Çərşənbə axşamı, 23:14
Sankt-Peterburq antrepriz teatrının qastrolları göstərir ki, Azərbaycanda özəl teatrın da yaşamağa haqqı var
Antrepriz (entreprise) sözü bizə fransız dilindən gəlib. Özəl tamaşa: sirk, teatr və sair deməkdir. Özəl teatrların yaranma tarixi bir az keçmişlərə gedir, amma biz həmin vaxtlara baş vurmağa çalışmayacağıq. Yalnız onu deyəcəyik ki, bizdə, Bakıda ötən yüzilliyin başlanğıcında çoxlu antrepriz teatrları olub.
Onların içində ən məşhuru, rus teatrı tarixinə daxil olmuş  Polonskinin antreprizi idi. Bu teatrın əsası 1911-ci ildə qoyulmuşdu. 1923-cü ilə qədər Rus dramı adı altında  fəaliyyət göstərən teatr, "Pel-Mel" teatrının binasında yerləşirdi. 1923-cü ildə truppanın böyük hissəsi Bakı Fəhlət teatrının tərkibinə daxil olur və beləliklə də Səməd Vurğun adına Rus Dram Teatrının əsası qoyulur.
Görünür, bakılılar artıq kök salmış adətlərə görə Rus Dram Teatrını hələ də "Rus dramı" adlandırmaqda davam edirlər. Əslində isə bu, kobud səhvdir. Çünki Polonski antreprizində o zaman doğrudan da, rus dramaturgiyası tamaşaya qoyulurdu və teatrın rus dramı adı gerçək duruma uyğun gəlirdi.
Ümumiyyətlə isə, gəlin, söz oyunundan yox, antreprizdən danışaq. Bir müddət idi ki,  unudulan bu söz,  yenidən danışığımıza qayıdıb və heç də təkcə bununla kifayətlənməyib.  Azərbaycanın "Teatr haqqında" yeni qanununda mövcud dövlət qurumlarının bədii yaradıcılığın yeni alternativi kimi antrepriz yaratmaq imkanları nəzərdə tutulur. İstənilən halda, bu, bir qədər qeyri-müəyyən variantdır və öyrənilməsinə ehtiyac var. Amma ölkədə bu istiqamətdə müəyyən cəhdlər müşahidə olunur.
Xoş heyrət
İlk olaraq Rüstəm İbrahimbəyovun "İbrus" teatrı yaranıb. Sonra Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının nəzdində gənclər üçün prodüser mərkəzi təşkil edildi. Ardıyca isə  "PRO-SENT" prodüser mərkəzi. Ancaq nədənsə, bir çoxlarının, xüsusilə də Rusiya teatr tənqidçilərinin antreprizə münasibəti elə də yaxşı deyil. Bu onunla izah edilir ki, antrepriz tamaşa  layihələri çox nadir hallarda yüksək bədii quruluş zövqü ilə seçilir.
Rejissorların səhnə qiraətinin tələskənliyi, aktyorların təxmini oyunu dramaturq mətnlərini təhrif edir. Nəticədə çağdaş antreprener, yəni özəl teatrın yiyəsi tamaşaçıya hazırlıqsız aktyor oyunu təqdim etmiş olur. Ancaq Sankt-Peterburqdakı Kolomensk teatr mərkəzinin Qaston  Qorbovitskinin "Aşiq Mopassan"  pyesi əsasında qoyduğu "Məndən bərk yapış və sev." tamaşası bakılıların  heyrətinə səbəb oldu.
Bu tamaşada rəssamın başına gəlmiş əhvalatlar,  böyük yumor və həyəcanla təsvir edilir. Daha doğrusu, şairin başına gələnlər. Əslində isə o, yazıçı Gi de Mopassandır, Anri Rene Albera Gi.  Ancaq bu, dünya şöhrətli sənətkarın həyatının quru bioqrafik məlumatları deyil. Və ya şedevrlər üçün mövzuların haradan gəldiyini danışmağa cəhd də deyil. Bu,  adi həyatda, darıxdırıcı  və bəzən də kədərli məişətdə ilahi dəyərləri görməyi bacaran rəssamın qəlbinin dərinliklərinə nüfuzetmə cəhdi idi.
