Azərbaycandan uzaqda yaşaması Ceyhun Hacıbəylinin vətəni üçün çalışmasına mane olmayıb
Azərbaycan tarixində ziyalıların böyük hissəsinin ölkəni tərk etdiyi dövr var idi. Bu, ötən əsrin 20-ci illərinin əvvəllərinə təsadüf edirdi. O zaman ölkəni tərk edib gedənlər arasında Ceyhun Hacıbəyli də olub. Təəssüf ki, ötən əsrin 90-cı illərinədək Azərbaycanda bu insan haqda demək olar ki, heç bir məlumat yox idi. Amma vaxtilə Üzeyir Hacıbəyovun doğma qardaşının olduğunu çoxları bilirdi. Məsələ ondadır ki, Ceyhun Hacıbəyli Məmməd Əmin Rəsulzadə, Əhməd bəy Ağayev, Əlimərdan bəy Topçubaşov, Məhəmməd Həsən Hacınski kimi şəxslərlə birlikdə Azərbaycan Demokratik Respublikasını yaradanlardar biri idi. Gənc yaşlarında o, hələ doğma Şuşa şəhərində yalnız teatrla deyil, həm də ictimai fəaliyyətlə məşğul olub, milli mədəniyyətimizi təbliğ edib, "Kaspi", "İrşad" və "Tərəqqi" qəzetlərində rus və Azərbaycan dillərində məqalələr yazıb. Ceyhun Hacıbəyli Bakıda nəşr olunan rusdilli "Azərbaycan" qəzetinin redaktoru kimi də çalışıb. Həmin illərdə o, maarifçiliklə və mədəniyyətin təbliğilə məşğul olub. C.Hacıbəylinin ən yaxşı dövrü XX əsrin 18-20-ci illərinə təsadüf edib. O illərdə gənc demokratik ölkədə məhz Hacıbəylinin çalışdığı qəzet əsas nəşr idi. Maraqlıdır ki, qəzetdə ikinci redaktor şəxsən Üzeyir Hacıbəyli idi. Onun bioqrafiyasının bu mərhələsi respublikanın yaradıcısı ilə tanışlıq kimi, Üzeyir bəyin özü tərəfindən ictimaiyyətdən gizli saxlanılırdı. Çünki ondan danos yaza bilərdilər.
Mühacirət
Sovet hakimiyyətinin qurulduğu ilk illərdə Azərbaycanı bir çox yaxşı insanlar tərk etmək məcburiyyətində qalıblar. Onlar, əsasən, İstanbula və Parisə üz tuturdular. İstanbula əsasən sahibkarlar və bəy nəslinin nümayəndələri yollanırdılar. Parisə isə maarifpərvər, azad düşüncəyə sahib şəxslər gedirdilər. Parisə mühacirət edən şəxslər arasında ən müxtəlif ideyaların daşıyıcıları var idi. Onları birləşdirən əsas cəhət isə işğalçı saydıqları sovet hakimiyyətinə nifrət idi. Belə mühacirlərdən ən birinciləri Birinci Dünya müharibəsi nəticəsində yeni sərhədlərin müəyyənləşdirilməsi üçün keçirilən Paris Sülh Konfransında iştirak üçün Fransaya yollanmış diplomatlarımız olub. Missiyaya Topçubaşov rəhbərlik edirdi. Nümayəndə heyətində Ceyhun Hacıbəyli də daxil olmaqla, bir sıra görkəmli ictimai xadimlər yer alırdılar. Missiyanın vəzifəsi ölkələrin Azərbaycan Demokratik Respublikasını və onun sərhədlərini tanımalarına nail olmaq idi. Azərbaycanın nümayəndə heyəti Parisdə 3 memorandum irəli sürmüşdü: sərhədlərinin və xəritəsinin göstərilməsilə Qafqaz Azərbaycanının müstəqilliyi haqqında; iqtisadi xəritənin olması şərtilə iqtisadi və maliyyə vəziyyəti haqqında; diaqram və etnoqrafik xəritə ilə Azərbaycan əhalisinin etnik tərkibi haqqında. Sənədlər bütün standartlara uyğun hazırlanmışdı və 1920-ci il yanvarın 12-də Müttəfiq Dövlətlərin Ali Şurası de-fakto müstəqil Azərbaycanın tanınmasına dair qərarı yekdilliklə qəbul etmişdi. Bu qərar Azərbaycan hökumətinə xarici siyasi fəaliyyətinin coğrafiyasını əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirmək imkanı verirdi. Bu, gənc dövlətin qarşısında yeni üfüqlərin açılması demək idi. Amma faciə baş verdi: 1920-ci ilin aprelində bolşeviklər Bakını işğal etdilər. Respublikanın mövcudluğunu təsdiqləyən sənədlərə malik diplomatlar bir günün iççində siyasi mühacirə çevrildilər.
