Rusiya-Türkiyə münasibətləri: idarə olunan geosiyasi rəqabət ilə genişmiqyaslı iqtisadi əməkdaşlığın simbiozu…
Avqustun 5-də Rusiya hökumətinin başçısı Vladimir Putin Türkiyəyə əvvəlcədən əsaslı surətdə hazırlıq görülmüş və geniş anons edilmiş səfərini reallaşdırdı. V. Putin Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanla sayca 9-cu dəfə idi ki görüşürdü və bu, tərəflər arasında münasibətlərin yüksək səviyyəsindən xəbər verir. Yalnız 2008-ci ildə Türkiyə ilə Rusiya arasında ticarət dövriyyəsi rekord həddə - 50% artaraq, 37 milyard dollara çatıb. Nəticədə Rusiya Türkiyənin ən böyük ticarət tərəfdaşına çevrilib. Türkiyə isə Rusiyanın ticarət etdiyi ölkələr arasında 5-ci yerə yüksəlib.
Doğrudur, qlobal maliyyə böhranı üzündən 2009-cu ildə bu rəqəm təxminən 2 dəfə azalıb. Amma Türkiyə işlətdiyi neftin təxminən dörddəbirini, təbii qazın isə yarıdan çoxunu yenə də Rusiyadan alır. Türkiyənin nəhəng inşaat-mühəndis şirkətləri isə öz növbəsində Rusiya ərazisinə böyük həcmdə investisiyalar qoyur və onların məbləği milyardlarla dollara çatır.
Üstəlik, hər il 2,5 milyon rusiyalı turist Antaliya, Bodrum və Türkiyənin digər kurortlarında dincəlir.
Məlum səbəblər üzündən danışıqların gündəmində daha çox iqtisadi məqamlar üstünlük təşkil edib. Bu məqam o dərəcədə geniş yer tutub ki, onun siyasi mahiyyəti də istər-istəməz beyinlərdə özünə yer edir. Putinin Ankara səfəri nəticəsində tərəflər arasında ümumilikdə 15 hökumətlərarası saziş və 7 xüsusi protokol imzalanıb. Ərdoğanın sözlərinə görə, bu sənədlər Moskva ilə Ankara arasında münasibətləri yeni strateji əməkdaşlıq səviyyəsinə yüksəldir və bu, ilk növbədə enerji sahəsinə aiddir.
İmzalanmış sənədlər arasında Rusiyanın "Atomstroyeksport", "İnter RAO EES" və Türkiyənin Park Teknik şirkətlərindən ibarət konsorsium tərəfindən 2012-ci ilə Aralıq dənizi sahilində yerləşən Mersin şəhərində 4 AES blokunun inşasını nəzərdə tutan müqavilə də var. Blokların hər birinin 1000 meqavatt gücündə olması nəzərdə tutulub. Bundan başqa, Rusiya "Samsun-Ceyhan" layihəsində də iştirak edəcək. Tərəflər "Mavi axın" layihəsi ilə əlaqədar çox vacib və praktiki planda tez reallaşdırılacaq razılaşma da əldə ediblər. Həmin kəmər vasitəsi ilə Rusiya qazı yalnız Türkiyəyə yox, oradan keçməklə, İsrail, Suriya, Liviya və Kiprə nəql olunacaq.
Türkiyəyə qərb istiqamətində göndərilən Rusiya qazının nəql müddətinin uzadılması da qərara alınıb. Qeyd edək ki, onun müddəti 2011-ci ildə başa çatmalı idi.
Bütün bunlarla yanaşı, ikitərəfli ticarət dövriyyəsinin balanslaşdırılması, onun strukturunun diversifikasiyası haqda razılaşmalar əldə olunub, Türkiyədən Rusiyaya heyvandarlıq və bitkiçilik məhsullarının ixracına, Rusiya gömrüyündə Türkiyə məhsulları ilə bağlı problemlərin aradan qaldırılmasına, eyni zamanda humanitar sahədə əməkdaşlığa dair razılığa gəlinib.
