"ÇİMERİKA", YOXSA "İKİ NƏHƏNG"?
ABŞ Asiyaya təsir imkanlarını artırmağa çalışır, Rusiyanın "Sakit okeanda irəliləyişi" isə hələ ki ləngiyir…
Dünya KİV Barak Obamanın Asiya turnesinin nəticələrini müzakirə etməkdədir. ABŞ prezidenti hələ uşaq vaxtlarında bir neçə il İndoneziyada yaşayıb, odur ki, "Cənubi Asiya küçəsi"ndə o, tərəddüdsüz olaraq, "doğma" sayılır. Obama orta məktəbi Havayda - Asiya-Sakit okean İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (ASİƏT) növbəti sammitinin keçiriləcəyi yerdə bitirib.
Pekində isə ABŞ prezidenti ögey qardaşı ilə görüşüb.
Genişmiqyaslı təftiş
Hətta Şimali Koreya probleminə baxmayaraq, Obamanın Asiya turnesini lap əvvəldən "iqtisadi" kimi dəyərləndirirdilər. Aydındır ki, bu baxımdan ASİƏT sammiti dünyanın ən perspetivli bir regionunda genişmiqyaslı siyasi təftişə sanki bir bəhanə idi. Səfərin marşrutu da öz nümunəviliyi ilə kifayət qədər seçilirdi : Tokio, Pekin və Seulda danışıqlar, nəhayət, ASİƏT-in Sinqapurda keçirilən sammitində iştirak.
Asiya regionunun dünya iqtisadiyyatı üçün vacib bölgə olduğuna şübhə yoxdur. Hələ Amerika prezidentinin səfəri ərəfəsində "Christian Science Monitor" nəşri özünün redaksiya məqaləsində belə bir sual irəli sürmüşdü: "Bu səfər nəticəsində Obama Asiya ilə münasibətləri "yeniləşdirəcəkmi?".
ABŞ-ın daxili problemlərinin kifayət qədər çox olmasına baxmayaraq, Barak Obama Asiya turnesinə düz 9 gün sərf elədi. Bunun özü də sözügedən regionun vacibliyinin daha bir göstəricisi idi. "Obama Asiya dövlətlərini əməkdaşlığa çağırmalı, eyni zamanda, ABŞ-ın regiondakı fəal rolunun qorunub-saxlanılmalı olduğunu qeyd etməlidir. Amma Çinin hərbi donanmanı gücləndirdiyi, dolların zəiflədiyi, tənəzzülün isə Amerika istehlakçılarının iştahını öldürdüyü dövrdə Çin, Yaponiya və Hindistan nüfuz vakuumu hiss edir və onun yerini doldurmağa çalışır", - adı çəkilən qəzet belə yazıb.
Belə şəraitdə Obama Asiyanı ABŞ-ın təhlükəsizliyin qarantı kimi qaldığına inandırmalıdır: "Çin, Yaponiya və Hindistan öz aralarında nüfuz uğrunda nə qədər sərt rəqabət aparsalar, regionda ABŞ-a o qədər ehtiyac olacaq ".
Ağ ev sahibinin bu turnesinin nə qədər uğurlu alındığını zaman göstərəcək. Çünki niyyət bəyannamələri və jestlərdən fərqli olaraq, siyasətçilərin iqtisadi məsələlərdə əldə etdikləri razılaşmalar çox vaxt dərhal hiss edilmir.
Obamanın turnesi ərəfəsində KİV-də yeni sayıla biləcək G 2 termini də özünə yer eləməyə başladı ki, bu da Böyük ikilik" və ya "İki nəhəng" mənasını verir. "Nəhənglər" dedikdə söhbət, əlbəttə ki, digərilərini xeyli geridə qoyaraq, dünyanın liderlərinə çevrilmiş ABŞ-la Çindən gedir. Qeyd edək ki, artıq Pekin iqtisadi səviyyəsinə görə Tokionu da geridə qoya bilib və dünyada ikinci yerə yüksəlib. "Forbes" jurnalı isə noyabrda dünyanın ən nüfuzlu adamlarının reytinqində ilk yeri Barak Obamaya, ikinciliyi isə Çin lideri Xu Tszintaoya verib.
