövrdə  sənətkarlıq inkişaf etmiş, Azərbaycanın tijarət əlaqələri genişlənməyə başlamışdı. Gəncə, Şamaxı, Bərdə, Təbriz, Ərdəbil kimi şəhərlərlə yanaşı,  Marağa da Azərbaycanın mədəniyyət mərkəzlərindən birinə çevrildi. Şərq aləminin böyük musiqiçisi, şairi, xəttatı Əbdülqadir bin Qeybi Marağayi 1353-cü ildə Marağa şəhərində doğulub. Əbdülqadir Marağayi yüksək istedada malik musiqiçi, müğənni, bir çox musiqi alətlərinin mahir ifaçısı idi. Marağayinin yazdığı əsərlər  musiqi nəzəriyyəsinin inkişafına güclü təsir göstərib. Dünyanın şərqşünas alimləri  Marağayini musiqi haqqında orta əsr elminin sonuncu  klassiki  adlandırmışlar.
Marağayi həyatının birinci yarısında vətəni Azərbaycanda  ifaçılıq  və musiqi yaradıcılığı fəaliyyəti ilə məşğul idi. Oğlunun böyük istedadını və  virtuoz çalğıçılıq məharətini  müşahidə edən  atası - məşhur musiqiçi Mövlanə Qeybi  onun lazımi səviyyədə təhsil alması  üçün əlindən gələni əsirgəməmişdi. Əbdülqadir  özünün "Maqasid əl-Alxan" kitabında bu barədə belə yazıb: "Atam Qeybi bir çox elmlərin, o cümlədən musiqinin mahir bilicisi idi". Əbdülqadir dörd yaşında ikən Quranı əzbər oxuya bilirdi. On yaşı olanda qrammatikanı, ritorikanı, stilistikanı öyrənmişdi. Əbdülqadiri atası ilə birlikdə alimlərin və şeyxlərin toplaşdığı məjlislərə dəvət edirdilər. Onun məlahətli və büllur kimi saf səsi, mürəkkəb musiqi əsərlərini məharətlə oxuya bilməsi məjlis iştirakçılarını heyran qoyurdu.  Marağayi həm də poetik əsərlər yaza bilirdi, mahir xəttat kimi ad çıxarmışdı. Marağayidə musiqiçi, xəttat rəssam və şairlik istedadı çox güjlü idi. O, fars, Azərbaycan və ərəb dillərində dərin məzmunlu şeirlər yazırdı. Marağayi Azərbaycan dilində yazdığı şeirlərində  tuyuq deyilən  mürəkkəb türkdilli poeziya formasından məharətlə istifadə edirdi (tuyuq formasında eyni cür səslənən, lakin müxtəlif məna verən sözlər qafiyələndirilirdi). Marağayi belə şeirləri "Segah", "Üşşaq", "Nəva" muğamlarında ifa etməyi  məsləhət görürdü.
Az müddət sonra  Əbdülqadirin musiqini dərinlərinədək bilən  bir şəxs kimi şöhrəti başqa şəhərlərə də yayıldı. O, Təbrizə türk sülaləsinin sultanı Üveys Cəlairin sarayında məşhur musiqiçilərin və şairlərin, hətta şair və musiqiçi kimi tanınan sultanın  özünün də iştirak etdiyi  məclislərə dəvət almışdı.   Sultan Üveys Cəlair gənc musiqiçinin şərəfinə verdiyi Fərmanda onu əsrin bənzərsiz musiqiçisi adlandırmışdı.
