NƏYİN BAHASINA OLURSA-OLSUN…
Dağlıq Qarabağ və Azərbaycanın işğal edilmiş digər əraziləri ətrafında qızğın mübahisələr davam edir. Azərbaycan prezidentinin Münhen görüşü ərəfəsində səsləndirdiyi sərt bəyanata, həmçinin həmin görüş və Afina danışıqlarının yekununda ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin və münaqişə tərəflərinin verdikləri açıqlamalara, demək olar ki, heç kəs etinasız qalmayıb. Əksər ekspertlər və müxtəlif beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri problemin tezliklə həllinə və ya, ən azı, çərçivə sazişinin imzalana biləcəyinə dair nikbin fikirdədirlər.
Gözlənildiyi kimi, bu hadisələrə ən ciddi rezonans Azərbaycan və Ermənistandan gəlib. Bakıda münaqişənin tezliklə beynəlxalq hüquq normaları əsasında mərhələli həllinə başlanılacağına dair ehtiyatlı nikbinlik hiss edildiyi halda, Yerevanda destruktiv mövqeyin gücləndirilməsinə çağırışlar müşahidə olunur. Münaqişənin başlandığı vaxtdan indiyədək Azərbaycan hakimiyyəti və cəmiyyətində problemə dair birmənalı, yekdil fikir mövcud olub. Ermənistanda isə əksinə, daim müxtəlif spekulyasiyaların, bir-birinə zidd proqnozların şahidi olmuşuq. İndi, münaqişənin həlli konturlarının müəyyənləşdirildiyi bir vaxtda, Ermənistan müxalifəti və diasporu ictimai rəy kartından istifdə edərək, rəsmi Yerevana təzyiq göstərməyə, onu məsələnin məğzindən yayınmağa məcbur etməyə çalışır.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu taktikanın əsası elə Ermənistan hakimiyyətinin özü tərəfindən qoyulub. Bu ölkədə milli şovinist şüarları ilə hakimiyyəti qəsb etmiş hər bir siyasi qrup, sonda qudurğan millətçilər və ideoloqların əsirinə çevrilir və bu, yekunda onun manevr imkanlarını nəzərəçarpacaq dərəcədə məhdudlaşdırır.
Ermənistandakı hazırkı durum da istisna olmayıb. Ölkə rəhbərliyi və siyasi elita təmsilçilərinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair aparılan danışıqlara reaksiyası da bunu göstərir. Belə ki, rəsmi Yerevan əvvəlcə Münhen və Afinada irəliləyişin əldə edildiyini açıqlasa da, sonradan beynəlxalq erməni lobisinin sərt təzyiqi qarşısında, artıq əldə edilmiş razılaşmanın ayrı-ayrı məqamlarından narazı olduqlarını söyləməyə başladı.
Ermənistan siyasi elitasının son hadisələrə reaksiyası erməni ictimaiyyətindəki əhval-ruhiyyəni, onun məqsəd və hədəflərini, həmçinin Yerevanın problemi həll etməkdə nə qədər maraqlı olduğunu açıq şəkildə ortaya qoyur.
Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin Münhen görüşü ərəfəsindəki sərt bəyanatı erməni tərəfində xüsusi təlaş yaratdı. Düzdür, indi Ermənistanın müdafiə naziri belə bəyanatların Yerevanı qorxutmadığını söyləməklə "kişilənməyə" çalışır. Bəziləri isə hətta müharibə bərpa olunacağı təqdirdə, Azərbaycanın yer üzündən silinəcəyini iddia edirlər. Hələ KTMT qüvvələrinə arxalananlar da var.
Ermənistanın xarici işlər naziri Edvard Nalbandyan isə Azərbaycanın beynəlxalq imicinin qayğısına qalmaq fikrinə düşüb: onun sözlərinə görə, Bakının hərbi bəyanatları Ermənistan və Dağlıq Qarabağı zərrə qədər də qorxutmur, əvəzində Azərbaycanın beynəlxalq imicinə ciddi zərbə vurur. Nalbandyan "Azadlıq" radiosuna müsahibəsində daha da irəli gedərək bildirib ki, sən demə, problem Azərbaycanla Dağlıq Qarabağın arasındadır və "xeyirxah" Ermənistan bu işdə, sadəcə, prosesi nizamlamağa çalışır.
