GERÇƏK, YOXSA YALAN?
Qaz bölməsində isə əks proses gözlənilir. Məruzəyə görə,  yaxın perspektivdə ənənəvi neft-qaz qiymət bağlılığı itəcək. Buna ABŞ-da yeni qaz yataqlarının işlənməsi və sıxılmış qaz təkliflərinin kəskin artması səbəb olacaq. Bununla da qazın qiymətinin hazırda mövcud olan neft qiymətlərindən asılılığı ortadan qalxacaq və bu, istehlakçının kisəsinə müsbət təsir göstərəcək. Dünya iqtisadi böhranı fonunda və bərpa olunan enerjilərə diqqətin həddindən artdığı bir dönəmdə, BEA qaza tələbatın 2030-cu ilə kimi xeyli azalacağını proqnozlaşdırır.
Bazarda təbii qaz artıqlığı onun qiymətinin azalmasına səbəb olacaq və Rusiyanın Avropaya enerjidaşıyıcı təchizatı üzərində nəzarətini aşağı salacaq. Bu məsələnin başqa təsiri isə Rusiyanın xaricə sıxılmış qaz satmaq iddialarına da zərbə vuracaq. Kapitaltutarlı qaz kəmərlərinin tikintisi mənasız və əlverişsiz olacaq, həmçinin "energetika dəyənəyi"ni siyasi məqsədlər üçün istifadə etmək şansları da aşağı düşəcək.
BEA dünya üzrə neft hasilatının zirvəsinin arxada qaldığını bildirsə də, neftin qiymətinin müəyyən qədər artacağını proqnozlaşdırır. 2010-cu ilə barrelin qiyməti 100 dollar, 2030-cu ilə kimi isə  115 dollar olacaq.
Məruzədə xüsusi diqqət ətraf mühitin problemlərinə ayrılıb. Bildirilir ki, əgər dünya bərpa olunmayan energetika vasitələrini indiki templərlə istifadə etsə, 2030-cu ilə kimi havanın orta temperaturu 6 dərəcə artacaq. Dramatik nəticələrdən qaçmaq üçün 2010-cu ildən 2030-cu ilə kimi yeni aşağı karbohidrogenli enerjidaşıyıcılarının inkişafına 10,5 trilyon dollara yaxın əlavə vəsait tələb olunur.
Qeyd etmək lazımdır ki, ABŞ prezidenti Barak Obamanın Yaponiyaya səfəri zamanı müzakirə edilən önəmli məsələlərdən biri də ekoloji təmiz alternativ enerji qaynaqlarının araşdırılması və genişləndirilməsidir. Məsələn, hidrogenlə işləyən avtomobillərin istehsalının genişlənməsi məsələsinə baxılıb.
BEA-nın təqdim olunan məruzəsi gerçəkliyə nə dərəcədə uyğundur? Bu, uzaqgörən gediş deyil ki? İstisna olunmur ki, məruzə Rusiya, Çin, Cənubi Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Böyük Orta Şərq ətrafında gedən geosiyasi oyunlar dönəmində siyasi xarakter daşıyır. Həm də ki BEA-nın bir sıra yüksəkçinli əməkdaşları mətbuatla qeyri-rəsmi görüşlərdə etiraf ediblər ki, agentlik ayrı-ayrı məruzələrdə rəqəmləri Vaşinqtonun xahişi və maraqlarına uyğun şəkildə dəyişməli olub.
Bir neçə söz isə yaxın perspektivdə neftin qiymətinin sıçrayışı ilə bağlıdır. Güman ki, ABŞ bu ssenarinin əleyhinə deyil. Çünki bu ölkə ənənəvi enerjidaşıyıcılarının ən iri istehlakçısı olmaqla yanaşı, həm də böyük istehsalçılarından biridir. Həm də ki o, enerjidaşıyıcıları ilə zəngin regionlara nəzarət üzərində apardığı mübarizədən müəyyən iqtisadi fayda da götürməlidir. Vaşinqtonun "neft-qaz" qiymətləri bağlılığını dağıtmaq istəyi isə Rusiya- ABŞ qarşıdurması ilə əlaqəlidir.
