Azərbaycandan uzaqda yaşaması Ceyhun Hacıbəylinin vətəni üçün çalışmasına mane olmayıb
Azərbaycan tarixində ziyalıların böyük hissəsinin ölkəni tərk etdiyi dövr var idi. Bu, ötən əsrin 20-ci illərinin əvvəllərinə təsadüf edirdi. O zaman ölkəni tərk edib gedənlər arasında Ceyhun Hacıbəyli də olub. Təəssüf ki, ötən əsrin 90-cı illərinədək Azərbaycanda bu insan haqda demək olar ki, heç bir məlumat yox idi. Amma vaxtilə Üzeyir Hacıbəyovun doğma qardaşının olduğunu çoxları bilirdi. Məsələ ondadır ki, Ceyhun Hacıbəyli Məmməd Əmin Rəsulzadə, Əhməd bəy Ağayev, Əlimərdan bəy Topçubaşov, Məhəmməd Həsən Hacınski kimi şəxslərlə birlikdə Azərbaycan Demokratik Respublikasını yaradanlardar biri idi. Gənc yaşlarında o, hələ doğma Şuşa şəhərində yalnız teatrla deyil, həm də ictimai fəaliyyətlə məşğul olub, milli mədəniyyətimizi təbliğ edib, "Kaspi", "İrşad" və "Tərəqqi" qəzetlərində rus və Azərbaycan dillərində məqalələr yazıb. Ceyhun Hacıbəyli Bakıda nəşr olunan rusdilli "Azərbaycan" qəzetinin redaktoru kimi də çalışıb. Həmin illərdə o, maarifçiliklə və mədəniyyətin təbliğilə məşğul olub. C.Hacıbəylinin ən yaxşı dövrü XX əsrin 18-20-ci illərinə təsadüf edib. O illərdə gənc demokratik ölkədə məhz Hacıbəylinin çalışdığı qəzet əsas nəşr idi. Maraqlıdır ki, qəzetdə ikinci redaktor şəxsən Üzeyir Hacıbəyli idi. Onun bioqrafiyasının bu mərhələsi respublikanın yaradıcısı ilə tanışlıq kimi, Üzeyir bəyin özü tərəfindən ictimaiyyətdən gizli saxlanılırdı. Çünki ondan danos yaza bilərdilər.
Mühacirət
Sovet hakimiyyətinin qurulduğu ilk illərdə Azərbaycanı bir çox yaxşı insanlar tərk etmək məcburiyyətində qalıblar. Onlar, əsasən, İstanbula və Parisə üz tuturdular. İstanbula əsasən sahibkarlar və bəy nəslinin nümayəndələri yollanırdılar. Parisə isə maarifpərvər, azad düşüncəyə sahib şəxslər gedirdilər. Parisə mühacirət edən şəxslər arasında ən müxtəlif ideyaların daşıyıcıları var idi. Onları birləşdirən əsas cəhət isə işğalçı saydıqları sovet hakimiyyətinə nifrət idi. Belə mühacirlərdən ən birinciləri Birinci Dünya müharibəsi nəticəsində yeni sərhədlərin müəyyənləşdirilməsi üçün keçirilən Paris Sülh Konfransında iştirak üçün Fransaya yollanmış diplomatlarımız olub. Missiyaya Topçubaşov rəhbərlik edirdi. Nümayəndə heyətində Ceyhun Hacıbəyli də daxil olmaqla, bir sıra görkəmli ictimai xadimlər yer alırdılar. Missiyanın vəzifəsi ölkələrin Azərbaycan Demokratik Respublikasını və onun sərhədlərini tanımalarına nail olmaq idi. Azərbaycanın nümayəndə heyəti Parisdə 3 memorandum irəli sürmüşdü: sərhədlərinin və xəritəsinin göstərilməsilə Qafqaz Azərbaycanının müstəqilliyi haqqında; iqtisadi xəritənin olması şərtilə iqtisadi və maliyyə vəziyyəti haqqında; diaqram və etnoqrafik xəritə ilə Azərbaycan əhalisinin etnik tərkibi haqqında. Sənədlər bütün standartlara uyğun hazırlanmışdı və 1920-ci il yanvarın 12-də Müttəfiq Dövlətlərin Ali Şurası de-fakto müstəqil Azərbaycanın tanınmasına dair qərarı yekdilliklə qəbul etmişdi. Bu qərar Azərbaycan hökumətinə xarici siyasi fəaliyyətinin coğrafiyasını əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirmək imkanı verirdi. Bu, gənc dövlətin qarşısında yeni üfüqlərin açılması demək idi. Amma faciə baş verdi: 1920-ci ilin aprelində bolşeviklər Bakını işğal etdilər. Respublikanın mövcudluğunu təsdiqləyən sənədlərə malik diplomatlar bir günün iççində siyasi mühacirə çevrildilər.
