ZƏNCİR ƏN ZƏİF HALQADAN QIRILIR
Sadəcə psixoloqa və ya psixiatra müraciət etməklə çox problemlərdən qaçmaq olar, Azərbaycanda bunu heç də həmişə etmirlər
Adətən belə hesab edilir ki, gizli, latent şəkildə gedin proses ən təhlükəlidir. Əgər insanın psixoloji durumu ilə bağlı daxili problemləri varsa, çox vaxt bundan hətta yaxınları belə xəbər tutmur. Bunun nəticəsi olaraq, psixi depressiyalar kədərli nəticələr verə bilər. Buna görə də psixi sağlamlıq məsələlərinə diqqəti artırmaq önəmlidir, çünki çoxları belə böhranlı durumda məhz "psix" ləkəsi "qazanmaqdan" qorxmaları üzündən psixatrın yardımına müraciət etmək istəmirlər.
Məhz elə bu səbəbdən də 1992-ci ildə Dünya Psixi Sağlamlıq Federasiyasının təşəbbüsü ilə hər il oktyabrın 10-da  Dünya Psixi Sağlamlıq Günü qeyd edilir. Bunda məqsəd psixi problemləri olan insanların təcrid edilməsinin qarşısını almaqdır.
Depressiyalar, intiharlar, boşanmalar
Bu məsələ Azərbaycan üçün də aktualdır.  Respublika Psixologiya Mərkəzinin baş psixoloqu Dəyanət Rzayev "Region plus"la söhbətində etiraf edib ki, Azərbaycanda  psixi pozuntulardan əziyyət çəksə də, toplum tərəfindən başqa cür qəbul edilməsindən qorxaraq  mütəxəssisə müraciət etmək istəməyən insanlar çoxdur.
"Bundan başqa, çox vaxt psixi problemləri olan insanlara bərpa xidmətlərini son mərhələdə göstərirlər ki, onda da xəstəyə yardım etmək çox çətin olur. Onu da  qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanda kadr heyətinə kəskin ehtiyac duyulur. Axı anlamaq lazımdır ki, psixoloqlar və psixiatrlar ruh həkimləridir. Təsadüfi deyil ki, "psixologiya" sözünün birinci hissəsi "psixo" yunan dilindən tərcümədə "ruh" anlamını verir. Belə çıxır ki, əgər insanda psixoloji çətinliklər yaranarsa, onda problemin kökünü görmək lazımdır, bunu isə bu sahənin Azərbaycanda sayı çox az olan mütəxəssisləri bacarır", - deyə D.Rzayev vurğulayıb.
Bizim ölkədə təcrübəli psixoloqların çatışmazlığı hiss edilir. "Xüsusilə də məni o fakt narahat edir ki, istənilən çətinlik və ya ruhi sarsıntı olanda bizdə falçılara, sehirbazlara, cadugərlərə üz tuturlar. Beləliklə biz özümüzü elə bir dalana soxuruq ki, oradan geriyə yol yoxdur. Məsələn, statistikaya görə, Şimali  Amerikada hazırda 200 min,  Nigeriyada 100, Çində 500 psixoloq işləyir. ABŞ-da hər bir beşinci şagird psixoloji təhsil alır, özü də bunların 90%-ə qədəri qadınlardır. Düşünürəm ki, Azərbaycanda ixtisaslı psixoloqların yerinə "ruhun müalicəsi" ilə 200 min falçı və şaman işləyir", - deyə mütəxəssis bildirir. Dövlət psixiatriya qurumlarında işləyən kadrların sayı hər 100 min adam üçün 22,2  təşkil edir. Psixatrların 92%-i dövlət psixiatriya qurumlarında işləyir. Psixoloq hesab edir ki, həm də işləyən psixoloqlar ştatında bizdə olmayan nikah məsləhətçiləri, seksoloqlar, seksopatoloqlar olmalıdır və onlara böyük ehtiyac var.
