"HƏR İKİ CAHANI SIĞDIRAN" İNSAN
İnsanlar var ki, onlar haqqında belə demək olar: anadangəlmə maariflənmişlər. Və Mirzə Cəfər Topçubaşov belələrindən idi...
XIX əsr humanitar təfəkkürün gündoğar dövrü olub. Məhz həmin vaxt müasir fəlsəfə, sosiologiya, linqvistika, tarix və digər humanitar elmlərin əsas konsepsiyalarının təməli qoyulub. Rusiya imperiyasında inkişaf etmiş əsas istiqamətlərdən biri şərqşünaslıq idi. İmperiyanın daxilində yüzlərlə alim dilləri, adət-ənənələri, xalqların tarixini öyrənirdilər. Sadəcə, onlardan biri deyil, əksinə onların arasında ən yaxşı alim imici qazanan soydaşımız, hərtərəfli istedada malik görkəmli şəxsiyyət Mirzə Cəfər Topçubaşov olub.
Gözəl dillər dəryası
Topçubaşovun Tiflisdə yaşayan ailəsi Gəncə əsillidir. Mirzə Cəfərin babası - Əli Mərdan gürcü çarları II İrakli və XII Georginin sarayında xidmət edib, topçu alayının rəisi və çar sarayının yerləşdiyi qalanın komendantı olub. Qardaşı Əli Əkbər hərbi xidmətə qəbul olunub və podporuçik rütbəsində xidmət edib. Bizə Əlimərdan bəy kimi tanınan qardaşı oğlu - görkəmli ictimai və dövlət xadimi, eyni zamanda ilk Azərbaycan Demokratik Respublikasının həmtəsisçisidir. Topçubaşovların soyadı ümumiyyətlə, Rusiyada böyük populyarlığa malik idi. Çünki bir çox dünya şöhrətli rusiyalı şərqşünaslar Mirzə Cəfər Topçubaşovun tələbələri olublar.
"Mirzə Cəfər farsca təkcə düzgün deyil, həm də gözəl danışmağı öyrədirdi - bu o dərəcədə sezilirdi ki, Kazan müəllimlərinin fars dili bilikləri Mirzə Cəfərin tələbələrinə nəinki yanlış, həm də kobud və əsl fars dili deyil, ruhən tatar kimi görünürdü ", - deyə bu barədə onun tələbəsi, rus şərqşünası, professor Vasili Qriqoryev yazırdı.
Mirzə Cəfər həyatının böyük hissəsini imperiyada ən iri (dünyada ən yaxşılarından biri) Sankt-Peterburq Dövlət Universitetində şərq dillərini tədris edib. Həmin dövrdə (söhbət XIX əsrin əvvəlindən gedir) rus şərqşünaslığı imperiya üçün dörd mühüm şərq dili ilə məşğul olurdu: ərəb, fars, türk və tatar. Və Mizə Cəfər bütün bu dilləri mükəmməl bilirdi. 1845-ci ildən başlayaraq Peterburq Universitetinin Şərq ədəbiyyatı kafedrasında tatar (Azərbaycan dili), gürcü və erməni dilləri və ədəbiyyatının tədrisinə başlanıldı. Hərçənd universitetin nizamnaməsinə uyğun olaraq Azərbaycan dilinin tədrisi hələ 1835-ci ildə başlamalı olsa da, bu proses ancaq 1845-ci ildə başlayıb. Türk dilinə gəldikdə isə bu, ancaq univeristetə rus şərqşünası, poliqlot, yazıçı və redaktor Osip Senkovskinin 1822-ci ildə gəlişi ilə ölü nöqtəsindən tərpəndi və burada Mirzə Cəfər onun yaxın məsləhətçisi oldu. Senkovski Mirzə Cəfərin təşəbbüsü ilə hətta "Taxta kukla" Azərbaycan nağılını rus dilinə tərcümə edir və onu dekabrçıların "Qütb ulduzu" almanaxında nəşr etdirir.
