Yanukoviçlə Timoşenko hələ Vasili Protıvsixdən daha "həyat qabiliyyətli" olduqlarını sübut etməlidirlər
15.11.2009
Ukraynadakı prezident yarışının əsas simasının Yuliya Timoşenko, Viktor Yuşşenko, Viktor Yanukoviç və hətta "hamının əleyhinə" (Vasili Protıvsix) adlı vətəndaşın olmayacağını kimsə güman edərdimi? Onların hamısını "donuz qripi" xeyli arxada qoyub...
Fəlakətin köməyi...
Hər şeyin qaydaya düşməsindən sonra, yəqin ki, Ukraynada yayılmış qrip, bəşəriyyət tarixində ən siyasiləşmiş epidemiya kimi Ginnesin rekordlar kitabına düşə bilər. Artıq xeyli vaxtdır Ukraynada A/H1N1 virusunu belə adlandırırlar. Prezident Viktor Yuşşenko isə bu virusu, hətta ölkənin təhlükəsizliyi üçün təhdid hesab edir.
Ukrayna ictimaiyyətinin diqqətinin bu problemə yönəlməsi təbiidir, amma  ölkə siyasətçiləri də prezident seçkisi öncəsi əlavə xal qazanmaq üçün məhz bu faktordan istifadə etməyə çalışırlar. Onların fikrincə, hazırkı şəraitdə reytinq yüksəltmək üçün ən yaxşı vasitələrdən biri qripin daha çox insana yoluxduğu bölgələrə səfər etməkdir. Amma bölgələrə televiziya işçilərindən ibarət dəstələrlə səfər edən siyasətçilərin bu situasiya ilə üzləşmiş insanlara necə kömək edə biləcəkləri məlum deyil.
Daha bir versiyaya görə isə, ukraynalılar arasında "donuz qripi" ilə əlaqədar vahimə məqsədli şəkildə yaradılıb… Bəzi KİV-də yer almış versiyaya görə, epidemiya nəzarətdən çıxacağı təqdirdə, ölkədə fövqəladə vəziyyətin elan edilməsi mümkündür. Bu isə 2010-cu ilin yanvarında keçirilməli olan prezident seçkisini həmin ilin mayınadək təxirə sala bilər. Maraqlıdır ki, bu versiya Ukrayna prezidenti katibliyinin rəhbəri və onun parlamentdəki təmsilçisi İqor Popov tərəfindən səsləndirilib: "Qrip epidemiyası Ukraynada seçki kampaniyasının gedişində radikal dəyişikliyə səbəb olub. Gündəmdə olan məsələlərdə prioritet, təbliğat aksiyalarının planı dəyişib, qərargahlar təcili olaraq namizədlərinin irəli sürülməsi texnologiyasına yenidən baxmalı olub".
Bununla yanaşı, Popov epidemiyanın süni xarakter daşıması haqda fikirləri birmənalı şəkildə rədd edib.
Ukraynanın müxtəlif KİV-ində yer alan kifayət qədər ziddiyyətli məlumatlara görə, artıq ölkədə qripdən dünyasını dəyişənlərin sayı 200 nəfərə çatır. Ümumilikdə xəstələrin sayı isə (epidemiyanın yayılmasından bu yana) milyonu ötüb. Artıq Ukraynanın bir çox vilayətlərində (xüsusilə ölkənin qərbində) karantin elan olunub - təhsil və məktəbəqədər tədris ocaqları bağlanıb, müxtəlif kütləvi tədbirlər təxirə salınıb.
Bu da məlum olub ki, "donuz qripi" prezident seçilmək istəyən siyasi rəqiblərin bir-birini xalqının qeydinə qala bilməməkdə günahlandırması üçün yaxşı vasitədir. Dövlət başçısı postunu tutmaq istəyən siyasətçinin reytinqi üçün bundan pis nə ola bilər?
Noyabrın 4-də Yuşşenko Baş Prokurorluğa müraciət edərək, Yuliya Timoşenko blokunun oktyabrın 24-də Kiyevin Azadlıq meydanında keçirdiyi mitinqlə əlaqədar cinayət işinin açılmasını istəyib. O, bunu "qrip epidemiyasınıni yayıldığı dövrdə kütləvi aksiyanın keçirilməsinin yolverilməzliyi" ilə əsaslandırıb.
Qeyd edək ki, prezident epidemiyanın başlandığı gün kimi, şifahi olaraq oktyabrın 20-ni elan edib və həmin gündən Ternopolda məktəblər karantinlə əlaqədar qapadılıb. Timoşenkonun paytaxtda keçirdiyi mitinqə, epidemiyanın geniş yayıldığı regionlardan da insanlar qatıldığı üçün Yuşşenko kiyevlilərin təhlükə ilə üz-üzə qoyulduğunu düşünür. Onun fikrincə, "siyasi dividendlər və iddialar üçün hər şeydən keçən hökumət məmurları da" baş verənlərə görə cəzalandırılmalıdırlar. Prezident daha inandırıcı görünmək üçün, hətta Timoşenkonun mitinqini Kiyevdə 1986-cı ildə Çernobıl qəzasından dərhal sonra keçirilmiş 1 May nümayişi ilə müqayisə edib.
