TEHRANDA SAKİTLİK POZULUB…
Daxilində olduğu kimi, ətrafında da durumun mürəkkəbləşməsinə baxmayaraq, region dövlətləri Iranın problemlərini sülh yolu ilə çözmək niyyətindədirlər
2009-cu ilin dekabrı və 2010-cu ilin ilk ongünlüyü İranın Tehran, Təbriz, İsfahan və digər şəhərlərində hökumət əleyhinə kütləvi etiraz aksiyaları ilə yadda qaldı. Əslində, İslam Respublikasında bu cür aksiyalar ötən il keçirilmiş prezident seçkisindən sonra mütəmadi olaraq baş verirdi. Lakin son aksiya miqyası ilə özündən əvvəlkilərdən xeyli fərqləndi. Bu da yəqin ki, onun tanınmış dini lider ayətulla Müntəzirinin dəfn mərasimi və şiələr üçün matəm sayılan Aşura ilə üst-üstə düşməsi ilə əlaqədardır.
Qeyd edək ki, Müntəziri hazırkı İran hakimiyyətini sərt tənqid etməyi ilə tanınırdı.
Bu gün küçələrə çıxan yüz minlərlə nümayişçi yalnız ötən il keçirilmiş prezident seçkisinin nəticələrinin saxtalaşdırılmasına etiraz etmir, həm də İranın hazırkı hökumətini sərt tənqid edir, ölkədə siyasi və sosial islahatların keçirilməsi tələbini irəli sürür. Müxalifətə, son prezident seçkisində Mahmud Əhmədinejatın əsas rəqibi olmuş sabiq baş nazir Mirhüseyn Musəvi, həmçinin İran parlamentinin eks-spikeri Mehdi Kərrubi kimi böyük siyasi fiqurlar rəhbərlik edir. İslam Respublikasının sabiq prezidenti Rəfsəncani və Hatəmi də onlara fəal dəstək verir.
Müxalifət iddia edir ki, Tehranda keçirilən mitinqi dağıtmaq üçün dekabrın 26-da hökumət ağır hərbi texnikadan istifadə edib və nəticədə Qərb KİV-nin məlumatına görə 15-30 arasında nümayişçi həlak olub. Müxalifətin hesablamalarına görə, ötən ilin yayından keçən dövr ərzində öldürülən müxalifət fəallarının sayı 200-ə çatıb. Yaralananlar və həbs edilənlərin sayı isə minlərlədir. Bununla yanaşı rəsmi mənbələr isə 26 dekabrdakı qarışıqlıqda 4 nəfərin həlak olduğunu, 300 adamın isə saxlanıldığını iddia edir. Analitiklərin fikrinə görə hökumət sərt addımları ilə ölkədə situasiyaya nəzarəti əldə saxlamaq üçün hər şeyə gedəcəyini nümayiş etdirmək fikrindədir. Bu günlərdə, hətta Musəvi ilə Kərrubinin fiziki mənada aradan götürülməsinə çağırışlar da edilir. Amma belə çağırışların tamamilə əks-effekt verməsi və xalqda narazılığı daha da artırması istisna deyil. Müxalifət liderlərinin iddiasına görə, rejim etirazları istənilən vasitə ilə yatırmaq üçün repressiyaları gücləndirir. Daxili işlər naziri Mustafa Məhəmməd Həcər bəyan edib ki, Aşuradan sonra mitinqlərdə iştirak edəcək hər kəs Allaha qarşı mübarizə aparmış şəxs və milli təhlükəsizliyin düşməni sayılacaq. Bu isə həmin şəxslərə qarşı edam hökmünün çıxarılacağı anlamına gətirir.
İran hökuməti "Amerikanın səsi", BBS kimi İnternet saytlarının, "Zamane" və "Fərda" radiolarının, həmçinin İsrail radiosunun, "Ranqaranq" peyk telekanalının və digər KİV-in ölkədə təxribata yol verdiyini də açıqlayıb. Ümumilikdə, Tehran Qərb təşkilatlarından 60-nın ölkədə fəaliyyətini qanunsuz elan edib. Onların arasında ABŞ, İsrail, Böyük Britaniya və Almaniyaya məxsus müxtəlif mərkəzlər, Soros, Karneqi, "Yeni Amerika" və "İranda demokratiya" fondları da var.
