QLOBAL TƏHLÜKƏSİZLİK TƏHLÜKƏDƏDİR
İlham Əliyevin Münhen forumundakı çıxışı beynəlxalq aləmin güney Qafqazdakı problemlərə diqqətini artırıb
Fevralın əvvəlində Münhendə təhlükəsizlik üzrə 46-cı beynəlxalq konfrans keçrilib. Son onillikdə bu forum sözügedən problemlər sahəsində dünyanın ən nüfuzlu beynəlxalq tədbirlərindən birinə çevrilib. O, hətta qeyri-formal olaraq, "Təhlükəsizlik Davosu" adını da alıb. Hər il dünyanın müxtəlif yerlərindən aparıcı siyasi xadimlər və ekspertlərin toplandığı konfransda müasir dövrün və gələcəyin təhlükəsizliklə bağlı aktual problemləri müzakirə olunur. Bu dəfə təşkilatçılar dünyanın 40-dan artıq ölkəsindən tədbirə qatılmış, təxminən 300 yüksək rütbəli nümayəndənin diqqətini bu problemlərə yönəltməyə qərar veriblər: "Enerji təhlükəsizliyi və qlobal qüvvələr nisbətinin yerbəyer edilməsi", "Avropanın və qlobal təhlükəsizliyin gələcəyi", həmçinin "Silahlanmaya nəzarətin və nüvə silahının yayılmamasına dair Müqavilənin gələcəyi. "Qlobal sıfır" variantı mümkündürmü?"
Qeyd edək ki, hər il Münhendə təhlükəsizlik siyasəti üzrə konfransın keçirilməsi ənənəsi 1962-ci ildə böyük alman naşiri və ictimai xadimi Evald fon Klyayst tərəfindən qoyulub. Əvvəlcə toplantılar NATO-ya üzv ölkələrin müdafiə nazirləri səviyyəsində keçirilirdi - onlar Transatlantik tərəfdaşlıq problemlərinə dair müzakirələr aparırdılar. Bavariya Sosial-Xristian İttifaqının himayəsi altında və maliyyəsi ilə təşkil olunan tədbir 1993-cü ilədək hərbi məsələlər üzrə konfrans adlanırdı. 1998-ci ildən isə tədbir AFR tərəfindən - Müdafiə Nazirliyinin büdcəsindən maliyyələşdirilməyə başlandı.
Beləliklə, 30 ildən artıq müddətdə Münhendə keçirilən təhlükəsizlik forumu NATO-nun qapalı tədbiri olub. Zaman keçdikcə, o, əhatəsini Rusiyanın (1995-ci ildən), həmçinin, MDB, Baltikyanı ölkələr, Mərkəzi və Şərqi Avropa, Sakit okean regionu, Cənubi Asiya və Yaxın Şərq hesabına xeyli böyüdüb. Bununla konfransın gündəliyinə daxil olan məsələlər də kifayət qədər çoxalıb. Hazırda orada dünya siyasətinin beynəlxalq terrorla mübarizə, BMT, ATƏT və NATO-da islahatlar, "qaynar nöqtələr"də situasiyanın tənzimlənməsi, regional və qlobal təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi kimi aktual məqamlar əksini tapır.
1998-ci ildə Evald fon Klyayst konfransa son dəfə sədrlik edib. 1999-2008-ci ildərdə bu rolu Almaniyanın sabiq kansleri Helmut Kolun xarici və müdafiə məsələləri üzrə məsləhətçisi olmuş Horst Telçik icra edib. 2009-cu ildən isə konfransa almaniyalı hüquqşünas Volfqanq İşinqer rəhbərlik edir. Hüquq müdafiəçisi olan İşinger vaxtı ilə Almaniyanın ABŞ-da və Böyük Britaniyadakı səfirliklərinə rəhbərlik edib.