V. Qriqoryev "Sankt-Peterburq universiteti mövcud olduğu ilk əlli il ərzində" adlı kitabında yazır ki, "Mirzə Cəfərin fars ədəbiyyatından mühazirələri hamını məftun edirdi, onun tələbələri fars dilinin olduqca tez öyrənirdilər". 1835-ci ildə Topçubaşov pensiya yaşına çatan professor-şərqşünas Fransua Bernar Şarmuanın vəzifəsini əvəz edir. Nəticədə, Fars dili və ədəbiyyatı kafedrasına rəhbərlik etməyə başlayır. Demək lazımdır ki, Mirzə Cəfər tələbələrinə nəinki fars dili və ədəbiyyatını, həm də xəttatlığın zəruri qaydalarını öyrədirdi. Qriqoryev həmçinin yazırdı ki, Mirzə Cəfərin tələbələri xəttatlığa, dillərtək müvəffəqiyyətlə yiyələnmişdilər. Xəttatlıq üzrə peşəkarlıq, məlum olduğu kimi, təhsil görmüş insanın Şərqdə əsas əlamətlərindən biri hesab olunurdu. Bu mənada Mirzə Cəfər sadəcə qüsursuz xəttat deyil, demək olar ki, rəssam idi. Bununla yanaşı, Mirzə Cəfər geniş istedada malik idi.
Şair və tərcüməçi
"Fars dili dərsində tələbələr bu son yarımildə bütün "Gülüstan"ı, Sədinin əsərlərini və Fərdi Edin Atarın "Pəndnamə"sinin 41-ci fəslini oxuyurdular"... Onların əksəriyyəti rus dilindən fars dilinə tərcümə ilə məşğul olurdular və bunun öhdəsindən son dərəcə uğurla gəlirdilər. Digərləri öz aralarında eləcə də müəllimləri ilə danışmaq səviyyəsində fars dilinə yiyələnirdilər; onların yaxşı tələffüzü müəllimləri Mirzə Cəfərin fəaliyyətinə və səylərinə olan hörməti daha da artırırdı". Bu raportu Xalq Maarifliyi Naziriyi üçün Topçubaşovun universitetdə işinin lap əvvəlində (həmin vaxt onun hələ 23 yaşı vardı) təhsil dairəsinin müdiri S. Uvarov yazıb. Şərqin əsl bələdçisi kimi, Mirzə Cəfər öz işini poeziya bilikləri olmadan təsəvvür etmirdi. O, həvəslə tələbələrinə şeirlər oxuyardı, onları özü tərcümə edərdi və tələbələrini də tərcümə ilə məşğul olmağa həvəsləndirərdi. O, bilirdi ki, şeirə bağlanmadan həqiqi şərqşünas olmaq mümkünsüzdür. Mirzə Cəfəri Şərqlə Qərb arasında mizrab adlandırmaq olardı. Və bu təkcə kadrların hazırlanmasını ehtiva etmir. O, dünyada ilk dəfə "İncil"i fars dilinə peşəkarcasına tərcümə edib. Avropalı şərqşünaslar onun bu işini o qədər yüksək qiymətləndirmişdilər ki, onu London Kral Asiya Cəmiyyətinin üzvü təyin ediblər.
Qeyd etmək lazımdır ki, Mirzə Cəfər səyləri, yüksək peşəkarlığı və sənətinə olan sevgisi sayəsinddə əksər rusları Şərqi sevməyə və anlamağa məcbur edib. Deməli, onun dostu, Moskva Universitetinin professoru olmuş P. Petrov, yazırdı: "Mirzə Cəfər mənə Hafizin bir sıra qəsidələrinin, qəzəllərinin sehrli mənalarını başa salanda, o zaman mən özümə dedim ki, onlardan ən yaxşılarını rus dilinə tərcümə edim və bunu mütləq həyata keçirim. Ya mən tamamilə şərqlənmişəm, ya da onlar, həqiqətən, ən yüksək poeziyanın möcüzəsidirlər". Mirzə Cəfər Şərq poeziyasının çoxsaylı ən yaxşı nümunələrini rus dilinə tərcümə edib: Attarın "Pəndnamə"sini, Sədinin "Büstan" və "Gülüstan"ı, Haifizin seçilmiş qəzəlləri, Cəlaləddin Ruminin bir neçə məsnəvisini, Firdovsinin "Şahnamə"sindən parçalar (bu son dərəcə böyük işdir və bir qədər sonra tam tərcümə edilib), "Təzkireyi-Mukin Xan"nın ayrı-ayrı hissələrini, Vəssafın "Tarix", habelə" Mahzen-ül-İnşa".
