DOLLARA QARŞI GİZLİ DANIŞIQLAR
Bütün dünyada tanınan Britaniya qəzeti "The Independent"də çap edilmiş məqalə bir neçə gün ərzində dünyanın valyuta bazarlarını silkələdi və dolların imicini yetərincə aşağı saldı. Qəzet isə Honkonqun bank dairələrindən olan, adını açıqlamadığı mənbələrə istinadən bildirmişdi ki, Rusiya, Yaponiya, Fransa və Fars körfəzinin bəzi ölkələri neft hesablaşmalarında dollardan imtina etmək istəyirlər. Dollar əvəzinə onlar ien, yuan, avro, qızıl və bölgədəki İqtisadi Əməkdaşlıq Şurasına daxil olan ölkələrin yeni valyutasından ibarət səbətdən istifadə etməyi planlaşdırırlar. Bu şuraya BƏƏ, Səudiyyə Ərəbistanı, Küveyt və Qətər daxildir. Bundan başqa, belə sxemə Hindistan və Braziliyanın da marağı olduğu qeyd edilir. Qəzetin məlumatına görə, bu cür perspektivlər Rusiya, Yaponiya, Çin və Braziliya mərkəzi bank başçılarının və maliyyə nazirlərinin gizli görüşlərində müzakirə edilib. Ehtimal olunur ki, bu, 2018-ci ildə reallığa çevriləcək və dünya maliyyə sistemini tamamilə dəyişəcək. Ekspertlər düşünür ki, bu cür planların hətta ideya, fikir kimi ortaya atılmasının özü belə Amerika valyutasına böyük zərbədir. Əksər ölkələrdə, o cümlədən, Azərbaycanda da bu cür planların reallığına şübhə ilə yanaşanlar var.
Olub, olmayıb?
Beləliklə, əgər "The Indepen-dent"ə inansaq, görəsən, neft hasil edən dövlətləri dollar niyə qane etməyib? Ondan başlayaq ki, enerjidaşıyıcılar alverində ABŞ dollarının əvəz edilməsi barədə söhbətlər çoxdan gedir. Özü də bu ideya ərəb ölkələri tərəfindən dəfələrlə irəli sürülüb. İran da artıq bir neçə ildir, öz neftini başqa valyuta ilə, yəni əsasən avro ilə satır. Amma faktik olaraq İran neftinin qiyməti dollarla müəyyən edilir. Britaniya qəzetinin fikrincə, indiki danışıqların məğzində siyasidən çox böyük iqtisadi səbəblər var. Məsələnin neft ticarətində  dollardan imtina edilməsi kimi qoyulması dünya böhranının gedişində Amerika iqtisadiyyatının zəifləməsi ilə bağlıdır. Bu zaman qəzet Çinin Yaxın Şərqdəki keçmiş xüsusi nümayəndəsi San Biqanın sözlərini misal gətirir. O bildirib ki, bu cür yanaşmada "ikitərəfli qalmaqal və münaqişələr qaçılmazdır" və qeyd edib ki, "Biz bölgədə sayıqlığımızı azaltmamalıyıq". "Bu planlar bütün dünya maliyyə sisteminin görkəmini dəyişəcək", - deyə qəzet çinli bankirin sözlərini dərc edir. Ehtimal olunur ki, yeni sistemə keçid doqquz il çəkəcək və 2018-ci ildə başa çatacaq. Qəzetin müsahibləri hesab edirlər ki, bu cür danışıqların reallığına sübut kimi bazarda qızılın qiymətinin kəskin bahalaşmasını göstərmək olar.
Ekspertlərin fikrincə, "Indepen-dent"dəki məqalə dolların məzənnəsinə təsir göstərib. "Bloomberg"in yazdığına görə, Amerika valyutası 16 Asiya birjasının 15-də qiymətdən düşüb. "Bazarlara təsir göstərən bu cür mənfi xəbərlər göstərir ki, mərkəzi bankların dollardan uzaqlaşaraq valyutalarını diversifikasiya etmək niyyəti yalnız Asiya ilə kifayətlənmir", - deyə "Westpac"ın analitiki Conatan Kevenaq "Reuters"ə bildirib. "Bu cür məlumatların peyda olmasının özü dolların ayağının altını qazmaqdır"", - deyə  "SJS Markets"in Honkonq filialının baş investisiya mütəxəssisi Dariuş Kovalçik "Bloomberg"ə bildirib.
