KÖHNƏ LAYİHƏNİN YENİ HƏYATI
İri regional layihələrin gerçəkləşdirilməsində problemlər qaçılmazdır - bu, demək olar ki, aksiomdur. Hətta bu gün çox uğurla işləyən Bakı - Tbilisi - Ceyhan və Cənubi Qafqaz qaz kəməri bir zamanlar "şübhəli" sayılırdı, mütəmadi olaraq onların iqtisadi cəhətdən rentabelsizliyi barədə söhbətlər edilirdi, tikinti işlərində çətinliklər investisiya yatırımlarının artımına səbəb olurdu və onlar da öz növbəsində kredit resurslarının tapılmasında problemlərlə nəticələnirdi və s. Bəlkə də bütün bu yuxarıda təsvir edilən maneələr dəf edildiyinə görə, Azərbaycanda, Gürcüstanda və Türkiyədə Bakı - Tbilisi - Qars dəmir (BTQ) yolu layihəsinin təbii çətinliklərini daha az narahatlıqla qarşılayırlar. Özü də bu layihənin önəmi həm siyasi, həm də iqtisadi baxımdan gündən-günə artır.
Şaxtada istiləşmə
Türkiyə ilə iqtisadi münasibətlərin, guya ki, soyuması üzündən Azərbaycanın bu layihəyə marağının azalması barədə söhbətlərin mütəmadi olaraq peyda olmasına baxmayaraq, Bakı işləri dəstəkləməkdə davam edir, amma bununla belə keçən il layihənin gerçəkləşdirilməsinə yatırılan vəsait planlaşdırılandan xeyli az olub. Belə ki, Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) hesabatına uyğun olaraq, 2009-cu ildə yeni Bakı - Tbilisi - Qars dəmir yolu magistralı layihəsinin tikintisinin maliyyələşdirilməsinə 22,1 mln manat ayrılıb.
Uzunmüddətli planlara uyğun olaraq, hökumət Gürcüstan hissəsinin tikintisinə əlavə olaraq 80 mln manat ayırmağı planlaşdırmışdı. Amma Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin 7 oktyabr 2009-cu il tarixli fərmanına uyğun olaraq bu məbləğ 30 mln manata qədər azaldılıb. Prinsipcə, məhz bundan sonra bir sıra KİV-lərdə layihəyə münasibətin mənfi istiqamətə dəyişməsi, Ermənistanın Gümrü şəhəri ilə Türkiyənin Qars şəhəri arasında 1990-cı illərin əvvəllərində fəaliyyəti dondurulmuş dəmir yolu əlaqəsinin bərpasının mümkün ola biləcəyi barədə versiyalar peyda olmağa başladı.
Ancaq erməni-türk əlaqələrində hələ ki yetərincə siyasi anlaşılmazlıqlar var və onlar arasında yaxın zamanlarda hansısa birgə iqtisadi layihələrin gerçəkləşdirilməsini gözləmək çətindir. Hazır Bakı - Qars dəmir yolu isə yəqin ki, Gümrü - Qars dəmir yolunun vacibliyini ortadan qaldıra bilər. İstənilən halda, 2010-cu ildən başlayaraq rəsmi Bakının BTQ-yə qarşı münasibətində nəzərəçarpacaq istiləşmə müşahidə edilir. Prezident İlham Əliyev bildirib ki, bu il BTQ dəmir yolunun tikintisini davam etdirəcək və Azərbaycan bu məqsədlərlə lazımi vəsaitləri ayıracaq.
"Hesab edirəm, məsələnin həlli üçün yetərincə vəsait nəzərdə tutulub. Əgər tikinti templərinin əlverişli olduğunu görsək və yeni vəsaitlərə ehtiyac yaranarsa, onda biz vəsait həcmini artıra bilərik", - deyə dövlət başçısı Nazirlər Kabinetində 2009-cu ilin yekunlarına həsr edilmiş geniş iclasında bildirib. Prezident vurğulayıb ki, həm Azərbaycan və qonşuları, həm də bütün dünya üçün vacib olan bu layihənin ləngimədən davam etdirilməsindən ötrü lazım gələn bütün işlər görülməlidir.
