AVROPA "TOLERANTLIĞI" və MÜSƏLMAN "DÖZÜMLÜLÜYÜ"
İsveçrə bankları İsveçrə saatları kimi işləsə də, bu ölkədə tolerantlıqla bağlı problemlər hiss edilməkdədir
Dünya ictimaiyyəti İsveçrədə keçirilmiş sensasion referendumun nəticələrini, yəqin ki, hələ uzun müddət müzakirə edəcək. Xatırladaq ki, səsvermədə seçicilərin 57,5%-i ölkədə minarələrin tikintisinə qarşı çıxıb. Bu nəticə əksər müşahidəçilər üçün gözlənilməz idi, çünki İsveçrə daim sülh, tolerantlıq və dözümlülük beşiyi kimi tanınıb. Lakin görünür, yerli tolerantlığın gözlənilməz sərhədləri var imiş.
Müsəlman ölkələri və ictimaiyyəti arasında İsveçrədə keçirilmiş referendumun nəticəsi tamamilə başadüşülən hiddətə səbəb olub. İndoneziya müsəlmanlarının liderlərindən olan Maskuri Abdulla bəyan edib ki, referendum "isveçrəlilərin müsəlman ölkələrinə nifrətinin göstəricisidir". Misir müsəlmanlarının rəhbəri isə onu "təhqir" adlandırıb. Daha konkret mövqeni İslam Konfransı Təşkilatı (İKT) ortaya qoyub. Qurum referendumun nəticəsini "Avropada artmaqda olan antiislam hərəkatının son sübutu" sayır. İKT-nin Cenevrədəki səfiri Babakar Ba isə isveçlilərə insan haqlarından dərs keçib: "Bu, pis suala pis cavabdır. Mən belə addımların ekstremizm və qeyri-tolerantlığa hədiyyə olacağından narahatam".
"Türkiyə Avropadan müsəlmanlara qarşı tolerantlıq tələb edir. Türkiyədə dövlət büdcəsi hesabına xristian kilsələri bərpa olunur. Biz Avropadan da islama eyni münasibəti gözləyirik". Bu bəyanatla isə Türkiyənin Baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan çıxış edib. O hesab edir ki, insanların seçimi, dini və vicdan azadlığı referendum vasitəsilə dəyişdirilə bilməz.
Türkiyə prezidenti Abdullah Gül də məsələyə münasibət bildirib. O, Avropada islamofobiyanın artdığını qeyd edib.
Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi bəyanatında deyilir: "Referendum vasitəsilə verilmiş qərar İsveçrədə yaşayan və buranı ikinci vətənləri hesab edən 100 mindən artıq türkün təbii narahatlığına səbəb olub".
Nəhayət, Türkiyənin Avropa İttifaqı ilə danışıqlar aparan əsas nümayəndəsi, dövlət naziri Egemen Barış islam dünyasının varlı nümayəndələrini İsveçrə banklarındakı vəsaitlərini Türkiyə banklarına köçürməyə çağırıb. "Əminəm ki, referendumun nəticəsi müsəlman ölkələrində yaşayan və pullarını İsveçrə banklarında saxlayan, investisiya imkanlarını qiymətləndirən qardaşlarımızın qərarının dəyişməsinə səbəb olacaq. Türkiyənin bank sektorunun qapıları onların üzünə həmişə açıqdır",- nazirin bu sözlərini "Xəbərtürk" yayıb.
Avropadan gələn mövqelər də yumşaq olmayıb. BMT-nin insan haqları üzrə ali komissarı Navi Pilley bəyan edib ki, İsveçrədə minarə tikintisinə qadağanın qoyulması hüquq bərabərliyinin pozulmasıdır və o, beynəlxalq hüquqa faciəvi təsir göstərə bilər.
Pilley baş verənləri qanunsuzluq adlandırmasa da, əcnəbilərə qarşı yönəlmiş "qorxutma kampaniyası"nı pisləyib, referendumun nəticəsinin isə "nifaq toxumu səpəcəyindən" ehtiyatlandığını vurğulayıb.
İnsan haqları üzrə Avropa Komissiyası da bəyan edib ki, qadağa fundamental azadlıqlara zərər vura bilər. O, insan haqlarının ümumxalq səsverməsi predmeti olmasını yolverilməz adlandırıb.
