GERÇƏK İŞLƏR PALATASI
İsgəndər Xəlilov: "Azərbaycanla Rusiya arasında iqtisadi əlaqələrin möhkəmlənməsi üzrə iş davam edir"
- Azərbaycan - Rusiya münasibətlərinin indiki vəziyyətini necə  qiymətləndirirsiniz?
-  Azərbaycanla Rusiya arasında münasibətlərin formatı genişlənir və zənginləşir, iqtisadi əlaqələr, ticarət dövriyyəsi böyüyür, onların strukturu yaxşılaşır.
Azərbaycan və Rusiya bir-birlərini dost ölkələr və strateji tərəfdaşlar kimi sayırlar. Bu sadə bir təsvir deyil, bu, möhkəm əsasa, dərin tarixə malik münasibətlərimizin məğzidir. Münasibətlərimiz bu gün də dostluq, dinc qonşuluq, bərabərlik və iki ölkənin qarşılıqlı faydası prinsiplərinə əsaslanır. Biz Rusiya ilə iqtisadi əməkdaşlığımızın inkişafına prioritet kimi baxırıq və Azərbaycan tərəfi Rusiya Federasiyası ilə münasibətləri daha da möhkəmləndirmək niyyətindədir.
Şübhəsiz, son bir neçə ildə Rusiya-Azərbaycan  əlaqələrində müşahidə edilən yaxşılaşma ilk növbədə iki ölkə başçısı arasında dost münasibətlərin qurulması ilə bağlıdır. Bu iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın məhsuldar olmasına imkan yaradır. Dünya böhranına baxmayaraq, Azərbaycan və Rusiya ticari-iqtisadi əlaqələri əvvəlki səviyyədə saxlamağa çalışıblar.
Tarixə nəzər salsaq, hesab edirəm ki, iqtisadi inkişaf üçün güclü impuls 2004-cü il 6-7 apreldə Bakıda "Azərbaycan - Rusiya ticari-iqtisadi münasibətlər. Meyillər və onların inkişaf perspektivləri" mövzusunda keçirilmiş Birinci Rusiya- Azərbaycan İqtisadi Forumu olub. Forumun işində Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev, hökumətlərarası iqtisadi əməkdaşlıq komissiyasının o vaxtkı həmsədrləri - Azərbaycan Respublikasının baş nazirinin birinci müavini Abbas Abbasov  və Rusiya Federasiyasının sənaye və energetika naziri Viktor Xristenko, həmçinin iki ölkənin dövlət, ictimaiyyət, elmi və işgüzar çevrələrinin 300-dən çox təmsilçisi qatılıblar. Bu forumdan sonra ARİƏP-ə Rusiyanın müxtəlif regionlarından işgüzar təkliflər daxil olmağa başladı və Palata Rusiya və Azərbaycan şirkətləri arasında əlaqələrə yardımçı olmağa başladı.  Qeyd edək ki, həmin dövrdə Mordaviya Respublikasının İqtisadi İnkişaf Nazirliyi ilə ARİƏP arasında işgüzar tərəfdaşların tapılması ilə bağlı xidmət göstərilməsi üzrə saziş bağlanıb.
İkinci bu cür forum 2006-cı ilin 21-25 fevral günlərində keçirildi və burada iştirakçıların siyahısı iki ölkənin dövlət, ictimai, elmi və geniş iş dairələrinin 450 təmsilçisinə qədər genişləndi. Yada salaq ki, tədbir Azərbaycanda baş nazir Vladimir Putinin də qatıldığı Rusiya günlərinin açılışı ərəfəsində keçirildi. ARİƏP həmin günlərdə Rusiya-Azərbaycan iqtisadi münasibətlərinə həsr edilmiş sərginin təşkilatçılarından biri kimi çıxış edirdi.
- Azərbaycan - Rusiya İşgüzar Əməkdaşlıq Palatasının əsas məqsədləri və öhdəlikləri nədir?
