DOST OLSAQ DA, CİBLƏRİMİZ AYRIDIR
Xəzəryanı ölkələrin enerjidaşıyıcılarının Avropaya tranzit marşrutlarının diversifikasiyası məsələsi oktyabrın ikinci yarısından başlayaraq, yeni çalar almaqla gündəmin bir saylı məsələsinə çevrilib. Və məlum olub ki, enerji marşrutlarının ehtimal planına müəyyən redaktələrin ediləcəyi istisna edilmir.
Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev də Nazirlər Kabinetinin növbəti iclasında ölkənin bu məsələyə dair mövqeyinə aydınlıq gətirib: "Azərbaycan öz qazını Avropa İttifaqı bazarlarına ixrac etməyə hazırdır. Avropa ölkələri isə öz növbəsində, bizim qazımızı gözləyir. Bizim potensial tərəfdaşlarımız arasında Yunanıstan, Bolqarıstan, İtaliya, Rumıniya, Macarıstan, Avstriya, İsveçrə kimi ölkələr var. Bu ölkələr Azərbaycan qazını dünya qiymətinə almaq istəyirlər. Biz də bunu dünya qiymətlərinə satmaq fikrindəyik. Bu, ikitərəfli mənfəət  gətirən bir layihədir. Ancaq əfsuslar olsun, iki ilə yaxındır ki, biz bu imkanlardan məhrum olmuşuq. Bunun əsas səbəbi isə ondan ibarətdir ki, Azərbaycanla Türkiyə arasında tranzit məsələləri həll olunmayıb. Azərbaycan bütün ölkələrlə - həm dost ölkələrlə, həm tərəfdaş ölkələrlə münasibətləri qarşılıqlı maraqlar üzərində qurur. Necə ki başqa ölkələr öz maraqlarını güdürlər, biz də əlbəttə, ilk növbədə, öz maraqlarımızı güdürük. Amma öz maraqlarımızı güdməklə, bizim təklif etdiyimiz məsələ dünya praktikasına əsaslanır. Azərbaycan uzun illərdir, Türkiyəyə qazı dünya qiymətlərinin üçdəbir hissəsinə, 30 faizinə satır. Bu heç bir məntiqə sığmayan məsələdir. Ötən ilin aprel ayından bu günə qədər çoxsaylı  danışıqlar, əfsuslar olsun, heç bir nəticə verməyib. Biz istəyirik, qazımız dünya qiymətinə satılmasa da, heç olmasa, ona yaxın qiymətə alınsın. Rusiya qazının qiymətinə bərabər olmasa da, ondan bir 8 faiz, 10 faiz aşağı olsun, daha 50 faiz yox".
İ. Əliyev Azərbaycan qazına görə Türkiyənin tələb etdiyi tranzit tarifləri haqda da danışıb. Nə qədər təəccüblü olsa da, Türkiyə bu məsələdə hamını mat qoyub: Ankaranın Azərbaycandan tranzit üçün tələb etdiyi tarif, dünya standartlarından 70%-dən artıqdır. Məhz belə bir şəraitdə Azərbaycan prezidenti bildirib ki, Bakı, ilk növbədə, öz maraqlarından çıxış edərək, enerjidaşıyıcılarının nəqli üçün digər tranzit imkanlarını nəzərdən keçirəcək. O, bu təkliflərin dünyadakı qiymətlərə maksimum yaxın olmasının vacibliyini də vurğulayıb.
Xoşbəxtlikdən, Azərbaycanın bu məsələdə geniş seçim imkanları var. Moskva ilə Tehran çoxdandır ki, Azərbaycan qazının alınması, həmçinin, tranzitinin həyata keçirilməsi üçün Bakını dilə tutur. Bunu öz çıxışında İ.Əliyev də dolayısı ilə xatırladıb.
Prezidentin bu açıqlaması Azərbaycan qazına iddia edən digər ölkələr, enerji marşrutlarının diversifikasiyasında istehsalçı ölkədən daha çox maraqlı olan dövlətlər üçün də özünəməxsus siqnal olmalıdır. Lakin təəssüf, hələ ki onların real əməlinin deyil, söz-söhbət və müxtəlif maneələrinin şahidi oluruq...