Azərbaycanda hər il 80 mindən çox adam psixi sağlamlıqla bağlı yardım üçün müraciət edir. Bu, yerli hökumət tərəfindən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına (ÜST) verilən göstəricilərdə də əks olunub. Ancaq Bakı ofisində əmindirlər ki, bu, gerçəkdən mütəxəssislə məsləhətləşmələrə ehtiyacı olan insanların yalnız bir hissəsidir. ÜST-ün qiymətləndirməsinə görə, hazırda bizim planetdə 450 milyondan çox adam psixi xəstəliklərdən əziyyət çəkir.
Təhlükəli məqam isə Azərbaycanda ildən-ilə intiharların sayının artması ilə bağlıdır.  Belə isə, getdikcə daha çox insan dərin şəxsi sarsıntılar keçirir və depressiyaya düşür, özünü itirir. İntiharların səbəbləri müxtəlifdir, ancaq simptom eynidir - bu, vaxtında həkim müdaxiləsi tələb edən psixi natarazlıqdır. Ancaq bizim ölkədə intiharların qarısını vaxtında almağa yönəlmiş məqsədyönümlü iş yoxdur. Düzdür, Qərb ölkələrinə baxanda Azərbaycanda intihar səviyyəsi elə də yüksək deyil. Amma bu heç də o demək deyil ki, bu məsələni həll etməyə ehtiyac yoxdur - psixi təhlükəsizlik, psixi sağlamlıq, psixoterapiya haqqında qanunlar qəbul etmək lazımdır. Uyğun nazirlik və idarələr bu barədə təşəbbüslər qaldırmalıdırlar. İndi Azərbaycanda vəziyyət belədir: hər hansı bir şəxsi və ya ailə problemi çıxarkən istəyənlər yalnız özəl psixoloqlarla məsləhətləşə bilərlər, ölkədə hələ ki dövlət psixoloji xidmətləri yoxdur.
D.Rzayev bildirir ki, bu sahədə böyük yardımı "qaynar xətlər" - "etibar telefonları" edə bilər. Bu xidmətlər Qərbdə çox populyardır. "Bizdə YUNİSEF tərəfindən yaradılmış psixoloji yardım xidməti var. Orada fiziki qabiliyyətləri məhdud olan uşaqlar işləyirdilər. Onlar peşəkar deyildilər, amma ağır əlil həyat təcrübəsi işdə onlara yardım edirdi. Onlar telefonla məsləhətlər verir və işlərinin öhdəsindən çox yaxşı gəlirdilər. Buna görə də mən əminliklə deyə bilərəm ki, bizim ölkədə profilatik psixoloji iş sıfır vəziyyətindədir. İntihar sayı artmaqdadır. Biz bu barədə düşünməliyik. Axı dövlət səviyyəsində "etibar telefonu" yaratmaq çətin deyil. Əgər bu xidmət hansısa bir intiharın qarşısını ala bilərsə, bunu böyük qələbə saymaq olar", - deyə psixoloq hesab edir.
D.Rzayevin fikrincə, məhz stress və depressiyalar üzündən ölkədə boşanma faizi yüksəkdir. Çox vaxt bunun əsas səbəbi ərlə arvadın cinsi çətinlikləri olur. Ancaq demək olar ki, bütün hallarda bu, gizli qalır. "Çox vaxt ailədə cinsi baxımdan çətinliyi kişilər yaşayır, ancaq onlar nadir hallarda psixoterapevtlərə müraciət edirlər - bunun nəticəsi isə ailə münaqişələri, boşanmalar olur. Buna görə də ölkəyə bu məsələlər üzrə məsləhətçilər lazımdır", - deyə o bildirir.
Fəaliyyət planı necədir?