Yuşşenko ölkədə qrip epidemiyasının qarşısının alınması üçün 1 milyard qrivenin ayrılmasını nəzərdə tutan qanunun qəbuluna imkan verməyəcəyini bəyan edib. Onun fikrincə, bu vəsaitin ayrılmasına israr edən Baş nazir Yuliya Timoşenkonun yürütdüyü siyasət milli valyutanın devalvasiyasına səbəb olacaq.
Prezidentliyə digər namizəd Arseni Yasenyuk "hadisə yeri"nə baş çəkdikdən sonra bəyan edib ki, "qriplə mübarizədə bütün ağırlıq yerli rəhbərliyin, həkimlərin və xəstələrin özlərinin çiyinlərinə düşür". O, mərkəzi hakimiyyətin məsələyə dair "səs-küylü bəyanatlar"la kifayətləndiyini bildirib.
Bunların fonunda Regionlar Partiyası uşaqlara, həkimlərə və yoxsul ailələrə "şəxsi vəsaiti hesabına" qripdən fərdi şəkildə qorunmaq üçün vasitələr verməklə fərqlənməyə çalışıb. Əgər epidemiyanın olmadığı dövrdə "regionçular" kasıb insanlara hədiyyələr paylasaydı, bu, seçicinin ələ alınması sayılardı. İndi isə Yanukoviçin partiyası öz xalqına, sadəcə, kömək edir və nəticədə əhali arasında liderə simpatiya bəsləyənlərin sayı artır.
Qeyd edək ki, siyasətçilər bəyanatlarında o qədər uzağa gediblər ki, ölkənin səhiyyə naziri Vasili Knyazeviç onları "KİV-lər vasitəsilə qeyri-peşəkar məsləhətlər verərək,  əhali arasında panika yaymamağa, dövlətdə vəziyyəti gərginləşdirməyə son qoymağa" çağırıb: "Siyasətçilərdən, hətta tibbi təhsili olan şəxslərdən belə xahiş edirəm: televiziya ekranlarından A/H1N1 virusu haqda şərhlər və məsləhətlərinizi saxlayın. Axı tibbi məsələ ətrafında siyasi çıxışlardan sonra jurnalistlər Səhiyyə Nazirliyindən də şərh istəyirlər. Ona görə də mənasız bəyanat və fikirləri təkzib etmək üçün biz özümüzün qiymətli vaxtımızı sərf etməli oluruq. Cənab siyasətçilər, hər kəs öz işi ilə məşğul olmalıdır! Tibb işçilərinin qiymətli vaxtına heyfiniz gəlsin. Onlar həmvətənlərimizin həyatlarını xilas edir!".
Ənənələrə sadiqlik
Ukraynada seçkiqabağı kampaniyanın digər mövzusu isə artıq ənənəyə çevrilmiş - Rusiya ilə qaz problemi məsələsidir. Oktyabrın 30-da Rusiyanın Baş naziri Vladimir Putinin, ukraynalı həmkarı Yuliya Timoşenko ilə telefon söhbətində Kiyevin qaza görə borcların ödənilməsinə dair öhdəliklərini xatırlatması ilə məsələ ətrafında yenidən söz-söhbət qızışıb. Maraqlıdır ki, Putinin sözlərinə görə, söhbət zamanı Timoşenko ona Yuşşenkodan şikayətlənib. Baş nazir bildirib ki, Yuşşenko Mərkəzi Bankla Ukrayna hökuməti arasında normal əməkdaşlığa maneə yaradır və "maliyyə vəsaitlərinin köçürülməsinin qarşısını alır".
Yuşşenkonun katibliyindən Timoşenkonun bu fikirlərinə reaksiyanı çox gözləmək lazım gəlməyib. Qurumdan bildiriblər ki, Baş nazir prezidenti "əlavə pul çap edərək, qaz borcunu ödəməkdən imtina etdiyi üçün" günahlandırır. Yuşşenko isə bu addımı atmaqdan imtina edir və "bundan sonra da imtina edəcək".
Katiblikdən bildiriblər ki, prezident hökumətə "mavi yanacaq"a görə borcların ödənilməsinin başqa yolunu tapmağı təklif edir.
Bir gün sonra Putin Avropadakı tərəfdaşlarını Ukrayna ərazisi ilə nəql olunan qazın verilişində fasilələrin yarana biləcəyinə dair xəbərdar etmək qərarına gəlib. O, eyni zamanda, Avropa İttifaqını Kiyevə maliyyə yardımı göstərməyə də çağırıb: "Qoy Avropa Ukraynaya kredit formasında maliyyə yardımı etsin. Biz artıq 2,5 milyard dollar ödəmişik. Qoy onlar da heç olmasa, 1 milyarddan keçsinlər".
Putinin bu təklifi Brüsseli heç də məmnun etməyib. Noyabrın 5-də Avropa Komissiyasının sədri Joze Manuel Borrozu Yuşşenkonu Ukrayna ərazisindən nəql olunan Rusiya qazının tranzitində heç bir problem yaranmaması üçün tədbirlər görməyə çağırıb və bu zaman vəsait haqda ümumiyyətlə, heç bir fikir söyləməyib. "Avropa vətəndaşları Ukrayna ərazisindən nəql olunan Rusiya qazının verilişində yeni problemlərin yaşanmasından əziyyət çəkməməlidirlər", - deyə Borrozu qeyd edib.
