“DÇ-2010”-un Finlandiya və Almaniyaya qarşı keçirilmiş iki seçmə oyununda Azərbaycan yığması ümumilikdə 1:6 hesabı ilə məğlub oldu
Müəllif: Nicat ZƏKİYEV Bakı
Futbol üzrə Azərbaycan milli komandası 2010-cu ildə keçiriləcək Dünya Çempionatının seçmə mərhələsində hələ də qələbə qazana bilməyib. 4 gün intervalla Finlandiya və Almaniyaya qarşı iki qarşılaşmaya çıxan millinin əldə etdiyi nəticələr bir-birindən fərqlənmir - hər iki matçda Berti Foqtsun yetirmələri məğlub olub. Nəticədə komandamız Suomi ilə heç-heçə oynayan Lixtenşteyni də özündən önə buraxaraq, qrupda sonuncu yerə endi.
İki oyunda 1:6
Son zamanlar bu seçmə mərhələdə, ümumiyyətlə, ümidsiz təsir bağışlayan milli üçün məğlubiyyət vizit vərəqəsinə çevrilib. Komanda finlər üzərində qələbə qazanmağa çox yaxın olsa da, qol vəziyyətlərinin reallaşdırılması məqamındakı bəxtsizlik (və ya bacarıqsızlıq) yığmaya bu işin öhdəsindən gəlməyə imkan vermədi. Futbolda daim aksiom sayılan "vurmayana vurarlar" prinsipi, demək olar ki, hər qarşılaşmada bizə qarşı işləyir və rəqib bir-birindən anlaşılmaz qollara imza atır. Daha dəqiq desək, Azərbaycan millisinin müdafiəsi rəqibin öz planlarını həyata keçirməsini xeyli asanlaşdırır və odur ki, millimizin qapısına yol tapmaq o qədər də ciddi problem olmur. Son qarşılaşmalar, həmçinin Lənkəranda Finlandiya yığması ilə keçirilən matç da bunu bir daha sübut etdi. Düzdür, həmin oyunda millimiz bu seçmə mərhələdəki ilk qolunu vura bildi. Bu işin öhdəsindən "Qarabağ"ın heyətində mövsümə əla başlayaraq, Avropa Liqasında "Xonki"nin qapısından 2 top keçirmiş Elvin Məmmədov gəldi. Lakin qələbə hesabını qoruyub saxlamaq mümkün olmadı və finlər məntiqsiz 2 qol vurmaqla futbolda nəyin vacib olduğunu sübut etdilər. Söhbət tablodakı hesabdan gedir. Orada isə qarşılaşmanın sonunda qonaqları tam qane edən 1:2 hesabı yazılmışdı.
Üçqat dünya çempionu Almaniyanın "yuvası"na - Hannoverə səfər daha çətin alındı. Buna baxmayaraq, millimizin baş məşqçisi Berti Foqts cəsarətlənərək qarşılaşmadan əvvəl bildirirdi ki, yığma Almaniyaya yalnız qələbə ardınca gedir. Əlbəttə, bu niyyəti alqışlamağa dəyər. Lakin hər kəsə aydırdır ki, bu cür yanaşma, sadəcə, fantastikadır. Bakıda Lixtenşteynlə bacarmayan komandanın almanlarla səfərdə heç-heçə oynaması belə, realdırmı? Cavabı, həm də hamıya aydın olan cavabı qarşılaşma özü verib. Bundestim komandamıza pulsuz futbol dərsi keçərək, qapımıza istənilən zövqə uyğun qol vurub.
Əslində, qarşılaşmanın taleyi ilk yarının ilk dəqiqələrində, Mixael Ballakın penaltidən vurduğu qoldan sonra həll edilib. Sonradan isə qonaqların müdafiəsi rəqibə sadəcə qolları "ştamplamaqda" kömək edib. Bu işə ikinci hissədə meydandan qovulmuş kapitan Samir Abbasov da öz "töhfəsi"ni verib. Bir daha aydın olub ki, zədəli Rəşad Sadıqovun yoxluğunda millimizin müdafiəsi açıq qapını xatırladır. Sevindirici olan yeganə məqam artıq "Köln"ün maraq dairəsinə düşmüş qapıçı Kamran Ağayevin parlaq oyunudur. O, işinin öhdəsindən "5"ə layiq gəlib və buraxılmış qollarda da Kamranın günahı yoxdur. Qolkiperi qarşılaşmanın ən yaxşı oyunçusu adlandırmaq olar.