Beləliklə, turnenin əsas intriqası məhz Çin idi.
Prezidentin təzimi
Barak Obamanın Yaponiyaya baş çəkməsindən bir qədər əvvəl Tokio Əfqanıstana 5 milyard dollar həcmində yardım edəcəyini açıqlamışdı. Bunun fonunda jurnalistlərin İkinci Dünya müharibəsi zamanı ABŞ-ın nüvə bombası atdığı Hirosima və Naqasakiyə Obamanın baş çəkməkdən imtinası, həmçinin, Amerikanın hərbi mövcudluğuna qarşı Okinavada keçirilən ənənəvi nümayişlərində nəsə gizli məna tapmaq cəhdləri də uğur qazanmadı.
Obamanın Yaponiya imperatoru ilə görüşü isə ABŞ KİV tərəfindən sərt tənqid olundu. Buna səbəb prezidentin imperator qarşısında baş əyməsi idi. Jurnalistlər yazır ki, "Obamayadək heç bir prezident ənənə, adət və protokol qaydalarından bu qədər sui-istifadə etməyib, təmsil etdiyi dövləti bu qədər alçaltmayıb".
KİV-in Obamaya belə "hücum"a keçməsinə səbəb, Qərb mətbuatının fikrincə, onun imperator Akihito ilə görüşdə həddindən artıq çox əyilməsidir. Mətbuat xatırladır ki, indiyədək ABŞ prezidentləri imperatorla "sadəcə, əl sıxmaqla və dostcasına baş əyməklə salamlaşıblar, bəzən isə ümumiyyətlə, baş əyməyiblər".
Bəlkə də imperatorla görüşdə sırf yaponsayağı ənənələrə əməl edən Obama, bununla da ev sahibinə hörmətini və özünü ondan üstün tutmadığını nümayiş etdirmək istəyib.
Obamanın Cənubi Koreyaya səfəri haqda şərhlərdə müəyyən ehtiyatlılıq hiss edilir - səfər nəticəsində Şimali Koreyanın nüvə proqramına dair problemin həlli istiqamətində hər hansı ciddi irəliləyiş müşahidə olunmayıb. Vaşinqton əvvəlkitək diplomatik vasitələrə üstünlük verir və eyni zamanda, bu işdə müttəfiqi olan Cənubi Koreyanı tək qoymayacağını nümayiş etdirir.
Sinqapurda keçirilmiş sammitə gəlincə, Obamanın buraya gecikməsi müşahidəçilərin diqqətindən yayınmayıb. Buna baxmayaraq, toplantının sonunda ASİƏT üzvü olan 21 region dövlətinin liderləri bəyannamə imzalayıblar. Sənəddə əsas razılaşmalar bunlardır: iqtisadi canlanma tam möhkəmlənənədək iqtisadiyyatın stimullaşdırılması, yeni inkişaf paradiqmasının hazırlanması, himayəçiliyə imkan verilməməsi, investisiyalar üçün yeni maneələrin qoyulmasından imtina və bazarların açıq olmasına dəstək. Məlumdur ki, region dövlətləri xarici ticarətdən son dərəcə asılıdırlar və bu, ilk növbədə, cırtdan Sinqapur və nəhəng Çinə aiddir. Məhz bu səbəbdən burada "maneəsiz" xarici iqtisadi münasibətlər son dərəcə vacibdir.
Çin İnterneti
Bütün bunlarla yanaşı, Obamanın turnesində əsas bənd Çin olub. Burada ABŞ prezidentinin müzakirə etməli olduğu çox mövzu var idi. Bir çox ekspertlərin bildirdiyi kimi, Pekin artıq Amerika iqtisadiyyatının "istehsal bloku"na çevrilir. Bir çox Amerika "brend"ləri istehsallarının bir hissəsini, işçi qüvvəsinin, demək olar ki, havayı çalışdığı Çində yaratmağa üstünlük verir. Əlbəttə ki, burada yüksək texnologiyalar Yaponiya və ya heç Cənubi Koreya səviyyəsində də deyil, amma tikiş və ya "yivaçanla yığma" kimi əməliyyatlar Çindən ötrü heç nədir.
