Rusiya-Türkiyə münasibətləri: idarə olunan geosiyasi rəqabət ilə genişmiqyaslı iqtisadi əməkdaşlığın simbiozu…
Avqustun 5-də Rusiya hökumətinin başçısı Vladimir Putin Türkiyəyə əvvəlcədən əsaslı surətdə hazırlıq görülmüş və geniş anons edilmiş səfərini reallaşdırdı. V. Putin Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanla sayca 9-cu dəfə idi ki görüşürdü və bu, tərəflər arasında münasibətlərin yüksək səviyyəsindən xəbər verir. Yalnız 2008-ci ildə Türkiyə ilə Rusiya arasında ticarət dövriyyəsi rekord həddə - 50% artaraq, 37 milyard dollara çatıb. Nəticədə Rusiya Türkiyənin ən böyük ticarət tərəfdaşına çevrilib. Türkiyə isə Rusiyanın ticarət etdiyi ölkələr arasında 5-ci yerə yüksəlib.
Doğrudur, qlobal maliyyə böhranı üzündən 2009-cu ildə bu rəqəm təxminən 2 dəfə azalıb. Amma Türkiyə işlətdiyi neftin təxminən dörddəbirini, təbii qazın isə yarıdan çoxunu yenə də Rusiyadan alır. Türkiyənin nəhəng inşaat-mühəndis şirkətləri isə öz növbəsində Rusiya ərazisinə böyük həcmdə investisiyalar qoyur və onların məbləği milyardlarla dollara çatır.
Üstəlik, hər il 2,5 milyon rusiyalı turist Antaliya, Bodrum və Türkiyənin digər kurortlarında dincəlir.
Məlum səbəblər üzündən danışıqların gündəmində daha çox iqtisadi məqamlar üstünlük təşkil edib. Bu məqam o dərəcədə geniş yer tutub ki, onun siyasi mahiyyəti də istər-istəməz beyinlərdə özünə yer edir. Putinin Ankara səfəri nəticəsində tərəflər arasında ümumilikdə 15 hökumətlərarası saziş və 7 xüsusi protokol imzalanıb. Ərdoğanın sözlərinə görə, bu sənədlər Moskva ilə Ankara arasında münasibətləri yeni strateji əməkdaşlıq səviyyəsinə yüksəldir və bu, ilk növbədə enerji sahəsinə aiddir.
İmzalanmış sənədlər arasında Rusiyanın "Atomstroyeksport", "İnter RAO EES" və Türkiyənin Park Teknik şirkətlərindən ibarət konsorsium tərəfindən 2012-ci ilə Aralıq dənizi sahilində yerləşən Mersin şəhərində 4 AES blokunun inşasını nəzərdə tutan müqavilə də var. Blokların hər birinin 1000 meqavatt gücündə olması nəzərdə tutulub. Bundan başqa, Rusiya "Samsun-Ceyhan" layihəsində də iştirak edəcək. Tərəflər "Mavi axın" layihəsi ilə əlaqədar çox vacib və praktiki planda tez reallaşdırılacaq razılaşma da əldə ediblər. Həmin kəmər vasitəsi ilə Rusiya qazı yalnız Türkiyəyə yox, oradan keçməklə, İsrail, Suriya, Liviya və Kiprə nəql olunacaq.
Türkiyəyə qərb istiqamətində göndərilən Rusiya qazının nəql müddətinin uzadılması da qərara alınıb. Qeyd edək ki, onun müddəti 2011-ci ildə başa çatmalı idi.
Bütün bunlarla yanaşı, ikitərəfli ticarət dövriyyəsinin balanslaşdırılması, onun strukturunun diversifikasiyası haqda razılaşmalar əldə olunub, Türkiyədən Rusiyaya heyvandarlıq və bitkiçilik məhsullarının ixracına, Rusiya gömrüyündə Türkiyə məhsulları ilə bağlı problemlərin aradan qaldırılmasına, eyni zamanda humanitar sahədə əməkdaşlığa dair razılığa gəlinib.
Bütün bunlar, təbii ki, son dərəcə vacib məsələlərdir. Lakin Türkiyənin "Cənub axını" layihəsi çərçivəsində Qara dənizin dibi və ölkənin iqtisadi zonası ilə Rusiya qaz kəmərinin çəkilməsinə razılıq verməsi Moskva üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Türkiyə hökuməti hələlik yalnız 2009-cu il noyabrın 1-dək layihələşdirilmiş boru xəttinin keçəcəyi istiqamətdə kəşfiyyat işlərinin aparılmasına razılıq verib. Türkləri narahat edən məsələlərlə (ekologiya və s.) bağlı müsbət cavab alınacağı təqdirdə isə Ankara 2010-cu il noyabrın 1-dək tikintinin aparılmasına "hə" deyəcək.