Şairanəlik var. Bu elə bir andır ki, hətta yalanı belə, alilik və heyranedici gözəllik bəxş edir. Andrey Noskov Parisdəki qəzeti üçün qalmaqallı məlumat əldə etməkdən ötrü  markiz de Qayyarların ailə qəsrinə gəlmiş Ləbarb adlı qəhrəmanı oynayır. İlk başdan biz kövrək addımlarla qəsrin qapısından girən, valeh olmuş nəzərlərlə qulluqçuya baxan və sevgi nəğmələri oxuyan hansısa utancaq sadə adamı görürük.
Lakin qəsrdə qalmağı istər-istəməz onu qadınlarla görüşə meyilləndirir, o getdikcə açılışmağa başlayır. Detalları görmək və qeyd etmək qabiliyyəti ilə yanaşı, qarşıdakı adamın ruhi halını və düşüncələrini hiss etmək, tənha qadınların arzu və istəklərini anlamaq bacarığı markiz de Qayyarın qəsrində ona qadın düşkünü səviyyəsindən yuxarı qalxmağa imkan yaradır.
Belə ki, istər qulluqçu, istər markiza, istərsə də onun qızı olsun, Ləbarbın hər bir ayrıca götürülmüş qadınla münasibəti heç də bayağı arvadbazlığa, mənəviyyatsız zinaya və ya günahsız bakirə qızın həyasızcasına yoldan çıxarılmasına çevrilmir! Bu, əslində qadına özünü qadın kimi hiss etməyə imkan verən ali yalan kimi təzahür edir. Məsələn, Mariya-Antuanettaya (RF-in əməkdar artisti Larisa Dmitriyeva) bu səyyar reportyorla roman yalnız bayağı xoşbəxtlik anı bəxş etməklə  qalmır. Qadının qazancı daha yüksək olur. Ləbarb onda insan həyatında mümkünsüz olan nəyinsə olmadığına inam yaradır. Başa salır ki,  hər hansı ötərgi həvəs dalınca Parisi tərk etməyə dəyməz. Xoşbəxtlik də elə burda, lap yaxındadır. Sadəcə, anlamaq və inanmaq lazımdır ki, kiçik bir restoran açmaqla da arzunu gerçəkləşdirmək olar. Bununla da xoşbəxt olmaq mümkündür. O, son qəpiyə qədər bütün pullarını qadına verir. Tam qəlbi ilə istəyir ki, bu kiçicik insanın arzuları gerçəkləşsin. Daha çox istədiyi isə bu qadının arzularının gerçəkləşəcəyinə inanmasıdır.
Onun xoşbəxtliyin mövcudluğuna və mümkünlüyünə inamının gücü Mari-Antuanettaya keçir. Yad insanın xeyirxahlığından riqqətə gələn Antuanetta pul qalağını sinəsinə sıxaraq, Ləbarba başa salır ki, sayəsində markizin evində qulluqçu işləyən bu sadə qadın qısa bir zaman kəsyinidə olsa belə, özünü kraliça kimi hiss edir, gələcəyinin daha yaxşı olacağına inam qazanır. Bu, nəhayət ki, onun meqopolisin fəsadlarından və cazibəsindən uzaq bir əyalətdə yaşamasına məna qazandırır.
Anna Samoxinanın oynadığı Markiza de Qayyar sülalə gerbi qarşısında daşıdığı kompleks və öhdəliklərin ağırlığından üzülmüş bir varlıqdır.  Ancaq o, sadə və fani bir qadın kimi sevgi, inam və ümid istəyir. Daim tənha olan qadın Ləbarbla üz-üzə gələndə onu maddiləşmiş xəyal kimi qəbul edir. Əsilzadə əri öz qadınına inciklik və pərtlik xatirəsi qoyaraq, qəsrdən kənara çıxan zamandan markiza əsl kişi arzusu ilə alışıb-yanırdı. Onun candan və içdən gələn kişi arzusu qarşısına çıxır! Ona hətta toxunmaq da olar, çünki gerçəkdir. Ancaq Qayyarların nəsillikcə gələn əsilzadə riyakarlığı markizadan da yan keçmir. Qana yerimiş bu vərdiş markizanın sadə bir qadına çevrilməsinə mane olur, o, özünü əsilzadə puritan kimi aparmağa məcbur olur.
Noskovun Ləbarbı zinadan sonra qadında baş verən dəyişmələri araşdırmaçı diqqəti ilə müşahidə edir. Bəzən adama elə gəlir ki, bu durum onu hətta cəzb edir.  O, iki hisslə üz-üzə qalır, bunun biri reportyor marağı, o birisi isə şair pərəstişidir. Və şairlik qələbə çalır. Qadına qarşı hisslərini vəsf edən həddindən gözəl sözlər şeirə çevrilir və bloknotunda həkk olur:
...Hər gecə iztirab içrə dilərik Dodaqdan süzülən "hə" kəlməsini, Gizli cənnətlərin qapısı olan İpək geyimlərin həzin səsini...