Nəticədə, ABŞ-ın Çinlə ticarətində defisit 22 milyard dolları ötüb və bu, ilk növbədə, yuanın "qeyri-ədalətli" kursu ilə əlaqədardır. Bununla yanaşı, Rusiya analitikləri xatırladırlar ki, ABŞ-ın 2008-2009-cu maliyyə ilinin sonuna federal büdcədəki defisiti 1,417 trilyon dollara çatıb ki, bu da ötənilki rəqəmdən 3 dəfə artıqdır. Bu, ölkənin ümumdaxili məhsulunun 10%-i deməkdir.
Hər halda, Obama Xu Tszintaoya Çinlə ABŞ-ın iştirakı ilə G2-nin yaradılmasına dair birbaşa təklif irəli sürüb. Bununla əlaqədar olaraq, artıq Mərkəzi Asiyada China və Amerika-nın ilk hərflərinin birləşməsi olan "Çimerika" ifadəsi gen-bol işlədilməyə başlanılıb.
Çin isə "proteksionizm"dən imtinaya israr edir, çünki bu, Pekinə Amerika bazarındakı iştirakını daha da artırmağa imkan verəcək.
"Böyük ikilik" yaradılması ilə bağlı təşəbbüsə gəlincə, bu, Pekində ciddi həvəs oyatmayıb: Xu Tszintao bəyan edib ki, onun ölkəsinin kifayət qədər problemləri var.
Müşahidəçilər əmindirlər ki, tərəflər arasında aparılan danışıqların daha intriqa yaradan tərəfləri ictimaiyyətə açıqlanmayıb. Obama da hər iki tərəfin kompromis axtarmalı olduğunu bildirib. Obamanın çinli həmkarı ilə Pekində apardığı danışıqları şərh edən Euronews "Çinin iqtisadi möcüzəsi" haqda kifayət qədər ətraflı məlumat verib. "Avrotəhlilçilərin"in fikrincə, belə iqtisadi perspektivlərin fonunda demokratiya və insan haqları məsələləri ikinci plana keçməyə bilməz.
Gələn ilk məlumatlar da bu tezisi təsdiqləyib. Çinli dissidentlər Obamanın Pekin-Vaşinqton münasibətlərində ənənəvi olaraq, aparıcı yer tutan insan haqları ilə əlaqədar sərt mövqe ortaya qoymamasından narazı qalıblar. Bundan başqa, Amerika prezidenti bu ölkəyə səfəri zamanı bir nəfər də hüquq müdafiəçisi ilə görüşməyib; baxmayaraq ki onun Çin səfərinin gündəliyində belə görüşlər nəzərdə tutulmuşdu.
Müşahidəçilərin diqqətini cəlb edən daha bir məqam isə Obamanın Çinə səfəri ərəfəsində sürgündə olan Tibet lideri Dalay-Lama ilə görüşdən imtina etməsidir.
Bununla yanaşı, Obama çıxışında "yaralı yerlər"ə toxunmaqdan da yan keçməyib: "Mən senzuranın tərəfdarı deyiləm. Müxtəlif ölkələrin müxtəlif ənənələrinin olduğunu anlayıram. Belə deyə bilərəm - azad İnternet və İnternetlə azad əlaqə güc mənbəyidir. Düşünürəm, bu məsələyə dəstək verilməlidir".
Qeyd edək ki, Çində İnternetdə senzura ilə bağlı sual ABŞ prezidentinə Şanxayda gənclərlə keçirdiyi görüş zamanı ünvanlanıb. Xatırladaq ki, Pekinin İnternetə senzura tətbiq etməsi dəfələrlə onun sərt tənqid olunması ilə nəticələnib. Qərb, ilk növbədə, ABŞ bunu azad sözün boğulması və şəxsi həyata müdaxilə hesab edir. Obamanın Şanxayda səsləndirdiyi bu fikirlər isə yalnız bir telekanal - Shanghai TV vasitəsilə nümayiş olunub. Çıxışı yayımlayan saytlar isə az keçməmiş Obamanın açıqlamalarını səhifələrindən tamam yığışdırıblar.
