QAZ BAZARINDA FARS MOTİVİ
Xəzərdə qaz rəqabəti yeni oyunçular qoşulmaqla gündən-günə daha ziddiyyətli şəkil alır və bu oyunçular var gücləri ilə Azərbaycan qazının axacağı boru kəmərini öz tərəflərinə çəkməyə  çalışırlar. İndi də səhnəyə yeni bir oyunçu - İran çıxıb və o da Avropanın artan qaz ehtiyacını ödəmək üçün ümid bağladığı yeganə layihə "Nabucco"nun əsas iştirakçılarından biri olmağa çalışır. Əlbəttə, İran bu istəyində uğur qazanarsa, Qərbdə laxlamış nüfuzu baxımından xeyli siyasi dividendlər qazanmış olardı, buna görə də niyyətində çox ciddi görünür. Ancaq Avropa bu qaz layihəsinin yeni oyunçusunu qəbul etməyə nə dərəcədə  hazırdır? Bəs Azərbaycan üçün hansı rol nəzərdə tutulur?
Azərbaycan təkrar ixraca qarşıdır
Hazırda heç kim Azərbaycanın qaz ixracatçısı kimi etibarlı olmasına şübhə ilə yanaşmır.  İndi ölkədə ildə 27 mlrd. kub. m-ə yaxın qaz çıxarılır, 2020-ci ilə kimi bu rəqəm 40-45 mlrd. kubmetrə çata bilər. Bundan başqa, Azərbaycanda  kəşfiyyat işləri  aparılmamış perspektivli qaz strukturları da var. "Biz ümid edirik  ki, "Ümid" yatağının işlənməsi zamanı böyük qaz ehtiyatları tapılacaq. Geoloqların hesablamalarına görə, Xəzərin Azərbaycan sektorunda 5 trln. tona yaxın şərti yanacaq var", - deyə ARDNŞ  prezidenti Rövnəq Abdullayev bildirib. ARDNŞ Fransanın "Total" şirkəti ilə birgə "Abşeron"un işlənməsinə başlayır, orada böyük qaz ehtiyatları gözlənilir.
"Biz həmçinin "Azəri-Çıraq-Günəşli" blokunun dərində yerləşən qaz ehtiyatlarının işlənməsi üzrə də danışıqlar aparırıq. Orada sübut edilmiş qaz ehtiyatları 400 mlrd. kubmetrdir. Beləliklə, Azərbaycanın qaz ehtiyatları var. Amma onların  işlənilməsi vacibdir",- deyə Rövnəq Abdullayev bildirib.
Bununla yanaşı,  "Şahdəniz"də ixrac ətrafında yaranmış bütün bu gözlənilməzliklər layihənin gerçəkləşdirilməsi müddətlərinə təsir göstərir. ARDNŞ təmsilçisi jurnalistlərlə  qeyri-rəsmi söhbətində bildirib ki, nə qədər ki qazın satışı barədə məsələ həll edilməyib, "Mərhələ-2" layihəsinin sanksiyalaşdırılması təxirə salınacaq. Ancaq potensial alıcıların heç birini incitmək istəməyən Azərbaycan üçün hanısısa qərar qəbul etmək elə də asan deyil.
ARDNŞ prezidenti R. Abdullayevin bildirdiyi kimi, "Biz indən belə də öz enerji daşıyıcılarımızın dünya bazarlarına çıxarılmasını diversifikasiya etmək niyyətindəyik, "Nabucco", TGI (Türkiyə - Yunanıstan - İtaliya), Transadriatik boru kəməri və s. kimi qaz nəqli layihələrinə qoşulmaq istəyirik".  Azərbaycan həmçinin enerji nəqli məsələsində Rusiya ilə əməkdaşlıq edir, bu ölkəyə ildə 500 milyon kubmetr qaz satmaq niyyətindədir.  "Hazırda boru kəmərində təmir işləri aparılır və ilin sonuna bu layihəyə start verilməsi düşünülür",- deyə R.Abdullayev əlavə edib. O qeyd edib ki, Azərbaycan enerji nəqli məsələlərini siyasiləşdirmək niyyətində deyil və ölkəyə əlverişli olan bütün layihələrə qoşulacaq.