Rusiyanın neft hasilatı üzrə dünya lideri olmasına baxmayaraq, onun ehtiyatları (79 mlrd barrel) dünya ehtiyatlarının cəmi  4,6%-idir və ölkə bu sahədə dünya üzrə 7-dir. Həm də Qərb Rusiya neftindən qazdan asılı olduğu qədər asılı deyil. Bu məsələdə Qərbin əlində OPEK və Yaxın Şərqin güclü ehtiyatları kimi yaxşı mənbələr var. Neftin qiymətinin yüksək olması müəyyən dərəcədə ABŞ-ın özü üçün də əlverişlidir. Neftin yüksək qiymətləri çox vaxt ona tələbatın artması ilə deyil, bacarıqlı birja möhtəkirliyi ilə bağlıdır və bu məsələdə ABŞ dəllallarının tayı-bərabəri yoxdur. İraq üzərində nəzarət bu ölkədən nefti heç kimə hesab vermədən dartıb-aparmağa gözəl şans yaradıb. ABŞ-ın neftin ən yüksək qiymətləri dönəmində bu şansdan istifadə edərək nə qədər gəlir əldə etdiyini hələ hesablayan da yoxdur.
Və nəhayət  Ənənəvi enerjidaşıyıcılarının qiymətinin yüksək olması dolların məzənnəsini zəiflədir ki, bu da dünya maliyyə böhranı davam etdikcə, Vaşinqton üçün həddindən artıq əlverişlidir. Neft-qaz qiymətlərinin bağlılığının məhv edilməsi həqiqətən təbii qazın qiymətinin ucuzlaşması ilə nəticələnə bilər ki, bundan ilk növbədə Rusiya iqtisadiyyatı zərər görər. Bu ölkə dünya üzrə sübut olunmuş təbii qaz yataqlarının  28%-ə (47,5 trln kubmetr) malikdir. Bu, dünya üzrə ən yüksək göstəricidir. İllik qaz hasilatı (673 mlrd kubmetr) barədə də bunu demək olar.
Artıq gələn ildən Rusiya asan çıxarılan yataqların tükənməsi üzündən ildə 75-150 mlrd kubmetr qaz kəsri hiss etməyə başlayacaq. Bu, xarici istehlakçıları qazla təmin etmək baxımından problemlərə gətirə bilər. Rusiyanın qazlaşdırılması cəmi 60% həcmindədir və maliyyə yatırımlarının yetərincə olmaması bu vəziyyəti yaxşılaşdırmağa imkan vermir. Məhz buna görə də Moskva "Cənub axını" və "Şimal axını" layihələrini qazla doldurmaq üçün postsovet məkanının digər Xəzəryanı ölkələrindən qazı topdan almağa həddindən artıq səy göstərir.
Hadisələrin bu cür inkişafı isə  Vaşinqtonun heç xoşuna gəlmir və o, alternativ qaz kəmərlərinin tikintisi ilə qazın qiymətini aşağı salmağa çalışır. Həm də burası da aydındır ki, bu, kiminsə siyasi sifarişidir. Əks halda, keçən ay alternativ enerji marşrutlarının ətrafında qalmaqallı hadisələr olmazdı.
BEA-nın direktor müavini R.Conson Azərbaycana səfəri çərçivəsində diqqəti ona yönəldib ki, ənənəvi enerjidaşıyıcılarının, xüsusilə də Şimal dənizində tükənməsi ilə bağlı olaraq dünya toplumunun Xəzəryanı bölgə ilə bağlı müəyyən baxışları və planları var. Buna görə də Bakı öz enerjidaşıyıcılarına qayğı ilə yanaşmalı və alternativ enerji layihələrini lobbiləşdirməlidir ki, bu, Azərbaycanın özünün də xeyrinədir. Bu vurğu Azərbaycanın Rusiya və İranla qaz anlaşmalarına yönəldilmişdi. Daha maraqlı vəziyyət isə noyabr ayında Budapeştdə keçirilmiş  IV energetika sammitində yaşanmışdı. Vaşinqton xəbərdarlıq etmişdi ki, qışda Avropa Birliyi (AB) ölkələri yenidən Moskvanın "qaz dəyənəyi" ilə üz-üzə qala bilər. Macarıstan və Çexiya bu mövqeyi paylaşaraq dərhal, heç olmasa, bu mövsüm enerji təhlükəsizliklərini təmin edə biləcək tədbirlər görməyə başladılar. Eyni zamanda, Budapeştdə Rusiyanın qaz inhisarçısı "Qazprom"un bostanına daş da atıldı.
