İKİNCİ TAYM BAŞLANDI, İKİNCİ NƏFƏS AÇILACAQMI?
Dünya Çempionatının seçmə mərhələsi başa çatandan sonra, futbol azarkeşlərini millinin baş məşqçisi Berti Foqtsun taleyi çox maraqlandırırdı. Seçmə mərhələdə Lixtenştyenə səfərdə qalib gələn (2:0), doğma meydanda isə Rusiya ilə heç-heçə oynayan (1:1) yığmanın alman çalışdırıcısı barədə fikirlər son anda dəyişdi. Bunu nəzərə alan AFFA rəhbərliyi də ilin sonunu gözləməyi lazım bilmədi. Berti Foqtsla danışıqlar masası arxasına əyləşən federasiya müqaviləni daha 2 il müddətinə artırmaq qərarına gəldi.
Yeni müqavilədən sonra Foqtsun ilk sınağı Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində təşkil edilən beynəlxalq turnir oldu. Yığma yerli komandayla yanaşı, Çexiya və İraq millisinin iştirak etdiyi turnirdə 3-cü yerlə kifayətləndi. Lakin Çexiya üzərində qələbə yığmamıza FİFA-nın reytinqində irəliləmək imkanı verdi. Hazırda Azərbaycan yığması dünya sıralamasında 116-cı pillədədir.
Millimizin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindəki turnirdə, eləcə də seçmə mərhələdə çıxışı, ümumiyyətlə, hazırkı vəziyyəti və gələcək planları barədə baş məşqçi Berti Foqtsla söhbətləşmək qərarına gəldik. Müsahibə zamanı özümüzü saxlamayaraq alman məşqçinin Bakıdakı yaşayış tərziylə də maraqlandıq.
- Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindəki turnirdə komandamızın çıxışından razı qaldınızmı? Axı yarışdan əvvəl siz millini finalda görmək istəyirdiniz...
-Turnir futbolçularımızı yoxlamaq baxımından çox vacib idi. Komanda özünü yaxşı tərəfdən göstərdi. İraqla layiqli mübarizə apardı. Üstəlik, nəzərə alsaq ki, həmin oyunda bəzi əsas futbolçular istirahət edirdi, onda komandamızın gələcək potensialı barədə də fikir söyləmək olar. Samir Abbasov, Maksim Medvedev və Vaqif Cavadov zədəyə görə ilk oyunu buraxdılar. Təbii ki, səhvlər də oldu. Çexiya üzərində qələbəyə görə isə təbrik futbolçulara düşür. Onlar yaxşı oynamaqla layiqli qələbə qazandılar.
- Dünya Çempionatının seçmə mərhələsindəki çıxışımız 5 xalla kifayətləndi. Sonda Lixtenşteyn üzərində qələbə və Rusiya ilə heç-heçə olmasaydı, nəticə ürəkaçan olmayacaqdı...
- Rusiyaya qarşı gözəl oyun nümayiş etdirdik. Rəqib dünyanın ən güclü yığmalarından biri idi. Etiraf etmək lazımdır ki, Azərbaycan millisi heç-heçəyə layiq idi. Əgər qapıçı İqor Akinfeyev Rusiyanı real qol vəziyyətlərindən xilas etməsəydi, onda qalib də gələ bilərdik. Əvvəllər qol buraxandan sonra futbolçular ruhdan düşürdülər. Amma indi erkən qol buraxsaq belə, sona qədər mübarizə aparırıq. Futbolçular yaxşı başa düşür ki, çoxlu məşq etdikdə ikinci hissədə yorgunluq hiss olunmur. Seçmə mərhələnin sonunda dörd günə iki rəsmi matç keçirdik. Gənc oyunçularımız əla oyun nümayiş etdirməklə ümidləri doğrultdular.
- Yekunda Şahin Diniyevlə İqor Ponomaryovun vaxtında olduğu kimi 5 xal topladıq. Bu nəticə sizi razı salırmı?
- Əslində, neçə xal toplamağımız məni maraqlandırmır. Əvvəlcədən Azərbaycan millisinin Dünya Çempionatının finalına çıxmaq şansının olmadığını bilirdik. Ona görə gələcəyin komandasını qurmaq üçün işlədik. Əgər səhvlər olmasaydı, daha çox xal toplaya bilərdik. Uelslə Bakıdakı görüşdə tək qapıya oyun oldu, amma buraxılan yeganə səhv həlledici oldu. Lənkəranda Finlandiya ilə görüşdə də uduzmalı deyildik. Hazırda yığmamız gənc futbolçulardan təşkil olunub, təcrübələri çox deyil.