Fransanın xarici işlər naziri Bernar Kuşner baş verənləri "dözümsüzlük göstəricisi" kimi qiymətləndirib. Nazir əmindir ki, minarə tikintisinə qadağa qoyulması dinin sıxışdırılmasıdır: "Əgər bizdən zəng qülləsi tikməməmizi istəsələr, əlbəttə ki, narazı olarıq. Düşünürəm, isveçrəlilər kifayət qədər tez bir zamanda bu qərara yenidən baxacaqlar".
Vatikan isveçrəli seçicilərin qərarının müxtəlif dinlər və mədəniyyətlərdəki problemləri daha da artıracağını bəyan edib.
Lakin Avropanın ultrasağçıları artıq İsveçrə təcrübəsinin öz ölkələrində də tətbiqinə hazırdırlar. Məsələn, Niderlandın son dərəcə sağçı mövqeyi ilə tanınan Azadlıq Partiyasından olan deputatı Gert Vilders "Radio suisse italienne (RSI)" radiosuna müsahibəsində tezliklə yerli hökumətdən analoji referendumun Niderlandda da keçirilməsini tələb edəcəyini açıqlayıb.
Danimarkanın Xalq Partiyasının lideri Pia Kyersqor da parlamentdə təşəbbüslə çıxış edərək, analoji refendumun təşkilinə nail olmağı düşünür.
Avstriyanın "Avstriyanın gələcəyi uğrunda ittifaq" partiyasının baş katibi Martin Şturts da ölkəsində minarələrin tikintisinin qanunla qadağan edilməsinə nail olmaq fikrindədir.
İtaliya qanunvericiliyin sadələşdirilməsi üzrə naziri Roberto Kalderoli isə açıq şəkildə deyib: "İsveçrədən bizə dəqiq siqnal gəlib: zəng qülləsinə "hə", minarələrə "yox!".
İsveçrənin "Temps" qəzetinin yazdığına görə, Almaniyada İsveçrədə baş verənlər "ölkədəki islamlaşmadan narahatlığın göstəricisi" kimi şərh olunur və vurğulanır ki, bu təhlükə Almaniyada da aktualdır və ona "ciddi yanaşmaq lazımdır".
Qeyd edək ki, bu bəyanatı kansler Angela Merkelin də mənsub olduğu Xristian-Demokrat İttifaqı Partiyasının nümayəndəsi Volfqanq Bosbax səsləndirib.
İsveçrəlilər isə düşdükləri bu mürəkkəb durumdan çıxmağın yollarını axtarırlar. Məlum olduğu kimi, İsveçrə "həqiqi demokratiya" ölkəsi sayılır: burada motosiklet sürücülərinin sükan arxasında şlem geyməsinin vacibliyi də daxil olmaqla, demək olar ki, bütün məsələlər referenduma çıxarılır. Bu dəfə isə məscidlərin yanında minarə tikilməsinə icazə verilib-verilməməsi ümumxalq səsverməsinə çıxarıldı.
Nəticə ortadadır
İndi nə Avropa siyasətçiləri, nə də BMT vəziyyətdən çıxmaq üçün hansı addımların atılmalı olduğunu müəyyənləşdirə bilmir. Bir tərəfdən bu, guya xalqın iradəsinin ifadəsidir, amma digər tərəfdən isə həmin "iradə" bir çox problemlərə yol aça bilər.
Hazırda İsveçrə hakimiyyəti ehtirasları yatırmaqla məşğuldur. Ədliyyə və polis naziri Evelina Vidmer-Şlumpf Avropa İttifaqına üzv dövlətlərin xarici işlər nazirlərinin Brüsseldə keçirilən toplantısında referendumun nəticəsinə görə məsuliyyəti işçi immiqrantların "axını", həmçinin faktik olaraq, 2 İsveçrə vətəndaşını həbsdə saxlayan Liviya ilə münaqişənin və sakinlərdə artmaqda olan qorxu hissinin üzərinə atmağa çalışıb. Xarici işlər naziri Mişlin Kalmi-Re islam ölkələrinin səfirləri ilə söhbətində, həmçinin İslam Konfransı Təşkilatı və Ərəb Dövlətləri Liqasının rəhbərləri ilə telefon danışığında onları vətəndaşların məscidlərə yox, minarələrə qarşı çıxdıqlarına inandırmağa çalışıb. O, bununla da dini etiqad azadlıqlarına zəmanət verildiyini göstərməyə çalışıb. Nəhayət, Kalmi-Re referendumun nəticəsindən şikayət verilə biləcəyini də söyləyib.
