BİZİM SƏBRİMİZ və ƏDALƏT TƏRƏZİSİ
Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin Dağlıq Qarabağda hərbi əməliyyatların bərpa oluna biləcəyinə dair bəyanatı Ermənistan üçün aydın səmada çaxan şimşək oldu. "Bir neçə gündən sonra mənim Ermənistan prezidenti ilə növbəti görüşüm olacaq. Biz bu görüşə öz proqramımızla yollanırıq. Bu il bir neçə görüş keçirilsə də, heç bir nəticə əldə edilməyib. Odur ki, budəfəki görüş danışıqlar prosesində həlledici rol oynamalıdır. Bu görüş də nəticəsiz qalsa, bizim danışıqlara ümidlərimiz tükənəcək. Danışıqlara ümidimizin tükənəcəyi təqdirdə isə bizim başqa yolumuz qalmayacaq", - Prezident İlham Əliyev Ermənistanın dövlət başçısı Serj Sarkisyanla Münhendə keçirəcəyi növbəti görüş ərəfəsində bu bəyanatı verdi.
Prezident qeyd etdi ki, Azərbaycanın münaqişənin sülh yolu ilə həllinə tərəfdar olması, heç də işğal altındakı torpaqlarının boşaldılmasını sonsuzluğadək gözləyəcəyi anlamına gətirməməlidir: "Əgər görsək ki, erməni tərəfi, sadəcə, vaxtı uzadır və danışıqlar yolu ilə prosesi "əbədiləşdirmək" niyyəti güdür, bu halda danışıqlara son qoyulacaq".
Güman olunduğu kimi, Azərbaycan prezidentinin bəyanatına reaksiya özünü çox gözlətmədi. Ermənistan rəhbərliyi başda olmaqla, bütün ermənipərəst Rusiya "təhlilçiləri" guya İ.Əliyevin bəyanatının blef olması, Azərbaycanın öz torpaqlarını hərbi yolla boşaltmağa risk etməyəcəyi, bunun Azərbaycanın özü üçün ciddi itkilərə səbəb olacağı və sair haqda fikirlər səsləndirməyə başladılar. Qarşı tərəf hətta "çoxsaylı arqumentlər" də ortaya qoydu. Ermənistan "DQR"in müstəqilliyini tanıya biləcəyi ilə çıxış etdi, Rusiya analitikləri isə daha "irəli gedərək" ümumiyyətlə, bu separatçı qurumun guya hətta beynəlxalq səviyyədə tanına biləcəyinə işarə vurdular, bəzi politoloqlarsa transmilli layihələr olan Bakı - Tbilisi - Ceyhan və Bakı - Tbilisi - Ərzurumun taleyindən "narahat olmağa" başladılar. Ermənistan hökumətinin nəzarətində olan mətbuat isə beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycana müharibə etməyə imkan verməyəcəyi və ya Rusiyanın öz müttəfiqini tək qoymayacağı haqda fikirlərlə əhalini sakitləşdirməyə çalışdı.
ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri həqiqətən də tərəfləri münaqişənin hərbi yolla həllindən çəkinməyə çağırdılar. "Nə Paris, nə Moskva, nə də Vaşinqton Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə başqa alterantiv görmür", - deyə Minsk qrupunun fransalı həmsədri Bernar Fasye jurnalistlərə açıqlamasında bildirib.
Lakin İ.Əliyevin bəyanatının təsiri hiss edilməkdədir. Kişinyov görüşündən sonra Minsk qrupunun həmsədrləri danışıqların nəticəsi haqda susurdular, Azərbaycan tərəfi isə Ermənistanın mövqeyində destruktivizmin artdığını söyləyirdi, Münhen danışıqlarının ardından tərəflər birdən-birə prosesdə irəliləyişin olduğunu qeyd etməyə başladılar. Fransalı həmsədr etiraf etdi ki, bu dəfə tərəflər münaqişənin həlli ilə bağlı indiyədək razılaşdırılmamış yeni detallar barədə müzakirələr aparıblar. Müəyyən irəliləyişi Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirləri də etiraf edirdilər. Bu səbəbdən də məhz İ.Əliyevin bəyanatının erməni tərəfi üçün "soyuq duş" olduğunu və S.Sarkisyana real durumu başa düşməkdə kömək edəcəyi istisna olunmur.
Amma Azərbaycan prezidentinin bəyanatının yalnız Münhen görüşünə hesablandığını da düşünmək düzgün olmazdı. Məcburi köçkünlər qarşısında çıxış edən İ.Əliyev gələcəklə bağlı ciddi xəbərdarlıqlar də səsləndirdi, ölkəsinin beynəlxalq hüquq normaları və Azərbaycanın suveren hüquqlarına əsaslanan mövqeyini bir daha təkrarladı.
Bununla yanaşı, nəzərə alınmalıdır ki, prezident ölkəsinin imkanlarını hamıdan yaxşı bilir və o, əmin olmasaydı, xalq və tarix qarşısında üzərinə belə bir məsuliyyət götürməzdi.
Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarını hərbi yolla azad etmək imkanlarını analiz edərkən Bakının Yerevanla müqayisədə iqtisadi və hərbi baxımdan bir neçə dəfə irəlidə olduğunu xüsusi vurğulamağa ehtiyac da yoxdur. Bunu ən azı Azərbaycanın hərbi büdcəsinin Ermənistanın bütünlükdə dövlət büdcəsinə bərabər olması sübut edir. S.Sarkisyanın əl açaraq bütün dünyadan yığmaqda olduğu sədəqə isə heç onun ölkəsini sülh dövründə belə saxlamağa da kifayət etmir. Məsələnin xarici siyasət tərəfinə gəldikdə, bəzi məqamlara nəzər yetirmək yerinə büşər.
Birincisi, regional münaqişələrin hərbi yolla həlli təcrübəsi var və bu təcrübəyə elə Minsk qrupuna həmsədrlik edən ölkələrin öz tarixlərində də rast gəlmək mümkündür. ABŞ-ın Əfqanıstan və İraqda problemlərini məhz silaha əl atmaqla çözdüyü heç kəsə sirr deyil. Fransa da Mərkəzi Afrikada istəklərinə bu yolla nail oldu. Rusiyaya gəlincə, onun Gürcüstan ərazisində törətdikləri hamıya bəllidir.
Belə olan təqdirdə, Bakı özünün tarixi və beynəlxalq aləm tərəfindən tanınmış torpaqlarını işğaldan azad etmək kimi suveren hüququndan niyə istifadə etməməlidir?
İkincisi, bəzi ekspertlərin Gürcüstanın öz ərazi bütövlüyünü hərbi yolla bərpa etmək cəhdi ilə apardıqları müqayisə heç də düzgün deyil. Qonşu Gürcüstandan fərqli olaraq, Azərbaycan Rusiya ilə çox yaxın tərəfdaş münasibətlərinə malikdir, Moskva üçün regionda Gürcüstan və Ermənistanla müqayisədə xeyli çox əhəmiyyət kəsb edir. Odur ki, Rusiya heç bir qarşılıq görmədiyi forpostuna görə, çətin ki, Bakı ilə tərəfdaş münasibətlərini qurban versin. Biz artıq yazmışdıq ki, Moskva Gürcüstandakı strateji maraqlarını qurban verərək, Ermənistanın onunla yeganə quru əlaqəsini açmağa razılaşmadı.
Nəhayət, dünya ictimaiyyəti BMT Təhlükəsizlik Şurasının birdən-birə bir neçə qətnaməsinin tələblərinin həyata keçirilməsinə hansı məntiqlə etiraz edəcək? Həmin qətnamələrdə isə erməni hərbçilərinin Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərini qeyd-şərtsiz boşaldılması tələb olunur.
Məsələnin daxili siyasi tərəfinə gəlincə, Azərbaycan və Ermənistan ictimaiyyətinin ölkə rəhbərliyinə dəstəyinə nəzər salmaq kifayətdir. ABŞ-ın Portlend Universitetinin dosenti Brüs Cillinin "Hakimiyyət haqqı" adlı kitabında apardığı təhlillərə görə, Azərbaycan hakimiyyətin legitimlik əmsalına görə, postsovet məkanında 1-ci, Avropada 9-cu, dünyada isə 72-ci yeri tutur.
Belə yüksək legitimlik əmsalı İ.Əliyevin işğal altındakı torpaqların hərbi yolla qaytarılmasının mümkünlüyü haqda bəyanatının xalqın iradəsini əks etdirdiyini göstərir.
Ermənistan isə hakimiyyətin legitimlik əmsalına görə, son onluqda qərarlaşıb (B.Cillinin siyahısında 62-ci yerdədir) və orada situasiya tam fərqlidir. Həm Ermənistan-Türkiyə yaxınlaşması, həm də Azərbaycan prezidentinin hərbi bəyanatına erməni ictimaiyyətinin təlaşlı reaksiyası bunu bir daha nümayiş etdirir.

ЧАША ТЕРПЕНИЯ И ВЕСЫ ПРАВОСУДИЯ
Громом среди ясного неба стало для Армении заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о возможности возобновления военных действий в Нагорном Карабахе.
"Через несколько дней состоится моя очередная встреча с президентом Армении. Мы отправляемся на эту встречу со своей программой. Эта встреча должна сыграть решающую роль в процессе переговоров, так как в этом году состоялось несколько встреч, но они не дали никакого результата. Если и эта встреча будет безрезультатной, то тогда наши надежды на переговоры иссякнут. А если наша надежда на переговоры иссякнет, то тогда у нас не остается иного пути", - заявил президент Азербайджана накануне мюнхенской встречи с главой Армении Сержем Саргсяном.
Президент подчеркнул, что Азербайджан является сторонником мирного пути урегулирования конфликта, но это не значит, что он будет бесконечно ждать, когда Армения соизволит освободить оккупированные ею территории. "Если мы увидим, что армянская сторона попросту затягивает время и хочет путем переговоров "увековечить" этот вопрос, то тогда переговорам будет положен конец", - озвучил И.Алиев позицию официального Баку.