Göründüyü kimi, episentrində Türkiyənin olduğu "qaz borularının döyüşü" davam edir. Sonda iki rəqib layihə - "Cənub axını" və ABŞ-la Avropa İttifaqının reallaşdırmağa çalışdığı "Nabukko" qaz kəmərlərinin hansının reallığa çevrilib-çevrilməyəcəyi məhz Ankaranın meylindən asılı olacaq. Müşahidəçilər Türkiyənin cəmi 1 ay əvvəl öz ərazisində "Nabukko"nun əsas iştirakçısı olan dövlət başçılarının sammitini təşkil etdiyini xatırladır (toplantı iştirakçıları layihənin rellaşdırılmasına başlanmasını nəzərdə tutan sənədə imza da atıblar). İndi isə Ankara Rusiya layihəsinə razılıq verir.
Bu addım çox güman ki, Rusiyanın "Samsun-Ceyhan" layihəsində iştiraka razılıq verməsinə cavab kimi atılıb. Lakin bunun yeganə səbəb kimi göstərilməsi düzgün olmazdı. Ankara belə addımlarla Avropa İttifaqına göstərmək istəyir ki, "böyük enerji oyunu"nda onun kifayət qədər alternativləri var və bu səbəbdən də həm qaz layihələrində, həm də quruma üzvlük məsələsində Türkiyənin maraqlarını nəzərə almamaq olmaz.
Putinlə Ərdoğanın Ankara danışıqlarına gözlənilmədən İtaliyanın baş naziri Silvio Berluskoni də qoşulub və enerji məsələləri ilə bağlı çətin danışıqların uğurla bitməsində məhz onun əsas rol oynadığı istisna deyil. Axı İtaliyanın ENI və digər nəhəng şirkətləri həm Türkiyədə, həm də Rusiyada olmaqla, regionda reallaşdırılan, demək olar ki, bütün nəhəng boru xətləri layihələrinin iştirakçısıdır. Digər tərəfdənsə, bu ölkələrin liderlərini çoxdankı dotsluq münasibətləri də birləşdirir.
Protokol və sazişlərin imzalanması mərasimində Putinlə Ərdoğanın çıxışları, həmçinin onların jurnalistlərin suallarına verdikləri cavablar göstərir ki, əksər beynəlxalq məsələlərdə Moskva ilə Ankaranın mövqeyi ya bir-birinə yaxındır, ya da üst-üstə düşür. Vladimir Putinin açıqlamasından belə aydın olub ki, Moskva Ankaranın istəklərinin reallaşdırılması üçün çox addımlar ata bilər və o, hətta Yunanıstan və Kiprin müqavimətinə baxmayaraq, tanınmamış Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti ilə də iqtisadi əlaqələr qurmağa hazırdır.
Görəsən, bu bəyanat Türkiyənin də Abxaziya və Güney Osetiya ilə iqtisadi əlaqələr yaratmasına çağırış deyil ki? Görünür, belədir. Üstəlik, xüsusilə Abxaziya ilə münasibətlərin qurulmasına Türkiyənin çərkəs diasporu da lobbiçilik edir.
Bu haqda açıq danışılmasa da, görünən odur ki, tərəflər aparılan danışıqlarda Güney Qafqazdakı situasiyaya toxunmaya bilməzdilər. Üstəlik, Putinin Ankara səfəri 5 günlük Rusiya-Gürcüstan müharibəsinin ildönümünə təsadüf edib və həmin vaxt KİV ötənilki hadisələrin təkrarlanma ehtimalının müzakirəsi ilə məşğul idi. Təbii ki, Türkiyənin bu məsələyə dəstək verməsi birmənalı olaraq istisnadır. Lakin Saakaşvilinin "qarşısının alınması" və regionda status-kvonun qorunmasında tərəflərin mövqeyi bir-birinə yaxın ola bilər.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə gəlincə, Rusiyanın baş naziri ölkəsinin sülh prosesinin irəliləməsində maraqlı olduğunu deyib və prezident Dmitri Medvedevin bu istiqamətdə gələcəkdə də yüksək səviyyədə səyləri davam etdirməyə hazır olduğunu söyləyib. Bu arada isə Bakıya Türkiyə generalitetindən ibarət böyük nümayəndə heyətinin səfəri gözlənilir. Onlar Azərbaycanın siyasi və hərbi rəhbərliyini həm regiondakı risklər, həm də İranın nüvə proqramı ətrafında gərginləşmiş situasiya haqda məlumatlandıracaqlar.
