Dünya hələ də böhrandan sonra qlobal iqtisadiyyatın necə olacağı barədə ümumi fikrə gələ bilmir
Praktik olaraq, dünyanın bütün ölkələrini bürümüş iqtisadi böhran dalğası bir sıra qlobal problemləri də üzə çıxarıb və hazırda dünyanın bütün güclü insanları, ailmləri, analitikləri və ekspertləri bunun üstündə baş sındırır. Misal üçün, indiyə kimi az-çox tanınmış elə bir iqtisadçı qalmayıb ki, dünyanın mövcud iqtisadi modelini tənqid etməsin və onun yeniləşdirilməsini istəməsin. İş o yerə çatıb ki, artıq bütün iqtisadi bəlalarda kapitalizmin təməlləri və iqtisadiyyatın idarəedilməsinin bazar prinsipləri tənqid edilməyə başlanıldı, özü də bu, Avropanın "irəli getmiş" dövlətlərindən birinin başçısının dilindən səsləndi. Amma iş bundadır ki, hazırda dünyada gözəl başa düşürlər ki, "köhnə dünya"nın bünövrəsinə qədər dağıdılması və yenisinin qurulması təcrübəsi artıq tam iflasa uğrayıb. Kapitalizm istər "xoşa gəlsin", istər gəlməsin, yüz il bundan qabaq yaradılmış bu sistemə bir şey etmək artıq mümkün deyil. Deməli, iqtisadiyyatın idarəedilməsi ilə bağlı daha əlverişli model düşünmək və yavaş-yavaş ona keçmək, ən pis halda isə mövcud rejimi yaxşılaşdırmaq lazımdır.
"Mərkəz"in sonu
Bununla yanaşı, söhbətlərə və günahlandırmalara baxmayaraq, hazırda dünya iqtisadiyyatının böhrandan sonra bütövlükdə necə olması barədə dəqiq təsəvvürlər yoxdur və heç kim heç bir fikir irəli sürməyib. Tanınmış ekspert və analitiklər tərəfindən irəli atılmış ayrıca təkliflər və proqram çıxışlar mövcuddur, amma bu barədə müzakirələr hələ ki KİV-in və ayrı-ayrı forumların çərçivəsindən kənara çıxmır. Bu yaxınlarda Davosda keçirilmiş iqtisadi forumda müəyyən nəticələr çıxarmağa cəhdlər oldu, amma onlar, sadəcə, bankirlərlə hakimiyyət sahibləri arasında qarşılıqlı ittihamlar və narazılıqlar şəklində başa çatdı. ABŞ prezidenti Barak Obamanın kredit nəhənglərinin spekulyativ fəaliyyətinin məhdudlaşdırılması üzrə təklifini və həmçinin, onun bank tranzaksiyalarına vergi tətbiq edilməsi ideyasını, eləcə də bankların xec fondlara və birbaşa sərmayə fondlarına sahib olmasına qadağa qoyulmasını tənqid edən bankirlər nəticədə, maliyyə-bank sistemində islahatlar aparılmasının vacibliyi fikri ilə razılaşdılar. Amma kəskin olaraq bildirdilər ki, bank sisteminə qarşı məhdudlaşdırıcı tədbirlər sərt olmamalıdır. Deməli, bu sektorda yaxın illərdə real "yenidənqurma" fəaliyyəti gözləməyə dəyməz.
