Politoloq Dosım Saptayev "R+" jurnalına müsahibəsində Qazaxıstanda növbədənkənar prezident seçkisinin keçirilməsi səbəblərindən danışıb
Qa­za­xı­s­tan pre­zi­den­ti Nur­sul­tan Na­zar­bay­ev 2015-ci ilin ap­re­li­nə öl­kə­də növ­bə­dən­kə­nar pre­zi­dent seç­ki­si elan edib. Döv­lət baş­çı­sı­na növ­bə­dən­kə­nar seç­ki­nin elan olun­ma­sı is­təy­i­lə Qa­za­xı­s­tan Xalq As­sam­bley­a­sı müraci­ət edib. 2016-cı il­də ke­çi­ril­mə­li olan pre­zi­dent seç­­ki­si za­man eti­ba­ri­lə par­la­ment seç­ki­si­lə üst-üstə düşürdü. Bu sə­bə­b­dən də, çə­tin ge­o­siy­a­si və iq­ti­sa­di və­ziyyət­də bu cür vacib seç­ki­lə­rin ke­çi­ril­mə­si məq­sə­də­uyğun sayıl­ma­yıb. Nur­sul­tan Na­zar­bay­ev əv­vəlcə Qa­za­xı­s­tan SSR-in, da­ha so­nra Qa­za­xı­s­tan Re­s­pub­li­ka­sı­nın pre­zi­den­ti ki­mi, 1990-cı il­dən dəy­iş­məz ola­raq öl­kəyə rəh­bər­lik edir.
Qa­za­xı­s­tan­lı po­li­to­loq, Ri­s­k­lə­rin qiy­mət­lən­di­ril­mə­si qru­pu­nun di­rek­to­ru Do­sım SAPTAYEV Na­zar­ba­y­e­vi növ­bə­dən­kə­nar seç­ki elan et­mək məcbu­riyyə­tin­də qoy­muş amil­­lər­lə bağlı fi­kir­lə­ri­ni "R+"a müsa­hi­bə­sin­də açıq­layıb.
- Növ­bə­dən­kə­nar seç­ki­nin elan olun­ma­sı nə ilə bağlı­dır? Bu­ra­da söh­bət han­sı xüsu­si mo­tiv­lər­dən ge­də bi­lər?
- İn­di növ­bə­dən­kə­nar seç­ki­nin ke­çi­ril­mə­si üçün əsas amil ki­mi Qa­za­xı­s­tan­da və dünya­da ya­şa­nan ağır iq­ti­sa­di du­rum və ge­o­siy­a­si prob­lem­lər gö­s­tə­ri­lir. Bu, seç­ki pro­se­si­nin sürət­lən­di­ril­mə­si zə­ru­rə­ti­ni ya­ra­dıb. Qər­bin Ru­siy­aya tət­biq et­diyi san­k­siy­a­lar Qa­za­xı­s­ta­na çox mən­fi tə­sir gö­s­tə­rib. Bu ilin əv­və­lin­dən kom­mer­siya şir­kət­lə­ri hö­ku­mə­tə müraci­ət et­məyə baş­layıb­lar. On­lar Ru­siya məh­sul­la­rı­nın id­xa­lı­na mü­vəq­­qə­ti məh­du­diyyət qoy­ul­ma­sı­nı is­təy­ir­lər. Çünki on­lar Qa­za­xı­s­ta­nın məh­sul­la­rı ilə müqay­i­sə­də in­di da­ha ucuz­dur. Am­ma Qa­za­xı­s­ta­nın nə­hə­ng şir­kət­lə­ri üçün risk və təhlükə­lə­rin ya­ran­ma­sı heç də yal­nız Ru­siy­a­da­kı və­ziyyət­lə bağlı dey­il. Bu­ra­da nef­tin ucuz­laş­ma­sı, Çin­də iq­ti­sa­di ar­tım tem­plə­ri­nin azal­ma­sı və di­g­ər amil­lər də öz sözünü dey­ir. Çin Qa­za­xı­s­tan xam­ma­lı­nın əsas alıcı­la­rın­dan bi­ri idi. Ar­tıq ma­liyyə prob­lem­lə­ri, iş yer­lə­ri­nin ix­ti­sa­rı ri­s­ki mey­da­na çı­xıb. Bu il nef­tin qiy­mə­ti­nin düşmə­si və Ru­siy­a­da­kı və­ziyyət Qa­za­xı­s­tan iq­ti­sa­diyya­tı­nın di­g­ər seq­men­t­lə­ri­nə də öz tə­si­ri­ni gö­s­tər­məyə baş­lay­a­caq. Odur ki, ha­ki­miyyət pre­zi­dent seç­ki­si­nin vax­tı­nın uzan­ma­sın­dan na­ra­hat ol­mağa baş­layıb. Çünki qar­şı­da­kı döv­rdə öl­kə­də so­si­al-iq­ti­sa­di və­ziyyə­tin yal­nız pis­ləş­məyə doğru ge­dəcəyi ay­dın­dır. De­mək, öl­kə­də so­si­al gə­rg­in­lik ya­ra­na bi­lər.