Bu cür interpretasiya beynəlxalq ictimaiyyətə və Minsk qrupunun həmsədrlərinə birbaşa siqnal sayılmalıdır. Ortaya sual çıxır: əgər Nalbandyan həqiqəti söyləyirsə, Ermənistan nədən münaqişə tərəfi kimi tanınır? BMT-nin işğal altındakı Azərbaycan ərazilərinin heç bir ilkin şərt olmadan boşaldılmasını tələb edən 4 qətnaməsi kimə ünvanlanıb?
Madrid prinsiplərinə də toxunan Nalbandyan sənədin, sadəcə, 1/3 hissəsinin müzakirə predmeti olduğunu bildirir. Amma o, nədənsə həmin hissələrin məğzini açıqlamır. Bu gün rəsmi Yerevan və ermənilər nədənsə bu sənədi xatırlamamağa çalışırlar, baxmayaraq ki vaxtilə həvəslə onunla lovğalanırdılar.
Bu məqamda hər şey ortaya çıxır. ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin bildirdiyinə görə, tərəflər arasında keçirilən hər görüşdən sonra sənədə tərəflərin mövqelərini yaxınlaşdıracaq və tezliklə çərçivə sazişinin imzalanmasına imkan açacaq əlavələr edilir. Artıq həmin sənədin münaqişənin mərhələli həllini nəzərdə tutduğu heç kəsə sirr deyil. Ermənistanın hazırkı rəhbərliyi üçün isə bu vəziyyət ikiqat təhlükəlidir.
Birincisi, onların qarşısında Dağlıq Qarabağın Azərbaycandan ayrılması yolunda maneə yaranır.
İkincisi, ölkədə məhz münaqişənin mərhələli yolla həlli prosesini pozmaqla hakimiyyəti zəbt etmiş qüvvələr özlərinin qurduqları tələyə düşə bilərlər.
Ermənistanın hakim Respublikaçılar Partiyasının funksionerlərinin şərhlərində də aşkar ziddiyyət müşayiət olunmaqdadır. Partiyanın katibi E.Şarmazanov Münhen danışıqlarını irəliləyiş adlandırırsa, həmin təşkilatın parlament fraksiyasının rəhbəri Q.Saakayan bildirir ki, bu gün Dağlıq Qarabağın statusu müzakirə predmetidir və erməni tərəfi münaqişənin həllində hər hansı güzəştə getməyi düşünmür.
Ermənistan rəsmilərinin bu bəyanatları daxildəki təzyiqlərin birbaşa nəticəsidir. Ermənistan müxalifəti və ictimaiyyətinin hakimiyyətə yönəltdiyi ittihamların uzun-uzadı siyahısını açıqlamağa ehtiyac yoxdur. Bu konteksdə bir məqamın xatırladılması kifayətdir: ölkənin siyasi elitasının əksər nümayəndələri rəsmi Yerevanı işğal altındakı torpaqları beynəlxalq təzyiqlər və Azərbaycanın artan iqtisadi, hərbi qüdrəti qarşısında boşaltmağa razılıq verməkdə günahlandırır. Bu səbəbdən də onlar Ermənistan hakimiyyətindən istənilən yolla Dağlıq Qarabağın danışıqlar prosesinə qoşulmasına nail olunmasını tələb edirlər. Bu tələbin müəllifləri düşünürlər ki, "azad edilmiş torpaqların əsas sahibi" məhz Dağlıq Qarabağ olduğundan, separatçılar da müzakirələrə qatılmalıdırlar.
Xatırladaq ki, noyabrda Yerevanda "Ermənistan - minilliyin çağırışları" fondunun təşkil etdiyi "Yerli mal al" kampaniyası çərçivəsində "Ermənistanda istehsal olunub", "Yerli istehsaldır" kimi şüarların yer aldığı plakatlarda "DQR"in "xəritəsi" tam göstərilməmişdi - oradan "azad olunmuş torpaqlar" çıxarılmışdı. Həmin vaxt Ermənistan KİV hakimiyyətdən yeddi rayonun da xəritəyə qaytarılmasını tələb etmişdi. Nəticədə, Yerevan meriyası ittiham müəlliflərindən üzr istəmiş, xarici tərtibat və reklam aparatları idarəsinin baş mütəxəssisinə xəbərdarlıq edilmiş, reklam şitləri isə küçələrdən yığışdırılmışdı.
