Çərşənbə axşamı, 03:55
Avqustun 11-də Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev Dövlət Dumasına "Müdafiə haqqında" federal qanuna dəyişiklikləri nəzərdə tutan sənədi təqdim etdi. Yeni sənəd Rusiya ordusunun ölkə xaricində istifadə imkanlarını kifayət qədər artırır.
İndiyədək hərbçilər üçün baza rolunu oynayan bu qanun onların "missiya"sını 3 vəzifə ilə məhdudlaşdırırdı: Rusiyaya qarşı təcavüzün qarşısının alınması, ölkənin bütövlüyünün müdafiəsi və ərazi toxunulmazlığının təmini, Rusiyanın üzərinə götürdüyü beynəlxalq öhdəliklərə əməl olunması.
İndi isə ordunun, sərhəddən kənarda daha geniş məqsədlərin həyata keçirilməsi üçün operativ istifadəsi nəzərdə tutulur.
Sənədin Kremlin rəsmi saytında yerləşdirilmiş mətnindən də göründüyü kimi, qanun layihəsində bildirilir ki, Rusiyanın maraqları və vətəndaşlarının müdafiəsi məqsədilə ölkənin Silahlı Qüvvələri "beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə dəstək üçün" federasiyanın sərhədlərindən kənarda da operativ istifadə oluna bilər. Bu işlərin beynəlxalq norma və hüquq, Rusiya ilə qüvvədə olan beynəlxalq müqavilələr və qanunlara əsaslanaraq, aşağıdakı məqsədlərin reallaşdırılması üçün görülə biləcəyi qeyd olunur:
1) Rusiya Federasiyasının ölkə ərazisindən kənarda dislokasiya edilmiş Silahlı Qüvvələri və ya digər qoşunlarına hücumların qarşısının alınması;
2) Digər dövlətə qarşı təcavüzün qarşısının alınması və ya ona cavab verilməsi;
3) Xarici dövlətlərdə yaşayan Rusiya Federasiya vətəndaşlarının müdafiəsi;
4) Quldurluqla mübarizə və gəmiçiliyin təhlükəsizliyinin təmini.
Bizim fikrimizcə, bu qanun layihəsinin meydana çıxması üçün bir neçə səbəb var. Şübhəsiz ki, onlardan ən vacibi Kremlin Abxaziya və Güney Osetiyada, həmçinin onların ətrafında maraqlarını və "nailiyyətlərini" qorumaq üçün əlavə zəmanətin yaradılmasıdır. Sənədin avqust hadisələrinin ildönümü ərəfəsində, həmçinin Dmitri Medvedevlə Vladimir Putinin müvafiq olaraq, Güney Osetiya və Abxaziyaya səfərlərinin baş tutduğu dövrdə peyda olması təsadüfi deyil. D. Medvedev situasiyanı belə izah edib: "Bu, bir il əvvəl baş vermiş məlum hadisələrlə əlaqədardır. Belə məsələlər dəqiq reqlamentlə müəyyənləşməlidir".
Xatırladaq ki, 2008-ci il avqustun 8-də Rusiya tanınmamış Güney Osetiya Respublikası ərazisində "sülhə məcbur etmə" əməliyyatları keçirdi. Hüquqi baxımdan həmin əməliyyat xarici dövlətlərdə bir çox suallar yaradıb. Axı silahlı münaqişəyə hətta Federasiya Şurasının ilkin razılığı olmadan başlanıb. Həmin vaxt Federasiya Şurasının spikeri Sergey Mironov bəyan etmişdi ki, Rusiya Gürcüstana ordu yeritmir və sadəcə "sülhməramlı kontiengentinin sayını genişləndirir", odur ki, parlamentin yuxarı palatasının iclasının çağırılmasına ehtiyac yoxdur.
Kremlə yaxın politoloqlardan olan Sergey Markov isə hesab edir ki, həmin vaxt hüquqi improvizasiyaya əl atılıb və qanunvericilik məsələsi tam tənzimlənməyib. Odur ki, indi oxşar situasiyaların hüquqi baxımdan tənzimlənməsinə ehtiyac var.
Beləliklə, indi Rusiya prezidentinin ölkənin silahlı qüvvələrindən sərhədlərdən kənarda da operativ şəkildə istifadə etməsinə imkan verən baza yaradılıb.
İkincisi, yeni qanun layihəsi fikrimizcə, Rusiyanın yalnız Gürcüstanda yox, bütünlükdə MDB məkanında, həmçinin Güney Qafqaz regionunda hərbi-siyasi mövqelərinin  gücləndirilməsinə yönəlib. Bu layihə, təbii ki, Azərbaycanda da maraqla qarşılanıb, çünki  qanun Rusiyanın bizə qonşu, eyni zamanda hələ də düşmən olan Ermənistanda siyasi və hərbi mövqelərinin daha da gücləndirilməsi üçün əlavə faktor ola bilər.