Bəzi dairələrin prezidentin bu açıqlamasında siyasi çalarlar görməsi də təəccüblü deyil. Onların fikrincə, sözügedən bəyanatlarda Qərblə Rusiyanın lobbiçiliyi ilə həyata keçirilən Türkiyə-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması ilə əlaqədar siyasi məqamlar var. Guya Bakı, təcavüzkarla yaxınlaşmaya görə Ankaranı məhz bu yolla "cəzalandırmaq" qərarına gəlib.
Belə yanaşmada, bəlkə də, müəyyən məntiq var, amma məsələni birmənalı şəkildə bu cür qiymətləndirmək düzgün olmazdı.
Birincisi, Azərbaycan qazının satışı və tranziti ilə bağlı Türkiyəylə aparılan  danışıqlar artıq iki ildir ki, davam edir. Yəni bu, Türkiyə-Ermənistan yaxınlaşması prosesinin başlamasından xeyli əvvələ gedib çıxır.
İkincisi, həqiqətən də, Azərbaycan prezidentinin dediyi kimi, dünyada enerji resurslarını qardaşlıq hissləri və altruizm əsasında öz maraqlarına zidd satan ölkə tapmaq qeyri-mümkündür.
Üçüncüsü, "G20" nin üzvü olan və ümumi daxili məhsulun həcminə görə dünyada 15-ci yeri tutan Türkiyə, nəyə görə Azərbaycandan bu qədər ciddi iqtisadi dividendlər tələb etməlidir? Axı Azərbaycan qeyd olunan göstəriciyə görə Türkiyəyə 5 dəfə uduzur. Dünya təcrübəsi göstərir ki, əslində, hər şey əksinə olmalıdır. Hər halda, 3 il əvvəl Rusiya Azərbaycana satdığı qaza görə Bakıdan 2,5 dəfə yüksək qiymət tələb edən zaman iqtisadi imtiyazlar heç kimin yadına düşmürdü.
Dördüncüsü, Ankara nəyə görə dünyanın daha bir iqtisadi güc mərkəzi olan Rusiyadan belə güzəşt tələb etmir? Yeri gəlmişkən, Rusiya Türkiyəyə verdiyi qazın üçüncü ölkəyə satılmasına qadağanı yalnız bu il aradan qaldırıb və güman ki, bununla da ilk növbədə, Ermənistanı düşünüb. Bu məqamda Moskva, mütəmadi olaraq, Ankaranı idxal olunan Türkiyə mallarına görə, gömrük qiymətlərinin artırılacağı ilə də hədələyir.
Beşincisi, bəzi türk biznesmenlər, həmçinin, rəsmi Ankara Türkiyə-Ermənistan sərhədlərinin açılmasında öz iqtisadi maraqlarını düşünür. Türkiyəli ekspertlər də daxil olmaqla, bəzilərinin fikrincə, əgər sərhədlərin bağlı olduğu hazırkı şəraitdə iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi, təxminən, 150-200 milyon dollardırsa, sərhədlərin açılmasından sonra bu göstərici ikiqat arta bilər. Qeyd etmək lazımdır ki, burada söhbət Türkiyənin əldə etməyə çalışdığı təmiz gəlirdən yox, ticarət dövriyyəsindən gedir.
Bunları nəzərə alsaq, ortaya belə bir sual çıxır: Azərbaycan hər il yüz milyonlarla təmiz gəlirini nə səbəbdən havaya atmalıdır? Axı bu vəsaiti, ölkənin müdafiə qabiliyyətinin artırılması, əhalinin rifah halının yüksəldilməsi, sosial proqramların maliyyələşdirilməsi və ölkə infrastrukturunun müasirləşdirilməsinə də yönəltmək olardı.
İndi isə məsələnin siyasi tərəfləri haqda. Hələlik dünyada heç kəs siyasətlə iqtisadiyyatın tam ayrı-ayrı anlayışlar olduğunu sübut edə bilməyib.
