NAĞDI QOYUB, NİSYƏNİ AXTARMAZLAR…
2010 - cu ilin başlanması ilə Avropanın enerji təhlükəsizliyi, qaynaqların və Xəzər regionundan qazın nəqli yollarının diversifikasiyası ətrafında qalmaqal yenidən vüsət almağa başaldı. Artıq bu qalmaqalın iştirakçısı olan ölkələrin təmsilçilərinin qeyri-adi çıxışları və qərarları ekspert və analitikləri təəccübləndirmir. Çünki zaman həm alıcılar, həm də satıcılar üçün gərgin keçir. Problemin hələ də həll edilmədiyi bu durum, heç kim üçün əlverişli deyil, amma bununla yanaşı, konkret sənədlərdə əksini tapmış qərarların əldə edilməsinə də heç kim nail olmur.
Ədalət naminə demək lazımdır ki, Azərbaycan tərəfi uzun müddət "Nabucco" probleminin həllini, Türkiyə ilə qiymət məsələsinin nizamlanmasını və qazın Avropaya daşınması üzrə ümid verən boru kəməri layihələrini çox gözlədi. Ancaq bu sonsuz danışıqların hər günü "Şahdəniz"dən qazın çıxarılmasının ikinci mərhələsinin başlanmasını uzaqlaşdırırdı, bu isə layihə səhmdarlarının narazılığı deməkdir ki, indiyə kimi Azərbaycanın xarici tərəfdaşlarla münasibətlərində belə vəziyyətə nadir hallarda rast gəlinib. Ona görə də iqtisadi cəhətdən əlverişli və artıq danışıqlar başağrısı tələb etməyən  təkliflərlə razılaşmaqdan başqa yol qalmır.
Real alıcılar
1 yanvar 2010-cu il tarixdən Azərbaycan Rusiyaya qaz satışına başlayıb. KİV-in verdiyi məlumata görə, ilkin mərhələdə sutkada 1,5 mln kub.m qaz ötürüləcək və bu, Rusiyanın cənub rayonlarının təchizatı üçün nəzərdə tutulub. Yada salaq ki, Azərbaycan qazının alqı-satqısı üzrə uzadılması mümkün olan ortamüddətli saziş SOCAR (ARDNŞ) və "Qazprom"  arasında Bakıda 14 oktyabr 2009-cu il tarixdə bağlanılıb və 2010-2014-cü illəri əhatə edir. Sazişə görə, Azərbaycan tərəfi hər il Rusiyaya ən azı 500 mln kub.m qaz yollayacaq. Əsas məsələ də budur, sazişdə qazın yuxarı həddi göstərilməyib, yəni  SOCAR göndərə biləcəyi qazın həcmi barədə yarım il qabaq xəbərdarlıq etməlidir. Və Azərbaycan tərəfi bu imkandan sürətlə yararlandı. Artıq 2009-cu ilin sonlarında ARDNŞ prezidenti  Rövnəq Abdullayev bildirmişdi ki, Azərbaycanın ötürüləcək qazın həcmlərini artırmağa imkanı var: "2010-cu ildə biz Rusiyaya bir milyard kubmetrdən artıq qaz göndərəcəyik".
Ola bilər ki, bu, sadəcə üst-üstə düşmədir, amma sözügedən bəyanat məhz Azərbaycan xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Türkiyədə  olduğu günlərdə səslənib. Bəllidir ki, qonşu ölkənin gələcəkdə bizdən almaq istədiyi qazın qiyməti bu gün müxtəlif səviyyələrdə müzakirə edilən önəmli məsələlərdəndir. Artıq danışıqların 10-dan artıq mərhələsinin arxada qalmasına baxmayaraq, onlar bu günə kimi heç bir nəticə verməyib. Bu barədə heç bir rəsmi açıqlama verilməsə də, qiymət məsələsinə Azərbaycan xarici işlər nazirinin səfərində də baxılması mümkündür, olubsa, deməli, bu danışıq da nəticəsiz qalıb. Sonradan Türkiyə KİV, fevralda Azərbaycan və Türkiyə arasında qazın yekun qiyməti barədə razılaşma əldə ediləcəyi və qiymətin min kubmetrə görə indiki $120-dan $399-a qədər artacağı barədə məlumat yaysalar da, Türkiyənin Energetika və Təbii Qaynaqlar Nazirliyinin təmsilçisi bu məlumatları təkzib etdi  və bəyanat verdi ki, tərəflər hələ ki, məsələnin müzakirəsini davam etdirirlər. Bununla yanaşı, o, gələn ay məsələdə konsensus əldə edilə biləcəyini istisna etməyib və bildirib ki, bu, danışıqların gedişindən asılı olacaq.
