UKRAYNANI DƏYİŞMİŞ 3,48 FAİZ
Hakimiyyətdə "narıncı"ları "göylər"in əvəz etməsinin ardınca, Kiyevin siyasi orientasiyası da dəyişəcəkmi?
"Bu seçkidə biz ölkənin birliyinə doğru ilk addım atdıq və bu olduqca lazımlı,  vacib addım idi".
Bu sözlər Regionlar Partiyasının lideri Viktor Yanukoviçə məxsusdur. Özü də o, bu bəyanatı rus dilində səsləndirib. Əlbəttə ki, bu fakt prezidentliyə digər namizəd Yuliya Timoşenkonun seçki qərar-gahının nəzərindən qaçmayıb.
İstənilən halda, Ukrayna əvvəlkitək iki düşərgəyə bölünmüş haldadır. Prezident seçkilərinin ikinci turunun nəticəsi də bu acınacaqlı durumun əyani göstəricisidir. Xatırladaq ki, seçkidə Yanukoviç 48,95%, Timoşenko isə 45,47% səs qazanıb. Onlar arasında fərq o qədər cüzidir ki, sanki Yanukoviçin qələbəsi, Timoşenkonun isə məğlubiyyəti yarımçıqdır/.
Əlbəttə ki, müasir tarixdə ali kürsü uğrunda mübarizə aparan namizədlərin finiş xəttinə daha cüzi fərqlə çatmasına dair çoxlu sayda faktlar tapmaq mümkündür. Lakin son illər müxtəlif qarşıdurmaların yaşandığı Ukraynada, Viktor Yanukoviç üçün, Dmitri Medvedevin diplomatikcəsinə "uğur" adlandırdığı bu 3,48%-lik fərq, çox şeydən xəbər verir.
Ukraynada prezident seçkisinin ikinci turu gərginlik baxımından bütün gözləntiləri üstələdi. Ən maraqlı hadisələrin isə səsvermə günündən sonra yaşanacağı əvvəlcədən məlum idi. Səslərin hesablanmasına başlanılan andan sonra isə hər iki tərəf Mərkəzi Seçki Komissiyasından (MSK) gələcək məlumatları, sanki cəbhə xəttindən gələn xəbərlər kimi gözləyirdi. Axı ikinci turda qələbə qazanmaq üçün namizədlərdən birinin adi səs çoxluğunu qazanması da kifayətdir...
Səsvermənin keçirildiyi gün tam sakit və ciddi insidentsiz ötüşdü. Prosesin gedişində, əlbəttə ki, xırda pozuntular qeydə alındı. Lakin onlar səsvermənin nəticəsinə heç bir təsir göstərmədi, olsa-olsa, seçicilərin və müşahidəçilərin əhval-ruhyyəsini dəyişdi ...
Məsələn, Yanukoviçin səs verdiyi məntəqəyə toplaşmış kişi jurnalistlərin hamısı FEMEN qadın hərəkatı fəallarının "etiraz aksiyası"nı, yəqin ki,  ləzzətlə izlədi: qurşaqdanyuxarı soyunmuş xanımlar "Bu gün müharibə başlayır", "Ölkəni zorlamağa son qoyun" kimi şüarlar səsləndirdilər. Amma Yanukoviçin "bəxti gətirməyib" - milis "vətənpərvər qızlar"ı saxlayıb bölməyə apardığından, prezidentliyə namizəd bu mənzərəni seyr edə bilmədi.
Ancaq seçkilərin özü Regionlar Partiyasını narazı salmamalıdır. Hər halda, bütün beynəlxalq müşahidəçilər seçkinin ikinci turunun beynəlxalq standartlara uyğun keçirildiyini bəyan ediblər. Bəziləri isə hətta prosesi "valehedici" adlandırıblar. Onların fikrincə, Ukraynada seçkinin azad və şəffaf keçməsi "narıncı inqilabın faydasız olmadığını", ölkədə "güclü demokratik özülün yarandığını" sübut edir.