Bununla yanaşı, hazırda müstəqil ekspertlər qeyd edirlər ki, istənilən halda nə "Obama planı", nə də hansısa bir lokal islahatlar sistemi indiki modelin fundamental problemlərini həll etmir. Və bunun yeganə alternativi kapitalist sisteminin real "yenidən qiymətləndirilməsi", yenidənqurulması və təzədən strukturlaşdırılması ola bilər. "Aydındır ki, kapitalizm fərdi təşəbbüsün inkişaf etdiyi, insanların özünü yaxşı göstərməyə şans qazandığı bir sistem idi. Amma bunların cəmində bu model cəmiyyətə həll edilmiş şəkildə lazım olanları verə bilmədi. Buna görə də biz sistem barədə yenidən düşünməliyik. İndiki böhranda söhbət bizim nizam-intizamı necə bərpa edəcəyimizdən getmir, bir gerçəklikdən başqa gerçəkliyə keçməkdən bəhs edilir. Bizim başqa dəyərlərimiz, başqa uğur meyarlarımız və başqa problemlərimiz olacaq. Bunun üçünsə bizə yeni liderlik tələb olunur", - deyə Davosda "Alcatel Lucent" korporasiyasının başçısı Ben Vervaaen bildirib. Buna istinad edən analitiklər böhrandan sonra dünyanın rastlaşacağı iki qlobal dəyişiklikdən danışırlar. Birincisi, bütövlükdə iqtisadi üstünlüyün Qərbdən və Avropadan Asiyaya keçməsidir. İkincisi isə ticarət əməliyyatlarının valyuta səbətində müəyyən dəyişikliklərin olmasının, dollar və avronun aparıcı rollarının itirilməsinin mümkünlüyü ilə bağlıdır.
Birinci ilə əlaqədar Rusiyanın maliyyə naziri Aleksey Kudrin bildirib ki, artıq "modelin böhranı" başlayıb: ABŞ, Böyük Britaniya və başqa inkişaf etmiş dövlətlər əvvəllər istehlak etdilər, amma qorumadılar, Asiya əksinə qorudu və ehtiyatda saxladı. "Qlobal disbalans bununla bağlıdır. Model dəyişərsə, ABŞ-ın iqtisadiyyatda aparıcı oyunçu və valyuta emitenti kimi rolu dəyişər", - deyə o vurğulayır.
Buna görə də bir sıra analitiklərin fikrincə, hazırda dünya iqtisadi artımının əsas mənbələri Çin və Hindistandır, onlar ümumi tənəzzül fonunda 8%-lik artım nümayiş etdirirlər. Sinqapur analitiki, Sinqapur Milli Universitetinin Li Kvan Yu adına dövlət siyasəti məktəbinin dekanı Kişora Mabubaninin sözlərinə görə, inkişaf etmiş ölkələr, ilk növbədə, ABŞ və AB azad iqtisadiyyata etibarı itirirlər. Asiya "əjdahaları" isə əksinə, azad ticarət prinsiplərinə inamı möhkəmləndirirlər.
Hazırda K.Mabubaninin sözlərinə görə, Asiya liderləri aktual çağırışlara necə reaksiya verməyi, hətta daha yaxşı bilirlər. ABŞ-ın rolunun zəifləməsi ilə Nyu-York universitetinin iqtisadiyyat professoru Nuriel Rubin də razılaşır, o hesab edir ki, yaxın gələcəkdə Amerikanı "zəif və solğun artım" gözləyir. Bununla belə o, dünya iqtisadi artımının gələcək liderlərinin (başda Çin olmaqla Asiya regionu ölkələrinin) ABŞ-dan kənarda bu gün olduğu kimi gözəçarpacaq artım templəri göstərəcəyinə şübhə edir.
Başqa sözlə, Çinin bazar motivlərini planla platforma elementləri ilə çuğlaşdıran iqtisadi modelin uğuru onu təqlid nümunəsinə çevirə bilərdi. Özü də postsovet məkanında mütəmadi olaraq iqtisadiyyatın idarəedilməsində keçmiş təcrübəyə qayıdılması barədə çağırışlar eşidilir. Amma bununla bağlı Ukraynanın keçmiş maliyyə naziri Viktor Pinzenik bildirib ki, "dövlətin planlı inkişaf ssenarisinin bütün müsbət tərəflərini onun yaratdığı qıtlıqla bir görmüşük". "Stern School of Business"in professoru Nurielə Rubininin fikrincə, bu rakursda həm də unutmaq olmaz ki, sabit artıma baxmayaraq, Asiya öz üzərinə beynəlxalq artımın lokomotivi rolunu götürə bilməz.
