YARIMÇIQ QALMIŞ NƏĞMƏ
Xüsusilə də Məsmə  - vəzifə sahibinin öz gözəlliyinə əmin olan qızı; qətiyyətli idi, bu da heç vaxt onun diqqətdən kənarda qalmasına imkan vermirdi, həm də geyimi dəbə uyğun olmaqla yanaşı, həm də elə cazibədar olardı ki, hamının fikri onun yanında qalardı. O, əmin idi ki, bu dünyaşöhrətli müğənni qızların içindən onu seçəcək, hətta onun arvadı olmaq üçün nişanını üçüncü dəfə qaytarmağa hazır idi. Ceyran onun kurs rəfiqəsi idi və Məsmənin bütün bu həyəcanına hörmətlə, bir az da laqeyd yanaşırdı. Kursun ən gözəli sayılsa da, başını bu şöhrətli insanın ətrafındakı qalmaqala o qədər də qatmırdı. O, ümumiyyətlə, həmin vaxtlar sevgi və ərə getmək barədə düşünmürdü.
Sadəcə, dərsini oxuyurdu -  çalışqan idi və səy göstərirdi, mehriban beynəlmiləl ailənin ən kiçik qızı kimi belə öyrənmişdi. Hələ yaşı 18-ə çatmamışdı, ucaboylu və çox arıq idi.  Tibb İnstitutuna daxil olduqdan sonra, anası onu şəhərdə çox məşhur olan dərzi İvanovun yanına aparmışdı və qızına ilk "böyük adam" paltosu sifariş vermişdi. Dərzi bu incə qıza maraqla baxmışdı və anlamışdı ki, bu arıq qızın paltosunun sinə hissəsini bir az qabarıq vermək lazımdır. Ceyran utandığından cavab verə bilməmişdi, anası isə tezcə razılaşmışdı, artıq payızda qızı təzə dəbə uyğun palto geyinirdi.
Dərzinin səylərindən sonra o, artıq elə də "artıq" görünmürdü, üzərində həm yaşıdlarının, həm də ona gəlin axtaran qadınların baxışlarını hiss edirdi; baxırdılar ki, görəsən, bu qızdan onların oğulları üçün ömür-gün yoldaşı çıxarmı? Bax, elə bu həyətdə anası yaşda bir qadın Ceyranı mehriban və dost baxışları ilə süzürdü. Amma heç gör, gənc qız bu baxışların mənasını anlayırdımı? Əlbəttə, yox. Küçələrdə soyuq tüğyan edirdi və qız angina tutmuşdu. İki həftə ərzində Məsmə mühazirələrə bu həyətdən tək getməi olmuşdu.
Ceyran sağalandan sonra onlar Məsmə ilə birgə yenidən Artistlər evinin həyətindən keçirdilər. Gördü ki, Behbudov yuxarıdan onları görən kimi əllərini göyə qaldırıb, sanki nəyə görəsə Allaha şükür edir. Məsmə, əlbəttə, bunu öz hesabına yazdı və bildirdi ki, artıq qəti qərar verməyə hazırdır. Sabahı gün qızlar trolleybusa gecikərək, söhbət edə-edə həmişəki yolları ilə yavaş-yavaş gedirdilər. Skamyada oturan həmin mehriban baxışlı qadının ayağa qalxaraq, Ceyrana yaxınlaşması qızı heyrətə saldı. Özünü bəstəkar Fikrət Əmirovun anası kimi təqdim edən bu xanım, əlində uşaq tutmuş gənc bir gəlinin dayandığı eyvanı göstərdi: "Qızım, əlində uşaq tutmuş qadını görürsən? Bax, o mənim gəlinimdir. Bizim evdə səni pis heç nə gözləmir. Biz, sadəcə, səninlə tanış olmaq istəyirik, ona görə səni evə çay içməyə çağırırıq. Xahiş edirəm, mənimlə birgə evə qalx, etiraz edib, ürəyimi qırma".
