DOST OLSAQ DA, CİBLƏRİMİZ AYRIDIR
Xəzəryanı ölkələrin enerjidaşıyıcılarının Avropaya tranzit marşrutlarının diversifikasiyası məsələsi oktyabrın ikinci yarısından başlayaraq, yeni çalar almaqla gündəmin bir saylı məsələsinə çevrilib. Və məlum olub ki, enerji marşrutlarının ehtimal planına müəyyən redaktələrin ediləcəyi istisna edilmir.
Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev də Nazirlər Kabinetinin növbəti iclasında ölkənin bu məsələyə dair mövqeyinə aydınlıq gətirib: "Azərbaycan öz qazını Avropa İttifaqı bazarlarına ixrac etməyə hazırdır. Avropa ölkələri isə öz növbəsində, bizim qazımızı gözləyir. Bizim potensial tərəfdaşlarımız arasında Yunanıstan, Bolqarıstan, İtaliya, Rumıniya, Macarıstan, Avstriya, İsveçrə kimi ölkələr var. Bu ölkələr Azərbaycan qazını dünya qiymətinə almaq istəyirlər. Biz də bunu dünya qiymətlərinə satmaq fikrindəyik. Bu, ikitərəfli mənfəət  gətirən bir layihədir. Ancaq əfsuslar olsun, iki ilə yaxındır ki, biz bu imkanlardan məhrum olmuşuq. Bunun əsas səbəbi isə ondan ibarətdir ki, Azərbaycanla Türkiyə arasında tranzit məsələləri həll olunmayıb. Azərbaycan bütün ölkələrlə - həm dost ölkələrlə, həm tərəfdaş ölkələrlə münasibətləri qarşılıqlı maraqlar üzərində qurur. Necə ki başqa ölkələr öz maraqlarını güdürlər, biz də əlbəttə, ilk növbədə, öz maraqlarımızı güdürük. Amma öz maraqlarımızı güdməklə, bizim təklif etdiyimiz məsələ dünya praktikasına əsaslanır. Azərbaycan uzun illərdir, Türkiyəyə qazı dünya qiymətlərinin üçdəbir hissəsinə, 30 faizinə satır. Bu heç bir məntiqə sığmayan məsələdir. Ötən ilin aprel ayından bu günə qədər çoxsaylı  danışıqlar, əfsuslar olsun, heç bir nəticə verməyib. Biz istəyirik, qazımız dünya qiymətinə satılmasa da, heç olmasa, ona yaxın qiymətə alınsın. Rusiya qazının qiymətinə bərabər olmasa da, ondan bir 8 faiz, 10 faiz aşağı olsun, daha 50 faiz yox".
İ. Əliyev Azərbaycan qazına görə Türkiyənin tələb etdiyi tranzit tarifləri haqda da danışıb. Nə qədər təəccüblü olsa da, Türkiyə bu məsələdə hamını mat qoyub: Ankaranın Azərbaycandan tranzit üçün tələb etdiyi tarif, dünya standartlarından 70%-dən artıqdır. Məhz belə bir şəraitdə Azərbaycan prezidenti bildirib ki, Bakı, ilk növbədə, öz maraqlarından çıxış edərək, enerjidaşıyıcılarının nəqli üçün digər tranzit imkanlarını nəzərdən keçirəcək. O, bu təkliflərin dünyadakı qiymətlərə maksimum yaxın olmasının vacibliyini də vurğulayıb.
Xoşbəxtlikdən, Azərbaycanın bu məsələdə geniş seçim imkanları var. Moskva ilə Tehran çoxdandır ki, Azərbaycan qazının alınması, həmçinin, tranzitinin həyata keçirilməsi üçün Bakını dilə tutur. Bunu öz çıxışında İ.Əliyev də dolayısı ilə xatırladıb.
Prezidentin bu açıqlaması Azərbaycan qazına iddia edən digər ölkələr, enerji marşrutlarının diversifikasiyasında istehsalçı ölkədən daha çox maraqlı olan dövlətlər üçün də özünəməxsus siqnal olmalıdır. Lakin təəssüf, hələ ki onların real əməlinin deyil, söz-söhbət və müxtəlif maneələrinin şahidi oluruq...