Avropalılar iddia edirlər ki, bu Rusiya nəhəngi qondarma şəxslərin və firmaların vasitəsilə Avropanın iri energetika şirkətlərinin səhmlərini alaraq, Avropa ölkələrinin daxili bazarlarına sirayət etmək istəyir. ABŞ Dövlət Departamentinin energetika məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsinin aparıcı məsləhətçisi D.Steyn isə Türkmənistana və Azərbaycana səfəri çərçivəsində bildirib ki, onun ölkəsi Xəzərin üç qaz yatağının kimə məxsusluğunu araşdırmaq məsələsində Bakı və Aşqabat arasında yaranmış münaqişənin nizama salınmasında vasitəçi rolunu oynaya bilər.
Türkmən qazının nəqli məsələsinə toxunarkən, o, bunun yalnız Azərbaycandan keçməklə baş verə biləcəyini vurğulayıb. Bu incə məsələdə amerikalıların kefini yalnız "Şahdəniz" yatağında 10%-lik paya malik Fransa şirkəti "TotalFinalElf"in vitse-prezidenti  A.Breyakın  sözləri poza bilər: "Qazın tranzit qiymətləri haqqında Azərbaycan-Türkiyə danışıqları çətinliklə irəliləyir. Tarif qiymətlərinin müəyyən edilməsində Ankaranın ədalətsiz mövqe tutması fonunda  "Şahdəniz-1"in səhmdarları Rusiya və İran marşrutları da istisna olmamaqla, alternativ marşrutlar axtarmağa məcburdurlar".
Amma göründüyü kimi, Vaşinqton bu cür qarışıq məsələdə öz Avropa müttəfiqləri ilə razılaşmaq niyyətində deyilmiş. Ona görə də ABŞ Dövlət Departamentinin Avrasiyada energetika siyasəti üzrə xüsusi nümayəndəsi R.Morninqstarın sözləri, yəqin ki, bir sıra Avropa nəhəngləri üçün soyuq duş effekti verib. Amerikalı məmur Türkiyə-Azərbaycan danışıqlarının uğursuzluğu şəraitində alternativ ixrac yolu kimi Rusiya və İran istiqamətlərinin seçilməsinin əleyhinə olub. Belə vəziyyətdə ABŞ Xəzər bölgəsindən qazı sıxılmış vəziyyətdə Qara dəniz sahillərinə gətirməyi, oradan da "Ağ axın" vasitəsilə ixrac etməyi məqbul sayır.
Ancaq Vaşinqton İran qazının alternativ layihələrdə iştirakına qarşı bu məsələdə olduğu kimi sərt yanaşmır. Göründüyü kimi, Vaşinqton, hətta alternativ qaz kəmərlərinin olmamasına baxmayaraq, istənilən vasitə ilə bu bölgədən enerjidaşıyıcılarının Rusiya və İrandan yan keçməklə daşınmasına başlamaq istəyir. Sıxılmış və ya mayeləşdirilmiş qaz nəqli bu imkanı yarıdır. Azərbaycanda və Türkmənistanda bu məhsulların istehsalı üzrə zavodların tikilməsinə vaxt lazımdır. Qeyd edək ki, bu cür qaz getdikcə daha populyarlaşmağa başlayır.