Hər halda, Avropada 2009-cu ilin yanvarında yaşananları hələ unutmayıblar. Xatırladaq ki, həmin vaxt Rusiya qaz nəqlini 2 həftə ərzində dayandırmaqla, istehlakçıları çətin durumda qoymuşdu. Tərslikdən bu, Aİ ölkələri üçün son dərəcə şaxtalı keçən hava ilə üst-üstə düşmüşdü.
Aİ-yə sədrlik edən İsveçin sənaye və energetika naziri Mod Olofsson öz növbəsində bildirib ki, qaza görə ödənişin edilməsi üçün Ukraynaya kredit verilməsi Avropa İttifaqının vəzifələrinə daxil deyil. Bununla yanaşı, Oloffson məsələnin Rusiya - Ukrayna danışıqlarının predmeti olduğunu da qeyd edib.
Qeyd edək ki, qaz mövzusu Yuşşenko ilə Timoşenkonun siyasi mübarizəsində çoxdan əsas "kozır"a çevrilib. Məsələn, prezident hesab edir ki, Baş nazir Timoşenkonun 2009-cu il yanvarın 19-da Rusiya ilə imzaladığı qaz müqavilələri Ukraynanın milli maraqlarına cavab vermir və onlara yenidən baxılmalıdır: "Belə müqavilələr bizi yalnız enerji baxımından yox, iqtisadi və siyasi baxımdan da müstəmləkəyə çevirir". Yuşşenkonun beynəlxalq enerji təhlükəsizliyi məsələləri üzrə nümayəndəsi Boqdan Sokolovski isə bir müddət əvvəl bildirib ki, "Neftoqaz" "Qazprom"a müqavilələrin dəyişdirilməsinə dair təkliflərini göndərib. Sokolovskinin fikrincə, müqavilələr olduğu kimi saxlanılarsa, növbəti mövsümdə - 2010-2011-ci illərdə Ukrayna Rusiya qazının Avropaya fasiləsiz nəqlinə zəmanət verə bilməz.
Putin isə qəbul edilmiş qərarların düzgün olduğuna şübhə etmir: "Ukraynaya verilən qaza görə ödəniş olunmayacaqsa, deməli, yanacaq almayacaqlar. Onlar qaz almayacaqlarsa, demək,  tranzit borusundan mavi yanacaq çəkməyə çalışacaqlar. Bu zaman isə biz  nəql olunan qazın həcmini azaltmalı olacağıq", - deyə Rusiyanın Baş naziri Avstriya kansleri ilə görüşdən sonra keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib.
Maraqlı cəhət ondan ibarətdir ki, Rusiya hökumətinin başçısı Kiyevin Rusiya qazına görə ödənişi həyata keçirmək üçün maliyyə vəsaitinin olduğuna əmindir. "Bunu BVF də təsdiqləyir. Problem ondadır ki, bu, hər şeydən əlavə həm də prezident seçkisi öncəsi mübarizədir. Bildiyiniz kimi, Ukraynada prezidentlə Baş nazir müxtəlif düşərgələri təmsil edirlər. Mənim fikrimcə, biz Ukraynadakı daxili proseslərə müdaxilə etməməli, onların öhdəliklərə əməl etməsinə nail olmalıyıq. Bu, Avropa ölkələrinə qaz nəqli ilə bağlı öhdəliklərə də aiddir", - deyə Putin qeyd edib.
"Döyüş"?
Hər halda, Ukraynada prezident seçkisi 2010-cu il yanvarın 17-nə təyin edilib. Noyabrın 6-da isə seçkiyə hazırlığın ilk mərhələsi - prezidentliyə namizədlərin müəyyənləşməsi prosesi başa çatıb. Viktor Yuşşenkonu prezident kürsüsündə əvəzləməyə (çətin ki, o, özü-özünü əvəzləyə bilsin) ən şanslı namizəd kimi, Baş nazir Yuliya Timoşenkonun, Regionlar Partiyasının lideri Viktor Yanukoviçin, həmçinin, Ali Radanın sabiq spikeri Arseni Yasenyukun adları çəkilir.
Qeyd olunan şəxslərlə yanaşı, hüquqşünas Oleq Ryabokon, "Vətəndaş mövqeyi"nin lideri, keçmiş müdafiə naziri Anatoli Qritsenko, Ali Radanın spikeri Vladimir Litvin, Kommunist Partiyasının rəhbəri Pyotr Simonenko, Milli Bankın sabiq rəhbəri Sergey Tigipko, Ukrayna Xalq Partiyasının lideri Yuri Kostenko, "Azadlıq" birliyinin rəhbəri Oleq Tyaqnıbok, Sosialist Partiyasının sədri Aleksandr Moroz, vətəndaş Vasili Protıvsix və digərləri də prezidentlik uğrunda yarışa qoşulublar. Hələ Ukraynanın Mərkəzi Seçki Komissiyası bir neçə namizədi qeydə almaqdan imtina edib.
Aparılan sorğular göstərir ki,  Vladimir Litvin və Pyotr Simonenkonun, çox olmasa da, qələbə şansları var. Onların hər birini, təxminən, 4% seçici dəstəkləyir.