"İTAR-TASS" Tehrandakı məlumatlı mənbələrə istinadən xəbər verir ki, iranlı fiziki və hüquqi şəxslərin adıçəkilən qurumlarla istənilən əlaqəsi, həmçinin onlardan həm nağd, həm də istənilən digər yolla maliyyə vəsaitinin alınması qeyri-qanuni əməl sayılacaq.
Lakin bütün bunlar da bir nəticə vermir. Daha yaxşı təşkil olunmuş formada fəaliyyət göstərən "yaşıl" müxalifət hərəkatının lideri Mirhüseyn Musəvi rejimlə sonadək mübarizə aparmağa hazır olduğunu, ədalətə nail olmaq üçün həyatını qurban verməkdən belə çəkinməyəcəyini bəyan edib. O, hakimiyyəti İran küçələrində yaşanan qanlı vakxanaliyaya görə məsuliyyəti üzərinə götürməyə çağırıb. Musəvi və tərəfdarları maksimum demokratik və şəffaf təkrar prezident seçkisinin keçirilməsini tələb edir. Müxalifət liderləri hakimiyyətdən siyasi məhbusların azad olunmasını, xalqa azad mətbuat zəmanəti verilməsini, mitinq və nümayişlərə şərait yaradılmasını, digər zəruri hüquqların bərpasını tələb edib.
Digər müxalifət lideri Kərrubi də oxşar tələblər səsləndirib. İran siyasi meydanının ağırçəkili nümayəndələrindən olan eks-prezident Rəfsəncani də həmkarları ilə həmrəy olduğunu bildirib. Qeyd edək ki, hazırda Rəfsəncani iki vacib islam strukturuna rəhbərlik edir - Ekspertlər Şurası və çıxarılan qərarların məqsədəuyğunluğunu müəyyənləşdirən Assambleya.
İslam Respublikasının rəhbərliyi üçün baş verənlərə haqq qazandırmaqdan ötrü hazırda yürütdüyü siyasətə dini don geyindirmək də getdikcə daha da çətinləşir. Hakimiyyəti tənqid edənlər arasında əvvəllər də çoxlu sayda nüfuzlu ruhanilər olub. İndi isə onların sayı daha çoxdur. Bu heç də təəccüblü deyil. Digər dini cərəyanlar kimi, şiəlik də xalqın idarəedilməsi və manipulyasiyalar üçün yox, zalım hakimiyyətlə mübarizəyə daha yaxşı yarayır. Məhz bu səbəbdən İran hakimiyyəti fəal şəkildə antiamerika və antiisrail kartları ilə oynamaqdadır. Rəsmi dairələr daxili təlatümlərin Qərbin işi olduğunu, müxalifətin Qərbin casusu kimi fəaliyyət göstərdiyini iddia edir. Qarşı tərəf isə bu ittihamları absurd adlandırır. Çünki hazırda hakimiyyətə qarşı mübarizə aparan şəxslərin (Musəvi, Rəfsəncani, Müntəziri, Hatəmi, Kərrubi və sairlərin) İslam inqilabı və İslam Respublikasının qurulmasında xidmətləri prezident Əhmədinejat və onun silahdaşları ilə müqayisədə xeyli çoxdur.
Əksər müşahidəçilər və analitiklərin fikrincə, İranda baş verənlər getdikcə daha çox 1979-cu ildə şah rejiminin devrilməsi ilə nəticələnmiş hadisələri xatırladır. Hazırda yalnız İranın hakim elitası yox, bütünlükdə cəmiyyətdə ciddi parçalanma hökm sürür. Artıq yuxarıda qeyd etdiyimiz kimi, tələbə kütlələri, ziyalılar, orta təbəqədən olan şəhər əhalisi, sahibkarlar Əhmədinejatın daxili və xarici siyasətinin "dalana dirəndiyini" düşünürlər. Hakimiyyəti isə hakim elitanın mühafizəkar əhval-ruhiyyəli hissəsi, güc strukturları, uzaq əyalətlərin geridə qalmış və yoxsul əhalisi dəstəkləyir. Hakimiyyətin pul yardımı, subsidiyalı ərzaq və yanacağa öyrəncəli olan bu təbəqəsi, indən sonra da iqtidarı dəstəkləməyə hazırdır.
Amma unutmaq olmaz ki, şah rejiminin devrilməsində Əhmədinejatın özü də iştirakçılardan biri olub və deməli 1979-cu ildə baş verənlərin bir də təkrarlanmasına yol verməmək üçün yetərli təcrübəyə malikdir.