Ən təəccüblüsü isə Fransada yaşayan müsəlmanların etirafıdır: onlar hesab edirlər ki, Avropada yaşayanlar, prinsipcə, minarələrsiz də ötüşə bilərlər.
Lakin dini memarlıq məsələsi artıq ilk dəfə deyil ki, ictimai narazılığın detonatoruna çevrilir. Məsələn, Nazaretdə yerli müsəlmanların yeni məscid tikmək cəhdləri ciddi səs-küyə səbəb olub. Məscidin tikilməsi üçün elə yer seçilib ki, yeni məscid memarlıq dominatına çevrilməli idi. Bu isə yerli xristianların (yeri gəlmişkən, Fələstin ərəblərinin) hiddətinə səbəb olub: tarixən Nazaretdə reper nöqtəsi Blaqoveşşeniye kilsəsi olub. Baş verənlərə cavab olaraq, müsəlman liderlər məscidin tikilməsi nəzərdə tutulmuş ərazidə müsəlman şəhidin qəbrinin yerləşdiyini əsas gətiriblər. Xristianlar isə bu məqamla bağlı da arqument tapıblar: bu yerlərə bir neçə yüzillik ərzində mamlüklər, daha sonra türklər nəzarət edib. Demək, ərazidə şəhid qəbri olsaydı, onlar indiyədək burada məscid tikərdilər.
Tarixdə Rusiyanın istila etdiyi nəhəng şəhərlərin "əsas nöqtələri"ndə aparılmış "memarlıq müharibəsi"lə bağlı istənilən qədər nümunə tapmaq mümkündür. Buraya Aleksandr Nevski pravoslav kilsələrinin tikintisi də aiddir. Bakıda belə kilsə hazırkı 189 və 190 saylı məktəblərin yerində, Tallində "Avropa" qotika və barokkosu ilə tanınan qədim şəhərin tam mərkəzində olub.
İsveçrədə minarələr hündürlüyünə görə yerli kilsələrin zəng qüllələri ilə qətiyyən "rəqabət" aparmırdı. Lakin burada əmin idilər ki, sonradan bu, problemlər yarada bilər.
Üstəlik, indi jurnalistlərin müəyyənləşdirdikləri kimi, İsveçrədəki ifrat sağ qüvvələr əhali arasında açıq-aşkar yalana söykənən təbliğat aparırmışlar: guya məscid ibadət evi, minarə isə artıq "radikal və döyüşkən islam"ın rəmzidir.
Bu məqamda Rəcəb Tayyib Ərdoğanın, hazırda qapadılmış "Rifah" partiyasının fəalı kimi, Türkiyə islamçılarının mitinqlərinin birində səsləndirdiyi şeiri də xatırlamaq olar: "Məscidlər bizim kazarmamız, minarələr süngümüz, günbəzlər dəbilqəmiz, möminlər isə əsgərlərimizdir".
Almaniyanın "Frankfurter Rundschau" qəzeti yazır ki, minarələr aysberqin, sadəcə, görünən hissəsidir. Təşəbbüsün daha dərin mənası isə elə təşəbbüskarların saytında yer alıb - "minarə tikənlər burada qalmaq istəyirlər". Onlar isə müsəlmanların ölkədən getməsini istəyirlər. Qəzet xatırladır ki, artıq İsveçrədəki immiqrantlar əhalinin 21%-ni təşkil edir. Məqalədə bildirilir ki, İsveçrənin qarşı-qarşıya olduğu əsas problem digər mədəniyyətdən olan insanların inteqrasiyasıdır. Söhbət assimilyasiyadan yox, məhz inteqrasiyadan, müxtəlif mənsubiyyətli insanların yad mədəniyyətlər və dinlərə qarşılıqlı hörmət əsasında birgə yaşamasından gedir. Ölkəni bürümüş müzakirələrin əsas məğzi də hazırda İsveçrədə sayı cəmi 4 olan minarənin tikintisində yox, məhz bu məqamdadır.