Münhen forumunun ənənələrinə qeyri-formal dialoqlar, iştirakçılar arasında görüşlər, təhlükəsizlik si-yasəti sahəsində ideyaların perspektivlərinin müzakirəsi kimi məsələlər daxildir. Bu müzakirələr sonradan müxtəlif çoxtərəfli formatlar çərçivəsində inkişaf etdirilir. Konfrans iştirakçılarının konkret qətnamə qəbul etməmələrinə, tədbirin sonunda isə hətta birgə kommünikenin belə qəbul edilməməsinə baxmayaraq, Münhen konfransı mövcud olduğu illər ərzində aktual siyasi, iqtisadi-siyasi məsələlərin həllində vacib beynəlxalq foruma çevrilib.
Bu il Münhen konfransının iştirakçları arasında (onlar əsasən, müdafiə nazirləri, aparıcı dövlətlərin xarici işlər nazirəri, parlamentarilər, tanınmış hərbi ekspertlər olur) Əfqanıstan prezidenti Həmid Kərzai, BMT-nin Baş katibi Pan Gi Mun, NATO-nun Baş katibi Anders foq Rasmussenlə yanaşı, Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev də olub. İ.Əliyevin bu nüfuzlu tədbirə dəvət alması ölkəmizin hazırkı beynəlxalq təhlükəsizlikdəki rolunun göstəricisidir. O, bu rolu nəhəng neft və qaz ixracatçısı olması ilə yanaşı, həm də Şimal-Cənub və Şərq-Qərb geosiyasi kəsişməsində tutduğu strateji mövqeyi ilə qazanıb.
Erməni lobbiçilərinin gücü və diasporunun səylərinə baxmayaraq, Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan tədbirə dəvət olunmayıb və orada çıxış imkanı qazana bilməyib. Nəticədə, Sarqsyan miqyasına görə, Münhen konfransı ilə müqayisə olunmayacaq dərəcədə kiçik seminara qatılmaqla kifayətlənib. Söhbət Münhen konfransı ilə eyni vaxtda Londonda təşkil edilmiş Böyük Britaniya Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutundakı "Cənubi Qafqazda dəyərlər və təhlükəsizlik" seminarından gedir.
İlham Əliyevə gəlincə, o, Münhen konfransında "Təbii resursların təhlükəsizliyi və dəyişən qlobal güc" mövzusunda müzakirələrə qatılıb. Müasir dünya üçün enerji təhlükəsizliyinin əhəmiyyətindən danışan prezident Azərbaycanın bu istiqamətdəki siyasəti və uğurlarından söz açıb. O, dünyanın aparıcı enerji şirkətləri ilə birlikdə neft və qaz hasilatı sahəsində reallaşdırılan nəhəng layihələrdən danışıb, məhz onların sayəsində Azərbaycanın bu bazarın aparıcı üzvünə çevrildiyini söyləyib. İ.Əliyev bildirib ki, Azərbaycanda hasil olunan neft və qazın nəqlindəki sabitlik, etibarlılıq müxtəlif istiqamətlərdə boru xətlərinin diversifikasiyası ilə təmin olunur.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqda da danışan prezident bunun regionda əməkdaşlığın inkişafına, sülh və sabitliyə ciddi maneə yaratdığını qeyd edib. O, Ermənistanın təcavüzkar siyasəti nəticəsində Azərbaycan ərazilərinin bir hissəsinin işğal olunduğunu, 1 milyon azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini konfrans iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb. "Münaqişə yalnız Azərbaycanın beynəlxalq aləm tərəfindən tanınmış ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll edilə bilər", - deyə İlham Əliyev bildirib.
Bunun ardınca aparılan müzakirələrdə Almaniyanın nəhəng enerji şirkəti olan RWE-nin icraçı direktoru Yurgen Qrossman, Fransanın AREVA şirkətinin baş icraçı direktoru Ann Laverjon, ABŞ dövlət katibinin birinci müavini Ceyms Steynberq, Rusiya Dövlət Duması sədrinin müavini Valeri Yazev də qatılıblar. Yekunda Azərbaycan prezidenti tədbir iştirakçılarının suallarını cavablandırıb.