Qeyd edək ki, məqalənin dərc olunmasından, demək olar ki, dərhal sonra gizli danışıqlarda guya iştirak etməsi barədə məlumat verilən ölkələrin rəsmi təmsilçiləri, bu məlumatı təkzib etdilər. Fransanın iqtisadiyyat naziri bunu "əsassız spekulyasiya" kimi qiymətləndirdi, Rusiyanın maliyyə nazirinin müavini Dmitri Pankin jurnalistləri əmin etdi ki, RF Maliyyə Nazirliyinin xətti ilə heç bir danışıqlar aparılmayıb. Yaponiyanın maliyyə naziri mətbuat konfransında bildirdi ki, bu cür danışıqlar barədə onun "heç bir məlumatı" yoxdur. Səudiyyə Ərəbistanının və Küveytin rəsmi təmsilçiləri  də təxminən oxşar sözlərlə kifayətləndilər.
Amma ekspertlər bu fikirlərlə heç də tam razı deyillər və inanırlar ki,  istənilən halda danışıqlar baş tutub. Ancaq bir sıra analitiklər "gizli əlbirlik" planının olmasına şübhə ilə yanaşırlar. "Düşün-mürəm ki, bu danışıqlar əsasında biz hansısa ciddi qərarlarla rastlaşacağıq. Hətta indi dollar zəifləsə də, xammalın qiyməti hələ ki aşağıdır. Faktik olaraq dollar zəifləyir, xammalların qiyməti isə artmağa meyillidir", - deyə Avstraliyanın "Commonwealth Bank of Australia" bankının xammal məhsulları və əmtəə üzrə analitiki Devid Mur bildirir.
Azərbaycan ənənələrə sadiqdir
Qeyd edək ki, Azərbaycanın adı "gizli əlbir" ölkələr sırasında çəkilməsə də, neft çıxaran bir ölkə kimi bu məsələnin ona dəxli var. Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) icraçı-direktoru Şahmar Mövsümov  jurnalistlərə bildirib ki, respublika neftin satışında ABŞ dollarının başqa valyutalar səbətinə dəyişdirilməsi barədə danışıqlarda iştirak etmir və onu başqa neftçıxaran ölkələr kimi eyni valyutaya satır. "Hazırda Azərbaycan nefti ABŞ dollarına satır və mən inanmıram ki, yaxın zamanlarda hansısa bir dəyişiklik baş verəcək", - deyə  Ş.Mövsü-mov bildirir.
Bununla yanaşı, bir sıra yerli ekspertlərin fikrincə, bəzi ölkələr neftin pulunu ödəyərkən, hətta dollardan imtina etsələr də, bunun Azərbaycana dəxli olmayacaq. 2009-cu ilin birinci yarısında ölkə öz neftini 35 ölkəyə satıb. İxracın 1/3-i ABŞ-ın payına düşür, 40%  Avropaya, 5%  isə Latın Amerikasına ixrac edilib, qalan hissə Cənub-Şərqi Asiyaya - Çinə, Hindistana, Cənubi Koreyaya gedib. Başqa sözlə, Azərbaycanın neft ixracı diversifikasiya edilib. Yalnız keçən il Azərbaycan toplam məbləği  $5,5 mlrd olan neft və neft məhsulları ixrac edib və ölkəmiz neftin pulunu dollarla almaqdan imtina etməyəcək.
İqtisadçı-ekspert İnqilab Əhmədov isə öz növbəsində bildirib ki, "Azərbaycan dünya neft bazarında yeni ölkədir. Ümumi neft səbətində bizim ölkənin payı yüksək deyil. Və Azərbaycan öz ənənələrindən imtina etməyəcək".