1377-ci ildə Marağayi "Alxani Siqana" ("Otuz mahnı") əsərində saray məclislərinin birində başına gələn əhvalatdan bəhs etmişdi. Sultan Üveys Cəlairin vəfatından sonra taxta çıxmış oğlu Sultan Hüseyn saray məclislərinin birində Əbdülqadir Marağaiyə  Ramazan ayının  30 gününün hər birinə  ayrıca musiqi əsəri yazmağı təklif etmişdi. Marağayi bu təklifə razılıq vermişdi. Azərbaycanın tanınmış musiqiçisi  Rizvanşah Təbrizi  buna heç cür inanmadığını söyləmiş  və  bu işin baş tutacağı təqdirdə  gənc musiqiçiyə 100 min  qızıl dinar  verəcəyini bildirmişdi.  Həmin məclislərin digər iştirakçıları -  saray musiqiçiləri, şairləri və əyanları da Əbdülqadir Marağayi ilə mübahisə etməyə başlamışdılar ki, o, Ramazan ayının hər bir günündə  oxunmalı olan 30 nuba yaza bilməz (nubanın hərfi mənası sıra, növbə, ardıcıllıq deməkdir. Nuba ərəb musiqisində vokal-instrumental kompozisiyaya deyilir. Doqquzuncu əsrdə müəyyən musiqiçinin, yaxud müğənninin  xəlifənin hüzurunda xüsusi ardıcıllıqla oxuduğu mahnılar  nuba adlanırdı). Əl-Marağayi özünün qeyri-adi musiqiçilik istedadı sayəsində sübuta yetirdi ki, hər bir nubanın ma-yasını musiqi ladları (məqamları) və ritmləri (usulatları)  təşkil etdiyinə görə, həmin sayda nuba yazmaq mümkündür. Nubaların ərəb və fars dillərində sözlərini həmin məclislərin görkəmli şairləri, o cümlədən, Sultan Hüseyn yazmışdılar. Sultan Hüseyn onun sözlərinə musiqini Hüseyni ahəngində yazmağı xahiş etmişdi. Əbdülqadir Marağayi çox qısa bir müddətdə 30 mahnı yaza bilmişdi.  Mübahisədə qalib çıxan musiqiçi Marağayi 100 min qızıl dinarla mükafatlandırılmışdı. Zamanının hörmətli şəxsi sayılan Hacı Rizvanşah ibn Zəki ət- Təbrizi  gənc Əbdülqadirin böyük istedadına vurğunluğunu nümayiş etdirərək, ona 100 min qızıl dinar, üstəlik, öz qızını da ərə vermişdi.
Əbdülqadir Marağayi həyatının mənasını musiqi incəsənətinin mahiyyətinin dəqiqliklə aşkarlanmasında, musiqi əsərlərinin inkişaf və quruluş qanunlarını dərindən öyrənməkdə görürdü. O, Şərqin məşhur alimlərinin - Fərabinin, ibn Sinanın, Səfiəddin Urmavinin, Qütbəddin Şirazinin, Əbu Əlinin və başqalarının musiqi nəzəriyyəsinə dair əsərlərini dərindən və hərtərəfli tədqiq etməkdən yorulmurdu. Bütün bunların nəticəsində Marağayi  o vaxta kimi  məlum olmayan yeni ritm silsilələrinə  söykənən əsərlər yaratmışdı. Həmin ritm silsilələri üsul  adlanırdı. 20 üsuldan sonralar  7-si bir neçə əsr müddətində populyarlığını saxlamışdı. Abbasilər dövründən İslam musiqisinin əsas janrı  nuba idi. Hazırda nuba həm ərəb Qərbində (Əlcəzairdə, Liviyada, Tunisdə, Mərakeşdə) klassik musiqinin aparıcı janrı olaraq qalmaqdadır. Ərəblərdə, ümumiyyətlə, doqquzdan-onbeşədək nuba mövcuddur. Hər bir nuba 5-8 hissədən ibarətdir.