Yarışın autsayderi isə Sergey Tigipkodur: ukraynalılar arasında onu dəstəkləyənlər 1%-dən azdır.
Namizədlərin hər biri Ukraynada sabitlik və əmin-amanlıq yaratmaq iqtidarında olduğunu bildirir. Əksər namizədlər isə Qərbdə olduğu kimi, öz çıxışlarında dindarlıq əlaməti olan ifadələr işlətməyə çalışırlar.  Onlar bu yolla seçicilərdə əlavə simpatiya yaranacağına ümid edirlər. Axı işlərində və qərarlarında "Allahın qaydaları"na əməl edən şəxs, pis insan ola bilməz.
Odur ki, namizədlərin çıxışlarında dini ritorika açıq-aydın sezilir.
Timoşenko bildirir ki, "Ukraynaya əsl Allah əmrlərinə əsaslanan qanun və intizam, intizam və qaydalar diktaturası lazımdır".
Viktor Yanukoviç də möminlik etmək qərarına gəlib və seçki kampaniyasını "Allahın köməyi ilə qələbəyə!" şüarı ilə başlayıb. Qeyd edək ki, o, hələ ki prezidentlik yarışının favoritlərindən biri sayılır. Amma Yanukoviçin seçkiqabağı şüarlarında hər hansı yenilik müşahidə edilmir - o, rus və Ukrayna dillərinin bərabərliyinə nail olmaq (Şərqi Ukraynanın rusdilli əhalisinə vəd), Ukraynanın neytrallığını təmin etmək, Rusiya ilə qaz problemindən çıxış yolunu tapmaq niyyətindədir.
Yeri gəlmişkən, Yanukoviç qaz probleminə son dərəcə praqmatik yanaşır: "Mənim bu məsələyə münasibətimi bilmək istəyirsinizsə, düşünürəm, biz son 5 ildə Ukrayna-Rusiya münasibətlərində yaranmış bütün problemlərə kompleks yanaşmalıyıq. Düşünürəm, bütün bu məsələləri nəzərdən keçirməklə, qaz ixracı sahəsində də qarşılıqlı səmərəyə əsaslanan açar tapa bilərik".
Y.Timoşenko da Ukraynanı təbii qaz asılılığından xilas etmək haqda düşünür. O, ölkənin böyük kömür ehtiyatlarından effektli istifadə etmək yolu ilə ölkəyə enerji müstəqilliyi vəd edir.
Ukraynanın Baş naziri, bəzi ərazi və regionlarda alternativ enerji mənbələrindən istifadə olunacağını, enerji təchizatına dair proqramın icra ediləcəyini, ixrac üçün məhsulların istehsalına xüsusi güzəştlərin tətbiq olunacağını da bildirir.
Planlar, əlbəttə ki, genişdir, lakin sanki dağınıqdır
Timoşenkonun reytinqinin yüksəlməsinə qonşu Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko da öz töhfəsini verib. Söhbət Lukaşenkonun bir müddət əvvəl Kiyevə etdiyi səfər zamanı Baş naziri "cəsarətli" adlandırmasından gedir: "Siz çox çətin bir dövrü yaşayırsınız. Yazıq qadının üzərinə o qədər problemlər toplanıb ki. O, kişilər arasında tək döyüşür. Mən baş verənlərə görə sizi təbrik edə bilmərəm. Sadəcə, bu döyüşdən xəsarətsiz və sağlam çıxmanızı arzulayıram"//.
Arseni Yasenyuk daha çox ideologiyadan danışır və ukraynalının "özünü əşya yox, insan saya bilməsi üçün" əlindən gələni edəcəyini bildirir. Opponentlərinə gəlincə, siyasətçi əmindir ki, onlar daha çox YTB  fraksiyasının deputatlarının adının hallandığı məsələ - uşaqların zorlanması məsələsindən fikirləri yayındırmaq üçün əllərindən gələni edirlər: "Eyni zamanda, insanların diqqətini bu siyasi qüvvəni təmsil edən deputatın törətdikləri qətllərdən, həmçinin, qaz problemindən yayındırmağa da çalışırlar".
Yasenyuk bildirir ki, bu gün Ali Radada çoxluğa sahib olan Regionlar Partiyası ilə YTB "bir-birindən heç nə ilə fərqlənmir": "Bu gün Ukraynada dövlət səlahiyyətləri tamamilə onların əlində cəmləşib".
Viktor Yuşşenkoya gəlincə, Prezident Katibliyinin rəhbəri Vera Ulyançenkonun sözlərinə görə, hazırkı dövlət başçısının növbəti müddətə prezident seçilmək uğrunda yarışmasının bir səbəbi var: "O, 2005-2010-cu illərdə prezident kürsüsündə əldə etdiyi nailiyyətləri daha da möhkəmləndirmək istəyir".
Sorğular isə Yuşşenkoya cəmi 4-8% seçicinin səs vermək fikrində olduğunu göstərir. Buna baxmayaraq, prezident boş dayanmır, təbliğat aparır, iddia edir ki, istənilən başqa şəxsin prezidentliyi Ukraynanın müstəqilliyini itirməsinə səbəb ola bilər.