Beləliklə, C.Hacıbəyli mühacirətin ilk dalğasına düşdü. Onun ardınca ikinci dalğa da baş verdi. 20-ci illər ərzində xeyli sayda azərbaycanlı Parisə üz tutdu. Onların arasında ziyalılar da var idi, hərbçilər də, burjuaziya da, Qərbi Avropa ölkələrində və Türkiyədə təhsil alan tələbələr də.
Parisdəki Azərbaycan
Ötən əsrin 20-ci illərində Paris keçmiş çar Rusiyasından olan mühacirlərdən ibarət məhəllələrlə doldu. Onlar bir-birlərinə dəstək verirdilər - şirkətlər açır, iş yerləri tapır, mühacirətə tamamilə pulsuz yollanmış insanlara yardım edirdilər. Azərbaycandan gəlmiş insanlar fərqli mədəniyyət kimi, ziyalı parislilər üçün əsl xəzinə idi.
Qeyd etmək lazımdır ki, hələ 1919-cu ilin yayında Parisdə "Fransa-Qafqaz" komitəsi yaradılmışdı. Komitənin prezidenti vəzifəsinə fransız diplomatı və şərqşünası Edmon İppo seçilmişdi. Fransanın şərqşünasları yerli ziyalıların nümayəndələrilə sıx ünsiyyətdə idilər. Missiyanın himayəsi altında 1920-ci ilin mayınadək "Azərbaycan" bülleteni çap olunub. Onun buraxıcı redaktoru yazıçı, şərqşünas Lyusen Byuva idi. ADR-in süqutunadək respublika haqqında 3 kitab buraxılmışdı: "Qafqaz Azərbaycan Respublikası", "Azərbaycanın iqtisadi və maddi durumu", "Azərbaycan Respublikası əhalisinin antropoloji və etnik tərkibi". 1919-cu ilin sonlarında isə nüfuzlu "Revyu dyu mond myüzülman" jurnalında Ceycun Hacıbəylinin məqaləsi dərc olunmuşdu. O zaman Hacıbəyli Azərbaycan missiyasının məsləhətçisi idi. Məqalə "İlk müsəlman respublikası" adlanırdı. Orada nadir ilkin mənbələrə əsasən Azərbaycan tarixi, coğrafiyası və respublikanın iqtisadi inkişafı gözdən keçirilirdi.
Gənc ölkənin kommunistlər tərəfindən çökdürülməsindən sonra həmvətənlərimiz Azərbaycanlı Mühacirlər Assosiasiyası yaratdılar. Ona Əlimərdan bəy Topçubaşov rəhbərlik edirdi. Uzun illər ərzində Assosiasiya Azərbaycanın tarixi və mədəniyyəti haqqında kitablar buraxırdı. Onların əksəriyyətinin hazırlanmasında Ceyhun Hacıbəyli də fəal iştirak edirdi. O, Azərbaycan şairləri Vidadi, Nəbati, Qasım bəy Zakirin şeirlərini fransız dilinə tərcümə edirdi. Bundan başqa, Hacıbəyli Azərbaycan dili və tarixi, həmçinin Şərqin şairləri haqqında çox sayda məqalə də yazmışdı - "Hafiz Şirazi", "Firdovsinin həyatı", "Azərbaycan şairələri".
Hələ Bakıda olarkən C.Hacıbəyli böyük bir tədqiqata başlamışdı və o, araşdırmalarının nəticələrini sonradan Parisdə dərc etdirdi. O, "Babək və qədim Aran dövləti" adlanırdı. Hacıbəylinin digər bir işi "Bakı və Bərdə şəhərlərinin tarixi" idi. Dilçilik sahəsində onun əsas əsəri isə "Qarabağ dialekti və folklor" sayılır. Bu əsər 1934-cü ildə Parisdə, "İki dünyanın jurnalı"nda dərc olunub.
Qayıtmaq cəhdi
Yəqin ki, insanları mühacirət qədər birləşdirən amil yoxdur. Hacıbəyli və onun yazıçı, alim, dilçi dostları daim bir-birlərilə əlaqə saxlayır, tez-tez evdə bir araya gəlirdilər. Ən başlıcası, onlar çox işləyirdilər. Yad ölkədə keçən həyatın qüvvələri səfərbər etdiyi çoxdan məlumdur.
