Ancaq azərbaycanda əmlakın qiymətinin dəyişkən, kəskin və pilləli şəkildə düşməsi gözlənilmir
"Əmlak yalnız bahalaşa bilər, durumun başqa cür inkişafı, sadəcə, qeyri-mümkündür", - bu tezis uzun müddət bizə sarsılmaz gəlirdi. Yerli bazarda baş verən, hətta cüzi qiymət düşmələri "doğru olmayan" hadisə kimi qəbul edilirdi, nümunə kimi ABŞ və Qərbi Avropa bazarlarında qiymətlərin heç düşməməsi, gündən-günə qalxması göstərilirdi.
Əmlak bazarı Azərbaycan iqtisadiyyatının ən inkişaf etmiş və sürətlə artan bölmələrindən biridir. Ölkənin əmlak bölməsinə sərmayələrdə əsas payın yerli oyunçulara məxsus olmasına baxmayaraq, Azərbaycanın mənzil və kommersiya əmlakı bazarlarının perspektivləri xarici sərmayəçiləri də cəlb edir. Ancaq qlobal böhran dalğası Azərbaycan iqtisadiyyatına toxunmasa da belə, bütövlükdə əmlak bazarını silkələdi.
İndi bazar iştirakçılarını və ümumiyyətlə, ölkə əhalisini ən çox narahat edən məsələ yaxın gələcəkdə evlərin və mənzillərin qiymətinin düşməsinin nə dərəcədə hissedilən olacağıdır. MBA konsaltinq qrupunun başçısı Nüsrət İbrahimovun proqnozlarına görə, Azərbaycanda mənzil qiymətlərinin dəyişkən, kəskin və pilləli şəkildə düşməsi gözlənilmir.
Enmə amilləri
İlk başdan qeyd edək ki, 2009-cu ilin 10 ayı ərzində təkrar mənzil bazarında qiymətlər 14,1%, ilkin bazarda isə 18,5% düşüb. Torpaq sahələrinin qiyməti isə ilin əvvəlinə baxanda 17,9% ucuzlaşıb. Özü də bazarın bütün seqmentləri arasında fəallığın azalması ən çox torpaq sahəsi seqmentinin payına düşüb, illik hesabda 2,2 - 2,5 dəfə təşkil edib, müqayisə üçün mənzil bazarında bu göstərici 18-20% təşkil edib. Təkrar bazarda 1 kv. metr mənzilin qiyməti 10 ayın yekunlarına görə, orta hesabla $1379-a bərabər olub, halbuki ilkin bazarda kvadratmetrin qiyməti $890 olub. Bakı üzrə bir sot torpağın qiyməti isə orta hesabla $17 782 təşkil edib.
Hazırda bazarda həm qiymətlərdə, həm də bağlanan alqı-satqı əqdlərinin sayında nisbi sabitlik müşahidə edilir. Analitiklərin fikrincə, bu durum ən azı 2010-cu ilin ikinci yarısına qədər davam edəcək.
Məsələ bundadır ki, əmlak bazarında qiymətlərin dəyişməsinə ilk öncə dünyada gedən proseslər, ikincisi isə daxili iqtisadi və sosial durum, o cümlədən əhalinin məşğulluq səviyyəsi, dövriyyədə olan pul kütləsinin həcmi və tikinti materiallarının qiyməti təsir göstərir.
Bütün bu məqamlar ona gətirmişdi ki, 2002-ci ildə tikinti bölməsində sərt dövlət nəzarəti olmamasının fonunda, yəni istənilən  kəsin  şəkildə tikinti aparıldığı bir şəraitdə bazara kütləvi kapital axını müşahidə olundu və bu da onun fəallığının 2,5 dəfə, əmlakının qiymətinin isə dörd dəfə artmasına səbəb oldu. Amma hazırda bu bölmə üzərində nəzarət sərtləşib ki, bu da yeni tikililər üzərində keyfiyyət tələblərinin artırılması, onların lazımi təhlükəsizlik və ekologiya standartlarına uyğun olması, vergi inzibatçılığının gücləndirilməsi və s. ilə bağlıdır.
Misal üçün, son illərdə tətbiq olunmuş tələbə görə, 12 mərtəbədən yüksək binaların tikintisi qadağan edilir, yeni binaların fasadının şəhərin memarlığına uyğun gəlməsi, həmçinin başqa memarlıq qaydalarına riayət edilməsi, binalar arasında məsafənin gözlənilməsinin vacibliyi və s. tələb edilir.