Как и следовало ожидать, реакция на заявление президента Азербайджана не заставила себя долго ждать. Руководство Армении и проармянски настроенные российские аналитики начали активно успокаивать мир, что, мол, заявление И.Алиева - блеф, Азербайджан не рискнет освобождать свои территории военным путем, так как это чревато большими жертвами и фиаско для самого Азербайджана и т.д. Аргументов было придумано множество. В Армении стали угрожать признанием самопровозглашенной "НКР", российские аналитики и вовсе предсказали международное признание этого образования, а некоторые политологи начали "беспокоиться" за судьбу инфраструктуры транснациональных проектов Баку - Тбилиси - Джейхан, Баку - Тбилиси - Эрзурум. Подконтрольная же армянским властям пресса утешала население заверениями о том, что международные посредники не дадут Азербайджану возобновить военные действия или Россия не даст своего союзника в обиду.
Действительно, сопредседатели Минской группы ОБСЕ предостерегли стороны от военного пути решения конфликта. "Ни в Париже, ни в Москве, ни в Вашингтоне не видят альтернативы мирному решению карабахского конфликта", - сказал журналистам Бернар Фасье, французский сопредседатель группы.
Но, судя по всему, заявление И.Алиева все же подействовало. Если после кишиневской встречи президентов сопредседателям Минской группы было нечего сказать о результатах переговоров, а азербайджанская сторона подчеркнула повышение конструктивизма в позициях Армении, то после встречи в Мюнхене стороны отметили прогресс. Как признался французский сопредседатель, на этот раз были обсуждены ранее не согласованные и новые детали урегулирования. Об определенных сдвигах заявили и министерства иностранных дел Азербайджана и Армении. Посему не исключено, что именно заявление президента Азербайджана послужило "холодным душем" для армянской стороны и помогло С.Саргсяну осознать реальное положение дел.
Однако было бы неверным считать, что заявление президента Азербайджана было рассчитано только на мюнхенскую встречу. Выступая перед вынужденными переселенцами, глава государства сделал серьезное предупреждение на будущее и озвучил позицию своей страны, опирающуюся на международные правовые нормы и суверенное право Азербайджана.
При этом надо учесть, что президент как никто другой знает реальные возможности своей страны и, не будь он уверен в них, не стал бы брать на себя такую ответственность перед народом и историей.
Анализируя возможности Азербайджана, позволяющие освободить оккупированные территории военным путем, останавливаться на многократном экономическом и военном преимуществе Баку перед Ереваном даже не стоит. Об этом наглядно говорит хотя бы тот факт, что только оборонный бюджет Азербайджана равен всему государственному бюджету Армении. Не говоря уже о том, что милостыни, которую собирает С.Саргсян, пустившись по миру с протянутой рукой, не хватает на содержание Армении даже в мирное время. Что же касается внешнеполитической составляющей данного вопроса, некоторые аспекты все-таки стоит рассмотреть.
Во-первых, международный опыт военного решения региональных конфликтов имеется, а исходит он как раз от стран - сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Не секрет, что именно с помощью оружия США решают свои проблемы в Афганистане и Ираке, Франция добилась своего в Центральной Африке, а Россия - на территории Грузии. Почему бы Баку не воспользоваться своим суверенным правом для освобождения своих исконных и, кстати говоря, всемирно признанных земель.
Во-вторых, некорректны аналогии некоторых экспертов с попыткой Грузии восстановить свою территориальную целостность военным путем. В отличие от соседней Грузии, Азербайджан находится в очень близких партнерских отношениях с Россией и имеет для Москвы гораздо более важное значение в регионе, чем Грузия и та же Армения. И вряд ли Москва пожертвует своими дивидендами от партнерства с Баку ради своего форпоста, который ничего взамен предложить не в состоянии. Мы уже писали о том, что Москва не стала жертвовать своими стратегическими интересами в Грузии и идти на мир с Тбилиси ради того, чтобы открыть Армении единственную возможность сухопутного общения с ней.
И, наконец, по какой логике мировое сообщество станет возражать претворению в жизнь сразу нескольких резолюций Совбеза ООН, в которых требуется безоговорочный вывод армянских войск с оккупированных территорий Азербайджана.
Что же касается внутриполитической составляющей вопроса, достаточно обратить внимание на поддержку азербайджанской и армянской общественностью руководства этих стран. Согласно результатам анализа, который приводит в своей книге "Право на власть" доцент Портлэндского университета США Брюс Джилли, Азербайджан занимает 1-е место по коэффициенту легитимности власти среди посткоммунистических стран Европы и 9-е среди 72 стран мира. Такой высокий показатель легитимности однозначно говорит о том, что позиция президента Азербайджана отражает волю всего народа. Поэтому общество и поддержало заявление И.Алиева о возможности освобождения земель военным путем. В Армении же, которая по легитимности власти числится в последней десятке (62-е место в списке Б.Джилли), царит обратная ситуация. Это наглядно продемонстрировал как процесс армяно-турецкого сближения, так и переполох в армянском обществе, вызванный заявлением президента Азербайджана.