Bütün bunlar, təbii ki, son dərəcə vacib məsələlərdir. Lakin Türkiyənin "Cənub axını" layihəsi çərçivəsində Qara dənizin dibi və ölkənin iqtisadi zonası ilə Rusiya qaz kəmərinin çəkilməsinə razılıq verməsi Moskva üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Türkiyə hökuməti hələlik yalnız 2009-cu il noyabrın 1-dək layihələşdirilmiş boru xəttinin keçəcəyi istiqamətdə kəşfiyyat işlərinin aparılmasına razılıq verib. Türkləri narahat edən məsələlərlə (ekologiya və s.) bağlı müsbət cavab alınacağı təqdirdə isə Ankara 2010-cu il noyabrın 1-dək tikintinin aparılmasına "hə" deyəcək.
Göründüyü kimi, episentrində Türkiyənin olduğu "qaz borularının döyüşü" davam edir. Sonda iki rəqib layihə - "Cənub axını" və ABŞ-la Avropa İttifaqının reallaşdırmağa çalışdığı "Nabukko" qaz kəmərlərinin hansının reallığa çevrilib-çevrilməyəcəyi məhz Ankaranın meylindən asılı olacaq. Müşahidəçilər Türkiyənin cəmi 1 ay əvvəl öz ərazisində "Nabukko"nun əsas iştirakçısı olan dövlət başçılarının sammitini təşkil etdiyini xatırladır (toplantı iştirakçıları layihənin rellaşdırılmasına başlanmasını nəzərdə tutan sənədə imza da atıblar). İndi isə Ankara Rusiya layihəsinə razılıq verir.
Bu addım çox güman ki, Rusiyanın "Samsun-Ceyhan" layihəsində iştiraka razılıq verməsinə cavab kimi atılıb. Lakin bunun yeganə səbəb kimi göstərilməsi düzgün olmazdı. Ankara belə addımlarla Avropa İttifaqına göstərmək istəyir ki, "böyük enerji oyunu"nda onun kifayət qədər alternativləri var və bu səbəbdən də həm qaz layihələrində, həm də quruma üzvlük məsələsində Türkiyənin maraqlarını nəzərə almamaq olmaz.
Putinlə Ərdoğanın Ankara danışıqlarına gözlənilmədən İtaliyanın baş naziri Silvio Berluskoni də qoşulub və enerji məsələləri ilə bağlı çətin danışıqların uğurla bitməsində məhz onun əsas rol oynadığı istisna deyil. Axı İtaliyanın ENI və digər nəhəng şirkətləri həm Türkiyədə, həm də Rusiyada olmaqla, regionda reallaşdırılan, demək olar ki, bütün nəhəng boru xətləri layihələrinin iştirakçısıdır. Digər tərəfdənsə, bu ölkələrin liderlərini çoxdankı dotsluq münasibətləri də birləşdirir.
Protokol və sazişlərin imzalanması mərasimində Putinlə Ərdoğanın çıxışları, həmçinin onların jurnalistlərin suallarına verdikləri cavablar göstərir ki, əksər beynəlxalq məsələlərdə Moskva ilə Ankaranın mövqeyi ya bir-birinə yaxındır, ya da üst-üstə düşür. Vladimir Putinin açıqlamasından belə aydın olub ki, Moskva Ankaranın istəklərinin reallaşdırılması üçün çox addımlar ata bilər və o, hətta Yunanıstan və Kiprin müqavimətinə baxmayaraq, tanınmamış Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti ilə də iqtisadi əlaqələr qurmağa hazırdır.
Görəsən, bu bəyanat Türkiyənin də Abxaziya və Güney Osetiya ilə iqtisadi əlaqələr yaratmasına çağırış deyil ki? Görünür, belədir. Üstəlik, xüsusilə Abxaziya ilə münasibətlərin qurulmasına Türkiyənin çərkəs diasporu da lobbiçilik edir.