Bundan başqa, 2007-ci ildə tikilən binaların sayına da məhdudiyyət qoyulmağa başlandı. Əgər il ərzində 250-300 binanın tikntisinə icazə verilmişdisə, 2007-ci ilin sonundan tikinti şirkətləri bina tikməyə icazəni yalnız əlində olanları istifadəyə verdikdən sonra ala bilərdilər. Özü də yeni bina tikintisinə icazəni keyfiyyət göstəriciləri çağdaş tələblərə uyğun gələn şirkətlər ala bilərlər. Yəni artıq istənilən adam bu bazarın iştirakçısı ola bilmir.
Başqa tərəfdən, dünyada gedən proseslər, o cümlədən ölkəyə daxil olan pul vəsaitlərinin həcminə təsir göstərən maliyyə böhranı bazarda fəallığın və qiymətlərin düşməsinə səbəb oldu. Məsələn, əgər Bakıda torpaq sahəsinin satışı üzrə ekspozisiya müddəti iki ay təşkil edirdisə, artıq bu müddət 5-6 dəfə böyüyüb, bu da öz növbəsində risklərin artırılması deməkdir.
Ölkəyə vəsaitlərin daxilolma həcminə gəldikdə isə burada xaricdən, o cümlədən Rusiya və Ukraynadan Azərbaycana edilən pul köçürmələrinin azalmasının rolu az olmayıb. Ekspertlərin hesablamalarına görə, ölkənin 10-na yaxın regionunda - Mingəçevirdə, Xaçmazda, Qubada, Lənkəranda və s. bölgələrində əmlak bazarına sərmayələrin 70-80%-i əsasən, həmvətənlərimizin xaricdə qazandıqları vəsaitlər hesabına formalaşıb. Ölkə Mərkəzi Bankının göstəricilərinə görə, fiziki şəxslərin ölkəyə pul köçürmələrinin həcmi yanvar - sentyabr aylarında 16% azalaraq, 845 mln dollar təşkil edib.
Əhalinin məşğulluğu kimi çox önəmli bir amilin də strukturunda dəyişikliklər müşahidə edilir. Belə ki, əvvəllər ölkənin regionlarında bu göstərici çox aşağı səviyyədə idisə, Bakıda tam tərsinə idi. Bu da əhalinin regionlardan paytaxta böyük miqrasiyasına səbəb olurdu. Nəticədə, kirayəyə götürülən mənzillərin sayının artması, alqı-satqı əqdlərinin bağlanmasında fəallığın yüksəlməsi müşahidə olunurdu.
Ancaq regionların sosial-iqtisadi inkişafı üzrə dövlət proqramı çərçivəsində gerçəkləşdirilən tədbirlər regionlarda yeni iş yerlərinin açılmasına səbəb oldu və müəyyən mənada əhalinin paytaxta axışmasının qarşısını ala bildi.
Həmçinin artıq yuxarıda bildirildiyi kimi əmlakın qiyməti də tikinti materiallarının qiymətindən asılı olaraq dəyişir, çünki hər kvadratmetrin qiymətinin formalaşmasında tikinti materiallarının qiymətinin xüsusi payı 45% təşkil edir. Belə ki, yalnız 2009-cu ilin 1 noyabr tarixinə tikinti materiallarının qiymətinin 13,85% düşməsi səbəbindən illik hesabla mənzillərin qiyməti 6,2-6,3% ucuzlaşıb.
Hər şey qaydalara uyğundur
Prinsipcə, Azərbaycanın əmlak bazarının özü hələ ki formalaşma mərhələsini yaşayır və uyğun olaraq, hələ onun iştirakçılarının strukturlaşması başa çatmayıb. Əgər bu zəncirin bank, sığorta və qiymətləndirici kimi mürəkkəb sahələri  praktiki olaraq formalaşıbsa, rieltor şirkətlərin formalaşması hələ də davam edir və bu da satışların həcminə təsir göstərir. Axı alqı-satqı prosesində araçı olan rieltor şirkətləri həm də qiymətlərin formalaşmasına təsir göstərir; onların arasında çox sayda səriştəsiz şəxslərin olması da bütövlükdə bu sahədə mənfi proseslərə gətirir. "Bizim şəhərdə öz ofisi olan rieltor kontorların sayı 800-dür. Amma fərdi qaydada çalışan maklerlərin sayı isə 6 minə çatır", - deyə Nüsrət İbrahimov vurğulayır.
