HƏR AİLƏNİN ÖZ HƏKİMİ
Dünya Bankı qrupunun (WBG) maliyyələşdirdiyi  səhiyyə sahəsində islahatlar layihəsinin (HSRP) gerçəkləşdirilməsi çərçivəsində Azərbaycanın Səhiyyə Nazirliyi (SN) milli ailə tibbi sisteminin yaradılmasına doğru istiqamət götürüb (Fineko/abc.az). Nazirlik bu sahədə fəaliyyətin hüquqi əsaslarının işlənməsi üçün layihədə nəzərdə tutulanlardan əlavə, o cümlədən ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) vəsaitlərini də cəlb edib. Ancaq bu hələ o demək deyil ki, yaxın zamanlarda ölkədə "Ailə həkimi haqqında" qanun qəbul ediləcək; hələ ki bu, planlaşdırılmır.
Hazırda Səhiyyə Nazirliyinin əmri yetərlidir. Qanunverici tənzimləmə məsələləri ailə həkimləri sisteminin formalaşdırılacağını təxirə salınıb. Hələ ki SN yalnız rəsmi olaraq, ölkədə yeni həkim ixtisasının - "ailə həkimi"nin olmasını, həmçinin ailə həkimləri ştatını müəyyən edib, onların yerlərdə ümumi profilli mütəxəssislər arasından seçiləcəyini vurğulayıb. Onların hazırlanıması üçün pilot bölgələrdən artıq 10 mütəxəssis seçilib və onlar Türkiyənin "Hacı Təpə" universitetində  sürətli kurslardan keçirilib, yerlərdə ailə həkimlərinin treninqi ilə məşğul olacaqlar.
Nəzarət, aşkaretmə və profilaktika
Ölkədə təxminən təkrar hazırlıq kursu keçmiş 300 mütəxəssisin olmasına baxmayaraq, onlar hələ də ailə həkimləri kimi işləyə bilmirlər. Səhiyyə Nazirliyinə paralel olaraq, ailə həkimlərinin fəaliyyəti üçün normativ sənədlər hazırlanır, onların sertifikatlaşdırılması, akkreditləşdirilməsi və lisenziyalaşdırılması sistemi üzərində iş gedir. Ailə həkimlərinin vəzifələri sırasına yayılmış xəstəliklərin üçüncü (xəstəxana) səviyyəsinə qalxmaması üçün onların ilkin (aşağı) səviyyədə nəzarəti, aşkar edilməsi və profilaktikası daxildir.
"İlkin ambulator poliklinika xidməti elə sistemlə gerçəkləşdirilirdi ki, tibb qurumu tərəfindən xidmət göstərilən rayon sahələrə bölünürdü və sahələrə sahə həkimləri nəzarət edirdilər. Lazım olanda məhdud sahə mütəxəssisləri, məsələn,  oftalmoloqlar və ya otolarinqoloqlar cəlb edilirdi. Bundan başqa, sahə terapevti daxili xəstəliklərlə məşğul olurdu, başqa həkimlərin məsləhətinə ehtiyac olduqda xəstəni mütəxəssisə yola salırdı. Dünyanın çox ölkəsində hazırda "sahə həkimi" anlayışı yoxdur. Qərbdə ailə həkimi təcrübəsi geniş yayılıb. O cümlədən ailə həkimi terapevtik bacarıqlarla yanaşı, oftalmoloqun, otolarinqoloqun, ginekoloqun elementar müayinə funksiyalarını da yerinə yetirə bilir. O həm də yalnız yaşlı insanları deyil, həm də uşaqları müayinə edə bilir", - deyə Səhiyyə Nazirliyinin mətbuat xidmətindən bildiriblər.
Ancaq bu qurumda əmindirlər ki, ölkədə sahə həkimlərinin sayı və uzun müddət bu praktikanın tətbiq edilməsi nəzərə alınmaqla bu yeniliklər mərhələ-mərhələ tətbiq edilməlidir. İndiki mərhələdə müxtəlif pilot layihələr gerçəkləşdirilir, deməli sahə həkimlərini hələ heç kim ləğv etməyib. Mütəxəssislər hesab edirlər ki, ailə tibb sistemi özünü tamamilə doğruldur. Ən azından ona görə ki, gərgin iş vaxtında müxtəlif mütəxəssislərin qəbuluna düşmək üçün vaxt sərf etməyə ehtiyac qalmır. "Ailə həkimi" ixtisası bütün ailə üzvlərini tibbin bütün sahələri üzrə müayinə etməyə, yalnız istisna hallarda məsləhət və əlaqələndirmə üçün konkret mütəxəssisləri çağırmağa hüquq verir.