Bir sözlə, Rusiya ilə Türkiyə arasında siyasi dialoqun intensivliyi və iqtisadi əlaqələrin inkişaf etdiyi göz qabağındadır. Lakin, fikrimcə, bu iki fövqəldövlətin birmənalı olaraq, strateji tərəfdaşlığından danışmaq şişirtmə olardı. Əlbəttə, SSRİ ilə müqayisədə ərazi və ideoloji ekspansiya ideyalarına o qədər də mübtəla olmayan Rusiya ilə praqmatik əsaslarla münasibətlər qurmaq daha asandır. Lakin Moskva ilə Ankara arasında Güney Qafqaz və Mərkəzi Asiyaya təsir baxımından rəqabətin davam etdiyini də görməmək mümkün deyil.
Odur ki, Rusiya-Türkiyə münasibətləri bundan sonra da bir tərəfdən idarə olunan geosiyasi rəqabət, digər tərəfdən isə genişmiqyaslı iqtisadi əməkdaşlığın simbiozunu təşkil edəcək. Vladimir Putinin səfəri və iki ölkənin böyük müttəfiqliyi Tbilisidə şövqsüzlük, Yerevanda isə açıq narahatlıq və kinayə hissi ilə izlənildi. Axı bu ölkələrin xarici siyasəti tamamilə, iqtisadi siyasəti isə qismən Qərblə Rusiyanın, Türkiyə ilə Rusiyanın qarşıdurması və rəqabəti üzərində qurulub. Onlar bu amillərdən özləri üçün asan dividendlər qazanmağa öyrəşiblər.
Odur ki, əgər tərəflər arasında qarşıdurma zəifləyərsə, "forpostlar" və "demokratiya mayakları"nın əhəmiyyəti də azalacaq.
Türkiyə-Rusiya münasibətlərinin dərinləşməsinə Azərbaycanın münasibəti isə tamamilə fərqlidir. Bu əməkdaşlıq regionda rəqabətin səviyyəsini azalda, atmosferi yaxşılaşdıra, bu isə öz növbəsində köhnə münaqişələrin, xüsusilə Dağlıq Qarabağ probleminin həllini asanlaşdıra bilər. Zəngin təbii və maliyyə resurslarına malik olan, həmçinin əlverişli coğrafi mövqedə yerləşən Azərbaycanın həm Türkiyə, həm də Rusiyaya təklif etməyə çox şeyi var. Bizə birgə nəhəng layihələrin reallaşdırılması üçün sülh, əməkdaşlıq və iqtisadi cəlbediciliyə, effektivliyə əsaslanan normal rəqabət lazımdır.
Putinin Ankara səfəri çərçivəsində razılaşmanın əldə edildiyi Rusiyanın qaz layihələrinə gəlincə, onlar Azərbaycanın planlarına maneə deyil. Üstəlik, onların reallaşdırılması niyyəti haqda bəyanatlarla layihələrin həyata keçirilməsi arasında məsafə böyükdür. Bəlkə də, bu razılaşmanın birbaşa nəticəsi kimi, Ankara Moskva ilə sazişinə əsaslanaraq, "Şahdəniz" yatağından aldığı qaza görə, daha əlverişli qiymət tələb edəcək. Lakin biznes biznesdir və tərəflərdən hər birinin mənfəətə qaçması başadüşüləndir. Üstəlik, Azərbaycan da bir müddət əvvəl Rusiya prezidenti Dmitri Medvedevin Bakı səfəri zamanı "Şahdəniz" layihəsinin ikinci fazası ilə əlaqədar qarşılıqlı səmərəyə əsaslanan qiymət formulu ilə bağlı ilkin razılaşma ilə özünü sığortalayıb.
Ümumilikdə isə, Türkiyə-Rusiya əməkdaşlığının dərinləşməsi bizə gələcəyə daha böyük nikbinliklə baxmaq imkanı verir.

