RAKETLƏR, SETRİFUQALAR VƏ "QIRĞI"LAR
İran ətrafında situasiya gərginləşir. Bu ölkənin yaxın məsafəli raketləri ("Fateh", "Tondar", "Zilzal"), həmçinin ABŞ-ın regiondakı bazaları və İsrail ərazisini vurmaq iqtidarında olan "Şahab-3" və "Secal" ballistik raketlərini sınaqdan keçirməsinə dair xəbərlər dünya ictimaiyyətində Tehran rejiminin sülhməramlılığı haqda növbəti şübhələr yaradıb. İranın öz gücünü nümayiş etdirməsinə, nüvə proqramının dayandırılmasına ciddi şəkildə çalışan fövqəldövlətlərə Tehranın  cavabı  kimi də baxmaq olar.
BMT Təhlükəsizlik Şurası sentyabrın sonlarında nüvə silahının yayılmamasına dair müqavilənin üzvlərini öz öhdəliklərini tam yerinə yetirməyə çağıran qətnamə qəbul edib. Qətnamənin preampulasında TŞ-nin İran və Şimali Koreya ilə bağlı əvvəllər qəbul etdiyi sənədlərə, həmçinin onların nüvə proqramları ilə əlaqədar qüvvədə olan sanksiyalara istisnad edilir.
Lakin Tehranın ünvanına daha sərt xəbərdarlıq BMT Baş Assambleyasının 64-cü sessiyası çərçivəsində ABŞ və Rusiya prezidentləri arasında keçirilmiş görüşdən sonra səsləndirilib. Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev amerikalı həmkarı Barak Obama ilə Tehrana qarşı sanksiyaların sərtləşdirilməsinin vacibliyi məsələsində, demək olar ki, razılığa gəlib. Lakin Medvedev hesab edir ki, bu, İranın nüvə proqramının dinc xarakterli olduğunu sübut etməyəcəyi təqdirdə baş verməlidir.
Rusiya liderinin amerikalı həmkarı ilə razılaşmasının səbəbi bu kontekstdə elə bir ciddi əhəmiyyət daşımır. Lakin Medvedevin İranla bağlı sərt tonu ilə Vaşinqtonun Şərqi Avropada Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) sistemi yerləşdirmək planından imtinası arasında əlaqənin olduğu şübhə doğurmur.
Tehranın Amerika-Rusiya xəbərdarlığına verdiyi cavab isə həm Medvedev, həm Obama, həm də Pittsburqda keçirilən G-20 sammitinə toplaşmış digər liderlər üçün əsl sürpriz oldu. Tehran Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyi (MAQATE) ölkədə uranın zənginləşdirilməsini həyata keçirən ikinci zavodun da olması haqda məlumatlandırıb. İslam respublikasının Atom Enerjisi Agentliyinin rəhbəri Əli Əkbər Salehi isə bildirib ki, "İran alimləri hazırda sentrifuqaların yeni nəsliniq sınaqdan keçirirlər".
Müəssisənin yeri, həmçinin orada quraşdırılmış sentrifuqaların sayı haqda heç bir məlumat verilməsə də, dünyanın bir sıra KİV-ində belə bir məlumat yayılıb ki, söhbət Qum şəhəri yaxınlığındakı uran zənginləşdirən zavoddan gedir. Məlumata görə, orada 3 min yeni tipli qaz sentrifuqasının quraşdırılması nəzərdə tutulub.
Ardınca raket sınağı keçirən Tehran bu addımı ilə nəhəng dövlətlərin sanksiya hədələrinə baxmayaraq, nüvə məsələsində heç bir güzəştə getməyəcəyini bir daha təsdiqləyib.
Qərb üçün (Obama-Medvedev görüşü göstərdi ki, yalnız onlar üçün yox) İranın əməlləri növbəti siqnaldır. Artıq dünyada əksəriyyət əmindir ki, Tehran uranın zənginləşdirilməsi prosesini elə bir mərhələyə çatdırıb ki, bu, ona 1 ildən sonra bir neçə nüvə partlayıcı qurğusu əldə etməyə imkan verəcək. Üstəlik, Tehranın nüvə silahını daşıya biləcək "Şahab-3" raketləri də var. Şübhəsiz ki, İranla beynəlxalq "altılıq" arasında danışıqlar Tehranın yeni zavodla bağlı etirafından əvvəlki dövrlə müqayisədə daha prinsipial və açıq xarakter alacaq. Problemin hərbi yolla həlli perspektivinə indiyədək kifayət qədər səbrlə yanaşan Barak Obamanın ilk dəfə bunun mümkünlüyünü dilə gətirməsi də təsadüfi deyil. Düzdür, Amerika administrasiyası anlayır ki, İrana qarşı yönəlmiş hərbi əməliyyatlar, Pentaqon rəhbəri Robert Geytsin dediyi kimi, "yalnız vaxt qazanmaq və Tehranın nüvə proqramını 1 ildən 3 ilədək ləngitməyə" kömək edərdi".
Qərb ekspertlərində narahatlıq yaradan daha bir məqam İran ərazisində hələ də kəşfiyyata məlum olmayan, həmçinin MAQATE-dən də gizli nüvə obyektlərinin ola biləcəyidir.