Yerevanın nizamlama prosesinə mane olan bu əməlləri, həm də Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin əsl mahiyyətini açır - onun etnik münaqişə kimi qələmə verilməsi mümkünsüzdür. Bu, digərinin ərazilərinin işğalı ilə həyata keçirilmiş əsl dövlətlərarası müharibədir.
Odur ki, Dağlıq Qarabağın danışıqlar prosesinə qoşulması haqda söhbət belə gedə bilməz.
Ermənistan isə özü də hiss etmədən kartlarını açır və təcavüzkar rolunda çıxış edir. Əgər Yerevan əvvəllər "Dağlıq Qarabağın müstəqilliyinin tanınması qarşılığında torpaqların boşaldılması" anlayışı ilə spekulyasiya edirdisə, bu gün ümumiyyətlə, Azərbaycan torpaqlarını boşaltmaq fikrində olmadığını göstərir. Əks halda, "Dağlıq qarabağ ətrafındakı təhlükəsizlik zonası"nın (terminologiya ermənilərə məxsusdur) birbən-birə "azad edilmiş torpaqlar"a çevrilməsini nə ilə izah etmək olar?
Belə iddialar Minsk Qrupunun fəaliyyəti, həmçinin Madrid sənədi üzərinə də kölgə salır. Vasitəçilər isə həmin sənədin münaqişənin nizamlanmasının əsasını təşkil edəcəyini əminliklə söyləyirlər. Əgər Ermənistan hər dəfə yeni şərtlər və maneələr haqda düşünürsə, üstəlik, sənədi imzalamağı heç ağlına belə gətirmirsə, onda bu sənəd kimin üçün hazırlanır? Nizamlanma prosesinin üfüqündə nikbinlik işartıları görünən kimi, erməni tərəfi dərhal Madrid sənədinin qarşısına maneə yuvarlamağa, həmsədrləri isə Yerevana təzyiq göstərməkdə günahlandırmağa başlayırlar. Ermənistanın siyasi isteblişmenti əmindir ki, ATƏT-in Minsk qrupu danışıqlarda Yerevandan maksimal güzəşt qoparmağa çalışır.
Bütün bunların fonunda radikal çağırışların, əsasən, erməni müxalifəti tərəfindən səsləndirildiyini düşünmək, rəsmi Yerevanın münaqişənin həllində dönüşə nail olmağa çalışdığını güman etmək sadəlöhvlük olardı. Yuxarıda qeyd olunan faktlar və Ermənistan rəsmilərinin bir-birinə zidd bəyantaları göstərir ki, onlar millətçi-şovinist qüvvələrin və erməniliyin ideoloqlarının tələblərini qulaqardına vura bilməz. Çünki əks halda, bütün bunlar çevrilişlə nəticələnər.
Düzdür, bəziləri belə mövqeyə şübhə ilə yanaşırlar, amma istənlən halda, bunu istisna etmək olmaz. Bu qüvvələrin Ermənistana ciddi təsir imkanlarına malik olmadıqlarını düşünmək yanlış olardı. Məgər əvvəllər kimsə Robert Köçəryan və ya Serj Sarkisyan kimi marginallara ciddi yanaşırdı? Amma gördüyümüz kimi, sonda onlar Ermənistanda hakimiyyəti qəsb edə bildilər və qanlı rejimlərini hələ də qoruyub-saxlamağı bacarırlar.
Ermənistanda hakimiyyət dəyişikliyinin onun özü üçün yaxşı heç nə vəd etməməsi isə başqa məsələdir. 1998-ci ildəki çevriliş və 1999-cu ildə parlamentdə baş vermiş güllələnmə bu ölkəni heç də müsbət tərəfdən xarakterizə etmir.
Bir məqam da çoxdan məlumdur ki, orada belə hadisələr məhz nizamlanma prosesində müəyyən irəliləyişin yaşandığı dövrlərdə baş verir. Lakin güman ki, beynəlxalq ictimaiyyət Yerevanın növbəti hoqqabazlığına imkan verməyəcək və əksinə, ona təzyiqləri daha da artıracaq. S.Sarkisyanın Xocalı faciəsindəki roluna Avropa Məhkəməsinin maraq göstərməyə başlamasının da belə təzyiq elementlərindən biri olduğu istisna deyil.
