"MƏN SEVGİNİ PLANLAŞDIRMIRAM"
O, qəribə, vaxt baxımından qeyri-dəqiq adam təsiri bağışladı. 20-25 dəqiqə gecikmişdi və bunun necə qəbul olunacağını heç düşünmürdü də. Fikirləşdim ki, bu məşhurluq sindromudur. "Əlbəttə, tanınmışlar belədir, vaxt anlayışının, başqaları qarşısında məsuliyyətin nə olduğunu bilmirlər. Çünki hər şey bu ərköyünlərin ətrafında dövr edir", mən əynimdə nazik gödəkcə, qəfil qalxmış Bakı küləyindən titrəyə-titrəyə düşünürdüm (düzü, onda bilmirdim ki, bu tanınmış insan çox mehriban, söhbətcil, hətta çoxgüləyən imiş). Elə çıxıb getmək istəyirdim ki, o, peyda oldu. Üzeyir Hacıbəyovun abidəsinin arxasında görüşdük. Uzaqdan mənə əl edəndə təəssüf etdim ki, əlimdə fotoaparatım yoxdur. Çünki öz-özünə yaranmış kadr hər bir paparazzinin arzusu ola bilərdi: keçmişin kumiri Üzeyir Hacıbəyov və bugünün kumiri Murad Hüseynov çox qeyri-adi şəkildə vahid kompozisiyada idilər, istər-istəməz təəssüf etməli oldum.
Birinci səbəb özümlə fotoaparatımı götürməməyim idi. İkinci səbəb isə mobil telefonla çəkməyə utanmağım oldu, hər halda milli ifaçılıq sənətinin ulduzu daha hörmətli yanaşmaya laiqd idi. Amma hər nə isə, biz görüşdük. O, Murad Hüseynov beynəlxalq ifaçılıq sənəti müsabiqələrinin dəfələrlə laureatı, Üzeyir Hacıbəyov adına Musiqi Akademiyasının fortepiano musiqisi kafedrasının dosenti, Bakı Konservatoriyasının fortepiano sinfinin, doğma ali məktəbin aspiranturasının, sonra Parisdə Ali Musiqi Akademiyasının aspiranturasının, daha sonra Moskva konservatoriyası aspiranturasının məzunu üzristəyici bir tonla izah etdi ki, tıxaca düşdüyündən görüşə vaxtında çata bilməyib. Mən isə bu dünya ulduzuna dolayı bir nəzər salıb xəyalımda gülümsədim: "Kim şübhə edərdi ki!".
Söhbətimiz heç cür alınmırdı. O, şəxsiyyəti ilə bağlı bütün sualları kənara atıb, arzu olunan açıqlıq əvəzinə ümumi qəbul olunan stereotiplər sırımağa çalışırdı. Vaxt keçirdi və mən onun həyatının bu və ya başqa hadisəsi ilə bağlı həndəsi anlayışlardan başqa heç nə əldə edə bilmirdim. Darıxdırıcı və bir az da məyus duruma düşmüşdüm. Mən bu yaraşıqlı adamın üzünə baxırdım və gözlərini görə bilmirdim. Mən onun səsini eşidirdim, amma özünü eşidə bilmirdim! Allahım! Mən hələ belə müsahiblə rastlaşmamışdım. Mənim qarşımda oturan adam özünü olduğu kimi, öz "məni" və çoxsaylı auditoriya üçün ifa elədiyi musiqiylə təkbətək qalandakı kimi göstərməmək xatirinə ümumi qəbul edilmiş terminlərin və mənəvi qaydaların zirehi arxasında gizlənmişdi. Bəs auditoriya ilə müəllif arasındakı ilahi rabitə necə olsun? İfaçıdan hisslərin tamaşaçıya keçməsi necə olsun? Onun özü, ümumiyyətlə, hansısa bir hissə malikdirmi?
Yox. O mənim heç xoşuma gəlmədi. İlk baxışdan nə istədiyini bilən praqmatikə bənzəyirdi, yəni bir növ normal insani emosiyalardan məhrum, istisna olaraq qarşısına qoyduğu məqsədinə doğru irəliləyən, uğura proqramlaşdırılmış quru adam təsiri bağışlayırdı. Ümumiyyətlə, həyata bu cür rasionalist yanaşması ilə o, beynəlxalq müsabiqələrdə belə uğurları necə qazanır? Solo-konsertləri hansı təsiri bağışlayır, Azərbaycana və özünə necə şöhrət gətirir? İndi o, Moskvadan qayıdıb. Orada çoxdan, artıq 16-cı dəfədir keçirilən beynəlxalq "Art-noyabr-2009" incəsənət festivalının iştirakçısı olub və Azərbaycanın peşəkar ifaçılar məktəbi haqqında çox yaxşı rəy doğurub!
