Kollektiv yanaşma olmadan bəşəriyyət qarşısında dayanmış problemlərin həlli mümkünsüzdür...
Möhtəşəm şəhərlərdən sayılan Nyu-Yorkda keçirilən bu siyasi şounu hər il bütün dünya böyük maraqla izləyir.
Bu ilin sentyabrında da "dünyanın paytaxtı"nda keçirilən BMT Baş Assambleyasının 64-cü sessiyasına 120-dən artıq prezident, monarx və baş nazir, 3 vitse-prezident, 8 baş nazir müavini və 55 xarici işlər naziri qatılmışdı.
Onlar bir neçə gün ərzində bir-birlərinin çıxışlarını dinləməklə yanaşı, həm də dünya siyasətindəki 160-dan artıq vacib məsələ ətrafında müzakirə apardılar. Onların arasında Yaxın Şərq və Əfqanıstan problemləri, həmçinin daha qlobal məsələlər - sülh və təhlükəsizliyin təmini, terrorizmlə mübarizə, ekologiya məsələləri, səhiyyə, tərksilah olma, insan haqları, dəniz təhlükəsizliyi və s. var idi.
1945-ci ildə İkinci Dünya müharibəsindən dərhal sonra 50 dövlət tərəfindən yaradılmış Birləşmiş Millətlər Təşkilatının məqsədi o zaman tam aydın şəkildə ortaya qoyulmuşdu: "Beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin dəstəklənməsi və bu məqsədlə sülhə təhlükələrin qarşısının alınması üçün effektiv kollektiv tədbirlərin görülməsi... Millətlər arasında bərabərhüquqluluq və xalqların müqəddəratını təyinetmə prinsipləri əsasında dost münasibətlərinin yaradılması... Beynəlxalq iqtisadi, sosial, mədəni və humanitar problemlərin aradan qaldırılmasında, irqindən, cinsindən, dilindən və dinindən asılı olmayaraq, bütün insanların haqları və əsas azadlıqlara hörmətin gücləndirilməsi məqsədi ilə əməkdaşlığın təmin edilməsi".
Bütün bunlar, həqiqətən də, həyata keçirilsə idi, yəqin ki, dünya cənnətə çevrilərdi...
Düzdür, əlbəttə ki, son 65 ildə dünya yaxşılığa doğru bir qədər dəyişib. Lakin təəssüf ki, yuxarıda qeyd olunan ideal duruma çatmağa hələ çox var. BMT-nin yaradılmasından keçən dövrdə bəşəriyyət dəfələrlə yeni dünya müharibəsi təhlükəsi ilə üz-üzə qalıb. İndinin özündə də heç kəs bu fəlakətdən sığortalanmayıb. Planetin ekoloji durumu sürətlə pisləşir, milyonlarla insan aclıq, müxtəlif cinayətlər və xəstəliklər üzündən dünyasını dəyişir. "İnsan haqları" anlayışına gəlincə, dünyanın böyük hissəsinin sakinləri bu terminlə, ümumiyyətlə, tanış deyillər.
BMT Karib böhranı ilə müşayiət olunan "soyuq müharibə"ni, Vyetnam və Əfqanıstan savaşlarını, həmçinin Baş Assambleyanın tribunasına ayaqqabı ilə döyəcləməni arxada qoyubsa bu, özü-özlüyündə yaxşı əlamətidir. Axı istənilən halda, hələ ki bu təşkilatdan yaxşısı yaradılmayıb.
Əsas odur ki, BMT öz sələfinin - əsasən Avropanın (yəni Qərbin) maraqlarına diqqət ayıran, "müstəmləkə" adlandırılan çoxsaylı Afrika, Asiya, Latın Amerikası və Yaxın Şərq dövlətlərinin kənarda qaldığı Millətlər Liqasının taleyini yaşamasın. Çünki indinin özündə də BMT-dən narazı olan xeyli ölkə var və onların əsas narazılıqları qurumun qərarlarının Təhlükəsizlik Şurasının beş daimi üzvü (Böyük Britaniya, Çin, Rusiya (SSRİ-nin varisi), ABŞ və Fransa) tərəfindən qəbul edilməsindədir.
Artıq xeyli vaxtdır ki, daimi üzvlərin sırasına Hindistan, Braziliya, hətta Yaponiya və digər dövlətlərin qəbul edilməsi, Fransa və Böyük Britaniyanı isə Avropa İttifaqı nümayəndəsinin əvəzləməli olması haqda danışılır.