Bununla yanaşı, Rusiyadan başqa daha bir qonşu ölkə ilə - İranla müqavilə bağlanıb. İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı  səfiri Məhəmməd Bağır Bəhraninin sözlərinə görə, İran Azərbaycandan ildə 5 mlrd. kubmetr qaz alacaq. Belə çıxır ki, bizim qaz İrana məhz "Nabucco"ya qoşulmaq ideyasını gerçəkləşdirmək üçün lazım olub.
Bununla belə, Azərbaycan tərəfi öz qazının təkrar ixracına qarşı sərt mövqe tutub və hətta istehsalçılara, tranzitçilərə və istehlakçılara təklif edir ki, tranzit ölkələrinə əldə etdiyi qazı təkrar ixrac (reeksport) etməyi qadağan edən saziş bağlasınlar.  R.Abdullayev bu barədə yaxın günlərdə Qazaxıstanda keçirilmiş VI Avrasiya Energetika forumunun gedişində bildirib. "Bizim, yəni istehsalçı ölkələrin istəyi dəqiq tarif dərəcələri və tranzitçi ölkələrin qazı təkrar ixrac etməmələridir", - deyə o bildirib və əlavə edib ki, bu şərtlərə riayət edilməsi biznes subyektləri arasında şəffaf münasibətlərin yaranmasına səbəb olacaq.
Qaz dostluğu, yoxsa siyasi çəkişmələr?
Əgər bu sazişlər gerçəkləşərsə, onda aşağıdakı mənzərəni müşahidə etmək mümkün olacaq: ölkələr Azərbaycan qazını ehtiyacları üçün istifadə edəcək və öz qazını isə satacaq. Soruşa bilərsiniz ki, bundan elə həmin  İrana nə fayda? Həm siyasi, həm də iqtisadi faydası var!
İran yalnız "Nabucco"ya can atmaqla qalmır, həm də növbəti onillikdə Avropa ölkələri üçün əsas təbii qaz istehsalçısı və təchizatçısına çevrilmək niyyətindədir. İran Milli Qaz Şirkətinin (NIGC - National Iranian Gas Company) təmsilçisi  Həsən Torbati iddia edir ki, hazırda Avropaya ildə 10 mlrd. kubmetr qaz ixracı imkanlarına baxılır.
"Biz inanırıq ki, "Nabucco" boru kəməri İran qazının Avropaya nəql edilməsi üçün əlverişli variantlardan biridir, amma biz özümüzü yalnız bu boru kəməri ilə məhdudlaşdırmaq fikrində deyilik. Bizim başqa imkanlarımız da var, onların sırasına Avropa şirkətləri ilə İran - Türkiyə sərhədində qaz satışı barədə bağlanmış DAF tipli sazişlər bağlanması da daxildir. Beləliklə, İran qazının nəqli ilə yaranmış problemlərin böyük bölümü Avropa şirkətlərinin özü tərəfindən həll ediləcək. Biz yalnız qazımızı Türkiyə ilə sərhəddə  satacağıq", - deyə o, "Trend" agentliyinə bildirib.
Paradoksal haldır ki, həmin planlar bu ölkədə daxili qaz istehlakının dəyişməz artım dinamikası fonunda qurulur. Belə ki, 2008-ci ildə İranın qaz istehlakı 117 milyard kubmetri ötüb, bu, 2007-ci il göstəricisindən, demək olar ki, 4 milyard  kubmetr, 2006-cı il göstəricisindən isə 9 milyard kubmetr çoxdur, 1998-ci il göstəricisini isə 66 milyard kubmetr üstələyir. Ümumiyyətlə, bu ölkədə düşünürlər ki, vəziyyəti daxili qaz tariflərini qaldırmaqla düzəltmək olar. "Doğrudan da, son illərdə İranda qaz istehlakı artıb. Amma iki şeyə diqqət yetirmək lazımdır: birincisi, bu illər ərzində İranda fəal qazlaşdırma aparılıb, hazırda İran şəhərlərinin 98%-i qazdan istifadə edir. İkincisi, indiyə kimi İranda qazın qiyməti çox aşağı olub ki, bu da ondan səmərəsiz istifadəyə gətirib.  Hazırda dövlət qaz istehlakının sabitləşdirilməsi də daxil olmaqla bir sıra proqramlar üzərində işləyir", - deyə Həsən Torbati bildirib.