Başqa tərəfdən, Almaniyanın "Nabukko" üzvü olan şirkəti "RWE" artıq Xəzərin Türkmənistan şelfində qaz hasilatına başlayıb və bu qazın "Nabukko" layihəsində istifadə ediləcəyi istisna olunmur. Şirkətin Türkmənistan nümayəndəliyinin başçısı hesab edir ki, Xəzər dənizinin Azərbaycan və Türkmənistan platformaları arasında birləşdirici kommunikasiyaların yaradılması ideal variant olardı. ABŞ-ın bu tələskənliyinə baxmayaraq, "Nabukko"nun maliyyələşdirilməsi barədə müzakirələr uzun sürür.
Nəticədə, dünya bazarlarına birbaşa çıxış əldə etmək istəyən istehsalçı ölkələr Asiya bazarlarına üz tuta bilərlər. ARDNŞ vitse-prezidenti E.Nəsirov bu imkanın olmasını, hətta açıq şəkildə vurğulayıb.  Gerçəkdən,  "Nabukko"nun maliyyələşdirilməsi ilə bağlı Avropanın davranışlarında qəribəliklər həddindən çoxdur. Rusiya "Nabukko"dan da çox maliyyə tələb edən "Cənub" və "Şimal" axınlarını  təkbaşına maliyyələşdirməyə hazırdır. Eyni zamanda, AB-nin aparıcı ölkələri - Almaniya, Fransa və İtaliya tikilməsinə 8 milyard dollar tələb olunan "Nabukko"nun maliyyələşdirilməsini sabotaj edirlər. Moskva ilə öz iqtisadi maraqları çərçivəsində gizli danışıqlar aparan bu ölkələr son nəticədə alternativ enerji layihələrini dəfn edə bilərlər. Məhz buna görə də noyabr ayında "Nabukko" qaz kəməri layihəsinin tikinti qrafiki pozulub.
Layihə üzrə yekun investisiya müqaviləsinin qəbul edilməsi 2010-cu ilin 1-ci rübündən 4-cü rübünə keçirilib. Növbəti dəfə də ümumi Avropa evi yardım etmək istəmədi. Bunun əksinə isə Moskva müəyyən iqtisadi imtiyazlar hesabına "Şimal axını" layihəsinin gerçəkləşdirilməsi məsələsində Finlandiya və İsveçin müqavimətini qıra bildi. Hadisələrin bu cür gedişi ABŞ-ın ürəyincə deyil. Vaşinqtonun əsəbiliyi ABŞ Atlantika Şurası yanında Avrasiya energetika mərkəzinin rəhbərinin köməkçisi A.Petersonun bəyanatında da üzə çıxır. O, "Şimal axını" qaz-kəməri anlaşmasını "Ribbentrop-Molotov" müqaviləsi adlandırıb və bu da Almaniya kansleri A.Merkelin ünvanına açıq ittihamdır.
Bu onu göstərir ki, Vaşinqton öz Avropa müttəfiqlərinin davranışlarından məyus olmağa başlayır. Tehran isə ABŞ-ın Azərbaycanla Türkmənistan arasında vasitəçilik istəyi ilə bağlı, hətta tərəflərin öz mövqeyi dəqiq bəlli olmadığı bir anında dərhal etiraz bildirib.  İranın xarici işlər naziri M.Möttəki hesab edir ki, Xəzəryanı bölgənin dənizin statusundan tutmuş, ölkələr arasında ikitərəfli problemlərə qədər məsələləri kənar müdaxilələr olmadan beş Xəzəryanı ölkə arasında birgə həll olunmalıdır. Amma bu məsələdə o, nədənsə Tehranın Xəzərin statusunun müəyyən edilməsi məsələsində tutduğu pozucu mövqeyə toxunmayıb.
Bütün bu sadalananlar göstərir ki, BEA-nın iddialarına baxmayaraq, ənənəvi enerjidaşıyıcıları dövrü öz mövqelərini könüllü şəkildə verməyə çalışmır. Onların üzərində nəzarət uğrunda mübarizənin sərtləşməsi bunun sübutudur. Və bu dövr öz yerini bərpa olunan alternativ enerji qaynaqlarına belə tezliklə verməyəcək.