Axı ictimaiyyət "miqrantlar"ı hansısa həddədək qəbul edir. Onların sayı həddi keçirsə, yadlar artıq yerli "mədəni vasitələr"ə təhlükə kimi qəbul olunur. İsveçrədə bu insanların sayı 21% təşkil edir və əksər avropalılar həqiqətən də immiqrantların rahat Avropa şəhərlərində möhkəmlənməsindən sonra tədricən burada öz qaydalarını diktə edəcəklərindən narahatdırlar.
İstər "mühafizəkar", istər "sağçı radikallar", istərsə də rasistlər adlandırılan siyasətçilər, öz mövqelərini əsaslandırmaq üçün, immiqrantların yaşadığı məhəllələrə baş çəkməyi məsləhət görürlər: həmin məhəllələrin Avropa, yoxsa Yaxın Şərqə məxsus olduğunu müəyyənləşdirmək həqiqətən də çətindir. Bir tərəf Avropa memarlığından xəbər verir, lakin müsəlman geyimi və qeyri-avropalı görünüşlü qadınlar, qeyri-Avropa mətbəxinin təqdim olunduğu restoranlar heç də bütün avropalıların ürəyincə deyil.
Əlbəttə, Sürixin küçələrində dönər alanlar, qısa vaxt ərzində yerli qadınların çarşabda gəzəcəyini, yerli əhalinin isə ərəb dilini öyrənmək məcburiyyətində qalacağını düşünmürlər. Lakin ədalət naminə bir məsələni də qeyd etmək lazımdır: Böyük Britaniyada artıq müsəlman fəallar supermarketlərdə donuz ətinin satışının qadağan olunmasını tələb etməyə başlayıblar. Onlar hesab edirlər ki, bu, müsəlmanların dini hisslərini təhqir edir. Bununla yanaşı, həmin şəxslər ingilis xalq nağıllarının məşhur qəhrəmanı olan donuz balasının şəklinin piştaxtalardan, həmçinin uşaq paltarlarının üzərindən yığışdırılmasını da tələb edirlər.
Danimarkada bir müddət əvvəl yaşanmış karikatura qalmaqalı da avropalılar tərəfindən, hər şeydən əvvəl, müsəlman liderlərin yerli qəzetlərə diqtə etmək cəhdi kimi qəbul olunub.
Bütün bunlara rəğmən, ən maraqlı olanı başqa məqamdır. Səs-küylü və sərt bəyanatlara baxmayaraq, müsəlman dünyasının baş verənlərə reaksiyası "Fitnə"" filmi ətrafında yaşananlar və ya Danimarka qəzetlərində Məhəmməd Peyğəmbərin karikaturasının dərcinə göstərilən reaksiyadan da çox zəifdir. Xüsusilə, neft şeyxləri öz kapitallarını İsveçrə banklarından çəkməyə tələsmirlər.
Amma müsəlman liderlərin bu tip "tolerantlıq"a öyrəşməsi də çətindir. Bu məqamda Yerevandakı Mavi məscidin faciəvi tarixini xatırlamaq yerinə düşər. Sovet illərində muzeyə çevrilmiş və 4 minarəsindən 3-nü itirmiş məscid, möcüzə nəticəsində salamat qalmışdı. Sonradan Yerevanın "bərpası" və azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə siyasəti aparılan zaman da o, mövcudluğunu qorumuşdu. Bu gün Mavi məscid İranın Ermənistandakı səfirliyinin himayəsi altındadır və fəaliyyətdə olan məscid sayılır. Lakin orada insanların azan vasitəsilə ibadətə çağırılması Ermənistan hakimiyyəti tərəfindən qadağandır. Namaz vaxtı burada zəng çalınır. Və nə müsəlman liderlər, nə də İran hökuməti buna etiraz etmir.
Ermənistan Şuşa məscidinə qarşı törədilmiş vandallığa, həmçinin Ağdam məscidinin (həmin görüntü sonradan RenTV ekranından yayımlanıb) murdarlanmasına görə də cəzalandırılmayıb.
Amma yaxşı məlumdur ki, Ermənistan radikal müsəlman dairələrində, bir növ, "toxunulmazlıq statusu"na malikdir. Və görünür, artıq bu status yavaş-yavaş İsveçrəyə də keçməyə başlayır. Bunun kökündə nəyin dayandığı isə sirr deyil: hər şey maliyyə axını ilə bağlıdır.