Marağayi bir çox yeni musiqi əsərləri və musiqi traktatlarının müəllifidir. Onun "Kandz əl-əlxan" ("Melodiyalar xəzinəsi")  traktatında melodiyalar Urməvinin hərf-rəqəm sistemi ilə yazılıb. Hərflər səsin yüksəkliyini, rəqəmlər isə uzunluğunu, məqamın adını və ölçüsünü göstərir, melodiyanın ritmini və tonların uyğunluğunu müəyyənləşdirirdi. İngilis musiqişünası C. Fermer bu traktatı təhlil edərək  yazmışdır ki, Marağayinin bəstələdiyi bəzi melodiyalar türk xalqlarında indiyədək "Giyar" adı ilə mövcuddur. Marağayi 1405-ci ildə yazmağa başladığı və 1413-cü ildə sona çatdırdığı "Came əl-Əlxan" ("Melodiyaların məcmusu")  nəzəri əsərindən sonra, "Məqasid əl-Əlxan" ("Melodiyaların təyinatı"), "Lahiye"( "Musiqi"),   "Favənd-i aşara" ("On fayda") musiqi traktatlarını da ərsəyə gətirmişdi. O, musiqi nəzəriyyəsinə dair əsərlərində  bir musiqişünas və tədqiqatçı kimi zəngin təcrübəsini  yekunlaşdırmışdı. Marağayi öz sələflərinin - Fərabinin və Urməvinin musiqi nəzəriyyəsi ənənələrini davam etdirərək,  musiqi elmini  daha da zənginləşdirmişdi. Özünün musiqi nəzəriyyəsində ilk dəfə olaraq muğam  termini ətraflı  izahını tapmışdır. Getdikcə mürəkkəbləşən, daim inkişafda olan musiqi incəsənəti 14-cü əsrin əvvəllərində yeni muğam yenilikləri - 12 muğamdan törənən 24 şöbə ilə  zənginləşdirilmişdi. Əbdülqadir Marağayi  bütün 24 şöbə sistemini müfəssəl  tədqiq etmişdi.
Marağayinin traktatları öyrənilən materialın coğrafi arealının  genişliyi ilə də  diqqəti çəkir. O, bu və ya digər xalqın incəsənətinin məxsusi əlamətlərini aşkara çıxara bilib.
Marağayinin traktatlarının faktik materialı həmin tarixi dövrdə Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin nümunəvi mənzərəsini də yaratmağa imkan vermişdi.
Marağayinin elmi əsərlərində aşıq injəsənətinin - türkdilli xalqların mədəniyyətini təmsil edən ozanların, baxşilərin, baksilərin injəsənətinin   tarixinə dair qiymətli məlumatlar  vardır. Həmin mövzu musiqi alətlərinin və musiqi canrlarının materialında  açıqlanır. Marağayi  aşıqların əsas çalğı alətini - "Rum qopuzu", "Ozan qopuzu", "Şıdırığı"  adları ilə təqdim  edirdi. Beləliklə, müasir sazın quruluşunun məşhur  "Kitabi-Dədə-Qorqud"da xatırlanan qopuzun quruluşu ilə eyniləşdirilməsi  hipotezi  Marağayinin əsərlərində özünün əlavə elmi əsasını tapıb.
Marağayi türk  xanəndələrinin ifa etdikləri 9 əsas musiqi  məqamını diqqətə çatdırır. Onlardan birincisi "Böyük məqam" adlanır. Güman ki, bu, "Rast" məqamına işarədir. Ərəblər "Rast" məqamına "Umm-əl_- məqam", yəni "Bütün məqamların anası" deyirlər. Marağayi spesifik türk məqamlarından savayı, "Üşşaq", "Nəva", "Busəlik", "Bayatı-Novruz"  və s. bu kimi digər məqamların da adlarını çəkir.
Ümumiyyətlə, Marağayinin əsərlərində muğam nəzəriyyəsinə və professional musiqinin bütün formalarına və canrlarına  böyük yer verilib.
Marağayi əksər musiqi traktatlarını  fars və Azərbaycan dillərində yazdığı şeirləri ilə tamamlayır.  O, Azərbaycan dilində yazdığı şeirlərin  birində öz həyatından bir epizodu da təsvir edib. Nə vaxtsa  ağır xəstəliyə düçar olmuş Marağayini zəmanəsinin ən yaxşı həkimləri  müalijə etməkdə çətinlik çəkirlər. Bunu bilən musiqiçi ud alətinin müşayiəti ilə oxumağa başlayır: "Ey həkimlər, siz məni müalijə edə bilmirsiniz. Ancaq bir şeyə təəccüblənməyin. Məni ancaq ud müalicə edə bilər. Mənim üçün ən yaxşı dərman musiqidir". Həmin vaxtlar ud simli alətlərin şahənşahı hesab olunurdu.