Bu haqda açıq danışılmasa da, görünən odur ki, tərəflər aparılan danışıqlarda Güney Qafqazdakı situasiyaya toxunmaya bilməzdilər. Üstəlik, Putinin Ankara səfəri 5 günlük Rusiya-Gürcüstan müharibəsinin ildönümünə təsadüf edib və həmin vaxt KİV ötənilki hadisələrin təkrarlanma ehtimalının müzakirəsi ilə məşğul idi. Təbii ki, Türkiyənin bu məsələyə dəstək verməsi birmənalı olaraq istisnadır. Lakin Saakaşvilinin "qarşısının alınması" və regionda status-kvonun qorunmasında tərəflərin mövqeyi bir-birinə yaxın ola bilər.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə gəlincə, Rusiyanın baş naziri ölkəsinin sülh prosesinin irəliləməsində maraqlı olduğunu deyib və prezident Dmitri Medvedevin bu istiqamətdə gələcəkdə də yüksək səviyyədə səyləri davam etdirməyə hazır olduğunu söyləyib. Bu arada isə Bakıya Türkiyə generalitetindən ibarət böyük nümayəndə heyətinin səfəri gözlənilir. Onlar Azərbaycanın siyasi və hərbi rəhbərliyini həm regiondakı risklər, həm də İranın nüvə proqramı ətrafında gərginləşmiş situasiya haqda məlumatlandıracaqlar.
Bir sözlə, Rusiya ilə Türkiyə arasında siyasi dialoqun intensivliyi və iqtisadi əlaqələrin inkişaf etdiyi göz qabağındadır. Lakin, fikrimcə, bu iki fövqəldövlətin birmənalı olaraq, strateji tərəfdaşlığından danışmaq şişirtmə olardı. Əlbəttə, SSRİ ilə müqayisədə ərazi və ideoloji ekspansiya ideyalarına o qədər də mübtəla olmayan Rusiya ilə praqmatik əsaslarla münasibətlər qurmaq daha asandır. Lakin Moskva ilə Ankara arasında Güney Qafqaz və Mərkəzi Asiyaya təsir baxımından rəqabətin davam etdiyini də görməmək mümkün deyil.
Odur ki, Rusiya-Türkiyə münasibətləri bundan sonra da bir tərəfdən idarə olunan geosiyasi rəqabət, digər tərəfdən isə genişmiqyaslı iqtisadi əməkdaşlığın simbiozunu təşkil edəcək. Vladimir Putinin səfəri və iki ölkənin böyük müttəfiqliyi Tbilisidə şövqsüzlük, Yerevanda isə açıq narahatlıq və kinayə hissi ilə izlənildi. Axı bu ölkələrin xarici siyasəti tamamilə, iqtisadi siyasəti isə qismən Qərblə Rusiyanın, Türkiyə ilə Rusiyanın qarşıdurması və rəqabəti üzərində qurulub. Onlar bu amillərdən özləri üçün asan dividendlər qazanmağa öyrəşiblər.
Odur ki, əgər tərəflər arasında qarşıdurma zəifləyərsə, "forpostlar" və "demokratiya mayakları"nın əhəmiyyəti də azalacaq.
Türkiyə-Rusiya münasibətlərinin dərinləşməsinə Azərbaycanın münasibəti isə tamamilə fərqlidir. Bu əməkdaşlıq regionda rəqabətin səviyyəsini azalda, atmosferi yaxşılaşdıra, bu isə öz növbəsində köhnə münaqişələrin, xüsusilə Dağlıq Qarabağ probleminin həllini asanlaşdıra bilər. Zəngin təbii və maliyyə resurslarına malik olan, həmçinin əlverişli coğrafi mövqedə yerləşən Azərbaycanın həm Türkiyə, həm də Rusiyaya təklif etməyə çox şeyi var. Bizə birgə nəhəng layihələrin reallaşdırılması üçün sülh, əməkdaşlıq və iqtisadi cəlbediciliyə, effektivliyə əsaslanan normal rəqabət lazımdır.