Amma bürokratik maneələr, həddindən artıq sosial öhdəliklər, hərbi və xarici siyasi ambisiyalarla yüklənən İran iqtisadiyyatı ciddi çətinliklərlə üzləşib. Bunun fonunda nüvə proqramını məhdudlaşdırmağa razı olmayan Tehranı beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən əlavə iqtisadi sanksiyalar da gözləyir.
Xatırladaq ki, 2009-cu ilin oktyabrında MAQATE Tehranın nüvə proqramının həllinə nail olmaq üçün təkliflə çıxış edib. Qurum İrana 2009-cu ilin sonunadək, təxminən, 1,1 min kiloqram zəif zənginləşdirilmiş uranı Rusiyaya göndərməsini təklif etmişdi. Rusiyada uran lazımi dərəcəyədək zənginləşdirilərək Fransaya göndərilməli, burada da yanacağın özəyi hazırlanmalı idi. Bundan sonra həmin uranın təhqiqat reaktorunda istifadə edilməsi üçün İrana qaytarılması təklif olunurdu. Lakin İran sonda bu təklifləri rədd edərək, yanacaq özəyini yalnız öz ərazisində dəyişməyə razılıq verdi. Beləliklə, İranın nüvə problemi ilə məşğul olan vasitəçi "altılıq" (BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvləri və Almaniya) seçim qarşısında qalıb: ya yeni sanksiyalar haqda çətin qərarların qəbulu, ya da İran probleminin həllində gücsüz olduqlarının etirafı.
ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatası isə artıq prezident Barak Obamanın təklif etdiyi yeni qanun layihəsini dəstəkləyib. Sənəd İrana neft məhsulları ixrac edən bütün xarici şirkətlərin ABŞ-da biznes qurmasına qadağanı nəzərdə tutur. Ekspertlər hesab edir ki, bundan sonra İran banklarının dünyanın maliyyə bazarlarındakı əməliyyatlarına da sanksiyalar tətbiq ediləcək. İranın dəniz daşımalarının sığortalanmasına məhdudiyyətlərin qoyulması da mümkündür.
Bütün bunlar isə əlbəttə ki, İranda həyat səviyyəsinə ciddi şəkildə öz təsirini göstərəcək.
Amma yeni sanksiyaların Rusiya, Çin və Hindistan tərəfindən dəstəklənəcəyinə hələ ki, əminlik yoxdur. Amerikanın özü də danışıqlar üçün yer saxlamağa çalışır. Bunu bir müddət əvvəl Birləşmiş Ştatların dövlət katibi Hillari Klinton da açıq şəkildə bildirib.
Hər halda, Ağ evin indiki administrasiyası fəaliyyətə başlayan zaman Corc Buş hakimiyyətini Tehranla razılığa gələ bilməməkdə günahlandırırdı. Dövlət başçısı səlahiyyətlərinin icrasına başladıqdan az sonra, Obama İranın dini lideri ayətulla Əli Xameneiyə bir sıra mesajlar göndərib, onu dialoqa çağırıb, hətta müsəlmanların Yeni ili münasibətilə iranlıları təbrik də edib. Lakin Amerika lideri bu addımlarına müsbət cavabı hələ də ala bilməyib.
Qərblə İranın onsuz da yaxşı olmayan münasibətləri Ərəbistan yarımadasının cənubundakı situasiya ilə daha da gərginləşib. Söhbət uzun müddətdir Tehranın dəstəklədiyi qiyamçı zeyditlərlə (Yəmən şiələri) mərkəzi hakimiyyət arasında silahlı mübarizənin davam etdiyi Yəməndən gedir. Bir müddət əvvəl, məlum olub ki, bu ölkənin ərazisində "Əl-Qaidə" beynəlxalq terror şəbəkəsinin düşərgəsi də var imiş. Amerikaya məxsus təyyarəni partlatmağa cəhd etmiş nigeriyalının da məhz Yəməndə təlim keçdiyi üzə çıxıb.
Bu hadisələrin fonunda Vaşinqton nəinki ABŞ kəşfiyyatının zəifliyini açıq şəkildə etiraf edib, Yəmən hökumətinə Tehran tərəfindən dəstəklənən qiyamçılarla mübarizə üçün hərbi yardımı iki dəfə artırdığını da açıqlayıb.