Ekspert xatırladıb ki, dollardan imtina cəhdləri bir neçə dəfə olub və onların hamısı siyasi xarakter daşıyıb. "Problem ondadır ki, son bir neçə ildə neftin qiyməti həddindən tez-tez dəyişir. İstehsalçılar, alıcılar bu dəyişkən qiymətlər üzündən öz işləri üzrə dolğun plan tuta bilmirlər və bundan əziyyət çəkirlər. Ekspertlər hesab edirlər ki, neftin qiymətinin dəyişməsi çox vaxt dolların məzənnəsinin başqa valyutalara nisbətən dəyişməsindən birbaşa asılıdır və bu da ABŞ-ın siyasətidir. Ancaq bundan başqa ölkələr zərər çəkirlər və buna görə də neftin qiymətini sabit görmək istəyirlər. Amma proqnozlar göstərir ki, ABŞ-ın iradəsi olmadan neftin qiymətində dollardan imtina etmək qeyri-mümkündür", - deyə  İ.Əhmədov bildirir.
ABŞ borclu qalmayacaq
Gerçəkdən ABŞ dünya neftinin 40%-ə qədərini istehlak edir və istədiyi zaman müəyyən müddətə neft almaqdan imtina etməklə dünya neft qiymətlərinə təsir göstərə bilər. ABŞ-ın öz ehtiyatları və dəstəkləmə texnologiyaları var ki, bunlar da bir neçə ay neft almadan keçinməyə imkan verir. Belə olan halda neftin qiyməti, şəksiz ki, düşəcək və bu da neft alqı-satqısında dollardan imtina etməyi qərara alan ölkələrə mənfi təsir göstərəcək.
Həmçinin analitiklər hesab edirlər ki, danışıqlarda Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ, Küveyt və Qətarın mövqeyi də  "zəif halqa" ola bilərdi. Birincisi, onların vahid valyutası hələ yaradılmayıb və bu barədə danışıqlar çoxdan gedir. Onun adı da artıq düşünülüb - "Fars körfəzinin dinarı" olacaq, ancaq buna baxmayraq, o hələ də illüziya olaraq qalır. Yəqin ki, ehtimal edilən valyuta ittifaqının iştirakçıları öz üzərlərinə əlavə öhdəliklər, məsələn, büdcə kəsirinin azaldılması, yol verilən dövlət borcu və inflyasiya hədləri və s. barədə öhdəliklər götürmürlər. Bəlkə də bu, mövcud siyasi fikir ayrılıqları ilə bağlıdır.
Həm də başqa tərəfdən, ABŞ dolların həddindən möhkəmlənməsində maraqlı deyil. Milli valyutanın dünyanın başqa pul vahidlərinə nisbətən zəifləməsi Amerika istehsalçılarının məhsullarının rəqabət qabiliyyətini artırır. Bu, təbii ki, başqa ölkələrin xoşuna gələ bilməz, Avropa Birliyi ölkələrinin rəhbərləri dəfələrlə bildiriblər ki, dolları daha güclü görmək istəyirlər. Şəksiz, bu da Birləşmiş Ştatların oyunu ola bilər, yəni Avropanı və başqa ölkələri dolları möhkəm görmək istəyinə məcbur edir.
Bununla yanaşı, Rusiya Ali İqtisadiyyat Məktəbinin elmi rəhbəri Yevgeni Yasin hesab edir ki, danışıqlar haqqında məlumat diqqəti çəkir. "Bunu gözləmək olardı. Çünki dolların zəifləməsi ona gətirib ki, dollar saxlayanlar öz ehtiyatlarını diversifikasiya etməyə can atırlar", - deyə Rusiyanın keçmiş iqtisadiyyat naziri vurğulayıb. Yasin də bu fikirdədir ki, dolların başqa ödəniş vasitəsilə əvəzlənməsi həddindən çətin məsələdir. Ancaq onun fikrincə, Amerika valyutasının zəifləməsi dünyanın bir çox ölkələrində, o cümlədən, Çində böyük həyəcan doğurur. "Çin uzun müddət öz mallarının əvəzinə dollar götürürdü, indi narahat olmağa başlayıb, çünki dolların qiymətdən düşməsi yığılmış valyuta rezervlərinin qiymətdən düşməsinə səbəb olur", - deyə iqtisadçı fikrini izah edib.