Məlum olduğu kimi, siyasət xətrinə siyasət olmur. O, bir qayda olaraq, daim iqtisadi maraqlarla bağlıdır və siyasi-iqtisadi əlaqə, müvafiq qanunauyğunluqla izah edilir.
Böyük siyasətdə isə bəzən siyasi mövqelərin möhkəmləndirilməsi xətrinə müttəfiqlərlə qarşılıqlı münasibətlərdə müəyyən iqtisadi güzəştlərə gedilməsi lazım gəlir. Amma müttəfiqlər səni artıq borclu çıxarmağa başlayanda, müəyyən dəyişikliyə getməyə məcbur olursan.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində ciddi nailiyyət olmadan Türkiyə-Ermənistan sərhədlərinin açılması Azərbaycanın milli təhlükəsizliyinə birbaşa təhdid yaradır. Çünki bu, təcavüzkarın iqtisadi vəziyyətini yaxşılaşdıracaq.
Odur ki, rəsmi Bakı, enerji sahəsində əməkdaşlıqda Azərbaycandan maliyyə dividendləri güdən Türkiyənin, onun 20% ərazisini işğal altında saxlayan Ermənistanın iqtisadi inkişafına kömək etməsi ilə razılaşmaya bilər.
Qeyd etmək lazımdır ki, Ankara özü də əvvəllər bu məsələyə siyasi çalar verirdi. Vaxtilə o, "Nabukko" layihəsinin reallaşdırılması məsələsini Ankaranın Avropa İttifaqına üzvlüyü ilə əlaqələndirməyə çalışırdı. Lakin Aİ-nin köhnə sakinləri tərəfindən ciddi etiraz aldıqdan sonra o, bu kəmərlə nəql ediləcək qazın 25%-nin Ankaraya güzəştli qiymətlərlə verilməsi tələbini irəli sürdü.
Daha sonra Bakı ilə Ankara arasında tranzit tariflərinin ədalətli səviyyəyə gətirilməsinə dair uzun-uzadı danışıqlar başladı, amma  nəticə hələ də yoxdur. Bununla, təxminən, eyni vaxtda "Nabukko" layihəsinin reallaşdırılmasını nəzərdə tutan hökumətlərarası sazişin imzalanması prosesinə də başlanıldı ki, o da bir neçə dəfə məhz Türkiyənin addımları üzündən təxirə düşdü.
Bu razılaşma, nəhayət, bu il iyulun ikinci yarısında imzalandı.
Bütün bunlarla yanaşı, Bakı Türkiyənin tranzit imkanlarından maksimum siyasi və iqtisadi dividend əldə etmək cəhdlərinə normal yanaşır. Bu baxımdan, Türkiyənin Moskva tərəfindən lobbiçiliyi həyata keçirilən və "Nabukko"ya alternativ sayılan "Cənub axını" layihəsinin reallaşdırılması istiqamətində fəaliyyətini gücləndirməsi də  normaldır. Qeyd edək ki, İtaliyanın Baş naziri Silvio Berluskoninin bir müddət əvvəl Moskvaya etdiyi səfəri bu məsələyə də bir qədər aydınlıq gətirdi. Berluskoninin iştirakı ilə keçirilən Sankt-Peterburq-Ankara telekörpüsü zamanı Rusiyanın Baş naziri Vladimir Putin türkyəli həmkarı Rəcəb Tayyib Ərdoğana bildirdi ki, Berluskoni "Cənub axını" layihəsinin reallaşdırılmasında Rusiya şirkətləri qarşısında çətin vəzifə qoyur: "O deyir ki, "Cənub axını" "Şimal axını"ndan tez Baltik dənizinin dibi ilə çəkilməlidir".
Bununla yanaşı, Putin məsələ ilə əlaqədar nikbin olduğunu da söyləyib. Putin hesab edir ki, artıq onların Türkiyə ərazisindən "Mavi axın" kəmərini çəkməklə qazandıqları təcrübə, bu işin də reallaşdırılması imkanlarını artırır.
Xatırladaq ki, bu layihədə də üç ölkə birlikdə işləyib.