14-15-ci əsrlərdə İslam aləminin Şərq hissəsində çox sayda müxtəlif  musiqi alətləri mövcud idi. Musiqişünas Əbdülqadir Marağayi bu alətlərin hamısının müfəssəl təsvirini verib. Türk musiqiçisi və səyyahı Övliya Çələbinin verdiyi məlumat xüsusilə qiymətlidir. Döyüşkən osmanlı türkləri  rəqs melodiyaları və marşlar çalmağa üstünlük verirdilər. Onların, Avropada yanıçar (türkcə "yenicərilər") adlandırılan  gənc türklərin  hərbi orkestrlərində böyük ölçülü kərənay adlı nəfəs alətindən və təbillərdən savayı, ucadan səslənən zurnadan da istifadə olunurdu. Türklər avropalılar arasında  yeni musiqi ritmlərini və musiqi alətlərini  yayırdılar. Türklərin çubuqla çalınan böyük təbilləri Avropa orkestrlərində litavrların (böyük barabanların)  meydana gəlməsinə səbəb olmuşdu.
Əbdülqadir Marağayi və Övliya Çələbi öz traktatlarında  dördsimli çahar tarın, altısimli şeştarın, üçsimli setarın adlarını çəkirlər. Bu alətlər bəlkə də  bizim müasir tarımızın sələfləri olmuşdu.  Marağayinin əsərlərində  kamança, ney-tənbur, rübab, rudhani və s. simli alətlərdən, ağ ney, qara ney, ney-balaban, zurna, burqu və s. bu kimi nəfəs  alətlərindən bəhs edilir.
Marağayi Yaxın Şərq  və Orta Şərq ölkələrində musiqi elminin inkişafında böyük rol oynayıb.
Yaxın və Orta Şərqin orta əsr alimləri öz dövrlərinin bir çox elmləri ilə  məşğul olurdular. Lakin Əbdülqadir Marağayi bütün istedadını və gücünü, əsasən, musiqiyə həsr edib. O, özünün elmi əsərlərinin üzünü bənzərsiz xəttat dəqiqliyi ilə köçürməyi zəruri hesab edirdi. Əbdülqadir Marağayi şeirlərini   özünün musiqi əsərlərinin  mətni olaraq yazırdı. Böyük musiqiçi Əbdülqadir Marağayinin  bütün həyatını həsr etdiyi musiqi incəsənətinə dair əsərləri  Şərq aləmində  musiqi haqqında elmin  yüksək zirvəsidir. Onun türk dilində yazdığı "Bizi unutma"  şeiri Azərbaycan ədəbi dilinin  ilk nümunələrindən biridir.
