Danimarkada keçirilən Dünya Çempionatı güləşçilərimizin ildən-ilə irəli getdiklərini sübut etdi
Azərbaycan güləşçilərinin Danimarkada keçirilən Dünya Çempionatındakı parlaq çıxışı ilin ən əlamətdar idman hadisələrindən biri oldu. Komanda tarixində ilk dəfə  3-ü "qızıl" olmaqla 10 medal əldə etdi. Bu nailiyyət, həqiqətən də, nadir uğurdur. Çünki indiyədək Olimpiya növlü idmanların heç birində komandamız mundialda birdən-birə 3 qızıl medal qazanmamışdı.
Yenilməz Fərid
Dünya birinciliyində "klassik" Fərid Mənsurovun (66 kq) uğurunu xüsusi qeyd etmək yerinə düşər. O, təəccübləndirməkdə davam edir. Xatırladaq ki, 2007-ci ildə Fərid uzun-uzadı zədələrdən sonra böyük idmana zəfərlə dönərək, Bakıda keçirilən dünya birinciliyində özünü yüksək səviyyədə göstərə bilmişdi. Bunun ardından Pekin Olimpiadasında uğursuzluq, daha sonra isə növbəti zədə və sonda yenə də idmana böyük qələbə!
Danimarkada Mənsurovun qarşısında heç kəs tab gətirə bilmədi. Bu yarışda Fərid rəqiblərinə bir daha göstərdi ki, onu hesabdan silmək tezdir və hələ ki güləşdə son sözünü deməyib. Mənsurov Azərbaycanda qazandığı titulu  iki il qorumağı bacarmış azsaylı idmançılardan biridir. Axı ötən il Dünya Çempionatı Olimpiada üzündən yalnız qadınların çıxışları ilə yadda qalıb və bu səbəbdən atletin indiki uğuru ikiqat qiymətlidir.
Bundan başqa, bizim dünya çempionatlarında iki dəfə zəfərə imza atmış idmançılarımızı barmaqla saymaq olar. Buraya yalnız stend atıcısı Zemfira Meftahətdinova və ağır atlet Nizami Paşayev daxildirlər. Odur ki Olimpiya çempionumuz adını seçilmişlərin sırasına yazdırdı. İndi Fəridin səviyyəsini qoruması və eyni zamanda, Londonda keçiriləcək Olimpiadaya hazırlaşması üçün idman formasını daha da yaxşılaşdırması zəruridir. Çünki 2012-ci il Olimpiadasının həm Mənsurov, həm də karyerasında ilk dəfə dünya birincisi adını qazanmış Mariya Stadnik (48 kq) üçün çətin keçəcəyinə şübhə yoxdur.
Yeri gəlmişkən, Stadnik bu titula qədər kifayət qədər uzun yol qət etməli olub - Avropa çempionluğu, gənclər arasında dünya birincisi və Olimpiada üçüncülüyü. Danimarkadakı zəfər isə onun karyerasında yeni səhifə açıb. Axı 2008-ci il Olimpiadası artıq tarixin bir hissəsinə çevrilib və indi hər şeyə yenidən başlamaq lazımdır.
Hər halda, Mariya qısa zaman ərzində əsas güləşçilərdən birinə çevrilib və o, bu statusunu qoruyub-saxlaya bilir. Şübhəsiz,  rəqabət güclüdür. Lakin Stadnik yerində saymır. Əgər belə olsaydı, sadalanan nəticələrin əldə edilməsi mümkünsüz olardı.
Ümumiyyətlə, güləş üzrə Azərbaycanın qadınlardan ibarət yığmasının mundialda qazandıqları mükafatları nəzərə alaraq - iki "qızıl" və "gümüş" - onların haqqında xüsusi danışmaq lazımdır. Çempionatda ən yüksək ali kürsüyə analıq məzuniyyətindən dönərək, millinin bir nömrəsi olduğunu yenidən sübut edən Yuliya Radkeviç (59 kq) də yüksəldi. Onun uğuru haqda, hətta Rusiya Güləş Federasiyasının prezidenti Mixail Mamiaşvili də danışıb: "Radkeviç ötən il ana olub və indinin özündə böyrək problemlərindən əziyyət çəkir. Onun ən texnikalı güləşçi olduğunu və ya yarışa digərlərindən daha hazır çıxdığını söyləyə bilmərəm. Yuliya rəqiblərini qələbəyə olan böyük həvəsi və iradəsi hesabına üstələdi. Finalda Radkeviç Polşadan olan rəqibini sındırmaq üçün bütün gücünü ortaya qoydu və qarşılaşmanın son saniyələrində istəyinə nail oldu. Lakin Radkeviç uduzsaydı belə, onun utanacaq heç nəyi  yox idi. Axı Yuliya döşək üzərində var gücünü ortaya qoymuşdu".
