DİRİLİK SUYU - ZƏM-ZƏM
"Əl-Haram" məscidinin həyətində olan bu bulağın möcüzəvi təsiri Allahın böyüklüyü və rəhmliliyindən xəbər verir
Müəllif: Arif HÜSEYNOV BAKI
Məkkə şəhərində müsəlmanların əsas məscidi olan «Əl-Haram»ın iç həyətində bir bulaq var. O, Qara daşdan 18 metr aralıdadır. Həmin bulağın suyu Zəmzəm dünyanın möcüzələrindən biri kimi dəyərləndirilir. Kəbə də həmin yerdədir. Kəbə yaxınlığında ilk məscid 638-ci ildə tikilmişdir. İndiki məsjid isə 1570-ci ildən məlumdur. Həmin məscid mövcud olduğu dövrdən dəfələrlə təzədən qurulduğundan, ilk tikilidən çox az şey qalıb. «Əl-Haram» məscidinin əvvəllər altı minarəsi olub. İstanbuldakı Göy məscid üçün də altı minarə tikildikdən sonra, Sultan Əhməd müqəddəs «Əl-Haram» məscidinin dünyada bütün məscidlərdən seçilməsi üçün onun yeddiminarəli olması barədə göstəriş vermişdi. Hazırda Haram məscidi sahəsi 309 min kvadratmetr olan böyük bir tikilidir. 1980-ci ildə bu məscid yenidən qurulan zaman ona cənub-qərbdən bitişik ikiminarəli korpus da inşa olunmuşdur. Hazırda bu məscidin doqquz minarəsi vardır. Onlar 95 metr hündürlükdədir. Məscidin 4 giriş qapısından savayı daha 44 digər giriş qapısı da mövcuddur. Məscid binasında 7 eskalator qurulmuşdur. Onun havası kondisionerlər vasitəsilə təzələnir. Məsciddə bir dəfəyə 700 min nəfərədək adam namaz qıla bilir.
Əfsanə və rəvayətlər
Zəm-Zəm suyunun çıxma tarixi Böyük Tanrının iki peyğəmbərnin - İbrahimin və onun oğlu İsmayılın adı ilə əlaqələndirilir. Ərəb rəvayətlərinə görə, İbrahimin arvadı Saranın uşağı olmurmuş. Bu səbəbdən də o, əri İbrahimə təzə arvad almasını tövsiyə edirmiş. Arvadı Saranın sözündən çıxa bilməyən İbrahim Saraya Misir fironunun peşkəş etdiyi kənizi Həcərlə evlənibmiş (Həcər adının hərfi mənası «Daş» deməkdir).
Bir müddət sonra Həcər İsmayıl adlı bir oğlan uşağı doğandan sonra lovğalanaraq Saraya acıq verməyə başlayır. Sara buna dözməyib İbrahimə şikayətlənir, Həcəri oğlu İsmayıl ilə birlikdə səhraya qovmasını istəyir. İsmayılı olduqca çox sevən İbrahim Saranın təklifini qəbul etmək istəməsə də, Allahın Saranın sözünə baxmaq əmrindən sonra belə bir addım atmağa məjbur olur. O, Həcəri İsmayıl ilə birlikdə aparıb səhranın su tapılmayan bir yerinə qoyur. Yemək və su ehtiyatı tükəndikdən sonra, Həcər su axtarışına başlayır. O, yaxınlıqdakı Səfa dağına qalxıb ətrafa göz gəzdirir ki, bəlkə kimisə görə bildi. Amma gözünə heç kim dəymədiyindən, Səfa dağından aşağı enib dərəboyu qaçaraq Mərv dağına qalxır. O, iki dağ arasındakı yolu Allahdan kömək diləyə-diləyə yeddi dəfə qət edir. Nəhayət, qulağına Tanrı dərgahından belə bir səs gəlir: «Su var». Bunu eşidən Həcər dərhal oğlu İsmayılın yanına qayıdır və görür ki, uşağın yanında həyatverici təmiz su qaynayır. Su, mələk Jəbrayılın dabanı ilə yer qabığında açdığı dəlikdən qalxırdı. O, kiçik bir göl yaratmışdı. Beləliklə, Həcər və İsmayıl qadir Allahın mərhəməti sayəsində müqəddəs torpaqda ömür sürməyə başlayırlar.