Amma bununla yanaşı, bir çox ölkələr məhz bu cür enerji qaynaqlarından istifadədə maraqlıdırlar. Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev keçən ay, hətta "Respublikada alternativ və bərpa olunan enerji qaynaqlarının işlədilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" ayrıca sərəncam da verib.
Bir şeyi də unutmaq olmaz ki, təbii qazın qiymətinin düşməsi də istisna deyil, bu onunla bağlı təkliflərin artması şəraitində tamamilə mümkündür. Alternativ qaz kəmərlərinin çəkilməsi bu məsələdə yardımçı ola bilər. Amma qiymətlərin düşməsi belə tezliklə baş verə bilməz. Dünya iqtisadiyyatının, xüsusilə də sürətli inkişaf edən ölkələrdə ənənəvi enerjidaşıyıcılarına tələbatının artması bu məsələdə əngəlləyici rol oynaya bilər.
Başqa tərəfdən, birjada süni oyunlar vasitəsilə qiymətləri aşağı salmaq cəhdləri də mümkündür. Bu zaman əsas hədəf Rusiya iqtisadiyyatı ola bilər. Qərb Rusiyanın həddən varlanmasının tərəfdarı deyil, çünki bu, Moskvanın Qərblə sərt dildə danışmasına imkan yaradır.  BEA-nın məruzəsi həm də Moskvaya psixoloji təzyiq aləti rolunu oynayır. İndi ənənəvi enerjidaşıyıcıları dövrünün bitdiyi proqnozlaşdırılan bir zamanda, iri kapitaltutarlı qaz kəmərlərinin tikintisinə qərar vermədən öncə  düşünülməlidir: "Bunun astarı üzündən baha başa gəlməyəcək ki?..".

The international energy agency predicts an energy crisis
The debate about alternative energy projects, the role of traditional energy sources in the global economy and their prices in the foreseeable future took a strange turn in November. In the first 10 days of last month, the International Energy Agency (IEA) presented a report, claiming that recovery in the world economy may very soon lead to a deep energy crisis, with increased demand for fossil fuels from China and other developing countries, as well as a shortage of oil supplies and price hikes. The reverse is projected for the gas sector. According to the report, in the short-term, the traditional price link between oil and gas will disappear. This will be exacerbated by the development of new deposits in the USA and a sharp increase in liquefied gas supplies. Thus, the prevailing relationship between the prices of gas and oil will disappear, with beneficial effects on consumers' gas bills. Amid the global economic crisis and with closer attention to renewable energy resources, the IEA predicts a significant fall in demand for gas by 2030. Excess on the natural gas market will lead to lower prices and reduce Russia's control over energy supplies to Europe. Another consequence of this phenomenon will be a blow to Russia's ambitions in terms of sales abroad of liquefied natural gas. The expediency of building capital-intensive gas pipelines is thrown into doubt, while opportunities for using the "energy stick" as political pressure are reduced. Although the IEA says that the peak in the world's oil production has already passed, it also predicts a certain increase in oil prices: in 2020 - $100 and in 2030 - $115 per barrel.
The report also pays close attention to the environment. For example, it states that if the world continues to expend non-renewable energy sources at the current rate, the average temperature on Earth will rise 6 degrees by 2030. In order to avoid dramatic consequences, it is necessary to spend about 10.5 trillion dollars in additional funds to develop new, low-carbon energy resources between 2010 and 2030.
It should be noted that during US President Barack Obama's visit to Japan, one of the important topics discussed was the search for and greater use of eco-friendly alternative energy. For example, the production of vehicles running on hydrogen was examined.
How true is the IEA report? Is it not a clever move of the knight? It is possible that the report is politically convenient in an era of increased geopolitical games going on around Russia, China, the South Caucasus, Central Asia and the Greater Middle East, especially as some current and former senior members of the IEA recognize in private conversations with the press that in some reports the agency has not disdained to "correct" figures at the request of, and in the interests of, Washington.