-  Hər şeydən öncə bizim palata, Azərbaycan və Rusiya işgüzar dairələri, icra və qanunvercilik orqanları təmsilçiləri, hər iki ölkədən olan iri iş adamları ilə əlaqələr qurmaqda yardım etmək məqsədi daşıyır. Biznes üzrə tərəfdaşların tapılmasını, sahibkarlıq subyektləri, həmçinin təkcə Rusiya və Azərbaycanın deyil, həm də üçüncü ölkələrin icra və qanunvericilik hakimiyyəti orqanları ilə mütəmadi əlaqələr saxlanmasını da bura aid etmək olar.
Bu tapşırığın yerinə yetirilməsi üçün, təbii ki, biz məlumat-analitika fəaliyyəti həyata keçirməliyik, Azərbaycanla Rusiya arasında iqtisadi münasibətlər potensialını araşdırmalıyıq.  Qeyd edək ki, bu mənada, daha dolğun mənzərəni Azərbaycan və Rusiya iş dairələri, üçüncü ölkələrdən marağı  olan sahibkarlarla birgə keçirilən konfrans və seminarlarda, sərgilərdə, yarmarkalarda əldə etmək olar və bizim palata tez-tez belə tədbirlərin təşkilatçısı kimi çıxış edir.
Bundan başqa, biz, əlbəttə ki, Azərbaycan Respublikasının və Rusiya Federasiyasının qanunvericilikləri ilə qadağan edilməmiş bütün fəaliyyət sahələrində  palata üzvlərinin hüquqlarını və qanuni maraqlarını müdafiə edirik.  Özü də bu məqsədlərə çatmaq üçün həm hüquqi, həm iqtisadi və digər başqa vasitələrdən də istifadə edirik.
- Sizin palataya rəhbər seçilmənizdən sonra onun işinin fəallaşdırılması üçün hansı işlər görülüb?
- Mən palatanın idarə heyətinin sədri vəzifəsinə 4 fevral 2009-ci il tarixli iclasda seçilmişəm. Fevraldan bu yana keçən müddətdə palatanın işinin fəallaşdırılması və iki ölkənin işgüzar dairələri arasında qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsi üzrə bir sıra görüş və tədbirlər keçirilib. Məsələn, apreldə ARİƏP rəhbərliyi ilə Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vladimir Doroxin arasında görüş keçirilib, mayın 16-da palatanın genişləndirilmiş iclası olub. Daha bir parlaq hadisə isə, əlbəttə ki, "Proqress" mükafatı üzrə müsabiqə olub. Müsabiqə 2008-ci ilin yekunlarına görə, Azərbaycan-Rusiya ticari-iqtisadi əlaqələrinin ən yaxşı iştirakçısı adı uğrunda keçirilir və Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı səfirliyi, Rusiya Federasiyasının ticarət nümayəndəliyi ilə ARİƏP tərəfindən elan edilir. Mən düşünürəm ki, bu mükafat işgüzar əlaqələrin inkişafına və möhkəmlənməsinə böyük əmək sərf etmiş bir çox şirkətlərin işinin parlaq göstəricisidir. Bildirmək yetərlidir ki, 23 nominant arasında "Azersun Holdinq" MMS, "Azercell Telecom" MMC, "AZNAR" ASC, "Zaminbank" ASC  və s. iri şirkətlər var.
Bütövlükdə, qeyd etmək istəyirəm ki, keçən illər ərzində Azərbaycan - Rusiya ticari-iqtisadi münasibətlərin möhkəmlənməsinə bir sıra yetərincə iri və tanınmış şirkətlər yardım ediblər ki, onların yardımı olmadan qarşıya qoyulmuş məqsədlərə çatmaq çətinləşərdi. Məsələn, maliyyə əməliyyatlarını təmin edən "İnqosstrax" sığorta şirkəti, "Xalq Bank" və "Nikoyl" bankları, Azərbaycandan Rusiyaya maşınqayırma məhsulları ixrac edən "AzRosPromİnvest", iki ölkə arasında nəqliyyat əlaqələrinin inkişafında iştirak edən  "AVTOLUCKS Expedition & Logistics", AZEL şirkətlərini və əlbəttə ki, Azərbaycanın rus icmasını göstərmək olar.
- Yaxın zamanlarda ikitərəfli münasibətlərin inkişafı üzrə hansı problemlər həll ediləcək?