Digər bir rəvayətə görə, oğlunun susuzluqdan həyatdan gedəcəyi təhlükəsindən sinirlənən Həjər, uşağı ovutmaq üçün qumu əlləri ilə özünə tərəf çəkərək, «zəm-zəm», yəni «gəl-gəl» deyəndən sonra, möjüzə baş vermiş və həmin yerdən su fışqırmağa başlamışdır. Digər rəvayətlərin olduğu da məlumdur.
Dünyada ən yaxşı
İrəlidə deyildiyi kimi, Zəm-Zəm bulağı müqəddəs yer sayılan Kəbənin yanında, Məkkənin müqəddəs «Əl-Haram» məsjidi həyətindədir. Bu çeşmənin suyundan Allahın peyğəmbərləri və onun sevimlisi olan Məhəmməd Peyğəmbər içmişlər. Belə bir inam var ki, kim Müqəddəs Kəbənin başına 7 dəfə dolansa, yəni təvaf etsə, daha sonra İbrahim məbədinin qarşısında iki rükət namaz qılıb Zəm-Zəm suyundan içsə, Böyük Allah onun bütün günahlarını bağışlar.
Allahın elçisi Daylami demişdir ki, Zəm-Zəm suyu bütün dərdlərin dərmanıdır.
Qəlbi təmiz adam Zəm-Zəm çeşməsindən götürdüyü suyu axırajan içdiyi halda, ikiüzlü adamlar bu Sudan doyunja içmirlər. Suyun qüdrətindən xəbərdar olanlar çeşmənin qarşısında ayaq üstə dayanıb dua oxuduqdan sonra onu ləzzətlə içirlər.
Zəm-Zəm suyu heç vaxt qurumur. Bütün fəsillərdə bol olur. Tərkibi və dadı, tərkibi və suyun dadı min illər bundan əvvəldə olduğu kimi dəyişməz qalmışdır. Suda mikroorqanizmlər, xəstəliktörədici bakteriyalar yoxdur. Xoşagələn tamı vardır, evdə saxlanan zaman da xarab olmur. Aclıq hissini yatırdır. Üləmaların fikrinjə, Zəm-Zəm suyu onu içənlərin arzu və diləklərinin həyata keçməsinə yardımçı olur.
Zəm-Zəm suyu dava-dərmanla sağaldıla bilməyən xəstəliklərə son qoyur. Alimlər çox çalışsalar da, bu suyun müalicəvi təsirinin səbəblərini müəyyənləşdirə bilmirlər.
Səudiyyə Ərəbistanının İnformasiya Nazirliyinin buraxdığı bukletdə bildirilir ki, aparılmış tədqiqatlar bu suyun keyfiyyətinin bütün beynəlxalq standartlara uyğun gəldiyini göstərir. Ərəb kimyaçılarının apardıqları tədqiqatlar nəticəsində məlum olmuşdur ki, suyun heç bir kimyəvi təsirə məruz qalmamasına baxmayaraq, tərkibində sağlamlıq üçün təhlükəli olan fosfatlar, sulfatlar, zərərli metallar - mis, qurğuşun, nikel, kobalt, alüminium yoxdur. Amma orqanizm üçün faydalı kalsium, maqnezium, soda, potaş və digər mikroelementlər vardır. Lakin suyun müalicəvi xüsusiyyətləri sadalanan kimyəvi elementlərlə şərtlənmir. Onun şəfaveriji effekti, çox güman ki, Zəm-Zəmin energetik-informasion təsiri, yəni İlahi qüvvənin hesabına mümkün olur. Zəm-Zəm suyundan götürülmüş nümunələrin Avropa laboratoriyalarında analizlərinin nəticələri digər regionlarda aparılmış analizlərin nəticələri ilə uyğunluq təşkil edir.
Zəm-Zəm suyundakı kalsium və maqnezium duzlarının miqdarı şəhərin su kəmərindəkindən yüksəkdir. Bəlkə də yorğun zəvvarların bu suyu içən kimi özlərini yüngül hiss etmələrinin səbəbi də budur.
Zəm-Zəm suyunda flüoridlərin olması onun effektiv bakterisid xassələr qazanmasının əsas səbəbidir.
