SAĞLAM DÜŞÜNCƏNİN TƏNTƏNƏSİ?
Ermənistanda 2008-ci il martın 1-də baş vermiş faciəvi hadisələrin növbəti ildönümü qeyd olunub. 7 il əvvəl, fevralın 19-da Ermənistanda kobud saxtakarlıqla, seçicilərə, müxalifət fəallarına ciddi təzyiqlə müşahidə olunan prezident seçkisi keçirilmişdi: seçki boyunca müxalifət partiyalarından olan müşahidəçilər, o cümlədən qadınlar bilavasitə seçki məntəqələrində döyülürdü, onları saçlarından tutaraq sürüyürdülər. Ermənistan Mərkəzi Seçki Komissiyasının Serj Sarqsyanı cüzi səs üstünlüyü ilə qalib elan etməsi isə hadisələrin dramatik xarakter almasına yol açmışdı. Artıq fevralın 20-si axşam İrəvanın Teatr meydanında Ter-Petrosyan tərəfdarlarının izdihamlı mitinqi başlamışdı. Meydana toplaşanlar Ukraynadakı ilk "narıncı inqilab"ın ssenarisini təkrarlamaq, yeni seçkinin keçirilməsinə nail olmaq əzmlərini bəyan edirdilər. Hətta ilkin olaraq onlar sanki uğur da qazanırdılar. Mitinqdə çıxış edənlər dönüşə nail olduqlarını, qələbənin uzaqda olmadığını, rejimin "təslim olmasına az qaldığını" bildirir, polis isə hətta axtarışda olmasına rəğmən, mitinqdə çıxış edən Nikol Paşinyanı saxlamağa cəhd belə, göstərmirdi. Lakin martın 1-nə keçən gecə nümayişçilərə hücum başladı. Üstəlik mitinqçilərin üzərinə polis deyil, Qarabağdan gətirilmiş erməni xüsusi təyinatlıları göndərildi. 10 mindən artıq insanın toplaşdığı meydan bir andaca ən sərt formada "təmizləndi". Lakin bir neçə saat sonra mitinq yenidən başladı - bu dəfə insanlar bir neçə səfirlik binasının yerləşdiyi yolayrıcına toplaşdılar. Burada ssenari daha sərt idi - yandırılmış polis "UAZ"ları, talan edilmiş mağazalar, nəhayət, nümayişçilərin güllələnməsi. Nəticədə 8 nəfər yerindəcə həlak oldu, daha 2 nəfər isə sonradan xəstəxanada dünyasını dəyişdi. Ən azı 200 nəfər yaralandı. Hadisələrdən keçən 7 ildə aparılmış istintaq isə heç bir nəticə vermədi.
Erməni Milli Konqresi (EMK) müttəfiqlərilə birlikdə hər il 1 mart hadisəsi qurbanlarının xatirəsinin yad edilməsi üçün mitinq keçirir. Builki mitinqdə çıxış edən Ermənistanın birinci prezidenti Levon Ter-Petrosyan meydana toplaşanları martın 1-ni həmin gün dünyasını dəyişmiş insanların anım günü və dövlət terroruna, təzyiqinə qarşı ümumxalq etirazı günü elan etməyə çağırıb. "Hətta 1000 il sonra belə, günahkarların cəzalandırılması zamanı biz buraya, Azadlıq meydanına toplaşacağıq. Unutmaq bağışlamaq deməkdir. Bağışlanan cinayətlərin isə yeni cinayətlərə yol açdığı məlumdur", - deyə EMK lideri qeyd edib.
Ter-Petrosyanın digər bəyanatı isə daha çox diqqət çəkib. O, İrəvanın bu günlərdə "erməni soyqırımı"nın 100-cü ildönümünün yaxınlaşması ilə əlaqədar qəbul etdiyi "Ümumerməni bəyannamə"sini yenidən tənqid edib. Müxalifət lideri hesab edir ki, bu sənədin Ermənistan üçün acı nəticələri olacaq. Onun fikrincə, bəyannamə bütün məlum elementlər üzrə tələblərin irəli sürülməsini nəzərdə tutan xarici siyasətin əsasını qoyur. Söhbət Türkiyənin "erməni soyqırımı"nı tanıması və pisləməsindən, 1915-ci ildə Osmanlı İmperiyasında yaşamış ermənilərin varislərinə maddi və mənəvi zərərə görə kompensasiyanın ödənilməsindən, şəxsi və icma (kilsə) mülkiyyəti hüququnun bərpasından, həmçinin Sver müqaviləsi və ABŞ prezidenti Vudro Vilson tərəfindən cızılmış sərhədlər çərçivəsində Ermənistan ərazisinin genişləndirilməsindən gedir. Ter-Petrosyan deyib: "Fikrimcə, bu sərt dönüşün hansı fəsadlara yol aça biləcəyini proqnozlaşdırmaq çətin deyil. Bəyannamə bizi faciəvi olmasa da, ən azı ciddi problemlərlə qarşılaşdıracaq. Söhbət xarici dünya ilə münasibətlərdə yaranacaq problemlərdən gedir. O, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə, Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşdırılması prosesinə müəyyən maneələr yaradacaq. Düzgün hesablanmamış bu sənəd nəticəsində nəinki beynəlxalq birliyin Ermənistana rəğbətini artmayacaq, hətta Ermənistan dost ölkələrin köməyindən məhrum olmaq riski ilə də üz-üzə qalacaq".