Nəticədə qurumun fəaliyyətinin effektivliyini artırmaq problemi ilə yanaşı, hər il BMT Təhlükəsizlik Şurasında islahatların aparılmasına dair müzakirələr də davam etdirilir.
Qeyd edək ki, Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin reallaşdırılması vacibdir. Yeri gəlmişkən, qətnamələrə əməl edilməsinə nail olmaq üçün sanksiyalarla yanaşı, kollektiv hərbi müdaxilə də nəzərdə tutulur və bunu unutmaq olmaz.
Beləliklə, bir tərəfdən, deyirlər ki, TŞ-nin daimi üzvlərinin az olması onun operativliyinin təminatıdır. Digər yandan isə, getdikcə daha çox politoloq və ekspert belə düşünür ki, İkinci Dünya müharibəsinin bitməsindən xeyli vaxt keçib və hazırkı "böyük beşlik" artıq dünya arenasındakı real qüvvələr nisbətini əks etdirmir.
Bu il sözügedən mövzuda daha radikal mövqeni Livanın qalmaqallı və qeyri-adi lideri Müəmmar Qəddafi ortaya qoydu. BMT üzvləri arasında qeyri-bərabərliyin olduğunu bəyan edən prezident bildirdi ki, Təhlükəsizlik Şurası tamamilə onun beş daimi üzvünün nəzarətindədir. Bu bəyanatının ardından BMT Nizamnaməsinin yazıldığı broşürü qurumun tribunasına atan Qəddafi bəyan etdi ki, həmin 5 dövlətin daimi üzvlüyü və veto hüququ nizamnaməyə ziddir və özündə "siyasi feodalizmi" əks etdirir.
Qəddafinin o qədər də yaxşı olmayan imicini kənara qoysaq, onun bəyanatında məntiqin olduğunu etiraf etməmək sadəcə mümkünsüzdür. Həqiqətən də, bəzən hətta TŞ-nin fəaliyyətini iflic edən daimi üzvlərin istisnasız veto hüququ xeyli tənqidlərə səbəb olur. O da qeyd olunmalıdır ki, qurumda veto bu və ya digər situasiyanın səbəbləri və ya gedişindən asılı olaraq yox, daha çox 5 dövlətin aralarındakı münasibətlərə əsasən qoyulur. Bu halda qətnamələrin aid olduğu dövlətlər sanki həmin ölkələrin "böyük oyun"ununda xırda pula çevrilir.
Bununla yanaşı, aydındır ki, BMT-nin gələcəyi bu quruma dünyanın aparıcı dövlətlərinin, xüsusilə ABŞ-ın münasibətindən asılıdır. Axı əks halda digər dövlətlərin bu beynəlxalq təşkilata inamı itir.
Bu və ya digər dövlətin BMT TŞ-nin göstərişlərinə əməl etməməsi də ciddi problemlər yaradan məqamlardan biridir. Məsələn, yaxşı məlumdur ki, Ermənistanın bu günədək BMT TŞ-nın qətnamələrini qulaqardına vurmasına rəğmən, hələ də heç bir cəza almayıb.
Hazırkı şəraitdə isə BMT TŞ-nin ya razılaşdırılmamış möv-qeyinə, ya da onun qeyri-effektivliyinə bariz nümunə kimi İranın nüvə proqramı ətrafında yaranmış situasiyanı da göstərmək olar. Bəzi KİV-də yer almış məlumatlara görə, ABŞ prezidentinin təhlükəsizliyini təmin edən Secret Service əməkdaşları Baş Assambleyanın iclasına qatılmaq üçün Nyu-Yorka gəlmiş İran prezidenti Mahmud Əhmədinejatın hərəkət marşrutunu diqqətlə izləyiblər ki, İslam Respublikasının rəhbəri ilə ABŞ prezidenti Barak Obama təsadüfən qarşılaşmasınlar. İran ətrafında situasiyanın necə inkişaf edəcəyi isə Tehran rəsmilərinin vasitəçi "altılıq"la (TŞ-nin 5 daimi üzvü və Almaniya) oktyabrın əvvəlində keçirəcəkləri görüşdən sonra bəlli olacaq.