Putinin Ankara səfəri çərçivəsində razılaşmanın əldə edildiyi Rusiyanın qaz layihələrinə gəlincə, onlar Azərbaycanın planlarına maneə deyil. Üstəlik, onların reallaşdırılması niyyəti haqda bəyanatlarla layihələrin həyata keçirilməsi arasında məsafə böyükdür. Bəlkə də, bu razılaşmanın birbaşa nəticəsi kimi, Ankara Moskva ilə sazişinə əsaslanaraq, "Şahdəniz" yatağından aldığı qaza görə, daha əlverişli qiymət tələb edəcək. Lakin biznes biznesdir və tərəflərdən hər birinin mənfəətə qaçması başadüşüləndir. Üstəlik, Azərbaycan da bir müddət əvvəl Rusiya prezidenti Dmitri Medvedevin Bakı səfəri zamanı "Şahdəniz" layihəsinin ikinci fazası ilə əlaqədar qarşılıqlı səmərəyə əsaslanan qiymət formulu ilə bağlı ilkin razılaşma ilə özünü sığortalayıb.
Ümumilikdə isə, Türkiyə-Rusiya əməkdaşlığının dərinləşməsi bizə gələcəyə daha böyük nikbinliklə baxmaq imkanı verir.

THE GREAT ENERGY GAME
Relations between Russia and Turkey: a combination of controlled geopolitical rivalry and large-scale economic cooperation bordering on interdependence...
Author: Rasim MUSABAYOV, political expert Baku
On 5 August, Russian Prime Minister Vladimir Putin paid a visit to Turkey which had been carefully prepared and widely broadcast. It was Putin's ninth meeting with Turkey's Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, which indicates the high level of relations existing between the two countries. In 2008 alone, mutual trade turnover grew by a record 50 per cent, to reach 37 billion dollars. As a result, Russia became Turkey's main trading partner, and Turkey - Russia's fifth leading partner in trade. However, because of the global economic crisis, current trade turnover has fallen by almost half in 2009. Turkey buys up to a quarter of all its oil and more than half of its natural gas from Russia. In turn, large Turkish engineering and construction companies are implementing investment projects in Russia worth several billion dollars, while 2.5 million Russian tourists visit the seaside resorts of Antalya, Bodrum etc. every year.
For understandable reasons, the talks' agenda focused primarily on economic issues, but they were of such magnitude that their political component speaks for itself. In total, during Putin's visit to Turkey, 15 intergovernmental agreements and 7 specific protocols were signed, which, according to Erdogan, raise the relationship between Moscow and Ankara to the level of strategic cooperation, primarily in the field of energy.
The documents signed provide for the building of four power plant units, each of 1,000 megawatts, by 2012 in the Mediterranean city of Mersin by a consortium of the Russian companies Atomstroyeksport and Inter RAO YeES and Turkey's Park Teknik. Russia will participate in the Samsun-Ceyhan oil pipeline project. Also, a very important and, in practical terms, feasible decision was made to lay a second branch of the Blue Stream pipeline. This will supply Russian gas not only to Turkey but, later, to Israel, Syria, Libya and Cyprus. It was decided to extend the agreement, which expires in 2011, for the delivery of Russian gas to Turkey from the westerly direction. In addition, agreement was reached on balancing the bilateral turnover of trade and diversifying its structure. Agreements were also signed on cooperation in the export of products of animal husbandry and crop production from Turkey to Russia, to address problems faced by Turkish goods at Russian customs and on cooperation in the humanitarian sector.
These are all important issues but, for Russia, Ankara's agreement to lay a Russian gas pipeline along the Black Sea floor within the South Stream project, and in the Turkish economic zone, is of greater significance. The Turkish government has authorized only the carrying out of exploration work along the projected pipeline for a period up to 1 November 2009. The final "go-ahead" for construction, if a satisfactory response is given to Turkish concerns (ecology etc.) will be granted by 1 November 2010.
As we see, "the battle of the pipelines", with Turkey at its epicentre, continues. It will ultimately depend on this country which of the competing projects - Russia's South Stream or the US and EU-backed Nabucco - will be realized. According to observers, just a month ago Ankara organized a summit of heads of the states which are major participants in Nabucco (project participants signed an agreement on the commencement of implementation). And now Turkey has given prior consent to exploration within the framework of the rival Russian project.
This was done apparently in exchange for Russia's participation in the Samsun-Ceyhan oil pipeline project, but this was not the only reason. Ankara is demonstrating to the EU that it has options in the "great energy game" and, therefore, Turkey's interests, both in gas projects and in the issue of EU membership, should not be neglected.