Yuşşenkonu artıq unutmaq olar
Qaz problemi ilə bağlı məsələ, əlbəttə ki, Moskva-Kiyev münasibətləri, həmçinin, Rusiyanın Ukrayna siyasətçilərinə təsir imkanları ilə sıx bağlıdır. Hazırda emosiyalar "narıncı inqilab" dövründəki kimi olmasa da, istənilən halda, Kreml Ukraynada keçiriləcək seçkiyə etinasız qala bilməz. Son hadisələri nəzərə alaraq, Moskvanın Yuşşenkoya tam etinasızlıq göstərmək taktikasını seçdiyini söyləmək olar. Rusiya üçün Yuşşenko artıq keçilmiş mərhələdir - bu siyasətçi ilə Rusiyada danışa bilmirlər və danışmaq istəmirlər.
Kremlə Ukraynaya Rusiyanın bu ölkədəki maraqlarını qoruyacaq və möhkəmləndirəcək şəxsin rəhbərlik etməsi lazımdır.
Odur ki, oyun davam edir. Bəzi versiyalara görə, Moskva, hadisələr müəyyən istiqamətdə inkişaf edəcəyi təqdirdə, Ukraynanın iki hissəyə bölünməsinə çalışa, yaxud Krım yarımadasının kimə məxsus olmasına dair mübahisə aça bilər.
Qeyd olunan problemlərin mövcudluğunu heç kim inkar etmir. Lakin onlara daha az diqqət ayırmaq yalnız xeyir gətirərdi. Axı KİV lazımsız ehtirasların daha da coşmasına səbəb olur. Rusiya, çətin ki, Ukraynada belə radikal ssenarinin reallaşdırılmasına getsin. Dünya ictimaiyyətinin də buna imkan verəcəyi inandırıcı deyil.
Bütün bunlardan çıxarıla biləcək yeganə nəticə ondan ibarətdir ki, əgər Yuşşenko "narıncı" yolla gedirsə, Ukraynanın yeni prezidenti, yəqin ki, Moskva ilə münasibətləri daha "rəngsiz" əsaslarla quracaq. Timoşenkonun artıq bu yolu getməyə başladığını düşünmək olar - onun Putinə Yuşşenkodan şikayət etməsi nəyə desən dəyər. Bundan başqa, yaxın vaxtlarda iki baş nazir arasında görüşün keçirilməsi də nəzərdə tutulub və bu zaman Timoşenkonun daha çox danışmaq imkanı olacaq.
Vətəndaş  "Hamının Əleyhinə"
Amma bütün bunlar bir yana, Ukraynada gözlənilən seçkilərin ən yaddaqalan hadisəsi, prezidentlik postuna İvano-Frankovsk vilayətinin Sənaye-Ticarət Palatasının rəhbərinin (çoxları onu "vətəndaş hamıya qarşı" adlandırır) də namizədliyinin qeydə alınmasıdır. Bir müddət əvvələdək soyadı Qumenyuk olan Vasilinin yeni soyadı rus dilinə tərcümədə "hamının əleyhinə" mənasını verir.
Bu vətəndaşın niyyəti çox sadə və hiyləgər təsir bağışlayır. Belə ki, keçirilən sosioloji sorğular göstərir ki, yanvarın 17-də seçki məntəqələrinə gedəcək ukraynalıların əksəriyyəti məhz bütün namizədlərin əleyhinə səs verməyi düşünür. Artıq Ukrayna şəhərlərinin küçələrində müvafiq çağırışların yer aldığı plakatlara da rast gəlinir.
Seçicilərin 25%-dən çoxu isə hələ də kimə səs verəcəyini müəyyənləşdirməyib. Onlar xüsusilə fevralın əvvəllərində keçiriləcəyi güman edilən ikinci turda seçimlərinin necə olacağını dəqiqləşdirə bilmirlər.
Mətbuatda yer almış digər məlumata görə, noyabrın 5-də "Qara komitə" hərəkatının fəalları onun prezidentliyə namizədliyinin qeydiyyata alınmasına çalışıblar. Belə soyadlı namizəd tapmadıqları üçün, onlar MSK-ya parçadan hazırlanmış kukla ilə gəliblər. Lakin milis Timoşenko və Yanukoviçə belə "ciddi" rəqibin ortaya çıxmasına imkan verməyib.
Zarafatı kənara qoysaq, seçkiqabağı kampaniyanın gedişi bir daha göstərir ki, Ukraynada həm siyasi seçim (Qərb və ya rusiyapərəst istiqamət), həm də sosial-iqtisadi mənada Meydan hadisələrindən keçən dövrdə heç nə dəyişməyib. Bununla yanaşı, bir məqamı qeyd etmək lazımdır ki, indi Qərb "narıncı" Ukraynadan əvvəlkitək məmnun deyil. Üstəlik, Ağ evə Barak Obamanın gəlişi ilə ABŞ və Rusiya arasında mübarizənin səviyyəsi də azalıb.
Ukraynanın daxili probleminə gəlincə, oradakı siyasətçilər artıq effektiv birgə fəaliyyət üçün təmas nöqtələrini tapmalıdırlar. Onların bir-birləri ilə mübarizəsi o qədər uzanır və artıq insanları o dərəcədə bezdirib ki, daha bu mübarizəyə maraq da itib.
