ŞİMALİ QAFQAZDA NƏ BAŞ VERİR?
Son zamanlar Şimali Qafqazın şəhərləri və yaşayış məntəqələrindən gələn xəbərlər müharibə bölgəsindən daxil olan məlumatları xatırladır. Orada silahlı basqın, qətl, partlayış və sui-qəsdsiz bir gün belə keçmir.
Məsələn, avqustun 17-də kamikadze Nazranın (İnquşetiya) daxili işlər idarəsinin qarşısında yük maşınını partlatdı. Nəticədə 21 nəfər həlak oldu, onlarca insan yaralandı.
Elə həmin gün qonşu Çeçenistanda rusdilli ailənin beş üzvünün hamısı qətlə yetirildi, bundan bir qədər əvvəl isə yaraqlılar altı milis işçisini yaraladılar.
Avqustun 16-dan 17-nə keçən gecə Xasavyurt şəhərində qaz kəməri partladıldı, avqustun 18-də isə Mahaçqala bazarlarının birində partlayış törədildi.
Ümumilikdə ilin əvvəlindən Dağıstanda milis postlarına 128 hücum olub, həmçinin 3 terror aksiyası həyata keçirilib. Eyni zamanda 39 milis işçisi, xüsusi xidmət orqanlarının 4 əməkdaşı, 10 hərbçi və 12 mülki şəxs qətlə yetirilib.
İnquşetiyada törədilmiş 58 silahlı basqın nəticəsində isə 37 güc strukturu işçisi öldürülüb, 79-u yaralanıb.
Baş verən hücumların qurbanları yalnız adi vətəndaşlar və hərbçilər yox, həm də yüksək vəzifə sahibləri, hüquq müdafiəçiləri olur. Məsələn, bu ilin mayında Dağıstanın daxili işlər naziri Adilgəray Maqomedtahirov güllələnib. İyunda isə sui-qəsd nəticəsində İnquşetiya prezidenti Yunusbek Yevkurov ağır yaralanıb. Bir müddət əvvəl bu respublikanın inşaat naziri Ruslan Amerxanovu da öz kabinetində güllələyiblər.
Bundan başqa, Dağıstanın "İstina" qəzetinin jurnalisti Malik Axmedilov qətlə yetirilib, Çeçenistanda isə məşhur hüquq müdafiəçisi Natalya Estemirova oğurlanaraq öldürülüb.
Mülki sektorun fəalı Zarema Sadulayeva və onun həyat yoldaşı Alik Cəbrayılov da qətlə yetirilənlər sırasındadırlar.
Güman ki, siyahı bununla bitməyəcək - Şimali Qafqazda situasiya getdikcə daha da pisləşir.
Siyasətçilər, analitiklər və jurnalistlərin, eləcə də adi vətəndaşların cavab axtardıqları bir sual var: Şimali Qafqazda nə baş verir? Bütün dünyada müşahidə olunan radikal və ekstremist islamçıların fəallığı buraya da ayaq açır? Yoxsa bu, Rusiyanın Abxaziya və Güney Osetiyadakı fəaliyyətinə kənardan verilən cavabdır? Bəlkə, boru xətti müharibəsinin əks-sədası özünü bu formada büruzə verir? Bütün bunlar nə ilə başa çata bilər?
Suallar çox olsa da, hətta ən tanınmış və nüfuzlu ekspertlərdə də bu suallara cavab yoxdur. Şübhəsiz ki, terror aksiyalarının kimlər tərəfindən törədilməsi, onun sayı, reallaşdırılarkən nümayiş olunan yüksək peşəkarlıq, həmçinin yerli hökumətlərin baş verənlərin qarşısının alınmasında acizliyi bu regionda daimi böhranın göstəricisidir.
"Qafqaz gizli xarici qüvvələrin fəaliyyəti üzündən yox, daxili ziddiyyətlərlə bağlı qaynayır. Burada qan qisasçılığı, kriminal "razborkalar", həmçinin yerli elitalar arasında mübarizə yaşanır", - deyə Rusiyanın Siyasi və Hərbi Analizlər İnstitutunun nümayəndəsi Sergey Markedonov bildirir.