- Bu gün Azərbaycanda regional inkişafa, birbaşa regionlararası əlaqələrin yaradılmasına xüsusi önəm verirlər. Onların sırasına Moskva, Moskva vilayəti, Sankt-Peterburq, Nijni Novqorod, Stavropol diyarı, Sverdlovsk və Samara vilayətləri, Tatarıstan və Dağıstan aid edilə bilər. Görülən işlərə baxmayaraq, biz dayanmırıq və palatanın qüvvəsi hesabına regionlararası münasibətlərin çevrəsini genişləndirməyə çalışırıq.
Açıq danışacağam, Azərbaycan və Rusiya arasında ticari-iqtisadi münasibətlərin  indiki səviyyəsi iki ölkənin potensial münasibətlərinə uyğun gəlmir. Tərəflər ayrı-ayrı müəssisələrin əməkdaşlığını o cümlədən regional səviyyədə inkişaf etdirməlidirlər, kooperasiya ələqələri qurmalıdırlar, fəal şəkildə milli sərmayələr cəlb etməlidirlər və s. ARİƏP bu işlərdə öz fəaliyyətini genişləndirməlidir.
Bu məqsədlə Rusiyanın Azərbaycandakı səfirliyi, Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı Ticarət Nümayəndəliyi 2009-cu ilə bir sıra tədbir və görüşlər təyin edib. Belə ki, sentyabrın ikinci yarısında geniş iclas keçirilməsi planlaşdırılır və orada Moskvada biznes, konfrans keçirilməsi məsələsinə baxılacaq. Başqa sözlərlə, Azərbaycanla Rusiya arasında iqtisadi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi üzrə işlər davam edir.

Искендер Халилов: «Работа по укреплению экономических связей Азербайджана и России продолжается»
- Формат отношений между Россией и Азербайджаном расширяется и обогащается, растут экономические связи, товарооборот, улучшается его структура.
Азербайджан и Россия позиционируют друг друга как дружественные страны и стратегические партнеры. Это не просто формулировка, в ней - суть наших отношений, которые имеют прочную основу, глубокую историю и сегодня основаны на принципах дружбы, добрососедства, равноправия и взаимной выгоды двух стран. Мы придаем приоритетное значение развитию экономического сотрудничества с Россией, и азербайджанская сторона настроена на дальнейшее укрепление отношений с Российской Федерацией в этом направлении.
Несомненно, за наблюдающимся в последние несколько лет заметным улучшением российско-азербайджанских связей стоит, в первую очередь, установление дружеских отношений между главами двух государств. Это способствует плодотворному характеру экономического сотрудничества двух стран. Даже несмотря на мировой кризис, Азербайджан и Россия постарались сохранить торгово-экономические связи на прежнем уровне.
Если говорить об истории, то считаю, что мощным импульсом для экономического развития стал первый российско-азербайджанский экономический форум, проведенный 6-7 апреля 2004 года в Баку под девизом "Азербайджано-российские торгово-экономические отношения. Тенденции и перспективы их развития". В работе форума приняли участие президент Азербайджана Ильхам Алиев, тогдашние сопредседатели Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству - первый заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики Аббас Аббасов и министр промышленности и энергетики Российской Федерации Виктор Христенко, а также более 300 представителей государственных, общественных, научных и широких деловых кругов двух стран. После этого форума в АРП поступали деловые предложения из разных регионов России, и палата содействовала связям между российскими и азербайджанскими компаниями. Кстати, в этот период был заключен договор между Министерством экономического развития Республика Мордовия и АРП на предмет оказания услуг по поиску деловых партнеров.
Второй подобный форум был проведен 21-25 февраля 2006 года, и здесь уже список участников расширился до 450 представителей государственных, общественных, научных и широких деловых кругов двух стран. Напомню, что мероприятие проходило в период открытия Дней России в Азербайджане, на которых присутствовал тогдашний президент России Владимир Путин. И АРП в эти дни была также одним из организаторов выставки, посвященной российско-азербайджанским экономическим отношениям.
- Каковы основные цели и задачи Азербайджано-российской палаты делового сотрудничества?