Beləliklə, C.Hacıbəyli mühacirətin ilk dalğasına düşdü. Onun ardınca ikinci dalğa da baş verdi. 20-ci illər ərzində xeyli sayda azərbaycanlı Parisə üz tutdu. Onların arasında ziyalılar da var idi, hərbçilər də, burjuaziya da, Qərbi Avropa ölkələrində və Türkiyədə təhsil alan tələbələr də.
Parisdəki Azərbaycan
Ötən əsrin 20-ci illərində Paris keçmiş çar Rusiyasından olan mühacirlərdən ibarət məhəllələrlə doldu. Onlar bir-birlərinə dəstək verirdilər - şirkətlər açır, iş yerləri tapır, mühacirətə tamamilə pulsuz yollanmış insanlara yardım edirdilər. Azərbaycandan gəlmiş insanlar fərqli mədəniyyət kimi, ziyalı parislilər üçün əsl xəzinə idi.
Qeyd etmək lazımdır ki, hələ 1919-cu ilin yayında Parisdə "Fransa-Qafqaz" komitəsi yaradılmışdı. Komitənin prezidenti vəzifəsinə fransız diplomatı və şərqşünası Edmon İppo seçilmişdi. Fransanın şərqşünasları yerli ziyalıların nümayəndələrilə sıx ünsiyyətdə idilər. Missiyanın himayəsi altında 1920-ci ilin mayınadək "Azərbaycan" bülleteni çap olunub. Onun buraxıcı redaktoru yazıçı, şərqşünas Lyusen Byuva idi. ADR-in süqutunadək respublika haqqında 3 kitab buraxılmışdı: "Qafqaz Azərbaycan Respublikası", "Azərbaycanın iqtisadi və maddi durumu", "Azərbaycan Respublikası əhalisinin antropoloji və etnik tərkibi". 1919-cu ilin sonlarında isə nüfuzlu "Revyu dyu mond myüzülman" jurnalında Ceycun Hacıbəylinin məqaləsi dərc olunmuşdu. O zaman Hacıbəyli Azərbaycan missiyasının məsləhətçisi idi. Məqalə "İlk müsəlman respublikası" adlanırdı. Orada nadir ilkin mənbələrə əsasən Azərbaycan tarixi, coğrafiyası və respublikanın iqtisadi inkişafı gözdən keçirilirdi.
Gənc ölkənin kommunistlər tərəfindən çökdürülməsindən sonra həmvətənlərimiz Azərbaycanlı Mühacirlər Assosiasiyası yaratdılar. Ona Əlimərdan bəy Topçubaşov rəhbərlik edirdi. Uzun illər ərzində Assosiasiya Azərbaycanın tarixi və mədəniyyəti haqqında kitablar buraxırdı. Onların əksəriyyətinin hazırlanmasında Ceyhun Hacıbəyli də fəal iştirak edirdi. O, Azərbaycan şairləri Vidadi, Nəbati, Qasım bəy Zakirin şeirlərini fransız dilinə tərcümə edirdi. Bundan başqa, Hacıbəyli Azərbaycan dili və tarixi, həmçinin Şərqin şairləri haqqında çox sayda məqalə də yazmışdı - "Hafiz Şirazi", "Firdovsinin həyatı", "Azərbaycan şairələri".