Məlum olduğu kimi, Əbdülqadir Marağayi iki sülalənin - Cəlairlər və Teymurilər sülalələrinin hakimiyyəti dövründə yaşayıb-yaradıb. Marağayi öz vətəni Azərbaycanda ifaçılıq və musiqi yaradıcılığı ilə məşğul olub. O, gənclik illərində Təbrizdə fəaliyyət göstərərkən  Cəlairlər sülaləsinin hökmdarı Şeyx Üveysin diqqətini cəlb etmiş  və onun böyük hörmətini qazanmışdı. Üveysdən sonrakı Sultan Hüseynin  hökmdarlığı dövründə Marağayi sarayda yaşayıb - yaradıb. Məxəzlərdən məlumdur ki, digər Cəlair hökmdarı Sultan Əhməd də Marağayiyə böyük hörmət bəsləmiş, Təbrizdən Bağdada köçən zaman Əbdülqadiri də özü ilə aparmışdı. Sultan Əhmədin böyük hörmət əlaməti olaraq  Marağayinin yaradıjılığı haqqında əsər yazdığı da məlumdur. Saray musiqiçilərinin vəziyyətləri bir o qədər də möhkəm deyildi. Onların taleyi hökmdarların dəyişməsindən və yerli-yersiz şıltaqlıqlarından  asılı idi. Bəxtin dönüklüyü Marağayidən də yan keçməmişdi. Əmir Teymurun viranqoyuju müharibələri xalqlara böyük bəlalar gətirmişdi. 1392-ci ildə  Əmir Teymur Bağdadı zəbt edəndən sonra, elm və mədəniyyət xadimlərini Səmərqəndə göndərmişdi. Onlardan biri də Əbdülqadir Marağayi idi. Azərbaycan musiqiçisi Məvarənnəhrdə (Amudərya və Sırdərya çayları arasındakı ərazidə, daha doğrusu, Əmir Teymurun çox sevdiyi Səmərqənd şəhərində) böyük şöhrət sahibi kimi tanınırdı. Əmir Teymur 1397-ci ildə verdiyi fərmanda Marağayini "Bütün musiqi bilicilərinin padşahı" adlandırmışdı. Lakin vətən həsrəti ustad musiqiçiyə rahatlıq vermirdi. Nəhayət ki, o, vətəni  Azərbaycana qayıda bildi.  Həmin vaxt Teymur öz oğlu Miranşahı Azərbaycanın hökmdarı təyin etmişdi. Miranşah 1397-ci ildə ov  zamanı  atdan yıxılarkən  başından ağır yara alandan sonra xasiyyətində qəribəliklər özünü göstərməyə başlamışdı. O, şairlərə, hətta heç bir səbəb olmadan da divan tuturdu. Buna görə də onun sarayında  dözülməz şərait yaranmışdı. Əmir Teymur bundan xəbər tutan kimi  qoşunlarını İranın və Azərbaycanın üstünə yeritmişdi.  Teymurləng oğlu Miranşahın həyatında baş vermiş ciddi dəyişikliklərin səbəbini onun yaxın adamlarının törətdikləri fitnə-fəsadlarda gördüyündən, həmin adamları Təbrizə çatan kimi qətlə yetirmək tapşırığı vermişdi. Yaxınlaşmaqda olan təhlükəni hiss edən Əbdülqadir Marağayi  Sultan Əhmədin hökmranlıq etdiyi Bağdada  getməyi lazım bilmişdi. Ona Bağdadda da rahat yaşamaq  müyəssər olmamışdı. 1400-cü ildə Şam (Dəməşq) şəhərini alan Əmir Teymur  İraqa doğru irəliləməyə başlamışdı. O, Bağdada girəndən sonra  Marağayini tutmaq və qətlə yetirmək əmri vermişdi. Əmir Teymura elə gəlirdi ki, oğlu Miranşahın pis günə düşməsinin səbəbkarlarından biri də Əbdülqadir Marağayidir.
Əbdülqadir Marağayini ölümün pəncəsindən  Teymurun sarayında qəzəbli əmirin qarşısında bənzərsiz səsi ilə Quran surəsini oxuması qurtarmışdı. Tarixin ən qəddar hökmdarlarından sayılan Əmir Teymur Əbdülqadirin yüksək sənəti qarşısında  davam gətirməyərək ustad musiqiçini əfv etmiş və  onun yenidən saray musiqiçisi olmasına qərar vermişdi. Səmərqəndə göndərilən Marağayi  bir müddət Teymurun nəvəsi Sultan Xəlilin sarayında yaşamışdı. Sonralar Herat şəhərinə köçən Marağayi  ömrünün sonuna qədər yerli hökmdar Şahruxun sarayında yazıb-yaratmışdı. 1434-cü ildə Herat şəhərinin özündə və ətraflarında baş verən vəba xəstəliyinə yoluxan böyük musiqiçi və müğənni, Əmir Teymurun "musiqi bilicilərinin padşahı" adlandırdığı    Əbdülqadir Marağayi  həyatı ilə vidalaşmışdı.