Bununla yanaşı, "ehtimal" heç də gerçəklik demək deyil, reallıq isə, yuxarıda deyildiyi kimi, Azərbaycanı çox sürətlə öz qazı üçün alıcı tapmağa məcbur edir. Yalnız 2010-cu ildə Azərbaycanda 28 mlrd kub. m-dən çox qaz çıxarılacaq və bu, "Şahdəniz"in ikinci mərhələsi olmadan gerçəkləşəcək. Yəni artıq indi ölkənin satılmalı sərbəst qaz həcmləri var. Və artıq bu gün Rusiya ilə yanaşı Azərbaycanın daha bir real alıcısı - İran da mövcuddur, uzadılması mümkün olan uzunmüddətli beşillik saziş bu ölkəyə ildə 5 mlrd kubmetrə qədər qaz satışını nəzərdə tutur. Qeyd edək ki, bp-nin məlumatına görə, 2008-ci ildə İranda qaz hasilatı 116,3 mlrd kub.m olduğu halda, istehlak 117 mlrd kubmetr təşkil edib. Azərbaycan qazı bu ölkənin qaz yataqlarından uzaq olan şimal regionlarına ötürüləcək.
Türkmən  yolayırıcı
Beləliklə, Azərbaycan artıq öz qaz alıcılarını müəyyən edir. Gələcək üçün ixrac prioriteti olaraq Avropa qalmaqdadır, amma hələ ki bu gün Köhnə Dünya üçün yanacaq daşınması marşrutu ritorik məsələdir. Avropalıların özləri tərəfindən əsas sayılan və lobbiləşdirilən "Nabucco" layihəsi hələ ki "bankrot"  elan edilməyib, amma rəsmi şəxslərin açıqlamalarında müəyyən pessimizm çalarları görünür və artıq bir çox KİV-lər və ekspertlər onun iflasını proqnozlaşdırırlar. Və məsələ burada təkcə Azərbaycanla bağlı deyil. "Nabucco"nun tabutuna iri mismarlardan birini qaz kəmərinin layihələşdirilməsi zamanı istinad edilən əsas ölkələrdən biri olmuş Türkmənistan vura bilər.
6 yanvar 2010-cu il tarixdə Türkmənistan-İran qaz kəmərinin ikinci qolu istismara verildi və bu, İrana təbii qaz ixracını ildə 20 mlrd kubmetrə qədər artırmağa imkan yaradır. Bir az öncə - 2010-cu ilin dekabrında isə Türkmənistanda bu ölkənin rəhbərləri ilə yanaşı, Özbəkistan, Qazaxıstan və Çin rəhbərlərinin iştirakı ilə Türkmənistan-Çin qaz kəmərinin təntənəli açılışı da keçirilmişdi. Uzunluğu 7 min kilometr olan "Əsrin qaz kəməri" ildə Çinə 40 mlrd kub.m qaz ötürməyə imkan verir. Bundan başqa, 2010-cu ilin yanvar ayında türkmən qazının Rusiyaya ildə 30 mlrd kubmetr olması nəzərdə tutulan ixracı başlayıb.