Bütün bunlarla yanaşı, ermənilərin son isterika ilə müəyyən məqsədlər güddüyünü də unutmaq olmaz. Burada əsas niyyət beynəlxalq ictimaiyyətə və Azərbaycana psixoloji təzyiq göstərilməsi ola bilər - həmsərhəd rayonlara iddia ortaya qoymaq və bununla da Dağlıq Qarabağın müstəqilliyinin tanınmasına nail olmaq. Guya bu halda Bakı Ermənistanın hədsiz ərazi iddialarından çəkinərək, iki zərərdən daha kiçik olanını seçəcək, həmsədrlər isə Azərbaycanı buna razı salmağa çalışacaq.
İkincisi, bu, sülh prosesini yalnış istiqamətə yönəltmək cəhdinə də çox bənzəyir. Ermənistan proseslərin gedişində danışıqların məğzini dəyişməyə, Dağlıq Qarabağı yox, ona bitişik rayonları danışıqlar predmetinə çevirməyə çalışır. İndi hamı bu ərazilərin kimə məxsus olduğunu "araşdırmağa" başlayıb. Və bu müzakirələr fonunda Dağlıq Qarabağ problemi sanki arxa plana keçir.
Odur ki, yalnız bütün maraqlı tərəflər və beynəlxalq ictimaiyyətin Ermənistana birgə təzyiqi, onun təcavüzkar kimi tanınması Yerevanın bu məkrli planlarının qarşısını ala bilər. Azərbaycan BMT-dən "Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərindəki vəziyyət" adlı qətnamə layihəsini geri çağırması əvəzində vasitəçilərin Yerevana təzyiqləri artırmağa söz verdiyini də güman etmək olar.
Ola bilsin ki, Bakı məhz bunun əvəzində ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin hazırkı formada saxlanmasına köməklik göstərməyə razılaşıb. Çünki BMT-də ötən ilin martındakı kimi daha bir səsvermənin keçirilməsi vasitəçiləri birdəfəlik bitirərdi. Üstəlik, onlar Münhen və Afina görüşlərinin yekununda Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesindəki üç prioritet istiqaməti aşağıdakı kimi göstəriblər: güc tətbiqindən imtina, ərazi bütövlüyü və xalqların müqəddəratını təyinetmə hüququ.
Odur ki, onlar BMT-də növbəti dəfə öz açıqlamalarının əksinə çıxa bilməzdilər.
Fikrimizcə, Münhen və Afina görüşlərinin ən müsbət nəticəsi erməni siyasətinin növbəti dəfə ifşa olunmasıdır. Özü də bunun üçün ciddi səy göstərmək də lazım gəlməyib - elə Ermənistan hakimiyyəti baş verənlərə reaksiyası ilə özü-özünü ifşa edib.

НЕ МЫТЬЕМ, ТАК КАТАНЬЕМ
Вокруг Нагорного Карабаха (НК) и других оккупированных территорий Азербайджана  продолжают ломаться копья. Жесткое заявление президента Азербайджана накануне мюнхенской встречи, а также озвученные по ее итогам и переговорам в Афинах заявления сопредседателей МГ ОБСЕ и сторон конфликта практически никого не оставили равнодушным. Многие эксперты и представители различных международных организаций проявляют повышенный оптимизм по поводу скорого подписания хотя бы рамочного соглашения.
Однако, как и следовало ожидать, самый большой резонанс эти события вызвали в Азербайджане и Армении. Но если в Баку имеют место сдержанные оптимистические мнения о  возможности скорого достижения соглашения на пути поэтапного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках  норм международного права, то в Ереване преобладают призывы к усилению деструктивной позиции на переговорах.
За весь период конфликта мнения властей Азербайджана и азербайджанской общественности относительно вопроса урегулирования нагорно-карабахского конфликта всегда составляли единое целое, звуча в унисон. А вот в Армении, наоборот, на сей счет всегда существовали  разнообразные спекулятивные, порой прямо противоположные друг другу прогнозы. Именно  сейчас, когда обозначились контуры решения конфликта, армянские оппозиция и  диаспора, разыгрывая карту общественного мнения, стараются надавить на официальный Ереван, заставляя его отступить от существа вопроса.
Следует отметить, что основа такой порочной тактики заложена самими армянскими властями. Каждая политическая группа в этой стране, узурпируя власть на волне национал-шовинистических лозунгов, в конечном счете превращается в заложника оголтелых националистов и идеологов армянства, что существенно сужает затем поле ее маневрирования.