Obamanın səfərini işıqlandıran Qərb KİV isə Ağ ev sahibinin Çində senzura məsələsinə diqqəti yönəltməyə həvəs göstərmədiyini yazır. AP isə xəbər verir ki, Çin mətbuatı ABŞ prezidentinin açıqlamasını "kifayət qədər cəsarətli bəyanat" kimi qiymətləndirib.
"The People's Daily" qəzeti yazır ki, Obama səfəri çərçivəsində, sadəcə, İnternetin informasiya yayımındakı rolunu qeyd edib və senzura məsələsinin üzərindən keçib. Obamanın çıxışının tam mətni dövlət informasiya agentliyi olan Xinhua agentliyinin saytında Çin dilində yerləşdirilsə də, burada naviqasiya elə qurulub ki, senzura haqda fikirlərə gedib çıxmaq çox çətindir. ABŞ prezidentinin administrasiyasına məxsus saytda isə Şanxaydakı konfransının tam audio və videoyazısı yerləşdirilib. Amma çinli istifadəçilərin bu sayta girişi bağlıdır.
"Varyaq"ın dərsləri
Bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, Çin haqqında fövqəldövlət kimi danışmaq hələ tezdir. Onlar sərt siyasi rejimin hazırkı güclü iqtisadi artımı da gec-tez ləngidəcəyini düşünürlər. Regionda ABŞ-ın əsas iqtisadi rəqibi isə Rusiya olaraq qalır. Bu, xüsusilə, Moskvanın "Sakit okeanda yeni irəliləyiş"ə nail olmaq niyyətinin açıqlaması fonunda nəzərə çarpır. Üstəlik, Moskva Vladivostokda ASİƏT sammitini qəbul edəcək və bu məqsədlə orada ciddi bərpa işləri aparılır.
Əlbəttə ki, Sinqapurda keçirilmiş sammit digər məsələlərlə yanaşı, Barak Obama ilə Dmitri Medvedev arasında növbəti görüşün keçirilməsi üçün rahat diplomatik meydan rolunu da oynayıb. Qeyd edək ki, prezidentlərin görüşündə qarşılıqlı maraq doğuran bir çox məsələlər müzakirə olunub - strateji hücum silahlarına dair müqavilədən tutmuş, İran ətrafındakı duruma qədər.
Bununla yanaşı, şərhçilər daha bir vacib detala diqqət çəkirlər: Medvedev Sinqapura səfərdən əvvəl böyük iqtisadi perspektivləri olan bu "əjdahalar məkanına" heç də elə bir yaddaqalan səfər etməmişdi.
Təyyarədaşıyan "Varyaq" gəmisinə səfər isə təşkilatçıların istəyinin əksinə olaraq, tam başqa məna verib. Çünki tarixdən yaxşı məlumdur ki, bu təyyarədaşıyan kreyser, rus-yapon müharibəsi zamanı Çemulpo yaxınlığında baş vermiş məşhur döyüş zamanı batırılmış rus gəmisinin şərəfinə belə adlandırılıb. Həmin müharibə isə İkinci Nikolayın "yapoşkalar"la dil tapmaq istəməməsi və ya bunu bacarmaması nəticəsində başlamışdı. Nikolay əmin idi ki, Moskva "rus silahının gücü" və "rus əsgərinin şücaəti" sayəsində bütün dünyanı ram edə bilər...

"CHIMERICA" OR "TWO GREATS"?
The United States tries to increase its influence in Asia, while Russia's "Pacific breakthrough" is postponed for now...
