"HƏR İKİ CAHANI SIĞDIRAN" İNSAN
İnsanlar var ki, onlar haqqında belə demək olar: anadangəlmə maariflənmişlər. Və Mirzə Cəfər Topçubaşov belələrindən idi...
XIX əsr humanitar təfəkkürün gündoğar dövrü olub. Məhz həmin vaxt müasir fəlsəfə, sosiologiya, linqvistika, tarix və digər humanitar elmlərin əsas konsepsiyalarının təməli qoyulub. Rusiya imperiyasında inkişaf etmiş əsas istiqamətlərdən biri şərqşünaslıq idi. İmperiyanın daxilində yüzlərlə alim dilləri, adət-ənənələri, xalqların tarixini öyrənirdilər. Sadəcə, onlardan biri deyil, əksinə onların arasında ən yaxşı alim imici qazanan soydaşımız, hərtərəfli istedada malik görkəmli şəxsiyyət Mirzə Cəfər Topçubaşov olub.
Gözəl dillər dəryası
Topçubaşovun Tiflisdə yaşayan ailəsi Gəncə əsillidir. Mirzə Cəfərin babası - Əli Mərdan gürcü çarları II İrakli və XII Georginin sarayında xidmət edib, topçu alayının rəisi və çar sarayının yerləşdiyi qalanın komendantı olub. Qardaşı Əli Əkbər hərbi xidmətə qəbul olunub və podporuçik rütbəsində xidmət edib. Bizə Əlimərdan bəy kimi tanınan qardaşı oğlu - görkəmli ictimai və dövlət xadimi, eyni zamanda ilk Azərbaycan Demokratik Respublikasının həmtəsisçisidir. Topçubaşovların soyadı ümumiyyətlə, Rusiyada böyük populyarlığa malik idi. Çünki bir çox dünya şöhrətli rusiyalı şərqşünaslar Mirzə Cəfər Topçubaşovun tələbələri olublar.
"Mirzə Cəfər farsca təkcə düzgün deyil, həm də gözəl danışmağı öyrədirdi - bu o dərəcədə sezilirdi ki, Kazan müəllimlərinin fars dili bilikləri Mirzə Cəfərin tələbələrinə nəinki yanlış, həm də kobud və əsl fars dili deyil, ruhən tatar kimi görünürdü ", - deyə bu barədə onun tələbəsi, rus şərqşünası, professor Vasili Qriqoryev yazırdı.
Mirzə Cəfər həyatının böyük hissəsini imperiyada ən iri (dünyada ən yaxşılarından biri) Sankt-Peterburq Dövlət Universitetində şərq dillərini tədris edib. Həmin dövrdə (söhbət XIX əsrin əvvəlindən gedir) rus şərqşünaslığı imperiya üçün dörd mühüm şərq dili ilə məşğul olurdu: ərəb, fars, türk və tatar. Və Mizə Cəfər bütün bu dilləri mükəmməl bilirdi. 1845-ci ildən başlayaraq Peterburq Universitetinin Şərq ədəbiyyatı kafedrasında tatar (Azərbaycan dili), gürcü və erməni dilləri və ədəbiyyatının tədrisinə başlanıldı. Hərçənd universitetin nizamnaməsinə uyğun olaraq Azərbaycan dilinin tədrisi hələ 1835-ci ildə başlamalı olsa da, bu proses ancaq 1845-ci ildə başlayıb. Türk dilinə gəldikdə isə bu, ancaq univeristetə rus şərqşünası, poliqlot, yazıçı və redaktor Osip Senkovskinin 1822-ci ildə gəlişi ilə ölü nöqtəsindən tərpəndi və burada Mirzə Cəfər onun yaxın məsləhətçisi oldu. Senkovski Mirzə Cəfərin təşəbbüsü ilə hətta "Taxta kukla" Azərbaycan nağılını rus dilinə tərcümə edir və onu dekabrçıların "Qütb ulduzu" almanaxında nəşr etdirir.
V. Qriqoryev "Sankt-Peterburq universiteti mövcud olduğu ilk əlli il ərzində" adlı kitabında yazır ki, "Mirzə Cəfərin fars ədəbiyyatından mühazirələri hamını məftun edirdi, onun tələbələri fars dilinin olduqca tez öyrənirdilər". 1835-ci ildə Topçubaşov pensiya yaşına çatan professor-şərqşünas Fransua Bernar Şarmuanın vəzifəsini əvəz edir. Nəticədə, Fars dili və ədəbiyyatı kafedrasına rəhbərlik etməyə başlayır. Demək lazımdır ki, Mirzə Cəfər tələbələrinə nəinki fars dili və ədəbiyyatını, həm də xəttatlığın zəruri qaydalarını öyrədirdi. Qriqoryev həmçinin yazırdı ki, Mirzə Cəfərin tələbələri xəttatlığa, dillərtək müvəffəqiyyətlə yiyələnmişdilər. Xəttatlıq üzrə peşəkarlıq, məlum olduğu kimi, təhsil görmüş insanın Şərqdə əsas əlamətlərindən biri hesab olunurdu. Bu mənada Mirzə Cəfər sadəcə qüsursuz xəttat deyil, demək olar ki, rəssam idi. Bununla yanaşı, Mirzə Cəfər geniş istedada malik idi.
