Avropanın yeni təhlükəsizlik sisteminin qurulmasında azərbaycanın rolu böyük aktuallıq qazanmaqdadır
2009-cu ilin sonlarında Avropada yeni təhlükəsizlik sisteminin yaradılması məsələsi yenidən beynəlxalq ictimaiyyətin diqqət mərkəzinə düşüb. Yeni müzakirələrin başlanmasına Rusiya prezidenti Dmitri Medvedevin təqdim etdiyi "Avropada təhlükəsizlik müqaviləsi" rəvac verib.
Yeni arxitektura haqda yeni ideya
Bu ideya Moskva tərəfindən hələ 2008-ci ilin iyununda, Rusiya - Gürcüstan müharibəsindən əvvəl səsləndirilmişdi. Bundan, təxminən, ilyarım sonra ortaya qoyulmuş konkret sənəddə isə Rusiyanın yeni təhlükəsizlik arxitekturasını necə gördüyü öz əksini tapmışdı.
Moskva hesab edir ki, Avropada təhlükəsizlik müqaviləsini imzalayacaq hər bir dövlət, bir ölkənin digərinə silahlı təcavüzünə özünə edilmiş təcavüz kimi baxmalı, bir-birlərinə hərbi yardım göstərməlidir. Kremlin mövqeyinə görə, dövlətlər imzalanacaq müqavilə ilə bir araya sığmayan beynəlxalq öhdəliklərdən də imtina etməlidirlər.  D.Medvedevin təklif etdiyi sənəd avratlantik və Avrasiya məkanının bütün dövlətləri, həmçinin böyük beynəlxalq qurumların üzvlərinin imzalaması üçün açıqdır. Söhbət BMT, Avropa İttifaqı, NATO və KTMT üzvlərindən gedir. Müqavilənin şüarı da buradan götürülüb - "Vankuverdən Vladivostokadək".
Qərb Medvedevin bu təklifini birmənalı qarşılamayıb. Aİ-nin bir sıra sanballı üzvləri, o cümlədən Almaniya, İtaliya və Fransa Moskvanın təklifini müzakirə etməyə hazır olduqlarını bildirdiyi halda, qurumun gənc təmsilçiləri - Baltikyanı dövlətlər və Polşa Rusiyanın təşəbbüsündə öz müstəqilliklərinə təhlükə hiss ediblər. Medvedevin təklifi NATO tərəfindən də ehtiyatla qarşılanıb. Qurumun baş katibi Anders Foq Rasmussen Moskvaya ikigünlük səfərindən sonra açıq şəkildə bildirib ki, o, sözügedən sənədə ehtiyac görmür.
Beləliklə, Rusiyanın irəli sürdüyü müqavilənin həyata vəsiqə alıb-almayacağı məsələsi açıq qalır. Bircə o aydındır ki, Avropanın təhlükəsizlik sistemində islahatların aparılması istənilən halda qaçılmazdır.
Azərbaycan  və  Avropanın təhlükəsizliyi
Bu konteksdə Avropanın yeni təhlükəsizlik arxitekturasının yaradılmasında Azərbaycanın rolunu da nəzərdən keçirmək yerinə düşərdi. Azərbaycanın bu prosesdə iştirakı bir sıra prinsipial geosiyasi, geoiqtisadi, geomədəni, geoekoloji və hərbi faktorlarla əlaqədardır. Məsələyə iki müxtəlif aspektdən yanaşmaq olar.
Birincisi, Azərbaycanın rolu və Avropanın təhlükəsizlik arxitekturasının qurulmasında onun müstəqil, öz tələbatlarını təmin etməyi bacaran dövlət kimi töhfəsi.
İkincisi, Azərbaycanın regional geosiyasi, geoiqtisadi, geomədəni, hərbi-siyasi və digər strukturlara üzvlüyü.
Hazırkı dövrdə tam müstəqil dövlətlərin olduğunu birmənalı şəkildə söyləmək mümkün deyil. Onların hamısı bir-birləri ilə o qədər əlaqəlidir ki, bəşəriyyət mürəkkəb tərkibli, açıq bir sistem kimi qəbul olunur. Belə sistemlərin tərkibi bir-biri ilə çox bağlıdır - birinin mövcudluğu digərinin mövcudluğundan asılıdır. Bu "digərləri" isə coğrafi baxımdan həm qonşuluqda, həm də on minlərlə kilometr aralıda yerləşə bilər.