Marağayinin  orta əsrlərin Şərq klassik  musiqisinə aid elmi əsərləri indi də öz əhəmiyyətini itirməyib. Qədirbilən Azərbaycan xalqı  bütün əsrlərin musiqi aləmində tayı-bərabəri olmayan qüdrətli sənət sahibi Əbdülqadir Marağayinin xatirəsini əziz tutur və onunla həmişə fəxr edir.

KING OF MUSIC CONNOISSEURS
Music has played a special role in the life of the Azerbaijani people since ancient times. It was Azerbaijan that gave birth in the Middle Ages to luminaries of Eastern musical theory like Safiaddin Urmavi and Abdulqadir Maragai, whose names are closely connected with the development of the theory of music in the countries of the Near and Middle East in the 13-15th centuries.
In the 14th century, after the dissolution of the empire of Hulagu Khan, who made South Azerbaijan the centre of his vast lands, the state of the Shirvanshahs regained its independence in the northern parts of Azerbaijan. The Turkic Jalayir dynasty established itself on the rest of the country's territory. Crafts and trade began to develop in that period. The city of Maraga became one of the cultural centres of Azerbaijan, together with cities like Ganca, Samaxi, Varda, Tabriz and Ardabil. Maraga was the home of the prominent musician, poet and calligrapher Abdulqadir bin Geybi Maragai, born in 1353. He was a very talented musician and singer, playing many musical instruments. Maragai's works greatly influenced the development of the theory of music. Orientalists call him the last classical practitioner of the medieval science of music.
Maragai spent the first half of his life in his native Azerbaijan, performing and composing music. Recognising the outstanding talent and virtuoso performing skills of his son, Maragai's father Mavlana Geybi did his best to give him a proper education. This is what Abdulqadir writes in his book "Maqasid al-Alkhan": "My father Geybi was a great expert in many sciences, including music." Already by the age of 4, Abdulqadir knew the Koran by heart. At 10, he had extensive knowledge of grammar, oratory and stylistics. Together with his father, he was invited to assemblies of scholars and theologians, where his pure, velvety voice and skill in performing complex musical pieces captivated audiences. Maragai also wrote poems, gaining fame as a great calligrapher. He had great talent as a musician, calligrapher, artist and poet. Maragai wrote poems in Azerbaijani, Persian and Arabic l, masterfully employing in his Azerbaijani poems such complex forms of Turkic-language prosody as tuyug (which involves rhyming words with similar sounds but different meanings). He recommended the use of such verses in Segax, Ussaq, Nava mugams.
Very soon, Abdulqadir's fame as a great master of music was widespread. He was invited to assemblies of the famous musicians and poets of the period which were held at the sultan's palace in Tabriz and in which Sultan Uwais Jalari, himself a universally recognized artist, participated. In an edict issued in honour of the young performer, the sultan even called him a "peerless musician of the epoch."
In the work "Alkhani Siqana" ("Thirteen songs") written in 1377, Maragai narrates a story which took place during an assembly at the sultan's palace: Uwais Jalari's son, Hussein, who succeeded to the throne after his father's death, asked Maragai to write 30 musical pieces and dedicate them to each day of the holy month of Ramazan. He agreed. However, the famous Azerbaijani musician Rizvanshah Tabrizi said that he could not believe that this request could be fulfilled and promised to pay the young musician 100,000 pieces of gold if he succeeded. Other participants in the assembly - musicians, poets, court nobility - also argued the impossibility of composing 30 nuba (literally, a sequence, a queue; a nuba is a vocal and instrumental composition in Arab music. In the 9th century, musical pieces performed in the presence of the caliph to special order were so called) for performance during Ramazan. Thanks to his unusual musical talent, Maragai proved that because the core of every nuba is made up of a musical cadence (magma) and rhythm (usulat), it was quite possible to write the required number of pieces in this genre. The lyrics for nuba were written in Persian and Arabic by prominent poets of the period who took part in those assemblies, including Sultan Hussein himself, who had asked him to compose music for his poem. Maragai wrote 30 nuba in a very short period of time and received from the famous and respected Haji Rizvanshah ibn Zaki at-Tabrizi remuneration of 100,000 gold dinars. In addition, Maragai married his daughter.