Çin iqtisadiyyatının həcmi hələ ki Qərb iqtisadiyyatı ilə müqayisəyə gəlməz; bu ölkənin, hətta fenomenal artım templəri Avropa və Amerika pessimizminə dəstək ola bilməz. Pekinin edə biləcəyi ən böyük iş baza məhsullarının ixracatçılarına yardım etmək ola bilər. Kapitalizm və cəmiyyətin öyrənilməsi üzrə mərkəzin direktoru, 2006-cı ildə iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatı almış Edmund Felpsin fikrincə, Çinin artımı istisna olaraq təqibedici xarakterlidir. Ümumiyyətlə, Çin özü də gözəl anlayır ki, xarici aləmdə artıq ona əvvəlki kimi sərbəstlik verməyəcəklər və ona görə də açıq şəkildə bu faktı etiraf edir ki, ölkə artıq iqtisadiyyatını daxili tələbata yönəldir. Onda "model"lərin mübarizəsinin nə ilə qurtaracağını indidən ehtimal etmək çətindir.
Valyutanın sonu
Başqa tərəfdən isə, artıq qeyd edildiyi kimi, bir çox ekspertlər hesab edirlər ki, indiki böhranın əsas səbəbləri ABŞ dollarının dünya rezerv valyutası kimi istifadə edilməsinə əsaslanan indiki dünya valyuta-maliyyə sisteminin qeyri-effektivliyi ilə bağlıdır. Buna görə də onların bir qismi artıq indiki böhran vəziyyətindən başlıca çıxış yolu kimi köhnə sistemdən imtina və yeni maliyyə-valyuta sisteminin yaradılması məsələsində konkret qərarlar qəbul edilməsini və addımlar atılmasını görürlər.
Bu zaman yeni maliyyə sisteminin yaradılması emissiyaları nəzarətdə saxlamağı bacaran və təmin edən beynəlmiləl maliyyə institutlarının olması, bir neçə regional emissiya və valyuta mərkəzləriinn yaradılması, həmçinin, yeni dünya rezerv valyutasının müəyyən edilməsi ilə bağlayırlar. Bu da bəllidir ki, ASEAN üzvü olan ölkələr, Latın və Şimali Amerika, Afrika, Yaxın Şərq və Avrasiya İqtisadi Əməkdaşlığı ölkələri regional valyutalar tətbiq etmək istəklərini bildiriblər. Rusiya isə öz valyutasını, yəni rublu regional rezerv valyutaya çevirmək niyyətindədir. Həmçinin, 16 oktyabr 2009-cu il tarixində dünya KİV-də yayılmış xəbərə görə, Bolivar alyansı təşkilatına daxil olan ölkələrin regional pul vahidi "sukre" 2010-cu ildən dövriyyəyə buraxılacaq.
Yeni dünya rezerv valyutası ideyasına gəldikdə isə, onun gerçəkləşdirilməsi istiqamətində hələ ki heç bir konkret təşəbbüslər və real addımlar atılmır, məsələ müzakirə mərhələsindədir.
Bununla yanaşı, tanınmış iqtisadçı, akademik Rustamjon Abdullayevin sözlərinə görə, regional rezerv valyutalarının tətbiq edilməsi müvafiq regiona daxil olan ölkələr üçün hansısa qısamüddətli müsbət effektlər verə bilər, amma dünya iqtisadiyyatını nə indiki, nə də gələcək maliyyə böhranlarından xilas etmək iqtidarındadır; əvvəlcədən onların qarşısının alınmasından isə heç danışmağa dəyməz. O hesab edir ki, "indiki maliyyə böhranı ilə bağlı problemləri regionlar üzrə məhdudlaşdıran bu cür yanlış yanaşma dünyada onsuz da mürəkkəb olan iqtisadi vəziyyətlə yanaşı, si-yasi vəziyyəti də çətinləşdirə bilər. Həm də ki bu regional valyutaların qlobal səviyyədə dolğun fəaliyyəti üçün yenə də hansısa başqa, amma hamı üçün ümumi olan yeni dünya rezerv valyutası tələb olunur".