Qeyd edək ki, İ.Əliyev konfransdakı çıxışından əvvəl Almaniyaya rəsmi səfəri çərçivəsində kansler Angela Merkellə görüşüb. Münhendə prezident Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlu, ABŞ dövlət katibinin birinci müavini Ceyms Steynberqlə də bir araya gəlib. Hər iki görüşdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı vəziyyət, ikitərəfli münasibətlər və vacib regional məsələlər müzakirə edilib. Bundan başqa, Azərbaycan prezidenti İranın xarici işlər naziri Mənüçöhr Mottəki və digər şəxs-lərlə də görüşlər keçirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, budəfəki Münhen konfransında iki il əvvəl Vladimir Putinin və ya ötən il ABŞ-ın vitse-prezidenti Cozef Baydenin çıxışlarına bənzər sensasion çıxışlara rast gəlinməyib. Xatırladaq ki, Putinin 2 il əvvəlki çıxışı, az qala, "soyuq müharibə"nin elan edilməsi kimi qiymətləndirilmişdisə, Bayden çıxışında Amerika-Rusiya münasibətlərinin "yeniləşdiyini" bəyan etmişdi.
Münhen konfransı iştirakçılarının və dünya KİV-in diqqətini Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Larvovun çıxışı cəlb edib. O, Moskvanın qitənin təhlükəsizlik arxitekturasını yeniləməklə bağlı təklifini yeni reallıqlarla əsaslandırıb: "Son 20 ildə Avropanın təhlükəsizliyi bütün parametlər üzrə ciddi şəkildə laxlayıb. Avratlantik məkanda qarşıdurmalı yanaşmalara tələbat azalıb". Nazir çətinləşən situasiyanı "ATƏT-in həyat qabiliyyətini itirməsi" ilə əsaslandırıb. Lavrovun fikrincə, bu təşkilat avratlantik məkanda təhlükəsizliyin bütövlüyünü təmin etməyə qadir deyil. Söhbət ATƏT üzvlərindən birinin təhlükəsizliyinin, təşkilatın digər üzvünün təhlükəsizliyinin pozulması hesabına təmin olunmasının qeyri-mümkünlüyü prinsipindən gedir.
Buna cavab olaraq, amerikalılar dövlət katibinin müavinləri Filipp Qordon və Ceyms Steynberqin simasında hazırkı mərhələdəki problemlərin mövcud institutlar əsasında həllinin daha məqsədəuyğun olduğunu bildiriblər. Bununla yanaşı, onlar Rusiyanın narahatlığının əsaslı olduğunu da etiraf ediblər. Həmçinin Amerika tərəfi hesab edir ki, indiki mərhələdə problemlərin ATƏT və ya Rusiya-NATO Şurası çərçivəsində həllini daha məntiqi hesab edir. ABŞ Rusiya tərəfindən təklif olunan müqavilənin situasiyanı düzəltmək üçün effektiv üsul olacağına əmin deyil. ABŞ tərəfi sual edir: uzun müzakirələrdən son-ra sənədin imzalanması, daha sonra isə 55 ölkə tərəfindən ratifikasiya olunması halında belə, onun icrasına kim nəzarət edəcək? Amma Vaşinqton Rusiyanın təkliflərinin müzakirəsinin də əleyhinə deyil.
Münhen konfransını işıqlandıran dünya KİV yazır ki, Rusiya ABŞ-ın Rumıniyada Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) Sistemi yerləşdirmək planından narahatlığını ifadə edibsə, NATO-nun Baş katibi Rasmussen, öz növbəsində, Rusiyanın yeni hərbi doktrinasının özündə reallığı əks etdirmədiyini bildirib. O, doktrinada NATO-nun Şərqə doğru genişlənməsinin Moskvaya təhlükə olması haqda yer almış fikirlərlə razılaşmadığını söyləyib. "NATO Rusiyanın düşməni deyil", - deyə Rasmussen qeyd edib.