Нынешняя ситуация в Армении также не стала исключением - это подтверждает реакция властей и представителей политической элиты страны на ход переговоров по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Так, официальный Ереван сначала заявил о достигнутом прогрессе  в Мюнхене и Афинах, а затем под жестким давлением армянства начал дезавуировать уже достигнутые соглашения по отдельным моментам.
При этом реакция политической элиты Армении на последние события дает ясную картину о господствующих настроениях в армянском обществе, о его целях и задачах, о сути самого конфликта и о том,  насколько заинтересован Ереван в его решении.
Особый переполох у армянской стороны вызвало жесткое заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева в преддверии встречи в Мюнхене. Теперь министр обороны Армении бравирует тем, что такие заявления не пугают Ереван. Некоторые маргиналы при возобновлении боевых действий грозятся стереть Азербайджан с лица земли.  Есть и такие, которые козыряют силами ОДКБ.
А глава МИД Армении Э.Налбандян вообще проявил трогательную заботу о международном имидже Азербайджана. По его словам, воинственные заявления Баку ничуть не пугают Армению и НК, но наносят серьезный удар по имиджу Азербайджана на международной арене. А из интервью Налбандяна радиостанции "Свобода" следует, что, оказывается, проблема касается взаимоотношений Азербайджана и НК, а "добрая" Армения пытается помочь урегулировать этот процесс.
Такая интерпретация является прямым вызовом международному сообществу и сопредседателям МГ ОБСЕ. Возникают вопросы: "Если Налбандян говорит правду, то почему Армения признана стороной конфликта?", "И кому адресованы четыре резолюции ООН об освобождении захваченных азербайджанских территорий без всяких предусловий?".
Касаясь же Мадридских принципов, Налбандян отмечает, что предметом обсуждения является только 1/3 часть этого документа. Но почему-то не раскрывает суть этой части. Сегодня официальный Ереван и армянство стараются не напоминать об этом документе, хотя в свое время охотно им козыряли.
Ларчик тут открывается просто. Согласно утверждению сопредседателей МГ ОБСЕ, после каждой встречи  вносятся определенные дополнения, которые способствуют сближению позиций и скорому подписанию рамочного соглашения. Уже ни для кого не секрет, что данный документ предусматривает поэтапное урегулирование конфликта.
Для нынешних армянских властей такой расклад чреват вдвойне. Во-первых, перед ними возникает барьер на пути отторжения НК от Азербайджана. Во-вторых, клан,  захвативший власть в стране именно путем срыва поэтапного плана урегулирования конфликта, легко может угодить в им же установленный капкан.
Явное противоречие наблюдается и в комментариях функционеров правящей Республиканской партии Армении. Тогда как секретарь правящей партии Э.Шармазанов называет мюнхенские переговоры по Карабаху прогрессом, то глава их же парламентской фракции Г.Саакян заявляет, что предметом переговоров на сегодняшний день является статус НК и армянская сторона не собирается идти на какие-либо уступки в карабахском вопросе.
Эти заявления постфактум со стороны официальных лиц Армении являются прямым результатом внутреннего давления. Не имеет смысла перечислять длинный список обвинений в адрес армянских властей со стороны оппозиции и общественности. Достаточно лишь заметить, что, по утверждению многих представителей политической элиты Армении, официальный Ереван согласится на освобождение территорий под влиянием международных сил и растущей экономической и военной мощи Азербайджана. Поэтому они требуют от властей Армении любыми способами добиться подключения к переговорному процессу НК, который якобы является "истинным владельцем освобожденных территорий".
В ноябре на улицах Еревана появились плакаты со слоганами "Изготовлено в Армении" и "Созданное нами", являющиеся частью кампании "Покупай армянское" фонда "Вызовы тысячелетия - Армения". На этих плакатах карта "НКР" была представлена не полностью - отсутствовали "освобожденные" территории. Тогда армянские СМИ и общество стали требовать у ереванских властей "вернуть" на карту семь районов. В результате в мэрии Еревана извинились, сделали замечание главному специалисту управления внешнего оформления и рекламы аппарата, а щиты были демонтированы.
Если, с одной стороны, подобное поведение Еревана препятствует процессу урегулирования, то с другой - полностью раскрывает цели армянства и указывает на истинную суть нагорно-карабахской проблемы - она не может интерпретироваться в качестве межэтнического конфликта, ибо это есть самая настоящая межгосударственная война по захвату чужих территорий.  Поэтому ни о каком подключении НК к переговорному процессу и речи быть не может.