Amma bu festivala ən yaxşılar gəlir, təkcə dünyaca şöhrətinə deyil, həm də gerçək yaxşıların yaxşısı statusuna malik olanlar gəlir. Bizim həmvətənimiz Murad Hüseynov da onların sırasındadır. Bu, doğrudan da xoşdur. Həm onun üçün, həm də Vətən üçün xoşdur. Festival çərçivəsində Murad Hüseynovun Marina Svetayevanın ev-muzeyində ifa etdiyi konserti, sonra "Yeni rus kvarteti" ilə birgə Moskva beynəlxalq musiqi evinin Kamera zalındakı çıxışı (Y.Bramsın kvinteti) qətiyyən diqqətdən kənarda qala bilməzdi.
Əksinə! Azərbaycan təmsilçisi həm dinləyicilərin, həm mətbuatın, həm peşəkar həmkarların, həm də musiqişünasların diqqətini çəkib. Ola bilər ki, bu şöhrət kimlər üçünsə yetərincə vacib və önəmli idi. Düşünürsünüz! Hər halda, bu heç də döyüş meydanındakı qələbə deyil! Ancaq əgər bir qədər düşünülərsə, bizim ölkə kimi nisbətən kiçik məkandan ötrü çox önəmlidir və bunun kimi qələbələrlə yalnız döyüş qələbələrini müqayisə etmək olar. Çünki millətin müsbət imic toplusuna bir daş da əlavə olundu. Ancaq onun ətrafını bürümüş bu zirehli qılafı necə dağıtmaq olar? Biz bir saat ərzində ümumanlayışlardan danışdıq və bu bir növ psixologiya, təsviri incəsənət, arxitektura, ədəbiyyat sahələrində biliklərin nümayişini xatırlatdı. Adama elə gəlirdi ki, o, istənilən mövzuda məruzə oxumağa hazırdır! Belə uzun müddət davam edə bilməzdi və mən bu tanınmış insanı "ədəbsiz" suallarla heyrətləndirməkdən başqa yol görmədim.
- Deyin, siz dostlarınızla "ilişirsinizmi"?
O, başa düşmədi və bu qeyri-ədəbi ifadədən sanki çaşdı, anlamadığını dedi.
- Hə də, dostlarla kişi məclisində, utanıb-eləmədən, - deyə dəqiqləşdirdim.
O sanki proqramlaşdırılmış təyinatdan ayıldı və baxışları təmizləndi. Susdu. Baxışları yumşaldı və demək olar ki, uşaq baxışları kimi etibarlı oldu.
- Niyə? - Təəccüblə sorurşdu. - Bunun nə mənası var ki?
- Heç bir! Demək olar ki, heç bir! Sadəcə, dostlarla ilişmək, hər şeydən uzaqlaşmaq və dincəlmək! Yoxsa, siz bu cür "dəlilik" etməyi bacarmırsınız?
Murad bir qədər susdu və mənə bir az da təmiz nəzərlərlə baxmağa başladı. Elə anlaşılırdı ki, ümumiyyətlə anlamır, bunun ona nə dəxli var? O hara, bu "dəliliklər" hara? Fikirləşib, cavab verdi:
- Hər şeyin öz vaxtı var. Məndən ötrü belə şeylər keçmişdə qaldı. Sualın gizli mənasını düz başa düşürəmsə, cavab verirəm: insanlara xas olan heç bir şey mənə yad deyil. Əlbəttə ki/. Ola bilər, mənim peşəm qüvvələrimi daha çox səfərbər edib fikirləşmədən əylənməyə, ağılsızlıq etməyə imkan vermir. Deyim ki, bu, uşaqlığımdan belədir, özüm təhlilə və intizama meyilliyəm. Bu, həyatda bizim üçün ayrılmış vaxtı "dəlilikdən" vacib olan şeylərə daha rasional və doğru yönəltməyə öyrədir.
- O! Hə də, siz praqmatiksiniz? Bəs bu sizin ifaçı istedadınızla necə uyğun gəlir?