Qeyd edək ki, ilkin olaraq BTQ-nin tikintisinin 2009-cu ildə başa çatdırılması planlaşdırılırdı, sonra bu tarixi 2011-ci ilə keçirdilər. İndi isə son müddət 2012-ci ildir. Bu strateji vacib dəmir yolu xəttinin tikintisinin ləngiməsində günahkar Gürcüstandır. Tərəflər qərara almışdılar ki, 2009-cu ildə 29,2 kilometrlik Marabda - Tetritskaro sahəsi tikiləcək, 2010-cu ildə isə bu trasa qovuşan bir sıra sahələrin yenidən qurulması başa çatdırılacaq, həmçinin, Türkiyə sərhədində təkərdəyişmə, servis və texniki xidmət məntəqəsinin tikintisi başa çatdırılacaq. Həmçinin, Gürcüstan dəmir yollarının Tbilisidən Axalkalakiyə qədər olan 160 kilometrlik sahəsinin yenidənqurmaya ehtiyacı var. Bu polad yol magistralının hər iki seqmentinin bir dəhlizdə birləşdirilməsi üçün 2011-ci ildə Qarsdan Gürcüstan sərhədinə qədər olan 68 kilometrlik dəmir yolunun tikintisinin başa çatdırılması nəzərdə tutulur.
Pul problem deyil
Bununla yanaşı, prezident İlham Əliyev bildirib ki, tikinti zamanı yeni durum yaranıb. Onun sözlərinə görə, ilk başdan bir çox sahələrin bərpası nəzərdə tutulurdu, ancaq sonradan anlaşıldı ki, onları yenidən tikmək lazımdır. "Bəllidir ki, tikintinin xərclərinin böyük hissəsini Azərbaycan öz üzərinə götürüb. Əgər biz bu layihəyə başlamışıqsa, onda geriləməyə də yol verməli deyilik. Layihənin gerçəkləşdirilməsini nəzərdə tutulan müddətə başa çatdırmağa çalışmalyıq", - deyə İ.Əliyev bildirib.
Məsələ bundadır ki, bu yaxınlarda Azərbaycan tərəfi Bakı -Tbilisi - Qars dəmir yolunun Gürcüstan sərhədindən Qarsa qədər olan hissəsində araşdırmanı başa çatdırıb. Azərbaycan nəqliyyat nazirinin müavini Musa Pənahovun sözlərinə görə, 2007-2008-ci illərdə aparılmış araşdırmadan fərqli olaraq yeni nəticələr göstərir ki, yolun bu hissəsi çox pis vəziyyətdədir və onun vasitəsilə əvvəl düşünülmüş həcmlərdəki qədər yük aparmaq mümkün deyil. "Buna görə də bərpa işlərini daha intensiv aparmaq lazımdır. Biz yolun bu 167 kilometrlik hissəsini əsaslı təmir etməyi nəzərdə tuturuq. Bununla da layihənin smetası xeyli artacaq", - deyə nazir müavini vurğulayıb.
Bundan başqa, BTQ dəmir yolu tikintisi layihəsinin əsas mərhələlərindən biri Axalkalaki stansiyasının yenidən qurulmasıdır. Bu stansiya, əsasən, dəmir yolu heyətlərinin dəyişdirilməsi üçün nəzərdə tutulur. "Azərbaycanın və Gürcüstanın dəmir yolu standartları Türkiyəninkindən çox fərqlənir; məsələn, bizdə dəmir yolu qoşqusunun eni 1520 mm, Türkiyədə isə 1435 mm-dir. Buna görə də Axalkalaki stansiyası vaqon təkərlərinin genişdən ensizə dəyişdirilməsinə xidmət edəcək", - deyə M.Pənahov bildirib və əlavə edib ki, tikinti işləri hələ ki havaların pis olması üzündən dayandırılıb.
İstənilən halda, bu il layihənin büdcəsi $100 mln.-a yaxın təşkil edir, Tbilisidə BTQ marşrutu ilə dəmir yolu nəqliyyatının açılması layihəsinin Koordinasiya Şurasının (KŞ) səkkzinci iclasının gedişində artıq təsdiq edilib.
Yada salmaq lazımdır ki, Gürcüstan sahəsində işlər ARDNF tərəfindən illik 1%-lə 25 il müddətinə verilmiş $200 milyonluq kredit hesabına maliyyələşdirilir (ARDNF-in 2010-cu il büdcəsinin xərc hissəsində 80 mln manat veriliməsi barədə bənd də yer alıb).