Bu, Mopassanın şeirlərindəndir. Onlar çoxdur. Qadına vüqar, sevgi və həssaslıq bəxş edən bahalı lələklər kimi bütün tamaşa boyunca səpələniblər.
Çox təhlükəli məqamdır, satqıncasına əxlaqsızlığa, ədəbsizlik zolağına meyilləndirir. "Kəmərdən aşağı" yeknəsəqlik səviyyəsində yaşamaq imkanı, məzhəkəvari yüngül və şən  süjet illüstrasiyası elə də tələbkar olmayan tamaşaçı üçün tələsik qoylmuş xaltura imkanları olması ilə bezdirir.
Piterlilər şairin əhvalatının səhnə tərtibatını səyyar antreprizlərin təngəgətirici səviyyəsinə enməsinə imkan vermədilər. Onlar Ləbarbın gözləri ilə alçaq gerçəkliyi yüksək yalana çevirən həqiqət anını müşahidə etməyə üstünlük verirlər. Bu isə sevginin gücündəndir, həmişə deyil, ani olsa da. Ancaq hər dəfə ürəkdən və çılğın olan bir sevginin gücündə! Bu həmişə belə olacaq. Sanki sonuncu dəfə olurmuş kimi. Sanki aşiqin qarşısında planetin tək qadını dayanırmış kimi.
Anın gerçəkliyi həm aktyor, həm də onun qəhrəmanı üçün çox önəmlidir. O gerçəklik, bəlkə də, bu an burada da var. Elə bir gerçəklik ki, bir də heç kimlə heç zaman təkrar olunmayacaq.
Və onun bütün bu münasibətləri yaradıcılıqdır. Bu, onun həyatıdır. O, özü qadın ruhunun möhtəşəm və zərif araşdırmaçısıdır. Şair və yazıçı  Anri Rene Alber Gi və ya Ləbarb. Ya da ki Andrey Noskov. O bu həyatı xırda qurtumlarla sevgi adlı myevə şirəsi kimi içir. Və bu ona xoşbəxtliyi hiss etmək imkanı verir. Bu xoşbəxtlik gündən-günə, macəradan-macəraya axır.
Əbədiyyətə qədər belə davam edə bilərdi. Ancaq... Onun həyatına bir ilğım kimi Anrietta adlı bir varlıq (Yuliya Rudina) daxil olur. Bu, Markiz de Qayyarın qızıdır. İddialı, açıq görüşlü, diqqətli və xasiyyəti tez-tez dəyişən bu qızda sanki bütün dünya qadınlarının qeyri-müəyyənliyi cəmlənib. Öz daxilində sevir, amma qalan bütün həyatında harmonik xoşbəxtlik imkanı tapmaq üçün yoxa çıxır. Parisin meqopolis qələbəliyində onu gözləyən həyatın bir gənci, reportyoru, yeni başlamış şairi sevməkdən daha maraqlı, daha gözəl olacağını düşünür.
O hər şeyi birdən qazanmaq istəyir, xoşbəxt həyat, gur və parlaq şöhrət, çoxlu pərəstişkar və öz təkrarsızlığına inam sahibi olmaq arzusundadır. O özünü ətrafında planetlərin dolaşmalı olduğu Günəş kimi hiss edir. Ləbarb isə onun üçün kiçicik bir ulduzdur. Buna görə də qızın öz hərarəti Ləbarbın ürəyini yandırmağa kifayət edir və onun həyatının qalan hissəsini əzablarla doldurur. Ona həm də qanad verir. Çünki indən belə o, çox qadınlarda sevdiyi qızı axtaracaq. Bu qadınları olduqları kimi sevəcək. Axtaracaq, ancaq tapmayacaq. Çalışacaq, əzab çəkəcək və yaradacaq. Bundan sonra onun qəhrəmanlarının hər birində öz Anriettasından nələrsə olacaq.
Bədəndə qaynayan odlu cərəyanlar
Mənim ürəyimə axdı, yandırdı. Mənim ürəyimi alovlandıran
O Günəş Adəmdən uzaq qalmışdı.