Məsələ bundadır ki, hələ rieltorların peşəkar hazırlığına tələblər qoyulmur. Amma N. İbrahimovun sözlərinə görə, "Qiymətləndirmə fəaliyyəti haqqında" qanuna düzəlişlər və "Rieltor fəaliyyəti haqqında" qanunun qəbul edilməsindən sonra vəziyyət dəyişəcək. Belə ki, bu sənədlərin layihələrinə görə, birincisi, rieltorlar hansısa tənzimləyici orqan tərəfindən təqdim edilməlidir, ikincisi, ən azı üçillik peşə fəaliyyətinin olması şərtdir, həmçinin müvafiq, yəni iqtisadi, hüquqi və ya mühəndis ali təhsili olmalıdır. Bununla yanaşı, rieltorlar hər üç ildən bir uyğunluq sertifikatı almaq üçün hazırlıq kursları keçməlidirlər.
Son zamanlarda Azərbaycanda ölkənin əmlak bazarının durumu barədə vahid bazanın yaradılması məsələsi də aktual olmağa başlayır. Baza respublikanın bütün regionları üzrə əmlak alqısı, satışı və icarəsi üzrə məlumatları əhatə edəcək. Bütün məlumat Bakıdakı rieltorlar assosiasiyasının regionlardakı təmsilçiləri tərəfindən paytaxta göndəriləcək.  Əmlak bazarının vahid məlumat bazasının olması hesabına əhali mənzil və kommersiya əmlakı, torpaq sahələri alqısında, satışında və icarəsində geniş variant imkanları əldə edəcəklər. Xüsusi saytda Azərbaycanın istənilən nöqtəsində təklif və tələb haqqında məlumat əldə etməyə imkan yaranacaq. Bazanı banklar, sığorta və tikinti şirkətləri istifadə edə biləcəklər. Sistemin üstünlüyü bəllidir, amma onun işə salınması bir neçə il çəkə bilər, çünki bu, bazarın inkişafından və layihənin maliyyələşdirmə imkanlarından birbaşa asılıdır.
Məsələni gərginləşdirən başqa amil isə hazırda Bakıda müştərilərin alıcılıq qabiliyyəti ilə satıcıların təklifi arasındakı fərqin, təxminən, iki dəfə olmasındadır. Hazırda sıravi alıcı 1 kv. metr mənzil sahəsini almaq üçün $700-ə qədər pul xərcləyə bilər. Buna görə də potensial müştərini əmlak bazarına qaytarmaq üçün ya əsassız şəkildə artırılmış qiymətlər məntiqi həddə qədər endirilməli, ya da ipoteka kreditləri əldə etmək imkanlarının genişləndirilməsi hesabına alıcılıq qabiliyyətini artırmaq lazımdır.
Proqnozlara gəldikdə isə ekspertlər düşünür ki, Azərbaycanda əmlak bazarının ciddi canlanması yalnız 2013-cü ildə baş verəcək, 2010-cu ildə isə bazarın fəallığı indiki səviyyədə qalacaq.

PROPERTY WILL BE CHEAPER
"Real estate can only rise in price, other scenarios are simply impossible," for a long time this notion seemed unshakeable. Even slight falls in price on the domestic market, have been perceived as "irregularities" - see, there is no decline in prices on the market in the US and Western Europe, and everything is going up.
The real estate market is one of the most advanced and fastest growing sectors of the economy in Azerbaijan. Although the bulk of investment in real estate in the country still comes from local players, prospects in the residential and commercial real estate markets in Azerbaijan attract foreign investors as well. However, the global crisis has shaken the housing market, even though it had only a slight affect on the Azerbaijani economy as a whole.
How noticeable will be the drop in value of houses and apartments in the near future? This may be the issue of most concern to market participants and the people of the country. According to expert forecasts by MBA Group chairman, Nusrat Ibrahimov, no spasmodic, abrupt or gradual fall in apartment prices is expected in Azerbaijan.
Factors of decline
To begin with, we should note that in 10 months of 2009, the price of secondary housing fell by 14.1 per cent and that of primary housing by 18.5 per cent. Land prices fell by 17.9 per cent compared with the beginning of the year. By the way, of all market segments, the biggest decline in activity was noted on the land market - by 2.2-2.5 times on an annualized basis (for comparison, this figure was 18-20 per cent in the housing market). On the secondary market, the price of one square metre amounted on average to 1,379 dollars over the 10 months, whereas on the primary market, one square metre was worth 890 dollars. And the price of one hundred square metres of land in Baku was, on average, about 17,782 dollars.
At present, the market is relatively stable, both in prices and in the number of sales transactions. This situation, according to analysts, will certainly last at least until the second half of 2010.
