“DÇ-2010”-un Finlandiya və Almaniyaya qarşı keçirilmiş iki seçmə oyununda Azərbaycan yığması ümumilikdə 1:6 hesabı ilə məğlub oldu
Müəllif: Nicat ZƏKİYEV Bakı
Futbol üzrə Azərbaycan milli komandası 2010-cu ildə keçiriləcək Dünya Çempionatının seçmə mərhələsində hələ də qələbə qazana bilməyib. 4 gün intervalla Finlandiya və Almaniyaya qarşı iki qarşılaşmaya çıxan millinin əldə etdiyi nəticələr bir-birindən fərqlənmir - hər iki matçda Berti Foqtsun yetirmələri məğlub olub. Nəticədə komandamız Suomi ilə heç-heçə oynayan Lixtenşteyni də özündən önə buraxaraq, qrupda sonuncu yerə endi.
İki oyunda 1:6
Son zamanlar bu seçmə mərhələdə, ümumiyyətlə, ümidsiz təsir bağışlayan milli üçün məğlubiyyət vizit vərəqəsinə çevrilib. Komanda finlər üzərində qələbə qazanmağa çox yaxın olsa da, qol vəziyyətlərinin reallaşdırılması məqamındakı bəxtsizlik (və ya bacarıqsızlıq) yığmaya bu işin öhdəsindən gəlməyə imkan vermədi. Futbolda daim aksiom sayılan "vurmayana vurarlar" prinsipi, demək olar ki, hər qarşılaşmada bizə qarşı işləyir və rəqib bir-birindən anlaşılmaz qollara imza atır. Daha dəqiq desək, Azərbaycan millisinin müdafiəsi rəqibin öz planlarını həyata keçirməsini xeyli asanlaşdırır və odur ki, millimizin qapısına yol tapmaq o qədər də ciddi problem olmur. Son qarşılaşmalar, həmçinin Lənkəranda Finlandiya yığması ilə keçirilən matç da bunu bir daha sübut etdi. Düzdür, həmin oyunda millimiz bu seçmə mərhələdəki ilk qolunu vura bildi. Bu işin öhdəsindən "Qarabağ"ın heyətində mövsümə əla başlayaraq, Avropa Liqasında "Xonki"nin qapısından 2 top keçirmiş Elvin Məmmədov gəldi. Lakin qələbə hesabını qoruyub saxlamaq mümkün olmadı və finlər məntiqsiz 2 qol vurmaqla futbolda nəyin vacib olduğunu sübut etdilər. Söhbət tablodakı hesabdan gedir. Orada isə qarşılaşmanın sonunda qonaqları tam qane edən 1:2 hesabı yazılmışdı.
Üçqat dünya çempionu Almaniyanın "yuvası"na - Hannoverə səfər daha çətin alındı. Buna baxmayaraq, millimizin baş məşqçisi Berti Foqts cəsarətlənərək qarşılaşmadan əvvəl bildirirdi ki, yığma Almaniyaya yalnız qələbə ardınca gedir. Əlbəttə, bu niyyəti alqışlamağa dəyər. Lakin hər kəsə aydırdır ki, bu cür yanaşma, sadəcə, fantastikadır. Bakıda Lixtenşteynlə bacarmayan komandanın almanlarla səfərdə heç-heçə oynaması belə, realdırmı? Cavabı, həm də hamıya aydın olan cavabı qarşılaşma özü verib. Bundestim komandamıza pulsuz futbol dərsi keçərək, qapımıza istənilən zövqə uyğun qol vurub.
Əslində, qarşılaşmanın taleyi ilk yarının ilk dəqiqələrində, Mixael Ballakın penaltidən vurduğu qoldan sonra həll edilib. Sonradan isə qonaqların müdafiəsi rəqibə sadəcə qolları "ştamplamaqda" kömək edib. Bu işə ikinci hissədə meydandan qovulmuş kapitan Samir Abbasov da öz "töhfəsi"ni verib. Bir daha aydın olub ki, zədəli Rəşad Sadıqovun yoxluğunda millimizin müdafiəsi açıq qapını xatırladır. Sevindirici olan yeganə məqam artıq "Köln"ün maraq dairəsinə düşmüş qapıçı Kamran Ağayevin parlaq oyunudur. O, işinin öhdəsindən "5"ə layiq gəlib və buraxılmış qollarda da Kamranın günahı yoxdur. Qolkiperi qarşılaşmanın ən yaxşı oyunçusu adlandırmaq olar.