Onlarda bütün ailə üzvlərinin anadan olandan bu yana xəstəlik tarixçcəsi olur ki, bu da ona böyük üstünlük verir. Ailə həkimi sağlam həyat tərzinə öyrədə, qida və ailə planlaşdırması məsələləri barədə məsləhətlər verə bilər. Bir ailə üzvü kimi uzun müddət öz pasientlərini müşahidə etməklə, həkim xarici hal göstəricilərini və ya xəstəlik əlamətlərini nəzərə almaqla kifayətlənmir. Ona bəlli olan fiziki, psixoloji - sosial amillər 100 haldan 80-də pasientə xəstəlik zamanı ən optimal müalicə seçməkdə yardımçı olur.
Durum belədir ki, ailə həkimi olmayan zaman xəstəlik əlamətləri görünən kimi dar mütəxəssisə müraciət etməli olursan, bununla da "tibbi labirint"in əsirinə çevrilirsən. Narahat edən orqanda problemləri tapa bilməyən həkim pasienti başqa mütəxəssislərin yanına onlarla məsləhətlərə və müayinələrə yollayır. Bu zaman xəstəliyi müalicə etməkdənsə, vaxtında qabağını almaq olardı. Ailə həkimi mütəmadi olaraq profilaktiki baxış keçirir və bir çox hallarda xərçəng, miokard infarktı və ya insult kimi xəstəliklərin qarşısını alır.
Bəzi hallarda hətta genetik tədqiqat aparır ki, bu da pasientdə və ya onun uşaqlarında xəstəliklərin mümkün inkişafını "qabaqcadan görməyə" imkan yaradır. Xüsusi kömək tələb edən mürəkkəb hallarda ailə həkimi yaxşı mütəxəssislərin, sahə üzrə məsləhətçilərin iştirakı ilə konsiliumlar keçirir. Bu sistem Qərbdə uğurla işləyir, əgər o, Azərbaycanda tətbiq ediləcəksə, onda ölkənin sosial səhiyyə sisteminin yaradılmasında bir addım irəli atılmış olacaq...
...və başqa islahatlar
Bütövlükdə, Azərbaycanın səhiyyə sahəsində dəyəri $50 mln olan islahatlar layihəsi ölkənin sosial sahəsində ən iri sərmayədir. Layihənin tam dəyəri $86,75 mln.-dur. Vəsatin  83%-i birbaşa tibbi və sosial xidmətlərin inkişafına, 14%-i mərkəzi inzibatçılıq səviyyəsində  idarəetməyə, 3%-i  isə icbari tibbi ödənişlərin idarə edilməsinə xərclənəcək. Layihəyə beş əsas komponent daxildir. Buraya Səhiyyə Nazirliyinin idarəetmə potensialının gücləndirilməsi, siyasət, planlaşdırma və tənzimləmə şöbəsinin yaradılması; beş pilot rayonda tibbi xidmətlərin, onların keyfiyyətinin, əlçatarlılığının və səmərəliliyinin yaxşılaşdırılması; tibbi xidmət göstərilməsinin ilkin səviyyəsinin gücləndirilməsi; üç rayon hospitalının tikilməsi; səhiyyənin ilkin və ikinci bölmələri arasında əlaqənin möhkəmləndirilməsi daxildir.
Bununla yanaşı, vəsaitlərin bir maliyyələşdirmə mənbəsində cəmləşdirilməsi hesabına səhiyyədə maliyyələşdirilmənin islahatları aparılacaq. Planlaşdırılıb ki, ilkin səviyyədə adambaşına maliyyələşdirməyə, stasionar tibbi yardımın haqqının görülən işlərə görə ödəniməsinə keçilsin. Həmçinin, tibbi mütəxəssislərin diplomdan öncəki və diplomdan sonrakı hazırlığının yaxşılaşdırılması hesabına kadr potensialı yüksəldilsin.
Səhiyyə Nazirliyində qeyd ediblər ki, Dünya Bankı ilə saziş bağlandıqdan sonra qarşıya qoyulan tapşırıqların yerinə yetirilməsi üzrə daimi monitorinq aparılacaq. Ona görə də "ailə tibbi"nə keçid yerli səhiyyə sistemində yaxın zamanlarda müşahidə ediləcək yeniliklər dalğasının sadəcə bir damlasıdır.

