GERÇƏK İŞLƏR PALATASI
İsgəndər Xəlilov: "Azərbaycanla Rusiya arasında iqtisadi əlaqələrin möhkəmlənməsi üzrə iş davam edir"
- Azərbaycan - Rusiya münasibətlərinin indiki vəziyyətini necə  qiymətləndirirsiniz?
-  Azərbaycanla Rusiya arasında münasibətlərin formatı genişlənir və zənginləşir, iqtisadi əlaqələr, ticarət dövriyyəsi böyüyür, onların strukturu yaxşılaşır.
Azərbaycan və Rusiya bir-birlərini dost ölkələr və strateji tərəfdaşlar kimi sayırlar. Bu sadə bir təsvir deyil, bu, möhkəm əsasa, dərin tarixə malik münasibətlərimizin məğzidir. Münasibətlərimiz bu gün də dostluq, dinc qonşuluq, bərabərlik və iki ölkənin qarşılıqlı faydası prinsiplərinə əsaslanır. Biz Rusiya ilə iqtisadi əməkdaşlığımızın inkişafına prioritet kimi baxırıq və Azərbaycan tərəfi Rusiya Federasiyası ilə münasibətləri daha da möhkəmləndirmək niyyətindədir.
Şübhəsiz, son bir neçə ildə Rusiya-Azərbaycan  əlaqələrində müşahidə edilən yaxşılaşma ilk növbədə iki ölkə başçısı arasında dost münasibətlərin qurulması ilə bağlıdır. Bu iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın məhsuldar olmasına imkan yaradır. Dünya böhranına baxmayaraq, Azərbaycan və Rusiya ticari-iqtisadi əlaqələri əvvəlki səviyyədə saxlamağa çalışıblar.
Tarixə nəzər salsaq, hesab edirəm ki, iqtisadi inkişaf üçün güclü impuls 2004-cü il 6-7 apreldə Bakıda "Azərbaycan - Rusiya ticari-iqtisadi münasibətlər. Meyillər və onların inkişaf perspektivləri" mövzusunda keçirilmiş Birinci Rusiya- Azərbaycan İqtisadi Forumu olub. Forumun işində Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev, hökumətlərarası iqtisadi əməkdaşlıq komissiyasının o vaxtkı həmsədrləri - Azərbaycan Respublikasının baş nazirinin birinci müavini Abbas Abbasov  və Rusiya Federasiyasının sənaye və energetika naziri Viktor Xristenko, həmçinin iki ölkənin dövlət, ictimaiyyət, elmi və işgüzar çevrələrinin 300-dən çox təmsilçisi qatılıblar. Bu forumdan sonra ARİƏP-ə Rusiyanın müxtəlif regionlarından işgüzar təkliflər daxil olmağa başladı və Palata Rusiya və Azərbaycan şirkətləri arasında əlaqələrə yardımçı olmağa başladı.  Qeyd edək ki, həmin dövrdə Mordaviya Respublikasının İqtisadi İnkişaf Nazirliyi ilə ARİƏP arasında işgüzar tərəfdaşların tapılması ilə bağlı xidmət göstərilməsi üzrə saziş bağlanıb.
İkinci bu cür forum 2006-cı ilin 21-25 fevral günlərində keçirildi və burada iştirakçıların siyahısı iki ölkənin dövlət, ictimai, elmi və geniş iş dairələrinin 450 təmsilçisinə qədər genişləndi. Yada salaq ki, tədbir Azərbaycanda baş nazir Vladimir Putinin də qatıldığı Rusiya günlərinin açılışı ərəfəsində keçirildi. ARİƏP həmin günlərdə Rusiya-Azərbaycan iqtisadi münasibətlərinə həsr edilmiş sərginin təşkilatçılarından biri kimi çıxış edirdi.
- Azərbaycan - Rusiya İşgüzar Əməkdaşlıq Palatasının əsas məqsədləri və öhdəlikləri nədir?