Hələ Bakıda olarkən C.Hacıbəyli böyük bir tədqiqata başlamışdı və o, araşdırmalarının nəticələrini sonradan Parisdə dərc etdirdi. O, "Babək və qədim Aran dövləti" adlanırdı. Hacıbəylinin digər bir işi "Bakı və Bərdə şəhərlərinin tarixi" idi. Dilçilik sahəsində onun əsas əsəri isə "Qarabağ dialekti və folklor" sayılır. Bu əsər 1934-cü ildə Parisdə, "İki dünyanın jurnalı"nda dərc olunub.
Qayıtmaq cəhdi
Yəqin ki, insanları mühacirət qədər birləşdirən amil yoxdur. Hacıbəyli və onun yazıçı, alim, dilçi dostları daim bir-birlərilə əlaqə saxlayır, tez-tez evdə bir araya gəlirdilər. Ən başlıcası, onlar çox işləyirdilər. Yad ölkədə keçən həyatın qüvvələri səfərbər etdiyi çoxdan məlumdur.
Həmin illərdə yəqin ki, ən çətin və əhəmiyyətli iş tamaşaların təşkili idi. 1925-ci ildə Hacıbəyli bir neçə dostu ilə birlikdə Parisin "Femina" teatrında qardaşı Üzeyirin "Arşın mal alan" operettasını səhnələşdirir. O, bizə köhnə filmdən məlum olan versiyadan çox fərqli idi. Çünki Ceyhun tamaşada 1918-ci ilin musiqisi və operettasından istifadə edirdi. Üzeyir Hacıbəyov isə sonradan onu iki dəfə yeniləmişdi.
Bundan başqa, operettanın bir çox fraqmentləri yaddaşda qalanlara əsasən qurulmuşdu. Qeyd edək ki, Ceyhun da əksər qohumları kimi, ənənəvi peşəsilə yanaşı, musiqi təhsili almışdı. Əlbəttə ki, o, lap uşaqlıqdan (hələ Şuşada olarkən) böyük qardaşının tamaşalarına cəlb olunmuşdu. Ceyhun operettanın həm musiqi, həm də əsas hissəsini yaxşı bilirdi.
Şübhəsiz ki, C.Hacıbəyli evi üçün darıxırdı. 1956-cı ildə o, Azərbaycana qayıtmağa cəhd edir. Ceyhun gözlənilmədən İttifaqın klerikalizmlə mübarizəsindən bəhs edən "SSRİ-də ziyalı potensialı"nı yazır. Bu, Ceyhuna xas mövzu deyildi. 3 il sonra Münhendəki SSRİ-nin öyrənilməsi İnstitutu Hacıbəylinin bu və digər işlərini ümumi ad altında dərc edir: "Antiislam təbliğatı və onun Azərbaycandakı üsulları".
Bunun vətənə qayıtmaq cəhdi olduğunu göstərən daha bir məqam 1956-cı ilin SSRİ-də poststalin dövrünün olması idi. SSRİ-də baş verənləri kənardan öyrənməklə məşğul olan Hacıbəyli bunu görməyə bilməzdi. Təbii ki, o, baş verənləri islahatların başlanması kimi başa düşürdü. Üstəlik, həmin materialların yazıldığı vaxt Hacıbəyli artıq 65 yaşında idi - bu dövrdə çoxları qürbətdə ölə biləcəyilə bağlı narahatlıq keçirməyə başlayır.
SSRİ isə təəssüf ki, bu "siqnal"ları qəbul etmədi, C.Hacıbəylinin yazılarına fikir verən olmadı. Demək o, əbədi olaraq Parisdə - sevdiyi, bütün ömrüboyu haqqında bəhs etdiyi vətənindən minlərlə kilometr uzaqda qalmalı idi...