"Neokon" ekspert məsləhəti şirkətinin prezidenti Mixail Xazinin fikrincə, vahid qiymət ölçüsü kimi dollar üzərində qurulmuş, uyğun olaraq əsas rezerv və ticarət valyutasının mənbəyi dolların emissiyası olan iqtisadi model, ümumiyyətlə, öz mövcudluğunu sona çatdırıb. "Böhran bu sistemin böhranıdır. Bu hələ çox davam edəcək. Və artıq dünya əhalisi üçün az və ya çox şəkildə yüksək həyat səviyyəsi təmin edən mexanizm və inkişaf mənbəyi olmayacaq. Bu prosesin uzunsürən olması da bir ayrı məsələdir, yəni bu gün-sabah baş tutan iş deyil, amma istənilən halda baş verəcək", - deyə ekspert vurğulayıb.
Beləliklə, dünya iqtisadiyyatında əvvəlki kimi əyinti və problemlər çoxdur və son ilyarımda olduğu kimi qalıb; onları necə həll etməyin yolları da aydın deyil. Dünya "Bazar həmişə doğrudur, bütün disbalansları o özü aradan qaldıracaq" tezisinə əsaslanan Amerika iqtisadi inkişaf modelindən ümidini üzüb, amma yeni effektiv alternativini də hələ işləyib ortaya çıxarmayıb. Baxmayaraq ki Avropa Birliyinin (AB) liderləri tərəfindən 2020-ci ilə kimi Avropada dayanıqlı inkişaf və məşğulluğun təmin edilməsi üzrə Ümumavropa iqtisadi strategiyasının konturlarının qəbul edilməsi barədə məlumat ümid doğurur.
Avropa Komissiyasının sədri Joze Manuel Barrozu bildirib ki, Avropa Komissiyası martın 3-ə AB-nin yaz sammitində baxılmaq üçün AB-nin yeni iqtisadi strategiyası barədə konkret təkliflər hazırlayacaq. AB icra hakimiyyətinin başçısı strategiya haqqında öz baxışlarını açıqlayarkən bildirib ki, Avropanın böhrandan çıxmasının əsas yolu yeni iqtisadi modelin qurulmasındadır - bu, "dayanıqlı, inklyuziv (hamının iştirakı üçün geniş imkanları olan), rəqabətqabiliyyətli, sosial yönümlü bazar iqtisadiyyatı" olacaq.

В мире до сих пор не могут прийти к единому мнению о том, какой должна быть глобальная экономика после кризиса
Волна экономического кризиса, накрывшая практически все страны мира, выбросила на "берег жизни" ряд глобальных проблем, над которыми ломают головы сейчас как сильные мира сего, так и ученые, всевозможные эксперты и аналитики. К примеру, не осталось даже мало-мальски известного сегодня экономиста, который не подверг бы критике существующую экономическую модель мира и не высказался бы за ее обновление. Дело дошло даже до громогласных обвинений во всех экономических бедах капиталистических устоев вообще и рыночных принципов управления экономикой в частности, прозвучавших из уст главы одного из самых "продвинутых" в Европе государств. Однако загвоздка тут в том, что сегодня уже в мире отлично понимают - теория разрушения "старого мира" до основания, а затем уже построения нового на практике потерпела крах. Как бы ни "нравился" капитализм, проделать с ним то, что было сотворено около века назад, уже будет невозможно, а значит, необходимо придумать более совершенную модель управления экономикой и переходить к ней постепенно или же, на худой конец, улучшить то, что имеется.
"Центральный" передел
Между тем, несмотря на разговоры и обвинения, на сегодня пока четкого представления о том, какой должна быть экономика мира после кризиса в целом, не дал никто. Имеются отдельные предложения и программные выступления со стороны известных экспертов и аналитиков, но обсуждения на этот счет пока не выходят за рамки СМИ или отдельных форумов. Были попытки сделать определенные выводы на прошедшем недавно в Давосе экономическом форуме, но и они завершились лишь взаимными упреками и недовольствами банкиров и власть имущих. Подвергнув критике предложения президента США Барака Обамы по ограничению спекулятивной деятельности колоссов кредита и его идею налога на банковские транзакции, а также запрета коммерческим банкам на владение хедж-фондами и фондами прямых инвестиций, банкиры в итоге хоть и согласились, что необходимо проводить реформы в финансово-банковской системе, но категорично высказались за то, что ограничительные действия в отношении банковского сектора не должны быть грубыми. А значит, реальных "перестроечных" действий в ближайшие годы в данном сегменте ждать не стоит.