Yuliya Rudina öz qəhrəmanını ilk dəfə yaşanan cilovsuz ehtiras hissi ilə doldurur. O, şiddətli bir arzu ilə Anrietta de Qayyarın hər anına xoşbəxtlik ahəngi bəxş edir. Yalnız içində böyük bir eşq daşıyan aktrisa bunu edə bilərdi. Səhnədə peyda olduğu ilk andan o, təkcə Ləbarbı deyil, həm də tamaşaçıları öz əsirinə çevrir. Temperamentin, hisslərin, həssaslığın, zərifliyin, dünyaya bu qədər sadəlövhcəsinə aşiqliyin çılğın hücumunun qarşısında hər insan dura bilməz.
Bu əyalət qızına isə elə gəlir ki, dünya aşiqlərdən və sevgidən başqa heç nə deyil. Onun xəyal dünyasında çirkab, alçaqlıq və günah yoxdur. Orada yalnız sevgi var, bir gerçəklik kimi, bir bayram kimi. Təkrarsız və tək saydığı şəxsiyyətinə sevgidən başqa heç nə yoxdur. Pərvanə odun başına dolanan kimi o, bu həyata can atır. Heç kim onu dayandırmaq iqtidarında deyil. Onun qarşısını almaq istəyən Ləbarbı vecinə almır///... Nə olsun, sevir? Bu dünyada o qədər aşiqi var ki... Nə qədər istərsən!.. Və qız bu sevgilərin hamısına sahib çıxmaq istəyir...
Qız onun həyatına bir ilğım kimi girir. Yandırır və yoxa çıxır. Sadəcə, xatirələr və ağrı qoyaraq, nəhəng Paris fəzasında əriyir. Bu ağrı ürək xəstəliyinə çevrilir. Və xəstəxana palatasının divarları hər dəfə yenidən onu keçmişi haqqında düşüncələrə qaytaracaq. Xoşbəxt olduğu günləri xatırlayacaq.  Anası (xalq artisti, Rusiya Dövlət Mükafatı laureatı Tatyana Tkaç) oğlunun yavaş-yavaş, geri dönmədən dünyanı tərk etməsi ilə barışmaq istəmir, ürək ağrısı ilə deyir: "Ah... Kaş ki, sən ömrünün ən yaxşı çağını qadınlara xərcləməyəydin!" Və şairin layiqli cavabını alır: "Ana, həyatda ayrı yaxşı nə var ki?.. Gözəl qadınlardan başqa?" Bəlkə də,belədir! Hardan biləsən?..
Sankt-Peterburqun Kolomensk teatr mərkəzi çox uğurlu praktiki nümunədir. Piterlilər özləri də Rusiyanın ilk layihələrindən biri olduqlarını söyləyirlər. Etiraf edək ki, uğurla başa gəlmiş layihədir. Çünki Kolomenskdəki teatr incəsənt məbədgahıdır. Melpomene məbədgahı. Orada xidmət edən insanlar öz peşəsinin aşiqləridir.
Deməli, antrepriz dövlət teatrına bir alternativ kimi, yüksək bədiyyatlı bir qurum səviyyəsinə qalxa bilər. Daha doğrusu, o, əlahəzrət teatra yalnız sevginin yaşandığı məbədgah ola bilər...

Tours by the St. Petersburg Enterprise Theatre show that private theatre also has the right to exist in Azerbaijan
The world "enterprise" was derived from the French language. It means a private spectacular performance such as by a circus, theatre etc.
The historical roots of private theatres go back to the distant past, and we will not delve into those times. It is notable, however, that there was a plethora of enterprise theatres here in Baku at the dawn of the 20th century. The most popular one was Polonsky's, which was embedded in the history of Russian theatre, staged in Baku from 1911. It existed under the title of Russian Drama until mid-1923 and was based in the premises of the former Pel-Mel Theatre. In 1923, most members of the group entered the Baku Workers Theatre, further renamed the Samad Vurghun Russian Drama Theatre. And, following the old habit, Baku residents continue calling the Russian Drama Theatre, "Russian Drama" to this day, although this is clearly mistaken.
Polonsky's enterprise did, indeed, stage Russian plays, and calling the theatre "Russian Drama" was quite appropriate at the time. Well, we should talk not about this juggling of names, but about the enterprise itself. Recently, this long forgotten word has once again become part of our spoken language. And that is not all. Azerbaijan's new Law on Theatre contains a passage that looks into the possibility of creating enterprises as artistic-creative alternatives to existing state bodies. Actually, this is not a well-trodden path and it needs to be explored, although such efforts are already being made in the country.