Yeri gəlmişkən, Topçubaşovun rəhbərliyi ilə artıq qeyd edilən Qriqoryev Qiyasəddin Xandəmirin "Həbib-üs -seyr" əsərinin bir hissəsi olan "Monqolların qədim dövrdən Teymurləngə qədər tarixləri" adlı əsərini tərcümə edib.
Diplomat
Topçubaşov Sankt-Peterburqa doğma Tiflisdən 1817-ci ildə lap gənc yaşlarında gəlib. O, ilk vaxtlar İran səfirliyində tərcüməçi kimi işləyib və ancaq sonra universitetdə işləməyə başlayıb. Bundan başqa, gəzirdi, diplomatlarla ünsiyyətdə olurdu və həqiqi gizli müşavir vəzifəsini tuturdu. Daha doğrusu, müasir anlamda siyasi məsləhətçi olub. Peterburq universiteti, Rusiya Arxeologiya Komissiyası və İmperiyanın Xarici İşlər Nazirliyinin Asiya departamentində uğurlu fəaliyyətinə görə Mirzə Cəfər II və III dərəcəli müqəddəs Anna, III dərəcəli müqəddəs Vladimir, I dərəcəli müqəddəs Stanislav və İranın məşhur "Şiri-Xurşid" ordenləri ilə mükafatlandırılıb.
Baxışları
"İncil"in tərcümə olunmasına və həyatının böyük hissəsini Peterburqda keçirməsinə baxmayaraq, Topçubaşov öz dinini dəyişməyib. Bütün "irəliləmiş" müsəlmanlar kimi - Nəsimi kimi Mirzə Cəfər sufi olub. Bundan başqa, bir çox maarifçi insanın sufi fəlsəfəsini sevməyi və anlamağında onun böyük rolu olub. Topçubaşov sufi məktəbinin poeziyasının bilicisi olub. Professor Veselovski yazırdı ki, Mirzə Cəfər sufi kimi Şərq poeziyasının pərəstişkarı olub. Sədi, Hafiz, Cəlaləddin Ruminin şerləri onun şərhlərində tələbələrə əsl zövq verirdi.
Topçubaşov dünyasını dəyişməzdən əvvəl "Topçubaşov mükafatı"nın təsis edilməsi üçün 1000 rubl (həmin dövrdə bu böyük pul idi) həcmində beşfaizlik dövlət bank biletlərini öz fakültəsinə təqdim edib. O, inzibati-idarəetmə sahəsində xüsusi fərqlənən tələbələr üçün nəzərdə tutulmuşdu. Mükafatın faizləri iki ilə 100 rubl təşkil edirdi. İmperatorun razılığı və senatın qərarı ilə mükafat rəsmi status aldı və onun ölümündən sonra təqdim edildi.
Məşhur Əlimərdan Sankt-Peterburqa gələndə, xeyli vaxt keçsə də, adı Peterburq İmperator Universitetinin tarixinə əbədi həkk olunmuş əmisi Mirzə Cəfəri, paytaxtın elmi və siyasi dairələrində böyük ehtiram və heyranlıqla xatırlayırdılar.