Gü­man ki, hö­ku­mət seç­ki­ni mümkün qə­dər tez ke­çir­mək, so­nra isə qey­ri-po­pulyar iq­ti­sa­di is­la­hat­la­ra əl at­maq is­təy­ir. Söh­bət Qa­za­xı­s­­tan iq­ti­sa­diyya­tı­na han­sı­sa for­ma­da də­s­tək olacaq is­la­hat­lar­dan ge­dir.
- Ha­zır­kı döv­lət baş­çı­sı Nur­sul­tan Na­zar­bay­ev, hə­lə ki, seç­ki­də iş­ti­rak­la bağlı qə­rar qə­bul et­mə­diy­i­ni dey­ir.
- Pre­zi­dent bil­di­rib ki, ona mü­raci­ət edə­rək na­mi­zəd­liy­i­ni irə­li sürmə­si­ni, ye­ni ri­s­k­lər və təhlükə­lər fo­nun­da öl­kə­nin uzunmüddət­li in­ki­şa­fı­nın qa­ran­tı ol­ma­sı­nı is­təy­ir­lər. De­mək, Na­zar­bay­ev seç­kiyə qa­tı­lacaq. Ay­dın­dır ki, bu baş ve­rəcək­sə, seç­ki bütün in­t­ri­qa­sı­nı iti­rəcək. Nə­ticə fak­ti­ki ola­raq əv­vəlcə­dən bəl­li­dir. 2011-ci il­də o, 95% səs yığmış­dı. Əsas mə­sə­lə seç­­ki­dən so­nra nə­lə­rin baş ve­rəcəy­i­­dir. Bu seç­ki­dən so­nra ar­tıq is­tər-is­tə­məz va­ris­lik mə­sə­lə­si­nin gün­də­­mə gə­ti­ril­mə­si­nin şa­hi­di olaca­ğıq­­mı? Düşünürəm ki, bu, Na­zar­bay­ev üçün son seç­ki olacaq. Bu mə­­qam­da or­taya su­al çı­xır: bu müd­dət ər­zin­də ha­ki­miyyə­tin va­ri­sə ötü­rül­mə­si me­xa­niz­mi re­al­laş­dı­rı­lacaq­mı? Mər­kə­zi Asiya re­s­pub­li­ka­la­rı­nın di­g­ər li­der­lə­rin­dən - İs­lam Kə­ri­mov­dan, Emo­mə­li Rəh­mon­dan fər­q­li ola­raq, Na­zar­bay­e­vin qa­zax xal­qı­nın li­de­ri ki­mi hüqu­qi əsas olan sta­tu­su var. Yə­ni o, is­tə­ni­lən an­da pre­zi­dent kürsüsündən im­ti­na edə, la­kin vacib ida­rə­et­mə rı­çaq­la­rı­nı əlin­də sax­laya bi­lər. Çox­la­rı pre­zi­den­tin bu sta­tu­su­nun re­al­laş­dı­rıl­ma­sı­na baş­lay­acağı­nı çox­dan göz­ləy­ir­lər. Yə­qin ki, eli­ta və pre­zi­den­tin özü post­seç­ki dövründə va­ris­lik mə­sə­lə­si­ni bu və ya di­g­ər də­rəcə­də həll et­məyə ça­lı­şacaq. Ha­ki­miyyə­tin va­ri­sə ötürülmə­si me­xa­niz­mi­nin re­al­laş­dı­rıl­ma­sı Qa­za­xı­s­tan­da sa­bit­liy­in qo­ru­nub sax­la­nıl­ma­sı ba­xı­mın­dan vaci­b­dir. Çünki Qa­za­xı­s­tan­da sa­bit­liy­in po­zul­ma­sı hər kə­sin ziy­a­nı­na olacaq: eli­ta­nın, yer­li və xa­rici biz­ne­sin. Bu hal­da do­mi­no ef­fek­ti ya­ra­na bi­lər və nə­ticə­də, Çin də da­­xil ol­maq­la, qon­şu döv­lət­lər də zə­rər çə­kər. Əsas mə­sə­lə on­dan iba­rət­dir ki, seç­ki va­ris­lik pro­se­si­nin baş­la­nğıcı olacaq, ya yox. Ha­ki­miyyə­tin va­ris­lik yo­lu ilə ötü­rül­mə­si­nin al­ter­na­ti­vi xa­os və müna­qi­şə­lər­dir.
- Bəs, Na­zar­bay­ev ha­ki­miyyə­ti­nin ən re­al va­ri­si kim ola bi­lər?