Hazırda bütün sosioloqlar əsas üstünlüyü Yanukoviçlə Timo-şenkoya verir. Güman ki, əsas mübarizə məhz onların arasında gedəcək (əgər başqa ssenari oynanılmasa - seçkinin ixtisara salınmasından tutmuş, Yasenyukun reytinqinin sürətlə artmasınadək).
Bu iki siyasətçinin şansını artıran daha bir məqam ondan ibarətdir ki, istənilən digər namizəd həm də parlamentdəki nəhəng fraksiyalarla hesablaşmalı olacaq.

Yanukovych and Tymoshenko still have to prove that they are more "viable" than Vasiliy Protivvsekh
Who would believe that the main actor in the next presidential race in Ukraine would not be Yuliya Timoshenko, not Viktor Yushchenko, not Viktor Yanukovich and not even the voter who is against all candidates (Vasiliy Protivvsekh)?  Swine flu has left them all far behind.
Silver lining...
When the dust settles, the outbreak of flu in Ukraine will probably have every right to claim a place in the Guinness Book of Records as the most politicized epidemic in the history of mankind.  This is precisely what they have been saying for a long time about the spread of the Influenza A/H1N1 virus, which President Viktor Yushchenko has called a "threat to national security."  And because this problem rivets the attention of the Ukrainian public, for obvious reasons, it is not surprising that politicians wishing to score electoral points begin to "exploit" the illness.  They apparently believe that visiting areas of the country where the largest number people are infected is an effective campaign tactic.  But it is not very clear what exactly the politicians can do about the epidemic when they arrive with their "retainers" and TV crews.
However, there is another version - that fears about swine flu were deliberately "stoked" within the Ukrainian population...  Some of the mass media have already cited rumours that if the heinous epidemic runs out of control, a state of emergency will be declared in the country, and the presidential election will be postponed from January to late May 2010.  None other but Igor Popov, head of the Ukrainian president's secretariat, said that this was a possibility.  "The flu epidemic has radically changed the course of the election campaign in Ukraine.  Agenda priorities have changed, plans for propaganda campaigns have been thwarted and electoral headquarters are urgently revising methods of promoting their candidates."  However, Popov categorically rejected the idea that the epidemic was of an artificial nature.
According to various Ukrainian media, which incidentally sometimes issue quite contradictory reports, fatalities from the Influenza A/H1N1 virus in Ukraine already amount to almost 200.  And the total number of infected persons since the outset of the epidemic has exceeded 1 million.  Quarantine has been declared in many regions of Ukraine (especially in the west of the country) because of the flu - educational and preschool institutions have been closed, events have been cancelled.  But, as the saying goes, there is a silver lining too.  It turns out that swine flu provides wonderful examples proving the inability of this or that presidential candidate to care about or serve the people.  And what could be worse for the approval rating of a politician who wants to stand at the helm of the nation?
For example, on 4 November, Yushchenko filed a request to the General Prosecutor's Office to initiate criminal proceedings against the Yuliya Tymoshenko Bloc for rallying on 24 October in Independence Square in Kiev "during the flu epidemic."  The president set 20 October as the starting date of the epidemic, when schools were placed under quarantine in Ternopol.  Because residents of provinces already affected by the epidemic arrived to take part in Tymoshenko's rally, Yushchenko argues that "government officials who stopped at nothing to gain political advantage and satisfy their political ambitions" must be punished for the risks to which they exposed the residents of Kiev.  To sound even more convincing, the president resorted to strong and dramatic language when he compared the rally of Tymoshenko's supporters to the Mayday demonstrations in Kiev in 1986 immediately after the Chernobyl disaster.
Yushchenko also promised to veto the law allocating 1 billion hryvnya to combat the flu epidemic in the country.  In the president's opinion, Prime Minister Yuliya Tymoshenko's insistence on the allocation of these funds will result in a devaluation of the national currency.
For his part, another candidate for presidency, Arseniy Yatsenyuk, announced after his trip to "ground zero" that the "entire burden of battling with the disease is shouldered by the local authorities, doctors and the sick themselves," whereas the central authorities "only make loud statements."
In the mean time, the Regions Party decided to distinguish itself by handing out individual protective items which they had "bought with their own money" to children, doctors and the poor.  If, in the absence of an epidemic, the "regionals" had started to hand out presents to the needy, this would have been called bribing the voters, but now this move by Yanukovych's party is both helpful to people and wins sympathy for the party leader in return.
In short, in their medical fervour, Ukrainian politicians have reached such a pitch that Ukrainian Health Minister Vasiliy Knyazevich urged them to "refrain from increasing tensions in the country, creating panic or disseminating unprofessional recommendations in the media."
"I ask politicians, even those with a medical education, to refrain from comment and giving advice from the TV screens on the Influenza A/H1N1 epidemic.  After all, political rhetoric on a medical issue makes journalists come to the Health Ministry for comments.  This, in turn, forces us to waste valuable time in refuting nonsense and explaining highly specialized medical issues.  Politicians, everyone should attend to his own business!  Please save doctors' valuable time, they are busy saving the lives of our compatriots," Knyazevich implored.