İran prezidenti isə hamıya nümayiş etdirmək istəyir ki, nə daxili, nə də xarici təzyiqlər qarşısında geri çəkilmək fikrindədir. İslam respublikasının hökuməti Livan, İraq və Yəməndə mübarizə meydanını genişləndirir. Tehranın qarşıdurmanı davam etdirmək niyyətini prezident Əhmədinejatın bu günlərdə verdiyi sürrealist əmr də nümayiş etdirir. O, İkinci Dünya müharibəsi zamanı Sovet İttifaqı və Britaniya qoşunlarının İrana girməsi nəticəsində ölkəyə dəymiş zərərin hesablanması üçün xüsusi qrupun yaradılmasına qərar verib. Prezidentin sözlərinə görə, həmin müharibə nəticəsində İran Böyük Britaniya və SSRİ-dən daha çox ziyan çəkib.
İranın daxili və xarici mübarizəsinin nə ilə başa çatacağını söyləmək çətindir. Bir şey məlumdur ki, yeni başlamış 2010-cu il bu ölkə üçün ciddi sınaqlar vəd edir. İrana qonşu olan dövlətlərin situasiyanı narahatlıqla izlədikləri və özləri üçün risqi minimuma endirməyə çalışdıqları məlumdur. Artıq qüvvədə olan və planlaşdırılan sanksiyalara baxmayaraq, region dövlətləri Tehranla rəsmi münasibətləri davam etdirir, enerji sahəsində onunla əməkdaşlığı genişləndirir. Ötən ilin sonunda Türkiyənin Baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan İrana səfər edərək orada bir sıra razılaşmalara imza atıb. Onların arasında Türkiyə şirkətlərinin nəhəng "Cənub Pars" qaz yatağının işlənməsində iştirakını nəzərdə tutan sənəd də var. Razılaşma layihəyə hər il 1 milyard dollar investisiya qoyulmasını özündə əks etdirir.
Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun 2009-cu ilin sonunda Tehrana etdiyi səfər də uğurlu olub. İran bu ölkəyə 15 günədək baş çəkməyə yollanan azərbaycanlılar üçün viza rejiminin birtərəfli qaydada ləğv olunduğunu açıqlayıb. Tehran adekvat addımın Bakı tərəfindən də atılacağına ümid edir.
Bundan başqa, İranın şimal rayonlarının qazla təchizatı üçün bu ölkəyə Azərbaycan qazının nəqlinə hazırlıq gedir. Sovet İttifaqı dövründən tərəflər arasında mövcud olan boru xətlərinin işlənmədiyi nəzərə alınaraq, ilkin mərhələdə İrana sutkada 1,5-2 milyon kubmetr "mavi yanacaq"ın nəqli nəzərdə tutulub. Müvafiq təmir işlərinin reallaşdırılmasından sonra isə bu rəqəmin ildə 5 milyardadək artırılması planlaşdırılır.
İran prezidenti M.Əhmədinejat öz növbəsində bir müddət əvvəl Tacikistan və Türkmənistana səfərlər edib. Səfər çərçivəsində Dövlətabad-Seraxs-Xageran qaz xəttinin açılış mərasimində iştirak edib. Həmin boru xətti vasitəsilə İran Türkmənistandan ildə 8-20 milyon kubmetr qaz alacaq. İki ölkə, həmçinin Qazaxıstan Mərkəzi Asiya ilə Fars körfəzini birləşdirəcək dəmir yolunun tikintisinə başlamağı da nəzərdə tutub.
Bütün bunlar açıq şəkildə göstərir ki, İranın həm daxilində, həm də xaricində situasiyanın son dərəcə gərgin olmasına baxmayaraq, region dövlətləri qarşılıqlı maraqları nəzərə alaraq, bu ölkə ətrafındakı düyünləri dialoq vasitəsilə və dinc yolla çözməkdə maraqlıdırlar.

What is happening in the Islamic Republic of Iran is increasingly reminiscent of the situation preceding the fall of the shah's regime in 1979
December of 2009 and the first ten days of 2010 saw mass protests in Tehran, Tabriz, Esfahan and other cities of Iran. In fact, such protests have been almost ongoing since last year's presidential election. However, the recent surge of protests took on a particularly large scale, because they coincided with the funeral of a prominent cleric, Grand Ayatollah Montazeri, who sharply criticized the Islamist regime, as well as with the traditional Shiite Ashura mourning day.