Вместе с тем сегодня независимые эксперты отмечают, что в любом случае ни "план Обамы", ни какие-либо другие локальные системные реформы не решают фундаментальных проблем нынешней модели, и единственная альтернатива этому - реальное "переосмысление", "перестройка" и "реконструкция" капиталистической системы. "Ясно, что капитализм был той моделью, в которой развивается инициатива, где люди получают шанс раскрыть лучшее в себе, однако в совокупности эта модель оказалась неспособной дать обществу то, что ему нужно на уровне решений, - заявил в Давосе глава корпорации Alcatel Lucent Бен Вервааен. - Поэтому нам нужно переосмыслить систему. В нынешнем кризисе речь идет не о том, когда мы восстановим порядок, а о переходе из одной реальности в другую. У нас будут иные ценности, иные критерии успеха и иные проблемы. А для этого нам потребуется новое лидерство".
Исходя из этого, аналитики говорят о двух глобальных изменениях, которые постигнут мир после нынешнего кризиса. Во-первых, в целом,о перемещении экономического превосходства в мире Запада и Европы в Азию и, во-вторых, о возможности определенных изменений в валютной корзине торговых операций, где доллар и евро утратят доминирующую роль.
Касательно первого, как сказал министр финансов России Алексей Кудрин, наступил "кризис модели": США, Великобритания и другие развитые страны ранее потребляли, но не сберегали, Азия же, напротив, сберегала и откладывала про запас. "В этом заключается главный дисбаланс, - считает он. - Изменится модель - изменится и роль США в мировой экономике как ведущего игрока и эмитента валюты". Поэтому-то, по мнению ряда аналитиков, в настоящее время основными источниками роста мировой экономики являются Китай и Индия, которые показывают увеличение в 8% на фоне всеобщей рецессии. По словам сингапурского аналитика, декана школы государственной политики имени Ли Кван Ю Национального университета Сингапура Кишора Мабубани, развитые страны, в первую очередь США и ЕС, теряют доверие к свободной экономике, а азиатские "драконы", напротив, укрепляют веру в принципы свободной торговли. Сейчас, по словам К.Мабубани, азиатские лидеры, похоже, даже лучше знают, как реагировать на актуальные вызовы. С ослаблением роли США согласен и профессор экономики Нью-Йоркского университета Нуриэль Рубини, который считает, что в ближайшем будущем Америку ждет "вялый и анемичный рост". Хотя при этом и сомневается, что в отрыве от нее будущие лидеры мирового экономического развития (страны Азиатского региона во главе с Китаем) смогут демонстрировать столь же впечатляющие темпы роста, как сегодня.
Другими словами, успешность экономической модели Китая, сочетающей в себе рыночные мотивы наряду с элементами плановой платформы, могла бы сделать ее образцом для подражания, тем более что на постсоветском пространстве периодически звучат заявления с призывом вернуться к прошлому опыту управления экономикой. Но, как выразился по этому поводу экс-министр финансов Украины Виктор Пинзеник, "весь позитив от планового сценария развития государства уже увидели в советское время с его дефицитами".
Но в данном ракурсе не должен остаться за кадром тот факт, что, несмотря на стабильный рост, по мнению профессора Stern School of Business Нуриэля Рубини, Азия не сможет взять на себя роль локомотива международного роста. Объем китайской экономики пока несопоставим с экономиками Запада, и даже феноменальные темпы роста ВВП в Поднебесной не смогут перекрыть европейский и американский пессимизм. Максимум, что может сделать Пекин, - помочь экспортерам базовых товаров. А по мнению директора Центра по изучению капитализма и общества, лауреата Нобелевской премии по экономике 2006 года Эдмунда Фелпса, рост Китая имеет исключительно догоняющий характер. Впрочем, Китай также прекрасно осознает, что во внешней сфере ему уже не дадут такой свободы, как раньше, а потому он открыто признает тот факт, что страна переориентирует свою экономику на внутренний спрос. Чем тогда закончится борьба "моделей", пока трудно предугадать.