The international media continue to discuss the results of Barack Obama's Asian tour.  As a child, the US president lived in Indonesia for a few years and, on the "South Asia Streets" he is unhesitatingly recognised as a "local".  He graduated from high school in Hawaii, where the next Asia-Pacific Economic Cooperation summit will be held.  And finally, in Beijing, he met his half-brother.
Large-scale revision
Despite even the North Korea problem, Barack Obama's Asian trip was, from its outset, defined as "economic."  It is thus understandable that the APEC summit became the focus for a large-scale political revision in the world's most promising region.  His itinerary was quite informative:  talks in Tokyo, Beijing and Seoul and, finally, participation in the APEC summit in Singapore.
There is no doubt that the Asian region is incredibly important.  On the eve of the US president's Asian tour, a Christian Science Monitor editorial asked whether or not he would "reset" relations with Asia during his trip.  Despite a multitude of domestic political problems, Obama spared a whole nine days for his trip to Asia.  This is the main indicator of the significance of the region.  "Obama has to urge Asian countries to promote cooperation and to stress that the USA must maintain active involvement in the region.  But, at a time when China is developing its navy, the dollar is weakening and the recession is blunting the appetites of American consumers, China, Japan and India may discern a vacuum of influence and attempt to fill it," the newspaper reports.  And, in this situation, Mr. Obama must assure Asia that the US remains a stabilizing force:  "The three giants in the region won't always make it easy for the US to preserve its leading role. But the more they battle for influence among themselves, the more the US is needed."
Time will tell how successful Obama's Asian tour has been.  Economic agreement between politicians is often not self-evident - neither are the gestures and declarations of intent; they usually mean little.
Before the tour, the media began to use the newly-coined term G2, meaning the "great two" or "two greats."  By "greats" are meant the USA and China - they are the world leaders and have broken away from the rest, because Beijing has finally managed to overtake Tokyo, in the size of its economy, to rank second.  Already by November, the Forbes magazine had assigned first and second places in the ratings of most influential people on the planet to Barack Obama and Chinese leader Hu Jintao.  So most interest during the trip was of course in China.
President's bow
Even before Barack Obama's trip to Japan, Tokyo had promised to allocate $5 billion in aid to Afghanistan.  Against this backdrop, journalists' attempts to draw conclusions from the fact that Obama did not visit Hiroshima and Nagasaki, the two towns attacked by the USA with nuclear bombs during WWII, or from the traditional demonstrations against the US military presence in Okinawa, were not particularly successful.
Furthermore, Obama's meeting with the Japanese emperor was harshly criticized by the US media for the "adulation" shown by the president.  Journalists wrote that "no president before him had abused customs, traditions and protocol to this extent, to insult the country he represented."  These attacks were triggered by Obama's excessively zealous bow on greeting Emperor Akihito.  It was noted that, in the past, US presidents greeted the emperor by just "shaking hands in a friendly manner, with a slight but respectful nod, and sometimes not even that."  Perhaps Obama's decision to follow the Japanese tradition in greeting the emperor was merely a desire to stress his respect for his hosts and avoid any indication of superiority.
The President's visit to South Korea also attracted reserved comment - there were no sensational breakthroughs in addressing the North Korean nuclear crisis.  Washington continues to place emphasis on diplomacy, while making it clear that it will not desert its ally, South Korea, in the face of danger.
And as for the summit in Singapore, Obama was late, as commentators were quick to report.  Nonetheless, a declaration was signed following the forum of 21 leaders of member countries and regions of APEC, in which the participants included their main agreements:  to stimulate economies until economic recovery is sustainable, to develop a new growth paradigm, prevent protectionism, reject new barriers for investment and to keep markets open.  The region's countries depend greatly on foreign trade - this is true for both tiny Singapore and giant China - this is precisely why "barrier-free" foreign economic relations are so important.
Chinese internet
However, the main leg of the journey was still China, where the US president clearly had many things to discuss.  As some analysts say, China is transforming into a "production facility" of sorts for the US economy.  Many US brands are moving some of their production to China, where labour is effectively free.  Of course, high technology there is not on a par with Japan's, or even South Korea's, but China is quite capable of simple operations like sewing clothes or "screw driver assembly."