- Düşünürəm, "bu" sizin dediyiniz kimi uyğun gəlmir, sadəcə, peşənin öyrətdiyi daimi əqli və ruhi işin nəticəsidir. Bax, indi biz sizinlə danışdığımız zaman belə, haradasa mənim beynimin dərinliyində musiqi səslənir. Hətta bilmirəm, hansı musiqidir, amma səslənir.
- Aydındır. "Dəlilik" sizlik deyil.
- Bunda məna görmürəm. Axı bu, yaranmış problemlərdən qaçmaqdan başqa bir şey deyil. Ən yaxşısı, problemi dərhal təhlil etməkdir, əks halda, özü səni haqlayacaq.
- Siz gerçəkdənmi, bu cür doğru proqramlaşdırılıbsınız? Yoxsa bu belə görünür?
- Bilmirəm. Kənardan baxıb, özünə qiymət vermək çox çətindir. Düşünmürəm, belə doğruyam, amma həmişə və hər sahədə təkmilləşməyə can atmışam.
- Sizdən ötrü pul nə deməkdir?
- Hər şeyi etməyə yol verməyən imkandır.
- Başqa sözlə, pul maddi imkandır, ruhi və mənəvi imkan deyil. Onlar, məsələn, həqiqi dostlar əldə etmək imkanı vermir. Onların vasitəsilə sadiqlik və inam qazana bilməzsən.
- Siz düşünürsünüz ki, bizim praqmatik əsrimizin hələ də dəyəri qalıb?
- Əlbəttə! Tanrı bütün insanlıq tarixi boyunca hər bir insan üçün elə durum yaradıb ki, bu keyfiyyətlər aşkarlanıb və hər bir fani insanın məhz bu cür insanlarla dostluq eləmək istəyini təsdiqləyib.
- Siz dostluq etməyi və sadiq dost olmağı bacarırsınızmı?
- Əgər mən kiminləsə dostluq edirəmsə, onda sadiq və etibarlı dost olaraq qalıram. Elə münasibətlər var ki, uşaqlıq illərindən qoruyuram, elə dostlarım da var, həyat bizi müsabiqələrdə görüşdürüb. Bu elə bir ruhi yaxınlıqdır ki, sanki adama elə gəlir bu insanı bütün həyatınboyu tanımısan.
- Onda sevgi haqqında nə deyə bilərsiniz?
- Siz nə eşitmək istərdiniz?
- Məsələn, üzərinizdə musiqinin mütləq hakimiyyətindən başqa, sizə hansısa hisslərin hökm etməsini eşitmək istərdim.
- Siz mənim sevgilərim barədə romantik hekayə eşitmək istərdiniz? Təsfilatları gözləməyin. Bu çox əziz və intim sahədir, hətta yaxın dostlara belə, bu barədə danışmırlar. Çünki bu yalnız mənə məxsus hisslərdir, başqasına dəxli yoxdur. Yalnız onu deyə bilərəm ki, sevgi ilə evlənmişəm və məni valeh edən qızı seçmişəm.
- Nəyi ilə valeh edib?
- Çətin ki, orijinallıq edə biləcəyəm. Mən onu görəndə, dərhal anladım ki, onunla birgə olmaq maraqlıdır, ona baxmaq istəyirdim və heç ayrılmaq istəmirdim. Bu, taleyin işidir. Mən buna inanıram. Sevgini mən planlaşdırmamışam, o, özü məni qəfil yaxaladı.
- Amma məndə elə təəssürat yaranır ki, siz, ümumiyyətlə, bu hissə tanış olmayan və onu ifadə etməyi bacarmayan insansınız.
- Siz mənim konsertlərimdə olmusunuz?
- Etiraf edim ki, yox.
- Onda gəlin. Axı bütün dünya inciləri sevginin təsiri altında yaranıb! Şopeni, Bethoveni, Qriqi, Skryabini götürün. Axı onların fikri bu hisslə yoğrulub. Bu onların musiqisindədir. Onların bütün yaşamı sevgi deməkdir. Mən də istisna deyiləm. Daha doğrusu, bunun təsdiqiyəm.
- Siz çılğın deyilsiniz, sentimental deyilsiniz, əksinə, təmkinli və yığcamsınız. Haqqınızda canına əsrlərin dahiyanə musiqisi hopmuş bir insan kimi təsəvvürlərimin tam əksisiniz. Dünyada elə bir şey varmı ki, bir anda sizi mum kimi əritsin?