Bəzi dairələrin prezidentin bu açıqlamasında siyasi çalarlar görməsi də təəccüblü deyil. Onların fikrincə, sözügedən bəyanatlarda Qərblə Rusiyanın lobbiçiliyi ilə həyata keçirilən Türkiyə-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması ilə əlaqədar siyasi məqamlar var. Guya Bakı, təcavüzkarla yaxınlaşmaya görə Ankaranı məhz bu yolla "cəzalandırmaq" qərarına gəlib.
Belə yanaşmada, bəlkə də, müəyyən məntiq var, amma məsələni birmənalı şəkildə bu cür qiymətləndirmək düzgün olmazdı.
Birincisi, Azərbaycan qazının satışı və tranziti ilə bağlı Türkiyəylə aparılan  danışıqlar artıq iki ildir ki, davam edir. Yəni bu, Türkiyə-Ermənistan yaxınlaşması prosesinin başlamasından xeyli əvvələ gedib çıxır.
İkincisi, həqiqətən də, Azərbaycan prezidentinin dediyi kimi, dünyada enerji resurslarını qardaşlıq hissləri və altruizm əsasında öz maraqlarına zidd satan ölkə tapmaq qeyri-mümkündür.
Üçüncüsü, "G20" nin üzvü olan və ümumi daxili məhsulun həcminə görə dünyada 15-ci yeri tutan Türkiyə, nəyə görə Azərbaycandan bu qədər ciddi iqtisadi dividendlər tələb etməlidir? Axı Azərbaycan qeyd olunan göstəriciyə görə Türkiyəyə 5 dəfə uduzur. Dünya təcrübəsi göstərir ki, əslində, hər şey əksinə olmalıdır. Hər halda, 3 il əvvəl Rusiya Azərbaycana satdığı qaza görə Bakıdan 2,5 dəfə yüksək qiymət tələb edən zaman iqtisadi imtiyazlar heç kimin yadına düşmürdü.
Dördüncüsü, Ankara nəyə görə dünyanın daha bir iqtisadi güc mərkəzi olan Rusiyadan belə güzəşt tələb etmir? Yeri gəlmişkən, Rusiya Türkiyəyə verdiyi qazın üçüncü ölkəyə satılmasına qadağanı yalnız bu il aradan qaldırıb və güman ki, bununla da ilk növbədə, Ermənistanı düşünüb. Bu məqamda Moskva, mütəmadi olaraq, Ankaranı idxal olunan Türkiyə mallarına görə, gömrük qiymətlərinin artırılacağı ilə də hədələyir.
Beşincisi, bəzi türk biznesmenlər, həmçinin, rəsmi Ankara Türkiyə-Ermənistan sərhədlərinin açılmasında öz iqtisadi maraqlarını düşünür. Türkiyəli ekspertlər də daxil olmaqla, bəzilərinin fikrincə, əgər sərhədlərin bağlı olduğu hazırkı şəraitdə iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi, təxminən, 150-200 milyon dollardırsa, sərhədlərin açılmasından sonra bu göstərici ikiqat arta bilər. Qeyd etmək lazımdır ki, burada söhbət Türkiyənin əldə etməyə çalışdığı təmiz gəlirdən yox, ticarət dövriyyəsindən gedir.
Bunları nəzərə alsaq, ortaya belə bir sual çıxır: Azərbaycan hər il yüz milyonlarla təmiz gəlirini nə səbəbdən havaya atmalıdır? Axı bu vəsaiti, ölkənin müdafiə qabiliyyətinin artırılması, əhalinin rifah halının yüksəldilməsi, sosial proqramların maliyyələşdirilməsi və ölkə infrastrukturunun müasirləşdirilməsinə də yönəltmək olardı.
İndi isə məsələnin siyasi tərəfləri haqda. Hələlik dünyada heç kəs siyasətlə iqtisadiyyatın tam ayrı-ayrı anlayışlar olduğunu sübut edə bilməyib.
Məlum olduğu kimi, siyasət xətrinə siyasət olmur. O, bir qayda olaraq, daim iqtisadi maraqlarla bağlıdır və siyasi-iqtisadi əlaqə, müvafiq qanunauyğunluqla izah edilir.
Böyük siyasətdə isə bəzən siyasi mövqelərin möhkəmləndirilməsi xətrinə müttəfiqlərlə qarşılıqlı münasibətlərdə müəyyən iqtisadi güzəştlərə gedilməsi lazım gəlir. Amma müttəfiqlər səni artıq borclu çıxarmağa başlayanda, müəyyən dəyişikliyə getməyə məcbur olursan.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində ciddi nailiyyət olmadan Türkiyə-Ermənistan sərhədlərinin açılması Azərbaycanın milli təhlükəsizliyinə birbaşa təhdid yaradır. Çünki bu, təcavüzkarın iqtisadi vəziyyətini yaxşılaşdıracaq.
