UKRAYNANI DƏYİŞMİŞ 3,48 FAİZ
Hakimiyyətdə "narıncı"ları "göylər"in əvəz etməsinin ardınca, Kiyevin siyasi orientasiyası da dəyişəcəkmi?
"Bu seçkidə biz ölkənin birliyinə doğru ilk addım atdıq və bu olduqca lazımlı,  vacib addım idi".
Bu sözlər Regionlar Partiyasının lideri Viktor Yanukoviçə məxsusdur. Özü də o, bu bəyanatı rus dilində səsləndirib. Əlbəttə ki, bu fakt prezidentliyə digər namizəd Yuliya Timoşenkonun seçki qərar-gahının nəzərindən qaçmayıb.
İstənilən halda, Ukrayna əvvəlkitək iki düşərgəyə bölünmüş haldadır. Prezident seçkilərinin ikinci turunun nəticəsi də bu acınacaqlı durumun əyani göstəricisidir. Xatırladaq ki, seçkidə Yanukoviç 48,95%, Timoşenko isə 45,47% səs qazanıb. Onlar arasında fərq o qədər cüzidir ki, sanki Yanukoviçin qələbəsi, Timoşenkonun isə məğlubiyyəti yarımçıqdır/.
Əlbəttə ki, müasir tarixdə ali kürsü uğrunda mübarizə aparan namizədlərin finiş xəttinə daha cüzi fərqlə çatmasına dair çoxlu sayda faktlar tapmaq mümkündür. Lakin son illər müxtəlif qarşıdurmaların yaşandığı Ukraynada, Viktor Yanukoviç üçün, Dmitri Medvedevin diplomatikcəsinə "uğur" adlandırdığı bu 3,48%-lik fərq, çox şeydən xəbər verir.
Ukraynada prezident seçkisinin ikinci turu gərginlik baxımından bütün gözləntiləri üstələdi. Ən maraqlı hadisələrin isə səsvermə günündən sonra yaşanacağı əvvəlcədən məlum idi. Səslərin hesablanmasına başlanılan andan sonra isə hər iki tərəf Mərkəzi Seçki Komissiyasından (MSK) gələcək məlumatları, sanki cəbhə xəttindən gələn xəbərlər kimi gözləyirdi. Axı ikinci turda qələbə qazanmaq üçün namizədlərdən birinin adi səs çoxluğunu qazanması da kifayətdir...
Səsvermənin keçirildiyi gün tam sakit və ciddi insidentsiz ötüşdü. Prosesin gedişində, əlbəttə ki, xırda pozuntular qeydə alındı. Lakin onlar səsvermənin nəticəsinə heç bir təsir göstərmədi, olsa-olsa, seçicilərin və müşahidəçilərin əhval-ruhyyəsini dəyişdi ...
Məsələn, Yanukoviçin səs verdiyi məntəqəyə toplaşmış kişi jurnalistlərin hamısı FEMEN qadın hərəkatı fəallarının "etiraz aksiyası"nı, yəqin ki,  ləzzətlə izlədi: qurşaqdanyuxarı soyunmuş xanımlar "Bu gün müharibə başlayır", "Ölkəni zorlamağa son qoyun" kimi şüarlar səsləndirdilər. Amma Yanukoviçin "bəxti gətirməyib" - milis "vətənpərvər qızlar"ı saxlayıb bölməyə apardığından, prezidentliyə namizəd bu mənzərəni seyr edə bilmədi.
Ancaq seçkilərin özü Regionlar Partiyasını narazı salmamalıdır. Hər halda, bütün beynəlxalq müşahidəçilər seçkinin ikinci turunun beynəlxalq standartlara uyğun keçirildiyini bəyan ediblər. Bəziləri isə hətta prosesi "valehedici" adlandırıblar. Onların fikrincə, Ukraynada seçkinin azad və şəffaf keçməsi "narıncı inqilabın faydasız olmadığını", ölkədə "güclü demokratik özülün yarandığını" sübut edir.