Lakin indi Yuliyanın üzərində daha ciddi məsuliyyət olacaq: axı titulu qazanmaqdan başqa, onu qorumağı da bacarmaq lazımdır. Üstəlik, güləşçimizin rəqiblərinin ona qarşı hazırlığı da fərqli olacaq və bu üzdən Yuliya üçün qarşılaşmalar asan keçməyəcək.
Amma kim deyir ki, Dünya Çempionatında "qızıl" qazanmaq asandır?
Diqqətçəkən məqamlardan daha biri ondan ibarətdir ki, qadınlardan ibarət yığmada medalları yalnız legionerlər yox, yerli idmançılar da qazanır. Məsələn, güləşə cüdodan gəlmiş Sona Əhmədli (55 kq) mundialda finaladək yüksələrək, yalnız həlledici döyüşdə yaponiyalı Yoşideyə məğlub olub. Lakin bu, qələbəyə bərabər məğlubiyyətlərdəndir. Yığmamızın komanda hesabında birinci olması da təsadüfi deyil və bu çox qiymətlidir.
"Sərbəstçilər" sürət yığır
Ali mükafatlar əldə edə bilməyən yeganə komanda sərbəst güləşçilərimizdən ibarət yığmadır ki, burada da özünəməxsus xüsusiyyətlər var. Mundialda birdən-birə üç güləşçimiz - Zəlimxan Hüseynov (60 kq), Çamsulvara Çamsulvarayev (74 kq) və Xetaq Qazyumov (96 kq) finala yüksəlsələr də, həlledici döyüşlərdə rəqiblərini üstələyə bilmədilər. Lakin bu nəticələr də yüksək qiymətləndirilməlidir və üstəlik, güləşçilərimizin artıq gələn il yüksək titul uğrunda mübarizə aparmaları və onu əldə etmələri üçün bütün imkanları var. Bu mövsümün onlar üçün həqiqətən uğurlu keçdiyini söyləmək olar - Dünya Kubokundakı komanda qələbəsini Avropada "qızıllar", indisə mundialda qazanılmış "gümüş"lər əvəzləyib. Bu yerdə özünü yaxşı tərəfdən göstərə bilmiş perspektivli debütant Şərif Şərifovun (84 kq) əldə etdiyi "bürünc"ü də qeyd etmək lazımdır.
Danimarkaya səfər komandanın yeni məşqçisi Saypulla Absaidov üçün də ilk sınaq oldu və o, bu yarışı öz aktivinə yaza bilər.
Bununla yanaşı, "klassiklər" Rövşən Bayramov (55 kq) və Vitali Rəhimovun (60 kq) qazandıqları "bürünc"lər də qeyd olunmalıdır. Xüsusilə, sonuncu üçün bu, "dünya" karyerasında ilk mükafatdır. Onunla müqayisədə Rövşən yarışda daha təcrübəli təsir bağışlayırdı. Xatırladaq ki, o artıq bir dəfə mundialın finalında yarışaraq, ikinci yerə sahib çıxmışdı. Bu dəfə isə Rövşən finaladək irəliləyə bilmədi.
Qeyd edək ki, artıq Beynəlxalq Güləş Federasiyası (FILA) və Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin (BOK) rəhbərləri Rafael Martinetti ilə Cak Roqqe artıq Londonda keçiriləcək 2012-ci il Olimpiadasında qadın güləşi üzrə mükafat komplekstlərinin sayının 4-dən 7-yə qaldırılması haqda ilkin razılıq əldə ediblər. Lakin bu zaman yunan-Roma və sərbəst güləşdə komplekstlərin sayının azaldılmaması çox vacibdir. Hazırda FILA Olimpiadada 18 mükafat komplekstinə malikdir: yunan-Roma və sərbəst güləş üzrə hərəyə 7, qadın güləşi üzrə 4. Lakin Olimpiada proqramına yalnız 2004-cü ildə salınmış qadın güləşinin inkişaf tempi BOK-u o qədər məmnun edib ki, Cak Roqqe Rafael Martinettinin onun Olimpiadadakı təmsilçiliyinin artırılmasına dair diskussiyaya başlamaq təklifini qəbul edib.