A DOCTOR FOR EVERY FAMILY
Within the framework of the implementation of the health services reforms project (HSRP), which is financed by the World Bank Group (WBG), the Azerbaijani Health Ministry has taken steps towards the development of a national family-based system of medicine (Fineko/abc.az). The ministry has already attracted extra resources in addition to those envisaged by the project to create a legal framework for this area of work, in particular, resources from the US Agency for International Development (USAID). However, this does not yet mean that the law 'On Family Doctors' will be adopted in the country in the near future: there are no such plans yet. For now, the Health Ministry's order is enough. Issues of legal regulation have been postponed to the distant future, until the system of family doctors is established. At present, the ministry has only officially introduced a new medical speciality, the family doctor, redesigned the tables of organization and established standard salaries for family doctors, which were determined using the standards for general practitioners. To train them for the pilot regions in the project, 10 specialists have already been selected and completed accelerated training courses at Haci Tepe University in Turkey, and they will be retraining family doctors locally.
Monitoring, detection and prevention...
Despite the presence in the country of about 300 specialists who have undergone retraining courses, they cannot work as family doctors yet. Simultaneously, the Health Ministry is preparing documents to regulate the work of family doctors and a system of certification, accreditation and licensing is in development. The family doctors will monitor, detect and prevent the spread of diseases at primary (lower) level to prevent the diseases from reaching tertiary (hospital) level.
"In the past, the outpatient polyclinic service had a system whereby the area serviced by the medical institution was divided into areas serviced by two district doctors - for adults and for children. When necessary, specialists were involved, for example, ophthalmologists or laryngologists. Furthermore, the district general practitioner was in charge of internal medicine, and when other doctor's help was needed, the patient was referred to the specialist. Today, there is nothing like a 'district doctor' in many other countries. In the West, the family-based system of medicine was adopted. In essence, the family doctor is a specialist who, besides an intern's skills, can perform basic ophthalmological, laryngological and gynaecological tests. And he examines not only adults, but also children," says the Health Ministry press service. However, the department is certain that the innovation will have to be introduced stage by stage, given the number of district doctors in the country and the lengthy period during which the old system was in operation. At present, different pilot projects are under way, and this means that no one has abolished the district doctor system yet.
Specialists maintain that the family-based system of medicine has proved quite effective, if only because there is no need to waste time in busy schedules visiting different specialists. The "family doctor" qualification entitles the doctor to provide consultations to all family members in all areas of medicine, involving specialists for consultations and coordination of treatment only in exceptional cases. He has the medical records of all family members from the moment of birth, which helps him considerably. The family doctor may advocate healthy life styles and advise families on diets and family planning. The doctor observes the family members over a long period and can take account not only of the outward signs of a condition or symptoms of a disease. Physical, psychological and social factors help him to choose the optimum treatment for the disease in 80 cases out of 100. For example, if symptoms of a disease are apparent, a patient without a family doctor has to go to specialists and becomes a "prisoner" in a "medical labyrinth." When the doctor cannot find a problem in the organ which seems to be causing concern, the doctor sends the patient for dozens of consultations and examinations by other specialists. However, disease is much easier to prevent than to treat. The family doctor periodically conducts preventive examinations and helps prevent serious illnesses like cancer, myocardial infarctions or strokes. In some cases, genetic testing is conducted, which helps "predict" the possibility of the development of a number of diseases by the patient or by his or her progeny. In difficult cases which require specialized aid, the family doctor organizes councils with the participation of the best specialists and consultants in that particular speciality. This is how the system works in the West and, if it is introduced in Azerbaijan, this will be a major step forward in the development of the health care system.
...And other reforms
Overall, the project of Azerbaijani health sector reform, with $50 million to be invested, is the largest investment in the country's social sector. The full cost of the project is $86.75 million. 83% of the budget will be spent directly on the development of medical and social services, 14% on management at the level of central administration, and 3% on the management of mandatory medical payments. The project has five main components: strengthening the management potential of the Health Ministry; the creation of a policy, planning and regulation department there; improving the quality of medical services and their accessibility and effectiveness in the five pilot districts, which includes the creation of a primary medical aid level and building three district hospitals; the strengthening of ties between the primary and secondary levels of health care. In addition, reforms will be conducted in the field of health care expenditure by concentrating funds in a single funding source. It is planned that a transition to a per-capita principle of funding of the primary health care system and payment for medical services after provision will take place. And of course, the potential of personnel will be developed by improving undergraduate training and by postgraduate retraining of medical specialists. The Health Ministry stresses that from the day the agreement with the World Bank is signed, the latter will constantly monitor the implementation of objectives. This is why the introduction of "family medicine" practice into the Azerbaijani health care system is not just a drop in the ocean which we will notice in the near future.