Putinə cavab olaraq, Ərdoğan konkret addımların razılaşdırılması ilə bağlı deyib ki, o, yaxın zamanlarda Moskvaya səfər etmək niyyətindədir.
Rusiya Baş nazirinin nikbinliyini bir sıra məlum məqamlarla əsaslandırmaq olar. Oktyabrın ilk yarısında Bakı ilə Moskva arasında Azərbaycan qazının Rusiyaya satışını nəzərdə tutan razılaşma imzalandı. İlkin mərhələ üçün satılacaq qazın həcmi o qədər böyük olmasa da (ildə cəmi 500 milyon kubmetr), tərəflər qarşılıqlı razılaşma halında onun bir neçə dəfə artırılacağını istisna etmirlər. Rusiya buna çox  ümid edir. Belə ki, "Cənub axını" borusu ilə Avropanın cənubuna ildə 63 milyard kubmetr qaz nəql edilməsi nəzərdə tutulub. Lakin Rusiyada qaz hasilatı azalır, "Qazprom" şirkətinin maliyyə potensialı isə yeni yataqların kəşfiyyatı və işlənməsinə ciddi vəsait ayırmağa imkan vermir. Odur ki, Moskva "Cənub axını"nı həm də Xəzərin "Şahdəniz" yatağından çıxan qazla doldurmaq istəyir.
Öz növbəsində Avropa İttifaqı bu yatağa "Nabukko"nun əsas resurs bazalarından biri kimi baxır.
Bakı ilə Ankara arasında qazın qiyməti və tranzit tarifləri ilə bağlı fikir ayrılığının fonunda Moskvanın şansları kifayət qədər artır. Üstəlik, Ankara da "Cənub axını" layihəsinə meyil etməyə başlayıb. Elə Türkiyə prezidenti Abdulla Gül də rusiyalı həmkarı Dmitri Medvedevlə telefon danışığı zamanı Qara dənizin Türkiyəyə aid iqtisadi zonasında geoloji kəşfiyyat işlərinin aparılmasına öz razılığını  verib. O, bunu "Cənub axını" layihəsinin reallaşdırılmasını sürətləndirmək məqsədi ilə edib.
Lakin enerji marşrutlarının Rusiyadan yan keçməklə diversifikasiyasında maraqlı olan Qərbin müttəfiqi sayılan Ankaranın bu addımlarını Avropada başa düşməyə də bilərlər.
Bu arada Qazaxıstan prezidenti Nursultan Nazarbayevin Türkiyəyə bir müddət əvvəl etdiyi səfər zamanı A.Gül ölkəsinin Qazaxıstanın "Nabukko" layihəsinə marağını yüksək qiymətləndirdiyini söyləyib. Belə çıxır ki, Ankara iqtisadi və siyasi baxımdan bilavasitə rəqib sayılan iki layihənin heç birini əldən buraxmaq istəmir?!
Bütün bu suallara, ilk növbədə, Ankara cavab verməlidir, özü də mümkün qədər tez bir zamanda.
Digər tərəfdən, "Nabukko" layihəsini reallaşdırmaq üçün heç cür vəsait tapa bilməyən Qərb də yaxşı düşünməlidir. Əks halda, Rusiya Avropaya "mavi yanacaq" nəqlini və bütünlükdə postsovet məkanını tam monopoliyaya götürə bilər. Üstəlik, Moskva digərləri ilə müqayisədə, həm qazın alışı, həm də tranziti üçün kifayət qədər ciddi məbləğlər təklif edir. Xəzər hövzəsindəki enerji resursları istehsalı ilə məşğul olan ölkələrin mövqeyinə gəlincə, bu olduqca aydın və sadə mövqedir: marşrutların istiqaməti qiymətdən və maraqlı tərəflərin çevikliyindən asılıdır.