Avropada İranın bu planlarını yalnız alqışlayırlar və "Nabucco" bu ölkəni öz dəstək qrupuna qoşmaq üçün canla-başla hazırdır. "Şimal axını" layihəsi ilə məşğul olan   "Nord Stream" şirkətinin səhmdarlar cəmiyyətinin sədri, direktorlar şurasının üzvü Gerhard Şreder bildirib ki, "yaxşı mövqe əldə etmək üçün "Nabucco" İran qazı ilə doldurulmalıdır. Və bu, doğru yoldur, çünki Avropaya qaz nəqli üçün bizə daha bir imkanı da qazandıra bilər".
Keçmişdə tanınmış siyasətçi olan Gerhard Şreder həm də etiraf edib ki, "Avropa Birliyinin (AB) siyasi müqavimətlərin qarşısını almağa ehtiyacı var". "AB İrana qarşı bu ölkədən gələn enerji daşıyıcıları ilə bağlı yönəldilmiş sanksiyalar üzrə fikir ayrılığını aradan götürmək üçün özündə güc tapmalıdır", - deyə Şreder bildirib. Ancaq məşhur ifadəni bir az dəyişərək belə demək olar ki, "qazdan qaziyi gəlmir" və Avropa, doğrudan da, "divara dirənsə", siyasi şübhələr ikinci plana keçəcək.
İranın üstünlükləri
Biz öz qazımızı ölkəmiz üçün siyasi məsələlərdə mövqeyi həmişə ikibaşlı olan İrana niyə verməliyik? Bundan Azərbaycan  nə qazanacaq?
Birincisi, İran blokada şəraitində olan Naxçıvanın qazla təchizatı məsələsində Azərbaycana yardım edir. Məhz Cənub qonşumuzun hesabına bu məsələ Azərbaycan üçün maksimum əlverişli olan  svop təchizatı yolu ilə həll edilir. Necə deyərlər, əl əli yuyar, əl də qayıdıb üzü. Ona görə də İran Azərbaycanın müsbət davranışına ümidlidir. Başqa tərəfdən, İranın milli qaz şirkəti "Şahdəniz" yatağında 10 faizlik iştirak payına malikdir və uyğun olaraq, yataqdan çıxan qazın necə nəql edilməsi məsələsində müəyyən rol oynaya bilər. Ən nəhayəti isə, İran "Xəzər beşliyi"nin dənizin milli sektorlara bölünməsi ilə bağlı özünəməxsus baxışı olan üzvlərindəndir. Onun mövqeyi təkcə dənizdəki "mübahisəli" yataqların işlənməsi baxımından deyil, həm də artıq istismar edilən strukturlardan əldə edilən qazın ixracı məsələsi aspektindən də çox maraqlıdır. Bunu "StatoilHydro Azerbaijan"ın başçısı Kristian Hauskenin sözlərindən də başa düşmək olur: "Mərkəzi Asiyadan Avropa bazarlarına Cənubi Qafqazdan keçməklə qaz nəqli üçün nəzərdə tutulan Transxəzər qaz kəmərinin tikintisinə bütün Xəzərətrafı ölkələrin razılığı lazımdır".
Başqa sözlə, türkmən qazına ümid edən Avropa ilə qaz oyununda bu məsələ də İran üçün önəmli  üstünlüklərdəndir. Energetika üzrə Avropa komissarı Andris Piebalqs hesab edir ki, "Cənub dəhlizi" layihəsi 2020-ci ildə Avropanın qaza olan tələbatının 10%-ni təmin edəcək. ""Cənub dəhlizi" Avropa ölkələrinə gedən enerji təchizatının marşrutlarının diversifikasiyası baxımından çox önəmlidir. Biz ümid edirik ki, Azərbaycanda, Qazaxıstanda və Türkmənistanda bu diversifikasiya siyasəti davam etdiriləcək", - deyə Avropa komissarı vurğulayıb.