Валютный передел
С другой стороны, как уже было отмечено, многие эксперты считают, что причина нынешнего кризиса кроется в неэффективности ныне действующей мировой валютно-финансовой системы, основанной на использовании доллара США в качестве мировой резервной валюты. Поэтому часть из них уже сейчас один из главных путей выхода из нынешнего кризиса видит в принятии конкретных решений и шагов в вопросах отказа от этой старой и создания новой валютно-финансовой системы.
При этом создание новой финансовой системы связывается с наднациональными финансовыми институтами, способными контролировать и обеспечивать эмиссию и необходимое функционирование нескольких региональных эмиссионных центров и валют, а также с новой мировой резервной валютой. Известно, что свое желание ввести региональные валюты выразили, например, страны - члены АСЕАН, Латинской и Северной Америки, Африки, Ближнего Востока и ЕврАзЭС, а Россия хочет свою валюту (рубль) превратить в региональную резервную валюту. При этом 16 октября 2009 года в мировых СМИ прошло сообщение о том, что региональная денежная единица стран, входящих в организацию Боливарианский альянс, "сукре" будет введена в обращение уже с нового, 2010 года.
Что же касается идеи о введении новой мировой резервной валюты, то вопрос ее реализации, хотя пока никаких конкретных инициатив или реальных шагов и не предпринимается, находится на стадии обсуждения.
Вместе с тем, по мнению известного экономиста, академика Рустамжона Абдуллаева, введение региональных резервных валют хотя и может дать какие-то кратковременные положительные эффекты в странах, входящих в соответствующий регион, но в конечном счете они не смогут вывести глобальную экономику не только из нынешнего финансового кризиса, но и будущих кризисов, не говоря уж об их предотвращении. Он считает, что "такой ошибочный подход к решению проблем, связанных с нынешним мировым финансовым кризисом, локализируя их по регионам, может усугубить не только и без того сложную экономическую обстановку в мире, но и политическую. К тому же, и это главное, этим региональным валютам для полноценного функционирования на глобальном уровне опять потребуется какая-то другая, но общая для всех новая мировая резервная валюта".
По мнению президента компании экспертного консультирования "Неокон" Михаила Хазина, экономическая модель, построенная на долларе как на единой мере стоимости и, соответственно, главной резервной и торговой валюте, источником развития которой была эмиссия доллара, в общем прекратила свое существование. "Кризис - это и есть кризис этой системы. Продолжаться он будет еще долго. И уже источником развития и вообще механизмом, обеспечивающим более или менее высокий уровень жизни, для части населения мира уже не будет. Другое дело, что это длительный процесс, - все это будет не завтра и не послезавтра, но все равно будет", - отметил эксперт.
Таким образом, в мировой экономике по-прежнему слишком много перекосов и проблем, которые за последние полтора года никуда не делись, но как их решать - непонятно. Мир разочарован американской моделью экономического развития, основанной на тезисе "рынок всегда прав, он сам устранит все дисбалансы", но новой эффективной альтернативы пока не выработал. Хотя определенные надежды вселяет информация об одобрении лидерами Евросоюза контуров общеевропейской экономической стратегии обеспечения устойчивого роста и занятости в Европе до 2020 года. Как сказал председатель Еврокомиссии Жозе Мануэль Баррозу, Еврокомиссия к 3 марта подготовит конкретные предложения по новой экономической стратегии ЕС, чтобы вынести ее на рассмотрение весеннего саммита ЕС. Говоря о своем видении стратегии, глава исполнительной власти ЕС сообщил, что считает главным вывод Европы из кризиса при построении новой экономической модели - "устойчивой, инклюзивной (с широкими возможностями участия для всех), конкурентоспособной, социально ориентированной рыночной экономики".