В НЕГО "ВМЕСТИЛИСЬ ОБА МИРА"
Есть люди, о которых можно сказать: просвещенные от рождения. И таким человеком был Мирза Джафар Топчибашев
XIX век был временем рассвета гуманитарной мысли. Именно тогда были заложены основные концепции современных философии, социологии, лингвистики, истории и прочих гуманитарных наук. Одним из основных направлений, развивавшихся в Российской империи, было востоковедение. На просторах империи сотни ученых изучали языки, обычаи, историю народов. Не просто одним из них, но лучшим в своем роде был наш соотечественник Мирза Джафар Топчибашев, человек выдающихся, многосторонних талантов.
Кладезь изящных языков
Семья Топчибашевых, жившая в Тифлисе, происходила из Гянджи. Дед Мирзы Джафара - Али Мардан служил при дворе грузинских царей Ираклия II и Георгия XII, был командиром артиллерийского полка и комендантом крепости, в которой находился царский дворец. Брат Али Акпер был кадровым военным подпоручиком. А племянник, известный нам Алимардан бек, - выдающийся общественный и государственный деятель и сооснователь первой Азербайджанской Демократической Республики. Фамилия Топчибашевых вообще пользовалась в России широкой известностью, поскольку многие всемирно известные российские востоковеды были студентами Мирзы Джафара Топчибашева.
"Мирза Джафар приучал выражаться по-персидски не только правильно, но и изящно - до такой степени, что персидский язык казанских преподавателей казался ученикам Мирзы Джафара не только неправильным, но и дубоватым, татарским по духу, а не настоящим персидским", - писал о нем его ученик, известный российский ориенталист, профессор Василий Григорьев.
Большую часть жизни Мирза Джафар преподавал восточные языки в крупнейшем в империи (и одном из лучших в мире) Санкт-Петербургском государственном университете. Российское востоковедение в те времена (речь идет о начале XIX века) занималось только четырьмя основными для империи восточными языками: арабским, фарсидским, турецким и татарским. И всеми этими языками Мирза Джафар владел в совершенстве.
Начиная с 1845 года на кафедре восточной литературы в Петербургском госуниверситете приступили к преподаванию татарского (азербайджанского), грузинского и армянского языков и литературы. Хотя согласно уставу университета преподавание азербайджанского языка должно было начаться еще в 1835 году, процесс этот начался только в 1845 году. Что же касается турецкого языка, то лишь с приходом в университет русского востоковеда, полиглота, писателя и редактора Осипа Сенковского в 1822 году этот вопрос сдвинулся с мертвой точки, и здесь Мирза Джафар был ему близким советником. Сенковский по инициативе Мирзы Джафара даже перевел на русский язык азербайджанскую сказку "Деревянная кукла", которую опубликовал в альманахе декабристов "Полярная звезда".
Григорьев в своей книге "Санкт-Петербургский университет в течение первых пятидесяти лет его существования" пишет, что "лекции Мирзы Джафара по персидской литературе очаровывали всех, его студенты очень быстро обучались персидскому языку". В 1835 году Топчибашев сменил на посту профессора-востоковеда Франсуа Бернара Шармуа, который достиг пенсионного возраста. И в итоге стал руководить кафедрой персидского языка и литературы. Надо сказать, что Мирза Джафар преподавал своим студентам не только персидский язык и литературу, но и необходимые при этом каноны каллиграфии.
Григорьев писал также, что ученики Мирзы Джафара овладевали каллиграфией так же успешно, как и языками. Профессионализм каллиграфа, как известно, на Востоке считался одним из главных показателей образованности человека. И в этом смысле Мирза Джафар был не просто безупречным каллиграфом, а практически художником. Впрочем, талантов у Мирзы Джафара было много.
Поэт и переводчик
"В классе персидского языка прочитали студенты в сие последнее полугодие весь "Гулистан", сочинения Саади и 41-ю главу Ферид-Един-Аттара "Пенднаме"... Многие из них занимались переводом с российского языка на персидский, и довольно успешно. Иные начинают даже приобретать навык говорить между собой и с учителем; хорошее их произношение делает честь деятельности и прилежанию учителя Мирзы Джафара". Этот рапорт для министерства народного образования в самом начале работы Топчибашева в университете (ему было тогда всего 23) написал попечитель учебного округа С.Уваров.