-  Прежде всего наша палата призвана содействовать формированию связей и обеспечению контактами наших членов с азербайджанскими и российскими деловыми кругами, с представителями исполнительной и законодательной властей, крупными бизнесменами обеих стран. Сюда же можно отнести и помощь в нахождении партнеров по бизнесу; поддерживании регулярных контактов с субъектами предпринимательской деятельности, а также с органами исполнительной и законодательной властей не только  Азербайджана и России, но и третьих стран.
Для выполнения данной задачи, естественно, нам необходимо осуществлять информационно-аналитическую деятельность, исследовать потенциал экономического взаимодействия между Азербайджаном и Россией. Отмечу, что наиболее полную картину в этом смысле можно получить на совместных конференциях и семинарах между азербайджанскими и российскими деловыми кругами, заинтересованными предпринимателями из третьих стран, на выставках, ярмарках, и наша палата очень часто выступает организатором подобных мероприятий.
Кроме того, мы, конечно же, защищаем права и законные интересы членов палаты во всех сферах деятельности, не запрещенных законодательством Азербайджанской Республики и Российской Федерации, причем для достижения этой цели можем задействовать юридические, экономические и другие рычаги, имеющиеся как у самой палаты, так и у ее членов или их партнеров.
- Какие мероприятия проведены после избрания вас главой палаты для  активизации ее работы?
- Я был избран председателем правления палаты на его заседании 4 февраля 2009 года. За прошедшее с февраля время проведены ряд встреч и мероприятий по активизации работы палаты и усилению взаимосвязей между деловыми кругами двух стран. К примеру, в апреле состоялась встреча руководства АРП с Чрезвычайным и Полномочным Послом Российской Федерации в Азербайджане Владимиром Дорохиным, 16 мая - расширенное заседание палаты. Еще одним ярким событием, безусловно, стал конкурс на премию "Прогресс" - на звание лучшего участника азербайджано-российских торгово-экономических отношений в различных номинациях по итогам 2008 года, объявленный посольством РФ в Азербайджане, Торговым представительством РФ совместно с АРП. Я думаю, эта премия является ярким показателем работы многих компаний, которые внесли огромный вклад в развитие и укрепление деловых связей. Достаточно сказать, что среди 23 ее номинантов такие большие компании, как Аzersun Holdinq ММС, Azercell Telecom MMC, "Aznar" АSC, "Заминбанк" ASC и т.д.
В целом хочу отметить, что за прошедшие годы укреплению азербайджано-российских торгово-экономических отношений активно способствовали ряд довольно крупных и известных компаний и организаций, без которых реализация намеченных целей усложнилась бы. К примеру, ОСАО "Ингосстрах", "Xalq Bank" и ИКБ "Никойл", обеспечивающие скоростные финансовые операции, "АзРосПромИнвест", занимающийся экспортом из Азербайджана в Россию машиностроительной продукции, Avtolucks Expedition & Logistics, принимающий участие в развитии транспортного сообщения между двумя странами, и, конечно же, Русская община Азербайджана.
- Какие проблемы по развитию двусторонних отношений будут решены в ближайшее время?
- Сегодня Азербайджан особое значение придает региональному развитию, созданию прямых межрегиональных отношений. К их числу можно отнести такие регионы, как Москва, Московская область, Санкт-Петербург, Нижний Новгород, Ставропольский край, Свердловская и Самарская области, Татарстан и Дагестан. Несмотря на проделанную работу, мы на этом не останавливаемся и силами палаты стараемся расширить круг межрегиональных отношений.
Скажу прямо: нынешнее состояние торгово-экономических взаимоотношений Азербайджана и России не отвечает потенциальным возможностям двух стран. Стороны должны развивать сотрудничество отдельных предприятий, в том числе и на региональном уровне, отлаживать кооперационные связи, активно привлекать национальные капиталы и т.д. И в этой работе АРП должна активизировать свою деятельность.
С этой целью и при поддержке посольства России в Азербайджане, Торгового представительства РФ на 2009 год запланированы ряд мероприятий и встреч. Так, во второй половине сентября планируется проведение расширенного заседания, на котором будет рассматриваться вопрос о проведении бизнес-конференции в Москве.
Другими словами, работа по укреплению экономических связей между Азербайджаном и Россией продолжается.