- Hə, əlbəttə! Bu mənim oğlumdur. Mənə heç nə ilə müqayisəolunmaz sevinc bəxş edən körpəmdir. O mənə dünya, həyat, əbədiyyət, keçmiş və gələcək barədə dərin qırılmaz bağlılıq duyğuları ötürür.
- Siz filosof imişsiniz!
- Hə, əlbəttə. Yəqin ki... Musiqiçi həm də filosof olmalıdır!
Çaşıb-qaldığımı görüb güldü və mən üzün və gözlərin tamam başqa ifadəsini gördüm. O, tamamilə gəncləşdi və bir az əvvəl gördüyüm qapalı insana heç bənzəmirdi. Və bu zaman mənə musiqi, Avropa incəsənəti, dünya mədəniyyətləri arasında qarşılıqlı bağlılıq, müəllimlər və tələbələr arasında yararlı qarşılıqlı təlqin və zənginləşmə, özünün çoxçeşidli maraqları dairəsinə daxil olan çox şeylərdən bir xeyli maraqlı söhbətlər etdi.
- Bu da belə! Belə çıxır ki, siz ünsiyyətcil olmağı da bacarırsınız!
- İnsani heç bir şey mənə yad deyil! Mən ki bunu demişəm!
- İndiyə kimi verdiyiniz konsertlərdən hansını daha çox xatırlayırsınız?
- 2006-cı il noyabrın 20-də "ÜNS" teatrında verdiyim konserti. Professor, Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, teatrın bədii rəhbəri Nərgiz Paşayeva tərəfindən düşünülmüşdü. "Impression" adlanırdı və proqrama fransız bəstəkarlarının XVII yüzillikdən XX yüzilliyə kimi musiqi istiqamətlərinin təkamülünü əks etdirən əsərlər daxil idi. Hər bir musiqi əsəri ekranda illüstrasiya ilə müşayiət edilirdi. Layihənin unikallığı və cəlbediciliyi bunda idi. Mən həmin konserti böyük sevinc və həzzlə xatırlayıram və Nərgiz xanım Paşayevaya çox minnətdaram ki, mənim yaradıcılıq taleyimdə belə layihə baş tutub.
- Özünüzlə razılaşan adamsınız?
- Yəqin ki. Amma mənim də can atdığım, daim təkmilləşdirməli olduğum şeylər var.
- Ayrı nə istəyirsiniz?
- İfaçılıq və yaradıcılıq baxımından yeni qastrol səfərləri, çünki peşəkarlıq və intellekt baxımından təkmilləşmək və yeniləşmək üçün bu güclü stimul rolunu oynayır.
- Şöhrət arzularınız daha nə ilə bağlıdır?
- Hələ ifa eləmədiyim konsert zallarında - Karneqi-hollda (ABŞ), Pleyeldə (Paris), Konsertqebauda (Hollandiya) çıxış etmək.
- Sizi şəxsiyyət kimi nə formalaşdırıb?
- Hər şey. İncəsənətin bütün növləri. Arxitektura, ədəbiyyat, rəsm, musiqi, kino.
- Bəs musiqiçi kimi? Axı siz sadəcə tanınmış deyilsiniz. Həm də istedadlısınız. Heç də hər kəs sizin kimi fransız bəstəkarlarının musiqisinin ən yaxşı ifasına görə üç dəfə mükafat almayıb. Buna qədər isə həmin mükafatı məhz fransızlar alırdılar. Çoxdan bəlli olan şeydir ki, heç kim fransız bəstəkarlarının əsərlərini fransızlardan yaxşı ifa eləmir.
- Məsələ bundadır ki, mən həmişə öyrənməyi sevmişəm. Əvvəl Bülbül adına məktəb, sonra konservatoriya, aspirantura. Bizim musiqi ifa sənətimizin kökləri rus fortepiano məktəbi ilə bağlıdır. Bu məktəbi burada - Bakıda əldə eləmişəm. Parisdə aspiranturada oxumaq imkanı yarananda mən sevindim və üç il ərzində onların ifaçılıq yanaşmasını öyrəndim. Bir müddət sonra Moskva konservatoriyasının aspiranturasında sənətimi təkmilləşmək imkanı yarananda mən imtina etmədim. İndi belə çıxır ki, mən bir ifaçı musiqiçi kimi Bakı - Paris - Moskva coğrafi dairəsində formalaşmışam. Şərq və Qərb musiqi mədəniyyətlərinin qovşağında.