Əgər son zamanlara qədər ölkədə əhalinin psixi sağlamlığına yetərincə diqqət yetirilmirdisə, heç olmasa indən sonra gecikmədən bu sahədə vəziyyət qaydaya salınmalıdır.  Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyinin baş psixiatrı Gəray Gəraybəyli buna əmindir. Onun sözlərinə görə, 2006-cı ildən Azərbaycanda psixi sağlamlıq sahəsində  milli siyasətin işlənib hazırlanması gerçəkləşdirilir. Sənəd artıq beynəlxalq təşkilatların ekspertizasından keçib,  sənədə əhaliyə psixiatriya yardımının və psixoloji sağlamlığın yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş konkret tədbirlər üzrə 10 illik plan əlavə edilib. Son zamanlarda Azərbaycanda psixi xəstəliklərin sayının artıb-artmaması barədə suala cavab verən G.Gəraybəyli bildirib ki, streslərlə, təbii və sosial kataklizmlərlə, informasiya yüklənmələri, insanların həyatının və məişətinin dəyişməsi ilə bağlı xəstəliklərin artması meyli müşahidə edilir. Bunun nəticəsi kimi həyəcan-qorxu pozuntuları -  depressiyalar və başqa oxşar durumlar, posttravmatik stress pozuntuları, stressə reaksiyalar özünü göstərir. Ancaq bütün psixi xəstəliklər bircins olmayan xstəliklər qrupudur. Onların sırasında ağır xroniki psixozlar da ola bilər. Düzdür, sonuncularda dinamik artım müşahidə edilmir.
G.Gəraybəyli həmçinin bildirib ki, Azərbaycanda insanlar  psixoloq məsləhətlərinə və gənəşmə üçün psixiatr yanına getməyə çox ehtiyatla yanaşırlar: "Mütəxəssisə adi bir müraciət yolu ilə bir çox ailə münaqişələrinin və boşanmaların qarşısını almağın mümkün olduğunu anlayanda belə nəticəyə gəlirsən ki, cəmiyyətdə "ləkələnmə", "adı çıxma" probleminin aradan qaldırılmasına yönəlmiş tədbirlərin görülməsi vacibdir. Bununla bağlı olaraq, psixiatrik və psixoloji yardım göstərən qurumların şəbəkəsinin genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.  Bunlar ya psixi sağlamlıq mərkəzinin bazasında, ya da elmi-psixi məsləhətləşmə mərkəzinin bazasında fəaliyyət göstərəcək. "İnsanı psixatrdan məsləhət almaq üçün psixatriya xəstəxanasına və ya tibb qurumuna daxil olmağa məcbur etmək mümkün deyil. Xalq arasında  bü cür klinikaları adətən "sarı ev" adlandırırlar. Əgər psixiatr xəstələri psixoloji mərkəzlərdə qəbul edirsə, bu tamamilə ayrı məsələdir və poliklinikaya adi səfər kimi  görünəcək", - ölkənin baş psixiatrı buna əmindir.
Bununla yanaşı, Azərbaycanda psixi sağlamlığın qiymətləndirilməsi üzrə ÜST-ün Bakı ofisi tərəfindən hazırlanmış  və ölkənin Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən təqdim edilmiş son hesabatın göstəricilərinə görə, dövlət tərəfindən psixi sağlamlıq üçün adambaşına xərclənən vəsait ildə $0,34-dür. Azərbaycanda zəif və orta depressiya və ya həyəcanlanma  kimi bir sıra psixi pozuntular ciddi emossional problemlər kimi  qəbul edilmir, "psixi xəstəlik" anlayışı yalnız ağır psixi pozuntlar kimi başa düşülür. Psixiatriya müəssisələrinin şəraiti və mövcud texniki avadanlığı çağdaş tibbi xidmət standartlarının tələblərinə uyğun gəlmir. Bu müəssisələrin çoxu yetərincə köhnə, lazımi su və istilik təchizatı olmayan bərbad binalarada yerləşir.
ÜST-ün hesablamalarına görə, Səhiyyə Nazirliyi öz xərclərinin 3%-ni psixi sağlamlıq üçün yönəldir. Bunun  85%-i psixiatriya xəstəxanalarının payına düşür. Hesabatda deyilir ki, insanlar "psixi xəstə" ləkəsindən qorxaraq uçota durmaq istəmirlər, bununla da pulsuz psixotrop vasitələrdən istifadə imkanından məhrum olurlar, həmin dərmanları öz hesablarına alırlar.