The destination of Azerbaijani natural gas exports depends on prices and the activity of interested parties
Author: Sahil ISKANDEROV, political analyst Baku
The diversification of transit routes for Caspian energy resources to Europe was the issue dominating agendas in the second half of October and it acquired a new flavour. It is possible that some amendments will be made to current plans to diversify energy routes. Azerbaijan's President Aliyev explained the country's position on this issue at the latest meeting of the cabinet: "Azerbaijan is ready today to export its natural gas to EU markets. Out potential partners are EU countries like Greece, Bulgaria, Italy, Romania, Hungary, Austria, Germany and Switzerland. These countries are ready to import our gas at market prices, which is also what we want. This project is mutually beneficial. But unfortunately, for almost two years we have not had this opportunity. And the main reason for this situation was that terms of transit have not been agreed between Azerbaijan and Turkey. Azerbaijan maintains its relations with friends, partners and other countries based on mutual interest. But, just as all other countries pursue their interests in all kinds of relationships, we too, first and foremost, pursue our own interests. Nonetheless our proposals, both on prices and on transit tariffs, were predicated on international patterns. For several years now Azerbaijan has been selling its gas to Turkey for one third of the international price; this agreement is unique in the world. Despite numerous discussions since April 2008, we have unfortunately failed to reach a reasonable agreement. We want the price of our gas to be at least close to the international price, if not equal to it. If it is not sold at the same price as Russian natural gas, then it should be cheaper by, at most, 8-10%, but not by 50%." The Azerbaijani president also touched on the issue of the transit tariffs for Azerbaijani gas demanded by Turkey. Strange though this might sound, Turkey demands tariffs which are 70% higher than existing international standards. Precisely in view of these realities, the Azerbaijani president said that our country, pursuing its own economic interests first and foremost, will begin to consider other offers to sell and transport energy resources. And these offers must be very close to current international prices and tariffs; especially as Azerbaijan does have choice. Moscow and Tehran have been barraging Baku with lucrative offers to both buy wholesale and to transport Azerbaijani gas. President Aliyev reminded the ministers of this fact in his speech. This statement by the Azerbaijani leader must be a message of sorts for other potential buyers of Azerbaijani energy resources, who need to diversify energy routes more than the producing countries do. But unfortunately, there is more talk and delay on their part than real action.
It is not surprising that some people espied political motives behind the president's words, related to the intensification of the process to normalise Turkish-Armenian relations, which was encouraged by the West and Russia. Baku had decided to "punish" Ankara in this way for its rapprochement with the aggressor country, they claim. Perhaps there is some logic in these statements, but it does not boil down to just this.
First, talks with Turkey on terms for the purchase and transit of Azerbaijani gas have been under way for two years now, in other words, they started long before the intensification of the process of rapprochement between Armenia and Turkey.
Second, indeed, as the Azerbaijani president said, show us a country which sells its energy resources against its best economic interests, out of altruistic or brotherly motives.
Third, why should Turkey, which is part of the G20 and which has the 15th largest GDP in the world, demand significant economic dividends from Azerbaijan, whose GDP is 20% of Turkey's? International practice indicates that precisely the opposite should take place. After all when, three years ago, Russia asked for a price 2.5 times higher than previously charged for gas supplies to Azerbaijan, no one raised the issue of preferential treatment.
Four, why does Ankara not demand such preferential treatment from Russia? Russia is also one of the strong economic powers and it revoked its ban on selling the gas it supplies to Turkey to third countries, probably intending Armenia to be the foremost beneficiary. Not to mention the fact that Moscow periodically threatens to raise customs duties on imported Turkish goods.
Five, some Turkish businessmen and Ankara pursue their own economic interests in opening the Turkish-Armenian border. In the opinions of some experts, including Turkish ones, if today, when the border is closed, trade between the two countries is about US$150-200 million, after the opening of the border it might double. Let us point out that this is the gross volume of trade, not the net profit which Turkey plans to make. Taking this into account, the question arises of why Azerbaijan should lose hundreds of millions in net profits a year? This money would be very useful for strengthening Azerbaijan's defensive capability, increasing the population's prosperity, increasing allocations for social programmes and modernising the country's infrastructure.
Finally, we should not forget the popular Turkic proverb: "Brothers are brothers, but they still have their own pockets."