Məsələn, ATƏT Parlament Assambleyasının prezidenti Joao Soareş Ukraynada keçirilən prezident seçkisini "demokratik seçkinin əla nümunəsi" adlandırıb. MDB Parlamentlərarası Assambleyası, Avropa Şurası Parlament Assambleyası (AŞPA), Avropa Parlamenti, NATO Parlament Assambleyasından olan müşahidəçilər də oxşar qiymət veriblər. Hətta Ukraynanın hazırkı prezidenti, Kiyevin Şevçenko rayonundan səs vermiş Viktor Yuşşenko da dilxor halda da olsa deyib: "Düşünürəm ki, ukraynalılar seçimlərinə görə utanacaqlar. Amma bu demokratiyadır"/.
Bu mərhələdə demokratiyadan xeyir görməyən bir kimsə varsa, o da Yuliya Timoşenkodur. Səsvermənin bitməsindən bir qədər sonra o, məğlubiyyəti etiraf etmədiyini deyib və seçicilərini "hər bir protokol uğrunda mübarizə aparmağa" çağırıb. Seçkidən bir gün sonra isə Timoşenko seçkinin nəticələrindən məhkəməyə şikayət etməyə hazır olduğunu da bəyan edib. Daha bir sutka sonra onun televiziya ilə Ukrayna xalqına müraciət etməyə hazırlaşdığını bildirsə də, nədənsə, müraciət deyilən vaxtda baş tutmayıb. Hamıya aydındır ki, xanım Yuliya bundan sonrakı mərhələdə necə hərəkət etməsi ətrafında götür-qoy edir: beynəlxalq müşahidəçilərin tanıdığı seçkinin nəticələrini rədd etmək, Yanukoviçin komandası ilə alverə getməyə çalışmaq, yoxsa məğrurcasına müxalifətə keçmək?
Yanukoviç Timoşenkonu açıq şəkildə istefaya çağırsa da, bəziləri hesab edir ki, Yuliya Timoşenko Bloku (YTB) seçkinin nəticələrini tanıyacağı təqdirdə, onunla "regionçular"ın Ali Radada koalisiya yaratması mümkündür. Söhbət Timoşenkoya baş nazir postunu qorumağa imkan verəcək koalisiyadan gedir.
Amma digər tərəfdən,  YTB daxilində parçalanma yarandığı haqda məlumatlar dolaşmaqdadır. Parlamentin vitse-spikeri Nikolay Tomenko da başda olmaqla, bir qrup YTB-çi Yanukoviçin qələbəsinin tanınmasını və müxalifətə keçilməsini, digər tərəf isə müqavimətin davam etdirilməsini istəyir.
Timoşenko ilə Yanukoviçin razılığa gəlmə ehtimalı çox azdır. Regionlar Partiyasının nümayəndələri, çətin ki, çoxdan gözlədikləri qələbəni bölüşmək istəsinlər. Üstəlik, onların YTB liderinə inamları da yoxdur. Güman ki, gələcək prezident,  deputat kürsülərini itirmək istəməyən digər siyasi qüvvələri "yoxlayaraq", baş nazirin daha effektiv şəkildə zərərsizləşdirilməsinin yollarını axtaracaq. Məsələn, Regionlar Partiyası fraksiyasının sabiq üzvü, deputat Taras Çornovil düşünür ki, "Bizim Ukrayna" parlamentdəki yeni koalisiyaya daxil olarsa, yeni baş nazir prezident katibliyi rəhbərinin birinci müavini Yuri Yexanurov ola bilər.
Xatırladaq ki, Yexanurov vaxtilə hökumətə rəhbərlik edib.
"Ukrainskaya pravda" isə yazır ki, "Bizim Ukrayna-Xalq Özünümüdafiə" (BUXÖ) fraksiyası baş nazir postuna öz namizədlərini müəyyənləşdirib. Bu, prezidentliyə sabiq namizəd, "Dəyişikliklər cəbhəsi" partiyasının lideri Arseni Yasenyukdur.
Beləliklə, müşahidəçilərin əksəriyyəti belə düşünür ki, Yanukoviç istənilən halda növbədənkənar parlament seçkisinə getməli olacaq. Amma onun nəticəsi Regionlar Partiyasının liderinə də hər hansı konkret zəmanəti vermir. Ali Radanın buraxılması üçün səbəbə gəlincə, bunun üçün Regionlar Partiyasından olan 150 deputatın mandatlarından imtina etməsi kifayətdir.