- Yeni proqram hazırlayırsınızmı?
- Əlbəttə. Və bu, bir növ əldə etdiyim üç məktəbin məntiqi çuğlaşması olacaq. Buna görə də solo proqrama Avropa, Azərbaycan və Rusiya bəstəkarlarının əsərləri daxil olacaq.
- Bizim bəstəkarlardan proqrama kim daxil olub?
- Qara Qarayev, Fikrət Əmirov, Cövdət Hacıyev, Arif Məlikov, Firəngiz Əlizadə, Xəyyam Mirzəzadə, Vaqif Mustafazadə.
- Öz istisnalığınızı hiss edirsinizmi?
- Heç cür. Mən, ümumiyyətlə, bu barədə düşünmürəm. Sadəcə, musiqi ilə yaşayıram. Bu, ifaçı üçün normaldır. Tək mən "belə xüsusi" deyiləm ki!
- Sizi kimi xüsusi sayılan başqalarına həsəd aparırsınızmı?
- Niyə aparmalıyam? Axı onlardan hər zaman nəsə öyrənə bilərəm.
- Hər hansı başqa bir ölkədə daha təminatlı həyat dalınca getmək fikriniz varmı?
- Belə imkanlarım olub. Tez-tez iş təklifləri alıram. Məsələn, Türkiyədən. Amma getməmişəm, buranı tərk etmək istəmirəm. Bunda məna da görmürəm. Evimdəyəm və mənim üçün xoşdur. Özümü rahat hiss edirəm, çünki işim, sevimli məşğuliyyətim və ailəm var. Ümumiyyətlə, xoşbəxt insanam, çünki peşəm hər şeyimi - o cümlədən "hobbi"m olan müxtəlif incəsənət növləri və janrlarını özündə birləşdirir.
- Növbəti qastrolları nə vaxt və harada planlaşdırırsınız?
- Gələn ilin planlarında Xorvatiya, Türkiyə, Macarıstan, Böyük Britaniya var.
- Ailənizi özünüzlə götürəcəksiniz?
- Əlbəttə, amma körpəmiz böyüyəndən sonra.
- Körpəniz üçün nə istərdiniz?
- Mürəkkəb məsələdir. Çünki mən ondan ötrü çox şey istəyirəm. Sadalasam, çox şit çıxar. Sadəcə, sözdür deyirəm. Amma bu şit sözlərdən də can qurtarmaq heç cür olmur. Onun üçün həm xoşbəxtlik, həm sağlamlıq arzulayıram, qoy öz sevimli ölkəsində yaşasın, etibarlı və sadiq dostları olsun. Həyatı maraqlı, işi ürəkaçan olsun. Həm də ki istəyirəm, onunla biz dost olaq. Gerçək və sadiq dostlar.

"I WASN'T PLANNING ON LOVE…"
He came across as a strange man, not very well suited to his surroundings. He was 20-25 minutes late and was not bothered too much about the impression he was making. I took it as a symptom of celebrity. "Of course - I was thinking to myself - freezing in a light overcoat in the unpredictable Baku wind. This is what celebrities are like: no sense of time, no sense of responsibility to others. They focus only on themselves…" (I didn't know at that point that the celebrity would turn out to be a very pleasant, communicable and even humorous person!) And just as I was about to leave, he appeared; behind the monument to Uzeyir Hacibayov. And when he waved to me, I felt sorry I didn't have a camera with me, because the shot - an idol from the past, Uzeyir Hacibayov, and an idol of the present, Murad Huseynov - would be a dream photo for any photographer. On the other hand, to use my mobile would have been embarrassing - a national star is certainly worth a lot more. Anyhow, we met. Murad Huseynov, many times a winner of international competitions, associate professor of piano music at the U. Hacibayov Academy of Music. He graduated from the Baku Conservatory, majoring in piano, then completed a post-graduate course at the same academy, followed by a course at the Music Academy in Paris and finally at the Moscow Conservatory. He explained apologetically that he had got stuck in traffic. I looked askance at the celebrity and thought to myself, "Why am I not surprised?!"