İran çox riskli oyuna gedib, onun iqtisadi və hərbi nəticələri gələcəkdə İslam Respublikasının vətəndaşlarında belə bir sual yarada bilər: bu oyun ona çəkilən zəhmətə dəyərdimi? Tehranın əməllərinə cavab olaraq, onun nüvə proqramının qarşısını almaq üçün qəti addımlar haqda düşünən yalnız beynəlxalq vasitəçilər deyil. İndi İsraildəki "qırğı"lar da yəhudi dövlətini yer üzündən silməklə hədələyən Tehrana önləyici zərbələr endirmək üçün əllərində olan əsasları ortaya çıxarırlar. İsrailin müdafiə naziri Ehud Barak ölkəsinin bu problemin heç bir həll variantını, o cümlədən, İrana hərbi müdaxiləni də istisna etmədiyini söyləyib.
Belə çıxır ki, tarixi kökləri Yaxın Şərq, daha geniş götürdükdə isə insan sivilizasiyasının yaranmasına gedib -çıxan hər iki ölkə regionu və bütünlükdə dünyanı böyük müharibə təhlükəsi ilə üz-üzə qoyur. Və indi dünya siyasətinin əsas prioriteti mümkün müharibəyə yol verməmək olmalıdır.

MISSILES, CENTRIFUGES AND "HAWKS"
The situation surrounding Iran is taking a critical turn. Reports of short-range missile launches (Fateh, Tondar and Zilzal) conducted by that country and the testing of ballistic missiles such as Shahab-3 and Sijjil, capable of hitting US military bases in the region and Israeli territory, created further doubts in the minds of the global community about the peaceful aspirations of the Tehran regime. Tehran's demonstration of its power should be seen as a response to powers which are strongly committed to halting its nuclear programme.
In late September, the UN Security Council adopted a resolution calling on signatories to the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons to comply fully with their obligations. The preamble to the resolution refers to previous decisions of the Security Council on Iran and North Korea, including sanctions imposed on those countries in connection with the development of their nuclear programmes. But a far more impressive warning to Tehran followed negotiations between the leaders of the United States and Russia on the sidelines of the 64th session of the UN General Assembly. Russian president Dmitriy Medvedev, in fact, agreed with US President Barack Obama on the need to tighten sanctions against Iran if the latter does not provide sufficient evidence of the peaceful nature of its nuclear programme. The reason behind the Russian leader's agreement with his US counterpart is not of particular significance in this context, although there is a clear correlation between Medvedev's tough stance on Iran and Washington's decision to forego a third positional area for its missile defence system near Russian borders in Eastern Europe.
Tehran's response to the US-Russia warning was a surprise to Obama, Medvedev and other world leaders who had gathered at the G20 summit in Pittsburgh. Tehran notified the International Atomic Energy Agency (IAEA) of the existence of a second uranium enrichment plant. The head of the Atomic Energy Organization of the Islamic Republic, Ali Akbar Salehi, said that "Iranian scientists have created a new generation of centrifuges, which are currently undergoing technical tests". Nothing was reported on the whereabouts of the plant or the number of centrifuges installed there, but information was soon circulating in the international media that this referred to a uranium enrichment plant near the city of Qom, where it is planned to establish 3,000 new-type gas centrifuges. With the ensuing missile tests, Tehran merely confirmed that it will not make any concessions on the nuclear issue, despite the threats from the great powers to tighten sanctions.
For the West (and, as it became clear during the Obama-Medvedev meeting, not only for the West) the Iranians' actions are a further challenge. The world has little doubt that Tehran is close to the stage of uranium enrichment which will allow it to make several nuclear explosive devices within a year. It is especially concerned as Tehran has Shahab-3 missiles, which could be used as a means of delivering nuclear weapons. It seems that talks between Iran and the international "six" will undoubtedly adopt a much more principled and open nature than they did before Iran admitted the existence of a second uranium enrichment plant. It is no accident that Barack Obama, who has been restrained on the prospects of a military scenario, expressed such an possibility for the first time, although the US administration is aware that any military action against Iran, in the words of Pentagon chief Robert Gates, "will only help buy time and delay the implementation of Tehran's nuclear programme for a period of one to three years" until "the leadership of the Islamic Republic returns to the implementation of its plans". Western experts fear that Iran is likely to have nuclear facilities on which there is no intelligence yet, not to mention the strong defences of the objects already known to the IAEA.
Iran has started a very risky game, the economic and military consequences of which may result in its citizens posing a very logical question in the future: was the game worth the candle? Tehran's behaviour, in fact, provokes concrete action to curb its nuclear programme, and not only through international negotiations. "Hawks" in Israel are already counting the reasons justifying a pre-emptive strike on a country that threatens to wipe the Jewish state off the face of the earth. Defence Minister Ehud Barak said that Israel does not rule out any scenario, including a military strike against Iran.
It turns out that the two countries, which have historical roots going back to the first emergence of Middle Eastern, and indeed human, civilization, have left the region and the world facing the threat of a major war. Preventing such a lethal prospect will become a priority for world politics in the near future.