Konfransda əvvəllər də olduğu kimi, hər hansı yekun sənədin qəbulu nəzərdə tutulmamışdı. Sadəcə, aktual problemlərlə bağlı bilavasitə dialoqun aparılması vacib idi. Çünki heç şübhəsiz, təhlükəsizlik, xarici siyasət və hərbi strategiyanın qurulması zamanı Münhendəki əhval-ruhiyyə, dövlətlərin bu və ya digər məsələlərə yanaşmada ortaya qoyduqları əsaslar və arqumentlər mütləq nəzərə alınacaq.
Odur ki, İlham Əliyevin 46-cı Münhen Konfransında iştirakı yalnız bilavasitə Güney Qafqaz üçün təhlükə yaradan problemlərə diqqət çəkməyib. İndi alınmış məlumatlar və təəssüratlar əsasında Bakı bu sahədə siyasətini daha dəqiq qura biləcək.

GLOBAL SECURITY AT RISK
Ilham Aliyev's speech at the representative forum in Munich boosted international attention to the problems of the South Caucasus
In early February, Munich hosted the 46th International Conference on Security Policy. In recent decades, this forum has become the most important and influential international event on this issue - it is even informally dubbed "the Davos of security policy". The conference, which annually brings together leading political figures and experts from around the world, discusses the most pressing security issues of the present and the future. This time, the organizers decided to draw the attention of about 300 high-ranking participants from over 40 countries to the following issues: "Resource Security and Shifting Global Power", "The Future of European and Global Security" and "The Future of Arms Control and the NPT. Is Zero Possible?"
The tradition of holding the annual Munich Conference on Security Policy was founded by Germany's largest publisher and public figure Ewald von Kleist in 1962. Initially, it was planned as a meeting of defence ministers of NATO member countries with the aim of expert advice on transatlantic partnership. Conferences were held under the auspices and with the sponsorship of the Christian Social Union of Bavaria and were called conferences on military affairs until 1993. Since 1998, the event has been funded by the government of Germany from the Defence Ministry's budget.
Thus, the forum on security in Munich was a closed NATO meeting for more than 30 years. Over time, the geographical coverage of the conference significantly increased to include Russia (since 1995), the CIS and Baltic States, Central and Eastern Europe, Asia-Pacific, South Asia and the Middle East. The agenda also expanded considerably. Currently, it includes such topical issues of world politics as international terrorism, reform of the UN, the OSCE and NATO, the situation in "hot spots" and the strengthening of regional and global security.
In 1998, Ewald von Kleist presided over the conference for the last time. In 1999-2008, this role was played by Horst Teltschik, a former adviser to German Chancellor Helmut Kohl for foreign and defence affairs. Since 2009, the conference has been chaired by a German lawyer, human rights activist and West Germany's former ambassador to the US and the UK, Wolfgang Ischinger.
An informal dialogue, personal contacts between participants and the discussion of promising ideas in the field of security policy, which are further developed within various multilateral formats, are in the tradition of the Munich Forum. Although the conference does not take specific decisions and does not even adopt a joint communique after the meeting, the Munich conference has become an important international forum to resolve current political and politico-economic issues.
This year, Azerbaijan's President Ilham Aliyev participated in the Munich conference (mostly defence ministers, foreign ministers of leading states, parliamentarians and prominent military experts) along with Afghan President Hamid Karzai, UN Secretary General Ban Ki-moon and NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen. The invitation to the leader of Azerbaijan to take part in this prestigious forum reflects the role that our country currently plays in the context of international security as a major exporter of oil and gas and due to Azerbaijan's strategic location at the geopolitical North-South and East-West crossroads.
Armenian President Serzh Sargsyan did not receive such an invitation despite lobbying and efforts by the Armenian diaspora. He was forced to participate only in events incomparable with the Munich conference, for example, in a seminar by the British Royal Institute of International Affairs "Values and Security in the South Caucasus", which took place in London almost at the same time.