Şair və tərcüməçi
"Fars dili dərsində tələbələr bu son yarımildə bütün "Gülüstan"ı, Sədinin əsərlərini və Fərdi Edin Atarın "Pəndnamə"sinin 41-ci fəslini oxuyurdular"... Onların əksəriyyəti rus dilindən fars dilinə tərcümə ilə məşğul olurdular və bunun öhdəsindən son dərəcə uğurla gəlirdilər. Digərləri öz aralarında eləcə də müəllimləri ilə danışmaq səviyyəsində fars dilinə yiyələnirdilər; onların yaxşı tələffüzü müəllimləri Mirzə Cəfərin fəaliyyətinə və səylərinə olan hörməti daha da artırırdı". Bu raportu Xalq Maarifliyi Naziriyi üçün Topçubaşovun universitetdə işinin lap əvvəlində (həmin vaxt onun hələ 23 yaşı vardı) təhsil dairəsinin müdiri S. Uvarov yazıb. Şərqin əsl bələdçisi kimi, Mirzə Cəfər öz işini poeziya bilikləri olmadan təsəvvür etmirdi. O, həvəslə tələbələrinə şeirlər oxuyardı, onları özü tərcümə edərdi və tələbələrini də tərcümə ilə məşğul olmağa həvəsləndirərdi. O, bilirdi ki, şeirə bağlanmadan həqiqi şərqşünas olmaq mümkünsüzdür. Mirzə Cəfəri Şərqlə Qərb arasında mizrab adlandırmaq olardı. Və bu təkcə kadrların hazırlanmasını ehtiva etmir. O, dünyada ilk dəfə "İncil"i fars dilinə peşəkarcasına tərcümə edib. Avropalı şərqşünaslar onun bu işini o qədər yüksək qiymətləndirmişdilər ki, onu London Kral Asiya Cəmiyyətinin üzvü təyin ediblər.
Qeyd etmək lazımdır ki, Mirzə Cəfər səyləri, yüksək peşəkarlığı və sənətinə olan sevgisi sayəsinddə əksər rusları Şərqi sevməyə və anlamağa məcbur edib. Deməli, onun dostu, Moskva Universitetinin professoru olmuş P. Petrov, yazırdı: "Mirzə Cəfər mənə Hafizin bir sıra qəsidələrinin, qəzəllərinin sehrli mənalarını başa salanda, o zaman mən özümə dedim ki, onlardan ən yaxşılarını rus dilinə tərcümə edim və bunu mütləq həyata keçirim. Ya mən tamamilə şərqlənmişəm, ya da onlar, həqiqətən, ən yüksək poeziyanın möcüzəsidirlər". Mirzə Cəfər Şərq poeziyasının çoxsaylı ən yaxşı nümunələrini rus dilinə tərcümə edib: Attarın "Pəndnamə"sini, Sədinin "Büstan" və "Gülüstan"ı, Haifizin seçilmiş qəzəlləri, Cəlaləddin Ruminin bir neçə məsnəvisini, Firdovsinin "Şahnamə"sindən parçalar (bu son dərəcə böyük işdir və bir qədər sonra tam tərcümə edilib), "Təzkireyi-Mukin Xan"nın ayrı-ayrı hissələrini, Vəssafın "Tarix", habelə" Mahzen-ül-İnşa".
Yeri gəlmişkən, Topçubaşovun rəhbərliyi ilə artıq qeyd edilən Qriqoryev Qiyasəddin Xandəmirin "Həbib-üs -seyr" əsərinin bir hissəsi olan "Monqolların qədim dövrdən Teymurləngə qədər tarixləri" adlı əsərini tərcümə edib.
