HƏR AİLƏNİN ÖZ HƏKİMİ
Dünya Bankı qrupunun (WBG) maliyyələşdirdiyi  səhiyyə sahəsində islahatlar layihəsinin (HSRP) gerçəkləşdirilməsi çərçivəsində Azərbaycanın Səhiyyə Nazirliyi (SN) milli ailə tibbi sisteminin yaradılmasına doğru istiqamət götürüb (Fineko/abc.az). Nazirlik bu sahədə fəaliyyətin hüquqi əsaslarının işlənməsi üçün layihədə nəzərdə tutulanlardan əlavə, o cümlədən ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) vəsaitlərini də cəlb edib. Ancaq bu hələ o demək deyil ki, yaxın zamanlarda ölkədə "Ailə həkimi haqqında" qanun qəbul ediləcək; hələ ki bu, planlaşdırılmır.
Hazırda Səhiyyə Nazirliyinin əmri yetərlidir. Qanunverici tənzimləmə məsələləri ailə həkimləri sisteminin formalaşdırılacağını təxirə salınıb. Hələ ki SN yalnız rəsmi olaraq, ölkədə yeni həkim ixtisasının - "ailə həkimi"nin olmasını, həmçinin ailə həkimləri ştatını müəyyən edib, onların yerlərdə ümumi profilli mütəxəssislər arasından seçiləcəyini vurğulayıb. Onların hazırlanıması üçün pilot bölgələrdən artıq 10 mütəxəssis seçilib və onlar Türkiyənin "Hacı Təpə" universitetində  sürətli kurslardan keçirilib, yerlərdə ailə həkimlərinin treninqi ilə məşğul olacaqlar.
Nəzarət, aşkaretmə və profilaktika
Ölkədə təxminən təkrar hazırlıq kursu keçmiş 300 mütəxəssisin olmasına baxmayaraq, onlar hələ də ailə həkimləri kimi işləyə bilmirlər. Səhiyyə Nazirliyinə paralel olaraq, ailə həkimlərinin fəaliyyəti üçün normativ sənədlər hazırlanır, onların sertifikatlaşdırılması, akkreditləşdirilməsi və lisenziyalaşdırılması sistemi üzərində iş gedir. Ailə həkimlərinin vəzifələri sırasına yayılmış xəstəliklərin üçüncü (xəstəxana) səviyyəsinə qalxmaması üçün onların ilkin (aşağı) səviyyədə nəzarəti, aşkar edilməsi və profilaktikası daxildir.
"İlkin ambulator poliklinika xidməti elə sistemlə gerçəkləşdirilirdi ki, tibb qurumu tərəfindən xidmət göstərilən rayon sahələrə bölünürdü və sahələrə sahə həkimləri nəzarət edirdilər. Lazım olanda məhdud sahə mütəxəssisləri, məsələn,  oftalmoloqlar və ya otolarinqoloqlar cəlb edilirdi. Bundan başqa, sahə terapevti daxili xəstəliklərlə məşğul olurdu, başqa həkimlərin məsləhətinə ehtiyac olduqda xəstəni mütəxəssisə yola salırdı. Dünyanın çox ölkəsində hazırda "sahə həkimi" anlayışı yoxdur. Qərbdə ailə həkimi təcrübəsi geniş yayılıb. O cümlədən ailə həkimi terapevtik bacarıqlarla yanaşı, oftalmoloqun, otolarinqoloqun, ginekoloqun elementar müayinə funksiyalarını da yerinə yetirə bilir. O həm də yalnız yaşlı insanları deyil, həm də uşaqları müayinə edə bilir", - deyə Səhiyyə Nazirliyinin mətbuat xidmətindən bildiriblər.
Ancaq bu qurumda əmindirlər ki, ölkədə sahə həkimlərinin sayı və uzun müddət bu praktikanın tətbiq edilməsi nəzərə alınmaqla bu yeniliklər mərhələ-mərhələ tətbiq edilməlidir. İndiki mərhələdə müxtəlif pilot layihələr gerçəkləşdirilir, deməli sahə həkimlərini hələ heç kim ləğv etməyib. Mütəxəssislər hesab edirlər ki, ailə tibb sistemi özünü tamamilə doğruldur. Ən azından ona görə ki, gərgin iş vaxtında müxtəlif mütəxəssislərin qəbuluna düşmək üçün vaxt sərf etməyə ehtiyac qalmır. "Ailə həkimi" ixtisası bütün ailə üzvlərini tibbin bütün sahələri üzrə müayinə etməyə, yalnız istisna hallarda məsləhət və əlaqələndirmə üçün konkret mütəxəssisləri çağırmağa hüquq verir.