Kredit Gürcüstan tərəfindən yolun istismarı zamanı əldə edilən vəsaitlər hesabına ödəniləcək. Bütövlükdə, dəhlizin tikintisinin dəyəri $422 mln səviyyəsində qiymətləndirilirdi və bunun $202 mln.-u Gürcüstan hissəsinin, $220 mln.-u isə Türkiyə hissəsinin payına düşür.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın nəqliyyat naziri Ziya Məmmədovun sözlərinə görə, "Əgər əlavə məbləğ tələb olunarsa, biz bu məsələni müzakirə etməyə hazırıq". Bununla yanaşı, o bildirib ki, layihənin gerçəkləşdirilməsinin ilkin mərhələsində obyektiv xarakterli müəyyən çətinliklər var idi, amma indi "hər şey qaydasına salınıb və işlər plan üzrə gedir. Bizim hesablamalarımıza görə, 2011-ci ildə tikinti işləri başa çatdırılacaq və artıq 2012-ci ildə Avropaya bu yolla gedə biləcəyik", - deyə nazir bəyan etmişdi.
Gürcüstanın iqtisadi inkişaf naziri Zurab Pololikaşvilinin sözlərinə görə, hazırda magistralın Gürcüstan hissəsində işlər 30-35% yerinə yetirilib, qalan hissənin tikintisinin iki il ərzində başa çatdırılması planlaşdırılır. "Bu dəmir yolu regionun inkişafı üçün çox vacibdir və biz layihənin gerçəkləşdirilməsi üçün bütün səyləri göstəririk", - deyə o vurğulayıb.
Siyasət, yoxsa iqtisadiyyat?
Bütün bu deyilənlərdən çıxan nəticə budur ki, BTQ layihəsi artıq ikinci nəfəs alıb və onun gerçəkləşdirilməsinə maraq bu gün əvvəlkindən yüksəkdir. Özü də bu, indi bir qədər zəifləsə də, amma davam edən dünya böhranında və gəlirlərində, o cümlədən, nəqliyyat sektorunda da azalma fonunda baş verir.
Bunu nəzərə alan bir sıra ekspertlər bu fikirdədirlər ki, layihə üzrə işlərin fəallaşmasında iqtisadi amillərdən çox, siyasi amillər rol oynayıb. Birincisi, əvvəl bildirildiyi kimi, BTQ Ermənistandan yan keçən daha bir regional layihədir və Türkiyə Ermənistanla mövcud dəmir yolu əlaqəsinin bərpasındansa, onun gerçəkləşdirilməsində maraqlıdır ki, bu da baş verən siyasi dönüşlərin fonunda diqqəti çəkir.
Təsadüfi deyil ki, bu yaxınlarda Türkiyə xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlu tərəfindən Avrasiyada və bütövlükdə dünyada sabitliyin qorunması üçün önəm daşıyan layihələrin sırasında məhz BTQ-nin adı çəkilib. O xatırladıb ki, keçmişdə qitənin ölkələri arasında iqtisadi və siyasi əlaqələr Böyük İpək Yolunun hesabına təmin edilirdi. Buna görə də türkiyəli nazirin sözlərinə görə, ölkələr arasında dəmir yolu, quru və dəniz nəqliyyatı şəbəkələrinin yaradılması vacibdir.
Digər tərəfdən, regional məqsədli başqa strateji niyyətlərin yerinə yetirilməsində, o cümlədən, Əfqanıstana sürətli və təhlükəsiz yük tranziti baxımından da bu xəttin rolu əvəzsizdir. Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov da Londonda Böyük Britaniyanın, Əfqanıstanın və BMT-nin təşəbbüsü ilə keçirilən Əfqanıstana həsr edilmiş beynəlxalq konfransda çıxışında bu məsələdən danışıb. "Azərbaycan mövcud infrastrukturdan istifadə et-məklə Əfqanıstana yükdaşımalarının gerçəkləşdirilməsində böyük rol oynayır, ancaq Bakı - Tbilisi - Qars dəmir yolu layihəsinin istismara açılması Əfqanıstana sürətli və təhlükəsiz yük axını üçün imkan yarada bilər", - deyə nazir vurğulayıb.