Bildirmək gərəkdir ki, "dollara qarşı gizli sövdələşmə" haqqında xəbərlər dünya iqtisadiyyatını, deməli, hər şeydən öncə ABŞ iqtisadiyyatını ikinci böhran dalğasının gözləməsi barədə edilən çoxsaylı proqnozların fonunda yayılıb. Bu barədə İstanbulda keçirilən beynəlxalq konfransda BVF və Dünya Bankının başçıları Dominik Stross-Kan və Robert Zellik, Amerika iqtisadçısı Nuriel Rubini və Nobel mükafatı laureatı Cozef Stiqlis bildiriblər. Onların nəticələri üst-üstə düşür: ortamüddətli perspektivdə dünya iqtisadiyyatını yaxşı vaxtlar gözləmir. Amma çətin ki, kimsə bu böhranın ilk zərbəsinin onsuz da böhranın birinci fazasında ciddi zədə almış dolları yenidən tutacağına şübhə etmir.

CONSPIRACY AGAINST THE DOLLAR
A short article in the highly respected British publication The Independent rattled the world currency markets in the space of a few days, substantially lowering the image of the dollar. The newspaper simply quoted unnamed sources in banking circles in Hong Kong as saying that Russia, Japan, France and the Gulf states intend to abandon the dollar as payment for oil. Instead of the dollar, they want to use a currency basket consisting of the yen, yuan, euro, gold and the new currency of member countries of the Council of Economic Cooperation in the region. This organization includes the UAE, Saudi Arabia, Kuwait and Qatar. India and Brazil have also shown interest in such a scheme. According to the newspaper, these plans were discussed at secret meetings of the heads of central banks and the finance ministers of Russia, Japan, China and Brazil. It is assumed that they will be put into effect in 2018 and change completely the global financial system. Experts believe that the mere appearance of such ideas deals a blow to the US currency, although many, including in Azerbaijan, doubt that such plans are realistic.
Did it or did it not?
If we believe The Independent, what are the oil-producing states driving at and why are they unhappy with the dollar? To begin with, talk of replacing the dollar in the buying and selling of energy has been around for some long time, and the idea has repeatedly been put forward by Arabic countries, while Iran began to export oil for other currencies several years ago, mostly euros, although the actual price of Iranian oil is still set in dollars. According to the British newspaper, the motivation behind the current negotiations is more economic than political: the question of abandoning the dollar when trading in oil is linked to the weakening of the US economy during the global crisis. The newspaper quotes China's former Special Envoy to the Middle East, Sun Bigan, who said that in this approach "bilateral quarrels and conflicts are inevitable". He noted that "we should not lower our vigilance in the region". "These plans will change the face of the world financial system," the newspaper quotes the Chinese banker as saying. It is assumed that transition to the new system will take nine years and will be completed in 2018. The reality of such negotiations may be indicated by a sharp rise in gold prices, sources believe.
The article in The Independent affected the value of the dollar, according to experts. Bloomberg says that the US currency lost value on 15 out of 16 Asian stock exchanges. "This is bad news for the dollar, and it moves the market and shows that central banks, not only in Asia, want to diversify currencies and move away from the dollar," Reuters quotes Westpac analyst Jonathan Cavanagh as saying. "The very appearance of such information undermines the dollar," Dariusz Kowalczyk, the chief investment specialist of the Hong Kong branch of SJS Markets, told Bloomberg.
It should be noted that almost immediately after the publication of the article, some officials of countries allegedly involved in the secret negotiations made statements refuting this information. The French Ministry of Finance described it as "baseless speculation", while Russia's Deputy Finance Minister Dmitriy Pankin assured reporters that the Russian Ministry of Finance had not been engaged in such talks. The Japanese finance minister said at a press conference that he "knows nothing" about the talks. Saudi and Kuwaiti officials made similar statements.
However, experts are not so categorical in their judgments and tend to believe that the negotiations did take place. But some analysts doubt that the "conspirators" plans will materialize. "I don't think we'll see any decisive action resulting from these negotiations. Even though the dollar is weak, the cost of raw materials is still undervalued," thinks David Moore, a commodity analyst of the Commonwealth Bank of Australia. "In fact, when the dollar weakens, commodity prices tend to rise."