Hundreds of thousands of demonstrators are not only protesting against last year's rigged presidential elections, but are also sharply criticizing Iran's Islamic authorities, insisting on urgent political and social reforms in the country. The opposition is led by such prominent political figures as Iran's former Prime Minister Mir-Hoseyn Musavi, who became the leading opponent of the current president Ahmadinezhad in the last election, and former parliament speaker Mehdi Karrubi. They are openly supported by the former Iranian presidents, Rafsanjani and Khatami.
According to the Western media, from 15 to 30 people have been killed. In total, as calculated by the opposition, since last summer, the number of those killed has reached 200, while thousands have been injured and arrested. At the same time, according to official figures, four people were killed and 300 were arrested during the riots on 26 December. According to analysts, the harsh actions of the Iranian authorities intend to demonstrate that they will do everything possible in order to maintain control over the situation in the country. There are even public calls for the physical elimination of the two main instigators of the riots - Musavi and Karrubi, which, however, may well backfire and further spur public unrest. In an attempt to stop the wave of protest rallies at all costs, the regime is tightening repression. Iranian Minister of Internal Affairs Mustafa Mohammad Najjar warned that after Ashura, anyone who takes part in the riots will have waged a war against God and will have become an enemy of national security. This means a veiled threat to use the death penalty against such people.
Iranian authorities have also accused Persian-language Western media and Internet sites like Voice of America, BBC, Radio Zamaneh and Farda, Israeli radio, the satellite channel Rangarang and others of provoking unrest in the country. In total, the activity of 60 Western organizations was outlawed. They include various centres, organizations and institutions of the United States, Israel, Britain and Germany, the Soros and Carnegie Foundations, the New America Foundation and the Foundation for Democracy in Iran. ITAR-TASS quotes informed sources in Tehran as saying that any contacts between these structures and Iranian individuals and entities and obtaining money from them, both in cash and in any other form, are illegal.
However, these threats and repression are still not working. The leader of the most organized, so-called "green" opposition movement, Musavi, said publicly that he is ready to fight the regime to the very end and achieve justice even at the cost of his own life. He urged the government to take responsibility for the bloody bacchanalia unleashed on the streets of Iranian cities. Musavi and his supporters insist on the immediate holding of new presidential elections, which should be as democratic and transparent as possible. He urged the authorities to release political prisoners, to guarantee freedom of the press and assembly and to secure other inalienable rights. A similar statement was made by another opposition leader - Karrubi. The heavyweight of the Iranian political scene, ex-President Rafsanjani, who heads two major Islamic entities - the Expediency Council and the Assembly of Experts, also backs these demands.
Meanwhile, the leadership of the Islamic Republic appears to have more and more difficulties in using the language of religion to justify its policies.  Among the critics of the regime were many religious scholars much earlier, but now their number has increased even more. And it is not surprising. Shiism, like many other religious groups, is much better suited to resist a tyrannical government than to control and manipulate people. Therefore, the regime is actively playing the anti-American and anti-Israeli cards. Official propaganda blames internal tensions on Western machinations, and seeks to present the opposition as Western agents in Iran. However, it must be noted that the current regime is opposed by people (Musavi, Rafsanjani, Montazeri, Khatami, Karrubi, etc.) whose contribution to the Islamic Revolution and to the establishment of the Islamic Republic is incomparably greater than that of President Ahmadinezhad and his supporters.
What is happening in Iran, according to many observers and analysts, is increasingly reminiscent of the situation preceding the fall of the shah's regime in 1979. Not only the Iranian ruling elite, but also the whole society is deeply divided. As noted above, the masses of students, intellectuals, the urban middle class and entrepreneurs consider the domestic and foreign policies of President Ahmadinezhad as deadlocked, while he is backed by the conservative ruling elite, Iranian security forces, as well as backward, poor residents of provinces and urban margins. The strata, which are accustomed to cash handouts from the regime, subsidized food and fuel, are ready to continue to support the current regime. But it must not be forgotten that Ahmadinezhad himself also participated in the overthrow of the shah's regime, and he has enough experience to avoid a repeat of the events of 1979.
However, the Iranian economy, burdened by excessive bureaucratic shackles and social obligations, military and foreign policy ambitions, is faced with serious difficulties. Also, the Islamic Republic, not wishing to limit its nuclear programme, is threatened by tougher sanctions from the international community.