Bu suyun xüsusiyyətlərini dərindən öyrəndikcə, inanırsan ki, insanı məftun qoyan bütün bunlar qadir Allahın uzaq-uzaq ölkələrdən gələn zəvvarlara bəxş etdiyi böyük sərvətdir. Zəvvarlar möjüzəli Zəm-Zəm suyunu Məkkə ziyarəti başa çatandan sonra xüsusi konteynerlərə doldurub özləri ilə vətənlərinə aparırlar. Bilirlər ki, həmin su illərlə qaldıqda belə nə tamını, nə rəngini dəyişir.
Rəngsiz, qoxusuz, təmiz Zəm-Zəm suyunun tərkibindəki hidrogen ona spesifik dad verir. Həzrət Məhəmməd Peyğəmbər bu suyu dünyada ən yaxşı su kimi dəyərləndirmişdir.
2000-ci ilədək çeşmənin üzərindəki pavilyon məscidin döşəməsində idi. Həcc mərasimində Kəbənin ətrafına dolanan (buna təvaf deyilir) zəvvarlar suyu birbaşa çeşmənin gözündən içə bilirdilər. «Əl-Haram»da təvaf ərazisinin genişlənməsi ilə əlaqədar olaraq yerüstü pavilyon sökülmüşdür. Hazırda çeşmənin ağzı yeraltı kameradadır. Zəvvarların birbaşa çeşmə başına yığışmalarının qarşısı alınmışdır.
Çeşmənin ağzı şüşə panellərdən ibarət xüsusi binada yerləşir. Panellərin arxasından suyu müşahidə etmək olur.
Yeganə və müqəddəs
Tokio şəhərində Elmi Tədqiqatlar İnstitutuna başçılıq edən yapon alimi Masaru Yemato ABŞ-da suyun mikrostrukturu konsepsiyası və maqnit rezonansı texnologiyası ilə tanış olduqdan sonra suyun sirlərini öyrənməyə başlamışdır. Doktor Yemato planetimizin hər yerində suların üzərində geniş tədqiqatlar aparmışdır. O müəyyənləşdirmişdir ki, Zəm-Zəm suyunda olan xassələr adi sularda müşahidə edilməmişdir. Doktor Yemato aydın etmişdir ki, bu suyun kristalları «Bismillahir-Rəhmanir-Rəhim» kəlamı səsləndirilən kimi öz xassələrini dəyişir. O, bu yaxın dövrlərdə Səudiyyə Ərəbistanında olarkən Ciddə şəhərində 500 tədqiqatçının iştirak etdiyi elmi məjlisdə suyun nanotexnologiyaların köməyi ilə tədqiqindən danışmışdır. O demişdir ki, Zəm-Zəm suyunu Yaponiyada yaşayan bir ərəbdən alandan sonra tədqiqatlar aparmış və bu suyun yeganə müqəddəs su olduğu qənaətinə gəlmişdir. Suyun kristalları planetimizin hansı yerindən götürülməsindən asılı olmayaraq, hər hansı bir suyun kristallarına bənzəmir. Alim onu da demişdir ki, laboratoriyalarda aparılan tədqiqatlar və eksperimentlər bu müqəddəs suyun xassələrini dəyişdirə bilməmişdir. Bunun səbəbi hələ indiyədək də aydınlaşdırılmamışdır. Bununla bərabər, hər bir təkrar eksperimentdən sonra bu suyun kristalları yeni-yeni ağlasığmaz görünüş yaratmışdır. Bu isə onun adi su olmadığının göstəricisidir.
Su atomlarının kristallaşması nəzəriyyəsinin banisi olan yapon tədqiqatçısı müəyyənləşdirmişdir ki, Böyük Tanrının 99 adından hər biri çəkilən zaman, suyun kristalları təəccübdoğuracaq gözəllikdə şəklə düşür, bu isə Haqq-Təalanın əzəmətinin sübutu kimi qiymətləndirilməlidir.