Moskva Karneqi Mərkəzinin təmsilçisi Aleksey Maloşenko isə hesab edir ki, bu region Rusiyaya tabe olsa da, daha çox öz qanunları ilə yaşayan qonşunu xatırladır. Onun sözlərinə görə, burada radikal islamçıların əməlləri "arxaikləşdirməyə və ənənəvi cəmiyyətin müasirləşdirilməsinə qarşı yönəlib".
Malaşenko açıq şəkildə bildirir ki, bölgədə yaranmış situasiya çıxılmazdır.
Bununla yanaşı, Rusiyanın güc strukturları, Şimali Qafqaz respublikalarının bir çox liderləri daim bölgənin xarici qüvvələr tərəfindən qarışdırılması və beynəlxalq dini ekstremizmdən danışırlar. Bir çox hallarda Gürcüstan və hətta Azərbaycanın adı bu düşmən fəaliyyəti üçün tranzit ölkə kimi çəkilir. Rusiyaya dost olan Azərbaycanın ünvanına səsləndirilən bu ittihamların sübutunun olmaması və qərəzliliyi o dərəcədə aydındır ki, sonda Rusiyanın Bakıdakı səfiri telekameralar qarşısında Moskvanın bir müddət əvvəl İnquşetiya və Dağıstanda baş vermiş terror aksiyaları ilə əlaqədar Azərbaycandan heç bir narazılığının olmadığını söyləməyə məcbur olmuşdu. Söhbətə nöqtəni isə Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev qoydu. Avqustun 19-da ölkənin Təhlükəsizlik Şurasının Stavropolda keçirilən iclasında o, xarici faktorların vacibliyini birbaşa qeyd edib. Bununla yanaşı, Medvedev deyib: "Lakin ilk növbədə səbəbi ölkə daxilində axtarmaq lazımdır - bu, işsizlik, yoxsulluq və elə hüquq-mühafizə orqanlarının özündə, həmçinin məhkəmə sistemində mövcud olan korrupsiyadır".
Moskva çoxmilyardlı dotasiya ilə Şimali Qafqaz elitasının loyallığına nail olur. Lakin bu məbləğin böyük hissələri oğurlanır, təyinatı üzrə xərclənmir, sıravi vətəndaşlara isə qəpik-quruş çatır. Bu azmış kimi, Şimali Qafqaz klanları arasında Moskvadan gələn maliyyə axınına nəzarət uğrunda da ciddi mübarizə baş qaldırıb.
2010-cu ildə Dağıstanda prezident seçkisi keçiriləcək və seçkinin necə keçəcəyi heç də yalnız bu respublikadakı vəziyyətdən asılı deyil. Mübarizə Dağıstanın hazırkı başçısı Muxu Əliyevin tərəfdarları ilə "Şimal alyansı" arasında gedəcək və demək olar ki, bu, artıq başlayıb. Bir çoxları isə vəziyyətin gərginləşməsinin səbəbi kimi, məhz bunu göstərir.
İnquşetiyaya gəlincə, burda vəziyyətin gərginləşməsinə təsir göstərən səbəblərdən biri yerli əhali arasında böyük nüfuza sahib Ruslan Auşevin hakimiyyətdən kənarlaşdırılması və milyarder Mixail Qutseriyevin biznesinin əlindən alınmasıdır. Üstəlik, qonşu Çeçenistanın İnquşetiya ilə bağlı ambisiyaları da vəziyyəti mürəkkəbləşdirir: Qroznı vaynax xalqının birləşdirilməsi bəhanəsi ilə Çeçen-İnquş Respublikasının bərpa olunmasını təklif edir. Bu isə İnquşetiyanın "udulması" deməkdir.