Qeyd edək ki, yekunda qeydə alınan 0:4 hesablı məğlubiyyət bizim üçün heç də ən pis sonluq olmayıb. İstənilən halda sürət də daxil olmaqla, birmənalı şəkildə yüksək səviyyə nümayiş etdirən komandalara qarşı mübarizə aparmaq hər zaman çətin olur. Bundestim öz zövqü üçün oynadı, onun qazmaçısı isə dubla imza atan Mirovlav Kloze oldu.
Bununla yanaşı, qonaqlar xüsusilə ilk yarıda rəqibin qapısına doğru bir neçə yaxşı həmlə edə biliblər və Almaniyanın qapıçısı Rene Adler olmasaydı, futbolçularımız "quru hesab"la məğlubiyyətdən qaça bilərdilər. Lakin rəqibin əsas qapıçısı Roberto Enkenin qrip olması üzündən qapıda onu əvəzləyən Adler, xüsusilə, Aleksandr Çertaqanov və Mahir Şükürovun fərqlənməsinə imkan verməyib.
Almanların matçın gedişində etdiyi əvəzləmələr - Kloze və Bek isə əla oynayıblar. Yeri gəlmişkən, ikinci qol Miroslavın millinin forması ilə vurduğu 47-ci qol oldu və bu göstəricidə o, Rudi Föller və Yurgen Klinsmanna çatdı.
Foqtsun limiti
Son uğursuzluqlar B.Foqsun AFFA ilə daha bir mərhələ üçün müqaviləni uzatmaq perspektivinə ciddi zərbə vurub. Onun rəhbərliyi altında milli özünün ən bərbad seçmə mərhələlərindən birini yaşayır və hələ qarşıda Lixtenşteynlə səfərdə, Rusiya ilə Bakıda keçiriləcək qarşılaşmalar var. Son zamanlar alman mütəxəssis kifayət qədər səs-küylü bəyanatlar səsləndirsə də, bütün bunlar sadəcə havaya deyilən sözlər idi. Almaniya üzərində qələbə, Avro-2012-nin finalına vəsiqə - deyəsən Bundestimə yox, Azərbaycan millisinə rəhbərlik etdiyini unutmuş Foqtsun ideyaları bunlar idi. Hərdən adama elə gəlir ki, məşqçi, ümumiyyətlə, reallıq hissini itirib.
Maraqlıdır ki, 1996-cı ildə Almaniya millisi ilə Avropa Kubokunu qazandıqdan sonra Foqts bir məşqçi olaraq heç bir uğura imza atmayıb - özünü nə Şotlandiya, nə də Nigeriya yığmalarının "sükanı arxasında" göstərə bilib və Azərbaycandakı fəaliyyəti də hələ ki yalnız onun bacarıqsızlığını göstərir.
Qeyd edək ki, AFFA bir müddət əvvəl məhz almaniyalı mütəxəssisin "pas"ı ilə milli birincilikdə legioner limitini sərtləşdirib. Əvvəllər belə limit, ümumiyyətlə, yox idi, klubların əsas heyətində hətta 11 əcnəbinin meydana çıxmasına icazə verilirdi. Amma 2010/-11 mövsümündə vəziyyət fərqli olacaq. B.Foqts bu mövzuda danışan zaman bildirib ki, o, milliyə oyunçu seçməkdə çətinlik çəkir.
Əslində, almaniyalı mütəxəssisin bu mövqeyi başadüşüləndir. Avropa kuboklarında uğurla çıxış edən "Bakı"nın heyətinin tamamilə əcnəbilərdən ibarət olması real durumu aydın şəkildə göstərir. Çempionlar Liqasının qarşılaşmalarında klubun heyətində meydana çıxan yeganə yerli futbolçu Bəxtiyar Sultanov olub.