Ekspertlər tərəfindən böhranöncəsi aparılmış hesablamalara görə, bu nəqliyyat dəhlizinin açılmasından sonra onunla ildə 6,5-7 mln ton yük, bir milyon sərnişin danışacağı ehtimal edilirdi. Ehtimallara görə, uğurlu marketinq yanaşmasında bu məsələni yerinə yetirmək mümkündür. Özü də artıq Qazaxıstan və Çin BTQ layihəsinin gerçəkləşdirilməsinə maraq göstəriblər. İstənilən halda, Azərbaycanın nəqliyyat naziri Ziya Məmmədovun sözlərinə görə, artıq Qazaxıstan bu dəmir yolunun istismara verilməsindən sonra ildə 10 mln ton yük daşımağa hazırdır. "Göstərilən maraq bizə bu nəqliyyat infrastrukturunun inkişafını proqnozlaşdırmağa imkan verir. Onun böyük gələcəyi var, çünki bu dəmir yolu Avropa ilə Asiyanı birləşdirir", - deyə nazir qeyd edib.
Başqa sözlə, iqtisadi yararı göz qabağındadır, siyasi əlverişliliyi isə gələcəkdə yalnız onun cəlbediciliyini artıracaq.

NEW LIFE FOR AN OLD PROJECT
Problems with the implementation of major regional projects are inevitable - it is almost axiomatic. Even the super-successful Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline and the South Caucasus gas pipeline were questioned at some point and were regularly described as unprofitable, while difficulties in construction work resulted in increasing investment, which, in turn, combined with problems in finding credit resources etc. Perhaps, having experience of all these troubles, Azerbaijan, Georgia and Turkey have become less fussy about natural problems related to the Baku-Tbilisi-Kars (BTK) project, especially as the importance of this project, both politically and economically, increases with each passing day.
Warming in the cold
Despite constant speculation about Azerbaijan losing interest in this project, ostensibly because of a cooling in economic relations with Turkey, Baku continues to support the work, although a much smaller amount of money was allocated to it last year. For example, according to the State Oil Fund of the Azerbaijan Republic (SOFAR) in 2009, 22.1 million manats were allocated to finance the construction of the new Baku-Tbilisi-Kars railway. In accordance with long-term plans, the government had decided to allocate an additional 80 million manats for the construction of the Georgian section but, following a decree issued by Azerbaijani President Ilham Aliyev on 7 October 2009 on the restructuring of SOFAR's current budget, this amount was reduced to 30 million manats. In principle, it was this step that prompted some in the media to suggest that the attitude towards the project had changed due to a possible resumption of railway communication between the Armenian city of Gyumri and the Turkish city of Kars, which had been mothballed in the early 1990s.
However, Armenian-Turkish relations have enough political uncertainty, and any joint economic projects are unlikely in the near future. A completed railway line connecting Baku to Kars, conversely, could eliminate the need for Gyumri-Kars.
Anyway, since the beginning of 2010, a noticeable warming has been apparent in Baku's attitude towards BTK. President Ilham Aliyev said that this year the construction of the Baku-Tbilisi-Kars railway will continue and Azerbaijan will allocate the funds necessary for this purpose. "I think that enough funds have been provided to address the issue. If we see that the pace of construction is satisfactory and if there is a need for new funding, we can quickly increase the amount of funds," the head of state said at a cabinet meeting on the results of 2009. The president stressed that it is necessary to ensure that the project, which is important both for Azerbaijan and its neighbours, as well as for peace, continues without delay.
It must be noted that it was originally planned to complete BTK by the end of 2009, but then this date was postponed to 2011. Now the deadline has moved to 2012. The culprit in the delay in the construction of this strategically important route is Georgia. The parties involved expected that 2009 would see the construction of the 29.2-kilometre Marabda-Tetritskaro section and, by the end of 2010, Georgia would complete the reconstruction of several adjacent sections, a wheel changing centre, and service and maintenance centres on the border with Turkey. Another 160 km of Georgian railway, from Tbilisi to Akhalkalaki, are in need of renovation. By 2011, it is planned to complete the construction of a 68-km section from Kars to the Georgian border, in order for the two sections of the railway to be connected into a single corridor in the same year.
Money is no problem
Meanwhile, President Ilham Aliyev said that new circumstances had emerged during construction work. "Initially, it was planned to restore many sites, but later we came to the conclusion that they should be rebuilt," he said. "We know that most of the construction expenses are covered by Azerbaijan. Since we have started this project, we should not allow it to slow down. We should try to ensure the implementation of the project according to schedule," Aliyev said.
