Çərşənbə axşamı, 03:55
Avqustun 11-də Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev Dövlət Dumasına "Müdafiə haqqında" federal qanuna dəyişiklikləri nəzərdə tutan sənədi təqdim etdi. Yeni sənəd Rusiya ordusunun ölkə xaricində istifadə imkanlarını kifayət qədər artırır.
İndiyədək hərbçilər üçün baza rolunu oynayan bu qanun onların "missiya"sını 3 vəzifə ilə məhdudlaşdırırdı: Rusiyaya qarşı təcavüzün qarşısının alınması, ölkənin bütövlüyünün müdafiəsi və ərazi toxunulmazlığının təmini, Rusiyanın üzərinə götürdüyü beynəlxalq öhdəliklərə əməl olunması.
İndi isə ordunun, sərhəddən kənarda daha geniş məqsədlərin həyata keçirilməsi üçün operativ istifadəsi nəzərdə tutulur.
Sənədin Kremlin rəsmi saytında yerləşdirilmiş mətnindən də göründüyü kimi, qanun layihəsində bildirilir ki, Rusiyanın maraqları və vətəndaşlarının müdafiəsi məqsədilə ölkənin Silahlı Qüvvələri "beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə dəstək üçün" federasiyanın sərhədlərindən kənarda da operativ istifadə oluna bilər. Bu işlərin beynəlxalq norma və hüquq, Rusiya ilə qüvvədə olan beynəlxalq müqavilələr və qanunlara əsaslanaraq, aşağıdakı məqsədlərin reallaşdırılması üçün görülə biləcəyi qeyd olunur:
1) Rusiya Federasiyasının ölkə ərazisindən kənarda dislokasiya edilmiş Silahlı Qüvvələri və ya digər qoşunlarına hücumların qarşısının alınması;
2) Digər dövlətə qarşı təcavüzün qarşısının alınması və ya ona cavab verilməsi;
3) Xarici dövlətlərdə yaşayan Rusiya Federasiya vətəndaşlarının müdafiəsi;
4) Quldurluqla mübarizə və gəmiçiliyin təhlükəsizliyinin təmini.
Bizim fikrimizcə, bu qanun layihəsinin meydana çıxması üçün bir neçə səbəb var. Şübhəsiz ki, onlardan ən vacibi Kremlin Abxaziya və Güney Osetiyada, həmçinin onların ətrafında maraqlarını və "nailiyyətlərini" qorumaq üçün əlavə zəmanətin yaradılmasıdır. Sənədin avqust hadisələrinin ildönümü ərəfəsində, həmçinin Dmitri Medvedevlə Vladimir Putinin müvafiq olaraq, Güney Osetiya və Abxaziyaya səfərlərinin baş tutduğu dövrdə peyda olması təsadüfi deyil. D. Medvedev situasiyanı belə izah edib: "Bu, bir il əvvəl baş vermiş məlum hadisələrlə əlaqədardır. Belə məsələlər dəqiq reqlamentlə müəyyənləşməlidir".
Xatırladaq ki, 2008-ci il avqustun 8-də Rusiya tanınmamış Güney Osetiya Respublikası ərazisində "sülhə məcbur etmə" əməliyyatları keçirdi. Hüquqi baxımdan həmin əməliyyat xarici dövlətlərdə bir çox suallar yaradıb. Axı silahlı münaqişəyə hətta Federasiya Şurasının ilkin razılığı olmadan başlanıb. Həmin vaxt Federasiya Şurasının spikeri Sergey Mironov bəyan etmişdi ki, Rusiya Gürcüstana ordu yeritmir və sadəcə "sülhməramlı kontiengentinin sayını genişləndirir", odur ki, parlamentin yuxarı palatasının iclasının çağırılmasına ehtiyac yoxdur.
Kremlə yaxın politoloqlardan olan Sergey Markov isə hesab edir ki, həmin vaxt hüquqi improvizasiyaya əl atılıb və qanunvericilik məsələsi tam tənzimlənməyib. Odur ki, indi oxşar situasiyaların hüquqi baxımdan tənzimlənməsinə ehtiyac var.
Beləliklə, indi Rusiya prezidentinin ölkənin silahlı qüvvələrindən sərhədlərdən kənarda da operativ şəkildə istifadə etməsinə imkan verən baza yaradılıb.