Армения, сама того не замечая, раскрывает собственные карты, представая в качестве  агрессора. Если раньше Ереван спекулировал понятием "Территории в обмен на признание независимости НК", то сегодня он дает понять, что при любом раскладе не собирается освобождать азербайджанские территории. В противном случае чем можно объяснить, что "зона безопасности вокруг НК" (терминология самих армян) вдруг стала "освобожденными территориями"?
Такие утверждения бросают также тень на деятельность сопредседателей МГ ОБСЕ и на мадридский документ, который, по глубокому убеждению сопредседателей, станет основополагающим в процессе урегулирования конфликта. Если Армения, каждый раз придумывая новые отговорки и препоны, не собирается не только выполнять требования обязательных документов, но и подписывать их, то для кого же готовятся эти документы?
Как только на горизонте замаячила реальная возможность перелома в процессе урегулирования, армянская сторона сразу же начала торпедировать мадридский документ и сопредседателей, обвиняя их в чрезмерном давлении на Ереван. Армянский политический истеблишмент уверен, что МГ ОБСЕ старается вырвать у Еревана максимум уступок в переговорном процессе.
На фоне всего этого было бы наивным полагать, что такие радикальные призывы в основном звучат из лагеря армянской оппозиции, и надеяться на то, что официальный Ереван намерен добиться перелома в урегулировании конфликта. Вышеприведенные факты и противоречивые заявления официальных лиц показывают, что официальные власти Армении вряд ли осмелятся на ослушание национал-шовинистов и идеологов армянства. Ведь иначе для них все может завершиться  переворотом.
Хотя многие могут скептически отнестись к такому мнению, этого нельзя исключать. Нельзя говорить, что эти силы не имеют серьезного влияния в Армении. Разве ранее кто-нибудь принимал всерьез таких маргиналов, как Р.Кочарян и С.Саргсян? А ведь в конечном счете они узурпировали власть в Армении и сохраняют свой кровавый режим до сих пор.
Другой вопрос, что смена власти в Армении ничего хорошего не обещает ей самой. Переворот в 1998 г. и расстрел в парламенте в 1999 г. выставляют эту страну не в лучшем свете. Давно понятно и то, что такие события там происходят именно в момент достижения определенных сдвигов в процессе урегулирования. Но очередной фарс международное сообщество, скорее всего, Еревану не простит и, наоборот, усилит на него давление. Не исключено, что проявление интереса к роли С.Саргсяна в ходжалинской трагедии со стороны Европейского суда тоже является одним из элементов такого давления.
Между тем не исключено, что последняя истерика армянства преследует определенную цель. Это может быть сделано в целях оказания психологического давления на международное сообщество и Азербайджан - умышленно предъявляя претензии на прилегающие районы, вырвать согласие на признание НК. Мол, в таком случае Баку, испугавшись непомерных территориальных претензий Армении, выберет из двух зол меньшее. А сопредседатели станут уговаривать Баку идти на этот шаг.
Во-вторых, это сильно смахивает на софистику. Армения по ходу дел старается изменить и саму суть переговоров, пытаясь сделать предметом переговоров не вопрос НК, а остальные захваченные азербайджанские территории. Все дружно кидаются выяснять вопрос о том, кому принадлежат эти территории. И под таким соусом  карабахская проблема "благополучно" откладывается в долгий ящик. Как говорится, не мытьем, так катаньем.
Поэтому только консолидированное давление всех заинтересованных сторон и международных структур на Армению, признание ее агрессором могут сорвать эти коварные планы Еревана. Судя по тому, что Азербайджан отозвал из ООН проект резолюции "О положении на оккупированных территориях Азербайджана", можно предположить, что сопредседатели обещали Баку наращивать давление на Ереван.
И, скорее всего, взамен Баку согласился посодействовать сохранению лица сопредседателей МГ ОБСЕ. Потому что еще одно аналогичное голосование, как в марте прошлого года в ООН, дискредитировало бы посредников окончательно.
Тем более когда по итогам мюнхенской и афинской встреч они заявили о приоритетности трех принципов в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта: неиспользование силы, территориальная целостность и право народов на самоопределение. Так что в ООН в очередной раз они не смогли бы  проголосовать против собственных слов.
Предполагаю, что самым положительным итогом мюнхенской и афинской встреч стало очередное разоблачение армянской политики. И главную роль в этом сыграла реакция армянской стороны, в том числе армянских властей, на эти самые события.