Doktor Yemato suyun yanına Quran surələri yazılmış audiokaset qoyub bir neçə eksperiment aparıb. Hər dəfə də kristallar paklığı göstərən rəmzlərə çevrilib. Alim bunun səbəbini Quran oxunan zaman ondan enerci şəklində vibrasiyalar yayılmasında görür. Müqəddəs suyun yaddaşı gizli enercinin növlərindən biri kimi məlumatı eşidə, hiss edə, saxlaya və ötürə bildiyindən, insanın immunitetinin möhkəmlənməsinə yardımçı olur və beləliklə də müxtəlif xəstəliklərin müalicəsinə öz müsbət təsirini göstərir. Doktor Masaro Yemato apardığı tədqiqatlar nəticəsində sübut etmişdir ki, hamıda canlı aləmin atomları anlamaq, hiss etmək xüsusiyyəti vardır. İnsanın vibrasion enerjisi, onun düşüncələri, dünyagörüşləri, duaları Zəm-Zəm suyunun atomlarında iz qoyur. Oxunan dualar hər bir cismi, o cümlədən suyu təravətləndirir.
Hər bir kəs Mələk Cəbrayılın bulağı adlanan Zəm-Zəm çeşməsinin suyunu içməzdən qabaq üzünü Kəbəyə tərəf tutub, Allahdan öz niyyətini diləsə, arzusu yerinə yetirilər.
Üləmaların birindən çox yüksək bilik əldə etməsinin səbəbini soruşublar. O deyib ki, bunun səbəbi Zəm-Zəm suyunu içməzdən qabaq Allahın dərgahına üz tutub elmlərə yiyələnmək arzusunda olduğunu bildirməsi idi. Allah da mənim duamı eşitdi və arzuma çatmağıma kömək etdi.
İslamı qəbul etmək üçün Məkkəyə gələn birisi Allahın rəsulunun harada olduğunu soruşanda bədxahlar onun üstünə tökülüşüb binəvanı huşunu itirənədək döymüşdülər. O, özünə gələndən sonra Kəbəyə pənah gətirib onun yanında gizlənmişdi. Gecələr Kəbə ətrafında dövrə vuran bir Allah elçisini görüb onunla salamlaşmışdı. Allah elçisi həmin adamın nə vaxt Məkkəyə gəldiyini soruşmuşdu. Biləndə ki, həmin nəfər Məkkəyə 30 gün qabaq gəlib, maraqlanmışdı, nə yeyib-dolanıb və eşidəndə ki, heç nə yeməyib, anjaq Zəm-Zəm suyu içib, belə demişdi: «Zəm-Zəm xoşbəxtlik gətirən sudur, həm də qidaların yaxşısının yaxşısıdır».
Zəm-Zəm suyunun çarəsi tapılmayan xəstəliklərin sağalmasına səbəb olmasına dair də misallar yetərinjədir.
Küveyt curnalisti Qneym əl Moteyrinin kiçik qardaşı Təlal leykomiya xəstəliyinə düçar olandan sonra, Ər-Riyaddakı amerikalı həkimlər ona onurğa beyini transplantasiya etmişdilər. Bir neçə ay ərzində aldığı dərmanların da heç bir xeyri olmamış, xəstənin halı getdikjə pisləşmişdi. Onun saçı tökülmüş, bədənini yara basmışdı. Hətta dilinə yara da çıxmışdı. 20 yaşlı xəstə yeyə bilmədiyi üçün bir dəri-bir sümük qalmışdı. Xəstənin qohumları, hətta ən yeni tibbi vasitələrin də heç bir xeyri olmadığını yəqin etdikdən sonra, 20 yaşlı xəstə gənci Məkkəyə kiçik Həcc ziyarətinə (buna ümrə ziyarəti deyilir) aparmışdılar. Təlal Zəm-Zəm suyu ilə prosedurlara başladıqdan dörd gün sonra bədənindəki yaralar qurumuş, daha dörd gündən sonra isə tamamilə çəkilib getmişdi. Xəstənin dilindəki yaralar da sağalmışdı. Bir neçə gündən sonra evlərinə qayıdan Təlalın vəziyyəti tədrijən yaxşılaşmışdı.
Heç də təsadüfi deyildir ki, Zəm-Zəm suyunu dirilik suyu adlandırırlar. Böyük Tanrının insanlara bəxş etdiyi bu su onu içən kəslərə ancaq xoşbəxtlik gətirir.