Hesabatda həm də o bildirilir ki, Azərbaycanda psixi sağlamlıq sahəsində səlahiyyətli qurum yoxdur. Ölkədə 11 ambulator psixiatriya müəssisəsi işləyir, onlardan yalnız biri uşaqlara və yeniyetmələrə baxmaq üçün nəzərədə tutulub. Ambulator psixiatriya müəssisələrində müalicə olunan xəstələrin təxminən 25 faizi qadınlardır, 16% -i isə uşaq və yeniyetmələrdir. Azərbaycanın mentaliteti ilə bağlı olaraq qadınlar kişilər kimi elə də tez-tez psixiatriya xəstəxanalarına müraciət etmirlər, onlar daha çox ailələrindən və qohumlarından yardım alırlar. Adının "psixi xəstə" kimi çıxması qorxusu qadınlarda kişilərə baxanda daha çoxdur və çox hallarda onların şikayətləri ciddi qəbul edilmir. Ambulator  psixiatriya qurumlarına psixi və davranış pozuntuları ilə bağlı müraciət edənlərin diaqnozları əsasən nevrozlarla, stresslərlə, xəstəliyin somatik formaları  (25%) və şizofreniya ilə, həmçinin şizofreniyaya bənzər hallarla və sayıqlamalarla (19%) müşayiət olunan xəstəliklərlə bağlı olur.

DELICATE FABRIC TEARS EASILY
Many problems can be avoided by consulting a psychologist or psychiatrist, something that doesn't often happen in Azerbaijan
Latent, hidden processes are usually thought to be the most dangerous. If someone has deep psychological problems, even those close to the sufferer often do not know about it. The consequences of psychological depression can be dreadful. This is why it is so important to focus attention on mental health problems, as many people do not want to seek psychiatric help in their hour of need for fear of being labelled a "psycho". This is one of the reasons why 10 October has been marked as World Mental Health Day since 1992 at the initiative of the World Federation for Mental Health. The aim is to raise awareness of the problem of discrimination against people with mental health issues.
Depression, suicide, divorce
This issue is topical for Azerbaijan. There are very many people in Azerbaijan suffering from psychological problems who refuse to consult specialists for fear that society will misinterpret this, Dayanat Rzayev, chief psychologist at the Regional Psychology Centre, told R+. "Moreover, very often people with psychological problems receive help and treatment only at the final stage, when it's difficult to help a patient. It should not be forgotten either that there is a major lack of qualified personnel in Azerbaijan. It is important to understand that psychologists and psychiatrists are doctors of the spirit. The first part of the word 'psychology' translates from the Greek as 'spirit' or 'psyche'. This means that if someone has psychological problems, then the root of the problems must be found, which can be done only by specialists, and there aren't many of them in Azerbaijan."
Our country has a shortage of practising psychologists. "I am very worried by our preference for consulting fortune-tellers, witches and faith healers over any difficulties or mental anxieties. In so doing, we drive ourselves into a blind alley which does not even have a way out. Statistics show that some 200,000 psychologists are practising in North America today, while in Nigeria there are 100 and in China 500. One in five students in America is educated in psychology and, by the way, most of them, almost 90 per cent, are women. I think that instead of 200,000 qualified psychologists in Azerbaijan, far more fortune-tellers and shamans are 'treating the spirit'," Dayanat Rzayev says. There are 22.2 qualified personnel working in Azerbaijan's state psychiatric institutions and in private practice for every 100,000 people. Ninety-two per cent of psychiatrists work only in state psychiatric institutions, while practising psychologists should include marriage consultants, whom we don't have, sex experts and sex pathologists, of whom there is a severe shortage, the psychologist said.
More than 80,000 people a year in Azerbaijan seek help for their mental health - these are the figures of the local representative office of the World Health Organization (WHO). However, the Baku office is convinced that this is just the tip of the iceberg of people who really need to consult a specialist. The WHO calculates that there are more than 450 million people suffering from mental illness in the world today.
One dangerous trend is the annual increase in the number of suicides in Azerbaijan. This shows that more and more people are experiencing deep, personal anxiety and depression and can no longer cope. There are various reasons for suicide but one symptom - mental instability - which requires timely expert intervention. There is no targeted work in Azerbaijan to prevent suicide. True, in comparison with Western countries the level of suicide in Azerbaijan is not that high. This does not mean, however, that these issues can be ignored - laws need to be passed on psychiatric safety, mental health and psychotherapy. The relevant ministries and departments should take the initiative on this. In Azerbaijan it is only possible to consult a private psychologist over personal or family problems - the country does not yet have state psychological services.