Amazement
First, Rustam Ibrahimbayov's IBRUS theatre appeared, followed by the emergence of the Production Centre for Creative Youth under the Union of Theatrical Workers of Azerbaijan. Finally, the PRO-CENT Production Centre was established. But for some reason, many, particularly Russian, theatre critics do not think highly of enterprise. This is explained by the fact that enterprise directing projects are rarely distinguished by state-of-the-art artistic taste. Superficial reading by directors and approximate acting, limited to illustrating playwrights' texts - that's the result of hasty efforts, relying on the familiar faces of actors, offered to spectators by enterprisers. But the performance of "Hold me closer, love me" by the St. Petersburg Theatrical Centre on Kolomenskaya, based on Gaston Gorbovitsky's "Maupassant in Love" was a pleasant surprise for Baku residents. It was a show which presented the history of the Artist with a great deal of humour and excitement. More precisely, that of the Poet. And, most precisely, that of writer Guy de Maupassant, or Henri Rene Albert Guy. But it is not a dull retelling of the background of this world-famous celebrity. Neither is it an attempt to tell how and where one should derive topics for creating masterpieces. This is an attempt to delve into the soul of the artist who can see the sublime amidst day-to-day life, these tedious and often depressing domestic affairs, and in simple mundane truth. Sublime poetic content. The moments that are capable of giving, even to deception, a sublime touch and incredible charm.
Andrei Noskov plays the character Lebarbe, who arrives at the family mansion of the de Gayar marquises to elicit controversial information for his Paris-based newspaper. First, he produces the impression of a bashful layman, who shyly enters the mansion, gazing with adoration at the maid humming love songs. Later, however, as his sojourn in the castle inevitably prompts him to communicate with the ladies, he grows more and more relaxed. The man who is lucky enough to have the ability not only to see and notice details, but also to sense with delicacy the emotional states and thoughts of other people, to understand what weighs on their minds, to guess the wishes and dreams of lonely women, becomes more than just a ladies' man in Marquise de Gayar's mansion. Then, the stories of his relationships with each of these women - the maid, the marquise and her daughter - become not just banal adultery, stories of immoral sin or the outright seduction of an innocent girl! They become that sublime deception that allows the woman to feel like a real lady. For Marie Antoinette (renowned Russian artist Larisa Dmitriyeva), this short relationship with the visiting reporter brought not simply an evanescent moment of happiness - that would just be a hackneyed story. What happened was more than that. Lebarbe inspired her to believe that nothing is impossible in life. And there is no need to go to Paris in pursuit of an ephemeral dream. Happiness can be here. And it is within reach. All it takes is to realize and believe that your dream can materialize here, by opening a little restaurant, and you can be happy with that. So, he gives her all his money, to the last dime. He is so anxious to see this lonely creature's dream come true! And even more so, he wants her to believe that it is possible. The power of his confidence that happiness is there, and it is possible, transmits to Marie Antoinette. Antoinette, touched by his kindness, crying and holding on tightly to a pile of money, lets Lebarbe know that she, just a maid in the marquise's house, is thankful to him for making her feel like a queen, albeit not for long, and for giving her hope of a brighter day. Finally, she thanks him for bringing a dream to her life which has become the meaning of her very existence in this outback, so far from the vice and temptations of a big city.