True to traditions
In the mean time, the other problem in pre-election Ukraine is the now-traditional, natural gas-related controversy with Russia.  The latest spike of political activity here started when, on 30 October, Russian Prime Minister Vladimir Putin reminded Ukrainian Prime Minister Yuliya Tymoshenko during a phone conversation of Kiev's obligation to pay for gas.
It is notable that, during the conversation, Tymoshenko complained to him about Yushchenko , who apparently "hinders normal cooperation between the Central Bank and the Ukrainian Government and blocks the transfers of funds."  Yushchenko's secretariat reacted by stating that the prime minister "criticizes the president for his refusal to print more money and to pay for gas with freshly printed notes."  Yuschenko, however, "has always refused and will refuse" to make that choice, so he suggests that the Government finds a different way of paying.
Next day, Putin decided to warn European partners about possible problems with the transit of gas via Ukraine.  At the same time, he urged the EU to provide financial assistance to Kiev.  "Let Europe provide assistance in the form of credits.  We have already paid $2.5 billion, let them come up with at least $1 billion."
However, the idea of "a billion" did not delight Brussels.  On 5 November, European Commission president Jose Manuel Barroso asked Yushchenko to take all possible measures to make certain that no obstacles arise when the Ukrainian side pays for gas supplies from Russia, although he made no mention of the money.  "European citizens must not suffer from new glitches in the delivery of Russian gas via Ukraine," Barroso stressed.  After all, memories of January 2009, when gas from Russia did not arrive for two weeks, are still fresh in Europe's memory and, as luck would have it, this coincided with very cold weather in the EU countries suffering from irregular supplies of gas...
For her part, Maud Olofsson, Minister for Energy and Enterprise of EU president Sweden, said that it is not an obligation of the EU to issue loans to Ukraine to pay for gas supplies.  Olofsson added that the issue of supplies is a subject for negotiation between Russia and Ukraine.
The gas issue has long become a trump card in the political battles between Yushchenko and Tymoshenko.  For example, the president believes that gas contracts signed by Prime Minister Yuliya Tymoshenko on 19 January 2009 in Moscow are against Ukraine's national interests and must be revised:  "These agreements make us a colony, not only from the energy point of view, but also economically and politically."  Yushchenko's representative for international and energy security issues, Bogdan Sokolovskiy, said earlier that Naftogaz had sent Gazprom proposals to change the gas contracts because, if they remain in their current form, Ukraine will not be able to guarantee uninterrupted transit of Russian Gas to Europe in the next season, 2010-2011."
Putin, in the mean time, has no doubts about the correctness of the decisions made.  "If Ukraine does not pay for gas consumption, they will not get any gas.  If they do not get gas, they will most probably take it from the pipeline.  As soon as they take gas from the pipeline, we will stop supplying it," the Russian prime minister said at a press conference following talks with the Austrian federal chancellor.  The curious thing here was that the Russian prime minister said he was certain that Kiev had the financial wherewithal to pay for Russian gas:  "The International Monetary Fund confirmed this.  The problem is that, in addition to everything else, this is part of the presidential campaign and, as you know, the prime minister and the president are in rival electoral camps.  They have their political interests.  But in my view, we all must achieve the fulfilment of obligations, including the obligation to transit gas to European countries, without interfering in domestic political processes."  A clear and concise statement, is it not?
A "battle"?
For now, however, the election is scheduled for 17 January 2010, and the first phase of preparations - the compilation of the list of candidates for the Ukrainian presidency - was completed on time and in accordance with the law on 6 November.  Among those with the best chances of replacing Viktor Yushchenko as president (to all appearances, he is unlikely to win for a third time), are incumbent Prime Minister Yuliya Tymoshenko, Regions Party leader Viktor Yanukovych and former Supreme Rada speaker Arseniy Yatsenyuk.
Lawer Oleg Ryabokon, Civil Position leader and former defence minister Anatoliy Gritsenko, Supreme Rada Speaker Vladimir Litvin, Communist Party leader Petr Simonenko, former head of the Ukrainian National Bank Sergiy Tigipko, Ukrainian People's Party leader Yuriy Kostenko, Freedom Association leader Oleg Tyagnybok, Socialist Party leader Aleksandr Moroz, citizen Vasiliy Protivvsekh and others have decided to run.  The Ukrainian Central Electoral Commission also refused to register several candidates.
Opinion polls show that besides Yushchenko, Vladimir Litvin and Petr Simonenko also have little chance - some 4% of voters support them.  The outsider in the polls is Sergiy Tigipko, for whom less than 1% of Ukrainians are ready to vote.
Every candidate speaks about his ideas for establishing order and stability in Ukraine and many, apparently adopting Western campaigning methods, use lines which advertise their religious belief.  Their reasoning is correct:  how can a person who says that in his affairs and decisions he will adhere to God-given rules, be bad?  And this also wins additional voters.
For example, Tymoshenko said that Ukraine "needs a dictatorship of law and order, order and rules which are based on the true commandments of God"...  Viktor Yanukovych also rushed to display his belief by beginning his campaign with the words "With God - to victory!"
The leader of the Regions Party is currently seen as one of the favourites in the presidential race, although his campaign slogans are nothing new:  he plans to achieve equal status for the Russian and Ukrainian languages (a promise to Russian-speaking voters in the east of Ukraine), maintain the neutral status of Ukraine, and find a key to the Russian gas problem.