President Ilham Aliyev delivered a speech at the Munich conference during discussions on the topic "Resource Security and Shifting Global Power." Speaking about the importance of energy security for the modern world, Aliyev mentioned the policies and achievements of Azerbaijan in this direction and the successful implementation of world-scale oil and gas projects with leading energy corporations, which turned our country into a key player on this market. The head of state noted that the stability and reliability of oil and gas produced in Azerbaijan are secured by the diversification of pipelines in different directions.
Referring to the Armenian-Azerbaijani Nagornyy Karabakh conflict, President Ilham Aliyev noted that this problem is a serious obstacle to peace, security and development of cooperation in the region. He stressed that as a result of Armenia's aggressive policy, part of Azerbaijani territory has been occupied and one million Azerbaijanis have become refugees and internally displaced persons. "The conflict can be resolved only within the internationally recognized borders of Azerbaijan," Ilham Aliyev said.
The ensuing discussion was joined by the chief executive officer of Germany's largest energy company RWE, Juergen Grossmann, the chief executive officer of the French company AREVA Anne Lauvergeon, US Deputy Secretary of State James Steinberg and the deputy chairman of Russia's State Duma, Valeriy Yazev. In conclusion, the Azerbaijani head of state answered questions from participants.
Prior to his speech at the security conference, President Ilham Aliyev held talks with Chancellor Angela Merkel as part of his official visit to Germany. In Munich, the president also met with Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu and US Deputy Secretary of State James Steinberg to exchange views on the situation surrounding the settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagornyy Karabakh conflict, bilateral relations and important regional issues. In addition, the president of Azerbaijan spoke to Iranian Foreign Minister Manuchehr Mottaki, etc.
However, this time the Munich conference did not witness sensational statements like the speech that Putin made two years ago - it was seen almost as the beginning of a new "Cold War" - or last year's speech by US Vice President Joe Biden who announced the "resetting" of US-Russian relations.
The attention of the participants and the international media was focused on Russian Foreign Minister Sergey Lavrov who explained Moscow's idea of supplementing the contractual and legal architecture of security in the continent with new realities. "Over the past 20 years, European security has been seriously shattered by all parameters," the Russian diplomat said, noting that "the demand for confrontational approaches in the Euro-Atlantic area" has fallen. The Russian foreign minister described the situation as "atrophy of the OSCE." This organization, in his view, is unable to realize the principle of the indivisibility of security throughout the Euro-Atlantic area. The issue is about the principle according to which the security of a member of the OSCE cannot be ensured to the detriment of the security of another member country of the organization.
In response, the US deputy secretaries of state, Philip Gordon and James Steinberg, without questioning Russia's concerns, noted that for the time being, it is more logical to address the current and emerging issues based on existing institutions, for example, within the framework of the OSCE or the Russia-NATO Council. The United States is not convinced that the Russian-backed treaty will be "an effective way to improve the situation." It was noted that even if the document is signed after long discussions and then ratified by 55 countries, "who will monitor its implementation?" Nevertheless, Washington is not shutting the door to discuss Russian proposals.
The journalists, covering the Munich conference, noted that if Russia expressed concern over plans to deploy US missile defence systems in Romania, NATO Secretary General Rasmussen said that Russia's new military doctrine, according to which the expansion of NATO to the East is a threat to Moscow, did not reflect the reality. "NATO is not an enemy of Russia," he said.
The conference, as before, did not plan to adopt any final documents. A direct dialogue on topical issues was more important. However, the attitudes, expectations and interests of different states, as well as arguments and counterarguments will certainly be taken into account while developing these or other security-related decisions and shaping the foreign policy and military strategy. Ilham Aliyev's participation in the 46th Munich conference not only drew attention to issues directly affecting the security of the South Caucasus, but, in light of impressions and information, will allow Baku to develop a more accurate policy in this area.