Obrazlı şəkildə ifadə etsək, yaşadığımız dünya ayrıca götürülmüş bir cəmiyyət kimi fərdi insan miqyasında da özünün bir çox tərəfləri ilə çox "həssas"dır. Odur ki, Azərbaycanın yeni Avropa təhlükəsizlik arxitekturasının yaradılmasındakı rolunu regional inteqrasiya kontekstində analiz etmək daha konstruktiv və praktik olardı. "Region" deyərkən isə Qara dəniz və Xəzər regionunu düşünmək lazımdır. Belə ki, həm Qərb, həm də Rusiyanın siyasətçiləri və analitikləri Qara dəniz və Xəzər regionlarına bir yanaşır, bütün təhlükəsizlik modellərində Qara dəniz - Xəzər hövzəsi vahid sistemi kimi nəzərdə tutulur. Belə yanaşma bir neçə, ilk növbədə isə enerji faktoru və qloballaşma prosesinin ümumi xarakteristikası ilə əlaqədardır.
Qara dəniz - Xəzər regionuna Rusiya ilə Qərb arasındakı bufer zona kimi yanaşan bəzi ekspertlərin düşüncəsinin əksinə olaraq, Azərbaycanda bu termin fərqli qəbul edilir: Azərbaycanda ona Şərqlə Qərbi birləşdirən region kimi yanaşırlar.
Bu baxımdan, ilk növbədə, Azərbaycanın Avropanın yeni təhlükəsizlik arxitekturasının qurulmasındakı roluna transmilli enerji layihələri prizmasından baxmaq daha düzgün olardı.
Demək olar ki, Rusiya və Qərbin, həmçinin NATO-nun bütün ekspertləri Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Tbilisi-Ərzurum layihələrinə Qara dəniz - Xəzər hövzəsində yeni təhlükəsizlik sisteminin formalaşdırılmasına imkan yaradan faktor kimi baxırlar. Onlar bu bölgəni Şərqlə Qərbi birləşdirən region kimi qəbul edirlər. Bundan başqa, Qərbin, demək olar ki, bütün aparıcı siyasətçiləri və dövlət rəhbərləri Azərbaycanın "Nabucco" layihəsində məhz Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmini baxımından aparıcı rola malik olduğunu söyləyirlər. Buna da Qara dəniz - Xəzər hövzəsini əhatə etmiş regional əməkdaşlıq kontekstində yanaşılır.
Hələ 2008-ci il avqustun 7-də Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev Bakıda Rumıniyanın dövlət başçısı Troyan Basesku ilə ikitərəfli görüşün sonunda səsləndirdikləri birgə bəyanatda deyib: "Bizim enerji siyasətimiz regionda sülh, sabitlik və təhlükəsizliyin möhkəmlənməsinə yönəlib. Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmini istiqamətində səylərini davam etdirəcək". İ.Əliyev Xəzər və Qara dəniz regionu dövlətləri arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi üçün birgə addımların atılmasının vacibliyini də vurğulayıb.
Avropa İttifaqının enerji məsələləri üzrə komissarı Andris Piebalqs isə 2008-ci il noyabrın 10-da (Bakı İqtisadi Forumu ərəfəsində) Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovla keçirdiyi görüşdə bildirib ki, Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında "Azərbaycanın üzərinə vacib rol düşür". O zaman Piebalqs Ankara, Bakı və Aşqabada etdiyi səfərləri "Nabucco səyahəti" adlandırmışdı. Komissar birmənalı şəkildə bildirib ki, onun əsas məqsədi sözügedən ölkələrin ali rəhbərliyinə "Avropa İttifaqının Nabucco layihəsinə siyasi sadiqliyini çatdırmaqdır".