Как и положено настоящему знатоку Востока, Мирза Джафар не мыслил своей работы без знания поэзии. Он охотно читал студентам стихи, сам переводил их и побуждал учеников тоже заниматься переводами. Он знал, что не может быть настоящего ориенталиста без любви к стихам.
Мирзу Джафара можно было бы назвать медиатором между Востоком и Западом. И дело не только в подготовке кадров. Он первым в мире сделал профессиональный перевод на персидский язык Библии. Эта работа была так высоко оценена европейскими востоковедами, что его назначили членом Лондонского королевского азиатского общества.
Надо сказать, что Мирза Джафар своим старанием, высоким профессионализмом и любовью к профессии заставил многих русских понять и полюбить Восток. Так, его друг П.Петров, ставший профессором Московского университета, писал: "Когда Мирза Джафар объяснил мне мистический смысл некоторых од, газелей Хафиза, то я положил себе непременно перевести лучшие из них на русский стихами, что и исполню. Либо я обвосточился совершенно - либо они в самом деле чудо поэзии самой высокой".
Мирза Джафар перевел на русский язык множество лучших образцов восточной поэзии: "Пенднаме" Аттара, "Бустан" и "Гюлистан" Саади, избранные газели Хафиза, некоторые месневи Джалал ад-Дина Руми, отрывки из "Шахнаме" Фирдоуси (работа эта весьма объемна и полностью была переведена несколько позже), отдельные места из "Тезкиреи - Мукин-Хани", "Истории" Вассафа, а также "Махзен-уль-Инша".
Кстати, под руководством Топчибашева уже упомянутый В.Григорьев создал русский перевод сочинения "История монголов с древнейших времен до Тамерлана", являвшегося частью хроники Хандемира "Хабиб-ус-сейяр".
Дипломат
Топчибашев попал в Санкт-Петербург из родного Тифлиса совсем молодым в 1817 году. Он работал первое время переводчиком при персидском посольстве и только потом перешел работать в университет. А также много ездил, общался с дипломатами и имел должность действительного тайного советника, то есть являлся, в современном понимании, политическим консультантом.
За успешную работу в Петербургском госуниверситете, в Российской археографической комиссии и в азиатском департаменте Министерства иностранных дел империи Мирза Джафар был награжден орденами Святой Анны 1-й и 2-й степеней, Святого Владимира 3-й степени, Святого Станислава 1-й степени и знаменитым иранским орденом Шири-Хуршид.
Взгляды
Несмотря на свой перевод Библии и то, что большую часть жизни Топчибашев прожил в Петербурге, он не сменил своей религии. Как и все "продвинутые" мусульмане, такие как Насими, Мирза Джафар был суфистом. Более того, он заставил многих просвещенных людей полюбить и понять суфийскую философию.
Топчибашев был знатоком поэзии суфийской школы. Профессор Веселовский писал, что Мирза Джафар как мистик был поклонником восточной поэзии, стихи Саади, Хафиза, Джалал ад-Дина Руми с его комментариями доставляли студентам истинное наслаждение.
На исходе лет Топчибашев передал своему факультету пятипроцентные государственные банковские билеты на 1000 рублей (большая сумма по тем временам) для учреждения "Топчибашевской премии". Она предназначалась студентам, особо отличившимся в административно-управленческой области. Проценты за два года по премии составляли 100 рублей. Решением Сената и с разрешения царя эта премия получила официальный статус и вручалась после его кончины.
Даже много лет спустя, когда знаменитый Али Мардан бек прибыл в Санкт-Петербург, имя его дяди Мирзы Джафара, навсегда вписанное в историю Петербургского императорского университета, произносили в научных и политических кругах столицы с большим уважением и восхищением.