Diplomat
Topçubaşov Sankt-Peterburqa doğma Tiflisdən 1817-ci ildə lap gənc yaşlarında gəlib. O, ilk vaxtlar İran səfirliyində tərcüməçi kimi işləyib və ancaq sonra universitetdə işləməyə başlayıb. Bundan başqa, gəzirdi, diplomatlarla ünsiyyətdə olurdu və həqiqi gizli müşavir vəzifəsini tuturdu. Daha doğrusu, müasir anlamda siyasi məsləhətçi olub. Peterburq universiteti, Rusiya Arxeologiya Komissiyası və İmperiyanın Xarici İşlər Nazirliyinin Asiya departamentində uğurlu fəaliyyətinə görə Mirzə Cəfər II və III dərəcəli müqəddəs Anna, III dərəcəli müqəddəs Vladimir, I dərəcəli müqəddəs Stanislav və İranın məşhur "Şiri-Xurşid" ordenləri ilə mükafatlandırılıb.
Baxışları
"İncil"in tərcümə olunmasına və həyatının böyük hissəsini Peterburqda keçirməsinə baxmayaraq, Topçubaşov öz dinini dəyişməyib. Bütün "irəliləmiş" müsəlmanlar kimi - Nəsimi kimi Mirzə Cəfər sufi olub. Bundan başqa, bir çox maarifçi insanın sufi fəlsəfəsini sevməyi və anlamağında onun böyük rolu olub. Topçubaşov sufi məktəbinin poeziyasının bilicisi olub. Professor Veselovski yazırdı ki, Mirzə Cəfər sufi kimi Şərq poeziyasının pərəstişkarı olub. Sədi, Hafiz, Cəlaləddin Ruminin şerləri onun şərhlərində tələbələrə əsl zövq verirdi.
Topçubaşov dünyasını dəyişməzdən əvvəl "Topçubaşov mükafatı"nın təsis edilməsi üçün 1000 rubl (həmin dövrdə bu böyük pul idi) həcmində beşfaizlik dövlət bank biletlərini öz fakültəsinə təqdim edib. O, inzibati-idarəetmə sahəsində xüsusi fərqlənən tələbələr üçün nəzərdə tutulmuşdu. Mükafatın faizləri iki ilə 100 rubl təşkil edirdi. İmperatorun razılığı və senatın qərarı ilə mükafat rəsmi status aldı və onun ölümündən sonra təqdim edildi.
Məşhur Əlimərdan Sankt-Peterburqa gələndə, xeyli vaxt keçsə də, adı Peterburq İmperator Universitetinin tarixinə əbədi həkk olunmuş əmisi Mirzə Cəfəri, paytaxtın elmi və siyasi dairələrində böyük ehtiram və heyranlıqla xatırlayırdılar.

There are people that can be called enlightened from birth. And one such man was Mirza Cafar Topcubasov
The 19th century was a time of the flourishing of humanitarian thought. It was then that the basic concepts of modern philosophy, sociology, linguistics, history and other humanities were laid. One of the main areas that developed in the Russian Empire was oriental studies. In the vast expanses of the empire, hundreds of scientists studied the languages, customs and history of the peoples. Our countryman Mirza Cafar Topcubasov, a man of outstanding and comprehensive talents, was not just one of them, but the best of his kind.
Fount of fine languages
The Topcubasov family, who lived in Tiflis, came from Ganca. The grandfather of Mirza Cafar - Ali Mardan served at the court of the Georgian kings Irakli II and George XII, was the commander of an artillery regiment and the commandant of the fortress that housed the royal palace. His brother Ali Akbar was a career second lieutenant. His nephew, well-known Alimardan Bay, was a prominent public figure, statesman and co-founder of the first Azerbaijan Democratic Republic. The surname of Topcubasov was very famous in Russia because many world famous Russian orientalists were students of Mirza Cafar Topcubasov.
"Mirza Cafar taught students to speak Persian not only correctly, but also elegantly - to such an extent that the Persian language of Kazan teachers seemed to students of Mirza Cafar not only wrong, but also coarse, Tatar in the spirit, and not real Persian," his student and famous Russian orientalist, Professor Vasiliy Grigoryev, wrote of him.
Most of his life, Mirza Cafar taught oriental languages in the empire's largest (and one of the best in the world) St. Petersburg State University. Russian oriental studies in those days (it is the beginning of the 19th century) were engaged only in four major Eastern languages for the empire: Arabic, Persian, Turkish and Tatar. Mirza Cafar was fluent in all these languages.
Starting from 1845, the Department of Oriental Literature at St. Petersburg University began to teach Tatar (Azerbaijani), Georgian and Armenian languages and literature. Although according to the statute of the university, the teaching of the Azerbaijani language was supposed to begin as early as 1835, this process began only in 1845. As for the Turkish language, only with the arrival of the Russian orientalist, polyglot, writer and editor, Osip Senkovskiy, at the university in 1822, did this issue begin to move forward, and here Mirza Cafar was his closest advisor. On the initiative of Mirza Cafar, Senkovskiy even translated into Russian the Azerbaijani tale "Wooden Doll", which was published in the Decembrists' anthology Polyarnaya Zvezda.