Жизнь вдали от Азербайджана не мешала Джейхуну Гаджибейли работать во благо родины
В истории Азербайджана был период - начало 20-х прошлого века, когда страну покинула очень большая часть интеллигенции. Одним из них был Джейхун Гаджибейли. К сожалению, вплоть до 90-х годов прошлого века в нашей стране почти ничего не было известно об этом человеке. Впрочем, многие знали, что у Узеира Гаджибекова был когда-то родной младший брат. Дело в том, что Джейхун Гаджибейли был одним из создателей Азербайджанской Демократической Республики наряду с такими людьми, как Мамедэмин Расулзаде, Ахмед бек Агаев, Алимардан бек Топчибашев, Мухаммед Гасан Гаджинский. С юных лет еще в родной Шуше Джейхун занимался не только театром, но и общественной деятельностью. Он изучал культуру своей страны, писал статьи на русском и азербайджанском языках для газет "Каспий", "Иршад" и "Терегги". Был редактором русскоязычной бакинской газеты "Азербайджан". В те годы она занималась просветительством и пропагандой культуры. Ее лучшие времена пришлись на 18-20-е годы XX века, когда газета была ведущим изданием в молодой демократической стране. Любопытно, что вторым редактором в ней был непосредственно Узеир Гаджибеков. Этот этап его биографии, равно как и знакомство с отцами-основателями республики, тщательно скрывался от общественности самим Узеир беком, поскольку на него могли донести.
Эмиграция
В первые годы советской власти многие лучшие люди нашего государства были вынуждены эмигрировать. Главным образом уезжали в Стамбул и Париж. В первый в большинстве случаев эмигрировали предприниматели и представители бекского сословия. А в Париже в основном оказались просвещенные и свободомыслящие соотечественники.
Идеи у парижских эмигрантов были самые разные, но главное, что их объединяло - неприязнь к советской власти, которую они считали оккупационной. Первыми такими невозвращенцами стали наши дипломаты, которые прибыли в Париж для участия в мирной конференции для утверждения новых границ по результатам Первой мировой войны. Руководителем миссии был Топчибашев, в ней также участвовали и другие видные общественные деятели, в том числе и Джейхун Гаджибейли.
Задача у миссии была одна - признание странами существования Азербайджанской Демократической Республики. И ее границ. В Париже наша азербайджанская делегация предъявила три меморандума: о независимости Кавказского Азербайджана с описанием его границ и карту; об экономическом состоянии и финансах с экономической картой; об этническом составе населения Азербайджана с диаграммами и этнографической картой.
Документы были подготовлены согласно всем стандартам, и в итоге 12 января 1920 года Верховный совет союзных держав единогласно принял решение о признании де-факто независимого Азербайджана. Это решение позволило азербайджанскому правительству значительно расширить географию своей внешнеполитической деятельности. Для молодой страны открывались новые горизонты. Но случилась трагедия: в апреле 1920 года большевики взяли Баку. И дипломаты с документами, подтверждающими существование республики, в один день превратились в политэмигрантов.
Так Джейхун Гаджибейли оказался в первой волне эмиграции, за которой затем последовала и вторая. В течение 20-х годов к парижским азербайджанцам присоединился большой отряд соотечественников - интеллигенция, военные, буржуазия, а также студенты, обучавшиеся в странах Западной Европы и Турции.
Парижский Азербайджан
В 20-е годы прошлого века Париж быстро обрастал эмигрантскими кварталами с выходцами из бывшей царской России. Они поддерживали друг друга - открывали компании, находили работу, помогали тем, кто приехал совсем без денег. Особой сокровищницей иной культуры для интеллигентных парижан стали выходцы из Азербайджана.