Amma istənilən halda, Timoşenkonun Yanukoviçə  "başağrısı" olacağına heç kəs şübhə etmir. Birincisi, baş nazir, ən pis halda belə, hələ bir müddət fəaliyyətini davam etdirə bilər. Digər tərəfdən, gözlənilən yerli özünüidarəetmə orqanlarına seçkilərdə də YTB-nin tərəfdarları özlərini yaxşı tərəfdən göstərə bilərlər.
Bunun fonunda Yanukoviç öz gücünə əminlik nümayiş etdirməyə çalışır. O, hələ bülletenlərin hesablanması başa çatmamış xalqı öz qələbəsi münasibətilə təbrik edib. Regionlar Partiyası liderinin sözlərinə görə, onun prezidentliyi dönəmində ölkəni dəyişikliklər gözləyir. Maraqlıdır ki, Yanukoviç Timoşenkonu dəstəkləyən şəxslərin də inamını qazanmağa söz verir.
Lakin Yanukoviçin qələbəni bayram etməyə vaxtı yoxdur. "Düşünürəm, Ukraynanın istənilən prezidenti üçün başlıca məqsəd ölkəni birləşdirməkdir - Şərq və Qərbi, Şimal və Cənubu. Bizim vətəndaşlarımız bir xalq olaraq birləşməlidir. Bu məqsədə nail olmaq mənim üçün başlıca vəzifədir", - deyə Yanukoviç qeyd edib.
Amma cəmiyyətdəki parçalanmanın aradan qaldırılması prezident Yanukoviçin qarşısında duran ən çətin problem deyil. Çünki əvvəla, bu, bir ilin işi deyil. İkincisi isə düşünmək olar ki, ölkədə qismən də olsa, siyasi sabitliyin yaranacağı, iqtisadi vəziyyətin normallaşacağı təqdirdə bu problem tədricən həllini tapacaq.
Amma bu, baş verməsə, Yanukoviç Viktor Yuşşenkonun taleyini yaşaya bilər. Unutmayaq ki, prezident seçkisinin ikinci turunda səsini Regionlar Partiyasının liderinə verən ukraynalıların bir qisminin Yanukoviçdən heç də xoşu gəlmir. Sadəcə, onların Timoşenkoya nifrəti daha çoxdur. Bəzi ukraynalı politoloqlar doğru olaraq belə fikirdədirlər ki, əgər seçkiöncəsi Timoşenko ilə Yuşşenko ümumi dil tapsaydılar, Yanukoviçin taleyinin necə olacağı bilinməzdi. Amma bu artıq keçilmiş mərhələdir. İndi gələcək haqda düşünmək lazımdır. Və bu mərhələdə ukraynalı siyasətçilərin əksəriyyəti anlayır ki, istənilən halda kompromisə gedilməlidir. Əks təqdirdə, ölkədə siyasi və iqtisadi böhran daha da dərinləşəcək, bunun fəsadları isə daha ağır olacaq. Bu isə artıq "narıncı" yox, əsl inqilaba yol aça bilər.
Hazırda hakim olan düşüncələrdən biri də ondan ibarətdir ki, Yanukoviç Ukraynanı Avropa İttifaqına inteqrasiya yolundan döndərməyəcək. "The Washington Post" qəzeti yazır ki, Yanukoviç 2004-cü ildə yaşananlardan dərs çıxarıb və indi özünü, güman ki, Putinlə yox, Ukraynanın nəhəng sənayeçiləri ilə eyniləşdirir.
"The Guardian" və bir sıra digər Qərb KİVi isə bu fikirdədirlər ki, bu dəfə Rusiya seçki prosesinə müdaxilə etməyib.
Həqiqətən də, bu dəfə Kreml Kiyevdə baş verənlərdən nəzərəçarpacaq dərəcədə kənar dayandı. Amma bu, daha çox, əvvəlcədən yaxşıca düşünülmüş taktikaya bənzəyir.