It was very difficult to get the conversational ball rolling. He would shy away from personal questions, providing general answers instead. Time was running out and I hadn't heard anything other than textbook answers to different questions about him. I began to feel bored and slightly irritated. I tried to look into this handsome man's eyes, but could not see them. I could hear his voice, not him! My God! I had never interviewed anyone like him. I was speaking to a man who was hiding behind hackneyed terms and phrases, very reluctant to show himself the way he is when he plays for an audience. Where is the divine connection between him and the composer? Where are the feelings which flow from musician to listener? Does he experience any emotion at all? No, he can't. He was giving the impression of being a pragmatist, knowing exactly what he wants, but devoid of normal human emotions, programmed for success. Hmm, sad. How did he manage to achieve great success in international competitions with such a rational approach to life? How can his solo concerts produce such unforgettable sensations, bringing him fame and glory to Azerbaijan? In fact, he had just returned from one of the oldest international art festivals, Art-November-2009 in Moscow, leaving behind an indelible impression of Azerbaijani musicians. Only the best of the best are invited to the festival, and our compatriot Murad Huseynov is among them. Of course, this is very gratifying; not only for him, but also for the country. The solo concert Murad Huseynov played at Marina Tsvetayeva's house-museum, and then a second concert (the Brahms quintet) played together with the New Russian Quartet at the Chamber Hall of the Moscow International Music House are not easily forgotten. This son of Azerbaijan attracted the attention of viewers, the media, colleagues and musical critics. Some may not consider such fame as anything very important. So what! After all, this is not war on a battlefield! But if you consider the size of Azerbaijan, it is extremely important, and such triumphs are equal to battlefield victories, because they contribute to the improvement of the country's image. But how can I make him be more sincere? We spoke for an hour about universally accepted concepts and our conversation resembled an exchange of knowledge about psychology, the figurative arts, architecture, literature… It seemed he was ready to deliver lectures on any subject! This could have lasted a lot longer, and I finally decided to ruffle the celebrity with an indecorous question.
- Do you often get blind drunk with your friends?
He didn't understand and asked me to repeat the question, slightly bewildered at the colloquialism.
- Yes, do you get plastered at bachelor parties? I explained.
He seemed to awaken from the programmed tone of the conversation and looked at me fixedly. Then his look softened and he became almost childishly credulous.
- But why? he asked in surprise. What is the point of doing that?
- There isn't any! Absolutely none! Never had a drop too much, not even tried to cut loose with friends, let your hair down? Are you capable of doing crazy things?
Murad took some time to think and then looked at me even more fixedly. He could not comprehend the reason for the question. What connection was there between him and such crazy things? Then he said, "Everything is good in its season. This is in the past for me. If I understand the essence of the question correctly, then let me say that nothing human is alien to me. Yes, indeed…My profession demands greater concentration and does not allow me to do crazy things or to be absent-minded. I understood in my childhood, and from my inclination towards self-analysis and self-discipline, that I should spend the time I have been given on something more important than crazy things, more rationally and wisely.
- Oh! You are a pragmatist then? But how does this dovetail with your performing talent?
- I don't think these things dovetail with each other. This is the result of the constant mental and spiritual work this profession teaches me. Even now, as we talk, I can hear music somewhere deep inside me. I don't know what music, but I can definitely hear it…
- I see. So crazy things are alien to you …
- I don't see the point in doing them. In essence, they help you to escape from problems. But why? Problems should be solved, or else they will keep following you.
- Are you really so programmed to be correct? Or is this just appearance?
- I don't know. It is difficult to analyse oneself objectively. I don't consider myself to be correct, but I have always aspired to perfection.
- What does money mean to you?
- The possibility of not being able to afford everything.
- What do you mean?
- Money can buy material things, but not spiritual or moral qualities. It can't buy friends, for instance. Money can't buy dedication or fidelity.
- Do you think all this is of any value in our pragmatic age?
- I do! Throughout history, God has created situations in which these human qualities have manifested themselves, thus confirming everyone's desire to have friends with such qualities.
- Can you be a faithful friend?
- If I am friends with someone, I stay that way. There are relationships which have lasted from childhood, but there are people I met at competitions. There is some kinship, and sometimes it seems that I have known someone all my life.
- What can you say about love?
- What do you want to hear?
- For example, the fact that besides music's absolute hold on you, you are also governed by certain feelings.
- Are you looking for a romantic story about my love? Don't expect any details. This is a very intimate area which I don't discuss, even with friends. It is only mine. I can only say that I married someone I love. This lady impressed me.