FILA tərəfindən BOK-a verilən təklifdə nəzərdə tutulur ki, qadın güləşi üçün mükafatlar kompleksinin artırılması hər üç növdə idmançıların sayının artırılmaması şərti ilə həyata keçirilsin. Qeyd edək ki, hazırda onların sayı 352 nəfərdir. Bununla yanaşı, hər çəki dərəcəsində sayın azaldılması nəzərdə tutulur. Belə təklif var ki, yunan-Roma və sərbəst güləşdə kişilər arasında 7 çəki dərəcəsində 126 idmançı (hər kateqoriyada 18 nəfər), qadınlar arasında isə 7 çəki dərəcəsində 76 (hər kateqoriyada 12 güləşçi) iştirak etsin.  Olimpiya oyunlarını təşkil edən ölkəyə minimal kvota - 6 idmançı ilə çıxış etmək imkanı veriləcək. Daha 10 iştirakçını isə BOK, beynəlxalq federasiyalar və Olimpiadanın Təşkilat Komitəsinin nümayəndələrindən ibarət ənənəvi üçtərəfli komissiya müəyyənləşdirəcək.
Dünya Çempionatına qayıdaraq qeyd edək ki, bu yarış Azərbaycanın qızıl medallar uğrunda yarışda Rusiyanın əsas rəqibi olduğunu sübut etdi. Hər halda, dünyada güləşçilərimizin mövqeyi ildən-ilə güclənir və Danimarkada qazanılmış 3 qızıl medal bunun bariz göstəricisidir. Axı Olimpiya mərhələsi yeni başlayıb, Olimpiadanın bitməsindən cəmi 1 il keçib, lakin artıq qüvvələr nisbəti nəzərəçarpacaq dərəcədə dəyişib. Və indi pəhləvanlarımızın öz bacarığını təsdiqləmələri üçün turnirdən-turnirə irəli getmələri lazımdır.
Əlbəttə ki, bu, böyük psixoloji məsuliyyətdir, lakin idmançılarımızın əksəriyyəti artıq qalib psixologiyasını mənimsəyib və bu, gələcəkdə onlara kömək edəcək. Azərbaycan güləşçilərinin keçirdikləri fantastik mövsümü də nəzərə alsaq, bunun üçün bütün imkanlar var.

The World Championship in Denmark proves our wrestlers get stronger every year
Brilliant performances by Azerbaijani wrestlers at the world championship in Denmark made it one of the most important sports events of the year. For the first time in its history, the team won 10 medals. Besides this, three athletes won gold medals. It is a truly unique achievement because, previously, we could not boast of winning the three most valuable World Cup medals at one time in any Olympic sport.
Unbending Farid
We would like to highlight the success of the "classic" Farid Mansurov (66 kg), who continually brings us pleasant surprises. In 2007 he returned in triumph to the sport after a whole string of injuries, with an outstanding display at the world championship in Baku. After that, there was failure at the Olympics in Beijing, further injury and a no less brilliant return to the mat. In Denmark, Farid was simply unstoppable, once again proving to sceptics that it is too early to write him off and he has not yet had his final say in wrestling. Mansurov is one of the few Azerbaijani sportsmen to succeed in defending the title he first won two years ago. After all, because of the Olympics, the World Cup was conducted last season exclusively among women, so the success of our athletes is doubly valuable.
Moreover, you can count with your fingers our athletes who have triumphed twice in a World Cup competition. Only the master of trap and skeet shooting Zemfira Meftahetdinova and weightlifter Nizami Pasayev spring to mind, so our Olympic champion has finally and irrevocably entered the ranks of the select. Farid now has to build up his form to maintain the standard and, at the same time, prepare himself mentally for the Olympics in London. It will be difficult to imagine the Games 2012 without Mansurov, or Maria Stadnik (48 kg), who became world champion for the first time in her career.
This sportswoman has taken quite some time to get this gold medal, winning at the European Championships, the World Youth Championship, and a bronze at the Olympics. But her victory in Denmark opened a new chapter in her career, because the Games 2008 are already part of history and now everything has to start anew. Maria developed into one of the top wrestlers within a short period of time and she has managed to retain that status. Certainly, competition is great, but Stadnik does not stand still, otherwise all her recent successes would have been impossible.
