RAKETLƏR, SETRİFUQALAR VƏ "QIRĞI"LAR
İran ətrafında situasiya gərginləşir. Bu ölkənin yaxın məsafəli raketləri ("Fateh", "Tondar", "Zilzal"), həmçinin ABŞ-ın regiondakı bazaları və İsrail ərazisini vurmaq iqtidarında olan "Şahab-3" və "Secal" ballistik raketlərini sınaqdan keçirməsinə dair xəbərlər dünya ictimaiyyətində Tehran rejiminin sülhməramlılığı haqda növbəti şübhələr yaradıb. İranın öz gücünü nümayiş etdirməsinə, nüvə proqramının dayandırılmasına ciddi şəkildə çalışan fövqəldövlətlərə Tehranın  cavabı  kimi də baxmaq olar.
BMT Təhlükəsizlik Şurası sentyabrın sonlarında nüvə silahının yayılmamasına dair müqavilənin üzvlərini öz öhdəliklərini tam yerinə yetirməyə çağıran qətnamə qəbul edib. Qətnamənin preampulasında TŞ-nin İran və Şimali Koreya ilə bağlı əvvəllər qəbul etdiyi sənədlərə, həmçinin onların nüvə proqramları ilə əlaqədar qüvvədə olan sanksiyalara istisnad edilir.
Lakin Tehranın ünvanına daha sərt xəbərdarlıq BMT Baş Assambleyasının 64-cü sessiyası çərçivəsində ABŞ və Rusiya prezidentləri arasında keçirilmiş görüşdən sonra səsləndirilib. Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev amerikalı həmkarı Barak Obama ilə Tehrana qarşı sanksiyaların sərtləşdirilməsinin vacibliyi məsələsində, demək olar ki, razılığa gəlib. Lakin Medvedev hesab edir ki, bu, İranın nüvə proqramının dinc xarakterli olduğunu sübut etməyəcəyi təqdirdə baş verməlidir.
Rusiya liderinin amerikalı həmkarı ilə razılaşmasının səbəbi bu kontekstdə elə bir ciddi əhəmiyyət daşımır. Lakin Medvedevin İranla bağlı sərt tonu ilə Vaşinqtonun Şərqi Avropada Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) sistemi yerləşdirmək planından imtinası arasında əlaqənin olduğu şübhə doğurmur.
Tehranın Amerika-Rusiya xəbərdarlığına verdiyi cavab isə həm Medvedev, həm Obama, həm də Pittsburqda keçirilən G-20 sammitinə toplaşmış digər liderlər üçün əsl sürpriz oldu. Tehran Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyi (MAQATE) ölkədə uranın zənginləşdirilməsini həyata keçirən ikinci zavodun da olması haqda məlumatlandırıb. İslam respublikasının Atom Enerjisi Agentliyinin rəhbəri Əli Əkbər Salehi isə bildirib ki, "İran alimləri hazırda sentrifuqaların yeni nəsliniq sınaqdan keçirirlər".
Müəssisənin yeri, həmçinin orada quraşdırılmış sentrifuqaların sayı haqda heç bir məlumat verilməsə də, dünyanın bir sıra KİV-ində belə bir məlumat yayılıb ki, söhbət Qum şəhəri yaxınlığındakı uran zənginləşdirən zavoddan gedir. Məlumata görə, orada 3 min yeni tipli qaz sentrifuqasının quraşdırılması nəzərdə tutulub.
Ardınca raket sınağı keçirən Tehran bu addımı ilə nəhəng dövlətlərin sanksiya hədələrinə baxmayaraq, nüvə məsələsində heç bir güzəştə getməyəcəyini bir daha təsdiqləyib.
Qərb üçün (Obama-Medvedev görüşü göstərdi ki, yalnız onlar üçün yox) İranın əməlləri növbəti siqnaldır. Artıq dünyada əksəriyyət əmindir ki, Tehran uranın zənginləşdirilməsi prosesini elə bir mərhələyə çatdırıb ki, bu, ona 1 ildən sonra bir neçə nüvə partlayıcı qurğusu əldə etməyə imkan verəcək. Üstəlik, Tehranın nüvə silahını daşıya biləcək "Şahab-3" raketləri də var. Şübhəsiz ki, İranla beynəlxalq "altılıq" arasında danışıqlar Tehranın yeni zavodla bağlı etirafından əvvəlki dövrlə müqayisədə daha prinsipial və açıq xarakter alacaq. Problemin hərbi yolla həlli perspektivinə indiyədək kifayət qədər səbrlə yanaşan Barak Obamanın ilk dəfə bunun mümkünlüyünü dilə gətirməsi də təsadüfi deyil. Düzdür, Amerika administrasiyası anlayır ki, İrana qarşı yönəlmiş hərbi əməliyyatlar, Pentaqon rəhbəri Robert Geytsin dediyi kimi, "yalnız vaxt qazanmaq və Tehranın nüvə proqramını 1 ildən 3 ilədək ləngitməyə" kömək edərdi".
Qərb ekspertlərində narahatlıq yaradan daha bir məqam İran ərazisində hələ də kəşfiyyata məlum olmayan, həmçinin MAQATE-dən də gizli nüvə obyektlərinin ola biləcəyidir.
İran çox riskli oyuna gedib, onun iqtisadi və hərbi nəticələri gələcəkdə İslam Respublikasının vətəndaşlarında belə bir sual yarada bilər: bu oyun ona çəkilən zəhmətə dəyərdimi? Tehranın əməllərinə cavab olaraq, onun nüvə proqramının qarşısını almaq üçün qəti addımlar haqda düşünən yalnız beynəlxalq vasitəçilər deyil. İndi İsraildəki "qırğı"lar da yəhudi dövlətini yer üzündən silməklə hədələyən Tehrana önləyici zərbələr endirmək üçün əllərində olan əsasları ortaya çıxarırlar. İsrailin müdafiə naziri Ehud Barak ölkəsinin bu problemin heç bir həll variantını, o cümlədən, İrana hərbi müdaxiləni də istisna etmədiyini söyləyib.