As a result, the US trade deficit with China is more than $22 billion - mainly because of the "unfair" exchange rate of the yuan.  Russian analysts say, however, that the US federal budget deficit in the fiscal year 2008-2009 reached $1.417 trillion and exceeded last year's figure more than threefold.  This is 10% of the country's GDP.
One way or another, Obama directly suggested to Hu Jintao the creation of a G2, a "duo" of China and the USA.  In Central Asia, discussions have already coined the term "Chimerica," a composite of China and America.  China, in the mean time, insists on the abolition of "protectionism" - which will further extend its presence in the US market.  And the initiative to create the "great two" did not impress Beijing.  Hu Jintao said that his country has enough problems of its own.
However, commentators are convinced that the most intriguing talks took place behind closed doors.  Obama stressed that both sides would need to look for compromise.  Commenting on the talks in Beijing, Euronews discussed the "Chinese economic miracle" in detail.  And "Euro-commentators" maintain that, against this economic backdrop, issues of democracy and human rights are bound to have less prominence.
First reports seemed to confirm this thesis.  Chinese dissidents were displeased by how weakly Obama stressed the violations of human rights which traditionally occupy a key position in bilateral relations between Beijing and Washington.  Furthermore, the US president did not meet any human rights activists in China, although such contacts had been on the itinerary.  Commentators also noted that, before his visit to China, Obama did not meet with the exiled Dalai Lama.
At the same time, Obama did not avoid "sensitive issues" in his speech.  "I'm a big supporter of non-censorship.  This is part of the tradition of the United States that I have discussed before, and I recognize that different countries have different traditions.  I can tell you that in the United States, the fact that we have free Internet - or unrestricted Internet access - is a source of strength, and I think it should be encouraged."  A question about internet censorship in the PRC was asked of the US president during a meeting with youth in Shanghai.  The Chinese authorities are heavily criticised for their policy of internet censorship, which, in the West and first and foremost in the United States, is seen as a violation of human rights and privacy rights.  However, this passage was broadcast on only one TV channel, Shanghai TV, and web sites which published his speech soon removed the US leader's words.
The Western media which covered the tour noted the US president's unwillingness to focus on censorship in the PRC.  However, as Associated Press reported, even the statements he did make turned out to be too much for the Chinese media.  The People's Daily newspaper only reported that Obama noted the special role of the Internet in disseminating information, omitting the words about censorship.  A full transcript of the press conference in the Chinese language was uploaded to Xinhua, the site of the state information agency, but navigation around the web site was organized in such a way as to make finding the passage on censorship very difficult.  The US Administration's web site has full audio and video versions of the news briefing in Shanghai, but Chinese users have no access to this web site.
Lessons of Varyag
Some analysts warn, however, that it is premature to consider China an accomplished superpower.  Not to mention the fact that, sooner or later, the restrictive political regime will begin to hinder the current rapid growth of the economy.  In addition, the main political rival of the United States in the region is still Russia, especially after Moscow's promises to stage a new "Pacific breakthrough."  In addition, Moscow will host the APEC summit in Vladivostok, where large-scale renovation projects were launched in preparation for the event.
Of course, the summit was, among other things, a good diplomatic arena for yet another meeting between Obama and Russian President Dmitriy Medvedev.  Many issues of mutual interest were discussed during the talks - from strategic offensive arms to the situation in Iran.  At the same time, commentators noted an important detail:  before going to Singapore, Medvedev did not undertake an impressive tour of the region with its "constellation of dragons," colossal economic prospects and so forth.  And the visit to the Varyag aircraft-carrying cruiser willy-nilly achieved a different symbolism than its organizers intended.  It is no secret that the cruiser bears the name of the one which was sunk in Chemulpo Bay at the start of the Russo-Japanese war, which ended in the Tsushima disaster.  And that war started because of the unwillingness, or rather, inability, of Nikolai II to talk to "some Japs" and his confidence that Moscow could change the world "through the strength of Russian arms and the valour of the Russian soldier."