Odur ki, legionerlərə tətbiq ediləcək limiti nəzərə alaraq, Azərbaycan çempionu yeni transfer strategiyası müəyyənləşdirməlidir.
Futbol qütbünün digər tərəfindəki "Qarabağ" isə Avropada əcnəbilərin xidmətindən istifadə etmədən də uğur qazanmağın mümkünlüyünü göstərib. Albaniyalı müdafiəçi Admir Telli klubda yeganə legionerdi. Məhz bu səbəbdən Qurban Qurbanovun yetirmələrinin uğuru xüsusi diqqətə layiqdir. B.Foqts da məhz buna görə Almaniya ilə qarşılaşmada üstünlüyü əsasən "Qarabağ"ın oyunçularına verib və məhz onlar rəqib qapısı önündə təhlükəli anlar yarada biliblər.
Qeyd edək ki, vaxtilə legionerlərə limitin tətbiqinin aradan qaldırılması yalnız milli çempionatın səviyyəsinin yüksəldilməsi ilə yox, həm də yerli futbolçuların qiymətinin bir qədər azaldılması məqsədi daşıyırdı. Əksər mütəxəssislər yerli futbolçuların qiymətinin çox yüksək olduğunu düşünür. İndi isə fərqli situasiya yaranıb. Çempionatdakı rəqabət və klubların beynəlxalq arenadakı uğuru AFFA-nın aralıq məqsədinə nail olduğunu, artıq strategiyanı dəyişməyin zamanı çatdığını göstərir.
Bununla yanaşı, milli komanda ehtiyat skamyasına malik deyil və bu da, təbii ki, rəqabətin olmamasına gətirib çıxarır.
Maraqlıdır ki, son illər ərzində Azərbaycan çempionatında legionerlərlə bağlı limit məsələsində 3 dəfə dəyişiklik edilib. Əvvəlcə eyni vaxtda meydanda 5 əcnəbi oyunçunun olmasına icazə verilirdi, sonradan "3+2" (3-ü meydanda, 2-si ehtiyatda) formatına keçildi. Sonda isə bir çox futbol klublarının təzyiqi nəticəsində AFFA xarici dövlətlərin legioner limitinin artırılması ilə bağlı təcrübəsini öyrənməyə qərar verdi.
Bu məsələdə "böyük beşlik"ə daxil olan İngiltərə, İtaliya, İspaniya, Almaniya və Fransanın futbol infrastrukturunu nəzərə alsaq, onların təcrübəsi bizə uyğun gəlmir.
Odur ki, assosiasiya ilk növbədə diqqəti MDB və Şərqi Avropa ölkələrinin futbol çempionatındakı vəziyyətə yönəldib və nəticədə Azərbaycan futbolu üçün son dərəcə vacib olan qərar qəbul olunub.
Dünya çempionatının seçmə mərhələsinə qayıdaraq, qeyd edək ki, Hollandiya millisinin ardınca, İngiltərə və İspaniya da məqsədinə çatıb və CAR-a vəsiqə əldə edib. Almaniya isə hələ dünya birinciliyinə birbaşa vəsiqə uğrunda Moskvada Rusiya ilə münasibətləri aydınlaşdırmalıdır. Bundestimin baş məşqçisi Yoahim Lev bildirib ki, sözügedən qarşılaşmada xal itirəcəkləri təqdirdə Azərbaycanın köməyinə bel bağlayacaqlar. Axı, Rusiya millisi seçmə mərhələnin son matçını Bakıda Azərbaycan yığmasına qarşı keçirəcək.
Hələ də Azərbaycan millisinə inanan insanların olması hər halda, xoşdur. Amma görünən odur ki, komanda özünün etimad limitini keçir və bəlkə də artıq keçib.