-  Hər şeydən öncə bizim palata, Azərbaycan və Rusiya işgüzar dairələri, icra və qanunvercilik orqanları təmsilçiləri, hər iki ölkədən olan iri iş adamları ilə əlaqələr qurmaqda yardım etmək məqsədi daşıyır. Biznes üzrə tərəfdaşların tapılmasını, sahibkarlıq subyektləri, həmçinin təkcə Rusiya və Azərbaycanın deyil, həm də üçüncü ölkələrin icra və qanunvericilik hakimiyyəti orqanları ilə mütəmadi əlaqələr saxlanmasını da bura aid etmək olar.
Bu tapşırığın yerinə yetirilməsi üçün, təbii ki, biz məlumat-analitika fəaliyyəti həyata keçirməliyik, Azərbaycanla Rusiya arasında iqtisadi münasibətlər potensialını araşdırmalıyıq.  Qeyd edək ki, bu mənada, daha dolğun mənzərəni Azərbaycan və Rusiya iş dairələri, üçüncü ölkələrdən marağı  olan sahibkarlarla birgə keçirilən konfrans və seminarlarda, sərgilərdə, yarmarkalarda əldə etmək olar və bizim palata tez-tez belə tədbirlərin təşkilatçısı kimi çıxış edir.
Bundan başqa, biz, əlbəttə ki, Azərbaycan Respublikasının və Rusiya Federasiyasının qanunvericilikləri ilə qadağan edilməmiş bütün fəaliyyət sahələrində  palata üzvlərinin hüquqlarını və qanuni maraqlarını müdafiə edirik.  Özü də bu məqsədlərə çatmaq üçün həm hüquqi, həm iqtisadi və digər başqa vasitələrdən də istifadə edirik.
- Sizin palataya rəhbər seçilmənizdən sonra onun işinin fəallaşdırılması üçün hansı işlər görülüb?
- Mən palatanın idarə heyətinin sədri vəzifəsinə 4 fevral 2009-ci il tarixli iclasda seçilmişəm. Fevraldan bu yana keçən müddətdə palatanın işinin fəallaşdırılması və iki ölkənin işgüzar dairələri arasında qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsi üzrə bir sıra görüş və tədbirlər keçirilib. Məsələn, apreldə ARİƏP rəhbərliyi ilə Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vladimir Doroxin arasında görüş keçirilib, mayın 16-da palatanın genişləndirilmiş iclası olub. Daha bir parlaq hadisə isə, əlbəttə ki, "Proqress" mükafatı üzrə müsabiqə olub. Müsabiqə 2008-ci ilin yekunlarına görə, Azərbaycan-Rusiya ticari-iqtisadi əlaqələrinin ən yaxşı iştirakçısı adı uğrunda keçirilir və Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı səfirliyi, Rusiya Federasiyasının ticarət nümayəndəliyi ilə ARİƏP tərəfindən elan edilir. Mən düşünürəm ki, bu mükafat işgüzar əlaqələrin inkişafına və möhkəmlənməsinə böyük əmək sərf etmiş bir çox şirkətlərin işinin parlaq göstəricisidir. Bildirmək yetərlidir ki, 23 nominant arasında "Azersun Holdinq" MMS, "Azercell Telecom" MMC, "AZNAR" ASC, "Zaminbank" ASC  və s. iri şirkətlər var.
Bütövlükdə, qeyd etmək istəyirəm ki, keçən illər ərzində Azərbaycan - Rusiya ticari-iqtisadi münasibətlərin möhkəmlənməsinə bir sıra yetərincə iri və tanınmış şirkətlər yardım ediblər ki, onların yardımı olmadan qarşıya qoyulmuş məqsədlərə çatmaq çətinləşərdi. Məsələn, maliyyə əməliyyatlarını təmin edən "İnqosstrax" sığorta şirkəti, "Xalq Bank" və "Nikoyl" bankları, Azərbaycandan Rusiyaya maşınqayırma məhsulları ixrac edən "AzRosPromİnvest", iki ölkə arasında nəqliyyat əlaqələrinin inkişafında iştirak edən  "AVTOLUCKS Expedition & Logistics", AZEL şirkətlərini və əlbəttə ki, Azərbaycanın rus icmasını göstərmək olar.