Ceyran bu yad evə heç getmək istəmirdi, ancaq qadın təkid etdiyindən, ona "yox" deyə bilmədi. İstər-istəməz qadının ardınca mənzilə qalxdı və açıq qapıdan masanın üstündə süfrə açıldığını gördü. Özünü pis hiss elədi: birdən kiminsə ad günü olar, o da əliboş gəlib. Dürdanə xanım, yəni Fikrət Əmirovun anası, qızın ailəsi ilə maraqlandı və öyrənəndə ki, bu, Balabəyin qızıdır, əllərini bir-birinə vurdu. Sən demə, Ceyran xanımın atası, Dürdanə xanımın qardaşının yaxın dostu imiş. Qadının bu məsələyə necə sevindiyini bir görmək lazım idi! Məsələ ilə bağlı düz-əməlli danışmağa macal tapmamış qapılar açıldı və Rəşid Behbudov sürətlə otağa daxil oldu. Görkəminə söz ola bilməzdi: saçları par-par yanırdı, açıqrəngli paltosunu çiyninə atmışdı, ayaqqabısı ən son modaya uyğun idi! Öz paltosunu soyunan Ceyran nə baş verdiyindən heç nə anlamadı. Rəşid öz qəşəng paltosunu çiynindən döşəməyə atdı və Dürdanə xanımın əlindən tutaraq, otaqboyu fırladı. Sevincindən gülən Rəşid ona bu cür hədiyyəyə görə çox xoşbəxt olduğunu və sevindiyini deyirdi.
Məlum oldu ki, dekabrın 14-ü Rəşid Behbudovun ad günüdür. Sonra o, öz gənc xanımına danışırmış ki, onu kurs yoldaşlarının arasında görəndə ürəyində niyyət tutubmuş ki, əgər onlar Rəşidin ad günündə görüşsələr, deməli, bu onun taleyidir. Deməli, xoşbəxt olacaqlar. Dürdanə xanım, əlbəttə, bundan xəbərsiz imiş. Sadəcə, Rəşidin bu qıza baxışlarını tutubmuş, ona sürpriz eləmək istəyirmiş. Süfrəni də Rəşidin adına açıbmış, çünki onun burada qohumları yox imiş. Rəşid oğlu Fikrətlə yaxın dost idi, buna görə də bir ana kimi onun da qayğısına qalırmış. Sonra Ceyran xanımla artıq evli olandan sonra Rəşid həmişə zarafatla deyirmiş ki, dərzi sənətinin möcüzələri ilə ilk dəfə onda tanış olub, sən demə, üst geyimin köməyi ilə optik aldanma xariqələri yaratmaq mümkün imiş. İvanovun tikdiyi paltoda qızın görkəmi daha cazibədar imiş! Amma bu xumar gözlərin və xurmayı saçların sehrini isə heç nə ilə gizlətmək olmurdu.
Ceyran, heyranın ollam!
Ceyran, qurbanın ollam!
Bu xalq mahnısının sadəlövh sözləri onun bütün həyatıboyu nəvazişlə "körpəm" adlandırdığı gənc xanımına hisslərinin bütün dərinliyini əks etdirirdi. O, doğrudan da körpə idi: təmiz, sadəlövh, etibar edən... Amma məhz o, Rəşidə xoşbəxtlik, isti ocaq duyğuları bəxş edirdi, bu isə onun başladığı bütün işlərə məna verirdi. O, fotoaparat almışdı ki, xanımının şəklini çəksin və çox vaxt Ceyrana obyektiv qarşısında bu və ya başqa şəkildə durmağı təklif edib, fotosessiyalar təşkil edirdi. Məsələn, evdə olan çiçəkləri sevimli xanımının ayaqlarına düzüb, ya da onun uzun saçlarına qəribə formalar verib; yaxud şəhərin fonunda dayandırıb şəklini çəkirdi. Bir sözlə, Rəşid hər sahədə istedadlı idi. Müğənni olmasaydı,  əsl fotorəssam olardı. Ümumiyyətlə, ondan həm yaxşı rejissor, həm yaxşı aktyor, həm də indi dəbdə olan sayağı deyilsə, yaxşı dizayner çıxardı.
Onun bir çox istedadları sonradan, Heydər Əliyevin sərəncamı ilə Mahnı Teatrı açmaq üçün bina aldıqdan sonra ortaya çıxacaqdı. Orada o, yalnız solist və bədii rəhbər yox, həm də rejissor, bədii tərtibat və kostyumların müəllifi idi! Rəşid mütərəqqi baxışlı insan idi, teatr texnikası yenilikləri ilə çox maraqlanırdı. Buna görə də Avropa teatrları işıq effektləri və çex Yozef Svobodanın latern magik ekranlarını istifadə etməyə başlayan kimi, Bakı Mahnı Teatrında da bu ekranlar peyda oldu və onun tamaşalarına bir dəbdəbə verdilər, tamaşaçının bədii və estetik təsir imkanlarını genişləndirdilər.