In his book "St. Petersburg University in the first fifty years of its existence", Grigoryev writes that "Mirza Cafar's lectures on Persian literature fascinated everyone and his students learnt the Persian language very quickly". In 1835, Topcubasov succeeded orientalist professor Francois Bernard Charmoy who had reached the retirement age. And eventually he became head of the Persian Language and Literature Department. We must say that Mirza Cafar taught his students not only the Persian language and literature, but also canons of calligraphy that are necessary in this case.
Grigoryev also wrote that students of Mirza Cafar mastered calligraphy as successfully as languages. The professionalism of a calligrapher, as you know, was considered one of the main indicators of good education in the East. In this sense, Mirza Cafar was not just an impeccable calligrapher, but almost a painter. In any case, Mirza Cafar had many talents.
Poet and translator
"In the class of the Persian language, students have read all of 'Gulistan', the works of Sa'di and the 41st chapter of Farid al-Din Attar's 'Pandnameh' over the last six months ... Many of them were engaged in translating from the Russian language into Persian, and quite successfully. Some even begin to get into the habit of talking with each other and with the teacher; their good pronunciation does credit to the activity and diligence of the teacher Mirza Cafar." This report to the Ministry of Public Education at the beginning of Topcubasov's work in the university (he was only 23) was written by the trustee of the school district, S. Uvarov.
As befits a real connoisseur of the East, Mirza Cafar could not imagine his work without the knowledge of poetry. He eagerly recited poems to students, translated them himself and encouraged students to engage in translation as well. He knew that there can be no real orientalist without love for poetry.
Mirza Cafar could be described as a mediator between East and West. And it is not just training. He was the first in the world to professionally translate the Bible into Persian. This work was so highly praised by European orientalists that he was appointed a member of the Royal Asiatic Society in London.
We must say that with his diligence, high professionalism and love for his profession, Mirza Cafar made many Russians understand and love the East. For example, his friend P. Petrov, who became a professor at Moscow University, wrote: "When Mirza Cafar explained to me the mystical meaning of some odes and ghazals of Hafiz, I decided to definitely translate the best of them into Russian in verses, which I will perform. Either I have become completely oriental or they are really a miracle of the highest poetry."
Mirza Cafar translated a lot of the best examples of oriental poetry into Russian: "Pandnameh" of Attar, "Bustan" and "Gulistan" of Sa'di, Hafiz's selected ghazals, some masnavis of Jalal al-Din Rumi, excerpts from "Shahnameh" by Ferdowsi (this work is very copious and was translated in full later), some passages from "Tazkire'i - Mukin Hani", "History" of Wassaf and "Makhzan ul-Insha".
By the way, under the leadership of Topcubasov the abovementioned Grigoryev created a Russian translation of the work "The History of the Mongols from Ancient Times to Tamerlane", which is part of Handemir's chronicle "Habib us-Seyr".
Diplomat
Topcubasov came to St. Petersburg from his native Tiflis very young in 1817. Initially, he worked as a translator at the Persian embassy and then went to work at the university. And he also travelled a lot, communicated with diplomats and had the post of privy councillor, i.e. in the modern sense, he was a political consultant.
For his successful work at St. Petersburg University, the Russian Archaeological Commission and the Asian Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Empire, Mirza Cafar was awarded the Order of St. Anna in the 1st and 2nd degrees, St. Vladimir in the 3rd degree, St. Stanislav in the 1st degree and the famous Iranian Order of Shiri-Khurshid.
Views
Despite his translation of the Bible and the fact that Topcubasov lived most of his life in St. Petersburg, he did not change his religion. Like all the "advanced" Muslims such as Nasimi, Mirza Cafar was a Sufi. Moreover, he made many enlightened people love and understand the Sufi philosophy.
Topcubasov was a connoisseur of the poetry of the Sufi school. Professor Veselovskiy wrote that as a mystic Mirza Cafar was a fan of Eastern poetry, and the poems of Sa'di, Hafiz and Jalal al-Din Rumi with his comments gave students real pleasure.
At the end of his life, Topcubasov gave his faculty five-per-cent state-owned banknotes worth 1,000 roubles (a large sum in those days) for the establishment of the "Topcubasov Award". It was designed for students, who had particularly distinguished themselves in the field of management and administration. Two-year interest rates on the prize totalled 100 roubles. With the decision of the Senate and with the permission of the tsar, this award was given official status and was awarded after his death.
Even many years later, when the famous Ali Mardan bay arrived in St. Petersburg, the name of his uncle Mirza Cafar, which went down in the history of St. Petersburg Imperial University, was pronounced in academic and political circles of the capital with great respect and admiration.