A. Piebalqs Aİ-nin "Enerji təchizatında həmrəylik və təhlükəsizlik" adlı yeni sənədindən də söz açıb. Bu, enerji faktorunun Avropanın təhlükəsizliyinin təminində əhəmiyyətli rol oynadığını bir daha göstərir. Azərbaycanın Avropanın yeni təhlükəsizlik arxitekturasının qurulmasında mərkəzi yeri də məhz bu məqam tutur.
Lakin ölkəmizin rolu heç də bununla məhdudlaşmır. Regionda situasiya çox qəlizdir və burada geosiyasi xarakterli bir sıra ziddiyyətlər mövcuddur. Bunu NATO ekspertləri də konkret şəkildə söyləyirlər. Onlar situasiyanı qiymətləndirən zaman belə qənaətə gəlirlər ki, bu gün Qara dəniz - Xəzər regionunda situasiyanın inkişaf istiqamətinin birmənalı şəkildə müəyyənləşdirilməsi mümkün deyil.  Ekspertlərin fikrincə, burada region dövlətlərinin birləşməsinə yardım edən nəzərəçarpacaq inteqrasiya faktorlarının mövcudluğuna baxmayaraq, bölgənin unikal xarakterini də unutmaq olmaz. Vəziyyət elə gətirib ki, o, geosiyasi oyunda bir vasitə rolunu oynayır. Bu səbəbdən də o, problemlərinə konkret diqqət tələb edir. Başqa sözlə, Qara dəniz - Xəzər regionu müxtəlif təhlükəsizlik sistemlərinin maraqlarının toqquşduğu nöqtədir. Azərbaycan da özünün xarici siyasətində bu faktoru ciddi şəkildə nəzərə alır. Onun yeni təhlükəsizlik sisteminin yaradılmasında iştirak strategiyasına əsas geosiyasi qüvvələr arasında balans prinsipi də daxildir.
Bu gün Qara dəniz - Xəzər regionu ilə bağlı nə NATO, nə də Aİ-nin tam formalaşdırılmış strategiyası var. Bunu NATO ekspertləri də etiraf edirlər. Onlar Qara dənizə çıxışın Rusiyanın strateji prioriteti olduğunu xüsusi vurğulayırlar. Digər tərəfdən, Qərb də region dövlətləri ilə avratlantik strukturlar arasında əlaqələrin genişlənməsini perspektivli məsələ hesab edir.
Azərbaycan isə enerji resurslarının istehsalçısı, tranziti və istehlakını həyata keçirən dövlətlər arasında qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi və genişləndirilməsi siyasəti yürüdür, regional layihələrin reallaşdırılması üçün daha əlverişli şəraitin yaradılmasına çalışır. Bu məqsədlə Bakı Xəzər neftinin və qazının Avropa və dünya bazarlarına çıxışının Qara dəniz vasitəsilə diversifikasiyası siyasətini də yürüdür. Bu baxımdan, Azərbaycanın Avro-Asiya neft nəqli dəhlizi sistemi vasitəsilə Avropaya neft daşınmasını nəzərdə tutan Odessa - Brodı kəmərinin reallaşdırılması istiqamətindəki real addımlarını qeyd etmək olar. Azərbaycan paralel olaraq, Sülh Naminə Tərəfdaşlıq, Sabitlik Paktı və Qara dəniz Təşəbbüsü kimi proqramlarda da fəal iştirak edir. O, enerjidaşıyıcılarının etibarlı və təhlükəsiz nəqli məqsədi güdən Xəzər - Qara dəniz - Baltik dənizi enerji məkanının yaradılması təşəbbüsünü də dəstəkləyir. Etiraf etmək lazımdır ki, bütün bunlar Avropanın yeni təhlükəsizlik sisteminin yaradılmasına ciddi töhfələrdir.