Məsələn, ATƏT Parlament Assambleyasının prezidenti Joao Soareş Ukraynada keçirilən prezident seçkisini "demokratik seçkinin əla nümunəsi" adlandırıb. MDB Parlamentlərarası Assambleyası, Avropa Şurası Parlament Assambleyası (AŞPA), Avropa Parlamenti, NATO Parlament Assambleyasından olan müşahidəçilər də oxşar qiymət veriblər. Hətta Ukraynanın hazırkı prezidenti, Kiyevin Şevçenko rayonundan səs vermiş Viktor Yuşşenko da dilxor halda da olsa deyib: "Düşünürəm ki, ukraynalılar seçimlərinə görə utanacaqlar. Amma bu demokratiyadır"/.
Bu mərhələdə demokratiyadan xeyir görməyən bir kimsə varsa, o da Yuliya Timoşenkodur. Səsvermənin bitməsindən bir qədər sonra o, məğlubiyyəti etiraf etmədiyini deyib və seçicilərini "hər bir protokol uğrunda mübarizə aparmağa" çağırıb. Seçkidən bir gün sonra isə Timoşenko seçkinin nəticələrindən məhkəməyə şikayət etməyə hazır olduğunu da bəyan edib. Daha bir sutka sonra onun televiziya ilə Ukrayna xalqına müraciət etməyə hazırlaşdığını bildirsə də, nədənsə, müraciət deyilən vaxtda baş tutmayıb. Hamıya aydındır ki, xanım Yuliya bundan sonrakı mərhələdə necə hərəkət etməsi ətrafında götür-qoy edir: beynəlxalq müşahidəçilərin tanıdığı seçkinin nəticələrini rədd etmək, Yanukoviçin komandası ilə alverə getməyə çalışmaq, yoxsa məğrurcasına müxalifətə keçmək?
Yanukoviç Timoşenkonu açıq şəkildə istefaya çağırsa da, bəziləri hesab edir ki, Yuliya Timoşenko Bloku (YTB) seçkinin nəticələrini tanıyacağı təqdirdə, onunla "regionçular"ın Ali Radada koalisiya yaratması mümkündür. Söhbət Timoşenkoya baş nazir postunu qorumağa imkan verəcək koalisiyadan gedir.
Amma digər tərəfdən,  YTB daxilində parçalanma yarandığı haqda məlumatlar dolaşmaqdadır. Parlamentin vitse-spikeri Nikolay Tomenko da başda olmaqla, bir qrup YTB-çi Yanukoviçin qələbəsinin tanınmasını və müxalifətə keçilməsini, digər tərəf isə müqavimətin davam etdirilməsini istəyir.
Timoşenko ilə Yanukoviçin razılığa gəlmə ehtimalı çox azdır. Regionlar Partiyasının nümayəndələri, çətin ki, çoxdan gözlədikləri qələbəni bölüşmək istəsinlər. Üstəlik, onların YTB liderinə inamları da yoxdur. Güman ki, gələcək prezident,  deputat kürsülərini itirmək istəməyən digər siyasi qüvvələri "yoxlayaraq", baş nazirin daha effektiv şəkildə zərərsizləşdirilməsinin yollarını axtaracaq. Məsələn, Regionlar Partiyası fraksiyasının sabiq üzvü, deputat Taras Çornovil düşünür ki, "Bizim Ukrayna" parlamentdəki yeni koalisiyaya daxil olarsa, yeni baş nazir prezident katibliyi rəhbərinin birinci müavini Yuri Yexanurov ola bilər.
Xatırladaq ki, Yexanurov vaxtilə hökumətə rəhbərlik edib.
"Ukrainskaya pravda" isə yazır ki, "Bizim Ukrayna-Xalq Özünümüdafiə" (BUXÖ) fraksiyası baş nazir postuna öz namizədlərini müəyyənləşdirib. Bu, prezidentliyə sabiq namizəd, "Dəyişikliklər cəbhəsi" partiyasının lideri Arseni Yasenyukdur.