- Yaxın zamanlarda ikitərəfli münasibətlərin inkişafı üzrə hansı problemlər həll ediləcək?
- Bu gün Azərbaycanda regional inkişafa, birbaşa regionlararası əlaqələrin yaradılmasına xüsusi önəm verirlər. Onların sırasına Moskva, Moskva vilayəti, Sankt-Peterburq, Nijni Novqorod, Stavropol diyarı, Sverdlovsk və Samara vilayətləri, Tatarıstan və Dağıstan aid edilə bilər. Görülən işlərə baxmayaraq, biz dayanmırıq və palatanın qüvvəsi hesabına regionlararası münasibətlərin çevrəsini genişləndirməyə çalışırıq.
Açıq danışacağam, Azərbaycan və Rusiya arasında ticari-iqtisadi münasibətlərin  indiki səviyyəsi iki ölkənin potensial münasibətlərinə uyğun gəlmir. Tərəflər ayrı-ayrı müəssisələrin əməkdaşlığını o cümlədən regional səviyyədə inkişaf etdirməlidirlər, kooperasiya ələqələri qurmalıdırlar, fəal şəkildə milli sərmayələr cəlb etməlidirlər və s. ARİƏP bu işlərdə öz fəaliyyətini genişləndirməlidir.
Bu məqsədlə Rusiyanın Azərbaycandakı səfirliyi, Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı Ticarət Nümayəndəliyi 2009-cu ilə bir sıra tədbir və görüşlər təyin edib. Belə ki, sentyabrın ikinci yarısında geniş iclas keçirilməsi planlaşdırılır və orada Moskvada biznes, konfrans keçirilməsi məsələsinə baxılacaq. Başqa sözlərlə, Azərbaycanla Rusiya arasında iqtisadi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi üzrə işlər davam edir.

CHAMBER OF REAL AFFAIRS
- The format of relations between Russia and Azerbaijan is broadening and becoming richer, economic ties are stronger, the turnover of cargoes is increasing and its structure is improving.
Azerbaijan and Russia position themselves as friendly countries and strategic partners.  These are not just words, they convey the nature of our relations, which have a firm foundation and a long history, and are rooted today in the principles of friendship, good, neighbourly relations, equality and mutual profitability.  We attach priority to the development of economic cooperation with Russia, and the Azerbaijani side is willing to further improve relations with the Russian Federation in this field.
Certainly, the noticeable improvement in Russian-Azerbaijani ties in recent years stems first and foremost from the establishment of friendly relations between the heads of the two states.  This makes economic cooperation between the two countries fruitful.  Despite even the international crisis, Azerbaijan and Russia have made every attempt to preserve trade and economic relations at their previous level.
If we talk about the history, I think that the first Russian-Azerbaijani economic forum, which was organized on 7 April 2004 under the title "Azerbaijani-Russian trade and economic relations:  trends and prospects of development," served as a powerful incentive for economic development.  Azerbaijani President Ilham Aliyev, the then co-chairman of the Intergovernmental Commission for Economic Development, Deputy Prime Minister of Azerbaijan Abbas Abbasov and Russian Industry and Energy Minister Viktor Khristenko, and more than 300 representatives of governmental, public and research organizations and business circles of the two countries, took part in the work of that forum.  Following the forum, the Chamber began to receive business proposals from different regions of Russia, and the chamber helped promote ties between Russian and Azerbaijani companies.  Incidentally, an agreement between the Ministry of Economic Development of the Republic of Mordovia and the Chamber was signed to assist in the search for business partners.