ZAMZAM - LIFE-GIVING WATER
The miraculous power of the spring located at Al-Haram Mosque in Mecca proves the omnipotence, greatness and mercy of Allah
In the courtyard of the Al-Haram Mosque, the main mosque in Mecca, there is a spring called Zamzam. It is situated 18 metres from the Kaaba, where the Black Stone stands. Water from this spring is considered one of the wonders of the world. The first mosque was built next to the Kaaba in 638, while the current one has been there since 1570. Almost nothing is left of the first mosque, because it has been repeatedly rebuilt. In former times, Al-Haram had six minarets. After the Blue Mosque in Istanbul was built with the same number of minarets, Sultan Ahmad ordered the construction of a seventh minaret to ensure that the Muslims' holy mosque Al-Haram remained unique. Currently, Al-Haram is a huge structure, occupying an area of 309,000 square metres. In 1980 when the mosque was reconstructed, another building, with two minarets, was attached to its south-western aspect. Thus Al-Haram now has nine, 95 m high minarets. The history of the emergence of the Zamzam spring is linked to two prophets - Ibrahim (Abraham) and his son Ismail (Isaac).
Legends and myths
According to an Arabic (?) legend, Ibrahim's wife Sarah was sterile. Therefore, she advised her husband to take a new wife. Following Sarah's advice, Ibrahim married Hagar - a handmaid he had received from the Pharaoh of Egypt (Hagar literally means "stone").
Shortly after Hagar gave birth to a boy who was named Ismail, she began to boast and tease Sarah. Unable to tolerate this, Sarah complained to Ibrahim, asking him to drive Hagar and his son away into the desert. Although Ibrahim loved Sarah very much, he refused to comply with this request. But after God ordered him to fulfil his wife's demand, he was forced to do it. Ibrahim took Hagar and her son to the desert and left them to their fate. Once Hagar ran out of food and water, she went in search of a spring. She climbed the nearby Shafa hill, hoping to see someone. But her hopes were not realized. Then Hagar came down from the mountain and, after running through a gorge, she climbed Mount Marv. Beseeching God for help, Hagar did this seven times. Finally, she heard a heavenly voice, "There is water." She immediately returned to Ismail and saw a life-giving spring next to him. Water was flowing from a hole, which had appeared in the ground after Angel Gabriel stamped on it with his heel, and formed a small lake. Thus, through the mercy of Great Allah, Hagar and her son remained in the holy land. According to another legend, Hagar, who had fallen into despair at the prospect of losing her thirsty son, shovelled the sand with her hands, repeating the words "Zam, Zam", i.e. "Come, Come", and at that moment a miracle happened - water gushed out of the ground. There are also many other legends about the origin of the spring.
Best in the world
As we mentioned above, the Zamzam spring is located beside the holy Kaaba at the holy Al-Haram Mosque in Mecca. Many of Allah's prophets drank from this spring, including his beloved prophet Muhammad. It is believed that Allah forgives all the sins of those who walk around the Kaaba seven times (i.e., those who perform tawaaf), then pray before the house of Ibrahim twice and drink water from the Zamzam spring. Daylami, the messenger of Allah, said that Zamzam water cures all ills. People with a clear conscience drink Zamzam water to the end, while deceitful people cannot drink it. Those who know about the power of this spring stop in front of it, recite a prayer in a standing position and only after that, do they bow down to it. The Zamzam spring never runs out. There is plenty of water in it in every season. The composition and taste of the water remain as they were thousands of years ago. There are no micro-organisms or pathogenic bacteria in it. It is pleasant to taste and does not deteriorate during prolonged storage at home. It eliminates the pangs of hunger. According to religious scholars, Zamzam water helps fulfil the desires of those who drink it. It cures diseases which cannot be cured by medicines. Despite all scientists' efforts, they have failed to determine the origin of the water's medicinal properties.
According to a booklet issued by Saudi Arabia's Ministry of Information, studies indicate that this water meets all international standards. Studies conducted by Arab chemists confirm that it contains no hazardous phosphates, sulphates or harmful metals - copper, lead, nickel, cobalt or aluminium. On the contrary, the water contains useful calcium, magnesium, sodium, potassium and other trace elements. However, the healing properties of the water are not due to these chemical elements. Zamzam probably cures via the effects of energy-information, i.e. divine power. Tests of the water from Zamzam, carried out in European laboratories, correspond to results obtained in other regions. The concentration of calcium and magnesium in Zamzam water is higher than in water from municipal water pipelines. Perhaps this is the cause of the ease that weary pilgrims feel as soon as they drink this water.