A few words about the upsurge in oil prices in the short-term. I think that the US is not opposed to such a scenario, because it is not only the largest consumer of traditional energy resources, but is also a no less important producer of energy. Besides, the bitter struggle for control over energy-rich regions is aimed at reaping economic dividends. Washington's desire to break the "oil-gas" price link is dictated by the US-Russia confrontation. Although Russia is the world's leading oil producer, its reserves (79 billion barrels) comprise only 4.6 per cent of world reserves (7th in the world order). On the other hand, the West is not as heavily dependent on Russian oil as it is on its gas. In the former, the West has good support in the face of OPEC countries and the rich reserves of the Middle East region. To a certain extent, high oil prices are of benefit to the United States. High oil prices are often due not to increased demand, but to skilful speculation, in which American financiers are unmatched. Control over Iraq is an excellent opportunity for the US to pump oil out without answering to anyone. No-one knows what kind of profit Washington received during the period of high prices for oil, using such a windfall.
And finally, high prices for conventional energy reserves weaken the dollar, which is very advantageous to Washington as long as the global financial crisis continues. Breaking the "oil-gas" price link may in fact result in a decline in natural gas prices, which will primarily affect Russian's economy. It owns 28 per cent (47.5 trillion cubic metres) of proven world natural gas reserves. This makes it the world leader. There is a similar picture in gas production (673 billion cubic metres).
Next year Russia will face a gas reduction of 75-150 billion cubic metres, due to the depletion of easily accessible deposits. This may cause problems in supplies to foreign consumers. Russia's gasification only to 60 per cent and insufficient investment in the development of new deposits are not conducive to development. This is why Moscow has made tremendous efforts towards securing the wholesale purchase of gas from other Caspian countries in the post-Soviet area, trying to fill the South Stream and Nord Stream pipelines. Such a scenario would be absolutely disadvantageous to Washington, which is trying to bring down gas prices through the construction of alternative pipelines. The forecast of the imminent demise of the era of traditional energy reserves is clearly exaggerated. Or rather, it is a political directive in someone's interests. Otherwise, there would not have been intriguing surrounding alternative energy routes last month.
During his visit to Azerbaijan, the deputy director of the same IEA, R. Johnson, focused on the fact that, due to the depletion of traditional energy resources, especially in the North Sea, the global community has designs on and plans for the Caspian region. Thus Baku should handle its energy reserves carefully and lobby actively for alternative energy projects that benefit Azerbaijan itself. This focus is also dictated by Azerbaijan-Russia and Azerbaijan-Iran gas contracts. No less intriguing was the 4th Energy Summit held in Budapest in November. Washington predicts that this winter the EU countries will once again face Moscow's "gas stick". Hungary and the Czech Republic, sharing this view, immediately began to take measures to ensure energy security, for at least this season. At the same time, Budapest threw a spanner in the workings of the Russian monopoly Gazprom. The Europeans say that the Russian monster is buying shares in European energy companies through figureheads and false firms, trying to break into the internal markets of European countries. Senior Advisor to the US Special Envoy for Eurasian Energy Daniel Stein said, during his visits to Turkmenistan and Azerbaijan, that his country was ready to mediate in the dispute between Ashgabat and Baku to clarify the origin of three gas fields in the Caspian Sea. Regarding the transportation of Turkmen gas, he noted that this should happen only by transit through Azerbaijani. The Americans' mood in such a delicate matter could be spoilt by a statement by Arnaud Breuillac, vice-president of the French company TotalFinalElf (co-owner of 10 per cent of shares in the Sah Daniz-1 project): "The Azerbaijani-Turkish talks on the transit price of gas are progressing with difficulty. If Ankara takes an unfair position on the tariff, the shareholders of Sah Daniz-1 will be forced to consider alternative routes, not excluding Russian and Iranian transit." But, apparently, Washington has no intention of bowing to its European allies in such sensitive matters. Thus the words of US Special Envoy on Eurasian Energy Richard Morningstar, perhaps, will prove to be a cold shower for some European heavyweights. The US official flatly rejected Russian and Iranian transit in the event of failure in the Turkish-Azerbaijani talks to find alternative routes. In such a situation, the US would prefer a delivery of natural gas from the Caspian region in compressed, liquid form to the Black Sea and thence pumped via White Stream. But Washington is not so much against the participation of Iranian gas in alternative projects as against an Iranian transit route for Caspian gas. Washington is apparently in a hurry to begin energy delivery from this region and to bypass Russia and Iran by any means, despite the lack of alternative pipelines. Fortunately, compressed, liquefied gas creates this opportunity. The construction of factories to produce it in Azerbaijan and Turkmenistan is a matter of time. Incidentally, this gas is increasingly gaining a place in the sun.