İkincisi, yeni qanun layihəsi fikrimizcə, Rusiyanın yalnız Gürcüstanda yox, bütünlükdə MDB məkanında, həmçinin Güney Qafqaz regionunda hərbi-siyasi mövqelərinin  gücləndirilməsinə yönəlib. Bu layihə, təbii ki, Azərbaycanda da maraqla qarşılanıb, çünki  qanun Rusiyanın bizə qonşu, eyni zamanda hələ də düşmən olan Ermənistanda siyasi və hərbi mövqelərinin daha da gücləndirilməsi üçün əlavə faktor ola bilər.
Məsələ ondadır ki, indiyədək Rusiya qoşunlarının ölkədən kənarda güc tətbiqinə imkan verən yeganə tənzimləyici mexanizm  1992-ci ildə Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi (KTM) idi. Bu müqavilənin 4-cü bəndində "iştirakçı ölkələrdən birinə qarşı təcavüzün olacağı təqdirdə" birbaşa hərbi yardımın göstərilməsini nəzərdə tutulur.
Beləliklə, KTM Moskvaya öz qoşunlarından ölkədən kənarda olsa da, yalnız müqavilə iştirakçıları ərazisində istifadəyə imkan verir. Bu sənədi isə Rusiyadan başqa Ermənistan, Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan və Özbəkistan imzalayıb.
Bununla yanaşı, KTM-nin 6-cı maddəsində xüsusi olaraq qeyd edilir ki, "silahlı qüvvələr müqavilə üzvü olmayan ölkələrin ərazilərindən kənarda, birmənalı olaraq, ancaq beynəlxalq təhlükəsizlik maraqları üçün, BMT Nizamnaməsinə qəti şəkildə əməl olunmaqla və üzv dövlətlərin qanunvericiliyi əsasında istifadə edilə bilər". Başqa sözlə, KTM BMT Nizamnaməsinə istnad edir, bu Nizamnamə isə KTMT üzvü olan ölkələrin bu və ya digər əməliyyatlarına beynəlxalq-hüquqi məhdudiyyətlər qoya bilər.
Yeni qanun layihəsində isə belə "məhdudiyyətlər" yoxdur.
Odur ki, yeni qanunun tətbiqi üçün daha uyğun məkan məhz Moskvanın öz təsir zonası kimi baxıdığı postsovet ərazisi ola bilər. Və burada söhbət heç də yalnız KTMT üzrə müttəfiqlərin müdafiəsindən getmir. Regionun bir çox ölkələrinin ərazisində Rusiyaya məxsus sülhməramlı kontingent (Moldova), həmçinin hərbi bazalar (Ukrayna, Ermənistan, Qırğızıstan, Tacikistan, Dnestryanı bölgə, Abxaziya və Güney Osetiya) var.
Nəhayət, bu regionun xeyli hisəsi həm də Moskvanın KTMT çərçivəsində yaratdığı operativ kollektiv reaksiya qüvvələrinin fəaliyyət məkanı da olacaq.
Bundan başqa, yeni qanun indən sonra hüquqi baxımdan mübahisəli olan bəzi məqamlarda da işə keçəcək. Bu baxımdan Rusiya baş nazirinin müavini, müdafiə naziri Sergey İvanovun 2006-cı ildə Qara dəniz donanması ilə bağlı səsləndirdiyi bəyanatını xatırlamaq kifayətdir. O bildirmişdi ki, əgər Ukrayna tərəfi Qara dəniz donanmasının obyektlərini ələ keçirməyə cəhd edərsə, oranı mühafizə edən Rusiya hərbçiləri silaha əl ata bilər.
Xarici ölkələrdə yaşayan Rusiya vətəndaşlarının müdafiəsinin təşkili ilə bağlı məqam isə Kremlə daha geniş imkanlar verir - bu məqama əsaslanan Moskva istədiyi zaman rusiyalı biznesmenlər, turistlər və adi vətəndaşların müdafiəsini əsas gətirməklə, ordunun xidmətinə müraciət edə bilər.
Ümumilikdə, göründüyü kimi, qanun layihəsi xəbərdarlıq xarakteri daşıyır və Moskvanın yalnız ümumi qəbul olunmuş beynəlxalq hüquqi norma və strukturlar çərçivəsində yox, maraqların tələb edəcəyi təqdirdə, onlardan kənarda da  çıxış etməyə hazır olduğunu göstərir.
Söhbət bunun, bizim bölgəmiz də daxil olmaqla, beynəlxalq və regional təhlükəsizliyə necə təsir göstərəcəyindədir.