Piebalqsın sözlərinə görə, Rusiya Avropa Birliyi (AB) üçün qaz təchizatçısı kimi böyük rol oynamaqda davam edəcək və 2020-ci ildə Avropa ölkələrinə yanacaq təchizatında Rusiyanın payı 30-35%-ə çatacaq. Piebalqsın fikrincə, Avropanın xarici təchizatdan asılılığı ildən-ilə artır. 2013-cü ildə bu asılılıq indiki  50% səviyyəsindən 70% səviyyəsinə, 2020 -ci ildə isə 90%-ə qədər arta bilər.
"Biz Azərbaycan qazına çox maraq göstəririk, amma əsas məsələ kommersiya risklərinin minimal olmasıdır", - deyə A.Piebalqs bildirib. Onun sözlərinə görə, AB Avropaya Türkiyədən yan keçən heç bir qaz nəqli marşrutuna diqqət yetirmir. ""Nabucco" layihəsi ilə bağlı hökumətlərarası saziş bağlandıqdan sonra biz faktik olaraq Türkiyə ərazisindən qaz tranziti ilə bağlı bütün siyasi problemləri həll etmiş olduq. Beləliklə, biz öz seçimimizi etmişik. Ancaq Azərbaycan qazının Türkiyə yolu ilə ixracı dalana dirənsə, biz başqa variantlara da baxa bilərik. Amma bu gün üstünlük Türkiyə ərazisindən tranzitə verilir və biz bu istiqamətə diqqətlə baxırıq", - deyə o vurğulayıb.
Amma göründüyü kimi, İran istənilən şəkildə Avropa qaz bazarının liderləri üçlüyünə çıxacaq. Azərbaycan isə "köhnə dostlar"la bağladığı  iki-üç sazişə görə etibarlı təchizatçı imicini itirməyəcək.

ПЕРСИДСКИЕ МОТИВЫ ГАЗОВОГО РЫНКА
Каспийская газовая конкуренция  с каждым днем становится все более интригующей, обрастая новыми игроками, которые изо всех сил стараются перетянуть канат, вернее, газопровод с азербайджанским "голубым топливом". Так, на арене появился еще один серьезный претендент - Иран, пожелавший стать одним из основных участников громкого проекта Nabucco - основной на сегодня серьезной надежды европейцев погасить растущие потребности в газе. Определенно, что в случае удачи Иран получит и немалые политические дивиденды для своей пошатнувшейся на Западе репутации, поэтому, бесспорно, он настроен очень серьезно. Только насколько Европа готова принять нового участника газового проекта? И какая роль предположительно отведена Азербайджану?
Азербайджан против реэкспорта
Сегодня никто уже не сомневается в надежности Азербайджана как газового поставщика. Сейчас в стране в год добывается порядка 27 млрд. куб. м газа, а к 2020 году эта цифра может вырасти до 40-45 млрд. Кроме этого в Азербайджане есть также другие неразведанные перспективные газовые структуры. "Мы надеемся, что при разработке месторождения "Умид" нами будут обнаружены большие запасы газа. По подсчетам геологов, в азербайджанском секторе Каспия имеется до 5 трлн. тонн условного топлива", - сказал, в частности, президент ГНКАР Ровнаг Абдуллаев. ГНКАР готовится к совместной с французской Total разработке структуры "Абшерон", где тоже ожидаются большие запасы газа. "Мы также ведем переговоры по разработке глубокозалегающих запасов газа на блоке "Азери - Чираг -  Гюнешли", где доказанные запасы газа составляют 400 млрд. кубометров. Таким образом, запасы газа в Азербайджане есть, но их необходимо разрабатывать", - отметил Р.Абдуллаев.