Onlarda bütün ailə üzvlərinin anadan olandan bu yana xəstəlik tarixçcəsi olur ki, bu da ona böyük üstünlük verir. Ailə həkimi sağlam həyat tərzinə öyrədə, qida və ailə planlaşdırması məsələləri barədə məsləhətlər verə bilər. Bir ailə üzvü kimi uzun müddət öz pasientlərini müşahidə etməklə, həkim xarici hal göstəricilərini və ya xəstəlik əlamətlərini nəzərə almaqla kifayətlənmir. Ona bəlli olan fiziki, psixoloji - sosial amillər 100 haldan 80-də pasientə xəstəlik zamanı ən optimal müalicə seçməkdə yardımçı olur.
Durum belədir ki, ailə həkimi olmayan zaman xəstəlik əlamətləri görünən kimi dar mütəxəssisə müraciət etməli olursan, bununla da "tibbi labirint"in əsirinə çevrilirsən. Narahat edən orqanda problemləri tapa bilməyən həkim pasienti başqa mütəxəssislərin yanına onlarla məsləhətlərə və müayinələrə yollayır. Bu zaman xəstəliyi müalicə etməkdənsə, vaxtında qabağını almaq olardı. Ailə həkimi mütəmadi olaraq profilaktiki baxış keçirir və bir çox hallarda xərçəng, miokard infarktı və ya insult kimi xəstəliklərin qarşısını alır.
Bəzi hallarda hətta genetik tədqiqat aparır ki, bu da pasientdə və ya onun uşaqlarında xəstəliklərin mümkün inkişafını "qabaqcadan görməyə" imkan yaradır. Xüsusi kömək tələb edən mürəkkəb hallarda ailə həkimi yaxşı mütəxəssislərin, sahə üzrə məsləhətçilərin iştirakı ilə konsiliumlar keçirir. Bu sistem Qərbdə uğurla işləyir, əgər o, Azərbaycanda tətbiq ediləcəksə, onda ölkənin sosial səhiyyə sisteminin yaradılmasında bir addım irəli atılmış olacaq...
...və başqa islahatlar
Bütövlükdə, Azərbaycanın səhiyyə sahəsində dəyəri $50 mln olan islahatlar layihəsi ölkənin sosial sahəsində ən iri sərmayədir. Layihənin tam dəyəri $86,75 mln.-dur. Vəsatin  83%-i birbaşa tibbi və sosial xidmətlərin inkişafına, 14%-i mərkəzi inzibatçılıq səviyyəsində  idarəetməyə, 3%-i  isə icbari tibbi ödənişlərin idarə edilməsinə xərclənəcək. Layihəyə beş əsas komponent daxildir. Buraya Səhiyyə Nazirliyinin idarəetmə potensialının gücləndirilməsi, siyasət, planlaşdırma və tənzimləmə şöbəsinin yaradılması; beş pilot rayonda tibbi xidmətlərin, onların keyfiyyətinin, əlçatarlılığının və səmərəliliyinin yaxşılaşdırılması; tibbi xidmət göstərilməsinin ilkin səviyyəsinin gücləndirilməsi; üç rayon hospitalının tikilməsi; səhiyyənin ilkin və ikinci bölmələri arasında əlaqənin möhkəmləndirilməsi daxildir.
Bununla yanaşı, vəsaitlərin bir maliyyələşdirmə mənbəsində cəmləşdirilməsi hesabına səhiyyədə maliyyələşdirilmənin islahatları aparılacaq. Planlaşdırılıb ki, ilkin səviyyədə adambaşına maliyyələşdirməyə, stasionar tibbi yardımın haqqının görülən işlərə görə ödəniməsinə keçilsin. Həmçinin, tibbi mütəxəssislərin diplomdan öncəki və diplomdan sonrakı hazırlığının yaxşılaşdırılması hesabına kadr potensialı yüksəldilsin.
Səhiyyə Nazirliyində qeyd ediblər ki, Dünya Bankı ilə saziş bağlandıqdan sonra qarşıya qoyulan tapşırıqların yerinə yetirilməsi üzrə daimi monitorinq aparılacaq. Ona görə də "ailə tibbi"nə keçid yerli səhiyyə sistemində yaxın zamanlarda müşahidə ediləcək yeniliklər dalğasının sadəcə bir damlasıdır.

КАЖДОЙ СЕМЬЕ — ПО ВРАЧУ
В рамках реализации проекта реформ в секторе здравоохранения (HSRP), финансируемого группой Всемирного банка (WBG), Министерство здравоохранения Азербайджана взяло курс на создание национальной системы семейной медицины (Fineko/abc.az). Помимо проектных министерство уже привлекло дополнительные ресурсы для проработки правовых основ деятельности в этом направлении, в частности ресурсы Агентства США по международному развитию (USAID). Однако это еще не говорит о том, что в ближайшее время в стране будет принят закон "О семейном враче" - это пока не планируется. В данное время достаточно приказа Министерства здравоохранения. Вопросы законодательного регулирования отложены на отдаленную перспективу, когда будет сформирована система семейных врачей. Пока же министерство лишь официально определило наличие в стране новой врачебной специальности - "семейный врач", а также штат и ставку семейных врачей, которые будут определяться из действующих на местах специалистов общего профиля. Для их подготовки в пилотных регионах проекта уже отобраны и прошли ускоренные курсы в Haci Tepe University (Турция) 10 специалистов, которые займутся ретренингом семейных врачей на местах.