O həm işinə, həm təbliğ etdiyi sənətinə, həm peşəsinə, həm ailəsinə, həm dostlarına, həm də himnini bəlkə də konsert verdiyi  100-dən çox ölkədə bütün həyatıboyu oxuduğu torpağına, ölkəsinə qarşı müdrik və şövqlü idi.  Kiçik Azərbaycan Respublikasından olan sovet artisti Vətəninin şöhrətini artırırdı, onun sərhədlərini coğrafi anlamın sərhədlərinə qədər - Sovet Sosialist Respublikaları İttifaqına (SSRİ) qədər irəlilədə bilmişdi. Halbuki 25 il SSRİ Ali Sovetinin deputatı ola-ola onun sağlamlıq ocaqlarına giriş üçün güzəştli yollayış hüququnun olduğunu bilməmişdi.
Buna görə də öz yay məzuniyyətlərini, əgər işdən macal tapırdısa, öz evinin eyvanında keçirirdi; yayın istisini qaynar çayla öldürməyə çalışırdı. Onun torpaq sahəsi də var idi, amma orada, hətta yay evi şəklində belə, normal ev tikə bilməmişdi. Amma dostları ilə orada olmağı çox sevirmiş, kabab çəkib qonaqlıq verirmiş. Ünsiyyətin ənənəvi Bakı variantıdır, yəni yemək xatirinə yox, dostları görmək və eşitmək xatirinə qonaqlıqlar təşkil olunardı. İndi bu adətlər keçmişdə qalır. Dünya daha praqmatik olur. Amma təəssüf...
Üçüncü nəğmə - Rəşidə
Köhnə bir şəklində Rəşid Behbudov qucağında uşaq, qohumlarının əhatəsindədir. Yanında gözəl arvadı durub. Fotoqraf onları birbaşa doğum evinin pilləkənləri üzərində həkk edib. O xoşbəxtdir! Bax, həyatın mənası budur! Yalnız dünya ilə düzənli çuğlaşma insana bu qədər güc və tükənməz enerji verə bilər. Yalnız öz vicdanı ilə razılıq tam və dinc xoşbəxtlik duyğusu gətirə bilir.
O, qızını onunla kövrək ekzotik bir çiçək kimi davranaraq böyütdü. Ata nüfuzunu hiss etdirmədən onunla  yaxın ürək dostu olmağı bacardı; bu məktəbli qız atasına bütün sirlərini, hətta uşaqlıq həvəslərini belə etibar edə bildi. Atası isə çox düşüncəli və ciddi şəkildə onunla bağlı yaranmış hər bir vəziyyəti ən önəmli iş kimi çözməyə üstünlük verdi.
Rəşid müəllim, ümumiyyətlə, dinləməyi bacarırdı. Buna görə də onun yanına həm yad adamlar, həm seçicilər, həm də teatrının artistləri, həm də dostları gəlirdilər. Bitkilər, quşlar, heyvanlar və uşaqlar onu sevirdilər. Evində uzun müddət Kenar adlı tutuquşu saxlamışdı. Onun heyranedici civiltiləri evin havasını canlandırır, təbiətlə çuğlaşma duyğusu aşılayırdı. Deyirlər, quşlarda baş beyni yoxdur. Onlar düşünə bilmirlər. Bəlkə də elmi baxımdan bu belədir. Amma heç də hər şey təhlil edilmir. Kenar uzun müddət Behbudovların evində yaşayıb, onun sarı lələkləri ağarıb, saçın ağarmasına bənzəyib. Kenar ilə evin yiyəsi arasında hansısa ali bağlılıq yaranıb. Quş yiyəsinə, yiyəsi ona bağlandığından da çox bağlı olub. Rəşid müəllim evdə oxumağa adət etmişdi. Elə oxumağa başlayan kimi Kenar bunu tuturmuş və öz zənguləsinə başlayırmış.