Dayanat Rzayev says that "hot lines" or "confidential phone services" - services that are very popular in the West - could provide considerable social and psychological assistance. "We had this kind of psychological assistance service set up by UNICEF. Children with limited physical abilities worked there. They were not professionals but their tough life experience as disabled people helped them in their work. They gave telephone consultations and did very well. But since it could not pay its way, the service closed down. I can, therefore, say with confidence that the level of preventative psychological work in Azerbaijan is zero. The number of suicides is increasing. We should think about this. It's not that difficult to set up a confidential phone service at the state level. And if the service manages to avert just one suicide, that will be a great victory," the psychologist said.
A large percentage of divorces in Azerbaijan are related to stress and depression, Dayanat Rzayev thinks. Couples' sexual problems are often the cause of the collapse of families. Problems will make themselves felt eventually. "Typically, men experience problems in sexual relations but rarely consult psychotherapists, which leads to family conflict and marriage breakdown," the specialist said.
Action plan
Until recently mental health did not receive enough attention in Azerbaijan, but the Health Ministry's chief psychiatrist, Garay Garaybayli, is convinced that this situation is about to improve. He said that work has been under way since 2006 on a national policy on mental health. The programme has already received expert review by international organizations and it includes a 10-year plan of concrete action aimed at improving psychiatric services and mental health. Asked whether the amount of mental illness had increased in Azerbaijan recently, Garay Garaybayli said that there was an upward trend in illnesses related to stress, natural and social disasters, information overload and changes in life and lifestyle. Anxiety phobias are the result: depression and other borderline conditions and post-traumatic stress syndrome are a reaction to stress. These illnesses are also on the increase in Azerbaijan, as a country integrated into the world community. Mental illnesses are not uniform diseases, they can include chronic psychoses too, but the latter are not increasing rapidly.
Garay Garaybayli also said that people in Azerbaijan are very wary of consulting a psychologist or psychiatrist: "When you realize that many family conflicts and divorces could be avoided by an ordinary consultation with a specialist, you decide that action must be taken to overcome the problem of social 'stigmatization'," (from the word 'stigma' meaning 'mark, i.e. 'to mark - Author). The network of institutions providing psychiatric and psychological help is to be expanded. They will operate either as psychological health centres or psychological consultation centres. "It is hard for someone to make themselves go into a psychiatric hospital as a medical institution to consult a psychiatrist. These clinics are popularly known as 'nut houses'. If a psychiatrist receives visitors in psychological centres, where the atmosphere is quite different, this will look like an ordinary trip to the polyclinic," the country's chief psychiatrist is convinced.
The latest figures in the report on psychological health in Azerbaijan, compiled by the WHO's Baku office and endorsed by the Health Ministry, show that the state spends $0.34 per head of population on mental health a year. Some psychiatric disorders, such as mild or moderate depression or anxiety, are not considered serious emotional problems: the concept of "mental illness" is associated only with severe psychiatric disorder. While there is a lack of mental health institutions, the conditions and equipment in those that do exist do not meet modern medical standards. The overwhelming majority of these institutions are in old, dilapidated buildings which do not have the necessary water supply and heating.
The Health Ministry spends 3 per cent of its overall health care expenditure on mental health, according to WHO calculations. Eighty-five per cent of the funds allocated to this sphere go to psychiatric hospitals.
The report says that, fearing the label of "psychiatric patient", people prefer not to be registered as patients. They thereby lose their entitlement to free psychotropic medication and have to pay for their medicines themselves.
The report also says that Azerbaijan does not have a proper mental health structure. The country has 11 out-patient psychiatric institutions, of which only one is intended for children and teenagers. Some 25 per cent of patients who are treated in the out-patient psychiatric institutions are women, while around 16 per cent are children and teenagers. For cultural reasons, women in Azerbaijan do not seek psychiatric help as often as men; they more often find support from family and relatives. Women have a greater fear of being labelled psychiatrically ill than men and their complaints are often not taken seriously. Those who visit out-patient psychiatric institutions because of mental health problems and behavioural disorders are diagnosed with neuroses, stress, somatic illnesses (25 per cent) and schizophrenia and with illnesses that have symptoms of schizophrenia and delusion (19 per cent).