Надзор, выявление и профилактика…
Несмотря на наличие в стране примерно 300 специалистов, прошедших курсы переподготовки, они пока не могут действовать как семейные врачи. Параллельно Минздравом готовятся нормативные документы для деятельности семейных врачей, прорабатывается система их сертификации, аккредитации и лицензирования. Задачами семейных врачей станут надзор, выявление и профилактика распространенных заболеваний на первичном (низовом) уровне, чтобы не доводить эти заболевания до третичного (больницы) уровня.
"Ранее амбулаторная поликлиническая служба складывалась из системы, в рамках которой обслуживаемый медучреждением район делился на участки, контролируемые участковым врачом, взрослым или детским. При необходимости привлекались узкие специалисты, например офтальмологи или отоларингологи. Более того, участковый терапевт занимался внутренними болезнями, а когда нужна была консультация другого врача, его направляли к специалисту. Во многих странах мира сегодня такого понятия, как "участковый врач", нет. На Западе практикуется система семейной медицины. В частности, семейный врач - это специалист, который наряду с терапевтическими навыками может выполнить элементарные функции обследования офтальмолога, отоларинголога, гинеколога. И он проводит обследование не только взрослого населения, но и детского", - сообщили в пресс-службе Министерства здравоохранения. Однако в данном ведомстве убеждены, что это нововведение требует поэтапного внедрения, учитывая количество участковых врачей в стране и достаточно долгое время, в течение которого применялась эта практика. На нынешнем этапе проводятся различные пилотные проекты, а это значит, что участковых врачей пока никто не отменял.
Специалисты считают, что система семейной медицины вполне оправдывает себя. Хотя бы потому, что не надо тратить время в напряженном рабочем ритме, чтобы побывать на приеме у разных специалистов. Квалификация "семейный доктор" дает врачу право консультировать всех членов семьи в любой области медицины, привлекая узких специалистов для консультаций и координации лечения только в исключительных случаях. У него есть "история болезни" всех членов семьи с самого их рождения, что дает ему большие преимущества. Семейный доктор может обучить здоровому образу жизни и осуществляет консультации по вопросам питания и планирования семьи. Будучи как бы членом семьи, длительное время наблюдая своих пациентов, врач учитывает не только внешние показатели состояния или признаки болезни. Известные ему физические, психологические и социальные факторы в 80 случаях из ста помогают выбрать для пациента наиболее оптимальное лечение при болезни. Ситуация: при проявившихся признаках заболевания, не имея семейного доктора, приходится обращаться к узкому специалисту, становясь пленником "медицинского лабиринта". Не найдя проблемы в беспокоящем органе, врач направляет пациента на десятки консультаций и обследований у других специалистов. В то время как заболевание легче предотвратить, чем лечить. Семейный доктор периодически проводит профилактические осмотры и позволит избежать в некоторых случаях таких серьезных заболеваний, как рак, инфаркт миокарда или инсульт. В некоторых случаях проводятся генетические исследования, которые помогают "предсказать" возможное развитие ряда заболеваний у пациента или у его детей. В сложных случаях, требующих специализированной помощи, семейный врач проводит консилиумы с участием лучших специалистов - консультантов по профилю. Так эта система работает на Западе, и если она будет введена в Азербайджане, то это станет большим шагом вперед в развитии системы социального здравоохранения.
…и другие реформы
В целом проект реформ в секторе здравоохранения Азербайджана с долей в $50 млн. является крупнейшей инвестицией в социальный сектор страны. Полная стоимость проекта составляет $86,75 млн. 83% бюджета будет непосредственно затрачено на развитие медицинских и социальных услуг, 14% - на управление на уровне центрального администрирования, 3% - на управление обязательными медицинскими платежами. Проект имеет пять основных компонентов. Это усиление управленческого потенциала Минздрава, создание отдела политики, планирования и регулирования, улучшение медицинских услуг, их качества, доступности и эффективности в пяти пилотных районах, что включает усиление первичного уровня оказания медицинской помощи и строительство трех районных госпиталей, укрепление связей между первичным и вторичным звеньями здравоохранения. Помимо того, будут проведены реформы в финансировании здравоохранения за счет концентрации средств в едином источнике финансирования. Запланировано, что будут осуществлены переход на подушевое финансирование первичного звена, оплата стационарной медицинской помощи по факту выполненных работ. Ну и, конечно, повышение кадрового потенциала за счет улучшения додипломной подготовки и последипломной переподготовки медицинских специалистов. В Минздраве подчеркнули, что со дня подписания соглашения со Всемирным банком со стороны последнего будет проводиться постоянный мониторинг выполнения поставленных задач. Посему введение практики "семейной медицины" в систему отечественного здравоохранения - это лишь капля в море, которую можно увидеть в ближайшем будущем.