- Rusiya ilə gözəl oyun çoxlarını təəccübləndirdi. Digər rəqiblərə qarşı da belə oynamaq olmazmı?
- Almaniya, Uels və Finlandiya ilə Lənkərandakı görüşdə motivasiya yüksək idi. Yalnız Lixtenşteynlə Bakıdakı oyunda yetirmələrimdən narazı qaldım. Cavan futbolçuları qınamaq olmaz. Onların ustalığını artırması üçün vaxt lazımdır. Rusiya ilə oyuna gəldikdə, futbolçulara yalnız müdafiədə oynamağı deyil, irəli atılmağı, gözəl kombinasiyalar qurmağı tapşırmışdım. Oyun vaxtı uşaqlara deyirdim ki, topu saxlayın, imkan daxilində hücum edin.
- Mətbuat sizi həmişə Daniel Axtyamovu milliyə çağırdığınız üçün tənqid edir. Yazırlar guya onu komandaya cəlb etməyə sizi məcbur edirlər. Razılaşırsınız ki, o zəif oynayır?
- Daniel Axtyamovun elə güclü alternativi yoxdur. Yaxşı komanda hazırlamaqdan ötrü ucaboylu hücumçuya malik olmalısan. Daniel üzərində çox çalışmalıdır. O, hazırda optimal formadan uzaqdır. Amma çox işləməlidir ki, istədiyimiz səviyyəyə yüksəlsin. Onun ən böyük tənqidçisi mənəm. Məşqlərdə ondan daha çox şey tələb edirəm. Sürətini artırmalıdır. Onu təlim-məşqə mən dəvət edirəm. Demək istəyirəm ki, yığmaya futbolçuları məşqçilər korpusu dəvət edir. Başqa söhbət ola bilməz.
- Artıq ikinci ildir Azərbaycandasınız. Dilimizi öyrənməkdə maraqlısınız?
- Küveytdə işləyərkən ərəb dilini öyrənməyə başladım. Vurğuları çox pis işlətdiyimdən tərcüməçi mənə dedi ki, ərəb dilini öyrənmək lazım deyil. Azərbaycan dilində salamlaşa bilirəm. Amma tərcüməçiyə deyəcəyəm ki, bir neçə söyüş öyrətsin mənə (gülür). Pis sözləri də bilmək lazımdır. Yaxşı sözlərlə irəli getmək çətindir. Bəzən kobud sözlər işlətmək lazım gəlir. Çünki insan rahatlaşanda inkişaf barədə düşünmür.
- AFFA-nın təklif etdiyi müqavilə sizi razı salırmı?
- AFFA rəhbərliyi Azərbaycanda futbolun inkişafı üçün böyük işlər görür. Özüm də burada qalmaqla işimi davam etdirmək istəyirdim. Qarşıda bizi 2 il birgə çətin və məsuliyyətli iş gözləyir. Müqavilənin şərtlərinə gəlincə, əgər imzalamışıqsa, deməli, hər iki tərəfi razı salır.
- Maraqlıdır, Berti Foqts Azərbaycandan Almaniyaya gedəndə yaxınlarına hansı hədiyyəni aparır...
- Mən hədiyyəni ürəyimdə aparıram. Hər dəfə Bakıya gələndə dəyişiklik hiss edirəm. Ölkəniz, xüsusilə də paytaxtınız gündən-günə gözəlləşir. Vətəniniz və insanlarınız barədə doğmalarıma danışıram. Onlara Azərbaycanın necə gözəl məmləkət olduğunu deyirəm.
- Bəs Azərbaycan mətbəxi necə, xoşunuza gəlirmi?
- Mətbəxinizdə çoxlu sayda dadlı yeməklər var. Qoyun ətindən bişirilmiş yeməkləri, istiotlu təamları çox bəyənirəm. Bəs niyə pivənizi soruşmursunuz? Çoxları deyir ki, ən gözəl pivə Almaniyadadır. Amma sizin pivə heç də geri qalmır. Bakıda dadına baxdığım pivəniz çox xoşuma gəlir.