Now to the political motives behind this issue. No one has managed yet to prove that politics and economy are independent areas. As is known, there is no such thing as politics for politics' sake. Politics always depend on economic interests, and the link between politics and economy is one of cause-and-effect. Yes, in big-time politics you sometimes have to make economic concessions in relations with allies to consolidate political positions. But sometimes the allies take this for granted, so you have to change tone. The prospect of an opening of the Turkish-Armenian border without significant positive changes in the regulation of the Nagorno-Karabakh conflict is a direct threat to Azerbaijan's national security, because it will lead to an improvement in the economic position of the aggressor. This is why Azerbaijan has the right to disagree with Turkey if it uses financial benefits derived from cooperation with Azerbaijan in the energy sector to invest into the economy of Armenia which occupies 20% of Azerbaijani territory.
It has to be noted that Ankara itself added a political hue to this issue from the very outset. For a while it tried to link the implementation of the Nabucco project to Turkey's membership of the EU. But after stiff resistance from the old members of the EU, it demanded 25% of the gas which was to be transported via the gas pipeline for itself on preferential terms. Lengthy talks then ensued between Baku and Ankara on fair prices and transit tariffs; but they proved fruitless. The process of signing the intergovernmental agreement on the launch of the Nabucco project unfolded to roughly the same pattern: It was postponed several times because of the Turkish side, but at long last the agreement was signed in the second half of July.
However, Baku understands Ankara's desire to derive maximum political and economic benefit from its transit potential. This is why it is also normal that Ankara has intensified its efforts in the South Stream project which is promoted by Moscow as a rival to Nabucco. The working visit by Italian Prime Minister Berlusconi to Russia clarified the intrigue to some extent. During a St Petersburg-Ankara televised teleconference, with Berlusconi's participation, Prime Minister Putin told his Turkish opposite number Mr. Erdogan that Berlusconi had set a very difficult task for Russian companies - "he says that South Stream should be built faster than North Stream is built under the Baltic Sea" - Putin was full of optimism.
Putin claimed that this was possible because Russia already had experience of building Blue Stream in Turkey. And the three countries had worked together on that project. In reply, the Turkish prime minister promised to visit Moscow in the near future to coordinate the details. The Russian prime minister's optimism can be accounted for by some aspects which have been made public. In the first half of October, Baku and Moscow signed an agreement on the sale of Azerbaijani natural gas to Russia. Although the initial quantity is not so great (only 500 million cubic metres per year), the sides did not rule out the possibility of greatly increasing the volume by agreement. Russia is very much counting on this. There are plans to pump up to 63 billion cubic metres of gas to southern Europe via South Stream. But gas production in Russia is falling, and Gazprom's financial situation prevents major investment in exploration or the development of new deposits. This is why Moscow plans to fill South Stream, among other sources, with Caspian gas from the Shahdeniz deposit, which the EU also sees as one of the main resource bases for the Nabucco pipeline. Against the backdrop of the differences on pricing and tariff policy between Baku and Ankara, Moscow's chances are improving quite sharply; especially as Ankara has also begun to sway towards the South Stream project. As early as the eve of the abovementioned TV conference, Turkish President Gul told his Russian opposite number President Medvedev, in a phone conversation, that Turkey was ready to conduct geological exploration in his country's zone of the Black Sea shelf to implement the South Stream project as quickly as possible. But such actions by Ankara, which is an ally of the West, are not welcome in Europe, which is interested in a diversifying energy routes and minimizing dependence on Russia,.
In the mean time, during a recent visit by Kazakhstani President Nazarbayev to Turkey, President Gul said that his country values highly Kazakhstan's interest in the implementation of the Nabucco project. It seems, then, that Ankara does not mind supporting two mutually exclusive projects which are direct rivals both economically and politically?! It seems that Ankara needs to supply answers to all these questions. And it should do so very soon. And the West, which has still not found the funds to launch the construction of Nabucco, should also try to act more quickly. Otherwise Russia might totally monopolize natural gas supplies to Europe from the post-Soviet area. In addition, Moscow, in contrast to others, proposes very attractive prices and transit tariffs. The positions of the energy producing countries of the Caspian basin are also very clear: "The routes depend on prices and the activity of interested parties."