Həqiqətən də Yanukoviç prezident kimi çətin ki Qərblə birbaşa qarşıdurmaya getsin. Çünki Rusiya bunun əleyhinədir: Moskva 2004-cü ilin "narıncı" inqilabına görə açıq revanş siyasətinin hansı fəsadlara səbəb ola biləcəyini yaxşı dərk edir. Ukraynanın gələcəyi yalnız xarici siyasətdə çoxistiqamətlilikdən asılıdır və bu həm öz istədiyinə nail olub (söhbət Rusiya enerjidaşıyıcılarının Qərbə nəqli,  Ukraynada rus dilinin statusu və s.-dən gedir) "qaz yumruğu"nu gizlədəcək Rusiyanı, həm də son vaxtlar Ukraynada yaşanan problemləri müəyyən ehtiyatla izləyən Qərbi qane edərdi. "Mənim siyasətimdə əsas prinsip Ukraynanın milli maraqları olacaq. Mən Rusiya və Avropa ilə balanslaşdırılmış münasibət qurmağa çalışıram", - deyə Yanukoviç gələcək planları haqda CNN telekanalına müsahibəsində bildirib. Gələcək prezident Ukraynanın NATO ilə yaxınlaşmaq kursunu da davam etdirəcəyini söyləyib. Bununla yanaşı, o, alyansa üzvlük məsələsinin referendumla həll olunmasını vacib adlandırıb.
Amma əlbəttə ki, Moskvaya doğru nəzərəçarpacaq eyhamlarsız keçinmək mümkün olmayacaq. Məsələn, Yanukoviç artıq GUAM-ın fəaliyyətinin aktual olmadığını bəyan etməyə macal tapıb. Hər halda, Gürcüstan, Ukrayna, Azərbaycan və Moldovanı özündə birləşdirən bu qurumun Rusiyaya qarşı yarandığı, onun postsovet məkanına təsir imkanlarını azaltmaq üçün nəzərdə tutulduğu fikrinə daim rast gəlinir.
Kiyev-Bakı əməkdaşlığına gəlincə, düşünmək olar ki, Ukraynada yeni prezidentin seçilməsi bu məsələyə heç bir təsir göstərməyəcək. İki ölkə arasında münasibətlər bundan sonra da eyni templə inkişaf edəcək. Üstəlik, Yanukoviçin özü də artıq Azərbaycanın ANS telekanalına müsahibəsində Azərbaycanla əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduğunu bildirib.

3,48 ПРОЦЕНТА, КОТОРЫЕ ИЗМЕНИЛИ УКРАИНУ
Поменяет ли Киев политическую ориентацию после того, как на смену "оранжевым" к власти пришли "синие"?
"На этих выборах мы сделали первый шаг к объединению страны, что очень важно и что очень нужно", - заявил лидер Партии регионов Украины Виктор Янукович. Заявил по-русски. В штабе другого кандидата в президенты, премьер-министра Юлии Тимошенко этот факт незамеченным, естественно, не оставили.
В том или ином случае, Украина все так же разделена на два лагеря. И это печальное обстоятельство, пожалуй, лучше всего иллюстрируют итоги второго тура президентских выборов, на которых Виктор Янукович, набравший 48,95% голосов жителей Украины, как будто не совсем выиграл, а премьер-министр Юлия Тимошенко, заручившаяся поддержкой 45,47%, как будто не совсем проиграла...
Конечно, в современной истории можно найти примеры, когда кандидаты на главный пост в стране приходили к финишу с еще меньшей разницей в набранных голосах избирателей. Но для Украины, обуреваемой в последние годы различными противоречиями, эти 3,48%, принесшие, как дипломатично выразился на второй день после голосования президент России Дмитрий Медведев, "успех" Виктору Януковичу, говорят об очень многом.
По напряженности второй тур президентских выборов в Украине превзошел все ожидания. И она тем более усиливалась, что было понятно - самое интересное начнется именно после дня голосования. Когда же начался подсчет голосов, сообщений, поступающих от украинского ЦИК, ждали как вестей с фронта. Ведь для победы во втором туре кандидату достаточно было получить простое большинство голосов.