Bir dəfə onun kiçik bədənini sudolu nəlbəkinin yanında halsız tapıblar. Hamı dilxor olubmuş! Rəşid müəllim quşun cəsədini ovcuna götürüb və dimdiyinə üfürüb, sonra pipetlə Kenarın ağzına damcı-damcı su tökməyə başlayb. Quş tərpənib və onun dirilməsi hamını çox sevindirib. Belə hallar çox olub və buna görə də balaca Rəşidə uzun müddət fikirləşirmiş ki, atası sehrbazdır və hər şey etməyə qadirdir! Rəşid müəllim qızını o qədər qoruyub, himayə etmişdi ki, ətrafdakı dünyanın təkmil və gözəl olması hissini yaratmışdı ki, atası dünyadan gedəndə, qız çaşqınlıq içində idi. Dünyanın rəngləri yoxa çıxmışdı, işığı sönmüş, hər şeyin üstünü geridönməz itkinin boz pərdəsi örtmüşdü. Babasının adı verilmiş kiçik oğlan onun əllərinin istisini yaddaşına həkk etməyə yenicə macal tapmışdı ki, onu itirdi.  Hər şey dəhşətli dərəcədə ədalətsiz və qorxunc görünürdü. Rəşidəyə elə gəlirdi ki, atası ilə birgə onun nağıllır dünyasını, həmçinin, həmişə və hər yerdə mövcud olan ədaləti itirib. O, uzun müddət anlaya bilmirdi ki, atasız necə yaşamaq olar? Onun mahnıları olmadan?.. Onun mehriban gülüşü və ilıq baxışı olmadan?..
O, bir daha zala daxil olmayacaq və bu yaxınlarda olduğu kimi mikrofon arxasına keçməyəcək. Uzaq ölkələrə növbəti qastroldan sonra qayıdaraq, xeyirxah sehrbaz kimi öz işçiləri və artistləri üçün bir daha hədiyyələr paylamayacaq. İnsanların uzunmüddətli məşqlərdən sonra yorulduqlarını və evə elə də tez çatmayacaqlarnı nəzərə alıb, bir daha öz kabinetində süfrə açmayacaq.  Rəşidə hələ də bununla barışa bilmir. Yalnız atasının dünyanın bütün səhnələrindən anası ilə birgə onu gözləyən bu ecazkar qızına ünvanladığı mahnısı həmişəlik xatirində qalıb:
Yat, körpəm, şirin-şirin,
Yat, qorxma, yanındayam!
Sabah çarpayın üstə,
Qızıl Günəş boylanar!
Dinlə  uzaqdan: lay-lay
Deyir quşlar və çaylar,
Pıçıldaşır ulduzlar,
Deyirlər sənə lay-lay, lay-lay.
Disqə yazılmış və yalnız Rəşidənin əri Kamil Şahverdiyevin hesabına salamat qalmış səs ruhu oxşayır və təskinlik verir. Qızıl səsdir. Onun qəlbinin, ölçüsüz sevgisinin təkrarsız səsidir.  Onun hər bir mahnısı kiçik dramatik tamaşadır - kiminsə həyatı, xasiyyəti, taleyidir/.  O, unikal və universal artist idi. Operada oxuyurdu, filmə çəkilirdi, həyatını isə yeni yaranan estrada müğənnisi janrına verirdi. Amma gerçək yaradıcı kimi yeni zirvələr və üfüqlər istəyirdi, buna görə də bu teatrı yaratdı, orada mahnını sintetik incəsənət səviyyəsinə qaldırdı, işdə göstərdi ki, estrada ifaçısının imkanları yalnız onun öz tənbəlliyi ilə məhdudlaşdırıla bilər. Buna görə də onun teatrında ustadın özü tərəfindən müxtəlif ölkələrdən gətirilmiş orijinal alətlərin olduğu böyük musiqi ansamblı, xoreoqrafiya məktəbinin eyniboylu məzunları cəlb edilmiş  kordebalet yaradılmışdı//.
Bu, İttifaqda belə janrdan olan ilk teatr idi və çox sayda tanınmış müğənnilər, o cümlədən Alla Puqaçova Behbudovun imkanlarına həsəd aparırdı; o isə bu imkanlara Heydər Əliyevin anlayışı və dəstəyi sayəsində nail olmuşdu. Rəşidə atasının işini davam etdirməyi çox istəyirdi, bədii rəhbər olmağı arzulayırdı. Özünü təsdiq etmək naminə yox, atasının başladığı işləri qorumaq və davam etdirmək xatirinə istəyirdi. Bu onun qızlıq borcudur. Gücü, ideyaları, istəyi var. Bəlkə də bu, qanunauyğunluqdar. Belə nümunələrdən biz çox sayda bilirik.