The thing is that price changes on the real estate market are affected on the one hand by global processes and, on the other, by the internal economic and social situation, in particular the level of employment, the amount of money in circulation and the prices of construction materials.
All these factors, accompanied by a lack of strict state control in the construction sector (i.e., anyone could carry out construction work on the market), led to a massive inflow of capital into the market in 2002, and to a 2.5-fold increase in activity, in terms of time, and a fourfold increase in the cost of real estate. Today, however, control over the sector is tighter, due to increased quality requirements for new construction projects, for compliance with safety and environmental standards, a strengthening of the tax administration etc.
For example, requirements imposed in recent years include a ban on the construction of buildings over 12 storeys, a requirement to suit the facades of new residential buildings to the appearance of the capital, as well as compliance with other architectural rules, the need to maintain the correct distance between houses etc.
In addition, in late 2007 the number of buildings under construction was also restricted. Whereas, earlier, permission had been granted for the construction of 250-300 residential buildings in a year, since the end of 2007 construction companies have been able to get permission to build a new house only after completing those already under construction. Only those companies whose quality indicators meet today's requirements can build new buildings. Thus not everyone can enter the market.
On the other hand, global processes, in particular the notorious crisis, which affected the amount of cash flowing into the country, led to a reduction in activity and in market prices. For example, while, earlier, the period of exposure during the sale of land in Baku was up to two months, today this period is 5-6 times longer which, in turn, means higher risk.
Regarding the volume of funds flowing into the country, reduced remittances from abroad, mainly from Russia and Ukraine, played an important role here. According to experts' estimates, in about 10 regions of the country - Mingacevir, Xacmaz, Quba, Lankaran and others - 70-80 per cent of investments in real estate were from financial resources earned by our compatriots abroad. According to the Central Bank, remittances from individuals into the country declined by 16 per cent in January-September, totalling $845 million dollars.
There are also changes in the structure of employment, which is an important factor. Earlier, this figure was very low in the country's regions and the opposite in Baku, which led to a large influx of people from the regions into the capital. This, in turn, led to an increase in demand for rental housing and in the number of sales transactions. However, work carried out under the state programme for the socioeconomic development of the regions led to the creation of new jobs in the regions and, to some extent, reduced the inflow of people into the capital.
Further, as already indicated above, housing prices also vary according to changes in the prices of construction materials; they comprise 45 per cent of the value of housing. Thus, due to the decline in prices of building materials alone, as of 1 November 2009, the annual price of one square metre of housing fell by 6.2-6.3 per cent.
By all rules
In essence, the real estate market in Azerbaijan is still in a formative stage and, accordingly, the structuring of its participants is not yet complete. While the banking, insurance and evaluation components of this chain have almost taken shape, the formation of real estate companies is still in process; this also affects sales. Indeed, in many respects, real estate brokers - middlemen in the process of buying and selling - also influence the setting of prices and, in general, the presence of a good many incompetent people in this area has negative consequences. "There are about 800 real estate companies with their own offices in our city. In total, we have about 6,000 brokers working individually," says Ibrahimov.
The fact is that there is no requirement for realtors to be professionally trained, but, according to Ibrahimov, the situation will change with the adoption of amendments to the law "On valuation activities" and the law "On real estate activity". Thus, according to draft documents: first, realtors should be represented by a regulatory body; second, a three-year career will be a prerequisite and third, they should have an appropriate university degree (economic, legal or engineering). In addition, realtors will be required to attend training courses every three years to obtain a certificate of conformity.
In recent years, it has also become important to establish a single base in Azerbaijan for the country's real estate market. The base will include data on buying, selling and renting real estate in all regions of the republic. All the information will flow to Baku from representatives of the Baku Association of Realtors in the regions. A common information base for the real estate market will assist people in acquiring, selling and renting residential and commercial real estate and land. A special website will provide information on supply and demand on the market, anywhere in Azerbaijan. The base will be used by banks, insurance and construction companies etc. The advantages of the system are obvious, but its execution may be delayed for several years, since it directly depends on market growth and project financing opportunities.
The fact that, in Baku today, sellers' demands are almost double their customers' buying capacity adds fuel to the fire. At present, an ordinary buyer can spend up to $700 on the purchase of one square metre of housing. Therefore, to return a potential client to the real estate market, it is necessary either to reduce inflated prices to reasonable levels, or to increase purchasing power by broadening the availability of mortgage loans.
As for projections, experts believe that the real property market in Azerbaijan will revive significantly only in 2013 and, in 2010, market activity will remain at current levels.