The thing is that the Azerbaijani side recently completed a study of the Baku-Tbilisi-Kars railway from the Georgian border to Kars. According to Azerbaijan's Deputy Minister of Transport, Musa Panahov, in contrast to studies in 2007-2008, the new results showed that the track in that sector is in very bad condition and it is impossible to carry cargo in previously specified quantities. "Therefore, rehabilitation work must be conducted more intensively. We plan to repair this 167-kilometre stretch of track thoroughly. Thus the project estimate will increase significantly," said the deputy minister.
In addition, one of the main stages in the construction of Baku-Tbilisi-Kars is the restoration of the station at Akhalkalaki, which is mainly used to change trains. "Railway standards in Azerbaijan and Georgia are very different from those in Turkey. For example, the width of the railway track here is 1,520 mm, while in Turkey it is 1,435 mm. Therefore, the station in Akhalkalaki will be used to replace wide gauge with narrow gauge," Panahov said, adding that, for the time being, construction work had been frozen due to bad weather.
Either way, the project budget for this year alone eventually amounted to about $100 million - this is the amount approved at the eighth meeting of the coordinating council (CC) of the project to open the BTK railway in Tbilisi. It should be remembered that the work on the Georgian sector is funded by a $200 million loan granted by the State Oil Fund of Azerbaijan over 25 years at an annual rate of 1 per cent (the SOFAR expenditure budget for 2010 also contains a point on the allocation of 80 million manats). The loan will be repaid by Georgia with money received from the exploitation of the railway. By the way, the total cost of construction of the corridor was originally estimated at $422 million, of which $202 million would be spent on construction of the Georgian section and $220 million on the Turkish section. Meanwhile, according to Azerbaijani Transport Minister Ziya Mammadov, "if additional amounts are required, we are ready to discuss this issue."
He noted that at the initial stage of the project some objective difficulties were identified, but now "everything is okay and it is going according to plan." "According to our calculations, the construction work will be completed in 2011 and in 2012 we will be able to travel to Europe by this railway," the minister said.
According to Georgia's Minister of Economic Development, Zurab Pololikashvili, currently, 30-35 per cent of the work on the Georgian section of the railway has been completed, while the remaining part will be completed within two years. "This railway corridor is very important for the development of the region and we are making every effort to implement this project," he said.
Politics or economics?
Here is our conclusion about all this: the BTK project has been given a new lease of life and the interest in its implementation is certainly higher today than it was before. This is happening against the background of a waning but ongoing global crisis and a slump in revenues in the transport sector.
Therefore, some experts tend to believe that the political factor has played a greater role than the economic one in revitalizing the project. First, as we have already said, BTK is another regional project that bypasses Armenia, and the fact that Turkey is more inclined to implement it than to restore railway communications with Armenia is remarkable against the backdrop of ongoing political upheavals.
It is no accident that Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu recently described Baku-Tbilisi-Kars as one of the most important projects for the preservation of stability in Eurasia and worldwide. He said that in the past, economic and political ties between the countries of the continent were maintained through the Great Silk Road. Therefore, according to the Turkish minister, countries need to create a network of rail, land and sea communications.
On the other hand, the role of this branch is invaluable in meeting other strategic objectives on a regional scale, in particular the rapid and safe transit of cargo to Afghanistan. This issue was raised by Azerbaijan's Foreign Minister, Elmar Mammadyarov, at an international conference on Afghanistan in London, which was held on the initiative of the UK, the UN and Afghanistan. "Azerbaijan is making a significant contribution to cargo transportation to Afghanistan using the existing infrastructure, but the commissioning of the Baku-Tbilisi-Kars railway project will create opportunities for the fast and safe transit of cargo to Afghanistan," he said.
According to calculations made by experts in the pre-crisis period, after the opening of this transport corridor, the volume of cargo carried was planned to be at 6.5-7 million tonnes per year and passenger traffic volume at one million people. And we suppose that with a successful marketing approach, this task is quite plausible, especially as Kazakhstan and China have shown great interest in the BTK project. In any case, according to Azerbaijani Transport Minister Ziya Mammadov, Kazakhstan is now ready to transport 10 million tonnes of cargo per year by this railway, once it is put into operation. "This interest gives us the opportunity to predict the development of this transport infrastructure, and it has great prospects, because this railway will link Europe and Asia," the minister said.
In other words, the economic benefit of the project is obvious, while its political merits can only enhance its attractiveness in the future.