Ümumiyyətlə, bu muxtar respublikanın aydın sərhədləri yoxdur: onun Şimali Osetiya ilə sərhədi, konkret olaraq, Priqorod rayonu hələ də potensial münaqişə ocağı kimi qalır.
Çeçenistanla Dağıstan arasında da mübahisəli ərazilər var. Dağıstanda bu və ya digər etnik qrupların nəzarətində olan rayonların inzibati sərhədləri ilə bağlı açıq mübahisələr davam edir.
Dağıstan və İnquşetiyada bitib-tükənməyən terror aksiyalarının fonunda Çeçenistanda durum nisbətən yaxşıdır. Buna ilk növbədə Çeçenistan lideri Ramzan Kadırovun şəxsi qvardiyasının sərt və çox vaxt Rusiya qanunlarına tabe olmayan fəaliyyəti nəticəsində nail olunub. Amma, yalnız Kadırovun yaxın ətrafının ölkə rəhbərliyinə şəxsi loyallığı əsasında yaradılmış sabitlik çox aldadıcıdır və daimi deyil.
Regionda terror müharibəsinə də Çeçenistandan rəhbərlik edildiyini nəzərdən qaçırtmaq olmaz. Bu, sabiq "İçkeriya prezidenti" (Məshədovdan sonra), indi isə "Qafqaz mücahidlərinin əmiri (baş komandanı) və cihad başçısı" Doku Umarovdur. Onun tərəfdarlarının əksəriyyəti İmam Şamilin ənənələrinə uyğun olaraq, Şimali Qafqazda vahid islam dövlətinin yaradılması uğrunda mübarizə aparır.
Şimali Qafqazda situasiya Gürcüstan və Azərbaycana birbaşa təsir göstərir. O, Ermənistan, Türkiyə və hətta İranda da müəyyən izlər buraxır. Abxaziya və Güney Osetiyanın şimalda baş verən proseslərə təsiri əvvəllər də var idi, Moskvanın onların müstəqilliyini tanımasından sonra isə bu, daha ciddi xarakter aldı. Burada əhalinin əlində xeyli silah-sursat var, insanların böyük hissəsi ondan hətta kriminal, klanlararası mübahisələrdə də istifadə etməyə hazırdır. Elə bir müddət əvvəl Rusiyanın baş naziri Vladimir Putinin Abxaziyada səfərdə olduğu zaman Qaqra və Suxumidə partlayışlar törədildi. Bu silahlardan Kokoytanın qruplaşmaları tərəfindən Gürcüstan kəndlərinin atəşə tutulmasında istifadə edilir. Məqsəd isə Gürcüstanla Rusiya arasında yeni hərbi qarşıdurmaya nail olmaqdır. Lakin bu, çətin ki, Moskvanı sevindirsin. Abxaziya və Güney Osetiyadan gətirilmiş və qeydiyyatda olmayan minlərlə silah, avtomat, qumbara və digər sursatlar Şimali Qafqazda əllərdədir və yerli hüquq-mühafzə orqanları üçün əsl başağrısına çevrilib.
Terrorçu-ekstremist fəallığının Azərbaycan ərazisinə, xüsusilə, Zaqatala-Balakən və Qusar rayonlarına keçirilməsinə cəhdlərin qarşısı sərhədçilərimiz, təhlükəsizlik qüvvələri və DİN tərəfindən qətiyyətlə alınır. Şübhəsiz ki, ölkə rəhbərliyi Qafqaz dağının digər tərəfindəki situasiyanı diqqətlə izləyir. Şimali Qafqazda baş verən son hadisələrin Azərbaycan sərhədçilərinin iş rejiminə təsir edib-etməməsi haqda jurnalistlərin suallarını cavablandıran Azərbaycan Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəhbəri Elçin Quliyev bildirib ki, orada yaşananlar hərbi xidmət fəaliyyətində nəzərə alınır: "Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyev bununla əlaqədar bütün lazımi tapşırıqları verib və lazımi maddi vəsait ayrılıb. Əminliklə deyə bilərəm ki, bu gün ölkənin şimal sərhədləri etibarlı şəkildə qorunur".