Odur ki, rəsmi Bakı, enerji sahəsində əməkdaşlıqda Azərbaycandan maliyyə dividendləri güdən Türkiyənin, onun 20% ərazisini işğal altında saxlayan Ermənistanın iqtisadi inkişafına kömək etməsi ilə razılaşmaya bilər.
Qeyd etmək lazımdır ki, Ankara özü də əvvəllər bu məsələyə siyasi çalar verirdi. Vaxtilə o, "Nabukko" layihəsinin reallaşdırılması məsələsini Ankaranın Avropa İttifaqına üzvlüyü ilə əlaqələndirməyə çalışırdı. Lakin Aİ-nin köhnə sakinləri tərəfindən ciddi etiraz aldıqdan sonra o, bu kəmərlə nəql ediləcək qazın 25%-nin Ankaraya güzəştli qiymətlərlə verilməsi tələbini irəli sürdü.
Daha sonra Bakı ilə Ankara arasında tranzit tariflərinin ədalətli səviyyəyə gətirilməsinə dair uzun-uzadı danışıqlar başladı, amma  nəticə hələ də yoxdur. Bununla, təxminən, eyni vaxtda "Nabukko" layihəsinin reallaşdırılmasını nəzərdə tutan hökumətlərarası sazişin imzalanması prosesinə də başlanıldı ki, o da bir neçə dəfə məhz Türkiyənin addımları üzündən təxirə düşdü.
Bu razılaşma, nəhayət, bu il iyulun ikinci yarısında imzalandı.
Bütün bunlarla yanaşı, Bakı Türkiyənin tranzit imkanlarından maksimum siyasi və iqtisadi dividend əldə etmək cəhdlərinə normal yanaşır. Bu baxımdan, Türkiyənin Moskva tərəfindən lobbiçiliyi həyata keçirilən və "Nabukko"ya alternativ sayılan "Cənub axını" layihəsinin reallaşdırılması istiqamətində fəaliyyətini gücləndirməsi də  normaldır. Qeyd edək ki, İtaliyanın Baş naziri Silvio Berluskoninin bir müddət əvvəl Moskvaya etdiyi səfəri bu məsələyə də bir qədər aydınlıq gətirdi. Berluskoninin iştirakı ilə keçirilən Sankt-Peterburq-Ankara telekörpüsü zamanı Rusiyanın Baş naziri Vladimir Putin türkyəli həmkarı Rəcəb Tayyib Ərdoğana bildirdi ki, Berluskoni "Cənub axını" layihəsinin reallaşdırılmasında Rusiya şirkətləri qarşısında çətin vəzifə qoyur: "O deyir ki, "Cənub axını" "Şimal axını"ndan tez Baltik dənizinin dibi ilə çəkilməlidir".
Bununla yanaşı, Putin məsələ ilə əlaqədar nikbin olduğunu da söyləyib. Putin hesab edir ki, artıq onların Türkiyə ərazisindən "Mavi axın" kəmərini çəkməklə qazandıqları təcrübə, bu işin də reallaşdırılması imkanlarını artırır.
Xatırladaq ki, bu layihədə də üç ölkə birlikdə işləyib.
Putinə cavab olaraq, Ərdoğan konkret addımların razılaşdırılması ilə bağlı deyib ki, o, yaxın zamanlarda Moskvaya səfər etmək niyyətindədir.
Rusiya Baş nazirinin nikbinliyini bir sıra məlum məqamlarla əsaslandırmaq olar. Oktyabrın ilk yarısında Bakı ilə Moskva arasında Azərbaycan qazının Rusiyaya satışını nəzərdə tutan razılaşma imzalandı. İlkin mərhələ üçün satılacaq qazın həcmi o qədər böyük olmasa da (ildə cəmi 500 milyon kubmetr), tərəflər qarşılıqlı razılaşma halında onun bir neçə dəfə artırılacağını istisna etmirlər. Rusiya buna çox  ümid edir. Belə ki, "Cənub axını" borusu ilə Avropanın cənubuna ildə 63 milyard kubmetr qaz nəql edilməsi nəzərdə tutulub. Lakin Rusiyada qaz hasilatı azalır, "Qazprom" şirkətinin maliyyə potensialı isə yeni yataqların kəşfiyyatı və işlənməsinə ciddi vəsait ayırmağa imkan vermir. Odur ki, Moskva "Cənub axını"nı həm də Xəzərin "Şahdəniz" yatağından çıxan qazla doldurmaq istəyir.