БОЛЬШАЯ ЭНЕРГЕТИЧЕСКАЯ ИГРА
Отношения России и Турции: симбиоз управляемого геополитического соперничества и масштабного экономического сотрудничества, граничащего с взаимозависимостью…
15.08.2009
5 августа глава правительства Российской Федерации Владимир Путин  совершил визит в Турцию, который тщательно готовили и широко анонсировали. Это была девятая по счету встреча Путина с премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, что свидетельствует о высоком уровне отношений между сторонами. Только за 2008 год их взаимный товарооборот увеличился на рекордные 50% и достиг $37 миллиардов. В итоге Россия стала главным торговым партнером Турции, а Турция - пятым торговым партнером РФ. Правда, из-за мирового экономического кризиса текущий товарооборот в 2009 году сократился почти вдвое. Турция закупает в России до четверти всей потребляемой нефти и более половины природного газа. В свою очередь крупные турецкие инженерно-строительные компании выполняют на территории РФ инвестиционные проекты суммарной стоимостью несколько миллиардов долларов, а 2,5 миллиона российских туристов ежегодно заполняют морские курорты  Антальи, Бодрума и др.
По понятным причинам повестка переговоров касалась преимущественно экономических вопросов, однако они были столь масштабными, что  их политическая составляющая подразумевается сама собой. Всего в ходе визита Путина в Турцию было подписано 15 межправительственных соглашений и 7 специальных протоколов, которые, по словам Эрдогана, выводят отношения между Москвой и Анкарой на уровень стратегического сотрудничества, в первую очередь в области энергетики.
Подписанными документами предполагается строительство консорциумом в составе российских компаний "Атомстройэкспорт", "Интер РАО ЕЭС" и турецкой компании Park Teknik к 2012 году в средиземноморском городе Мерсин четырех блоков АЭС мощностью 1 тысяча мегаватт каждый. Россия примет участие в проекте нефтепровода Самсун - Джейхан. Также принято очень важное и в практическом плане быстро реализуемое решение о прокладке второй ветки газопровода "Голубой поток". По ней российский газ пойдет не только в Турцию, но и далее в Израиль, Сирию, Ливию и на Кипр. Принято решение продлить соглашение по поставкам в Турцию российского газа с западного направления, срок которого истекает в 2011 году. Помимо этого достигнуты договоренности по сбалансированию двустороннего товарооборота и диверсификации его структуры, подписаны соглашения о сотрудничестве в вопросах экспорта из Турции в Россию продуктов животноводства и растениеводства, решении проблем с турецкими товарами на российской таможне и сотрудничестве в гуманитарной сфере.
Все это важные вопросы, но для России существенно большее значение имеет согласие Анкары на прокладку по черноморскому дну в турецкой экономической зоне российской газовой трубы в рамках проекта "Южный поток". Правительство Турции разрешило на период до 1 ноября 2009 года проведение всего лишь изыскательских работ по трассе проектируемого трубопровода. Окончательное "добро" на строительство, в случае удовлетворительного ответа на вопросы, беспокоящие турок (экология и пр.), будет дано до 1 ноября 2010 года.
Как видим, "битва газопроводов", в эпицентре которой оказалась и Турция, продолжается. Именно от благосклонности этой страны в конечном счете будет зависеть, какой из конкурирующих проектов - российский "Южный поток" или же продвигаемый США и Евросоюзом Nabucco - будет реализован. Как отмечают наблюдатели, Анкара буквально месяц тому назад организовала на своей территории саммит глав государств, являющихся основными участниками Nabucco (участники проекта подписали соглашение по началу его реализации). И вот теперь Турция дала предварительное согласие на проведение изыскательских работ в рамках конкурирующего российского проекта.
Сделано это было, судя по всему, в обмен на российское участие в проекте нефтепровода Самсун - Джейхан, но не только. Анкара наглядно демонстрирует Евросоюзу, что у нее есть достаточно альтернатив в "большой энергетической игре", и поэтому пренебрегать интересами Турции, как в газовых проектах, так и в вопросе членства в ЕС, не следует.
Во время встречи Путина и Эрдогана в Анкаре к ним  неожиданно присоединился  премьер-министр Италии Сильвио Берлускони - не исключено, что в успешном завершении трудных российско-турецких переговоров по всему комплексу энергетических вопросов именно он  и сыграл существенную роль. Ведь помимо того, что Италия в лице своих крупнейших компаний, таких как Eni и др., участвует почти во всех трубопроводных проектах, реализуемых в регионе как Турцией, так и Россией, названных лидеров связывают давние неформальные дружеские отношения.