- Na­mi­zəd­lər ara­sın­da pre­zi­dent ai­lə­si­nin üzvlə­ri olan Ti­mur Ku­li­bay­e­vin, Da­riq Na­zar­bay­e­vin, pre­zi­den­tin qar­da­şı oğlu Sa­mat Abi­şin ad­la­rı çə­ki­lir. Siy­a­hı­da köh­nə qvar­diy­a­nın üzvlə­ri də var - Al­ma­tı­nın me­ri Ax­metc­an Ye­si­mov­dan tut­muş, müda­fiə na­zi­ri İman­qa­li Ta­s­ma­qam­be­to­va­dək. Siy­a­hı çox­dan mö­vcud­dur və ora­da­kı ad­lar, de­mək olar ki, dəy­iş­mir. Bu mə­sə­lə­nin ən vacib tə­rə­fi kon­kret va­ri­sin şəx­siyyə­ti dey­il. Çünki on­la­rın hər bi­ri ha­ki­miyyə­tə yiy­ə­lən­mək üçün ey­ni id­di­aya və şan­sa ma­lik­dir­lər. Prob­lem on­la­rın öz elit qrup­laş­ma­la­rı­na ar­xa­lan­ma­la­rı­dır. Öl­kə­də isə kol­lek­tiv va­ris ro­lu oy­naya bi­ləcək güclü par­la­ment və ya siy­a­si par­tiya yox­dur.
Qa­za­xı­s­tan­da siy­a­si is­la­hat­la­ra eh­tiy­ac çox­dan ya­ra­nıb. Pre­zi­dent isə he­sab edir ki, siy­a­si sa­hə­də hər şey yax­şı­dır və əsa­sən, iq­ti­sa­diy­yat­la mə­şğ­ul ol­maq la­zım­dır.
Na­zar­bay­ev­dən so­nra də­qiq oy­un qay­da­la­rı ol­maya da bi­lər. Ha­zır­da eli­ta­nı hər han­sı ad­dım­lar at­ma­q­dan yal­nız Na­zar­bay­e­vin nüfu­zu çə­kin­di­rir. İcti­ma­iyyət də Na­zar­bay­e­vi də­s­­tək­ləy­ir. Am­ma siy­a­si si­s­tem yal­­nız bir nə­fə­rin nüfu­zu­na ar­xa­lan­maq­la uzunmüddət­li sa­bit­liyə ümid edə bil­məz.
- Bəs, qey­ri-po­pulyar iq­ti­sa­di is­la­hat­lar 2011-ci il­də Ja­na­o­zen şə­hə­rin­də­ki­nə bən­zər kütlə­vi eti­raz­lar ya­ra­da bi­lər­mi?
- Düşünmürəm ki, ha­zır­kı pre­zi­den­tin dövründə həy­a­ta ke­çi­ri­ləcək is­la­hat­lar kütlə­vi eti­raz­la­ra, ita­ət­siz­liyə, iğti­şaş­la­ra sə­bəb ol­sun. Ja­na­o­zen­də prob­lem "KazMunayQaz" döv­lət neft şir­kə­ti­nin qey­ri-ef­fek­tiv me­necmen­ti, son də­rəcə zə­if həm­kar­lar it­ti­fa­qı təş­ki­lat­la­rı ilə bağlı idi. On­lar uzun il­lər ər­zin­də məq­səd­li şə­kil­də zə­i­f­lə­dil­miş­di­lər. Məq­səd o idi ki, bu təş­ki­lat­lar neft müəs­si­sə­lə­ri­nin sa­hib­lə­ri­nə prob­lem ya­rat­ma­sın. Ye­ri gəl­miş­kən, Ja­na­o­zen­də­ki iğti­şaş­lar­dan so­nra hö­ku­mət re­al və po­ten­si­al əmək müna­qi­şə­lə­ri­nə da­ha diq­qət­lə ya­naş­­mağa baş­layıb. Mə­sə­lən, bu ilin əv­və­lin­də Na­zar­bay­ev hö­ku­mə­tə bütün iri müəs­si­sə­lər­lə me­mo­ran­dum im­za­la­mağı tap­şı­rıb. Məq­səd kom­mer­siya struk­tur­la­rı­nın iş yer­lə­ri­nin, əmək­haq­qı­nın sə­viyyə­si­nin qo­ru­nub sax­la­nacağı­na zə­ma­nət ver­­mə­si­dir. On­lar zə­rər­lə üzləş­dik­lə­ri hal­da be­lə, zə­ma­nət ver­dik­lə­ri mə­sə­lə­lə­ri ye­ri­nə ye­tir­mə­li­dir­lər.