Öz növbəsində Avropa İttifaqı bu yatağa "Nabukko"nun əsas resurs bazalarından biri kimi baxır.
Bakı ilə Ankara arasında qazın qiyməti və tranzit tarifləri ilə bağlı fikir ayrılığının fonunda Moskvanın şansları kifayət qədər artır. Üstəlik, Ankara da "Cənub axını" layihəsinə meyil etməyə başlayıb. Elə Türkiyə prezidenti Abdulla Gül də rusiyalı həmkarı Dmitri Medvedevlə telefon danışığı zamanı Qara dənizin Türkiyəyə aid iqtisadi zonasında geoloji kəşfiyyat işlərinin aparılmasına öz razılığını  verib. O, bunu "Cənub axını" layihəsinin reallaşdırılmasını sürətləndirmək məqsədi ilə edib.
Lakin enerji marşrutlarının Rusiyadan yan keçməklə diversifikasiyasında maraqlı olan Qərbin müttəfiqi sayılan Ankaranın bu addımlarını Avropada başa düşməyə də bilərlər.
Bu arada Qazaxıstan prezidenti Nursultan Nazarbayevin Türkiyəyə bir müddət əvvəl etdiyi səfər zamanı A.Gül ölkəsinin Qazaxıstanın "Nabukko" layihəsinə marağını yüksək qiymətləndirdiyini söyləyib. Belə çıxır ki, Ankara iqtisadi və siyasi baxımdan bilavasitə rəqib sayılan iki layihənin heç birini əldən buraxmaq istəmir?!
Bütün bu suallara, ilk növbədə, Ankara cavab verməlidir, özü də mümkün qədər tez bir zamanda.
Digər tərəfdən, "Nabukko" layihəsini reallaşdırmaq üçün heç cür vəsait tapa bilməyən Qərb də yaxşı düşünməlidir. Əks halda, Rusiya Avropaya "mavi yanacaq" nəqlini və bütünlükdə postsovet məkanını tam monopoliyaya götürə bilər. Üstəlik, Moskva digərləri ilə müqayisədə, həm qazın alışı, həm də tranziti üçün kifayət qədər ciddi məbləğlər təklif edir. Xəzər hövzəsindəki enerji resursları istehsalı ilə məşğul olan ölkələrin mövqeyinə gəlincə, bu olduqca aydın və sadə mövqedir: marşrutların istiqaməti qiymətdən və maraqlı tərəflərin çevikliyindən asılıdır.

ДРУЖБА ДРУЖБОЙ, А КАРМАНЫ ВРОЗЬ
Вопрос диверсификации транзитных маршрутов по доставке энергоносителей прикаспийских стран в Европу во второй половине октября вышел на первый план и приобрел новый оттенок. Не исключено, что могут быть внесены определенные коррективы в предполагаемые планы по диверсификации энергомаршрутов. Президент Азербайджана Ильхам Алиев на очередном заседании Кабинета министров пояснил позицию страны по данному вопросу: "Азербайджан сегодня готов экспортировать собственный газ на рынки Евросоюза (ЕС). Нашими потенциальными партнерами являются такие страны ЕС, как Греция, Болгария, Италия, Румыния, Венгрия, Австрия, Германия и Швейцария. Эти страны готовы импортировать наш газ по мировым ценам, что соответствует нашим желаниям. Такой проект является взаимовыгодным. Но, к сожалению, в течение почти двух лет мы лишены этих возможностей. А главной причиной такого положения является нерешенность транзитных условий между Азербайджаном и Турцией. Азербайджан строит свои отношения и с дружественными, и с партнерскими, и другими странами, исходя из взаимных интересов. Но, как все остальные страны при сотрудничестве соблюдают свои интересы, так и мы, в первую очередь, преследуем собственные интересы. Тем не менее наши предложения и по ценам, и по транзитным тарифам опираются на мировую практику. Уже в течение нескольких лет Азербайджан свой газ Турции продает за треть от мировых цен, что не имеет аналогов в мире. Несмотря на многочисленные переговоры с апреля прошлого года, к сожалению, не удалось прийти к разумному соглашению. Мы хотим, чтобы цена нашего газа, если даже не будет на уровне мировых цен, то хотя бы была близка к ним. Если не на уровне российского газа, то дешевле на 8-10%, но не 50%". Президент Азербайджана также затронул вопрос о транзитном тарифе для азербайджанского газа, поднимаемом со стороны Турции. Как ни странно, Анкара и в этом вопросе всех удивила. За транзит азербайджанского газа Турция требует тариф, превышающий на 70% существующие мировые стандарты. Именно в свете этих реалий президент Азербайджана заявил о том, что наша страна, исходя, в первую очередь, из собственных экономических интересов, будет рассматривать и другие предложения о продаже и транспортировке энергоносителей. И эти предложения должны быть максимально приближены к существующим мировым ценам и тарифам. Благо Азербайджану в этих вопросах есть из чего выбирать. Москва и Тегеран уже давно осаждают Баку выгодными предложениями и об оптовой покупке, и о транспортировке азербайджанского газа. Об этом косвенно в своем выступлении напомнил и президент И.Алиев. Такое заявление лидера Азербайджана должно быть своеобразным посланием для других претендентов на азербайджанские энергоносители, которые нуждаются в диверсификации энергомаршрутов больше, чем страны-производители. Но, к сожалению, с их стороны пока что наблюдается больше разговоров и различных препятствий, чем реальных действий.