Выступления Владимира Путина и Реджепа Тайипа Эрдогана на церемонии подписания соглашений и протоколов, а также их ответы на вопросы журналистов показали, что по многим международным вопросам подходы Москвы и Анкары близки или совпадают. Насколько далеко Россия может пойти навстречу пожеланиям Анкаре, показали слова Владимира Путина о том, что Москва готова вопреки противодействию Греции и Кипра выстраивать экономические отношения с непризнанной Турецкой Республикой Северного Кипра. Является ли это заявление приглашением Анкаре аналогичным образом пойти на налаживание экономических отношений с Абхазией и Южной Осетией? По-видимому, да. Тем более что в пользу этого, в особенности в отношении Абхазии, занимается лоббированием влиятельная черкесская диаспора Турции.
Хотя об этом прямо не говорилось, но очевидно, что стороны в ходе состоявшихся переговоров не могли обойти вниманием ситуацию на Южном Кавказе. Ведь визит Путина в Турцию пришелся на годовщину пятидневной российско-грузинской войны, когда аналитики и политики в СМИ активно обсуждали возможность повторения прошлогоднего сценария. Получение согласия Турции на это полностью исключено, но в вопросе сдерживания Саакашвили и поддержания статус-кво в регионе позиции сторон могли оказаться близкими.
Что же касается урегулирования армяно-азербайджанского конфликта, то российский премьер констатировал заинтересованность Москвы в продвижении урегулирования и подчеркнул готовность президента Медведева и далее на самом высоком уровне прилагать усилия в этом направлении. В Баку ожидают большую делегацию турецкого генералитета, которая, наверное, проинформирует азербайджанское политическое и военное руководство как о военных рисках в регионе, так и складывающейся обстановке, в  контексте растущей напряженности вокруг ядерной программы Ирана.
Интенсивный политический диалог, растущие экономические связи между Россией и Турцией налицо. Однако говорить о полновесном стратегическом партнерстве этих держав, на мой взгляд, было бы большим преувеличением. Конечно же, с новой Россией, которая, в отличие от СССР, не так одержима идеями территориальной и идеологической экспансии, выстраивать отношения на прагматической основе стало намного легче, что мы и наблюдаем. Но нельзя не видеть, что между Москвой и Анкарой сохраняется конкуренция за влияние на Южном Кавказе и  в Центральной Азии. Так что отношения России и Турции и далее будут представлять собой некий симбиоз управляемого геополитического соперничества, с одной стороны, и масштабного экономического сотрудничества, граничащего с взаимозависимостью, - с другой. Это даст стимул к поиску таких развязок существующих региональных проблем, которые бы не нанесли ущерб взаимовыгодным экономическим отношениям.
Визит Владимира Путина и крепнущее российско-турецкое партнерство без особого энтузиазма наблюдали из Тбилиси и с нескрываемым беспокойством, неприязнью - в Ереване. Ведь вся внешняя, а отчасти и экономическая политика этих стран построена на использовании противоречий и соперничества Запада и России, Турции и России. Они научились ловко извлекать для себя  дивиденды. Если противоречия ослабевают, то и значение всяких там "форпостов" и "маяков демократии" соответственно снижается.
Иное отношение к углубляющемуся турецко-российскому сотрудничеству у Азербайджана. Это может снизить градус соперничества в регионе, улучшить атмосферу, в которой будет легче продвинуть урегулирование застарелых конфликтов, и в первую очередь карабахского. Азербайджану в качестве страны, располагающей значительными природными и финансовыми ресурсами и имеющей выгодное географическое расположение, есть что предложить как Турции, так и России. Нам в реализации собственных масштабных проектов нужны мир, сотрудничество и нормальная конкуренция, основанная на экономической привлекательности и эффективности.
Что касается российских газовых проектов, по которым достигнуто согласие в ходе визита Путина в Турцию, то планам Азербайджана они не помеха, тем более что от заявленных намерений до их реализации - большая дистанция. Прямым следствием этого, возможно, станет то, что Анкара,  опираясь на достигнутые соглашения с Москвой, будет выторговывать более выгодные для себя ценовые условия на газ, поставляемый в Турцию с месторождения "Шахдениз". Но бизнес есть бизнес, а стремление каждой из сторон к выгоде можно понять. Тем более что и мы сами еще ранее перестраховались предварительным соглашением с "Газпромом" о взаимоприемлемой формуле цены и закупках газа второй фазы "Шахдениз", достигнутым в ходе недавнего визита президента Медведева в Азербайджан. В целом же углубляющееся турецко-российское сотрудничество позволяет нам с большим оптимизмом смотреть в будущее.