Bu arada, Moskvanın asayişin qorunması və terror təhlükəsinin qarşısının alınmasında konstruktiv əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstəyə ehtiyacının olduğu bir vaxtda Rusiyanın bəzi dairələri ermənipərəst KİV-də ("Regnum" agentliyi) absurd informasiyalar yaymaqdadırlar. Söhbət Kollektiv Operativ Reaksiya Qüvvələrinin "erməni bazaları"nın Azərbaycanla sərhəd Dağıstanda tətbiqinin müm-künlüyü haqda məlumatlardan gedir. Şübhəsiz ki, bunun üçün Ermənistanın nə vəsaiti, nə də gücü var.
Kiminsə belə primitiv yalanla Bakını qorxudacağını düşünməsi əbəsdir. Bununla Azərbaycanla Rusiya arasında qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlığa kölgə salmaq da mümkün olmayacaq.
Bəd niyyətli təbliğat aksiyalarından praktiki problemlərə keçsək, burada ətrafında düşünülməli məsələlər var. Şimali Qafqazda situasiyanın getdikcə gərginləşməsi Azərbaycan-Rusiya birgə iqtisadi layihələri üçün də bir sıra problemlər yarada bilər. Vacib nəqliyyat kommunikasiyaları - dəmir yolu və avtomobil trasları, Bakı-Novorossiysk kəməri ilə neft nəqli məhz bu qeyri-sabit ərazilərdən keçir. Rusiyanın Azərbaycan qazının alınması ilə bağlı planı və onun Şimali Qafqaz vasitəsi ilə nəqli Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi planı kimi, ümumiyyətlə, sual altına düşə bilər.
Bütün bunların birgə müzakirəsinə və baş verənlərə operativ reaksiyanın göstərilməsinə ciddi ehtiyac var.

ЧТО ПРОИСХОДИТ НА СЕВЕРНОМ КАВКАЗЕ?
Информация, поступающая из городов и населенных пунктов Северного Кавказа, в последнее время напоминает фронтовые сводки. Там ни дня не проходит без вооруженных нападений, убийств, взрывов и похищений.
Так, к примеру, 17 августа террорист-смертник взорвал грузовик во дворе управления внутренних дел Назрани (Ингушетия). В результате 21 человек погиб, десятки были ранены. В тот же день в соседней Чечне были зарезаны все члены русскоговорящей семьи из пяти человек, а накануне боевики ранили шесть милиционеров. В ночь с 16 на 17 августа в городе Хасавюрт был взорван газопровод, а 18 августа на одном из махачкалинских рынков прогремел взрыв.
Всего в Дагестане с начала года было совершено 128 нападений на посты милиции, а также три террористических акта. При этом были убиты 39 милиционеров, четыре сотрудника специальных служб, десять военнослужащих и двенадцать гражданских жителей. В Ингушетии произошло 58 вооруженных нападений, убито 37 и ранено 79 силовиков.
Жертвами нападений становятся не только рядовые граждане и военнослужащие, но и высокие должностные лица, журналисты, правозащитники. Так, в мае этого года был застрелен министр внутренних дел Дагестана Адильгерей Магомедтагиров. В июне в результате покушения получил тяжелое ранение президент Ингушетии Юнусбек Евкуров, а  министра строительства этой российской республики Руслана Амерханова недавно застрелили прямо в собственном кабинете. Убили журналиста дагестанской газеты "Истина" Малика Ахмедилова. В Чечне были похищены, а затем убиты известная правозащитница Наталья Эстемирова, а также активистка гражданского сектора Зарема Садулаева и ее муж Алик Джабраилов. Этот печальный список, судя по всему, далеко не завершен - ситуация на Северном Кавказе проявляет тенденцию к дальнейшему ухудшению.