Qeyd edək ki, yekunda qeydə alınan 0:4 hesablı məğlubiyyət bizim üçün heç də ən pis sonluq olmayıb. İstənilən halda sürət də daxil olmaqla, birmənalı şəkildə yüksək səviyyə nümayiş etdirən komandalara qarşı mübarizə aparmaq hər zaman çətin olur. Bundestim öz zövqü üçün oynadı, onun qazmaçısı isə dubla imza atan Mirovlav Kloze oldu.
Bununla yanaşı, qonaqlar xüsusilə ilk yarıda rəqibin qapısına doğru bir neçə yaxşı həmlə edə biliblər və Almaniyanın qapıçısı Rene Adler olmasaydı, futbolçularımız "quru hesab"la məğlubiyyətdən qaça bilərdilər. Lakin rəqibin əsas qapıçısı Roberto Enkenin qrip olması üzündən qapıda onu əvəzləyən Adler, xüsusilə, Aleksandr Çertaqanov və Mahir Şükürovun fərqlənməsinə imkan verməyib.
Almanların matçın gedişində etdiyi əvəzləmələr - Kloze və Bek isə əla oynayıblar. Yeri gəlmişkən, ikinci qol Miroslavın millinin forması ilə vurduğu 47-ci qol oldu və bu göstəricidə o, Rudi Föller və Yurgen Klinsmanna çatdı.
Foqtsun limiti
Son uğursuzluqlar B.Foqsun AFFA ilə daha bir mərhələ üçün müqaviləni uzatmaq perspektivinə ciddi zərbə vurub. Onun rəhbərliyi altında milli özünün ən bərbad seçmə mərhələlərindən birini yaşayır və hələ qarşıda Lixtenşteynlə səfərdə, Rusiya ilə Bakıda keçiriləcək qarşılaşmalar var. Son zamanlar alman mütəxəssis kifayət qədər səs-küylü bəyanatlar səsləndirsə də, bütün bunlar sadəcə havaya deyilən sözlər idi. Almaniya üzərində qələbə, Avro-2012-nin finalına vəsiqə - deyəsən Bundestimə yox, Azərbaycan millisinə rəhbərlik etdiyini unutmuş Foqtsun ideyaları bunlar idi. Hərdən adama elə gəlir ki, məşqçi, ümumiyyətlə, reallıq hissini itirib.
Maraqlıdır ki, 1996-cı ildə Almaniya millisi ilə Avropa Kubokunu qazandıqdan sonra Foqts bir məşqçi olaraq heç bir uğura imza atmayıb - özünü nə Şotlandiya, nə də Nigeriya yığmalarının "sükanı arxasında" göstərə bilib və Azərbaycandakı fəaliyyəti də hələ ki yalnız onun bacarıqsızlığını göstərir.
Qeyd edək ki, AFFA bir müddət əvvəl məhz almaniyalı mütəxəssisin "pas"ı ilə milli birincilikdə legioner limitini sərtləşdirib. Əvvəllər belə limit, ümumiyyətlə, yox idi, klubların əsas heyətində hətta 11 əcnəbinin meydana çıxmasına icazə verilirdi. Amma 2010/-11 mövsümündə vəziyyət fərqli olacaq. B.Foqts bu mövzuda danışan zaman bildirib ki, o, milliyə oyunçu seçməkdə çətinlik çəkir.
Əslində, almaniyalı mütəxəssisin bu mövqeyi başadüşüləndir. Avropa kuboklarında uğurla çıxış edən "Bakı"nın heyətinin tamamilə əcnəbilərdən ibarət olması real durumu aydın şəkildə göstərir. Çempionlar Liqasının qarşılaşmalarında klubun heyətində meydana çıxan yeganə yerli futbolçu Bəxtiyar Sultanov olub.
Odur ki, legionerlərə tətbiq ediləcək limiti nəzərə alaraq, Azərbaycan çempionu yeni transfer strategiyası müəyyənləşdirməlidir.
Futbol qütbünün digər tərəfindəki "Qarabağ" isə Avropada əcnəbilərin xidmətindən istifadə etmədən də uğur qazanmağın mümkünlüyünü göstərib. Albaniyalı müdafiəçi Admir Telli klubda yeganə legionerdi. Məhz bu səbəbdən Qurban Qurbanovun yetirmələrinin uğuru xüsusi diqqətə layiqdir. B.Foqts da məhz buna görə Almaniya ilə qarşılaşmada üstünlüyü əsasən "Qarabağ"ın oyunçularına verib və məhz onlar rəqib qapısı önündə təhlükəli anlar yarada biliblər.