The main reason for the effective bactericidal action of Zamzam water is the presence of fluoride in it. As you learn about the properties of this water, you believe even more that this enchanting property is a great gift from Allah to pilgrims from distant countries. Returning home after a pilgrimage to Mecca, they take with them miraculous some Zamzam water in special containers. Everyone knows that this water does not lose its flavour or useful properties even after many years of storage. The hydrogen that is present in the colourless and odourless Zamzam water gives it a specific taste. Prophet Muhammad said this water was the best in the world.
Until 2000, the pavilion over the Zamzam spring was located right inside the Al-Haram Mosque in Mecca, and pilgrims who walked around the Kaaba as part of the hajj could drink straight from the spring itself. Now, as part of the reconstruction of the tawaaf territory, the surface pavilion has been demolished and the spring is located in an underground chamber, which prevents pilgrims from gathering at the spring. The spring itself is in a special building of glass panels, through which you can see the water flow.
The only holy water
Masaru Emato, the head of a Tokyo research institute, after studying the microstructure of the water and the technology of magnetic resonance in the United States, began to study its mysteries. Dr. Emato conducted extensive studies of the water in various locations around the globe. He determined that Zamzam water has properties that are not observed in plain water. For example, as soon as you say "Bismillahi Rahmani Rahim", the crystals of the water change their properties. Recently, in the presence of 500 researchers at a scientific conference in Jeddah, the scientist presented a report on a study of the water using nanotechnology. He said that having examined Zamzam water received from an Arab living in Japan, he came to the conclusion that it was the only holy water in the world. Crystals of this water are not like those of ordinary water regardless of their origin. The scientist also said that research and experiments carried out in the laboratory did not change the qualities of the water from the spring. The reason remains unclear. In addition, the water crystals acquired new, unimaginable forms after each experiment, indicating its singularity.
This Japanese scientist, who formed a theory about the crystallization of water atoms, established that as you mention each of the 99 names of the Great Creator, the water crystals acquire surprisingly beautiful forms, which can be regarded as evidence of the power of God. Dr. Emato conducted several experiments, putting an audio recording of Koran verses near Zamzam water. Each time the crystals turned into symbols of purity. The scientist believes that this is caused by energy vibrations spreading as the Koran is read. Due to the fact that the memory of the holy water, as a variety of arcane energy, has the ability to learn, feel, store and transmit information, it strengthens the human immune system and thus has a positive impact on the treatment of various diseases. As a result of his research, Dr. Masaru Emato proved that everyone has the ability to understand and feel the atoms of the living world. Human vibrational energy, their thoughts, philosophy and prayers make their mark on atoms of Zamzam water. Prayers clean every object, including water. If any person, before drinking water from the Zamzam spring, which is called the spring of the Angel Gabriel, turns his face to the Kaaba and prays to Allah to fulfil his wishes, they will be granted.
One theologian was asked to explain the reason for his ascent to the summit of knowledge. He said that he asked Allah to help him master science before he drank Zamzam water. God heard his prayer and helped him achieve his dream.
When one man came to Mecca with the intention of adopting Islam and asked for the whereabouts of the messenger of Allah, ill-wishers attacked him and beat him until he lost consciousness. Having recovered, the poor fellow took refuge near the Kaaba. On seeing the messenger who was walking around the Kaaba at night, the man shook hands with him. He asked the man when he had arrived in Mecca. On learning that he had arrived there 30 days before, he asked what he had been eating. On hearing in response that during that time, the man had not eaten anything and had drunk only water from Zamzam, the Prophet said: "Zamzam is water that brings happiness and is the best of the best dishes."
There are plenty of examples showing that Zamzam water has healed the most incurable diseases. After Talal, the younger brother of Kuwaiti journalist Ghneim al-Muteyri, went down with leukaemia, American doctors in Riyadh performed a spinal cord transplant on him. Talal spent several months taking various medications. However, they did not help and the patient's condition began to deteriorate - his hair fell out and his body was covered with sores. A sore even appeared on his tongue. The patient, who was only 20 years old, was completely exhausted, because he could not eat anything. Convinced that even the most modern medication did not help, the young man's relatives took him to Mecca for a small pilgrimage (Umrah). Four days after Talal began procedures with Zamzam water, the sores on his body began to heal and after another four days they disappeared altogether, including the sore on his tongue. He returned home and his condition gradually started to improve. It is no accident that Zamzam water is called life-giving water. This water, which was sent down to people by God, brings only happiness to those who taste it.