Вместе с тем все эти перипетии вокруг экспорта с "Шахдениза" оказали-таки воздействие и на сроки реализации проекта, признался журналистам в приватной беседе представитель ГНКАР, - санкционирование Стадии-2 отложено, пока не решатся все вопросы с продажей газа. Но вот принять какое-либо конкретное решение Азербайджану, старающемуся не обидеть ни одного из потенциальных покупателей, не так уж и легко.
Как сказал президент ГНКАР Р.Абдуллаев, "мы хотим и далее диверсифицировать доставку своих энергоносителей на мировые рынки и намерены участвовать в таких газотранспортных проектах, как Nabucco, TGI (Турция - Греция - Италия), Трансадриатический трубопровод и других". Также Азербайджан сотрудничает в сфере энергопоставок с Россией, которой намерен поставлять 500 млн. куб. м газа. "Сейчас ведутся ремонтные работы на трубопроводе, и к концу этого года планируется дать старт этому проекту", - добавил Р.Абдуллаев. Он подчеркнул, что Азербайджан не сторонник политизации вопроса транзита энергоресурсов и будет участвовать во всех проектах, которые выгодны стране.
Между тем, как оказалось, помимо России существует уже договоренность еще с одной соседней страной - Ираном, который, по утверждению посла ИРИ в Азербайджане Магомеда Багира Бахрани, будет закупать 5 млрд. кубометров газа ежегодно. Судя по всему, наш газ понадобился Ирану именно для реализации идеи подключения  к Nabucco.
Вместе с тем азербайджанская сторона настроена категорически против реэкспорта своего газа и даже предлагает производителям, транзитерам и потребителям прийти к соглашению, по которому транзитные страны не могли бы продавать (реэкспортировать) получаемый газ. Об этом Р.Абдуллаев заявил на днях в ходе VI Евразийского энергетического форума в Казахстане. "Это наше желание (стран-производителей) иметь от стран-транзитеров четкие тарифные ставки и чтобы страны-транзитеры не реэкспортировали или перепродавали газ", - сказал он, в частности, добавив, что соблюдение этих условий приведет к установлению прозрачных отношений между субъектами бизнеса.
Газовая дружба или политические распри?
Если это соглашение удастся, то, скорее всего, можно будет наблюдать следующую картину: страны направят азербайджанский газ на собственные нужды, а свой будут продавать. Какая же польза от этого, спросите, тому же Ирану? И политическая, и экономическая!
Иран не только стремится в Nabucco, но и собирается ни много ни мало превратиться  в следующем десятилетии в основного производителя и экспортера природного газа в страны Евросоюза. Представитель Национальной иранской газовой компании (NIGC - National Iranian Gas Company) Хасан Торбати утверждает, что в настоящее время прорабатывается возможность экспорта в Европу 10 млрд. кубометров газа в год.
"Мы верим, что трубопровод Nabucco - один из приемлемых вариантов транспортировки иранского газа в Европу, но мы не ограничиваем себя только этим трубопроводом. У нас есть и другие возможности, включая заключение контрактов типа DAF с европейскими компаниями на поставку газа на границе между Ираном и Турцией. Таким образом, при транспортировке иранского газа большую часть проблем с транзитом будут решать сами европейские компании. Мы только будем сдавать газ на границе с Турцией", - заявил он агентству "Тренд".
Парадоксально, но эти планы строятся на фоне неуклонной динамики роста объема внутреннего потребления газа в этой стране. Так, в 2008 году потребление газа в Иране превысило 117 млрд. кубометров, что на 4 млрд. больше, чем в 2007 году, почти на 9 млрд. больше, чем в 2006 году, и на 66 млрд. кубометров больше, чем в 1998 году. Впрочем, в этой стране считают, что ситуацию можно будет выправить путем увеличения внутренних тарифов на газ. "Действительно, в последние годы в Иране выросло потребление газа. Но нужно учитывать две вещи: во-первых, в эти годы в Иране активно велась газификация. Отныне 98% городов Ирана используют газ, во-вторых, до сих пор цена на газ в Иране была низкой, что сказывалось на его неэффективном применении. Сейчас государство реализует ряд программ, включая стабилизацию потребления газа", - заявил Хасан Торбати.