Uzun illərdir Qara dəniz - Xəzər regionunda müxtəlif təhlükəsizlik sistemlərinin mübarizəsi fonunda Azərbaycanın bu siyasətə sadiqliyi daha aydın görünür. Məlumdur ki, Rumıniyanın təşəbbüsü ilə 2006-cı ilin yazında Qara dəniz hövzəsində təhlükəsizlik problemləri və əməkdaşlığa dair debatlar bərpa edilib. Bu məsələyə "Avropa qonşuluq siyasəti" proqramının reallaşdırılması kontekstində baxılır. Məhz bu yanaşma çərçivəsində 2006-cı il martın 30-da Rumıniyanın Konstansa şəhərində "Qara dəniz hövzəsində Beynəlxalq Əməkdaşlıq" adlı beynəlxalq konfrans da keçirilib. Həmin il iyunun 5-də isə Buxarestdə "Dialoq və əməkdaşlıq uğrunda Qara dəniz Forumu" təşkil edilib. Qara dəniz sahilində yerləşən dövlətlərin başçıları ilə yanaşı, Avropa İttifaqına üzv dövlətlərin xarici işlər nazirləri, ABŞ nümayəndələri, İsraildən və bir sıra beynəlxalq qurumlardan olan şəxslər, regional təşkilat təmsilçiləri, işgüzar dairələrin nümayəndələri və ekspertlər də sammitdə iştirak ediblər. Tədbir təşkilatçıları Qara dəniz - Xəzər regionunun təhlükəsizliyi məsələsinə "avratlantik inteqrasiya prosesləri kontekstində" baxdıqlarını gizlətməyiblər. Lakin bu aksiyanın davamı gəlməyib. Başqa sözlə desək, Qara dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatından (QDİƏT) başqa, Qara dəniz hövzəsinin heç bir beynəlxalq təşkilatı səmərəli işləməyib. Yeri gəlmişkən, Azərbaycan Türkiyənin təşəbbüsü ilə yaradılmış bu təşkilatın işində də fəal iştirak edir. Burada Dunay Komissiyası ilə Beynəlxalq Qara dəniz Klubunun işini də qeyd etmək lazımdır. Amma onlar effektivlik baxımından, QDİƏT-dən geri qalır.
Qafqaz Avropanın bir hissəsi kimi
Regional təhlükəsizlik sisteminin yaradılması təşəbbüsləri daha çox Qafqazla bağlı irəli sürülüb. İndiyədək burada təhlükəsizlik sisteminin bir neçə variantının yaradılması təklifi səsləndirilib. 1996-cı ilin iyununda Rusiya "Böyük Qafqaz"ın yaradılması təşəbbüsünü irəli sürüb. Lakin həmin vaxt iş yalnız "Qafqazda millətlərarası razılaşma, sülh, iqtisadi və mədəni əməkdaşlıq uğrunda" sənədinin qəbulu ilə məhdudlaşıb. Sonrakı proseslər başqa ssenari ilə inkişaf edib: "üçlük" (Gürcüstan, Ermənistan və Azərbaycan), "onluq" (Rusiya, 3 Cənubi Qafqaz ölkəsi, iki Xəzəryanı dövlət, İran, Türkiyə, Aİ və ABŞ), "Qafqaz əməkdaşlıq forumu" (ABŞ-ın layihəsi), ATƏT-in layihəsi (İstanbul, 1999-cu il), "Qafqazda sabitlik paktı" (Türkiyə, 2000-ci il). Xatırladaq ki, Ankara son layihəsini Gürcüstanla Rusiya arasında 2008-ci ilin avqustunda yaşanmış münaqişədən sonra yenidən bərpa etdi.
Bütün qeyd olunan layihələrin müəllifləri Qafqazda təhlükəsizlik sisteminin yaradılmasında əsas rolu Azərbaycanın üzərinə qoyublar. Bakının özünə gəlincə, o, bu layihələrlə bağlı həmişə ölçülüb-biçilmiş mövqe nümayiş etdirməklə yanaşı, paralel şəkildə konkret regional inteqrasiya siyasəti də yürüdüb. Söhbət avratlantik məkana inteqrasiyadan gedir.
Nəhayət, İran da təhlükəsizlik sisteminin yaradılmasına dair iki təkliflə çıxış edib. Lakin onlardan heç biri uğur qazanmayıb. Rusiya ilə ABŞ-ın da cəhdləri olub və həmin təşəbbüslər bu gün də qüvvədə qalır. Lakin Azərbaycan bu təşəbbüslərə təmkinlə yanaşır.