Неудивительно, что политики, аналитики, журналисты, да и простые люди задаются вопросом: что происходит на Северном Кавказе? Проецируется ли сюда наблюдаемая во всем мире активизация исламских радикалов и экстремистов? Ответ ли это извне на действия России в Абхазии и Южной Осетии? А может быть, в такой своеобразной форме наблюдаются отголоски трубопроводной войны? Чем все это может завершиться?
Вопросов много, а ответов нет даже у известных и авторитетных экспертов. Очевидно, что кто бы ни устраивал теракты, их количество, профессионализм исполнения, а также неспособность местных властей их предотвратить свидетельствуют о перманентном политическом кризисе в этом регионе.
"Кавказ бурлит не из-за действий тайных внешних сил, а по причине внутренних противоречий. Там имеют место кровная месть, криминальные разборки, а также борьба между представителями местных элит", - отмечает Сергей Маркедонов из российского Института политического и военного анализа.
По словам Алексея Малошенко из московского Центра Карнеги, этот регион все больше выглядит как сосед России, живущий по своим законам, хотя и подчиняющийся метрополии. Деятельность радикальных исламистов направлена, по его словам, "на архаизацию и против модернизации традиционного общества". Малашенко прямо указывает на безвыходность этой ситуации.
Тем временем российские силовики, многие лидеры северокавказских республик постоянно муссируют тезис о подпитке северокавказского подполья из-за рубежа и о подрывной деятельности международного религиозного экстремизма. Нередко называются Грузия и даже Азербайджан в качестве транзитных стран, через которые идет эта враждебная деятельность. Бездоказательность и злонамеренность таких обвинений, уж тем более в адрес дружественного России Азербайджана настолько очевидны, что российский посол в Баку вынужден был заявить перед телекамерами о том, что Москва не имеет к нам никаких претензий в связи с недавними террористическими акциями в Ингушетии и Дагестане. Точку же в вопросе поставил президент РФ Дмитрий Медведев. В ходе выездного совещания Совета безопасности РФ, состоявшегося 19 августа в Ставрополе, он прямо отметил, что внешние факторы важны, "…но в первую очередь причины следует искать внутри страны - это безработица, бедность и коррупция в самих правоохранительных органах, в том числе и в судебной системе".
Многомиллиардными дотациями Москва добивается лояльности северокавказских элит, хотя большая часть средств разворовывается и используется не по назначению, а до рядовых граждан доходят только крохи. Мало того, среди северокавказских кланов развернулась ожесточенная борьба за контроль над финансовыми потоками, идущими из Москвы.
Персонализация политического пространства и госуправления, проявляющаяся на Северном Кавказе, приобретает гипертрофированный характер. Институты - практически ничто, все определяют те или иные персоны, которые стоят во главе них. В 2010 г. состоятся президентские выборы в Дагестане. От того, как они  будут проходить, зависит обстановка не только в этой республике. Борьба пойдет, можно сказать уже идет, между сторонниками нынешнего главы Дагестана Муху Алиева и так называемым "Северным альянсом", и именно в этом многие видят непосредственную причину обострившейся ситуации.
Ингушетию трясет не в последнюю очередь из-за того, что был отстранен от власти популярный среди местного населения Руслан Аушев и отнят бизнес у миллиардера Михаила Гуцериева. Ставленники же Москвы так и не смогли утвердиться и установить свой контроль. Дополнительную остроту добавляют амбиции соседней Чечни, в которой под предлогом обеспечения единства вайнахского народа настойчиво продвигают идею восстановления Чечено-Ингушской Республики, что равноценно поглощению Ингушетии. У этой автономной республики вообще нет внятных границ: конфликтогенными остаются ее рубежи с Северной Осетией в части принадлежности Пригородного района. Спорные территории существуют между Чечней и Дагестаном. В самом Дагестане яростно дебатируется линия административных границ между районами, которые контролируют те или иные этнические группы.