Məsələ ondadır ki, indiyədək Rusiya qoşunlarının ölkədən kənarda güc tətbiqinə imkan verən yeganə tənzimləyici mexanizm  1992-ci ildə Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi (KTM) idi. Bu müqavilənin 4-cü bəndində "iştirakçı ölkələrdən birinə qarşı təcavüzün olacağı təqdirdə" birbaşa hərbi yardımın göstərilməsini nəzərdə tutulur.
Beləliklə, KTM Moskvaya öz qoşunlarından ölkədən kənarda olsa da, yalnız müqavilə iştirakçıları ərazisində istifadəyə imkan verir. Bu sənədi isə Rusiyadan başqa Ermənistan, Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan və Özbəkistan imzalayıb.
Bununla yanaşı, KTM-nin 6-cı maddəsində xüsusi olaraq qeyd edilir ki, "silahlı qüvvələr müqavilə üzvü olmayan ölkələrin ərazilərindən kənarda, birmənalı olaraq, ancaq beynəlxalq təhlükəsizlik maraqları üçün, BMT Nizamnaməsinə qəti şəkildə əməl olunmaqla və üzv dövlətlərin qanunvericiliyi əsasında istifadə edilə bilər". Başqa sözlə, KTM BMT Nizamnaməsinə istnad edir, bu Nizamnamə isə KTMT üzvü olan ölkələrin bu və ya digər əməliyyatlarına beynəlxalq-hüquqi məhdudiyyətlər qoya bilər.
Yeni qanun layihəsində isə belə "məhdudiyyətlər" yoxdur.
Odur ki, yeni qanunun tətbiqi üçün daha uyğun məkan məhz Moskvanın öz təsir zonası kimi baxıdığı postsovet ərazisi ola bilər. Və burada söhbət heç də yalnız KTMT üzrə müttəfiqlərin müdafiəsindən getmir. Regionun bir çox ölkələrinin ərazisində Rusiyaya məxsus sülhməramlı kontingent (Moldova), həmçinin hərbi bazalar (Ukrayna, Ermənistan, Qırğızıstan, Tacikistan, Dnestryanı bölgə, Abxaziya və Güney Osetiya) var.
Nəhayət, bu regionun xeyli hisəsi həm də Moskvanın KTMT çərçivəsində yaratdığı operativ kollektiv reaksiya qüvvələrinin fəaliyyət məkanı da olacaq.
Bundan başqa, yeni qanun indən sonra hüquqi baxımdan mübahisəli olan bəzi məqamlarda da işə keçəcək. Bu baxımdan Rusiya baş nazirinin müavini, müdafiə naziri Sergey İvanovun 2006-cı ildə Qara dəniz donanması ilə bağlı səsləndirdiyi bəyanatını xatırlamaq kifayətdir. O bildirmişdi ki, əgər Ukrayna tərəfi Qara dəniz donanmasının obyektlərini ələ keçirməyə cəhd edərsə, oranı mühafizə edən Rusiya hərbçiləri silaha əl ata bilər.
Xarici ölkələrdə yaşayan Rusiya vətəndaşlarının müdafiəsinin təşkili ilə bağlı məqam isə Kremlə daha geniş imkanlar verir - bu məqama əsaslanan Moskva istədiyi zaman rusiyalı biznesmenlər, turistlər və adi vətəndaşların müdafiəsini əsas gətirməklə, ordunun xidmətinə müraciət edə bilər.
Ümumilikdə, göründüyü kimi, qanun layihəsi xəbərdarlıq xarakteri daşıyır və Moskvanın yalnız ümumi qəbul olunmuş beynəlxalq hüquqi norma və strukturlar çərçivəsində yox, maraqların tələb edəcəyi təqdirdə, onlardan kənarda da  çıxış etməyə hazır olduğunu göstərir.
Söhbət bunun, bizim bölgəmiz də daxil olmaqla, beynəlxalq və regional təhlükəsizliyə necə təsir göstərəcəyindədir.

"МЫ ИДЕМ К ВАМ С МИРОМ" (фраза из кинофильма "Марс атакует")
11 августа президент России Дмитрий Медведев внес в Госдуму проект поправок к федеральному закону "Об обороне", которые существенно расширяют географию возможного действия российской армии за рубежом. Ранее тот же базовый для военных закон четко ограничивал их "миссию" тремя задачами: отражением агрессии против РФ, защитой целостности и неприкосновенности ее территории и выполнением имеющихся международных обязательств России. Теперь армию предлагается оперативно использовать за границей для решения более широкого спектра задач.