THE RESULT IS PREDETERMINED
In an interview with R+, political analyst Dosym Satpayev disclosed the reasons for the early presidential elections in Kazakhstan
Kazakh President Nursultan Nazarbayev has announced that extraordinary presidential elections will be held in April 2015. He was requested to hold the extraordinary elections by the Assembly of Peoples of Kazakhstan. The planned presidential elections, which were to be held in 2016, coincide with the parliamentary polls. Therefore, Kazakhstan decided that it is inappropriate to hold such important elections in a difficult geopolitical and economic situation. As the first president of the Kazakh SSR and then the Republic of Kazakhstan, Nursultan Nazarbayev has been at the helm since 1990 running.
The Kazakh political analyst and director of the Risk Assessment Group, Dosym Satpayev, told R+ about the factors that prompted Nazarbayev to hold hasty elections:
- What is the reason for the early elections? What are the specific motives here?
- Currently, the difficult economic situation in Kazakhstan and worldwide, as well as the geopolitical problems that force us to accelerate the electoral process are named as the main arguments for the early elections. The Western sanctions against Russia had a very negative impact on the economy of Kazakhstan. Already at the beginning of this year, businesses urged the government to impose temporary restrictions on the importation of Russian products, which became cheaper compared with Kazakh ones. Risks and threats increased with respect to large local companies not only in connection with the situation in Russia but also falling oil prices, slower economic growth in China, which was one of the main buyers of Kazakh raw materials, and other factors. There appeared problems with finances and risks of job cuts. This year, the echoes of the fall in oil prices and the situation in Russia will affect other segments of the Kazakh economy. The authorities began to fear a further delay in the issue of presidential elections, since it is obvious that the socioeconomic situation will only get worse and outbreaks of social tensions are possible.
We can assume that the government wants to hold the elections as soon as possible in order to carry out unpopular economic reforms immediately after them. These decisions will be aimed supporting the economy of Kazakhstan to some extent.
- Incumbent President Nursultan Nazarbayev has said that he has not yet decided to run for election.
- The president said that people ask him personally to run for elections and become a guarantor of the long-term development of the country again, taking into account the new risks and threats. This suggests that Nazarbayev will run in the elections. It is clear that if this happens, the elections will lose their intrigue, and the result will be virtually a foregone conclusion. In 2011, he gained 95 per cent of votes. But the most important question is what will happen after the elections. Will these elections be some sort of Rubicon, crossing which the issue of continuity of power will have to be solved sooner or later? I think that these elections will be the last for Nazarbayev. And the question arises here: Will the mechanism of succession of power be implemented during this period? Unlike other leaders of the Central Asian republics - Islam Karimov and Emomali Rahmon - Nazarbayev has a legally enforceable status as the leader of the Kazakh nation, that is to say he may leave the presidency at any time, but retain important administrative levers. Many have long expected the president to begin to realize this status. In the post-election period, the elite and the president will most likely try to implement the succession of power to one extent or another. Implementation of the succession of power is needed in order to maintain stability in Kazakhstan. The destabilization of the situation in Kazakhstan will affect all: the elite, local and foreign businesses, and a domino effect may happen, which will also affect neighbouring countries, including China. The main question is whether the elections will be the beginning of the continuity of the country's leadership. An alternative to continuity is chaos and conflicts.
- And who is the most realistic successor to Nazarbayev's government?
- Among the successors are representatives of the president's family Timur Kulibayev, Dariga Nazarbayeva, the president's nephew Samat Abish, and this list includes representatives of the old guard from the Mayor of Almaty Akhmetzhan Yesimov to Defence Minister Imangali Tasmagam-betov. The list has existed for a long time and has virtually not changed. Central to this issue is not a particular successor, since they all have the same claims and chances to get that power. The problem is that they rely on their elite groups, while in Kazakhstan there is no strong political institution represented by the parliament or political parties that could become a collective successor.
In Kazakhstan, the need for political reform is long overdue, but the president believes that all is well in the political sphere and is more concerned about the country's economy.
There can be no clear rules of the game after Nazarbayev. Now only the authority of Nazarbayev holds the elite back from any action. Society also supports Nazarbayev, but the political system cannot rely on long-term stability, relying only on the authority of one person.
- Can unpopular economic reforms cause mass protests and riots similar to what happened in 2011 in the town of Zhanaozen?
- I do not think that reforms under the current president can cause mass acts of disobedience or unrest. In Zhanaozen, the problem was about the inefficient management of the state oil company KazMunaiGas and absolutely weak trade unions, which had been specially weakened for many years so that they do not cause major problems for the owners of oil companies. By the way, after the riots in Zhanaozen, the authorities began to pay more attention to real and potential labour conflicts. For example, earlier this year, Nazarbayev ordered the government to conclude a memorandum with all large enterprises so that commercial entities guarantee the preservation of jobs and wages even in cases when companies are suffering losses.