Неудивительно, что некоторые в этих словах президента усмотрели политическую подоплеку, связанную с активизацией процесса нормализации турецко-армянских отношений, который лоббируется Западом и Россией. Дескать, таким образом Баку решил "наказать" Анкару за сближение с агрессором. Возможно, в таких утверждениях и есть определенная логика, но, конечно, нельзя все сводить лишь к этому.
Во-первых, переговоры с Турцией об условиях покупки и транзита азербайджанского газа ведутся уже два года, то есть начались задолго до активизации процесса армяно-турецкого сближения.
Во-вторых, действительно, как заявил президент Азербайджана, пусть покажут нам такую страну, которая торгует энергоносителями в ущерб своим экономическим интересам из альтруистских и братских чувств.
В-третьих, почему Турция, входящая в G20 и занимающая 15-е место в мире по объему ВВП, должна просить такие серьезные экономические дивиденды у Азербайджана, у которого аналогичный показатель уступает турецкому в 5 раз? Мировая практика показывает, что все должно быть как раз наоборот. Ведь когда, примерно, три года назад Россия за поставляемый в Азербайджан газ попросила цену в 2,5 раза выше, ни о каких экономических преференциях никто даже не заикнулся.
В-четвертых, почему Анкара не потребует таких льгот у России, которая также входит в клуб сильных экономик мира сего и только в этом году сняла запрет на продажу поставляемого в Турцию российского газа в третьи страны, имея в виду, наверное, в первую очередь Армению? Не говоря уже о том, что периодически Москва грозит Анкаре поднять таможенные цены на ввозимые турецкие товары.
В-пятых, некоторые турецкие бизнесмены, а также официальная Анкара в открытии турецко-армянской границы преследуют собственные экономические интересы. По утверждению некоторых экспертов, в том числе и турецких, если сегодня, при закрытых границах, товарооборот между двумя странами составляет примерно $150-200 млн., то после открытия этот показатель может увеличиться вдвое. Обратим внимание на то, что речь идет о товарообороте, а не чистой прибыли, которую Турция собирается получить. Принимая во внимание сказанное, возникает вопрос, а почему Азербайджан должен выбрасывать на ветер сотни миллионов чистой прибыли в год? Эти средства пришлись бы очень кстати для укрепления обороноспособности Азербайджана, роста благосостояния населения, увеличения ассигнований на социальные программы и модернизацию инфраструктуры страны.
Теперь о политической подоплеке вопроса. Пока еще никто в мире не смог доказать, что политика и экономика являются автономными понятиями. Как известно, политики ради политики не бывает. Она, как правило, всегда продиктована экономическими интересами, и политико-экономическая связка объясняется причинно-следственной закономерностью. Да, в большой политике иногда приходится идти на экономические уступки во взаимоотношениях с союзниками ради подкрепления политических позиций. Но когда союзники воспринимают это как должное, приходится менять акценты. Перспектива открытия турецко-армянской границы без существенных положительных изменений в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта является прямой угрозой национальной безопасности Азербайджана, поскольку приведет к укреплению экономического положения агрессора. Поэтому Азербайджан вправе не соглашаться с тем, что Турция финансовые дивиденды, которые сулит сотрудничество в энергетической сфере с Азербайджаном, будет вкладывать в развитие экономики Армении, захватившей 20% азербайджанских территорий.