Marquise de Gayar, played by Anna Samokhina, is a creature bearing the heavy burden of inferiority complexes and the ritual obligations of her family name. But just like any other woman, she longs for faith, hope and love. An extremely lonely lady, who finds comfort in forced virtue, she, having encountered Lebarbe, sees him as a phantom in the flesh, because, since her much-respected husband left the mansion, leaving in her memory only the bitterness of offence and an array of disillusion, the dream of a real man dominates her fantasy. And here comes her dream in the flesh! You can even touch it, and it will not melt away like a mirage. But…the patrimonial sanctimoniousness of the de Gayars! It is so embedded in their blood that the marquise can't, just can't…afford to be just a woman, and not a venerated Puritan! Noskov's character follows with the curiosity of an adventurer all the transformations taking place in the woman after sinning. At some point, it even seems as though this situation amuses him. He is struggling with double-edged feelings: the curiosity of a reporter and… the admiration of a poet. The poetic feelings get the upper hand. And a flow of amazingly pretty words exulting the sensuousness of the Woman, pour into the poetry he keeps writing down in his notebook:
…we dream restlessly at night
…of a quiet "yes" from lips enchanting as wine
…of the rustle of clothes enticing with a secret paradise…
This is Maupassant's poetry. And there is a lot of it. The poems are scattered all over the performance like precious pearls, deifying women, sensuousness and love. It is quite a dangerous line, behind which is a zone treacherously provoking vulgarity and anecdotal salaciousness. A zone that seduces with the possibility of existence at the level of genes and reprises on subjects "below-the-belt", a light and amusing illustration of the plot as a series of anecdotes and a quick fix catering to the tastes of an undemanding spectator. But St. Petersburg residents did not dare to lower the retelling on stage of the poet's story to the hackneyed vulgarity of visiting private theatrical performances. They cherish the very moment of truth, as seen by Lebarbe, which turns bitter truth into exulting deception. And it builds on the power of love. This does not last forever; it lasts just a moment. But it is sincere and passionate every time! And it's a way that seems to last forever. As if it were the last time. As if the only woman in the whole wide world stands before him. The truth of the moment is what is important for the actor and his character. A truth that can be here and now. A truth that can never occur anywhere, or with anyone, else. And these relationships represent his creative work. They are his life. He, himself, is a fine and delicate explorer of the soul of woman. The poet and writer Henri Rene Albert Guy, or Lebarbe. Or Andrei Noskov. He drank the bowl of life, savouring it as the nectar we call Love. And this aroused a feeling of happiness in him pervading day after day and one story after another. This could go on indefinitely. But…A creature named Anriette (Yulia Rudina), Marquise de Gayar's daughter, burst into his life like a comet. Impetuous, open, excited and changeable, as if in her alone is concentrated the inconstancy of all women of the world. She dazzles him with her extraordinariness and her craving for life. She made him fall in love with her, luring him with the chance of harmonious happiness for the rest of his life and… she disappeared! Away, to the urban hassle of Paris, which, as she had predicted, promised a life even more amazing and exhilarating than the love of one lad. A reporter. A novice poet. But she wanted everything in abundance: life and fame, an uproarious and glorious fame, admirers and a spotlight on her uniqueness. She felt like a sun, around which planets should twirl, while he was just a tiny luminary in her orbit. That's why her own flames were quite enough to sear Lebarbe's soul, to fill it with suffering for the rest of his life. But she also gave him wings to fly. From then onwards, he looked for her in the numerous women he encountered. The women he loved the way they were. He looked without success. He languished, suffered and created. From them on, each and every one of his heroines had a particle of Anriette.
The body of mine was awakened by a current of hot rays
Relentlessly pouring into the bottom of my heart
And I realized that inside me it had lit the excitement
That the sun once lit in Adam's chest.
Yulia Rudina sends her character along the waves of newly experienced feeling with such an irresistible passion, such an enormous desire to fill Anriette de Gayar's every moment with the harmony of happiness, which could be generated only by the craving for life that is inherent to the actress herself. From her first appearance on stage, she captivates not only Lebarbe but also the audience, which cannot resist such an abundance of temper, feelings, sensuousness, touching tenderness and naive excitement towards the outside world, which seems to a rural girl a universe comprised of admirers and love. The world she dreams of is free of filthiness, lowness and sin. It is a triumph of love and love alone. Love as truth, as a carnival, as a celebration. Nothing else. Love for her, one of a kind and unmatched. And she rushes towards this world as a butterfly rushes to a flame. And no one and nothing can stop her. Lebarbe, who tries to warn her, is not heard…Love? Well, there is so much of it in that world…A lot, and she wants it all…
She rushed into his life like a comet. And, having scarred it, simply vanished. She melted away into the vastness of Paris, leaving behind only suffering and pain. A pain that developed into the ailing of his soul. And the walls of a hospital ward will return his thoughts to the past again and again. Back to the days when he was happy. And his mother (played by People's Artist and winner of the Russian state prize, Tatyana Tkach), who could not be reconciled to the fact that her son is slowly but surely leaving this world, will say downheartedly: "Oh…If only you hadn't given the best of your strength to women!" And she will hear an answer worthy of a Poet: "Mother, what else is better in life than beautiful women? Really! Is there anything else?"
The St. Petersburg Theatrical Centre on Kolomenskaya is one of the most successful of experiments. According to St. Petersburgers, this is one of the first projects in Russia. And, it is good to know that it has succeeded, because this theatre is a place that serves art. They serve Melpomena there. And they do it with the degree of honesty and love that is inherent to people who are fond of what they do. So, enterprise, as an alternative to a state body, can be a state-of-the-art enterprise. More precisely, it can be a temple where people worship only for love of the great theatrical art…