ПО ГАННОВЕРСКОМУ СЧЕТУ
Два отборочных матча ЧМ-2010 против Финляндии и Германии сборная Азербайджана проиграла с общим счетом 1:6
Автор: Нижат ЗАКИЕВ Баку
Сборная Азербайджана по футболу по-прежнему не может вкусить радость победы на отборочном турнире чемпионата мира-2010. С интервалом в четыре дня команда провела два разных по сценарию матча - против Финляндии и Германии, однако итог их разнообразием не отличался, завершившись в обоих случаях поражением подопечных Берти Фогтса. Как следствие, коллектив опустился на последнее место, пропустив вперед Лихтенштейн, сыгравший вничью с Суоми.
1:6 в двух матчах
В последнее время неудачи стали визитной карточкой сборной, которая в нынешней квалификации выглядит вообще беспросветно. Команда была очень близка к тому, чтобы выиграть у финнов, однако катастрофическое невезение (или неумение) при реализации голевых моментов не позволило ей это сделать. "Не забиваешь ты - забивают тебе" - эта известная футбольная аксиома срабатывает против коллектива практически в каждом поединке, причем соперник порой забивает голы один сумбурнее другого. Точнее, оборона сборной всеми силами "облегчает" задачу оппонентов, так что пробить ворота нашей команды, к сожалению, не является большой проблемой. Что и доказали отчетные матчи, в том числе и против Финляндии в Лянкяране, где хозяева поля сподобились на первый мяч в текущем отборочном цикле. Его автором стал Эльвин Мамедов, который выдал классное начало сезона в составе "Карабаха", дважды поразив ворота финской "Хонки" в Лиге Европы. Однако победный счет удержать не удалось, причем северяне забили во многом нелогичные голы, подтвердив еще раз, что самое главное в футболе - это счет на табло. А на нем по окончании встречи горели цифры 1:2, которые вполне устроили гостей.
Куда сложнее оказался выезд в Ганновер - в "логово" трехкратных чемпионов мира из Германии. При этом рулевой нашей команды Б.Фогтс храбрился и заявил, что его подопечные едут только за победой. Безусловно, намерение очень похвальное, однако всем ясно, что такой подвиг - это уже из области фантастики. Если не смогли справиться в Баку с Лихтенштейном, то реально сыграть хотя бы даже вничью с немцами на выезде? И матч дал ответ - ответ, который и без того многие знали. "Бундестим" преподала нашей команде бесплатный урок футбола, где голы забивались на любой вкус.
Собственно, исход игры оказался решен в первой четверти тайма после пенальти, исполненного Михаэлем Баллаком, а в дальнейшем оборона гостей только помогала соперникам "штамповать" голы. Посильную лепту в этот процесс внес и примеривший капитанскую повязку Самир Аббасов, удаленный с поля во втором тайме. Вновь стало очевидно, что в отсутствие травмированного Рашада Садыхова оборона напоминает проходной двор и "отбывает номер". Единственной отдушиной являлась игра голкипера Кямрана Агаева, которым активно интересуется "Кельн". Страж ворот отработал на пятерку, и в пропущенных голах его вины не было, так что Кямрана можно смело признать лучшим игроком встречи. Итоговый счет 0:4 стал для нашей команды не самым худшим раскладом. К тому же всегда сложно противостоять командам, которые могут, не особенно включая скорости, выигрывать исключительно на классе. "Бундестим" играла в свое удовольствие, а ее забойщиком стал Мирослав Клозе, оформивший дубль. При этом гостям, особенно в первом тайме, удалось несколько неплохих вылазок к чужим воротам, и наши футболисты были близки к тому, чтобы уйти от "сухого" поражения, если бы не голкипер немцев Рене Адлер. Попав в стартовый состав по причине гриппа у первого номера сборной Роберто Энке, он выручил хозяев в нескольких эпизодах, когда из убойных позиций били Александр Чертоганов и Маир Шукюров. В то же время за немцев сыграли и замены - Клозе и Андреас Бек здорово вписались в игру, причем на счету последнего и голевой пас. Кстати, второй гол стал для Мирослава уже сорок седьмым в футболке национальной сборной и по этому показателю он догнал Руди Феллера и Юргена Клинсманна.