However, Yanukovych is quite pragmatic about the gas issue:  "If we talk about how I plan to revise these relations, I can tell you that today, we must take the entire sheaf of problems which we have experienced for the last five years in relations between Russia and Ukraine.  When we discuss all these issues, I think we will find the key to mutually acceptable solutions in the gas sector."
Yuliya Tymoshenko also promised to abolish Ukraine's dependence on natural gas and, by using the huge coal resources "effectively", finally win energy independence for the country.  The "great troop of miners" will develop the coal deposits.  The Ukrainian prime minister also promised the territories and regions in which alternative energy sources will be used, a special preferential system for the manufacture of export goods and that a programme of energy-saving measures will be carried out.  Of course, these are grand plans, but they are somewhat fuzzy...
Tymoshenko's approval rating improved after the president of neighbouring Belarus, Alyaksandr Lukashenka, praised the Ukrainian prime minister for her courage before a recent visit to Kiev:  "You have had very difficult times, when the poor woman had so many problems - she fights alone there, among men.  I cannot congratulate you on what is going on, so I simply wish you to emerge from this battle safe and sound"...
Arseniy Yatsenyuk talks a lot about ideology and his plans to create a situation in which "Ukrainians feel they are human beings, not some kind of creature."  As for his opponents, this politician is certain that they are trying their best to "distract people from the scandal which involves the rape of children by representatives of Tymoshenko's bloc, the scandal involving murder by a member of parliament from the same political group, and from the situation surrounding natural gas."  In Yatsenyuk's words, the Regions Party and the Tymoshenko Bloc have powerful groups in Rada, although they are "both the same and own all the private state powers in Ukraine today."  As for Viktor Yushchenko himself, in the words of Head of the Presidential Secretariat Vera Ulyanchenko, he is running again only because in this way he would like to "consolidate the results he has achieved in the post of president in 2005-2010."  However, only 4-8% of citizens are willing to support the president...  But the president keeps fighting, campaigning and stressing that under any other president, Ukraine might lose its independence.
Yushchenko does not count
Of course, the gas issue is very closely related to relations between Moscow and Kiev and Russia's influence on Ukrainian politicians.  And although the passions are not flying as high as at the dawn of the Orange revolution, Moscow simply cannot by definition observe the Ukrainian election with disinterest.
Judging by recent events, which we have no need to reiterate here, Moscow has chosen to ignore Yushchenko totally - for Moscow, he is already history, Russia cannot, and does not ,want to talk to him.  The Kremlin wants a politician in power in Ukraine who would guarantee that Russia's interests will be preserved and strengthened.  So the game continues.
Of course, the game is also driven by various radical theories, like the one that Moscow, if push comes to shove, could trigger a process to separate Ukraine into two parts, or initiate a debate on the ownership of the Crimean Peninsula.
No one denies that there is the potential for all the above problems to arise. One would simply have thought that less attention to these problems would be better, because the media sometimes play an important role in stoking up passions.  Russia is unlikely to play such a radical scenario in Ukraine.  And the international community would not allow it to.
The only conclusion to be drawn from this is that while Yushchenko is likely to continue upon his "orange" course, the new Ukrainian president is likely to maintain relations with Moscow on a more "colour-free" basis.  And it can be said of Tymoshenko that she has already succeeded on this path - the complaint about Yushchenko in her conversation with Putin about gas should suffice...  In addition, a meeting should take place between the two prime ministers in the near future, in which Tymoshenko might go even further.
That's the thing...
In the mean time, the best illustration of the upcoming Ukrainian elections is the registration as a candidate for the country's top political office of the head of the Chamber of Industry and Commerce of the Ivano-Frankovsk region, or, as people now calls him, Citizen Vasiliy Protivvshekh.  Vasiliy's new surname, until recently it was Gumenyuk, means "Against everyone."
The citizen's plan is both simple and subtle, because, according to the opinion polls, record numbers of Ukrainians plan precisely to vote against all the candidates on 17 January.  Posters have even appeared in Ukrainian cities with such slogans.
More than 25% of voters are still undecided about whom they will vote for, especially in the runoff, which is expected in February.  The media also report that activists of the Black Committee movement tried to register a "Thing" as a candidate. They could not find a person with this name, so they went to the Central Electoral Commission with a doll.  However, the local police prevented the registration of such a "serious" rival to Tymoshenko and Yanukovych.  But seriously, the election campaign only proves once again that practically nothing has changed in Ukraine since the era of rallies in Maydan, whether in terms of foreign political preferences (pro-Western or pro-Russian policy) or in terms of social or economic policy.  However, it has to be said that the West is not now so elated about "orange" Ukraine, and at least the heat of tension between the USA and Russia has decreased somewhat since Barack Obama's coming to power.  Ukraine's domestic problem is that the politicians need to finally find a way to work together efficiently.  Their struggle has become so dragged out and has so bored everyone, not only Ukrainians, that it is no longer even interesting.
All commentators put Yanu-kovych and Tymoshenko at the top of the list of likely winners.  They will most probably be the main rivals (unless some other scenario unfolds, such as cancellation of the election or sudden hikes in Yatsenyuk's approval ratings).  They have the best chances also because all other candidates for president will have to reckon with the largest parliamentary groupings.