Beləliklə, müşahidəçilərin əksəriyyəti belə düşünür ki, Yanukoviç istənilən halda növbədənkənar parlament seçkisinə getməli olacaq. Amma onun nəticəsi Regionlar Partiyasının liderinə də hər hansı konkret zəmanəti vermir. Ali Radanın buraxılması üçün səbəbə gəlincə, bunun üçün Regionlar Partiyasından olan 150 deputatın mandatlarından imtina etməsi kifayətdir.
Amma istənilən halda, Timoşenkonun Yanukoviçə  "başağrısı" olacağına heç kəs şübhə etmir. Birincisi, baş nazir, ən pis halda belə, hələ bir müddət fəaliyyətini davam etdirə bilər. Digər tərəfdən, gözlənilən yerli özünüidarəetmə orqanlarına seçkilərdə də YTB-nin tərəfdarları özlərini yaxşı tərəfdən göstərə bilərlər.
Bunun fonunda Yanukoviç öz gücünə əminlik nümayiş etdirməyə çalışır. O, hələ bülletenlərin hesablanması başa çatmamış xalqı öz qələbəsi münasibətilə təbrik edib. Regionlar Partiyası liderinin sözlərinə görə, onun prezidentliyi dönəmində ölkəni dəyişikliklər gözləyir. Maraqlıdır ki, Yanukoviç Timoşenkonu dəstəkləyən şəxslərin də inamını qazanmağa söz verir.
Lakin Yanukoviçin qələbəni bayram etməyə vaxtı yoxdur. "Düşünürəm, Ukraynanın istənilən prezidenti üçün başlıca məqsəd ölkəni birləşdirməkdir - Şərq və Qərbi, Şimal və Cənubu. Bizim vətəndaşlarımız bir xalq olaraq birləşməlidir. Bu məqsədə nail olmaq mənim üçün başlıca vəzifədir", - deyə Yanukoviç qeyd edib.
Amma cəmiyyətdəki parçalanmanın aradan qaldırılması prezident Yanukoviçin qarşısında duran ən çətin problem deyil. Çünki əvvəla, bu, bir ilin işi deyil. İkincisi isə düşünmək olar ki, ölkədə qismən də olsa, siyasi sabitliyin yaranacağı, iqtisadi vəziyyətin normallaşacağı təqdirdə bu problem tədricən həllini tapacaq.
Amma bu, baş verməsə, Yanukoviç Viktor Yuşşenkonun taleyini yaşaya bilər. Unutmayaq ki, prezident seçkisinin ikinci turunda səsini Regionlar Partiyasının liderinə verən ukraynalıların bir qisminin Yanukoviçdən heç də xoşu gəlmir. Sadəcə, onların Timoşenkoya nifrəti daha çoxdur. Bəzi ukraynalı politoloqlar doğru olaraq belə fikirdədirlər ki, əgər seçkiöncəsi Timoşenko ilə Yuşşenko ümumi dil tapsaydılar, Yanukoviçin taleyinin necə olacağı bilinməzdi. Amma bu artıq keçilmiş mərhələdir. İndi gələcək haqda düşünmək lazımdır. Və bu mərhələdə ukraynalı siyasətçilərin əksəriyyəti anlayır ki, istənilən halda kompromisə gedilməlidir. Əks təqdirdə, ölkədə siyasi və iqtisadi böhran daha da dərinləşəcək, bunun fəsadları isə daha ağır olacaq. Bu isə artıq "narıncı" yox, əsl inqilaba yol aça bilər.
Hazırda hakim olan düşüncələrdən biri də ondan ibarətdir ki, Yanukoviç Ukraynanı Avropa İttifaqına inteqrasiya yolundan döndərməyəcək. "The Washington Post" qəzeti yazır ki, Yanukoviç 2004-cü ildə yaşananlardan dərs çıxarıb və indi özünü, güman ki, Putinlə yox, Ukraynanın nəhəng sənayeçiləri ilə eyniləşdirir.