In October 2009, the IAEA proposed a project, under which Iran was to hand over about 1,100 kilograms of low enriched uranium to Russia by the end of 2009. There it was to be enriched to the appropriate level and sent to France to produce fuel rods, and then returned to Iran for use in research reactors. Given Tehran's concerns, the IAEA was ready to consider an option providing for the handover of Iran's uranium to Turkey for storage until it receives the promised fuel rods. But Iran, ultimately, rejected all these options and agreed only to exchange its uranium with fuel rods directly on its own territory. Thus, the "contact Six" on Iran's nuclear issue (the five permanent members of the UN Security Council plus Germany) is faced with the need either to make difficult decisions about new sanctions, or admit its own powerlessness to cope with the Iranian problem.
Meanwhile, the US House of Representatives has already approved a bill, initiated by President Barack Obama, proposing a ban on business in the United States by all foreign companies that supply oil products to Iran. Experts predict further sanctions against Iranian banks on global financial markets, as well as restrictions on insurance for maritime cargo transported to Iran. Of course, all this will seriously affect the life of the country.
However, it is hard to believe that the new sanctions will be supported by Russia, China and India. The Americans are leaving the door open for negotiations, which was recently publicly stated by US Secretary of State Hillary Clinton.
The new White House administration began with criticism of the confrontational policies of the previous American president, Republican George W. Bush, who was unable to peacefully negotiate with Tehran. Having arrived at the White House, President Obama sent a number of personal messages to Iran's supreme leader Ayatollah Ali Khamene'i with an invitation to dialogue and publicly congratulated the Iranians on the Muslim New Year. However, the US leader never received a positive response.
Another issue that complicates the already difficult relations between the West and Iran is the situation in the south of the Arabian Peninsula - Yemen, where Zaydi insurgents (Yemeni Shiites backed by Tehran) have been engaged in a long armed fight against the central government in Sana'a. As it turned out recently, there are also terrorist camps of al-Qaeda there. It was in Yemen where the Nigerian terrorists who tried to blow up an American airliner had trained. Washington not only publicly acknowledged the failure of its intelligence service, but also decided to double military assistance to the government of Yemen to fight the rebels sponsored by Tehran.
The Iranian president demonstrates that he is not going to give in to internal or external pressure. The government of the Islamic Republic of Iran is expanding the front of confrontation in Lebanon, Iraq and Yemen. Iran's readiness for further confrontation is demonstrated by a recent surreal decree by Ahmadinezhad to form a group to study the damage caused to Iran during the Second World War as a result of the invasion by the allied Soviet and British troops. According to him, in this war, Iran suffered greater damage than Britain or the Soviet Union.
It is hard to say how Iran's internal and external confrontation will end, but it is clear that 2010 is preparing a serious test for the country. It is clear that Iran's neighbours are watching the developments with concern and seek to minimize all risks. Contrary to the already announced and planned international sanctions, the regional countries maintain official contacts with Tehran and develop cooperation in the energy sector. For example, late last year, Turkish Prime Minister Erdogan visited Iran, where, along with other documents, he signed an agreement on the participation of Turkish companies in the development of the giant gas field South Pars, which implies an annual investment of one billion dollars in the project.
Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov also paid a successful visit to Iran at the end of 2009. Tehran unilaterally lifted visas for visitors to Iran for a period of 15 days, and looks forward to similar steps on our part. Preparations are under way for the supply of Azerbaijani gas to Iran to meet the demand of the northern areas of the country for "blue" fuel. As the Soviet-era pipeline has not been used for a long time, at first it is planned to limit the supplies to 1.5-2 million cubic metres per day, but after appropriate repairs, they will increase to 5 billion cubic metres a year.
Iranian President Ahmadinezhad also recently paid a visit to Tajikistan and Turkmenistan, where he participated in the opening of the Dovletabat-Sarakhs-Hangeran gas pipeline. Iran will receive from 8 to 20 billion cubic metres of gas per year from Turkmenistan. These two countries and Kazakhstan plan to begin the construction of a railroad that will connect Central Asia to the Persian Gulf. These examples illustrate that, despite the apparent complication of the situation in and around Iran, the regional states aim to peacefully solve the country's problems through dialogue, respect for mutual interests and cooperation.