Ərəb dövlətlərində maliyyə sahəsini, əsasən, ermənilər idarə edir və bu artıq heç kəs üçün sirr deyil.
İsveçrə bankları isə elə İsveçrə banklarıdır.
Odur ki, müsəlman liderlərin İsveçrəni real boykot edəcəklərinə, "neft şeyxləri"nin isə pullarını bu ölkədən Türkiyəyə aparacaqlarına ümid etməyə dəyməz. Hətta orada yalnız minarələri yox, məscidləri qadağan etsələr belə.

ЕВРОПЕЙСКАЯ "ТОЛЕРАНТНОСТЬ" И МУСУЛЬМАНСКАЯ "ТЕРПИМОСТЬ"
Швейцарские банки работают как швейцарские часы, но вот толерантность в этой стране, кажется,дает сбой
15.12.2009
Мировое сообщество еще долго будет комментировать сенсационные итоги референдума в Швейцарии, в ходе которого 57,5% избирателей высказались за запрет на строительство в стране минаретов. Такой результат для большинства наблюдателей оказался полной неожиданностью: Альпийскую Республику всегда считали страной мирной, толерантной и терпимой. Но, как оказалось, местная толерантность имеет весьма неожиданные границы.
В мусульманских странах и сообществах исход всенародного голосования в Швейцарии вызвал понятное возмущение. Один из лидеров индонезийских мусульман Маскури Абдалла счел, что референдум отражает "ненависть швейцарцев по отношению к мусульманским странам", а глава египетских верующих мусульман назвал его "оскорблением". Наиболее четкой оказалась позиция Организации Исламской конференции (ОИК), где референдум назвали "последним примером растущих антиисламских движений в Европе, которые провоцируются ультраправыми политиками-экстремистами, ксенофобами, расистами, выступающими против иммигрантов, которые правят вопреки здравому смыслу, мудрости и общим ценностям". А посол ОИК в Женеве Бабакар Ба просто преподал швейцарцам урок прав человека: "Это плохой ответ на плохой вопрос. Я опасаюсь, что подобные вещи - подарок для экстремизма и нетолерантности".
"Турция требует от Европы толерантности в отношении мусульман. В Турции за счет бюджета страны восстанавливаются христианские церкви. Мы ждем такого же отношения к исламу и от Европы", - заявил премьер-министр Турции Реджеп Тайиб Эрдоган, добавив, что выбор людей, свобода вероисповедания и совести не могут быть изменены посредством референдума. В свою очередь президент Турции Абдулла Гюль отметил, что проведение опроса говорит о том, что в Европе нарастает исламофобия. Согласно официальному заявлению МИД Турции, "решение, принятое на референдуме, вызвало естественное беспокойство у проживающих в Швейцарии более 100 тысяч турок, которые рассматривают ее в качестве второй родины".
Наконец, главный переговорщик Турции с Евросоюзом, госминистр Эгемен Барыш призвал богатых представителей исламского мира переводить свои накопления из банков Швейцарии в банки его страны. "Уверен, что референдум станет поводом для пересмотра решений нашими братьями в мусульманских странах, которые хранят деньги в банках Швейцарии и оценивают возможности инвестиций. Двери турецкого банковского сектора для них всегда открыты",  - приводит слова министра газета "Хабер Тюрк".
Однако не менее резкие оценки были высказаны и в Европе. Верховный комиссар ООН по правам человека Нави Пиллэй, например, заявила, что запрет на строительство минаретов в Швейцарии является дискриминацией и грозит катастрофой международному праву.
Пиллэй не стала объявлять запрет незаконным, но осудила "кампанию по запугиванию, направленную против иностранцев", которая предшествовала референдуму, и сам "сеющий распри" результат голосования.
Европейская комиссия по правам человека отметила, что запрет может навредить фундаментальным свободам, и задалась вопросом, могут ли права человека быть предметом народного голосования.
Глава МИД Франции Бернар Кушнер счел происшедшее "проявлением нетерпимости" и выразил уверенность, что не разрешать строить минареты - это значит притеснять религию: "Если бы нас попросили не сооружать колоколен, несомненно, мы были бы недовольны. Я думаю, швейцарцы достаточно быстро пересмотрят это решение".
Ватикан заявил, что решение швейцарских избирателей создает дополнительные проблемы в сосуществовании различных религий и культур.