The meeting between Putin and Erdogan in Ankara was joined suddenly by Italian Prime Minister Silvio Berlusconi - it is possible that he played a significant role in the successful completion of difficult Russian-Turkish talks on a whole range of energy issues. Indeed, apart from the fact that Italy, through its major companies such as Eni and others, is involved in almost all the pipeline projects being implemented by Turkey and Russia in the region, the aforesaid leaders have long-standing, informal friendly relations.
Speeches by Vladimir Putin and Recep Tayyip Erdogan at the signing ceremony of the agreements and protocols, as well as their responses to questions, showed that the views of Moscow and Ankara are close or coincident on a variety of international issues. How far Russia will go to meet Ankara's wishes was clear from Vladimir Putin's statement that Moscow is ready to build economic relations with the unrecognized Turkish Republic of Northern Cyprus, despite opposition from Greece and Cyprus. Is this statement an invitation to Ankara to establish economic relations with Abkhazia and South Ossetia? Presumably, yes, especially as the influential Circassian diaspora in Turkey is lobbying for this, especially with regard to Abkhazia.
Although not explicitly stated, it is clear that in the course of negotiations the situation in the South Caucasus could not be ignored. Indeed, Putin's visit to Turkey took place on the anniversary of the five-day Russo-Georgian war, while analysts and politicians were actively discussing in the media a possible repeat of last year's scenario. Obtaining Turkish consent is completely out of the question, but the positions of the countries may be close on the question of deterring Saakashvili and maintaining the status quo in the region.
As for a settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict, the Russian prime minister expressed Moscow's interest in promoting such a settlement and stressed President Medvedev's readiness to continue efforts in this direction at the highest level. Baku is expecting a large delegation of Turkish generals, who may inform the Azerbaijani political and military leadership both about the risks of war in the region and the current situation concerning the growing tensions surrounding Iran's nuclear programme.
The intensive political dialogue and strengthening economic ties between Russia and Turkey are evident. But to speak of full partnership between those powers would, in my opinion, be an exaggeration. Of course, it is much easier to build relations on a pragmatic basis with new Russia, which, unlike the Soviet Union, is not so possessed by the ideas and ideology of territorial expansion, as we can see. However, we cannot forget that Moscow and Ankara are competing for influence in the South Caucasus and Central Asia. So relations between Russia and Turkey will continue to be a kind of combination of controlled geopolitical rivalry on the one hand, and large-scale economic cooperation, bordering on interdependence on the other. This will give impetus to the search for solutions to existing regional problems which do not damage mutually beneficial economic relations.
Vladimir Putin's visit and the developing Russian-Turkish partnership were observed without much enthusiasm in Tbilisi and with unconcealed concern and antipathy in Yerevan. In fact, these two countries base their foreign policies and part of their economic policies on the exploitation of contradictions and rivalries between the West and Russia, and Turkey and Russia. They have learned to deftly extract the dividends. If the contradictions weaken, the value of these "outposts" and "beacons of democracy", respectively, decreases.
Azerbaijan has a different attitude towards the deepening of Turkish-Russian cooperation. This may reduce the degree of rivalry in the region and improve the environment in which it will be easier to promote the settlement of longstanding conflicts, especially the Karabakh conflict. As a country that has significant natural and financial resources and an advantageous geographical location, Azerbaijan has much to offer both Turkey and Russia. We need peace, cooperation and normal competition, based on economic attractiveness and effectiveness, to implement our own large-scale projects.
With regard to Russian gas projects, on which agreement was reached during Putin's visit to Turkey, they are not an obstacle to Azerbaijan's plans, especially as there is some distance between intention and implementation. A direct consequence might be the fact that Ankara, with the agreement reached with Moscow, requests more advantageous prices for gas supplied to Turkey from the Sah Daniz field. But business is business and the desire of each party to profit is easy to understand. All the more so as we have also insured ourselves with a tentative agreement with Gazprom on a mutually acceptable formula for the price and purchase of gas from the second phase of Sah Daniz, reached during President Medvedev's recent visit to Azerbaijan. In general, the deepening of Turkish-Russian cooperation enables us to look to the future with great optimism.