На фоне бесконечной череды террористических атак в Дагестане и Ингушетии ситуация в Чечне внешне контролируется и обстоит лучше. Но, во-первых, достигнуто это посредством крайне жестоких и зачастую не согласующихся с российскими законами действий личной гвардии чеченского руководителя Рамзана Кадырова. Во-вторых, стабильность в Чечне, построенная на личной лояльности кадыровского окружения руководству страны, обманчива и недолговечна. Нельзя не замечать и того, что руководство террористической борьбой в регионе осуществляет также чеченец - это бывший "президент Ичкерии" (после Масхадова), а ныне так называемый "амир (главнокомандующий) моджахедов Кавказа и предводитель джихада" Доку Умаров. Большинство его сторонников, вполне в традициях имама Шамиля, сражаются за единое исламское государство на Северном Кавказе.
Ситуация на Северном Кавказе прямо затрагивает Грузию и Азербайджан, пусть в меньшей мере, но отражается она и на Армении, Турции и даже Иране. Абхазия и Южная Осетия и ранее были, а после признания Москвой их мнимой "независимости" прямо интегрированы в процессы, протекающие на севере. Здесь на руках у населения много оружия и большое количество людей вполне готовы его применять, в том числе и для криминальных, клановых разборок. Недавно, когда в Абхазии находился премьер РФ Владимир Путин, прогремели взрывы в Гаграх и Сухуми. Это оружие использовалось югоосетинскими формированиями Кокойты для обстрела грузинских сел с тем, чтобы спровоцировать новое военное столкновение Грузии и России. Но вряд ли это может радовать Москву. Неучтенные тысячи единиц стрелкового оружия, мин, гранат и пр. из Абхазии и Южной Осетии уже "гуляют" по Северному Кавказу и еще доставят много хлопот силам правопорядка в регионе.
Неоднократные попытки перенести террористически-экстремистскую активность на территорию Азербайджана, в частности в Загатала-Балакенскую зону, Гусарский район, были решительно пресечены нашими пограничниками, силами госбезопасности и МВД.  Очевидно, что руководство страны внимательно отслеживает ситуацию по ту сторону Кавказского хребта. Так, отвечая на вопросы журналистов о том, сказываются ли на рабочем режиме азербайджанских пограничников наблюдающиеся в последние дни на Северном Кавказе события, начальник Государственной пограничной службы Азербайджана, генерал-лейтенант Эльчин Гулиев заявил, что процессы, происходящие там, учитываются в служебно-боевой деятельности. "Президентом, Верховным главнокомандующим Ильхамом Алиевым в связи с этим даны все необходимые поручения и выделены материальные средства. Могу с уверенностью заявить, что на сей день охрана северных границ осуществляется на надежном уровне", - заверил Гулиев.
Тем временем в ситуации, когда Москва очень нуждается в атмосфере конструктивного сотрудничества и взаимной поддержки для сохранения правопорядка и предотвращения террористических угроз, некоторые круги в Москве запускают в проармянские СМИ (агентство "Regnum") абсурдные и провокационные идеи о возможном размещении "армянской базы" Коллективных сил оперативного реагирования в соседнем с Азербайджаном Дагестане. Очевидно, что ни средств, ни сил для  этого у Армении нет. Похоже, кто-то думает напугать таким блефом Баку и навести тень на взаимовыгодное азербайджано-российское  сотрудничество.
Но если перейти от недоброжелательных пропагандистских акций к практическим проблемам, то здесь есть над чем задуматься и  о чем позаботиться. Дальнейшее ухудшение ситуации на Северном Кавказе может создать целый ряд проблем и для азербайджано-российских экономических проектов. Важные транспортные коммуникации - железная дорога и автомобильные трассы, трубопроводы - проходят через неспокойную территорию. Возрастают риски для дальнейшего роста объемов взаимной торговли, транспортировки нефти по действующему трубопроводу Баку-Новороссийск. Планы закупки Россией азербайджанского газа и его транспортировки через Северный Кавказ, равно как и планы по транспортному коридору Север-Юг, вообще могут быть поставлены под вопрос. Все это требует совместного обсуждения  и оперативного реагирования.