Belə çıxır ki, tarixi kökləri Yaxın Şərq, daha geniş götürdükdə isə insan sivilizasiyasının yaranmasına gedib -çıxan hər iki ölkə regionu və bütünlükdə dünyanı böyük müharibə təhlükəsi ilə üz-üzə qoyur. Və indi dünya siyasətinin əsas prioriteti mümkün müharibəyə yol verməmək olmalıdır.

РАКЕТЫ, ЦЕНТРИФУГИ И "ЯСТРЕБЫ"
Ситуация вокруг Ирана принимает критический оборот. Сообщения о проведенных этим государством запусках ракет малой дальности ("Фатех", "Тондар", "Зильзаль") и испытаниях баллистических ракет "Шахаб-3" и "Седжаль", способных поразить военные базы США в регионе и территорию Израиля, вызвали очередную порцию сомнений мирового сообщества в миролюбивых устремлениях тегеранского режима. Демонстрацию им своей мощи следует рассматривать и как ответ заинтересованным державам, решительно настроенным добиться прекращения ядерной программы ИРИ.
Совет Безопасности ООН принял в конце сентября резолюцию, призывающую государства-участники Договора о нераспространении ядерного оружия в полном объеме выполнять свои обязательства. В преамбуле резолюции содержатся ссылки на предыдущие решения Совбеза по Ирану и Северной Корее, в том числе вводившие санкции против этих стран в связи с разработкой ими ядерных программ. Но гораздо более внушительное предупреждение поступило Тегерану после состоявшихся в рамках 64-й сессии Генассамблеи ООН переговоров лидеров США и России. Российский президент Дмитрий Медведев, по сути, согласился с главой Соединенных Штатов Бараком Обамой о необходимости ужесточения санкций в отношении Ирана, если последний не предоставит веских доказательств мирного характера своей ядерной программы. Причина, побудившая лидера РФ солидаризироваться со своим американским коллегой, не имеет в данном контексте особого значения, хотя достаточно очевидно прослеживается связь между жестким тоном Медведева по отношениию к Ирану и решением Вашингтона отказаться от размещения третьего позиционного района американской ПРО вблизи границ России в Восточной Европе.
Ответ Тегерана на американо-российское предупреждение по иранскому вопросу стал сюрпризом для Обамы, Медведева и других мировых лидеров, собравшихся на саммит G-20 в Питтсбурге. Официальный Тегеран уведомил Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) о существовании в стране второго завода по обогащению урана. Причем глава Организации по атомной энергии Исламской Республики Али Акбар Салехи заявил, что "иранские ученые создали новое поколение центрифуг, которые сейчас проходят технические испытания". О месте нахождения предприятия, а также о количестве установленных на нем центрифуг ничего не сообщалось, однако вскоре рядом мировых СМИ была распространена информация, что речь идет о заводе по обогащению урана вблизи города Кум, на котором предполагается установить 3 тысячи газовых центрифуг нового типа. Последовавшими вслед за этим ракетными испытаниями Тегеран лишь подтвердил, что не пойдет ни на какие уступки по ядерному вопросу, невзирая на угрозы великих держав ужесточить санкции в отношении ИРИ.
Для Запада (и, как выяснилось в ходе встречи Обама - Медведев, не только для него) действия иранской стороны являются очередным вызовом. В мире уже мало кто сомневается, что Тегеран вплотную подошел  к той стадии обогащения урана, которая позволит ему уже через год произвести несколько ядерных взрывных устройств. Тем более что в наличии у Тегерана есть ракеты "Шахаб-3", которые потенциально могут использоваться как средства доставки ядерного оружия. Судя по всему, переговоры между Ираном и международной "шестеркой", несомненно, примут куда более принципиальный и открытый характер, чем это было до признания иранской стороной факта эксплуатации второго завода по обогащению урана. Не случайно Барак Обама, доселе весьма сдержанно подходивший к перспективе силового сценария, впервые допустил подобную вероятность. Хоть в американской администрации и отдают себе отчет в том, что военные действия, направленные против Ирана, как заявил глава Пентагона Роберт Гейтс, "помогут лишь выиграть время и задержать осуществление ядерной программы Тегерана на срок от одного до трех лет", когда "руководство Исламской Республики вернется к осуществлению задуманного". Опасения у западных экспертов вызывает и то, что на территории Ирана, вероятно, есть ядерные объекты, о которых пока не получено никаких разведданных, не говоря уже о хорошей защищенности известных МАГАТЭ объектов.
Иран затеял весьма рискованную игру, экономические и военные последствия которой могут вызвать в будущем у граждан этой страны вполне резонный вопрос: а стоила ли она свеч, эта самая игра? Действия Тегерана, по сути, провоцируют принятие конкретных действий по пресечению иранской ядерной программы не только международными переговорщиками. "Ястребы" в Израиле уже ведут счет причинам, которые дают им основание нанести упреждающий удар по государству, угрожающему стереть еврейское государство с лица земли. О том, что Израиль не исключает любого варианта развития событий, включая нанесение военного удара по Ирану, заявил министр обороны Израиля Эхуд Барак.
Получается, что обе страны, исторические корни которых тянутся в эпоху зарождения ближневосточной, а шире - всей человеческой цивилизации, ставят регион и весь мир перед угрозой большой войны. Не допустить этой роковой перспективы - задача, которая, судя по всему, станет приоритетом мировой политики ближайшего времени.