Beləliklə, Türkmənistanın bir neçə yeni istiqamətə öz qazını satması, həmçinin Rusiya ilə qaz münasibətlərini bərpa etməsi, istənilən halda, "Nabucco"ya münasibətini soyuda bilər. Bu heç də layihə üçün qaz çatmamsı demək deyil, ölkənin ehtiyatları çox böyükdür. BP-nin məlumatına görə, Türkmənistanın sübut edilmiş ehtiyatları 2009-cu ilin əvvəllərinə 7,94 trln kub.m təşkil edib.
Bununla yanaşı, dekabrın sonlarında Türkmənistan bir sıra xarici şirkətlərlə dünyanın beş ən iri yatağından biri olan "Cənubi Yolotan" yatağının mənimsənilməsi üçün sazişlər bağlayıb. Bütün layihələrin gerçəkləşdirilməsindən sonra yataqdan ildə 30 mlrd kub.m qaz çıxarılması nəzərdə tutulur. İlkin qiymətləndirmələrə görə, onun ehtiyatları 14 trln kubmetrə qədərdir. Öz qazına tələbin böyük olmasını nəzərə alan ölkə, onun üçün daha yüksək qiymət tələb edə bilər və Rusiya ilə münasibətdə bu edilib də. Bu baxımdan Avropa da istisna deyil.
Bununla yanaşı, Türkmənistanın rəsmi şəxsləri hələ ki ölkədən enerji ixracı yollarının diversifikasiyası baxımından "Nabucco"da maraqlı olduqlarını bildirirlər. Amma burada da Azərbaycanla olana oxşar mənzərə yaranır, bu layihənin konkret marşrutlarına qoşulmalar barədə sazişlərin bağlanması gündəlikdə durmur.
Bəllidir ki, "Nabucco"nun əsas qovşaq ölkələrindən biri kimi Türkiyə çıxış edir ki, onun da Türkmənistanla ümumi sərhədləri yoxdur. Ankara və Aşqabat türkmən qazının Türkiyəyə ixracı yollarını hələ 1990-ci illərin ortalarında araşdırıblar və bu məqsədlə texniki iqtisadi əsaslandırma (TİƏ) "Shell" şirkəti tərəfindən aparılıb. Xəzərin dibi ilə qazı Azərbaycana qədər nəql edəcək və buradan da Cənubi Qafqaz Boru Kəməri vasitəsilə Türkiyənin Ərzurum şəhərinə qədər ötürülməsinə imkan yaradacaq Transxəzər qaz kəmərinin tikintisi planı da var idi və bu planı heç kim ləğv etməyib.  Layihə çox bahalıdır və ekoloqların müəyyən narazılığına səbəb olur.
İkinici variant da var və artıq mövcud marşrutla  İrandan keçir. Bu yaxınlarda Türkiyənin energetika naziri Taner Yıldız Türkmənistan qazının ixracı üçün daha bir marşut variantı da təklif edib ki, bu həm İran,  həm də Azərbaycanı əhatə edir. Daha doğrusu, Türkiyə nazirinin sözlərinə görə, təklif Yıldızın Türkmənistan - İran qaz kəmərinin açılışına qatılmaq üçün Aşqabata səfəri çərçivəsində edilib. Bu variant türkmən qazının İran və Azərbaycandan keçməklə Türkiyəyə svop ötürülməsini nəzərdə tutur.
Yada salaq ki, İran və Azərbaycanı uzunluğu 1474,5 km  olan Qazıməmməd-Astara-Bind-Biand boru kəməri birləşdirir və bunun  296,5 km-i Azərbaycan ərazisinə düşür. Bu, 1971-ci ildə istismara verilmiş Qazax-Astara-İran boru kəmərinin bir hissəsidir. Onun yolunun üzərində üç kompressor stansiyası - Qazıməmməd, Ağdaş və Qazax kompressor stansiyaları tikilib.
Boru kəmərinin diametri 1200 mm-dir. İnfrastrukturun çağdaşlaşdırılması İrana sutkada beş milyon kubmetrə qədər qaz ötürməyə imkan verir ki, bu da ildə 1,8 mlrd kubmetr deməkdir. Hazırda infrastruktur ildə 500 mln kubmetrə qədər ötürməyə imkan yaradır. Bu dəfə Türkiyə daha qərarlı görünür və rəsmi Ankara təmsilçilərinin sözlərinə görə, "Türkmənistanla Xəzərdən və ya İrandan keçməklə qaz alınacağı gün uzaqda deyil".