Beləliklə, Azərbaycan Qara dəniz - Xəzər regionunda təhlükəsizlik sistemlərinin yaradılmasına dair müxtəlif rəqib təkliflərin mövcud olduğu şəraitdə Avropada yeni təhlükəsizlik sisteminin yaradılmasında iştirak siyasətini davam etdirir. Əlbəttə, Bakı yaxın qonşularının təkliflərini diqqətdən kənarda qoymur. Bu fikri Qərbin hələ ki ehtiyatla yanaşdığı Avropanın yeni təhlükəsizlik arxitekturası, həmçinin Türkiyənin "Qafqazda sabitlik paktı" təşəbbüslərinə də aid etmək olar. Bununla yanaşı, Bakı onlara Avropanın yeni təhlükəsizlik arxitekturasının yaradılmasında daha konstruktiv iştirak kontekstində baxır. Qərb isə özünün təhlükəsizliyi ilə bağlı yeni konsepsiyada çoxqütblü dünyanın yaradılması modelinə üstünlük verir. Bu isə planetin bütün aparıcı geosiyasi qüvvələrinin daha sıx əməkdaşlığını nəzərdə tutur. Söhbət, eyni zamanda, iki nəhəng hərbi blok - NATO ilə KTMT-nin birgə fəaliyyətindən də gedir.
Belə yanaşmada Qara dəniz - Xəzər hövzəsi regionuna Qərblə Şərqi birləşdirən geosiyasi məkan kimi baxılır. Bu istiqamətdə, yəqin ki, əsas problemlər həll edilməmiş münaqişələrdir. Bu problemdən əziyyət çəkən Azərbaycan isə onların mümkün qədər tez nizamlanmasında olduqca maraqlıdır. Bu baxımdan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllini tapmasından sonra Azərbaycanın daha əhəmiyyətli və məhsuldar rola malik olacağı şübhə doğurmur.

Azerbaijan's role in creating a new system of European security is becoming increasingly important
At the end of 2009, the issue of creating a new European security system is the focus of the international community's attention again. A new wave of discussions was provoked by "the Treaty on European Security" proposed by Russian President Dmitriy Medvedev.
A new idea about new architecture
The idea was proposed by Moscow in June 2008 before the Russia-Georgia war. After about half a year, a specific document was proposed, presenting Russia's view of new security architecture.
Moscow proposes that all countries which sign the new Treaty on European Security consider an armed attack on other parties as an attack on themselves and give each other military assistance. The states also should not undertake international obligations that run counter to the Treaty. The document proposed by Dmitriy Medvedev is open for signing by all states of the Euro-Atlantic and Eurasian area, as well as by members of major international organizations: UN, EU, CSTO and NATO. Hence, the motto of the treaty - "From Vancouver to Vladivostok".
In the West, Medvedev's proposal was met with mixed reactions. If a number of EU heavyweights, including Germany, France and Italy, have expressed their willingness to discuss Moscow's proposal, the younger members of the European Union - the Baltic States and Poland - see the Russian initiative as a threat to their independence.
Medvedev's initiative was also met with caution in NATO. After a two-day visit to Moscow, NATO Secretary-General Anders Fogh Rasmussen openly declared that there was no need for a treaty on European security.
Thus, the question of whether the Russian-backed treaty will get a start in life remains open. It is only clear that in any case, the reformation of the European security system cannot be avoided.
Azerbaijan and European security
In this context, it would be appropriate to examine Azerbaijan's role in the new architecture of European security. Azerbaijan's participation in this process is due to several factors which are of crucial geopolitical, geo-economic, geo-cultural, geo-environmental and military importance. The issue can be considered in two different aspects. The first aspect is the role of Azerbaijan and its contribution as an independent and self-sufficient country to the creation of the new architecture of European security. The second aspect is Azerbaijan's role as a member of regional geopolitical, geo-economic, geo-cultural, politico-military and other structures.
One cannot say that at the present stage of world development, there are absolutely independent countries - they are all interconnected with each other "to such an extent that humanity is perceived as a complex, open and non-linear system". The components of these systems are interconnected, and the existence of one depends on the existence of others. These "others" can be geographically located in the neighbourhood or at a distance of thousands of kilometres. Figuratively speaking, our world has become very "sensitive" in all aspects of life, both at the level of society and humanity.