Впрочем, европейские ультраправые уже готовы распространить швейцарский опыт на свои страны. Так, Герт Вилдерс, депутат и руководитель крайне правой Партии свободы Нидерландов  заявил в интервью Radio suisse italienne (RSI), что вскоре потребует от голландского правительства организации аналогичного референдума. Лидер Датской народной партии Пиа Кьерсгор также намерен выступить в парламенте с инициативой о проведении референдума с целью запрета строительства минаретов. Генсек австрийской партии "Союз за будущее Австрии" Мартин Штруц рассчитывает добиться законодательного запрета на возведение минаретов в своей стране. Министр по упрощению законодательной системы Италии Роберто Кальдероли заявил прямо: "Из Швейцарии нам послан четкий сигнал: да - колокольням, нет - минаретам". В Германии, отмечает швейцарская Temps, происшедшее в Швейцарии расценили как проявление "опасений относительно исламизации страны, которое также существует и в Германии и к которому следует относиться серьезно". Об этом сказал Вольфганг Босбах, представитель партии ХДС, к которой принадлежит и бундесканцлер Ангела Меркель.
Между тем сами швейцарцы пытаются найти выход из весьма непростого и неприятного положения. Швейцария, как известно, считается страной "прямой демократии": на референдум там выносится абсолютно все, вплоть до того, следует ли обязать мотоциклистов носить при езде шлемы. На сей раз решили вынести на референдум вопрос о том, разрешается ли при мечетях строить еще и минареты. И в результате получили то, что получили. А теперь уже и европейские политики, и ООН не знают, что же делать с результатами швейцарского референдума. С одной стороны, это вроде бы волеизъявление народа, но от этого волеизъявления явно не по себе.
Власти Швейцарии пытаются сбить накал страстей. Так, министр юстиции и полиции Эвелина Видмер-Шлумпф, выступая на конференции глав МВД стран - членов Евросоюза в Брюсселе, попыталась свалить результаты референдума на "наплыв" рабочих-иммигрантов и конфликт с Ливией, которая фактически держит в заключении двух швейцарских граждан, а также на растущее ощущение страха у обывателей. Глава МИД Мишлин Кальми-Ре в разговоре с послами исламских стран и беседе по телефону с руководителями Организации Исламской конференции и Лиги арабских стран убеждала их, что народ высказался против минаретов, но не против мечетей, и таким образом свобода вероисповедания гарантирована. Наконец, по словам Кальми-Ре, результаты референдума еще могут быть обжалованы.
Самое удивительное, что мусульмане той же Франции готовы признать: живя в Европе, без минаретов, в принципе, можно обойтись. Однако вопросы конфессиональной архитектуры уже не в первый раз становятся детонатором общественного недовольства. К примеру, в Назарете нешуточные страсти вызвало стремление местных мусульман построить новую мечеть. Место для строительства было выбрано таким образом, что  новая мечеть превращалась в архитектурную доминанту. А это возмутило местных христиан (кстати говоря, палестинских арабов): исторически сложилось так, что главная архитектурная реперная точка в Назарете - церковь Благовещения. В ответ мусульманские лидеры заявили, что на том месте, где они собираются строить мечеть, находилась могила мусульманского мученика. Христиане и тут нашли аргумент: этими землями несколько столетий владели мамлюки, затем турки, если бы здесь была могила мученика, уж они бы успели построить тут мечеть.
В истории можно найти сколько угодно примеров "архитектурной войны", вплоть до строительства православных храмов Александра Невского на доминирующих точках крупных городов, завоеванных Россией. В Баку такой храм располагался на месте нынешних школ №№189 и 190, в Таллинне он врезан в самое сердце Старого города с его "европейской" готикой и барокко.
В Швейцарии минареты явно не спорили по высоте с колокольнями местных церквей. Но в Альпийской Республике были уверены: лиха беда начало. К тому же, как теперь поясняют журналисты, швейцарские правые развернули впечатляющую агитационную кампанию, построенную на обычной фальшивке: дескать, мечеть - это молельный дом, а минарет же, оказывается, уже "символ радикального и воинствующего ислама".
Можно, конечно, иронично поинтересоваться, какую роль здесь сыграло то самое стихотворение, которое прочитал на одном из митингов турецких исламистов Реджеп Тайиб Эрдоган, тогда еще активист ныне распущенной "Рефах": "Мечети - наши казармы, минареты - наши штыки, купола - наши шлемы, а верующие - наши солдаты", но в канонах исламской архитектуры швейцарцы в массе своей явно не разбираются.