Deyilənləri yekunlaşdıraraq sadəcə bildirmək olar ki, zaman keçdikcə, "mavi yanacaq" ətrafında çox maraqlı və siyasi motivlərlə qarışdırılmış  oyunun necə bitəcəyini proqnozlaşdırmaq getdikcə daha da çətinləşir. Bayağı səslənsə də, bu məsələnin  necə olacağını da zaman özü göstərəcək...

A BIRD IN THE HAND...
As 2010 began, the intrigue around issues of energy security in Europe and diversifying sources and routes of gas supplies from the Caspian region took on a new "turn". Extraordinary statements and decisions by representatives of countries involved in it seem to have ceased to surprise experts and analysts. Buyers and sellers are running out of time. The situation "things haven't gone forward" does not benefit anyone in this case, but at the same time it is also impossible to achieve a specific documented solution. For the sake of fairness, the Azerbaijani side has long awaited a solution to problems with Nabucco, to the issue of prices with Turkey and other promising pipeline projects to deliver gas to Europe. But every day of endless negotiations postpones the start of Phase 2 of gas production from Sah Daniz, and this means project shareholders' dissatisfaction, which has been extremely rate in relations between Azerbaijan and its foreign partners. So there is no other choice but to accept the proposals which are cost-effective and do not require extra negotiating red tape.
Real buyers
On 1 January 2010, Azerbaijan began to supply gas to Russia. It is reported that in the initial stage, the amount of supplies will be 1.5 million cubic metres per day, and this gas will be delivered to the southern regions of Russia. It must be noted that the medium-term contract (with a possibility of extension) on the sale of Azerbaijani gas was signed between SOCAR and Gazprom in Baku on 14 October 2009 and covers 2010-2014. Under the contract, the Azerbaijani side will annually supply no less than 500 million cubic metres of gas to Russia. But the "trick" is that the contract does not specify the upper limit of gas supplies, i.e. SOCAR will notify the opposite side with six months' notice on the amount of the gas that the company can deliver. The Azerbaijani side took this opportunity very quickly: in late 2009, the president of the State Oil Company, Rovnaq Abdullayev, said that Azerbaijan has the potential to increase gas supplies: "In 2010, we will deliver one billion cubic metres of gas to Russia."
Maybe it's just a coincidence, but the statement was made during Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov's visit to Turkey. As you know, the price of the gas, which the neighbouring state is going to buy from our country in the future, is currently one of the main subjects of discussion at different levels. Although than 10 rounds of negotiations have been held, they still have not yielded any practical results. Although no official statements have been made to this effect, it is possible that the problem of prices was also addressed during the Azerbaijani foreign minister's visit, but also to no avail. As the Turkish media reported that in February, Azerbaijan and Turkey will finally agree on the gas price, which will increase to 399 dollars per 1,000 cubic metres from the current 120 dollars, a spokesman for the Turkish Ministry of Energy and Natural Resources denied the report, stating that the parties are still discussing this issue. At the same time, he did not rule out a consensus in the next month, which, he said, will depend on the progress of the negotiations.
Nevertheless, "probability" is not reality, and the latter, as mentioned above, requires Azerbaijan to find a buyer for its gas as soon as possible. In 2010 alone, we will have produced over 28 billion cubic metres of gas, and that's without Phase 2 of Sah Daniz. That is to say the country currently has free volumes of gas that must be sold. Today, apart from Russia, Azerbaijan has yet another real buyer - Iran, a long-term five-year contract (with a possibility of extension) with which involves the export of up to 5 billion cubic metres of gas per year to that country. It must be noted that gas production in Iran, according to BP, amounted to 116.3 billion cubic metres in 2008 although it consumed 117 billion cubic metres. Azerbaijani gas will be delivered to the northern regions of this country, which are too far from major gas fields.