Levon Ter-Petrosyan xatırladıb ki, o, "Qarabağ məsələsinin sülh danışıqları çərçivəsində təbii kompromislər yolu ilə həllini mümkün hesab edib", "Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşdırılması üçün ardıcıl mövqe nümayiş etdirib". Müxalifət lideri indi də o fikirdədir ki, "Ermənistan-Türkiyə münasibətləri normallaşdırılmadan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi çözülmədən, Ermənistanın iqtisadi inkişaf, çətin regionda təhlükəli şəraitdə yaşamaq perspektivi yoxdur".
Levon Ter-Petrosyanın bu fikirlərinin doğruluğuna şübhə yoxdur. Üstəlik Ermənistanın birinci prezidenti bu fikirləri ilk dəfə işlətmir. Məhz o, hələ 1997-ci ildə "Müharibə, yoxsa sülh? Düşünmək vaxtıdır" adlı açıq məktubla çıxış etmiş, ilk dəfə Azərbaycanla qarşılıqlı şəkildə qəbul edilə biləcək kompromislərə açıq çağırış etmiş, gələcəkdə regionda qüvvələr nisbətinin Ermənistanın əleyhinə dəyişəcəyinə dair xəbərdarlıq səsləndirmişdi. O zaman Ter-Petrosyan "Nə qədər ki, Qarabağ var, Ermənistan yaxşı yaşaya bilməyəcək" xəbərdarlığını da etmişdi. Məhz bu mövqeyi üzündən L.Ter-Petrosyan 1998-ci ilin yazında "mülayim çevriliş" vasitəsilə Ermənistan prezidenti postundan devrilmişdi.
"Ümumerməni bəyannaməsi" də Ermənistanın ilk prezidenti tərəfindən ilk dəfə tənqid olunmur. Hələ fevralın ortalarında o, məqalə yazaraq bu sənədlə bağlı bir çox qüsurları ortaya qoymuşdu. Ter-Petrosyan ilk növbədə bu sənədi hazırlamış qurumdan - "erməni soyqırımı"nın 100-cü ildönümünə hazırlıqla məşğul olan Tədbirlərin Əlaqələndirilməsi üzrə Dövlət Komissiyasından narazıdır. Müxalifət lideri hesab edir ki, komissiyanın bəyannamənin mətnində olduğu kimi, "erməni xalqının vahid iradəsini ifadə etməyə" ixtiyarı yoxdur. Ter-Petrosyanın fikrincə, 1915-ci il hadisələrini "soyqırımı" kimi tanımış ölkələrə və təşkilatlara minnətdarlığın edilməsi "erməni xalqını alçaldılmış duruma salan açıq provinsializmdir". Bununla yanaşı, L.Ter-Petrosyan hesab edir ki, "bəyannamənin elə həmin maddəsində Türkiyə Respublikasının Osmanlı İmperiyası tərəfindən həyata keçirilmiş "erməni soyqırımı"nı tanımağa və pisləməyə, öz tarixinə açıq gözlə baxmağa, saxtakarlıqdan və faktları inkar etməkdən əl çəkməyə çağırılması cəfəng və qeyri-ciddi addımdır". Bu, Türkiyəyə ultimatumdan başqa nədir? Üstəlik, söhbət çox keyfiyyətsiz ultimatumdan gedir. Çünki burada vacib komponentə rast gəlinmir: irəli sürülmüş tələblər yerinə yetirilməsə, qarşı tərəfi nə gözləyir? ""Erməni soyqırımı"nın 100-cü ildönümü ilə bağlı ümumerməni bəyannaməsi" kimi vacib sənəddə belə diqqətsizliyə yol verilməsi biabırçılıqdır.