İran prezidentinə gəlincə, o, Baş Assambleyadakı çıxışında həmişə olduğu kimi, yenə də Fransa və ABŞ-ın nümayəndə heyətinin iclas zalını tərk etmələrinə nail olub. Buna səbəb Əhmədinejatın "azğın dünya kapitalizmi erasının sona çatmaq üzrə olduğunu" və kapitalizmin "marksizimin taleyini yaşayacağını" bəyan etməsi idi.
İran lideri çıxışı zamanı ölkəsinin nüvə proqramı haqda bilavasitə danışmayıb və yalnız onu qeyd edib ki, Tehran beynəlxalq təhlükəsizliyin təminində "səmimi və açıq tərəfdaşlara dostluq əlini uzatmağa" və bütün xalqlarla əməkdaşlığa hazırdır.
İranın özünün "səmimi və açıq" olub-olmayacağına isə Əhmədinejat aydınlıq gətirməyib...
Oktyabrın əvvəlində İranın nüvə proqramına dair aparılacaq danışıqlar iflasa uğrasa, Tehranı əlavə sərt sanksiyalar gözləyir. Hələliksə İranın dünya ictimaiyyəti qarşısında mövqelərindən geri çəkildiyini söyləmək olmaz - o, əvvəlkitək iddia edir ki, nüvə proqramı birmənalı şəkildə dinc xarakterlidir.
Bunun fonunda aydındır ki, İran probleminin diplomatik yolla həllinə nail olmaq üçün, ən azı, TŞ-nin bütün üzvlərinin mövqeləri razılaşdırılmalıdır.
"Mən bu gün Barak Obamaya dedim ki, biz İrana düzgün qərarın qəbul edilməsində köməklik göstərmək istəyirik. Tehrana sanksiyaların tətbiqinə gəlincə, Rusiyanın bu məsələ ilə bağlı mövqeyi sadədir: sanksiyalar nadir hallarda effektli nəticə versə də, ayrı-ayrı situasiyalarda onlara əl atılması qaçılmaz olur. Bu, seçim məsələsidir", - deyə Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev Obama ilə görüşdən sonra verdiyi açıqlamada bildirib.
İndi çoxları ABŞ-ın Rusiyaya güzəştlərindən, hətta Obamanın Medvedevi sınamasından danışır... Lakin daha bir məqamı diqqətdən qaçırmaq olmaz: Çin də Rusiya nümunəsindən istifadə edəcəkmi? Digər tərəfdən, heç Moskvanın özü də hələlik bu haqda hər hansı dəqiq mövqe ortaya qoymayıb. Axı dərindən düşünsək, Qərbin İranla münasibətlərinin normallaşması Rusiya üçün o qədər də sərfəli deyil - çünki "uduş"a "nəhəng karbohidrogen qazancları" qoyulub...
Ərəb-İsrail münaqişəsi də TŞ-ni dəfələrlə dalana dirəyib. Baş Assambleyanın Nyu-Yorkda keçirilən 64-ci sessiyası çərçivəsində də ABŞ, İsrail və Fələstin liderləri arasında üçtərəfli görüş keçirilib. Müşahidəçilərin sözlərinə görə, müzakirələrin gedişində Obama bir qədər əsəbi təsir bağışlayıb. "Biz daha "bir addım irəli, iki addım geri" təcrübəsini davam etdirə bilmərik. Bu məsələdə uğur hamıdan asılıdır və problemin aradan qaldırılması üçün təxirəsalınmaz addımlar atılmalıdır. Bu problemin həlli həyati əhəmiyyət daşıyır və bu, yalnız israillilər və fələstinlilər üçün vacib deyil. Bu, bütün dünya üçün həyati əhəmiyyət kəsb edən məsələdir", - deyə ABŞ prezidenti qəti şəkildə bildirib.
Qeyd edək ki, Qəzza zolağına nəzarət edən HƏMAS hərəkatı Nyu-Yorkda keçirilmiş bu görüşü pisləyərək bildirib ki, Fələstin Muxtariyyəti Administrasiyasının rəhbəri Mahmud Abbas "bütün Fələstin xalqını təmsil edə bilməz"...
BMT-nin mənzil-qərargahında Təhlükəsizlik Şurasının tərk-silah və kütləvi qırğın silahlarının yayılmamasına həsr olunmuş sammiti də keçirilib. BMT TŞ-nin iclasına ilk dəfə olaraq, ABŞ prezidenti sədrlik edib - Obama toplantını sentyabrda TŞ-yə sədrlik edən ölkənin prezidenti kimi aparıb.