Qeyd edək ki, vaxtilə legionerlərə limitin tətbiqinin aradan qaldırılması yalnız milli çempionatın səviyyəsinin yüksəldilməsi ilə yox, həm də yerli futbolçuların qiymətinin bir qədər azaldılması məqsədi daşıyırdı. Əksər mütəxəssislər yerli futbolçuların qiymətinin çox yüksək olduğunu düşünür. İndi isə fərqli situasiya yaranıb. Çempionatdakı rəqabət və klubların beynəlxalq arenadakı uğuru AFFA-nın aralıq məqsədinə nail olduğunu, artıq strategiyanı dəyişməyin zamanı çatdığını göstərir.
Bununla yanaşı, milli komanda ehtiyat skamyasına malik deyil və bu da, təbii ki, rəqabətin olmamasına gətirib çıxarır.
Maraqlıdır ki, son illər ərzində Azərbaycan çempionatında legionerlərlə bağlı limit məsələsində 3 dəfə dəyişiklik edilib. Əvvəlcə eyni vaxtda meydanda 5 əcnəbi oyunçunun olmasına icazə verilirdi, sonradan "3+2" (3-ü meydanda, 2-si ehtiyatda) formatına keçildi. Sonda isə bir çox futbol klublarının təzyiqi nəticəsində AFFA xarici dövlətlərin legioner limitinin artırılması ilə bağlı təcrübəsini öyrənməyə qərar verdi.
Bu məsələdə "böyük beşlik"ə daxil olan İngiltərə, İtaliya, İspaniya, Almaniya və Fransanın futbol infrastrukturunu nəzərə alsaq, onların təcrübəsi bizə uyğun gəlmir.
Odur ki, assosiasiya ilk növbədə diqqəti MDB və Şərqi Avropa ölkələrinin futbol çempionatındakı vəziyyətə yönəldib və nəticədə Azərbaycan futbolu üçün son dərəcə vacib olan qərar qəbul olunub.
Dünya çempionatının seçmə mərhələsinə qayıdaraq, qeyd edək ki, Hollandiya millisinin ardınca, İngiltərə və İspaniya da məqsədinə çatıb və CAR-a vəsiqə əldə edib. Almaniya isə hələ dünya birinciliyinə birbaşa vəsiqə uğrunda Moskvada Rusiya ilə münasibətləri aydınlaşdırmalıdır. Bundestimin baş məşqçisi Yoahim Lev bildirib ki, sözügedən qarşılaşmada xal itirəcəkləri təqdirdə Azərbaycanın köməyinə bel bağlayacaqlar. Axı, Rusiya millisi seçmə mərhələnin son matçını Bakıda Azərbaycan yığmasına qarşı keçirəcək.
Hələ də Azərbaycan millisinə inanan insanların olması hər halda, xoşdur. Amma görünən odur ki, komanda özünün etimad limitini keçir və bəlkə də artıq keçib.

ON THE HANOVER SCORE
Azerbaijan's national football team still cannot taste the joy of victory in 2010 World Cup qualifiers. With an interval of four days, the team held two different matches - against Finland and Germany, but the outcome was the same. Both matches ended in defeat for Berti Vogts' team. As a result, the team dropped to the lowest place, making way for Liechtenstein who tied with Finland.
1:6 in two matches
In the recent period, failures have become a visit card for our national team which looks bleak in the current qualifiers. The team was very close to beating Finland, but its catastrophic bad luck (or inability) to take goal-scoring chances did not allow them to do so. "If you don't score, you lose" - this famous football axiom works against the team in almost every match, and sometimes the rival scores one accidental goal after another. Specifically, the defence of the national team does everything possible to "facilitate" the task of their opponents, so scoring a goal against our team is, unfortunately, not a big problem. This was proven by the recent matches, including against Finland in Lankaran, where the host team managed to score their first goal in the current elimination cycle. Its author was Elvin Mammadov who got off to a good start in the season as a member of FC Karabakh, scoring two goals against Finland's Honka in the Europa League. However, they failed to keep up the score, and the northerners scored largely illogical goals, proving once again that the most important thing in football is the score on the scoreboard. After the match, it indicated 1:2, which was quite suitable for the guests.
The away match in Hanover - in the "den" of the three-time world champion from Germany - was far more difficult. The coach of our team, Vogts, said with bravado that his players are going only for victory. Clearly, the intention is commendable, but it is clear that such a feat is beyond the realms of possibility. If they are unable to cope with Liechtenstein in Baku, is it realistic to tie with Germany in an away match? And the match gave the answer - an answer that was already known to many. The Bundesteam taught our team a free lesson in football where all kinds of goals were scored.