Amma yalnız Rəşidənin şəxsi yaddaşı və sayı-hesabı bilinməyən ailə fotoşəkilləri bu böyük müğənninin və əsasını Rəşid Behbudovun qoyduğunu düşünə bildiyimiz bu yeni janrın yaradıcılıq yolundakı hadislərin xronologiyasını özündə qoruyur.  Sayı bilinməyən fotoşəkillər - Qalina Ulanova, Mayya Plisetskaya, İqor Moiseyev, Nikolay Çerkasov, Ven Klaybern, Sergey Mixalkov, Rac Kapur, Cəvahirlər Nehru, İndira Qandi,  Svyatoslav Rixter, Çingiz Aytmatov, Məhəmməd Rza Pəhləvi,  hətta Ədis-Əbəbədə "Almas" mahnısının ifasına görə azərbaycanlı müğənniyə qiymətli hədiyyə və qızıl medal vermiş imperator Birinci Hayle Selassiye ilə yanaşı dayanmış azərbaycanlı müğənninin şöhrətinin və populyarlığının səssiz, amma anlaqlı şahidləridir.
Bizim ovaxtkı müğənnilərdən hansısa başqa birinin belə dünya şöhrəti olubmu? Belə tamaşaçı sev-gisinə nail olublarmı? Lap elə doğma torpağımızı götürək. O, öz tamaşaçılarını ürəkdən sevirdi. Onlara bütün ürəyini və istedadını bəxş edirdi. Buna görə də öz teatrı ilə bütün respublikanı gəzirdi. Heydər Əliyevə öz konsertləri ilə ən kiçik dağ kəndinə belə gedəcəyinə söz vermişdi və buna əməl etmişdi. Dağlar bu şuşalını qorxutmurdu. Özü də artıq onun Çili dağlarında oxumaq təcrübəsi var idi, orada kəsici hava sifətinə oksigen maskası qoydurmağa məcbur etmişdi, bu da olmuşdu! Yəni doğma dağlarındanmı qorxacaqdı? Öz xalqının oğlu idi - onun şöhrəti və şanı idi, həmişə öz elində idi, orada lazım idi, orada onu gözləyirdilər. Öz xalqına inamla və sədaqətlə xidmət etdi. Nə qaldı?
Kəsilmiş nəğmə
1989-cu il hadisələrini hər kəs xatırlayır. Rəşid Behbudov Qorbaçovla böyük qalmaqaldan sonra ciddi və əməlli-başlı xəstələndi. O, bir deputat kimi Bakıya tankların yeridilməsinin, ərazilərin yenidən bölünməsinin əleyhinə idi, qan tökülməsinə gətirən tələskən qərarların əleyhinə idi. Onu dinləmədilər. Lap yaxınlarda tam müayindən keçmiş bu sağlam adam Moskvadan dönən kimi birdən ciddi xəstələndi. Amma teatrın əsaslı təmirindən sonra yeni proqram hazırladığından məşqləri tərk eləmədi.
Zalda mikrofon arxasında oturaraq səhnəyə qalxa bilmirdi, çünki çox yüksək temperatur altında özünü yaxşı hiss etmirdi. Buna görə də "Unutdun beni, zalim" türk mahnısını zaldakı rejissor yerindən oxudu. Heç vaxt belə yanıqlı oxumamışdı. Bu, onun həyatının son məşqi idi. Bu mahnı üzərində bir daha işləməyə hazırlaşırdı, çünki ifası özünə nakamil görünürdü.
Moskvaya getməli idi. Artıq Kreml xəstəxanasına. Yüksək səviyyəli mütəxəssislərin yanına. Amma  o mütəxəssislər də onun həyatını qoruya bilmədilər. Ağxalatlı insanlar daşqəlblilik möcüzələri göstərdilər və bu əfsanəvi insan dünyasını dəyişdi. O, sabaha yaxın - saat 4:10-da keçindi. Xanımına isə dedilər ki, durumu sabitdir və ümumiyyətlə, vəziyyəti pis deyil. Səhər saat 8-də işə yeni başlayan komanda soyuq çaşqınlıqla qadına bildirdi ki, o, artıq 4 saata yaxındır  dünyadan köçüb. Onda niyə qadınını palataya buraxmayıblar? Suallar və onların doğurduğu ağrılar çoxdur. Cavab isə yox.
XX yüzilliyin bu əfsanə insanı öz son nəğməsini sona kimi oxuya bilmədi. Onu laqeydliklə və kobudluqla kəsdilər.