- How?
- This will hardly be original, but when I saw her, I immediately understood that it would be interesting for me to be together with her. I want to look at her and not to part with her. This is destiny. I believe in it. I wasn't planning on love. It caught me off guard.
- To be honest, you come across as someone not very prone to this feeling, or unable to express it…
- Have you been to my concerts?
- I haven't …
- Then come. All the masterpieces of world music have been composed under the influence of love. Take Chopin, Beethoven, Scriabin… All their thoughts were permeated by this feeling. All their lives were full of love. I am no exception. In fact, I am further confirmation.
- You are not enraptured, you are not sentimental. In fact, you are quite reserved and businesslike. You are the complete opposite of my idea of a man fond of the music of the centuries. Is there anything in the world that could soften you?
- Oh yes. My son, my little boy who gives me incomparable joy. He gives me a deep feeling of connection with the world, with life, with eternity which contains both the past and the future.
- You are a philosopher!
- Yes, perhaps. A musician should also be a philosopher!
Seeing my bewilderment, he burst out laughing, and I saw a completely different expression in his eyes. He suddenly became very young, not the same, reserved man I had met. He then told me a great deal about music, European art, relations between world cultures, the mutual impact and enrichment of teachers and students, and many other things he is interested in.
- You really are communicative!
- Didn't I say that nothing human is alien to me?
- What concerts stand out the most for you?
- The one on 20 November 2006 in the UNS theatre. It was designed by Nargiz Pasayeva, professor and president of the Baku branch of Moscow State University. She is the art director of the theatre. It was called Impression and the programme included the works of French composers, reflecting the evolution of music from the 17th to the 20th centuries. Every composition was accompanied by an artistic, figurative illustration on the screen. This made the project unique and attractive. I feel great when I recall that concert, and I am very grateful to Nargiz Pasayeva for it.
- Are you a self-sufficient man?
- Perhaps I am. But there are things I need to improve on.
- What else do you wish for yourself?
- From the standpoint of my art I want new trips, because they stipulate growth and renewal, both professional and intellectual…
- What do you dream about?
- I want to play in concert halls I haven't been to - Carnegie Hall (USA), Playel (Paris), the Concertgebouw (Holland)…
- What formed you as a personality?
- Everything. All types of art. Architecture, literature, arts, music, cinema…
- How about you as a musician? You are not just famous. You are talented. Not many people have won prizes three times for the best performance of music by French composers, or been honoured for that by French composers. It is common knowledge that no-one can perform the music of French composers better than the French.
- The point is that I have always liked learning. First at the Bul-Bul school, then the conservatory, and then on the post-graduate programme… Our musical school is rooted in Russian piano music. And I received this education here in Baku. Therefore, when the opportunity to study in Paris presented itself, I was very glad and I studied their approach to the profession for three years. And when I received a proposal to further improve my skills at the Moscow conservatory, I didn't turn that down either. As a result, I was formed as a musician in the Baku-Paris-Moscow triangle, in which musical cultures of the East and West merge.
- Are you working on a new programme?
- I am. And it will combine all the schools. Thus the solo programme will include works by European, Azerbaijani and Russian composers.
- Which Azerbaijani composers?
- Qara Qarayev, Fikrat Amirov, Covdat Haciyev, Arif Malikov, Firangiz Alizada, Xayam Mirzazada, Vaqif Mustafazada…
- What does it feel like to be exceptional?
- I don't feel exceptional. I don't think about this at all. I just live with music. And this is absolutely normal for a performer. I am not alone!
- And don't you envy others who are also called special?
- Why? I can always learn from special people.
- Don't you want to live in another, more secure country?
- I could have done that. I have received offers to work in Turkey. But I didn't, and don't, want to leave. I don't see any reason. I feel at home here because I work, I do what I like and my family is with me. I am a happy man because my profession combines everything, even my hobby, which includes different types and genres of art.
- When is your next tour, and where?
- Next year I will travel to Croatia, Turkey, Hungary, the UK…
- Will your family travel with you?
- They certainly will when the child grows up a little.
- What would you like your son to be?
- Difficult question. I want a lot for him. I could say many words, but they would all be quite plain. I want him to be happy and healthy; I want him to live in the country he loves and have faithful friends… I want him to enjoy what he does. And I want us to be friends, real and true friends.