Beləliklə, bu ilin sentyabrında BMT TŞ 1945-ci ildən indiyədək dövlət başçıları miqyasında özünün sayca 5-ci toplantısını keçirib. İclas hansısa konkret məsələlərə həsr olunmayıb və dövlət başçıları bu sahədə problemlərin aradan qaldırılması üçün qlobal yanaşmalardan danışıblar. TŞ-yə daxil olan 15 dövlətin rəhbərləri ABŞ-ın təklif etdiyi qətnaməni yekdilliklə dəstəkləyiblər.
Qeyd edək ki, sənəddə nüvə tərk-silahının əsas prinsipləri yer alıb, nüvə silahının olmadığı dünyanın yaradılmasına çağırış əksini tapıb. Obama əmindir ki, TŞ-nin kütləvi qırğın silahlarının yayılmaması haqda müqavilənin şərtlərinin pozulmasına reaksiya vermək üçün lazımi "nüfuzu və məsuliyyəti" var.
Beləliklə, Baş Assambleyanın budəfəki toplantısı fəallığı və nəyisə dəyişməklə bağlı real istəyi ilə çoxlarını sevindirib. Həm Obama, həm Medvedev, həm də digər liderlər BMT-nin möhkəmlənməsini dəstəkləyiblər və bildiriblər ki, hazırda bu qurum beynəlxalq münasibətlərdəki çətin prosesləri hansısa formada idarə etmək üçün yeganə, alternativsiz mexanizmdir.
Maraqlıdır ki, bəzi müşahidəçilərin fikrincə, Obama Baş Assambleyadakı çıxışı zamanı faktiki olaraq, birqütblü dünyadan imtina edib və qlobal problemlərin həllində öz müttəfiqlərindən kömək istəyib. Ağ evin rəhbəri ABŞ-ın insanların öz müqəddəratını təyinetmə hüququna bundan sonra da dəstək verəcəyini bildirsə də, bununla yanaşı, qeyd edib ki, demokratiya ölkələrə kənardan gətirilə bilməz və hər bir ölkə öz şəxsi yolunu özü seçməlidir. Obama "heç bir yolun mükəmməl olmadığını" da əlavə edib.
"Demokratiya ixracatçısı" olan Corc Buş administrasiyası ilə müqayisədə kəskin ziddiyyət ortadadır, elə deyilmi?
Obama, sanki Ağ evin bundan əvvəlki administrasiyası dövründəki problemlərlə "savaşmaqdadır". Lakin o, kompromislərə və qeyri-aqressiv qərarlara daha meyyillidir. Obama "övladlarımıza arzu etdiyimiz gələcəyin qurulması" üçün əsas saydığı məqamlar haqda da danışıb - bu, nüvə silahlarından imtina, sağlam ekologiya, güclü iqtisadiyyatdır.
Doğrudan da, Yer üzündə kimsə öz övladlarına Hollivudda çəkilmiş fəlakət-filmlərdə göstərilən od-alov içində olan, insan nəslinin kəsildiyi, robotların qiyam etdiyi bir dünyada yaşamasını istəməz.
Bəlkə, məhz bunun dərk edilməsi hazırkı siyasətçilərə daha hövsələli və məsuliyyətli olmağa kömək edəcək?
Kollektiv yanaşma olmadan bəşəriyyət qarşısında dayanmış problemlərin həlli mümkünsüzdür - dünyanın praktik olaraq, bütün ölkələrinə toxunmuş maliyyə böhranı, ekoloji fəsadlar, enerji təhlükəsizliyi, həmçinin terrorizmlə mübarizə bunu bir daha sübut edir.
Maraqlara uyğun qurulmuş koalisiyalar indi də var və yəqin ki, gələcəkdə də olacaq. Lakin bununla yanaşı, planetimizdəki hər bir rejim və istənilən dövlət anlamalıdır ki, təklikdə hamı məğlub olacaq.

Every year, the world watches the spectacular and exciting political show staged in what is perhaps the greatest of all the cities to exist on Earth, New York.  And this September too, the "capital of the world" hosted more than 120 presidents, monarchs and prime ministers, three vice presidents, eight deputy prime ministers and 55 foreign ministers. They were there to attend the UN General Assembly and not only listened to each other's speeches for several days, but also discussed more than 160 of the most important issues of global politics, including the situation in the Near East and in Afghanistan, as well as more global problems like peace and security, the war against terrorism, environmental issues, health care, disarmament, human rights, security at sea and so on.