Ermənistan üzləşdiyi iqtisadi problemləri "blokada"nın boynuna atmağa vərdiş edib. Bu zaman ermənilər "blokada"nın elə İrəvanın öz siyasətinin nəticəsi olduğunu demir. Ekspertlərin fikrincə, Azərbaycan torpaqlarının işğalının davam etdirilməsi Ermənistan üçün yalnız iqtisadi itkilər vəd etmir. Bu, həm də müharibənin başlaması riskdir. Hərbi əməliyyatlar bərpa olunarsa, bu, 90-cı illərin ilk yarısında, daha dəqiqi, 1994-cü ilin qışında Horadizin erməni işğalçılarından təmizlənməsilə nəticələnmiş əməliyyatın "təkrarı" olacaq. Ərazi iddiaları hər zaman real müharibə riski yaradır - bu dəfə yalnız Azərbaycanla deyil, həm də NATO üzvü olan, ordusunun qüdrətinə görə Avropada Rusiyadan sonra ikinci, NATO-da isə ABŞ-dan sonra ikinci dövlət sayılan Türkiyə ilə. Ermənistanın birinci prezidentinin haqlı olduğuna şübhə yoxdur.
Amma bu gün Ermənistanda onun "sülh partiyası"nı təmsil edən yeganə siyasətçi olduğu da bəllidir. Bundan başqa, nə qədər məntiqə zidd olsa da, onun bəyanatı hətta ictimaiyyət arasında gözlənilən diskussiyanı da yaratmayıb. Yəqin ki, bunun əsas səbəbi rəqiblərinin L.Ter-Petrosyanın söylədiklərinə qarşı əks-arqumentlər tapa bilməməsidir. Onunla razılaşmaq isə bugünkü Ermənistanda çox təhlükəlidir. İrəvanda birinci prezidentin xəbərdarlıqlarını sadəcə "eşitməməyə" üstünlük veriblər. Demək, Ermənistanda sağlam düşüncənin qələbəsinə hələ çox var.

ПОБЕДА ЗДРАВОГО СМЫСЛА?
В Армении отметили очередную годовщину трагических событий, произошедших 1 марта 2008 года. Семь лет назад 19 февраля здесь состоялись президентские выборы, которые сопровождались грубыми фальсификациями и открытым давлением на избирателей и оппозиционных активистов: наблюдателей от оппозиционных партий, в том числе женщин, били и таскали за волосы прямо на избирательных участках. Когда же армянский Центризбирком объявил о победе с небольшим перевесом Сержа Саргсяна, события стали развиваться драматично. Уже вечером 20 февраля в Ереване на Театральной площади был организован впечатляющий митинг сторонников Тер-Петросяна, полных решимости повторить сценарий первой "оранжевой революции" в Украине и добиться новых выборов. Причем первоначально митингующим вроде бы сопутствовал успех. Ораторы заверяли собравшихся, что им удалось добиться перелома, победа не за горами, режим "близок к капитуляции", а полиция не делала даже попыток арестовать выступающего на митинге Николу Пашиняна, объявленного в розыск. Но в ночь на 1 марта власть перешла в наступление. Против митингующих была брошена уже не полиция, а вызванный из Карабаха армейский спецназ. Площадь, где было менее 10 тысяч митингующих, "зачистили" быстро и жестко. Но через несколько часов митинг вспыхнул вновь - на перекрестке рядом со зданиями нескольких посольств. Здесь "сценарий" был еще жестче - с заточенной арматурой, сожженным полицейским "уазиком", погромом магазинов и, наконец, стрельбой на поражение. 8 человек были убиты, еще двое позже скончались в больницах. Ранения получили не менее 200 человек. За прошедшие с тех событий 7 лет их расследование к вразумительным результатам так и не привело.
Митинги в память о жертвах 1 марта Армянский национальный конгресс вместе со своими союзниками проводит ежегодно. И на сей раз в своем выступлении первый президент Армении Левон Тер-Петросян призвал собравшихся провозгласить 1 марта днем поминовения жертв трагедии и всенационального протеста против государственного террора и давления.
"Даже через 1000 лет, когда виновники будут наказаны, мы будем собираться здесь, на площади Свободы. Забыть означает простить, а, как известно, забытые преступления порождают новые преступления", - заключил глава АНК.