"The Guardian" və bir sıra digər Qərb KİVi isə bu fikirdədirlər ki, bu dəfə Rusiya seçki prosesinə müdaxilə etməyib.
Həqiqətən də, bu dəfə Kreml Kiyevdə baş verənlərdən nəzərəçarpacaq dərəcədə kənar dayandı. Amma bu, daha çox, əvvəlcədən yaxşıca düşünülmüş taktikaya bənzəyir.
Həqiqətən də Yanukoviç prezident kimi çətin ki Qərblə birbaşa qarşıdurmaya getsin. Çünki Rusiya bunun əleyhinədir: Moskva 2004-cü ilin "narıncı" inqilabına görə açıq revanş siyasətinin hansı fəsadlara səbəb ola biləcəyini yaxşı dərk edir. Ukraynanın gələcəyi yalnız xarici siyasətdə çoxistiqamətlilikdən asılıdır və bu həm öz istədiyinə nail olub (söhbət Rusiya enerjidaşıyıcılarının Qərbə nəqli,  Ukraynada rus dilinin statusu və s.-dən gedir) "qaz yumruğu"nu gizlədəcək Rusiyanı, həm də son vaxtlar Ukraynada yaşanan problemləri müəyyən ehtiyatla izləyən Qərbi qane edərdi. "Mənim siyasətimdə əsas prinsip Ukraynanın milli maraqları olacaq. Mən Rusiya və Avropa ilə balanslaşdırılmış münasibət qurmağa çalışıram", - deyə Yanukoviç gələcək planları haqda CNN telekanalına müsahibəsində bildirib. Gələcək prezident Ukraynanın NATO ilə yaxınlaşmaq kursunu da davam etdirəcəyini söyləyib. Bununla yanaşı, o, alyansa üzvlük məsələsinin referendumla həll olunmasını vacib adlandırıb.
Amma əlbəttə ki, Moskvaya doğru nəzərəçarpacaq eyhamlarsız keçinmək mümkün olmayacaq. Məsələn, Yanukoviç artıq GUAM-ın fəaliyyətinin aktual olmadığını bəyan etməyə macal tapıb. Hər halda, Gürcüstan, Ukrayna, Azərbaycan və Moldovanı özündə birləşdirən bu qurumun Rusiyaya qarşı yarandığı, onun postsovet məkanına təsir imkanlarını azaltmaq üçün nəzərdə tutulduğu fikrinə daim rast gəlinir.
Kiyev-Bakı əməkdaşlığına gəlincə, düşünmək olar ki, Ukraynada yeni prezidentin seçilməsi bu məsələyə heç bir təsir göstərməyəcək. İki ölkə arasında münasibətlər bundan sonra da eyni templə inkişaf edəcək. Üstəlik, Yanukoviçin özü də artıq Azərbaycanın ANS telekanalına müsahibəsində Azərbaycanla əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduğunu bildirib.

3.48 PER CENT WHICH CHANGED UKRAINE
"In this election, we have taken the first step towards uniting the country, which is very important and necessary," said Viktor Yanukovych, leader of the Party of Regions. And he said this in Russian. Of course, the headquarters of the other presidential candidate, Prime Minister Yuliya Tymoshenko, did not let this fact go unnoticed.
In any case, Ukraine is still split into two camps. This sad fact is, perhaps, best illustrated by the results of the second round of presidential elections in which Viktor Yanukovich, who gained 48.95 per cent of the vote, did not really win, while Prime Minister Yuliya Tymoshenko, who was supported by 45.47 per cent of voters, did not really lose...
Of course, modern history has seen candidates for a country's highest office winning with even smaller margins. But for Ukraine, which has been engulfed by various conflicts in recent years, the 3.47 per cent who brought "success" to Viktor Yanukovych, mean a lot - as Russian President Dmitriy Medvedev diplomatically put it, two days after the vote.
Tensions in the second round of the presidential elections in Ukraine exceeded all expectations. And they continue to intensify, which is understandable - the real fun begins after voting day. When vote-counting began, reports from the Ukrainian Central Election Commission were awaited like news from the front. To secure victory in the second round, a candidate had only to get a simple majority of votes.