Həmin illərdə yəqin ki, ən çətin və əhəmiyyətli iş tamaşaların təşkili idi. 1925-ci ildə Hacıbəyli bir neçə dostu ilə birlikdə Parisin "Femina" teatrında qardaşı Üzeyirin "Arşın mal alan" operettasını səhnələşdirir. O, bizə köhnə filmdən məlum olan versiyadan çox fərqli idi. Çünki Ceyhun tamaşada 1918-ci ilin musiqisi və operettasından istifadə edirdi. Üzeyir Hacıbəyov isə sonradan onu iki dəfə yeniləmişdi.
Bundan başqa, operettanın bir çox fraqmentləri yaddaşda qalanlara əsasən qurulmuşdu. Qeyd edək ki, Ceyhun da əksər qohumları kimi, ənənəvi peşəsilə yanaşı, musiqi təhsili almışdı. Əlbəttə ki, o, lap uşaqlıqdan (hələ Şuşada olarkən) böyük qardaşının tamaşalarına cəlb olunmuşdu. Ceyhun operettanın həm musiqi, həm də əsas hissəsini yaxşı bilirdi.
Şübhəsiz ki, C.Hacıbəyli evi üçün darıxırdı. 1956-cı ildə o, Azərbaycana qayıtmağa cəhd edir. Ceyhun gözlənilmədən İttifaqın klerikalizmlə mübarizəsindən bəhs edən "SSRİ-də ziyalı potensialı"nı yazır. Bu, Ceyhuna xas mövzu deyildi. 3 il sonra Münhendəki SSRİ-nin öyrənilməsi İnstitutu Hacıbəylinin bu və digər işlərini ümumi ad altında dərc edir: "Antiislam təbliğatı və onun Azərbaycandakı üsulları".
Bunun vətənə qayıtmaq cəhdi olduğunu göstərən daha bir məqam 1956-cı ilin SSRİ-də poststalin dövrünün olması idi. SSRİ-də baş verənləri kənardan öyrənməklə məşğul olan Hacıbəyli bunu görməyə bilməzdi. Təbii ki, o, baş verənləri islahatların başlanması kimi başa düşürdü. Üstəlik, həmin materialların yazıldığı vaxt Hacıbəyli artıq 65 yaşında idi - bu dövrdə çoxları qürbətdə ölə biləcəyilə bağlı narahatlıq keçirməyə başlayır.
SSRİ isə təəssüf ki, bu "siqnal"ları qəbul etmədi, C.Hacıbəylinin yazılarına fikir verən olmadı. Demək o, əbədi olaraq Parisdə - sevdiyi, bütün ömrüboyu haqqında bəhs etdiyi vətənindən minlərlə kilometr uzaqda qalmalı idi...

EMIGRANT AGAINST HIS WILL
Life far from Azerbaijan did not prevent Ceyhun Hacibayli from working for the benefit of his homeland
The history of Azerbaijan has seen a period, the beginning of the 1920s, when a very large part of the intelligentsia left the country. One of them was Ceyhun Hacibayli. Unfortunately, up to the 1990s, our country knew almost nothing about this man. However, many knew that Uzeyir Hacibayli once had a younger brother. The thing is that Ceyhun Hacibayli was one of the founders of the Azerbaijan Democratic Republic along with people like Mammad Amin Rasulzada, Ahmad Agayev, Alimardan Topcu-basov and Mahammad Hasan Hacinski. From a young age, Ceyhun was engaged not only in the theatre, but also in social activities in his native Susa. He studied the culture of his country and wrote articles in Russian and Azerbaijani for the newspapers Kaspiy, Irsad and Taraqqi. He was an editor of the Russian-language Baku newspaper Azerbaijan. In those years, the newspaper was engaged in enlightenment and promotion of culture. Its heyday was in the 1918-20, when the newspaper was the leading publication in the young democratic country. Curiously, the second editor in it was Uzeyir Hacibayli. This phase of his life, as well as the fact that he knew the founding fathers of the republic was carefully concealed by Uzeyir bay from the public, since he could have been reported to the authorities.
Emigration
In the first years of Soviet rule, many of the best people of our state were forced to emigrate. They left mainly for Istanbul and Paris. In most cases, entrepreneurs of noble origin emigrated to Istanbul, while educated and open-minded compatriots ended up mostly in Paris.
Paris emigrants had very different ideas, but the main thing that united them was hostility to the Soviet government, which they regarded as an occupying regime. The first such defectors were our diplomats, who arrived in Paris to attend the Paris Peace Conference to confirm new borders as a result of the First World War. The head of the mission was Topcubasov, and it also included other prominent public figures, including Ceyhun Hacibayli.
The mission had one task - the recognition of the existence of the Azerbaijan Democratic Republic and its borders. In Paris, our Azerbaijani delegation presented three memorandums: on the independence of Caucasian Azerbaijan with a description of its borders and a map; on the economic condition and finances with an economic map; on the ethnic composition of the population of Azerbaijan with diagrams and ethnographic map.