Однако, по мнению немецкой Frankfurter Rundschau, минареты - это только надводная часть айсберга. Наиболее отчетливо глубинный смысл инициативы выражен на сайте ее инициаторов - "кто строит минареты, хочет здесь остаться". А они хотят, чтобы мусульмане ушли. В Швейцарии число иммигрантов уже достигло 21%, напоминает газета. Существует страх перед "чуждым влиянием", и его нужно воспринимать всерьез. Настоящей проблемой, перед которой стоит Швейцария, говорится далее в статье, является интеграция людей другой культуры. Речь идет не об ассимиляции, а именно об интеграции, о совместной жизни людей разного происхождения при взаимном уважении чужих культур и религий. Вот это и есть сущность дискуссии, охватившей всю страну, а вовсе не строительство минаретов, которых сейчас в Швейцарии всего четыре.
Ведь общество, как известно, воспринимает "мигрантов" только до определенной черты. Если их становится слишком много, чужаков уже воспринимают как угрозу собственной "культурной среде". В Швейцарии же "пришлых" оказался 21%, к тому же многие европейцы действительно всерьез обеспокоены тем, что иммигранты, "закрепившись" в уютных европейских городках, постепенно начнут диктовать здесь свои правила.
Политики, которых можно назвать и "консерваторами", и "правыми радикалами", и расистами, советуют зайти в эмигрантские кварталы: тут порой действительно непросто определить, Европа это или Ближний Восток. Архитектура вроде бы европейская, но женщины в мусульманских платках и явно неевропейской внешности, множество ресторанчиков с неевропейской кухней - такая картина далеко не у всех в Европе вызывает восторг. Конечно, от "донера" на улице в Цюрихе до разговоров о том, что "завтра нашим женщинам придется ходить в парандже, а нам всем учить арабский", пролегает дистанция огромного размера, но справедливости ради следует сказать и другое: в той же Великобритании мусульманские активисты уже требовали запретить продавать в супермаркетах свинину, так как это, дескать, оскорбляет религиозные чувства мусульман, снять изображение популярного героя английских народных сказок - поросенка с витрины, а заодно запретить изображать поросят на детских пижамках.
Да и скандал с датскими карикатурами для европейцев означал прежде всего попытку мусульманских лидеров диктовать датской газете, что ей можно публиковать, а что уже нет.
В то же время самое примечательное в другом. Несмотря на серию громких и жестких заявлений, реакция мусульманского мира даже близко недотягивает до того, что творилось вокруг фильма "Смута" или датских карикатур на пророка Мухаммеда. Уж тем более нефтяные шейхи не торопятся забирать свои капиталы из швейцарских банков.
Впрочем, к такого рода "толерантности" мусульманским лидерам тоже не привыкать. И здесь лучше всего вспомнить трагическую историю ереванской Голубой мечети. Побывав в советские годы музеем и лишившись трех из своих четырех минаретов, она каким-то чудом уцелела и во время "реконструкции" Еревана, и позже, во время сплошных этнических чисток азербайджанцев. Сегодня Голубая мечеть находится под покровительством посольства ИРИ в Армении и считается действующей. Но вот призыв муэдзина к молитве власти Армении не разрешили. О времени намаза здесь возвещает... колокол. И мусульманские лидеры, включая также власти Ирана, против этого не возражали. Точно так же простили Армении акты вандализма в Шушинской мечети, а также осквернение Агдамской мечети, что было даже снято на видео (ролик потом прошел в эфире РенТВ). Но Армения, как известно, обладает в радикальных мусульманских кругах этаким неофициальным "статусом неприкосновенности", который,  похоже, распространяется теперь и на Швейцарию. И ларчик здесь открывается просто: все дело в направлении тех самых финансовых потоков. Финансовую сферу в арабских странах в значительной степени контролируют армянские дельцы - это уже ни для кого не секрет. А швейцарские банки - это швейцарские банки.
Поэтому вряд ли стоит надеяться, что мусульманские лидеры призовут к реальному бойкоту Швейцарии, а "нефтяные шейхи" переведут свои деньги из Альпийской Республики в Турцию. Даже если там запретят не минареты, а мечети вообще.