Надо отметить, что Анкара сама изначально этому вопросу придала политическую окраску. Одно время она старалась привязать вопрос реализации проекта Nabucco к членству Турции в ЕС. А после жесткого отпора от старожилов ЕС стала требовать для себя на льготных условиях 25% газа, который планируется транспортировать по этому газопроводу. Затем начались долгие переговоры между Баку и Анкарой о справедливой цене и транзитных тарифах, которые так ни к чему и не привели. В таком же русле развивался и процесс по подписанию межправительственного соглашения о начале реализации Nabucco, который несколько раз откладывался из-за турецкой стороны, но, в конце концов, такое соглашение все же было подписано во второй половине июля текущего года.
Впрочем, в Баку с пониманием относятся к стремлению Анкары извлечь максимум политической и экономической выгоды из своих транзитных возможностей. Посему нормально и то, что Анкара активизировала свои действия по проекту "Южный поток", который лоббирует Москва, в противовес Nabucco. Рабочий визит премьер-министра Италии С.Берлускони в Россию внес определенную ясность в эту интригу. Во время телемоста С.-Петербург - Анкара, в котором принял участие и С.Берлускони, хотя премьер-министр России В.Путин и сообщил своему турецкому коллеге Р.Т.Эрдогану, что по "Южному потоку" Берлускони ставит перед российскими компаниями очень сложную задачу: "Он говорит, что "Южный поток" должен быть построен быстрее, чем "Северный поток" по дну Балтийского моря", он излучал оптимизм.
По утверждению В.Путина, это действительно можно сделать, потому что у них есть уже опыт строительства "Голубого потока" на территории Турции. И там эти три страны работали сообща. В ответ для согласования конкретных шагов турецкий премьер пообещал прибыть в Москву в ближайшее время. Оптимизм российского премьера можно объяснить некоторыми известными моментами. В первой половине октября между Баку и Москвой было подписано соглашение о продаже азербайджанского газа в Россию. Хотя первичный объем не так уж и велик (всего 500 млн. кубометров в год), стороны не исключают, что при взаимной договоренности он может быть увеличен в разы. Россия очень сильно рассчитывает на это. По маршруту "Южный поток" планируется прокачивать на юг Европы до 63 млрд. кубометров газа в год. Но добыча газа в России падает, а финансовое состояние "Газпрома" не позволяет делать крупные финансовые вложения в разведку и открытие новых месторождений. Поэтому Москва рассчитывает заполнить "Южный поток" в том числе и каспийским газом с месторождения "Шахдениз", которое ЕС также рассматривает в качестве одной из основных ресурсных баз для трубопровода Nabucco. На фоне разногласий по ценовым и тарифным вопросам между Баку и Анкарой шансы Москвы довольно сильно повышаются. Тем более что и Анкара стала тяготеть к проекту "Южный поток". Уже накануне вышеупомянутого телемоста президент Турции А.Гюль в телефонном разговоре с российским коллегой Д.Медведевым озвучил согласие на проведение геологоразведочных работ в экономической зоне своей страны на Черном море для скорейшей реализации "Южного потока". Но такие шаги Анкары, которая рассматривается как союзник Запада, заинтересованного в диверсификации энергомаршрутов в обход России, могут не понять в Европе.
Между тем во время недавнего визита президента Казахстана Н.Назарбаева в Турцию А.Гюль заявил, что его страна очень высоко ценит заинтересованность Казахстана в реализации проекта Nabucco. Получается, что Анкара не прочь поддержать два взаимоисключающих проекта, которые непосредственно конкурируют друг с другом и в экономической, и политической плоскостях?! Думается, что ответы на все вопросы в первую очередь должна дать сама Анкара. Причем в ближайшее время. А Западу, который никак не может найти финансы для старта строительства Nabucco, тоже не мешало бы хорошенько подумать. В противном случае Россия может полностью монополизировать поставки "голубого топлива" в Европу со всего постсоветского пространства. К тому же Москва, в отличие от других, предлагает очень заманчивые цены и транзитные тарифы. А позиции стран - производителей энергоресурсов Каспийского бассейна предельны ясны: "Направление маршрута зависит от цен и расторопности заинтересованных".