Nə qaldı?
Adı verilmiş küçə, musiqi məktəbi, gəmi, bir də ağrı, qohumlarının göz yaşları və övladı saydığı teatr, onun həyatı idi. Amma artıq orada onun səsi ucalmır...

Twenty years have elapsed since the death of Rasid Behbudov, the great, outstanding Azerbaijani singer and patriot.
Continued. Begun in the previous issue
Especially Masma - the daughter of a bureaucrat who was confident of her irresistibility: she had a strong character which did not allow her to go unnoticed and she dressed not just to follow the latest fashion, or extravagantly, but also to be at the centre of attention all the time. She was almost certain that global celebrity awaited her and was even ready to cancel her engagement for the third time just to become the artist's wife. Ceyran was her classmate, but viewed these things politely and kept her distance. Although she was considered a beauty, she did not care much for this fuss about celebrity. She did not think then either of marriage or love. She just studied carefully and diligently as the youngest and the favourite child in an international family. At 18, Ceyran was tall and very thin. As she entered the Medical University, her mother took her to a well-known tailor in town by the name of Ivanov and ordered her daughter's first "adult" coat. He looked at the slim girl, sighed and hinted delicately that it would be good to put extra layers on the chest. Ceyran looked shyly away, but her mother quickly agreed and, by autumn, she was sporting a fashionable new coat. Thanks to the tailor, she no longer seemed so thin and attracted attention not only from her peers but also from adult women who looked upon her as a bride to be married off, wondering if this girl could make a good match for their sons. In this very yard, a woman of her mother's age cast a friendly and affectionate look at Ceyran. But did the girl pay any attention to this? Of course not! It was only in December that she understood the importance of those glances. Meanwhile, it was a cold November and she came down with flu. Masma had to run to lectures across the yard by herself for two weeks. And when Ceyran recovered and walked again through the courtyard of the artists' house together with Masma, she saw Behbudov raise his hands on seeing them from above, as if he was thanking heaven for something. Masma, of course, immediately thought that he was looking at her and said she was ready to take decisive action. The next day, as the girls missed the trolley bus and took the usual route at a leisurely pace and chatting, Ceyran was amazed that the same friendly woman stood up from the bench to meet her and, introducing herself as the mother of the composer Fikrat Amirov, pointed to the balcony where a young woman stood holding a child: "You see, my daughter, that woman with a child? That is my daughter-in-law. Nothing bad awaits you in our house. We just want to get acquainted with you, so we invite you to have a cup of tea. Please, come with me to our home, do not hurt us by a refusal." Ceyran did not want to go to a stranger's house, but the woman insisted, and she did not want to offend her.
Reluctantly, she went to the woman's apartment and, through the open door of a room, saw a table laid. Immediately she felt uncomfortable: what if it is someone's birthday and she has come empty-handed? Durdana xanum, the mother of Fikrat Amirov, wondered about the girl's family, and on hearing that she was the daughter of Balabay, she lifted her hands. It turned out that Ceyran's father was a close friend of Durdana Amirova's brother. You should have seen how delighted the woman was with this circumstance! As soon as they started to talk about it, the front door swung open and Rasid Behbudov dashed quickly into the room. He looked perfect: brilliantined hair, a light overcoat thrown over his shoulders, shoes of the latest fashion! Ceyran, having taken off her coat, did not get a chance to really understand what was going on as he threw his gorgeous coat on the floor and took Durdana xanum in his hands, whirling her around the room. Laughing joyfully, he kept saying how happy he was that she had prepared such a gift for him. It turned out that this day - 14 December - was Behbudov's birthday. And later he would tell his young wife that when he saw her among her fellow students for the first time, he had made a wish: if they met on his birthday, this was his destiny. And they would be happy. Durdana xanum, of course, did not know about that. She had simply noticed Rasid's attention to this girl and decided to give him a surprise. Therefore, the table was laid for him: after all, Beybudov had no relatives here. Her son Fikrat and he were good friends, which is why she took a mother's care of him, too. Later, when Rasid and Ceyran were married, he joked that he had discovered for the first time the wonders of tailoring which could create masterpieces of optical illusion with the help of outerwear. In Ivanov's coat, the girlish figure had a more seductive form! But nothing could hide those marvellous eyes and wonderful ashen hair!
Praise to your beauty, Ceyran!