Лимит с подачи Фогтса
Последние неудачи здорово ударили по перспективам Б.Фогтса продлить контракт с АФФА еще на один цикл. Под его руководством коллектив проводит, пожалуй, свой худший отборочный турнир, а ведь впереди выездной поединок с Лихтенштейном и игра в Баку с Россией. За последнее время специалист сделал достаточно громких заявлений, но все это - сотрясение воздуха. Победа над Германией, выход в финал Евро-2012 - вот идефикс Б.Фогтса, который, кажется, забыл, что он тренирует не "Бундестим", а находится в Азербайджане. Иногда кажется, что тренер вообще потерял чувство реальности, а от его высказываний бросает то в жар, то в холод. Любопытно, что после завоевания сборной Германией Кубка Европы в 1996 году дальнейших успехов как тренер Б.Фогтс не добился - не смог проявить себя в ранге рулевого команды Шотландии, равно как и Нигерии, и работа в Азербайджане пока только подтверждает его несостоятельность.
К слову, не без подачи немецкого специалиста АФФА недавно ужесточила лимит на легионеров в национальном первенстве. Если ранее он вообще не действовал и в основных составах клубов могли играть хоть одиннадцать иностранцев, то с сезона 2010/11 положение вещей изменится. Б.Фогтс затронул эту тему, отметив, что он испытывает трудности с подбором игроков в сборную. И его вполне можно понять, ведь основу того же "Бакы", успешно выступающего на еврокубках, составляют исключительно варяги. На поле в составе команды в матчах Лиги чемпионов регулярно появлялся лишь один доморощенный футболист - полузащитник Бахтияр Солтанов, так что теперь чемпиону Азербайджана надо определяться с новой трансферной стратегией, учитывая ввод лимита.
При этом на другой стороне футбольного полюса расположился "Карабах", доказавший, что и без иностранцев можно удачно выступать в Европе. Албанский защитник Адмир Телли является единственным иностранцем в команде, оттого успех подопечных Гурбана Гурбанова в Лиге Европы заслуживает отдельного упоминания. Поэтому и Фогтс в недавнем отборочном матче чемпионата мира против Германии решил сделать ставку на игроков "Карабаха", которые и создавали остроту у ворот Роберта Энке.
В свое время отмена лимита на легионеров была призвана не только поднять уровень первенства, но и сбить цены на местных игроков, которые, по мнению многих специалистов, являются завышенными. Однако сейчас сложилась иная ситуация, а конкуренция в первенстве и последние успехи на международной арене клубов говорят о том, что своей промежуточной цели АФФА достигла и теперь пора менять стратегию. К тому же "националка" не располагает скамейкой запасных, что, естественно, ведет и к отсутствию конкуренции.
Примечательно, что за последние годы лимит на легионеров на чемпионате Азербайджана изменялся трижды. Вначале он был равен пяти игрокам, одновременно выходящим на поле, затем схема превратилась в "3+2" (три на поле и два в запасе), но под нажимом многих клубов футбольному органу пришлось возвратиться к прежнему раскладу с пятью игроками. При принятии решения АФФА изучала опыт зарубежных стран относительно увеличения квоты на легионеров. При этом пример стран "большой пятерки", куда входят Англия, Италия, Испания, Германия и Франция, нам не подходит, учитывая их уровень футбольной инфраструктуры. Поэтому ассоциация в первую очередь обратила свое внимание на положение дел в этом вопросе на чемпионатах стран СНГ и Восточной Европы, приняв крайне важное для азербайджанского футбола решение.
Возвращаясь к квалификации на чемпионат мира, надо отметить, что свои задачи уже выполнили Англия и Испания, которые вслед за Голландией пробились в ЮАР. А вот Германии еще предстоит оспаривать возможность завоевания прямой путевки в матче в Москве против россиян. При этом главный тренер "Бундестим" Йоахим Лев заявил, что в случае осечки в предстоящем поединке он рассчитывает на подмогу Азербайджана, ведь заключительный матч отбора россияне проведут в Баку. Что ж, приятно, что есть еще люди, верящие в сборную Азербайджана. Но свой лимит доверия команда, похоже, скоро исчерпает, если этого уже не произошло.