February 7 passed off quite peacefully and without major incident. Minor violations did occur, of course, but the voting results were not affected. Perhaps only the mood of voters and observers was affected... For example, all the male reporters at the polling station where Yanukovych cast his vote probably enjoyed a "protest" by women's movement activists from FEMEN, who stripped to the waist and started chanting slogans: "A war will begin today" and "Stop raping the country." The Party of Regions leader was "out of luck" - he encountered "patriotic girls", who had been detained and taken to a police station.
But despite even this, Viktor Yanukovych should not complain. The most important point is that international observers unanimously recognized the second round of the presidential elections in Ukraine as complying with international standards, and some even gave enthusiastic assessments, saying that the "free and transparent" elections in Ukraine are the principal proof that the "Orange Revolution" was not in vain and that the country rests on a strong "democratic foundation." Thus, OSCE Parliamentary Assembly President Joao Soares called the voting in Ukraine "an impressive example of democratic elections." Similar positive assessments were made by observers from the CIS Interparliamentary Assembly, the European Parliament, PACE and the NATO Parliamentary Assembly. Even the current president of Ukraine, Viktor Yushchenko, who voted in Kiev's Shevchenko district, said gloomily: "I think that Ukrainians will be ashamed of their choice, but this is democracy, too."
The only person who clearly did not benefit from democracy in this case is Yuliya Tymoshenko, who said shortly after the voting that she would not recognize her defeat in the second round of presidential elections and urged her supporters to fight for "every protocol." Also, one day after the election, the BYT leader signalled that she was ready to challenge the results in court. Another day later, Tymoshenko promised to make a televised address to the Ukrainian people, which, however, did not take place at the appointed time. It was clear that Lady Y agonized over what she should do next: continue the struggle at a time when international observers had recognized the legitimacy of the election, try to bargain with the Yanukovych team or retreat proudly into opposition?
Although Yanukovych openly advised Tymoshenko to prepare for resignation, there are still suggestions that, in return for the victory of the Party of Regions leader, the BYT may demand that the "regionals" forge a coalition in parliament, which would allow Tymoshenko to retain the post of prime minister. At the same time, news came in about an impending split within the BYT; some deputies, headed by deputy speaker Mykola Tomenko, advocated recognition of Yanukovych's victory and urged Tymoshenko to retreat into opposition, while others tried to persuade Lady Y to continue the resistance.
It does not seem likely that Tymoshenko and Yanukovych will agree. It is unlikely that supporters of the Party of Regions will want to share their long-awaited victory, and they do not really trust the BYT leader. Most probably, the next president will try to "sound out" other political forces who do not want to lose their deputy status, to work out how the prime minister can be quickly and effectively "neutralized". For example, a former member of the Party of Regions faction, MP Taras Chornovil, suggested that if Our Ukraine is included in a new coalition in parliament, the first deputy head of the Presidential Secretariat, Yuriy Yekhanurov, may become prime minister, as he is already familiar with this work. But, according to Ukrainskaya Pravda, the NUNS faction in the Ukrainian parliament have found their own candidate for the post of prime minister - former presidential candidate and leader of the Front of Change party, Arseniy Yatsenyuk.
Thus, most observers agree that Yanukovych will still have to hold early parliamentary elections, the result of which, incidentally, is not guaranteed. As for reasons to dissolve parliament, one of them could be achieved, for example, if 150 MPs from the Party of Regions faction gave up their mandates.
Tymoshenko, "entrenched" in opposition, will be able to cause a lot of trouble for Yanukovych. First, even with the most unfavourable scenario for the current prime minister, her government will remain in power for some time. Moreover, BYT supporters are expected to see fairly good results in the upcoming local government elections.
Against this backdrop, Yanukovych is trying to demonstrate self-confidence and, before the final counting of the ballots, he congratulated the people on his victory. According to the head of the Party of Regions, who should become leader of Ukraine, changes await the country. It is worth noting that Yanukovych also pledged to win the trust of those who supported Tymoshenko.