Abdulqadir Maragai made it his life's work to describe accurately the essence of the art of music by thorough research of the development and laws of musical composition. He studied tirelessly, profoundly and thoroughly works on the theory of music by the prominent scholars of the East - Farabi, ibn Sina, Safiaddin Urmavi, Hutbaddin Shirazi, abu Ali and other. Thanks to this work, Maragai composed pieces which employed hitherto unknown rhythmic cycles, which were called "usul." 7 of the 20 usul were still popular several centuries later.
Under Abbasid rule, nuba was the main genre of Islamic music. Even now it remains the leading genre in the western part of the Arab world (in Algeria, Libya, Tunis, Morocco). In all, Arabs have 9-15 types of nuba, every one of which consists of 5-8 parts.
Maragai was the author of many new musical pieces and treatises on music. In his treatise "Kandz al-Alkhan" ("Treasury of Melodies"), music is written using Urmavi's alphanumeric system. The letters indicate pitch and the digits duration; the name of the magam and its size, indicate the pace of the melody and harmony of tones. Analyzing the treatise, British researcher G. Farmer wrote that some of the melodies composed by Margai are still popular among Turkic peoples and are called "Giyar".
After completing the theoretical treatise "Jame al-Alkhan" ("Totality of melodies" 1405-1413), Maragai wrote the treatises "Maqasid Al-Alkhan ("Purpose of melody"), Lahiiye ("Music"), "Favand-I ashara" ("Ten benefits"). In his works on the theory of music he summarized his extensive experience of music theoreticians and researchers. Continuing the traditions of his predecessors, Farabi and Urmavi, in the field of the theory of music, Maragai enriched the science. His musical theory gives the first comprehensive definition of the term "mugam." This increasingly sophisticated musical art was enriched in the early 14th century by mugam innovations - 24 sections developed from 12 mugams, which Abdulqadir Maragai studied thoroughly.
Maragai's treatises merit attention also for the geographical scope of the material researched. He studied the original qualities of the musical art of different peoples. The factual material in his treatises makes it possible to create an accurate picture of the Azerbaijani music of the period.
Maragai's scholarly works provide valuable information about the history of the art of the ashug, who represented the Turkic-language culture of ozan and bakshi. This issue is discussed using examples of musical instruments and genres. Maragai describes the main instrument of the ashugs, calling it the "Roman gopuz," "Ozan gopuz" or "Sidirgi." Thus the hypothesis that the present-day saz is the same instrument as the gopuz mentioned in the epic Kitabi Dada Qorqud is proven scientifically in the works of Maragai.
Maragai draws attention to the 9 main musical magam (harmonic sequences) which are performed by Turkic singers. The first of them is called the "big magam." Most probably, this was the Rast magam. Arabs call the Rast magam "umm-al-magam," that is, "mother of all magams." In addition to the specifically Turkic magams, Maragai mentions also the Ushshag, Nava, Busalik, Bayati Novruz and a number of others. Overall, Maragai's works focus on the theory of mugam and all the forms and genres of professional music.
He ends most of his treatises on music with his own poems in Azerbaijani and Persian.
In a poem in Azerbaijani, he describes an episode from his own life: he fell seriously ill and the best doctors of the period were unable to cure him. So he began to sing to the accompaniment of the musical instrument called the ud: "O doctors, you cannot cure me. Be not surprised, only my ud can cure me. My best medicine is music." At the time, the ud was considered the most important string instrument.