For these reasons, it would be more constructive and effective to analyze the role of Azerbaijan in the creation of new European security architecture in the context of regional integration. By "region" we mean the Black Sea-Caspian basin. Both Western and Russian politicians and analysts see the Black Sea and Caspian basins as a single whole - all models of security focus on a single system of the Black Sea-Caspian basin. Such an approach is due to several factors, above all, energy factors and general characteristics of the globalization process.
In contrast to the approach taken by some experts who see the Black Sea-Caspian region as a buffer zone between Russia and the West, for Azerbaijan the operational definition of the term "Black Sea-Caspian region" is as follows: a region that unites the East and the West.
In this regard, it would be appropriate to consider, first of all, Azerbaijan's role in creating the new architecture of European security through a prism of trans-national energy projects.
Almost all Russian and Western experts, including experts from NATO, consider the Baku-Tbilisi-Ceyhan and Baku-Tbilisi-Erzurum projects as the main factors influencing the formation of a new security system in the Black Sea-Caspian basin that unites the east and west of the region. Moreover, almost all leading Western politicians and statesmen are talking about the special role of Azerbaijan in the Nabucco project precisely in the context of ensuring the energy security of Europe. This point is also considered in the context of regional cooperation which covers the entire Black Sea-Caspian basin. Thus, on 7 August 2008, Azerbaijani President Ilham Aliyev said while making a joint statement on the results of his bilateral meeting with Romanian President Traian Basescu in Baku: "Our energy policy is aimed at strengthening peace, stability and security in the region. Azerbaijan will continue its efforts towards ensuring the energy security of Europe." The Azerbaijani president also stressed the need for joint steps aimed at strengthening cooperation between the states of the Caspian and Black Sea basins. During a meeting with Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov on 10 November 2008 (ahead of the Baku Economic Forum), the EU Commissioner for Energy Andris Piebalgs said that "Azerbaijan plays an important role in ensuring Europe's energy security." He called his visit to Ankara, Baku and Ashgabat a "Nabucco journey". The EU commissioner clearly stated that "my intent is to confirm to the senior leadership of these countries the political commitment of the European Union to the Nabucco project". He also spoke about the new EU document "Energy Security and Solidarity Action Plan". This once again proves that the energy factor plays a significant role in ensuring Europe's security. It is precisely this moment that takes centre stage in Azerbaijan's role in establishing a new European security system.
But the role of our country does not end here. The situation in the region is very complicated and differs by the presence of some contradictions of a geopolitical nature. NATO experts are talking about this specifically. Assessing the situation, they come to the conclusion that it is impossible to clearly determine the vector of the development of the situation in the Black Sea-Caspian basin today. According to the experts, although there are significant integration factors that contribute to the unification of the regional countries, we should not forget about the unique characteristics of region. Due to the complexity of the situation, it is a tool in the geopolitical game. Therefore, it requires personal attention to its problems. In other words, the Black Sea-Caspian basin is a site of the conflict of interests of various security systems. Azerbaijan considers this to be a significant point in its foreign policy. The strategy of Azerbaijan's participation in the creation of a new security system includes the principle of the balance of geopolitical forces.
Today, NATO and the EU have no well-established strategy for the Black Sea-Caspian basin. This fact is acknowledged by NATO experts as well. Moreover, they emphasize that access to the Black Sea is a strategic priority for Russia. On the other hand, the West considers the expansion of relations between regional countries and Euro-Atlantic organizations as promising.
Azerbaijan, meanwhile, is pursuing a policy of strengthening and expanding mutually beneficial cooperation between producing countries, transit countries and consumers of energy resources and of creating the necessary enabling environment for the implementation of regional projects. To this end, Baku reinforces its policy of diversifying oil and gas supply routes from the Caspian basin to world and European markets via the Black Sea basin. In this context, one can mention Azerbaijan's real steps to build the Odessa-Brody pipeline in the Euro-Asian oil transportation corridor for oil supplies to Europe, to establish a new institutional structure for the Sarmatia international pipeline company in order to implement the Odessa-Brody-Plock-Gdansk oil pipeline project and its efforts to implement joint projects on gas transit to Europe via Georgia and Turkey, including the Turkey-Greece-Italy interconnector, Nabucco, etc.