"WE COME IN PEACE" (a phrase from the movie "Mars Attacks")
On 11 August, Russian President Dmitriy Medvedev submitted to the State Duma draft amendments to the federal law "On Defence", which significantly enlarge the scope of action allowed to the Russian army abroad. Previously, the same basic military law clearly limited their "mission" to three tasks: to repel aggression against the Russian Federation, to protect the integrity and inviolability of its territory and to implement Russia's international obligations. There is now a proposal to use the army to address a broader range of tasks abroad.
As can be seen from the text of the document posted on the Kremlin's official site, the bill provides that, in order to protect the interests of Russia and its citizens and to "maintain international peace and security", the Russian armed forces may be quickly deployed outside its territory in accordance with generally recognized principles and norms of international law, international treaties signed by the Russian Federation and the bill for the following tasks:
To repel an attack on the armed forces of the Russian Federation or other troops stationed outside its territory;
To repel and prevent aggression against another state;
To protect Russian citizens abroad;
To combat piracy and ensure the safety of navigation.
In our opinion, there are several reasons for the emergence of this bill. Undoubtedly, the most important of them is the Kremlin's desire to establish additional safeguards to protect its interests and "achievements" in and around the regions of Abkhazia and South Ossetia. It is no coincidence that it appeared on the first anniversary of the events in Georgia and against the background of Putin's and Medvedev's visits to South Ossetia and Abkhazia. Medvedev himself explained his initiative: "This is related to the well-known events which occurred a year ago. These issues should be clearly regulated." On 8 August 2008, Russia launched a "peace-enforcement operation" in the territory of the unrecognized republic of South Ossetia, which raised many questions abroad from a legal point of view. The decision to participate in the armed conflict was adopted even without the prior approval of the Federation Council. Then Federation Council Speaker Sergey Mironov stated that he did not see any need for a meeting since Russia was not sending troops to Georgia, but was only "increasing its peacekeeping force". One of the leading pro-Kremlin Russian political scientists, Sergey Markov, believes in this context that a legal improvisation took place at the time and that the legislature had not been finally adjusted, which is why the legal regulation of such situations is required now. There is now a legal mechanism which allows the Russian president to use his armed forces outside the territory of Russia.
Secondly, the new bill is aimed, in our view, at strengthening the political-military positions of Russia not only in Georgia but throughout the Commonwealth of Independent States, including the South Caucasus region. In this regard, the adoption of this legislation may affect the interests of Azerbaijan, as it could become an additional factor strengthening the military and political positions of Russia's outpost in the Caucasus - Armenia, a neighbour which is still hostile to us.
Until recently, the only international legal document which regulated the possibility of using Russian troops abroad in detail was the Collective Security Treaty (CST) of 1992. Article 4 of this treaty provides for direct military assistance "in the event of an act of aggression against any of its member states". Thus, the CST allows Moscow to use its troops outside Russia only in the territory of the other parties to the treaty, which was also signed by Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan. Article 6 of the Collective Security Treaty states that "armed forces can be used outside the territory of the member states solely in the interests of international security, in strict accordance with the UN Charter and the laws of the member states of this treaty". In other words, the CST contained specific references to the UN Charter, which served as an international legal limit on possible armed actions by a member country of the CSTO. The new bill no longer has such a limit.
Thus the most likely field for the enforcement of the new law could be the post-Soviet area, which Moscow regards as its sphere of influence. And the issue is not only about the protection of CSTO allies. Russia has contingents of peacekeepers in many countries in the region (in Moldova), as well as military bases (in Ukraine, Armenia, Kyrgyzstan, Tajikistan, the Dniester region, Abkhazia and South Ossetia). Finally, a significant portion of this region will become a field of action for Moscow-backed rapid reaction forces within the framework of the CSTO.
In addition, the new, broad interpretation of the bill can now include such legally controversial threats as those announced in 2006 by the Russian deputy prime minister and minister of defence, Sergey Ivanov, when he said that if Ukraine attempted to capture Black Sea Fleet bases, then Russian troops could use their weapons. Another provision provides a greater opportunity to use the army to protect Russian citizens abroad - if you will, the reason for the use of troops could be the defence of Russian businessmen, tourists and even ordinary citizens.
In general, the bill is, as we see it, precautionary in nature, stressing Moscow's readiness to pursue its interests, not only within the framework of generally accepted international legal norms and structures, but also outside - if its interests so require. The question is how this will affect international and regional security, including the interests and security of our country.