In the 14th-15th centuries, there were a great many musical instruments in the eastern part of the Muslim World. Musicologist Abdulqadir Maragai provided detailed descriptions. The descriptions of musical instruments left by Turkish musician and explorer Ovliya Calabi are also of great value. The bellicose Ottoman Turks preferred to perform dancing tunes and marches. In the military bands of Young Turks, called Janissaries in Europe, besides the karanay wind instrument and drums, another wind instrument, the zurna, was widely used. The Turks helped to spread new musical rhythms and instruments to the Europeans. The large Turkish drums, which were played using special sticks (cubuk), gave rise to the appearance of kettledrums in European orchestras.
In their treatises, Abdulqadir Maragai and Ovliya Calabi also mention instruments such as the four-string cahar, tar, six-string sastar, three-string setar. Perhaps these instruments were predecessors of the present-day tar. Maragai's works also mention other stringed (kamancha, ney-tanbur, rubab, rudkhani and others) and wind (ag ney, qara ney, ney balaban, zurna, burgu and others) musical instruments.
The medieval researchers of the Near and Middle East looked into many sciences. However, Abdulqadir Maragai devoted his entire talent and all of his efforts to music. He found it necessary to rewrite his scholarly works with incomparable calligraphic accuracy. Maragai wrote poems for his musical compositions. His works on the art of music, to which he dedicated his entire life, constitute the highest achievement of the science of music in the East. And his poem, "Bizi Unutma" ("Do not forget us") is one of the first examples of literary Azerbaijani.
As is known, Abduqadir Maragai lived and worked under the rule of two dynasties - the Jalayirs and Temurids. He performed music in his native Azerbaijan.
Having started his performing career as a very young man in Tabriz, he drew the attention of Sultan Uwais of the Jalayir dynasty and earned his tremendous respect, and under the successor, Sultan Hussein, Maragai lived and worked at the palace. Historical sources testify that yet another representative of the Jalayir dynasty, Sultan Ahmed, respected Maragai, and when he moved from Tabriz to Baghdad he took Abdulqadir with him. It is also known that Sultan Ahmed dedicated one of his works to Maragai, out of respect for him.
The status of court musician was not permanent. He depended on rulers and their whims. Abdulqadir Maragai was no stranger to sharp turns of fortune. The devastating wars of Amir Tamerlane inflicted huge grief on nations. In 1392, Timur seized Baghdad and sent all captive scholars and artists to Samarkand, including Abdulqadir Maragai. The Azerbaijani musician was famed in Ma Wara'un Nahr (Transoxania, the area between the Amudarya and Syrdarya rivers) or, to be more precise, in Timur's favourite city, Samarkand. In an edict of 1397, the Amir declared Maragai the "King of all music connoisseurs."
But the grand master was nostalgic. He finally managed to return to Azerbaijan, which was ruled by Timur's son, Miranshah. In 1397, Miranshah fell from his horse during a hunt and injured his head, developing strange personality changes after that. He started to persecute his court poets for no reason. Timur, however, attributed the changes in his son's character to courtiers' intrigues and ordered their execution when he arrived in Tabriz. Sensing the imminent risk, Abdulqadir Maragai chose to travel to Baghdad, where Sultan Ahmed ruled. However, he did not find peace there. After seizing the city of Sham (Damascus) in 1400, Timur started to move towards Baghdad. After seizing the city, he ordered Maragai's arrest and execution, because he thought him responsible for his son's poor health.
His recital of a sura from the Koran in the presence of the enraged Amir saved Abdulqadir Maragai. His voice fascinated a conqueror who is remembered to this day for his cruelty. Amir Timur paid tribute to the great art of Abdulqadir Maragai, pardoned him and allowed him to remain at court. Maragai was sent to Samarkand where he lived in the palace of Timur's grandson, Sultan Halil. Later he went to Herat, where he was court musician to local ruler Shahruh until his death. The great musician and singer Abdulqadir Maragai, who was called the "King of all music connoisseurs" by Amir Timur, died in 1434 of cholera, in Herat.
The scholarly works on medieval classical Eastern music by Abdulqadir Maragai remain important to this day. A grateful Azerbaijani nation honours the memory of the peerless master of musical art, Abdulqadir Maragai, and is proud of its eminent son.