THIS IS THE SECOND HALF; WILL THERE BE A SECOND WIND?
The World Cup qualification campaign significantly altered the Azerbaijani public's assessment of head coach Bertie Vogts' performance. The turning points were the victory away from home over Liechtenstein (2-0) and the draw with Russia (1-1). And although the national team could not qualify for the championship, the latest results reassured AFFA, and the management decided not to wait until the end of the year to extend the German coach's contract by a further two years.
The first test of the German coach following the extension was an international tournament in the UAE in which Azerbaijan finished third. Thanks to their semi-final defeat of the Czech Republic (2-0), Azerbaijan moved slightly higher in FIFA rankings and are currently 116th in the world.
We met Vogts to enquire about the current condition of the national team, and its future, and what the coach plans next. We also asked for his impressions of Azerbaijan.
- Are you pleased with the team's performance in the UAE? Before the tournament you said you wanted to see the team reach the final…
- This was a very important tournament for us from the standpoint of seeing what form the players are in now. The team proved to be strong. Despite the defeat at the hands of Iraq, we looked pretty good. Considering the fact that some key players were rested, this is quite reassuring. Samir Abbasov, Maksim Medvedev and Vaqif Cavadov missed the game due to injuries. Of course, we made some mistakes, but the team deserves commendation for the game with the Czech Republic.
- In the world cup qualification campaign Azerbaijan picked up only five points. If it hadn't been for the victory over Liechtenstein and a draw with Russia, the result would not have been very impressive…
- In the game against Russia we played very good football. We were up against one of the world's strongest sides. We have to acknowledge that we deserved that point. If it hadn't been for Russian keeper Igor Akinfeyev, we could even have won. Previously, our players stopped playing after conceding just one goal, while now we carry on playing to the final minute. Footballers realize that they should always stay fit so as not to tire in the second half. At the end of the campaign we played two matches in four days and our young players fully justified our confidence in them.
- Eventually we got the same five points as we did under the management of Sahin Diniyev and Igor Ponomarev (former national team coaches). Are you pleased with this result?
- To be honest, I am not so concerned about the number of points. It was obvious all along that we couldn't qualify for the world cup. We are working to build a team for the future. We completely dominated the game against Wales in Baku, but a single mistake determined the outcome. We should not have lost to Finland in Lankaran either, but we have to remember that we have a team of young players who are not yet very experienced.
- Many were surprised at the way our team played against Russia. Why doesn't the team play at this level against other teams?
- In the matches against Germany, Wales and Finland the motivation was very high. The only game I was disappointed with was the one against Liechtenstein in Baku. At the same time, you can't blame young players too much. It takes time to improve performance. As for the game against Russia, I told the players before the match not to spend too much time defending and to try to create scoring opportunities. I also asked them to maintain possession and attack as much as possible.
- The media are criticizing you for selecting Daniel Akhtyamov for the national team, claiming that you were made to select him. Do you agree that he has largely underperformed?
- There is no alternative to him now. A good team must always have a tall forward. But Daniel needs to work harder. He is well short of being in good form. He needs to work on his pace. I am his strongest critic. In training I am always strict with him. I have to say that it is the coach who selects players for the team. It cannot be otherwise.
- You have worked in Azerbaijan for two years. Have you tried to learn Azeri?
- When I was working in Kuwait, I tried to learn Arabic, but I could never learn how to place the stress correctly. Thus my interpreter advised me not to bother. I can say hello in Azeri. I think I need to ask my interpreter to teach me some swear words (laughs). You can't get too far using only good words. Sometimes it is necessary to say a few harsh words.
- Are you pleased with the new contract terms proposed by AFFA?
- The association is doing a lot to develop football in Azerbaijan. I was interested in staying here myself. There are two years of hard and responsible work ahead of us. As for the contract, if it has been signed, this should mean that both sides are happy.
- What presents do you usually take home from Azerbaijan?
- They are all in my heart. Every time I come to Azerbaijan I can see changes. Your country, especially Baku, is becoming nicer with every day. Back home I speak a lot about your beautiful country and its people.
- What about Azerbaijani food?
- You have very good cuisine. I like lamb and spicy food. But why don't you ask me about your beer? Many say that German beer is the best, but I think Azerbaijani beer is by no means any worse.