The documents were prepared in accordance with all standards, and as a result, on 12 January 1920, the Supreme Council of the Allied Powers unanimously decided to recognize the de facto independence of Azerbaijan. This decision allowed the Azerbaijani government to significantly expand the geography of its foreign policy. New horizons opened up for the young country. But a tragedy struck: in April 1920 the Bolsheviks took Baku. And diplomats with evidence of the existence of the republic turned into political emigres overnight.
Thus, Ceyhun Hacibayli ended up in the first wave of emigration, which was followed by a second one. During the 1920s, the Paris Azerbaijanis were joined by a large group of compatriots - the intelligentsia, the military, the bourgeoisie, as well as students studying in Western Europe and Turkey.
Paris Azerbaijan
In the 1920s Paris was quickly overgrown with neighbourhoods of immigrants from former tsarist Russia. They supported each other - opened companies, found jobs and helped those who came without money. Natives of Azerbaijan became a special treasure trove of different culture for Paris intellectuals.
We must say that in the late summer of 1919, the France-Caucasus committee was set up in Paris. The French diplomat and orientalist Edmond Hippeau was elected president of the committee. French orientalists maintained close contacts with representatives of the local intelligentsia. Under the auspices of the mission, the Azerbaijan newsletter, of which the writer and orientalist Lucien Bouve was a file editor, was published until May 1920. Before the fall of ADR, three books about the country were published: "The Caucasian Republic of Azerbaijan", "Economic and Financial Situation of Azerbaijan" and "The Anthropological and Ethnic Composition of the Population of the Azerbaijan Republic". At the end of 1919, the prestigious journal Revue du Monde Musulman published an article by Ceyhun Hacibayli, who was also an advisor to the Azerbaijani mission at that time, "The First Muslim Republic". Based on unique primary sources, it reviewed the history, geography and economic development of Azerbaijan.
When the young country fell to communist forces, our compatriots created the Association of Azerbaijani Emigres headed by Alimardan Topcubasov. For many years, the association published books about the history and culture of Azerbaijan. Ceyhun Hacibayli took an active part in many of them. He translated poems of Azerbaijani poets Vidadi, Nabati and Qasimbay Zakir into French. In addition, Hacibayli wrote many articles about the Azerbaijani language and history, as well as poets of the East - "Hafez Shirazi", "Life of Ferdowsi" and "Azerbaijani poetesses".
Back in Baku, Hacibayli began his major study, which he published later in Paris. It was called "Babak and the Ancient State of Arran". Another of his works is "History of Baku and Barda". But the main work in the field of linguistics - "Karabakh Dialect and Folklore" - was published in 1934 in Paris in Revue des deux Mondes.
Attempt to return
Perhaps there is nothing that unites people like emigration. Hacibayli and his friends - writers, scientists and linguists - kept in touch with each other and often gathered home together. And most importantly, they worked very hard. It is well known that life in a foreign country mobilizes forces.
And, perhaps, the most difficult and significant thing done in those years was the organization of a performance. In 1925, Hacibayli and several of his friends organized the staging of his brother Uzeyir's operetta "Arsin Mal Alan" at Theatre Femina in Paris. It was very different from what we know from the old film, as Ceyhun used the music and libretto of 1918, which Uzeyir reworked twice subsequently.
In addition, many fragments of the operetta were restored from memory. By the way, we have to say here that Ceyhun, like all his close relatives, had also received music education in addition to traditional education. And, of course, from childhood (in Susa) he was involved in the productions of his older brother. Therefore, he knew the music and the active part of the operetta well enough.
Of course, he was homesick. Apparently, in 1956 Hacibayli attempted to return to Azerbaijan. Firstly, all of a sudden he wrote the work "The intellectual potential in the USSR", which spoke of the struggle against clericalism in the Soviet Union. The theme was not typical of him before. And three years after that, the Munich Institute for the Study of the USSR published this and other works of Hacibayli under the collective headline "Anti-Islamic propaganda and its methods in Azerbaijan".
That 1956 was a period of de-Stalinization in the USSR also speaks in favour of the fact that it was a kind of attempt to return. And Hacibayli, who studied the Soviet Union from aside, could not fail to notice it and apparently interpreted the events as the beginning of reform. In addition, at the time when these works were written, Hacibayli was 65 - an age when many are thinking anxiously about death in a foreign land.
However, in the USSR, alas, these "signals" were not accepted, and his works went unnoticed for the country. Ceyhun Hacibayli was destined to remain on Paris soil forever - thousands of miles from home, which he loved and of which he wrote all his life.