Actually, the outcome of the game was decided in the first quarter of the half-time after a penalty kick by Michael Ballack. Later the guests' defence only helped their rivals "churn out" goals. The new captain of the team, Samir Abbasov, who was expelled from the pitch in the second half, made his own contribution to this. Once again, it became clear that in the absence of injured Rasad Sadixov, our defence looked like a yard with a through passage and "served a number". The only solace was the performance of the goalkeeper Kamran Agayev in whom FC Cologne is very interested. The goalkeeper did well and is not to blame for the goals that were scored, so Kamran can be easily called the best player of the match. For our team, the final score 0:4 is not the worst scenario. Besides that, it is always difficult to resist the teams that win solely with their class. The Bundesteam played to their heart's content, and their leader was Miroslaw Klose who scored twice. The guests managed to launch quite good attacks on their rivals, especially in the first half, and our players were close to getting away from a goalless defeat, had it not been for the German goalkeeper Rene Adler. He got into the main team as the first goalkeeper Roberto Enke came down with the flu, and rescued the hosts in several episodes when Aleksandr Chertoganov and Mahir Sukurov shot at the goal. At the same time, Germany were backed by substitutes - Klose and Andreas Beck greatly fitted into the game, and the latter has a goal-scoring pass in his account. Incidentally, for Miroslaw the second goal was his 47th in the national team, and he has already caught up with Rudi Voeller and Juergen Klinsmann.
A limit for Vogts
The recent failures dealt a great blow to Vogts' chances of extending his contract with AFFA for another term. Under his leadership, the team is having, perhaps, its worst qualifying tournament, while an away match with Liechtenstein and a match with Russia in Baku still lie ahead. Recently, the expert made quite a few high-sounding statements, but all this is hot air. Victory over Germany and a place in Euro 2012 are both fixed ideas for Vogts who seems to have forgotten that he is not coaching the Bundesteam, but is in Azerbaijan. Sometimes it seems that the coach has lost his sense of reality, and his remarks make us go hot and cold all over. It is interesting that since Germany won the European Cup in 1996, Vogts has not achieved any further success as a coach. He did not do well as a coach for Scotland and Nigeria, and his work in Azerbaijan has only proved his failures.
Incidentally, on the initiative of the German specialist, AFFA recently tightened its limit on foreign players in the national championship. Previously there was no limit, and the clubs could engage even 11 foreigners. However, from the 2010/11 season, the state of affairs will change. Vogts raised the topic, noting that he had difficulty in recruiting players for the national team. And it is quite understandable, since the basis of the same FC Baki, which is successfully playing in European tournaments, is made up entirely of Vikings. In the Champions League, the team regularly engaged only one home-grown football player - midfielder Baxtiyar Soltanov, so, given the limit, the champion of Azerbaijan should now determine its new transfer strategy.
At the same time, on the other side of the football pole is FC Karabakh which has proved that you can do well in Europe even without foreigners. The Albanian defender Admir Teli is the only foreigner in the team, which is why the success of Qurban Qurbanov's team in the Europa League deserves a special mention. Therefore, in the recent World Cup qualifier against Germany, Vogts decided to bet on Karabakh players who created all the goal-scoring chances in the match.
The lifting of the limit on foreign players was aimed not only at raising the level of the championship, but also at bringing down prices for local players, which, according to many experts, were overstated. But now the situation is different, and competition in the championship and the clubs' recent successes in the international arena show that AFFA achieved its interim goal and now it's time to change the strategy. Besides, the national team has no reserve, which naturally leads to a lack of competition.
It is noteworthy that in recent years, the limit on foreign players in Azerbaijani championships has changed three times. Initially, it was equal to five players simultaneously playing in a match, then the scheme became "3+2" (three on the pitch and two in reserve), but under pressure from many clubs the football authorities had to return to the old shuffle with five players.
When deciding, AFFA studied foreign experience regarding the increase in quotas on foreign players. The example of the "Big Five", which includes Britain, Italy, Spain, Germany and France, is not for us, given their level of football infrastructure. Therefore, the association first turned its attention to the situation in CIS and Eastern European championships, taking a decision which was vital for Azerbaijani football.
Returning to World Cup qualifiers, it must be noted that following the Netherlands, Britain and Spain have already fulfilled their tasks and have won a place in South Africa. But Germany has yet to challenge the possibility of winning a place in a match against Russia in Moscow. The Bundesteam's main coach Joachim L?w said that in case of misfires in the upcoming duel, he expects aid from Azerbaijan as the Russians will hold the final match of the tournament in Baku. Well, it is good that there are still people who believe in Azerbaijan's national team. But it seems that the team will soon run out if its limit of confidence, if this has not happened already.