В Европе эти планы Ирана только приветствуются, и Nabucco готов открыть широкие объятия, чтобы принять эту страну в свою группу поддержки. Как сказал председатель комитета акционеров, член совета директоров компании Nord Stream, которая занимается проектом газопровода "Северный поток", Герхард Шредер, "для того, чтобы иметь хорошую позицию, Nabucco должен заполняться газом из Ирана. И это будет правильно, поскольку предоставит нам еще одну возможность для поставок газа в Европу", - сказал он.
Однако небезызвестный в прошлом политик Герхард Шредер признал, что "Евросоюз будет нуждаться в преодолении политического сопротивления". "Ему (Евросоюзу) будут необходимы силы для решения политических разногласий по поводу санкций, направленных на Иран и на энергоносители, идущие из этой страны", - считает Шредер. Но, перефразируя известную поговорку, отметим: "газ не пахнет" и если Европу действительно "припрет к стенке", то политические сомнения отойдут на второй план.
Иранские козыри
Что же это даст Азербайджану, зачем нам продавать свой газ Ирану, позиция которого по важным для нашей страны политическим вопросам весьма двусмысленна?
Во-первых, Иран помогает Азербайджану в вопросе газоснабжения блокадного Нахчывана - благодаря помощи южного соседа этот вопрос удалось решить максимально удобным для нас способом - путем своповых поставок. И, как говорится, услуга за услугу - Иран рассчитывает на благосклонность Азербайджана. С другой стороны, Национальная иранская газовая компания имеет 10-процентное долевое участие в проекте "Шахдениз" и, соответственно, может играть определенную роль в решении по транспортировке добытого там  газа. И, наконец, Иран - один из тех членов "каспийской пятерки", который имеет свой взгляд на проблему раздела Каспия на национальные сектора. Насколько важна его позиция не только для разработки "спорных" месторождений на море, но и по вопросу экспорта газа с уже разрабатываемых структур, можно понять из слов главы StatoilHydro Azerbaijan Кристиана Хаускена: "Строительство Транскаспийского трубопровода, предназначенного для экспорта газа из Центральной Азии на европейский рынок через Южный Кавказ, потребует согласия всех прикаспийских государств".
Словом, это тоже важный козырь для Ирана в газовой игре с Европой, надеющейся и на туркменский газ. Еврокомиссар по энергетике Андрис Пиебалгс считает, что проект "Южный коридор" к 2020 году обеспечит 10% спроса на газ в Европе. "Южный коридор" очень важен с точки зрения диверсификации маршрутов энергопоставок в европейские страны. Мы надеемся, что эта политика диверсификации в Азербайджане, Казахстане и Туркменистане будет продолжаться", - сказал еврокомиссар.
По словам Пиебалгса, Россия будет продолжать играть большую роль в качестве поставщика газа в Евросоюз, и доля российского топлива в поставках в европейские страны к 2020 году достигнет 30-35%. По мнению Пиебалгса, Европа с каждым годом становится все больше зависимой от внешних поставок. И к 2013 году эта зависимость может увеличиться с нынешних 50 до 70%, а к 2020 году - до 90%.
"Мы очень заинтересованы в азербайджанском газе, но главное, чтобы коммерческие риски были минимальными", - сказал А.Пиебалгс. По его словам, ЕС не рассматривает альтернативных маршрутов для транзита газа в Европу, за исключением Турции. "С подписанием межправительственного соглашения по проекту Nabucco мы фактически решили политические проблемы, связанные с транзитом газа через территорию Турции. Таким образом, мы сделали свой выбор. Однако, если переговоры по транзиту азербайджанского газа через Турцию зайдут в тупик, то, конечно, можно рассмотреть и другие варианты. Но сегодня транзит через Турцию - приоритет, и мы серьезно не рассматриваем другие направления", - отметил он.
При любом раскладе Иран, по-видимому, выбьется в первую тройку лидеров газового рынка Европы. А Азербайджан уж точно не потеряет имидж надежного поставщика из-за  пары-тройки контрактов "по старой дружбе".