Само же 7 февраля прошло довольно мирно и без серьезных инцидентов. Мелкие нарушения, конечно, были, но на результаты голосования они не повлияли. Разве что только на настроение избирателей и наблюдателей... Так, например, всем журналистам мужского пола, находившимся на избирательном участке, где голосовал Янукович, наверняка понравилась "акция протеста" активисток женского движения Femen, которые разделись до пояса и начали выкрикивать лозунги "Сегодня начнется война", "Хватит насиловать страну". Лидеру Партии регионов "не повезло" - он с "девушками-патриотками", которых задержали и доставили в милицию, разминулся.
Но даже несмотря на это, Виктору Януковичу грех жаловаться. Самое главное, что все международные наблюдатели дружно признали второй тур президентских выборов в Украине соответствующим международным стандартам, а некоторые и вовсе даже высказали восторженные оценки. Вроде тех, что "свободные и прозрачные" выборы в Украине и есть главное доказательство того, что "оранжевая" революция не прошла даром, а страна покоится на прочном "демократическом фундаменте". Так, президент Парламентской ассамблеи ОБСЕ Жоао Соареш назвал голосование в Украине "впечатляющим примером демократических выборов". С аналогичными позитивными оценками выступили также наблюдатели от Межпарламентской ассамблеи СНГ, Европарламента, ПАСЕ и Парламентской ассамблеи НАТО. Даже действующий президент Украины Виктор Ющенко, голосовавший в Шевченковском районе Киева, мрачно отметил: "Я считаю, что украинцам будет стыдно за свой выбор, но это тоже демократия"…
Кому в таком случае демократия явно не пошла на пользу, так это Юлии Тимошенко, которая вскоре после завершения голосования заявила, что не признает поражения во втором туре выборов президента страны, и призвала своих сторонников бороться за "каждый протокол". Также на следующий день после выборов глава БЮТ дала понять, что готова опротестовать результаты в суде. Еще через сутки Тимошенко пообещала выступить с телеобращением к украинскому народу, которое, однако, в обозначенный срок не состоялось. По всему было видно, что леди Ю мучительно размышляет, как ей быть дальше: продолжать борьбу в условиях, когда международные наблюдатели признали легитимность выборов, попытаться поторговаться с командой Януковича или же с гордо поднятой головой удалиться в оппозицию?
Несмотря на открытый совет Тимошенко со стороны Януковича готовиться к отставке, все-таки появились предположения, что в обмен на признание победы главы Партии регионов БЮТ может потребовать от "регионалов" создать такую коалицию в раде, которая позволила бы Тимошенко сохранить кресло премьера. Одновременно с этим стало известно о намечающемся расколе в рядах БЮТ, где часть депутатов во главе с вице-спикером Николаем Томенко выступила за признание победы Януковича и переход Тимошенко в оппозицию, а другие уговаривали леди Ю продолжать сопротивление.
То, что Тимошенко и Янукович смогут договориться, кажется маловероятным. Вряд ли сторонники Партии регионов захотят делиться своей долгожданной победой, да и к главе БЮТ у них, как понятно, доверия нет. Скорее всего будущий президент попытается "прощупать" другие политические силы страны, которые не хотят лишаться своего депутатского статуса, на вопрос того, каким образом можно быстро и эффективно "нейтрализовать" премьер-министра. Так, например, бывший член фракции Партии регионов, народный депутат Тарас Чорновил предположил, что если "Наша Украина" будет включена в новую коалицию в парламенте, то премьер-министром может стать первый замглавы Секретариата президента Юрий Ехануров, которому эта работа уже знакома. А вот, как сообщает "Украинская правда", во фракции НУНС в Верховной раде нашли собственного кандидата на должность премьер-министра - бывшего кандидата в президенты, лидера партии "Фронт перемен" Арсения Яценюка.
Таким образом, большинство наблюдателей сходятся во мнении, что Януковичу все-таки придется пойти на досрочные парламентские выборы, результат которых ему, впрочем, также твердо ничего не гарантирует. Что до причины роспуска парламента, то ею может, например, послужить то, что 150 депутатов из фракции Партии регионов сложат свои мандаты.
Тимошенко же, "засевшая" в оппозиции, будет способна доставить Януковичу немало хлопот. Во-первых, даже при самом неблагоприятном для нынешнего премьера раскладе ее правительство еще продержится у власти некоторое время. Более того, как ожидается, сторонники БЮТ могут показать довольно неплохой результат на грядущих выборах в местные органы власти.