At the same time, Azerbaijan is actively involved in programmes such as Partnership for Peace, Stability Pact and Black Sea Initiative, focusing in particular on specific programmes and initiatives. Azerbaijan actively supports initiatives to establish a Caspian-Black Sea-Baltic energy transit area for joint efforts to ensure reliable and safe transportation of energy resources. Admittedly, this is a serious contribution to the creation of a new European security system. Azerbaijan's commitment to this policy is most clearly seen against the background of the many years of struggle between the various security systems of the Black Sea-Caspian basin. It is known that on the initiative of Romania, the debate resumed on security and cooperation in the Black Sea basin in the spring of 2006. This issue was considered in the context of the programme "European Neighbourhood Policy." As part of this approach, an international conference on interregional cooperation in the Black Sea was held on 30 March 2006 in the Romanian city of Constanta. On 5 June 2006, the summit "The Black Sea Forum for Dialogue and Partnership" was held in Bucharest. The summit was attended by Black Sea heads of state, foreign ministers of EU member states, representatives of the United States, Israel, several international and regional organizations, businesses and experts. The organizers of the event made no secret that the security problem of the Black Sea-Caspian basin is considered "in the context of processes of Euro-Atlantic integration". However, this action was not continued. Perhaps, apart from Black Sea Economic Cooperation (BSEC), no other international Black Sea organization functioned effectively. Azerbaijan actively participates in the work of this organization which was initiated by Turkey. One could also note the work of the Danube Commission and the International Black Sea Club, but unlike BSEC, they have not been remembered for their performance.
Caucasus as part of Europe
In terms of creating a system of regional security in the Caucasus, more has been offered. Several options for establishing a security system have been initiated here. In early June 1996, Russia proposed a Big Caucasus model. But then, things were limited to a purely declaratory document "For interethnic accord, peace, economic and cultural cooperation in the Caucasus". Further events continued according to a different scenario. From 1999, several projects appeared at once: "Troika" (Georgia, Armenia and Azerbaijan), "Ten" (Russia, the three Transcaucasian states, two trans-Caspian states - Iran and Turkey, the EU and US), Caucasus Cooperation Forum (US project), the OSCE project (1999, Istanbul) and the Stability Pact for the Caucasus (2000, Turkey). Ankara resumed the latter after the August 2008 events between Georgia and Russia. The authors of all these projects gave Azerbaijan a central role in the creation of a Caucasus security system. Baku itself has always taken a balanced position in regard to these projects and in parallel, has carried out specific policies for regional integration with a strategy of integration into the Euro-Atlantic area.
Finally, Iran made two proposals to establish a security system, but none of them was crowned with success. Attempts were made by Russia and the United States. They are all still valid. But Azerbaijan continues to react to these initiatives with restraint.
Thus, despite rivalry between different security models in the Black Sea-Caspian basin, Azerbaijan has consistently maintained its policy of participation in the creation of a new European security system. Of course, Baku does not neglect proposals by its closest neighbours - for example, the same project by Russian President Dmitriy Medvedev to establish a new model of the European security system, of which the West is wary, and Turkey's Caucasus Stability Pact. But Baku considers them in the context of more meaningful participation in the new architecture of the European security system. In the new concept of its security, the West prefers multi-polar world models, which implies closer cooperation between all major geopolitical forces of the planet, including joint action by major military blocs - NATO and the CSTO. In this approach, the Black Sea-Caspian basin is seen as a geopolitical area that unites the West and the East. The most acute problem in this way is, perhaps, the unresolved conflicts. The "frozen conflicts" seriously hinder the process of establishing a security system in Europe. As a country that has suffered from such a problem, Azerbaijan is extremely interested in their prompt resolution. In this context, we can say that Azerbaijan's role will become more meaningful and productive after the settlement of the Nagornyy Karabakh problem.