Надо сказать, что еще в конце лета 1919 года в Париже был создан комитет "Франция - Кавказ". Президентом комитета был избран французский дипломат и востоковед Эдмонд Иппо. Востоковеды Франции много и тесно общались с представителями местной интеллигенции. Под эгидой миссии до мая 1920 года издавался бюллетень "Азербайджан", выпускающим редактором которого был писатель и востоковед Люсьен Бюва. До падения АДР были изданы три книги о республике: "Кавказская Азербайджанская Республика", "Экономическое и финансовое положение Азербайджана", "Антропологический и этнический состав населения Азербайджанской Республики". А в конце 1919 года в престижном журнале "Ревю дю монд мюзюльман" была опубликована статья Джейхуна Гаджибейли, который на тот момент был еще и советником азербайджанской миссии, "Первая мусульманская республика". На основе уникальных первоисточников в ней был сделан обзор истории, географии и экономического развития Азербайджана.
Когда силами коммунистов молодая страна пала, наши соотечественники создали Ассоциацию азербайджанских эмигрантов, возглавлял которую Алимардан бек Топчибашев. В течение многих лет ассоциация издавала книги об истории и культуре Азербайджана. Во многих из них активное участие принимал Джейхун Гаджибейли. Он переводил на французский язык стихи азербайджанских поэтов Видади, Набати, Касумбека Закира. Помимо этого Гаджибейли написал множество статей об азербайджанском языке и истории, а также о поэтах Востока - "Хафиз Ширази", "Жизнь Фирдоуси", "Азербайджанские поэтессы".
Еще в Баку Гаджибейли начал свое большое исследование, которое опубликовал уже потом в Париже. Называлось оно "Бабек и древнее государство Арран". Другая его работа - "История городов Баку и Барды". Главный же труд в области лингвистики - "Карабахский диалект и фольклор" был издан в 1934 году в Париже в "Журнале двух миров".
Попытка вернуться
Наверное, ничто так не сплачивает людей, как эмиграция. Гаджибейли, его друзья - писатели, ученые, лингвисты постоянно поддерживали связь друг с другом, часто вместе собирались дома. И главное, очень много работали. Давно известно, что жизнь на чужбине мобилизует силы.
И, пожалуй, самое трудное и значительное, что было сделано в те годы, - это организация спектакля. В 1925 году Гаджибейли и несколько его друзей организовали в парижском театре "Фемина" постановку оперетты его брата Узеира "Аршин мал алан". Она сильно отличалась от той, что нам знакома по старому фильму, так как Джейхун пользовался музыкой и либретто образца 1918 года, которые Узеир дважды в дальнейшем переделывал.
Кроме того, многие фрагменты оперетты были восстановлены по памяти. Тут надо, кстати, сказать, что Джейхун, как и все его близкие родственники, получил помимо традиционного также и музыкальное образование. И, конечно, с самого детства (еще в Шуше) был задействован в постановках своего старшего брата. Потому он достаточно хорошо знал и музыкальную, и действенную часть оперетты.
Безусловно, он скучал по дому. Судя по всему, в 1956 году Гаджибейли сделал попытку вернуться в Азербайджан. Во-первых, он совершенно внезапно написал работу "Интеллектуальный потенциал в СССР", в которой говорилось о борьбе Союза с клерикализмом. Тема эта до того была ему не свойственна. И через три года после этого Институт по изучению СССР в Мюнхене издал эту и другие работы Гаджибейли под общим названием "Антиисламская пропаганда и ее методы в Азербайджане".
В пользу того, что это была своего рода попытка вернуться, говорит также и то обстоятельство, что 1956 год - это период десталинизации в СССР. И Гаджибейли, изучавший Союз со стороны, не мог этого не заметить и, очевидно, истолковал произошедшее как начало реформ. Кроме того, на момент написания тех материалов Гаджибейли было уже 65 - возраст, когда многие с тревогой думают о смерти на чужбине.
Однако в СССР, увы, не приняли эти "сигналы", работы его прошли для страны незамеченными. И Джейхуну Гаджибейли суждено было остаться на парижской земле навсегда - в тысячах километрах от родины, которую любил и о которой писал всю свою жизнь.