The goals of the UN, which was founded in the immediate aftermath of the WWII by decision of 50 countries, were described very clearly:  "To maintain international peace and security and, to that end... to take effective collective measures for the prevention and removal of threats to peace...  To develop friendly relations between nations, based on respect for the principle of equal rights and self-determination of peoples...  To achieve international co-operation in solving international problems of an economic, social, cultural, or humanitarian character, and in promoting and encouraging respect for human rights and for fundamental freedoms for all without distinction as to race, sex, language or religion."
Indeed, if all this had really been put into practice, Earth would soon have become a paradise...
There is no denying, of course, that the world has become a better place over the last 65 years.  But alas, humanity is as far away from the above ideals as a snail is from the Moon.  During the period since the creation of the UN, mankind has more than once teetered on the brink of a new world war.  No one is guaranteeing against that even now.  The environmental problems of our planet worsen every year, and at a fast pace, and millions of people die of hunger, illnesses and various crimes.  As for the notion of "human rights," it signifies nothing to the majority of the planet's population.
But people are more willing to say that the glass is half-full than to say that it is half-empty.  That the UN survived the Cold War, with its Cuban missile crisis, wars in Vietnam and Afghanistan and the legendary loud banging of a certain boot against the main podium of the General Assembly, and even the first decade of the new century, is in itself a very good sign.  After all, no better alternative to the UN has been invented yet.
The most important issue is that the UN does not follow in the footsteps of its predecessor, the League of Nations, which mainly promoted the interests of Europe (that is, the West)  - and the so-called "colonies" - most of the countries of Africa, Asia, Latin America and the Near East - were left to their own devices.  There are quite a few countries which are dissatisfied with the UN now, and with the fact that the main decisions of its main body, the Security Council, are taken by only five nations (Britain, China, Russia (the de-factor successor of the USSR), the United States and France).  There has been talk for a long time that the Security Council must include India, Brazil and, perhaps, Japan and a number of other countries, while the French and British missions should be replaced by one from the EU.
As a result, together with the problem of improving the effectiveness of the organisation's work in general, discussions which began during previous sessions about reform of the UN Security Council, whose resolutions are obligatory, continue from year from year.  Incidentally, among their methods of enforcement, besides sanctions, is the employment of collective military measures...  We must not forget this.
On the one hand, they say that the small number of permanent members of the Security Council enables it to work quickly.  But on the other hand, the increasing number of experts and politicians agree that too much time has passed since the end of the WWII and that today's "Big Five" do not accurately reflect the real balance of power in the international arena.
This year, the scandalous and eccentric Libyan leader Muammar Gaddafi made that statement in the most radical way, when he pointed to the inequality between UN members and said that the Security Council was entirely under the control of the five permanent members.  After that, he threw away the UN Charter book, noting that the right of veto and permanent membership of the Security Council contradict the charter and represent an instance of political feudalism.
Let us put aside the none-too-positive image of Gaddafi himself, and admit there is logic in his statement.  Indeed, practically unlimited use of the right of veto sometimes effectively paralyzes the work of the Security Council and also draws a lot of criticism.  And it has to be noted that the veto is often used not according to the causes or effects of the situation in question, but depending on the nature of relations between the five nations.  The countries which are discussed in resolutions in this case resemble small pawns in their "great game."
At the same time, it is clear that the future of the UN depends on how serious the leading international powers, and especially the United States, are about the organization.  Otherwise, other countries' trust in the organization will be undermined.
The issue of compliance by some nations with UN Security Council rulings is also a serious one.  As is known, Armenia has not complied with some of its resolutions but has never been held accountable...
Perhaps the clearest example of what appears to be either the uncoordinated position of the UN Security Council or its lack of effectiveness is the situation concerning the Iranian nuclear programme.  As different media report, the secret service staffers who protect the US president had to watch the movements of Iranian President Mahmoud Ahmadinejad at the General Assembly to avoid an accidental meeting with their boss, President Barack Obama.  How the situation with Iran unfolds will become clear in early October, when representatives of the Islamic Republic of Iran will meet with the negotiators' group of six (five permanent members of the Security Council plus Germany).