При этом большее внимание привлекло другое заявление Тер-Петросяна. Первый президент Армении вновь подверг резкой критике принятую недавно в Ереване "Всеармянскую декларацию" в честь приближающегося 100-летия "геноцида армян". По его мнению, этот документ будет иметь печальные последствия для Армении. Он отметил, что эта декларация закладывает в основы внешней политики вопрос выдвижения требований со всеми известными элементами. Это признание и осуждение "геноцида армян" Турцией, компенсация материального и морального ущерба наследникам проживавших в 1915 году в Османской империи армян, восстановление прав на частную и общинную (церковную) собственность, а также расширение территории Армении в рамках Севрского договора и границ, расчерченных президентом США Вудро Вильсоном. Тер-Петросян заявил: "К каким последствиям может привести этот резкий поворот, я думаю, несложно прогнозировать. Декларация приведет нас если не к катастрофическим, то, по меньшей мере, к серьезным проблемам в отношениях с внешним миром, чиня определенные препятствия в процессе карабахского урегулирования и армяно-турецких отношениях. Есть также опасения, что из-за рассматриваемого непросчитанного документа Армения не только не расположит к себе международное сообщество, но и потеряет содействие даже дружественных стран". Напомнил Тер-Петросян и о том, что он "считал возможным решение карабахского вопроса посредством естественных компромиссов в рамках мирных переговоров", "последовательно преследовал цель нормализировать армяно-турецкие отношения", утверждал и сейчас утверждает, что "без армяно-турецких отношений и урегулирования карабахской проблемы у Армении нет перспектив экономического развития и безопасного существования в полном сложностей регионе".
Сомневаться в справедливости предостережений, высказанных Левоном Тер-Петросяном, не приходится. К тому же с подобными заявлениями первый президент Армении выступает уже не в первый раз. Именно он еще в 1997 году выступил со знаменитым открытым письмом "Война или мир? Время призадуматься", где впервые открыто призвал к поиску взаимоприемлемых компромиссов с Азербайджаном, предупредив, что далее расстановка сил в регионе будет меняться не в пользу Армении. Предупреждал он и о том, что "пока есть Карабах, Армения хорошо жить не будет". И именно из-за этой своей позиции в результате "ползучего переворота" весной 1998 года Левон Тер-Петросян был смещен с поста президента Армении.
Да и "Всеармянскую декларацию" первый президент Армении критикует уже не в первый раз. Еще в середине февраля он выступил со статьей, где привел множество недостатков этого документа. Прежде всего, как убежден Левон Акопович, Государственная комиссия по координации мероприятий, посвященных 100-летию "геноцида армян", которая и приняла этот документ, просто-напросто неправомочна "выражать единую волю армянского народа", как говорится в тексте декларации. Выражение признательности странам и организациям, признавшим события 1915 года "геноцидом", по мнению Тер-Петросяна, "откровенный провинциализм, ставящий армянский народ в унизительное положение". При этом, считает он, "совсем уж нелеп и несерьезен звучащий в том же пункте декларации призыв к Турецкой Республике признать и осудить осуществлённый Османской империей "геноцид армян", в память о жертвах этого страшного преступления против человечества взглянуть в лицо собственной истории и отказаться от политики фальсификации, преуменьшения и отрицания неопровержимых фактов". Что это, если не ультиматум Турции, причем неполноценный, поскольку здесь отсутствует необходимый компонент: что ожидает адресата, если предъявленное ему требование не будет исполнено? Поразительно, как эта небрежность проникла в столь важный документ, каковым надлежало бы быть "Всеармянской декларации к 100-летию "геноцида армян".
В Армении свои экономические неурядицы привычно списывают на "блокаду", но при этом стараются не замечать, что эта самая "блокада" - прямое следствие политики самого же Еревана. Теперь же эксперты предупреждают: продолжение оккупации азербайджанских земель грозит не только экономическими потерями. Это еще и риск новой войны, которая если и будет "калькой" с военных действий первой половины девяностых, то, скорее всего, зимы 1994 года, когда от армянских оккупантов был освобожден Горадиз. Территориальные требования всегда таят в себе опасность реальной войны - и теперь уже не только с Азербайджаном, но и с Турцией, входящей в НАТО и имеющей вторую по мощи армию в Европе - после России и вторую в НАТО - после США. Словом, сомневаться в правоте первого президента Армении не приходится.
Однако нельзя не отметить, что сегодня в Армении он практически единственный политик, представляющий "партию мира". Более того, вопреки логике, его заявление не вызвало даже ожидаемой общественной дискуссии. Судя по всему, найти достойные контраргументы противникам Л.Тер-Петросяна непросто. Согласиться же с ним в сегодняшней Армении слишком опасно. В Ереване предостережений первого президента предпочли не заметить. А это значит, что до победы здравого смысла в Армении еще слишком далеко.