I'll bring life to you, Ceyran!
The ingenuous words of that popular folk songs reflected the depth of his feelings for his young wife, whom he called affectionately "my little one" all his life. She really was a child: pure, na?ve and trusting! But it was she who was able to give him a feeling of happiness and a reliable hearth, which gave meaning to all his endeavours. He bought a camera to photograph her and would often arrange photo shoots, asking her to pose before the lens in a particular manner. For example, putting all the flowers in the house at the feet of his beloved or giving a bizarre shape to her long hair, or against a background of the city... In short, he was talented in everything. He could have become a photo artist if he had not been a singer. In any case, he could also have been a director, actor and, perhaps - a designer, as is now customary to say. Many of his talents would emerge later, when, on orders from Heydar Aliyev, he would be given a building to open the Song Theatre. There he would be not only soloist and artistic director, but also filmmaker and designer of decoration and costumes! He was a man of progressive views and was very interested in every novelty in theatrical equipment. Thus, as soon as European theatres began to use lighting effects and screens (Laterna Magica) by the Czech Josef Svoboda, the Baku Theatre immediately installed these screens, which gave a certain chic to productions, expanding the artistic and aesthetic impact on the viewer. He was wise and in love: with life, art, profession, his family, friends and the land, country and anthem which he sang all his life in all the 100 countries where he gave concerts. A Soviet artist from the small republic of Azerbaijan multiplied the glory of his fatherland, pushing its boundaries to the limits of a geographical concept - the Union of Soviet Socialist Republics. Being a deputy of the Supreme Soviet of the USSR for over 25 years, he did not even know he was entitled to discount travel vouchers to Soviet resorts. So, he spent his summer holidays, if possible, mostly on the balcony of his house, overcoming the heat with hot tea. He had a piece of land on which he did not even have time to build a normal home, even a summer house. But he liked to visit it with friends, organizing barbecues and parties - a traditional way of communicating in Baku: not to eat, but to enjoy the company and listen to each other! This tradition is becoming a thing of the past. The world is becoming more pragmatic. Alas.
Third song. Rasida.
An old photo shows Rasid Behbudov with a child in his arms and surrounded by his relatives. His beautiful wife is next to him. The photographer captured them right on the steps of the maternity hospital. He was so happy! Here is the meaning of life! Only harmonious unity with the world can give a person so much power and inexhaustible energy. Only accord with his own conscience can give him a feeling of total happiness and serenity. He raised her, treating her as a fragile exotic flower. Without suppressing her with paternal authority, he could be her closest confidant, in whom she, a schoolgirl, confided all her secrets, even children's love, and he discussed every situation with her very thoughtfully and seriously, as if it was of paramount importance. Rasid was always a good listener. Therefore, he attracted strangers, voters, artists from his theatre and friends. He was loved by plants, birds, animals and children. A canary named Kenar lived in his house for many years. His stunning trills livened up the house, giving a feeling of unity with nature. They say that birds have no brain function. They do not know how to think. Perhaps, from a scientific point of view, that is true. But not everything can be analyzed. Kenar lived in Behbudov's house so long that his little yellow feathers turned pale and began to resemble grey hair. Between the canary and the owner of the house, there was some kind of ultimate relationship. The bird was attached to him as much as he was to Kenar. Rasid was wont to sing at home. Once he began, Kenar followed with his trills. One day, his little body was found lifeless near a bowl of water. Everyone was upset! Rasid took the body in his hands and blew into the bird's beak, and then he took a pipette, pouring water into Kenar's mouth drop by drop. The bird fluttered - and to the great delight of all, returned to life. There were many such cases, so at some point little Rasida believed that her daddy was a magician and could do everything. As is often the case, the child's belief in miracles quietly developed into confidence, and the girl, after growing up, always knew that her father could do everything! He was so caring and created a sense that the world around was perfect and beautiful and that her father - Rasid Behbudov - was just as perfect and beautiful, and when he died, she was very confused. The world stopped emitting colours and lost its light, being covered with a grey veil of irreplaceable loss. Her little son, named in honour of his grandfather, barely remembered the warmth of his hands as he was no more. Everything seemed monstrously unfair and frightening. It seemed that justice, which had always existed everywhere and in everything, left her world of fairy tales together with her father. She did not understand for a very long time how could one live without him. Without his songs? Without his kind smile and tender glance? Will he not come into the room and sit down at the microphone, as he did recently? Will he not return home after another tour to a faraway country and bring gifts for all his employees and artists like a good magician? Will he not lay the table in his office after lengthy run-through rehearsals, because people are tired and will not get home any time soon? She still cannot accept it. And only the song which her daddy sang from many concert halls of the world for his wonder-girl, who was waiting for him at home with her mother, sounded like a reminder:
Sleep, my darling, sweetly,
No, do not worry, I'm with you!