The Iranian president himself, as always, managed to achieve the departure of the French and US delegations from the General Assembly hall during his speech.  This time, the reason was Ahmadinejad's statement that the "The engine of unbridled capitalism with its unfair system of thought has reached the end of the road and is unable to move" and that "By the grace of God, Marxism is gone. It is now history. Expansionist capitalism will certainly have the same fate."  The Iranian leader decided not to touch on the Iranian nuclear problem in his speech, although he did note that Tehran is "prepared to warmly shake all those hands which are extended to us honestly" and to work with all nations to safeguard international security.  Ahmadinejad decided not to specify whether or not Iran itself is going to be "honest..."
However, if the talks in early October fail, new sanctions await Iran in addition to the old ones.  There are no signs for now, however, that Tehran is willing to cede its positions under pressure from the international community - it continues to claim that its nuclear programme is peaceful.
It is clear, against this backdrop that, to rebuild hopes of a diplomatic solution to the Iranian nuclear programme crisis, it is necessary to at least achieve consensus among members of the Security Council.
"I told Barack Obama today that we deem it necessary to help Iran reach the right decision.  As for sanctions against Iran, Russia's position on this issue is simple:  sanctions rarely lead to productive results; in some cases they are inevitable, but this is a matter of choice," Russian President Dmitriy Medvedev said after a meeting with Obama.  There is much talk at present about US concessions to Moscow and about Obama's tests for President Medvedev...  However, there is another factor:  will China follow Russia's example if one is set?  And Moscow itself has not said anything decisive on this subject.  After all, a normalization of relations between the West and Iran is not really in Russia's interests:  a huge "slice of hydrocarbon " is at stake...
The Arab-Israeli conflict has also many times led the Security Council into impasse.  Trilateral talks were held between the leaders of the United States, Israel and Palestine during the 64th General Assembly in New York.  Observers say that Obama looked somewhat irritated after the talks.
"We cannot continue the same pattern of taking tentative steps forward and then stepping back.  Success depends on all sides' acting with a sense of urgency.  It is absolutely critical that we get this issue resolved.  It is not only critical for the Israelis and Palestinians, it is critical for the rest of the world," stressed the US president.
It has to be noted that the Hamas movement, which controls the Gaza Strip, condemned the talks in New York, noting that the chairman of the Palestinian National Authority (PNA), Mahmoud Abbas, "cannot represent the entire Palestinian people."
A Security Council summit on disarmament issues and the non-proliferation of weapons of mass destruction was also organized at the UN headquarters.  US President Barack Obama presided over a UN Security Council session for the first time:  Obama chaired the session as the head of the state presiding at the Security Council in September.  So, this September, for the fifth time since 1945, the UN Security Council held a session at the level of heads of state.  The session did not touch on specific issues:  leaders of the world's foremost powers discussed global approaches to tackling problems in this area.  The 15 Security Council members voted unanimously for a US-proposed resolution which sets out the fundamental principles of nuclear disarmament and urges the creation of a world free of nuclear weapons.  Obama is certain that the Security Council has the "authority and responsibility" to react to violations of the non-proliferation treaty.
So, events at the latest UN General Assembly were pleasingly proactive and seemed to be driven by a desire for real change.  Obama, Medvedev and other leaders spoke in support of strengthening UN institutions, noting that, at present, the UN is the only mechanism, without any alternative, which makes it possible to at least manage the complex system of international relations to some effect.
It is notable that, in the opinion of some observers, Obama effectively rejected a unipolar world system and asked his allies for help in addressing global problems.  For example, although the US president stressed that his country will continue to support the right to self-determination, he also said democracy cannot be brought to a country from outside and that every country must look for its own way, while "none of the ways is perfect."  This is in dramatic contrast, is it not, to the George Bush administration, which was dubbed the "democracy exporter"?
Obama seems to have the same problems as the preceding US Administration.  But he seems to be inclined towards compromise and less aggressive solutions.  However, the national interests of all nations, and the United States is a leader here, still prevail over the interests of mankind...
Obama discussed approaches which could help shape the "future which we want for our children" - nuclear disarmament, a healthy environment, strong economies.  And, indeed, it is unlikely that anyone in the world wants his or her children to face the scenarios of Hollywood catastrophe movies about the future of our planet, in which mad robots and miserable mutant remnants of the human species roam scorched landscapes.  Perhaps this realization will help present-day politicians to be more tolerant and responsible?
The problems facing humanity require a collective approach:  the financial and economic crisis which affected practically all countries on the planet, environmental problems, energy security issues and the fight against terrorism all testify to this.  Of course, there will be coalitions of countries with similar interests but, at the same time, all types of regimes and every nation on the planet must realize that if everyone continues to act on their own, everyone will lose.