Azerbaijan faithful to tradition
It must be said that although Azerbaijan is not among the "conspirators", as an oil-producing state it is entitled to its own position on this matter. The executive director of the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAR), Sahmar Movsumov, told journalists that the republic is not involved in negotiations to replace the US dollar with a currency basket for sales of oil and it sells in the same currency as other oil-producing countries. "At present, Azerbaijan sells oil for US dollars, and I do not believe that there will be change any time soon," said Movsumov.
Meanwhile, according to local experts, even if some countries abandon the dollar as payment for oil, this will not affect Azerbaijan. In the first half of 2009 the country exported its oil to 35 countries. And only one third of its oil was exported to the US, while 40 per cent was exported to Europe, 5 per cent to Latin America and the rest to South-East Asia, China, India and South Korea. In other words, exports of Azerbaijani oil are diversified. Last year alone, Azerbaijan exported oil and non-oil products worth 5.5 billion dollars, and it will not abandon the dollar as payment for oil.
The economist Inqilab Ahmadov noted that "Azerbaijan is a new country on the world oil market. Our oil makes up a very small part of the overall basket. And Azerbaijan will not abandon the tradition."
He said that there have been several attempts to give up the dollar and all of them were political in nature. "The problem is that, in the last few years, oil prices have been too unstable. Because of the volatility of prices, manufacturers and buyers cannot develop a long-term plan of work and they suffer. Experts believe that changes in oil prices stem largely from the movement of the dollar against other currencies, and this is the policy of the United States. However, this affects other countries which want a stable price for oil. But projections show that, without the agreement of the US, it is impossible to give up the dollar as payment for oil," said Ahmadov.
The US will not let this go unanswered
In fact, the USA consumes about 40 per cent of the world's oil and, in response, it could influence world oil prices by refusing to purchase oil for some time. The US has its own stocks and technology of constraint which can help it to refrain from purchasing oil for several months. In that case, of course, oil prices would fall, having a negative impact on countries that had decided to abandon the dollar as oil currency.
Analysts also believe that the "weakest link" in these negotiations could be the positions of Saudi Arabia, the UAE, Kuwait and Qatar. Firstly, because their common currency has not yet been created, although they have been discussing it for a long time. They have even come up with a name - the "Persian Gulf dinar", but despite this, it remains a mirage. Perhaps this is due to the fact that the parties to the planned monetary union do not want to take on additional responsibilities (for example, restricting the size of the budget deficit, the permitted level of national debt, inflation, etc.) and perhaps because of political differences which also occur.
On the other hand, however, the US is not too interested in strengthening the dollar: the weakness of the national currency in relation to other currencies increases the competitiveness of American producers. This, of course, cannot please other countries: European Union leaders have repeatedly stated that they would like to see the dollar stronger. It is possible that this game was begun by the United States, and perhaps it is the desire of Europe and other countries to make the dollar stronger...
Meanwhile, the scientific director of Russia's Higher School of Economics, Yevgeniy Yasin, believes that the information about the negotiations merits attention. "This was expected, since the weakening of the dollar results in holders seeking to diversify their reserves somehow," said Russia's former minister of economy. Yasin agreed that replacing the dollar by other forms of payment is an extremely difficult task. However, the weakening of the US currency, in his opinion, alarms many countries, including China. "China, which has been taking dollars in exchange for its goods for a long time, is now beginning to worry, because the depreciation of the dollar leads to the depreciation of accumulated foreign exchange reserves," said the economist.
It should be said that the report about "the plot against the dollar" came amid widespread predictions that a second wave of crisis is expected to hit the world economy (and, therefore, primarily the US economy). This was declared recently by the heads of the IMF and the World Bank, Dominique Strauss-Kahn and Robert Zoellick, the US economist Nouriel Roubini and Nobel Prize winner Joseph Stiglitz at an international conference in Istanbul. Their findings concur: the global economy will face a period of hardship in the medium term. And hardly anyone seriously doubts that the first blow will be dealt to the dollar, the credibility of which was so seriously undermined during the first phase of the crisis.