Turkmen crossroads
Thus, Azerbaijan is making up its mind about the buyers of its gas. Although export to Europe still remains the priority, what the route of fuel delivery to Europe will be is a rhetorical question today. Nabucco, which is the main project actively promoted by the Europeans, has not yet been declared "bankrupt" (although a certain share of pessimism is present in officials' statements), many media and experts already predict its failure. The issue is not about Azerbaijan. One of the "big" nails in the coffin of Nabucco can be driven by Turkmenistan, which was one of promising countries when the pipeline was designed. The second branch of the Turkmenistan-Iran gas pipeline was officially commissioned on 6 January 2010, which will increase natural gas supplies to Iran up to 20 billion cubic metres a year. Even earlier - in December 2009, a gas pipeline from Turkmenistan to China was commissioned in Turkmenistan in the presence of the leaders of Turkmenistan, Uzbekistan, Kazakhstan and China. The "Pipeline of the Century", which is 7,000 km long, will make it possible to export to China 40 billion cubic metres of natural gas per year. In addition, in January 2010 Turkmen resumed gas deliveries to Russia, supplying 30 billion cubic metres a year.
Thus, as Turkmenistan has several directions of gas sales and has resumed gas relations with Russia, it may simply lose interest in Nabucco. And it is not that there may not be enough gas for this project. The country has enormous resources. According BP, proven gas reserves in Turkmenistan in early 2009 totalled 7.94 trillion cubic metres.
In addition, in late December, Turkmenistan signed a number of contracts with foreign companies for the development of one of the five biggest fields in the world - South Yolotan. After the commissioning of all projects in the field, it is planned to produce 30 billion cubic metres of gas annually. The reserves here are estimated at 14 trillion cubic metres. Given the strong demand for its gas, the country can take the opportunity to seek higher prices for it, as it has already occurred in relation to Russia. And Europe in this sense is not an exception.
At the same time, Turkmen officials declare their interest in Nabucco within the framework of the country's commitment to diversifying energy supply routes, but again here we can see the same picture as with Azerbaijan - there are no plans on the agenda to sign contracts on specific routes of joining the project. As you know, another key point in Nabucco is Turkey, with which Turkmenistan has no common borders. Ankara and Ashgabat studied the project to export Turkmen gas to Turkey in the middle of the 1990's, and the feasibility study was conducted by Shell. There was a plan (though no-one has yet cancelled it) to build a trans-Caspian gas pipeline under the Caspian Sea, through which gas would be shipped to Azerbaijan and from there to Erzurum in Turkey by the South Caucasus gas pipeline. The project is expensive and causes some discontent with environmentalists.
There is a second option - through Iran, by the existing route described above. More recently, Turkish Energy Minister Taner Yildiz put forward another option for Turkmen gas supplies, which affects both Iran and Azerbaijan. Rather, according to the Turkish minister, the proposal was made at a meeting with Turkmen President Gurbanguly Berdymuhammedov during Yildiz's visit to Ashgabat to attend the opening of the Turkmenistan-Iran gas pipeline. The third option provides for swap supplies of Turkmen gas to Turkey via Iran and Azerbaijan. It must be remembered that the latter two countries are bound by the Qazimahammad-Astara-Bind-Biand pipeline with a length of 1474.5 km (on the territory of Azerbaijan - 296.5 km). This route is a branch of the Qazax-Astara-Iran pipeline which was opened in 1971. Three compressor stations were built along its route - in Qazimahammad, Agdas and Qazax. The diameter of the pipeline is 1,200 mm. The upgrading of the infrastructure will enable daily supplies of about five million cubic metres of Azerbaijani gas to Iran (about 1.8 billion cubic metres per year). Now the infrastructure allows us to deliver about 500 million cubic metres a year. This time, Turkey is more determined and, according to an official representative of Ankara, "the day is near when Turkey will get Turkmen gas through Iran or across the Caspian Sea".
In summary, we can only say that the further we go, the harder it becomes to anticipate and predict how this interesting and politically motivated game around "blue fuel" will end. No matter how trite it may sound, we have to rely on time...