On the other hand, the German company RWE (a member of the Nabucco group) has already started gas production on the Caspian shelf of Turkmenistan, and it is possible that this gas will be used in the Nabucco project. The head of the company's Turkmen representation believes that the creation of connecting communications between Azerbaijani and Turkmen platforms in the Caspian Sea would be the best option.
Such alacrity by the United States is also due to lengthy discussions about the financing of Nabucco. As a result, the Caspian producer countries, wishing to gain direct access to world markets, might turn towards Asia. SOCAR Vice-President E. Nasirov even openly hinted at such a possibility. Indeed, there are many oddities in Europe's behaviour concerning the implementation of Nabucco. Russia is ready to finance the South Stream and Nord Stream alone, which will require much more investment than Nabucco. At the same time, the leading EU countries (Germany, France and Italy) are sabotaging the financing of Nabucco, which requires 8 billion euros. The positions of these countries, which are engaged in backroom bargaining with Moscow, in pursuit of their own economic interests, may eventually bury alternative energy projects. This is why Nabucco's construction schedule was disrupted again in November. The final investment contract for the project was postponed from the first to the fourth quarter of 2010. Once again, the common European community did not want to help, while Moscow, through economic preferences in favour of Finland and Sweden, managed to overcome their resistance to the realization of Nord Stream. The US is absolutely against such a disposition. Washington's irritation also becomes evident in a statement by Associate Director of the Eurasia Energy Centre at the US Atlantic Council, Alexandros Petersen, who called Nord Stream a "Ribbentrop-Molotov" gas pipeline, which sounds like open criticism of German Chancellor Angela Merkel. This suggests that Washington is becoming disenchanted with its European allies. Iran immediately reacted to a US proposal for mediation between Azerbaijan and Turkmenistan, even though the official positions of the parties themselves are still unknown. Iranian Foreign Minister Manuchehr Mottaki says that all the problems of the Caspian region, from the status of the Caspian Sea to bilateral problems between countries, must be addressed collectively and only with the participation of the five littoral states, without outside interference. But he somehow failed to touch on the unconstructive position of Tehran, which is the most important obstacle to the determination of the status of the Caspian Sea. All the above shows that, despite IEA claims, the era of traditional energy resources is not going to give up so easily, as proved by the increasing struggle for control. And this era will not soon yield to renewable alternative energy. Although it should be noted that many countries have focused on the use of precisely such energy sources. Last month Azerbaijan's President Ilham Aliyev even signed a special decree "On additional measures to use alternative and renewable sources of energy in the republic". Nevertheless, we cannot rule out a fall in natural gas prices, which is quite possible due to increased supply. This may also be bolstered by alternative gas pipelines. But prices are unlikely to collapse. The rising demand in the world economy for traditional energy resources, especially in rapidly developing countries, can play a moderating role. On the other hand, there may be attempts to reduce gas prices through skilful games at exchanges. The main target will be the Russian economy. The West is trying to prevent excessive enrichment of Russia, which is tightening its rhetoric in its relations with the West. The IEA report is also an instrument of psychological pressure on Moscow. Now that an end to the era of traditional energy resources is being predicted, before embarking on the construction of capital-intensive pipelines, Russia will have to decide: "Is the game worth the candle?"