Янукович на этом фоне пытается демонстрировать уверенность в собственных силах и даже еще до окончательного подсчета бюллетеней поздравил народ со своей победой. По словам главы Партии регионов, который должен стать главой Украины, страну ждут перемены. Примечательно, что Янукович также пообещал завоевать доверие тех, кто поддерживал Тимошенко.
Однако на празднование своей победы у Януковича времени нет. "Считаю, что самой главной задачей для любого президента Украины является объединение страны - Востока и Запада, Севера и Юга, объединение наших граждан в единый народ. Достижение этой цели является моей главной задачей", - заявил победитель. Но преодоление раскола в обществе - это не самая сложная задача, которая встанет перед Януковичем-президентом. Во-первых, это, конечно, дело не одного даже года, а, во-вторых, думается, что все различия начнут сглаживаться сами собой, как только в стране воцарится хотя бы кажущаяся политическая стабильность и начнет выправляться экономическая ситуация.
Если же этого не произойдет, у Януковича будут все шансы разделить судьбу уходящего в отставку Виктора Ющенко. Ведь не стоит забывать, что среди граждан Украины, отдавших в ходе второго тура свои голоса за лидера Партии регионов, много таких, которым Янукович вовсе даже не нравится. Просто Тимошенко… им не нравится еще больше. Также некоторые украинские политологи верно отмечают тот факт, что неизвестно, как бы дальше сложилась политическая судьба главы Партии регионов, если бы Тимошенко и Ющенко смогли найти общий язык.
Но это, как говорится, дело прошлого, а в нем ничего изменить нельзя. Необходимо думать о будущем. И тут большинство украинских политиков все-таки осознают, что так или иначе, но им придется научиться идти на компромиссы и даже жертвы, ведь альтернатива этому - усугубление политического и экономического кризиса в стране, что в свою очередь может привести к непредсказуемым последствиям. Например, к настоящей, а вовсе не "оранжевой" революции.
Тем временем раздаются предположения, что Янукович, скорее всего, не откажется от курса Украины на интеграцию в Европейский союз. Как отмечает The Washington Post, "Янукович извлек урок из событий 2004 года и ныне идентифицирует себя скорее с крупными украинскими промышленниками, чем с Путиным". "Россия не вмешивалась в процесс", - пишет издание The Guardian, и ему вторят многие другие западные СМИ. Кремль на сей раз действительно держался заметно в стороне от происходящих в Киеве политических "баталий". И это похоже на заранее продуманный ход.
Янукович в качестве президента и впрямь вряд ли будет идти на конфронтацию с Западом. Но так он будет поступать именно с благословения России, которая не может не понимать, чем может обернуться открытый "реванш" за "оранжевую" революцию 2004 года. Безоблачное будущее Украины может обеспечить только многовекторность внешней политики, что устроит и Кремль, который, получив свое в разумных пределах (это касается и транзита российских углеводородов на Запад, и статуса русского языка в Украине, и др.), спрячет за спину "газовый кулак", и Запад, который последнее время уже начал взирать на обуреваемый различными проблемами и склоками Киев с некоторой опаской. "Главным принципом моей политики будут национальные интересы Украины. Я постараюсь выстроить сбалансированные отношения между Россией и Европой", - поделился Янукович с CNN своими планами. Будущий президент также сказал, что Украина продолжит курс на сближение с НАТО, однако вопрос о вступлении в Альянс должен быть решен на всенародном референдуме
Хотя без показательных экивоков в сторону Москвы, конечно, не обойдется. Так, например, Янукович уже успел назвать неактуальной деятельность ГУАМ. И тут достаточно отметить, что эта международная организация, которая объединяет Грузию, Украину, Азербайджан и Молдову, всегда рассматривалась Россией как попытка покушения на ее влияние на постсоветском пространстве.
Что же касается сотрудничества Киева и Баку, то думается, что избрание нового президента в Украине никак на нем не отразится - отношения между двумя государствами и впредь будут развиваться теми же темпами. Тем более что сам В.Янукович уже заявил в интервью азербайджанскому телеканалу ANS о своей заинтересованности развивать сотрудничество с Азербайджаном.