Как видно из текста документа, размещенного на официальном сайте Кремля, законопроектом предусматривается, что в целях защиты интересов России и ее граждан, поддержания международного мира и безопасности Вооруженные силы РФ могут оперативно использоваться за пределами ее территории в соответствии с общепризнанными принципами и нормами международного права, международными договорами РФ и данным законом для решения следующих задач:
1) отражение нападения на Вооруженные силы Российской Федерации или другие войска, дислоцированные за пределами ее территории;
2) отражение или предотвращение агрессии против другого государства;
3) защита граждан Российской Федерации за рубежом;
4) борьба с пиратством и обеспечение безопасности судоходства.
На наш взгляд, причин для появления данного законопроекта несколько. Несомненно, важнейшая из них - стремление Кремля создать дополнительные гарантии для защиты своих интересов и "достижений" в регионах Абхазии и Южной Осетии и вокруг них. Не случайно он появился в первую годовщину событий в Грузии и на фоне визитов Медведева и Путина соответственно в Южную Осетию и Абхазию. Сам Д.Медведев так объяснил свою инициативу: "Это связано с известными событиями, происшедшими год назад. Эти вопросы должны иметь четкую регламентацию". Напомним, 8 августа 2008 года Россия начала "операцию по принуждению к миру" на территории непризнанной республики Южная Осетия, что с юридической точки зрения вызывает много вопросов за рубежом. Так, решение об участии в вооруженном конфликте было принято даже без предварительного одобрения Совета Федерации. Тогда спикер СФ Сергей Миронов заявил, что не видит необходимости в созыве заседания, поскольку РФ не вводит войска в Грузию, а лишь "увеличивает контингент миротворческих сил". Один из ведущих и близких к Кремлю российских политологов Сергей Марков считает в связи с этим, что тогда шла правовая импровизация, и законодательный вопрос не был окончательно отрегулирован, поэтому сейчас нужна правовая регулировка подобных ситуаций. Теперь такой правовой механизм, обеспечивающий возможность президенту РФ оперативно использовать формирования своих вооруженных сил за пределами территории России, создан.
Во-вторых, новый законопроект нацелен, по нашему мнению, на укрепление военно-политических позиций России не только в Грузии, но и на всем пространстве СНГ, в том числе и в регионе Южного Кавказа. В этом плане принятие данного законодательного акта может затронуть и интересы Азербайджана, так как он может стать дополнительным фактором усиления военных и политических позиций форпоста России на Кавказе - соседней и все еще враждебной нам Армении.
До сих пор единственным международным правовым документом, наиболее подробно регламентирующим возможности применения российских войск за рубежом, был Договор о коллективной безопасности (ДКБ) 1992 года. Статья 4 этого договора предусматривает возможность оказания прямой военной помощи "в случае совершения акта агрессии против любого из государств-участников". Таким образом, ДКБ позволяет Москве использовать свои войска за пределами РФ только на территории других участников договора, который помимо России подписали Армения, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Узбекистан. При этом в статье 6 ДКБ специально отмечается, что "использование вооруженных сил за пределами территории государств-участников может осуществляться исключительно в интересах международной безопасности в строгом соответствии с Уставом ООН и законодательством государств - участников настоящего договора". Иными словами, ДКБ содержал конкретные ссылки на Устав ООН, которые служили международно-правовым ограничителем для возможных вооруженных акций той или иной страны - члена ОДКБ. В новом законопроекте такого "ограничителя" уже нет.
Поэтому наиболее вероятным полем для применения нового закона может стать именно постсоветское пространство, которое Москва рассматривает как свою сферу влияния. И вопрос не только в защите союзников по ОДКБ. Во многих странах региона у России имеются контингенты миротворцев (в Молдове), а также военные базы (в Украине, Армении, Кыргызстане, Таджикистане, Приднестровье, Абхазии и Южной Осетии). Наконец, значительная часть этого региона станет ареной действия создаваемых Москвой в рамках ОДКБ Коллективных сил оперативного реагирования.
Кроме того, в новую широкую трактовку законопроекта теперь вполне можно уложить такие юридически спорные угрозы, как те, которые вице-премьер, министр обороны РФ Сергей Иванов озвучил в 2006 году, сказав, что в случае попытки захвата украинской стороной объектов Черноморского флота охраняющие их российские военнослужащие могут применять оружие. Еще большие возможности дает положение об использовании армии при защите граждан РФ за рубежом - при желании поводом для использования войск может стать защита российских бизнесменов, туристов и даже обычных граждан.
В целом законопроект носит, как нам видится, предупредительный характер, подчеркивая готовность Москвы отстаивать свои интересы не только в рамках общепринятых международно-правовых норм и структур, но и за их пределами - если этого потребуют ее интересы. Вопрос в том, как это скажется на международной и региональной безопасности, включая интересы и безопасность нашей страны.