The second forum was organized on 21-25 February 2006, and the list of participants increased to 450 representatives of governmental, nongovernmental and research organizations and broad business circles of the two countries.  Let me remind readers that the event was organized to coincide with the opening of Days of Russia in Azerbaijan, and the then Russian President Vladimir Putin arrived in Baku.  The Chamber was among the organizers of the exhibition, which was dedicated to Russian-Azerbaijani economic relations.
- What are the main goals and objectives of the Azerbaijan-Russian Chamber of Business Cooperation?
- First and foremost, our Chamber helps to establish ties and supplies contact information about Azerbaijani and Russian business circles, representatives of executive and legislative authorities and major businesses to our members.  We also help to find business partners, maintain regular contacts with entrepreneurs and with executive and legislative authorities, not only in Azerbaijan and Russia, but also in third party countries.
- To achieve this goal, we need to do the information and analysis work and explore the potential for economic cooperation between Azerbaijan and Russia.  Let me note that the fullest picture in this sense can be gained at conferences and seminars with the participation of Azerbaijani and Russian business circles, interested entrepreneurs from third party countries and at exhibitions and fairs: our Chamber frequently organizes these types of events.
In addition, we also protect the rights and legitimate interests of the members the Chamber in all areas of activity which are not banned by the law of the Azerbaijani Republic and the Russian Federation.  To achieve this goal, we use the legal, economic and other levers which both the Chamber itself and its members or their partners have access to.
- What events have been held since your election as the head of the Chamber to develop its work?
- I was elected chairman of the board of the Chamber on 4 February 2009.  Since February, a number of meetings and events have been organized to intensify the Chamber's work and strengthen relations between the business circles of the two countries.  For example, a meeting between the Chamber management and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation in Azerbaijan Vladimir Dorokhin was organized in April, and an extended meeting of the Chamber took place on 16 May.  Yet another important event was of course the Progress Prize competition for the title of best participant in Azerbaijani-Russian trade and economic relations in 2008 in different categories, which was announced by the Russian Federation embassy in Azerbaijan and the Russian Trade Mission together with the Chamber.  I think that the prize was a good indicator of the success of many companies which have made huge contributions to the development and strengthening of business relations.  It is enough to indicate that companies like Azersun Holdinq MMC, Azercell Telecom MMC, AZNAR ASC, Zaminbank ASC and others were among the 23 nominees.
Overall, I would like to note that a number of quite large and well-known companies and organizations, without whom achieving the Chamber's goals would be difficult, have helped strengthen Azerbaijan-Russian trade and economic relations.  For example, the Ingosstrakh OSAO, Xalq Bank and Nikoil IKB, which make fast financial transactions possible, AzRosPromInvest, which exports machine-building products from Azerbaijan to Russia, AVTOLUCKS Expedition & Logistics, AZEL which takes part in the development of transport communications between the two countries and, of course, the Russian community in Azerbaijan.
- What problems in the development of bilateral relations will be addressed in the near future?
- Today, Azerbaijan attaches special importance to regional development, the establishment of direct relations between regions.  Among these regions are Moscow, the Moscow Oblast, St Petersburg, Nizhniy Novgorod, Stavropol Kray, the Sverdlovsk and Samara oblasts, Tatarstan and Dagestan.  Despite success in this direction, we continue to work and do our best to broaden the scope of regional relations using the Chamber's resources.
Let me say this straight:  present-day trade and economic relations between Azerbaijan and Russia do not use the countries' full potential.  The parties must develop cooperation between individual enterprises, including at regional level, organize cooperation, actively involve national capital and so on.  And the Chamber must intensify its efforts in this area.
A number of events and meetings will be organized in 2009 for this purpose, with the support of the Russian embassy in Azerbaijan and the Russian trade mission.  For example, an expanded session will be organized in the second half of September, at which the question of holding a business conference in Moscow will be discussed.