Our women's team in general deserves a special mention, taking into account the quality of their medals - two "golds" and one "silver". Yuliya Radkevich (59 kg) has also reached the summit. She returned from maternity leave and triumphantly confirmed her status as number one in the national team. Her success was noted even by the president of the Russian Wrestling Federation, Mikhail Mamiashvili: "Last year Radkevich became a mother and suffers from problems with her kidneys. I cannot say that she was the best from the technical point of view or had prepared better than others. Yuliya surpassed all her rivals by the power of her spirit and her will to win. In the final, Radkevich gave her all to break the resistance of an opponent from Poland. And she achieved success in the dying seconds of the bout. But even if Radkevich had lost, she would have had nothing to be ashamed of, because she gave everything on the mat."
But now Yuliya will carry far greater responsibility: it is one thing to win a title, but another to defend it. Moreover, her opponents will pay special attention to Yuliya from now on, so she will have quite a difficult time. But who said that it is easy to win "gold" at a World Cup? It is encouraging that the medals in women's wrestling are won not only by naturalised athletes, but also by home-grown ones. Thus, Sona Ahmadli (55 kg), who came from judo, made it to the finals at the World Cup, losing to the titled Japanese athlete Yoshida. In any case, this defeat is something of a victory. It is no accident that in the team event, our women took first place, which is highly significant.
"Freestylers" take off
The only team failing to get among the top medals was our national freestyle wrestling team, but there is a difference here. Three of our wrestlers - Zalimxan Huseynov (60 kg), Chamsulvara Chamsulvarayev (74 kg) and Khetag Gazyumov (96 kg) - fought in the finals, but failed to win. But even this result is very valuable and the wrestlers have all the facilities to get stronger and challenge for the top medals next year. Especially as this season has been truly successful for them - their victory in the team World Cup was followed by gold medals in Europe, and now they have "silver" from the World Championship. It is also worth mentioning the bronze of the promising newcomer Sarif Sarifov (84 kg). The trip to Denmark was a baptism of fire for the new team coach, Saypulla Absaidov, who may rightly put this contest down to his account.
At the same time, we should note the bronze medals of the "classics" Rovsan Bayramov (55 kg) and Vitaliy Rahimov (60 kg). For the latter the award was the first "global" one in his career. Compared with him, Rovsan is more experienced and had fought once in a World Cup final, taking second place. This time, he did not reach the final, but his "bronze" illustrates Bayramov's stability, and he may well develop on his success: especially as neither Rovsan nor Vitaliy have yet reached the main Olympic peak - "gold".
Meanwhile, the presidents of the International Wrestling Federation (FILA) and the International Olympic Committee (IOC), Raphael Martinetti and Jacques Rogge, reached a provisional agreement to increase the number of Olympic medals for women's wrestling at the 2012 Games in London from four to seven and, very importantly, without reducing the number of medals for Greco-Roman and freestyle wrestling. FILA currently has 18 sets of medals at the Olympics: seven for Greco-Roman and freestyle wrestling and four for women's wrestling. But the pace of development in women's wrestling, which only appeared in the programme in 2004, has so impressed the IOC that Jacques Rogge accepted Raphael Martinetti's proposal to discuss an increase in its representation at the Olympics.
FILA proposed to the IOC an increase in Olympic medals for women's wrestling, but without an increase in the total number of athletes in all three types of wrestling at the Games, which would remain at 352. The number of participants in each of the current Olympic weight divisions will be reduced. It is expected that 126 athletes (18 in each category) will participate in the seven weight divisions in Greco-Roman wrestling and 76 (twelve in each category) in the seven weight divisions for women. Another six athletes will be the guaranteed minimum quota for the country hosting the Games. Ten Olympians will be named by the traditional tripartite commission comprising representatives of the IOC, the international federation and the Organizing Committee of the Olympic Games.
Returning to the World Cup, we should note that it confirmed Azerbaijan as the main rival to Russia in the fight for gold medals. In any case, year by year the standings of our wrestlers on the world stage are getting stronger and the three gold medals from Denmark are eloquent proof. The Olympic cycle has just begun and only one year has passed since the last games, but the alignment of forces has already changed markedly. And now our wrestlers need to get stronger from tournament to tournament to confirm their title as the strongest. Of course, this is a big psychological responsibility, but the majority of our athletes have already acquired a winning psychology, which will help them in the future. All the conditions are there, taking into account this fantastic season for Azerbaijani wrestlers. We want to believe that this is only the beginning.