In the morning the golden sun
Will rise over your bed!
Do you hear in the distance: bye-bye?
There are rivers, there are birds
There are stars whispering over you ... bye-bye, bye-bye.
The voice, saved on disc which survived thanks to the efforts of Rasida's husband - Kamil Sahverdiyev, caresses and soothes. Golden voice. The unique voice of his soul and his boundless love. And each of his songs is a little drama: someone's fate, nature, life... He was a unique and versatile artist. He sang in the opera, acted in films and gave his life to the nascent genre of pop songs. But as a real creator, he wanted new heights and horizons and so he created a theatre where he elevated song to the level of art, proving in practice that the possibilities for a pop artist can be limited only by his own laziness. Therefore, his theatre set up a great music ensemble, with original instruments that the maestro had brought from different countries - a corps de ballet for which ballet school graduates of the same height were selected... It was the first theatre of its kind in the Soviet Union and many famous singers, including Alla Pugacheva, envied the opportunities that Behbudov had, due to the understanding and support of Heydar Aliyev. Rasida was eager to continue her father's work, hoping to become an artistic director - not for the sake of self-promotion, but in order to preserve and continue what he had started. This was her filial duty. There is power, there are ideas and there is desire. This is, perhaps, natural. We know a great many such examples. But so far only her own memory and countless photos in the family archives keep a chronology of events from the time he became an artist to the new genre founded by Rasid Behbudov. Countless photographs - silent but eloquent witnesses of the fame and popularity of the Azerbaijani artist, together with Galina Ulanova, Maya Plisetskaya, Igor Moiseyev, Nikolay Cherkasov, Van Cliburn, Sergey Mikhalkov, Raj Kapoor, Jawaharlal Nehru, Indira Gandhi, Svyatoslav Richter, Chingiz Aytmatov, Mohammad Reza Pahlavi, and even Emperor Haile Selassie who, in Addis Ababa, presented the Azerbaijani singer with a valuable gift and a gold medal for his song "Almas". Did any other of our artists of the time have such worldwide fame? Was this love of the audience, including in his native land? He loved his audience sincerely. He gave them all his soul and talent. Thus he travelled throughout the country with his theatre. Promising Heydar Aliyev to give concerts even in the smallest mountain villages, he kept his word. He, a native of Susa, was unafraid of the mountains. Especially as he had experience of singing in the mountains of Chile, where the rarefied air made him use an oxygen mask. So would he be afraid of his native mountains? He was a son of his nation - its salt and its glory. He was always where he was needed and expected. He served his people faithfully and loyally. What is left?
Interrupted song
Everyone remembers the events of 1989. Rasid Behbudov fell seriously ill after a really major incident with Gorbachev. As a deputy, he strongly opposed the dispatch of tanks to Baku, the redistribution of territories, and warned against any hasty decisions which threatened to end in bloodshed. They did not listen to him. Having returned from Moscow, he, a healthy man who had only recently undergone a complete examination, suddenly fell seriously ill. However, preparing a new programme for the opening of the theatre after an overhaul, he would not leave rehearsals. Sitting at the microphone in the hall, he could not get up on stage, because he was not feeling very well, due to a fever. So he sang a Turkish song from his director's seat. He sang it as never before. This was the last rehearsal of his life. He was planning to continue work on this song, because he was not satisfied with his performance.
He had to go to Moscow - this time to the Kremlin Hospital to see leading specialists - specialists who failed to save his life. People in white coats performed wonders of cruelty and the living legend was no more. He died at dawn, at 0410. His wife was told that his condition was stable and that, generally speaking, he was not so bad. At 0800, the morning shift reported with cold perplexity that he had died nearly four hours before. Then why was wife not allowed into the ward? There are still too many questions and pain. No answer. This legend of the 20th century never sang his last song to the end. It was interrupted - indifferently and rudely.
What is left?
A street named after him, a music school, a ship, the pain and tears of relatives and ... a theatre - his brainchild and life. But his voice can no longer be heard there...