However, Yanukovych has no time to celebrate his victory. "I think that the most important task for any president of Ukraine is to unite the country - the East and the West, the North and the South - and unite our citizens in a single nation. This is my main goal," said the winner. But overcoming the split in society is not the most difficult task facing Yanukovych as president. First of all, it's not a matter of just one year and, second, I think that all differences will iron themselves out as soon as apparent political stability prevails in the country and the economic situation is straightened out.
If this does not happen, Yanukovych may share the fate of outgoing president, Viktor Yushchenko. It is worth recalling that many Ukrainians who voted for the leader of the Party of Regions in the second round do not even like Yanukovych. It is just that they like Tymoshenko even less. Also, some Ukrainian political analysts correctly point out that the political fate of the Party of Regions leader would have been uncertain had Tymoshenko and Yushchenko been able to find a common language.
But this, as they say, is history and there is nothing you can do about it. It is necessary to think about the future. And here, the majority of Ukrainian politicians understand that one way or another, they must learn to make compromises and even sacrifices, because the alternative is an aggravation of the political and economic crisis in the country, which, in turn, may have unpredictable consequences, leading, for example, to a real, rather than "orange", revolution.
Meanwhile, there are suggestions that Yanukovych is unlikely to abandon the policy of Ukrainian integration into the European Union. According to The Washington Post, "Yanukovych has learned a lesson from the events of 2004 and now identifies with major Ukrainian industrialists rather than with Putin." "Russia did not interfere in the process," The Guardian reports, and this view is echoed by many other Western media. This time, the Kremlin really did keep aloof from the political "battles" in Kiev. And this looks like a pre-planned move.
Yanukovych as president is unlikely to go for confrontation with the West. But he will do so with the blessing of Russia, which cannot but understand what open "revenge" for the "orange" revolution of 2004 could turn into. A cloudless future for Ukraine can only be secured by a multi-faceted foreign policy to satisfy both the Kremlin, which will get its reasonable reward (the transit of Russian hydrocarbons to the West, the status of the Russian language in Ukraine etc.) and will hide its "fist of gas", and the West, which recently began to take a careful look at a Kiev gripped by various problems and squabbles. "The main principle of my policy will be the national interests of Ukraine. I will try to build a balanced relationship between Russia and Europe," Yanukovych told CNN. The future president also said that Ukraine will continue its policy of rapprochement with NATO, but that the question of joining the alliance should be resolved in a nationwide referendum.
Of course, there will be open overtures towards Moscow. For example, Yanukovych has already declared the activities of GUAM to be irrelevant. It must be noted that this international organization which unites Georgia, Ukraine, Azerbaijan and Moldova has always been seen by Russia as an assault on its influence in the post-Soviet area.
As for cooperation between Kiev and Baku, I think that the election of a new president in Ukraine will not affect it at all - relations between the two countries will continue to develop at the same pace. Moreover, Yanukovych himself has told the Azerbaijani TV channel ANS in an interview that he is interested in developing cooperation with Azerbaijan.
P.S. Perhaps, and we very much hope, Yanukovych's presidency will be a kind of transition, clearing the way for Ukrainian politicians with a new way of thinking, who are not burdened by a cartload of the contradictions of recent years and who are guided by purely national interests. They will also be supported by citizens who voted against all this time and by those who, while voting for Tymoshenko and Yanukovich, were "choosing the lesser of two evils". The chairman of Strong Ukraine, Sergey Tigipko, is often mentioned among these politicians. He took third place in the first round with 13.06 per cent of votes.
Tigipko has already made it clear that his party expects to get a good result in possible early parliamentary elections and that he himself would not mind taking the post of prime minister in that case. Tigipko even talked about his plans for the post of prime minister - administrative reform, "tough decisions" in the social sphere, the definition of a fair market value for gas for everyone, including for the people, creating a consortium to manage the country's gas transportation system (selling stakes to Russia and the EU, while retaining control in Kiev) etc.