Çərşənbə axşamı, 23:13
Deyilənlərə görə, dünyanın ən ətirli tütünü burada bitir. Həmçinin qızılgüllər diyarı olan Zaqatala möhtəşəm çinar ağacları ilə də məşhurdur. Mərkəzi parkdakı 750 illik çinar ağacları buranın tarixi simvoludur. Şəhərin girişindən çıxışına qədər hər yerdə qarşınıza çıxan fındıq bağları isə buranın əsas rəmzi hesab edilir.
Yerlilərin  “çörək ağacı” dediyi fındıq buranın ən məşhur nemətidir. 9 min hektara yaxın bağ sahələri var. Buradakı fındıq zavodunda ildə 3000 ton fındıq ləpəsi istehsal edilir. Yol boyunca bütün istiqamətlərdə “fındıq qəbulu” yazılmış lövhələrə rast gəlmək olar.
Şəkidən sonra Zaqatalaya aparan yollar irəlidə insanı gözləyən təəssüratlar haqqında ipucu verir. Bu yolun gözəlliyi keçən əsrin əvvəllərindən burdan keçənləri valeh etməyə başlayıb. Zaqatala dairəsi məşhur Tiflis - Nuxa - Şamaxı - Bakı ticarət yolunda mühüm məntəqə olub. 1867-ci ildə Zaqatalaya yol çəkilişinə başlanılıb. Səyyahlar 1909-cu ildə hər iki tərəfdən fındıq, qoz, meyvə ağacları ilə əhatələnmiş 68 verstlik şose yolu Nuxa - Zaqatala və Zaqatala - Laqodexi yolundan bəhs ediblər. Dairədə yeganə şəhər - inzibati mərkəz Zaqatala şəhəri olub. Bura XIX əsrin ortalarından yüksəlməyə başlayıb, 1850-ci ildə isə şəhər statusu alıb.
Zaqatala Dövlət Təbiət Qoruğu
Bu qoruq Böyük Qafqaz sıra dağlarının cənub yamaclarında, Zaqatala və Balakən rayonlarının torpaq sahəsində 1929-cu ildə yaradılıb. Zaqafqaziyada yerli flora və faunanı qorumaq üçün qurulan ilk qoruqlardandır. Dəniz səviyyəsindən 600 - 3600 metr hündürlükdə yerləşir. Təxminən, 2400 metr yüksəklikdən alp çəmənlikləri başlayır. 24 min ha ərazidə 800 - dən çox bitki, 32 növ məməli, 90 növə qədər köçəri və oturaq quşlar yaşayır. 12 bitki növü Qırmızı kitaba salınıb. Ekoturizm üçün ideal şəraiti olan Qoruq ərazisində müxtəlif qala və şəlalələr var. Turist cığırları boyunca piyada və at belində səyahətə çıxanda qoruqda yaşayan heyvanların və quşların davranışlarını müşahidə etmək, foto və videoçəkilişlər aparmaq olar. Bu marşrutlarda turistlərin dincəlməsi və çadırda gecələməsi üçün münasib yerlər var. Qırqovul və su quşlarını, qaban, dovşan və başqa heyvanları ovlamaq mümkündür. Qaş kəndinin ətrafında qışda xizək sürmək üçün əlverişli şərait var. Ümumiyyətlə, turizm potensialı çox yüksək olan Zaqatalada bir neçə istiqamətdə daxili turist marşrutu müəyyənləşdirilib ki, bunlar vasitəsilə rayonu gəzib yaxşı tanımaq olar.
Ləzzət - Car - Şamil Qalası
Mərkəzə ən yaxın və ən populyar səyahət marşrutudur. Son dayanacağı yerlilərin Şamilyovka dediyi Şamil qalasıdır. Yüksək dağ başında, sıx meşənin içərisində yerləşən bu müdafiə qalasına yalnız atla və ya piyada getmək olur. Atla 3 - 4 saatda gedilən qalanı piyada ziyarət etmək, kəndlilərin dediyinə görə, bir gün vaxt aparır. Bura Şeyx Şamilin rus işğalına qarşı mübarizə apardığı illərdə sığınacaqlarından biri olub.
Mərkəzdən cəmi 1 km aralıda yerləşən Car kəndi Zaqatalanın əsas tarixi mərkəzi olub. Sonradan inzibati mərkəz indiki rayon ərazisinə köçürülüb. Əhalisi əsasən müsəlman avarlardır. Tarixi abidələrlə zəngin kənddə Şeyx Şamilin büstü qoyulub. Mərkəzdəki XVIII əsrə aid Car məscidi ciddi dini və siyasi mərkəz olub. Rus və fars işğallarına qarşı mübarizə aparan Car - Tala və Car - Balakən camaatlığı liderlərinin bir qismi məhz bu dini mərkəzdə yetişib.
Car və Tala kəndlərinin tarixi şəhərdən də qədimdir. 300 il əvvəl İlisu sultanlığının tabeliyində olublar. Nadir şaha qarşı XVIII əsrin I yarısında vuruşublar. 1735-ci ildə Nadir şah ona baş əyməyən camaata elə vergilər qoyub ki, böyük üsyan qalxıb. Bölgəyə cəza dəstələrini yollayan Nadir şah həmin kəndləri xarabaya çevirsə də,  camaatı yenə özünə tabe etməyi bacarmayıb.
Cingöz qala (XVIII əsr)
Çingiz qalası da deyirlər. İbrahim kişinin həyətyanı sahəsində, fındıq bağının ortasında yerləşir. Digər yerlərdən fərqli olaraq Zaqatala - Balakən zonasında şəxsi evlərin həyətlərində tarixi abidələr sayca çoxluq təşkil edir. Dördbucaq formasına görə bu tip qalaları odlu silah kəşf edilməzdən əvvəlki tarixə aid edirlər. Bununla belə, qalanın 20 - 25 metrliyindəki qoruyucu divarın üzərində ərəbcə yazılmış kitabədə tarix XVIII əsri göstərir.
XVI əsrin sonlarından başlayaraq burada tez - tez dəyişən Osmanlı və Səfəvi dövlət idarə üsulu insanları tez - tez üsyana qalxmağa vadar edirdi. 1578-ci ildə Səfəvilərlə Osmanlılar arasında baş verən Qanıx döyüşü də burada, Qanıx çayın sahilində baş tutub. Osmanlıların qələbəsi ilə başa çatan bu tarixi hadisədən sonra bölgə bir müddət Osmanlı türklərinin təsiri altına düşüb. Odur ki, Balakən - Zaqatala bölgəsindəki dini ayinlərin bir qismi, xüsusilə mövlud kimi tanınan və peyğəmbərin anadan olması şərəfinə düzəldilən məclislərdə bu yaxınlıq daha çox hiss olunur. Mövlud məclislərində Yunus Emrenin ilahiləri bu günə qədər oxunur.
Ləиzzət
Zaqatalanın ən populyar istirahət mərkəzinin adıdır. Buraya ilk dəfə gələn hər kəsə ləzzət verdiyi üçün adı elə belə də qalıb. Rayon mərkəzindən 4 km aralıda, Car kəndi ərazisində, dağ ətəyində, Zilban çayı sahilində salınıb və 1986-cı ildən fəaliyyət göstərir. Təmiz hava, gözəl mənzərə, iti sürətlə axan çayın şırıltısı buranı əvəzsiz edir. Yüzillik ağacların qalın gövdələrinin, budaqların arasında hazırlanmış xüsusi yerlərdə oturub yemək - içmək və ətrafı seyr etmək çox keyiflidir. Arzu edənlər buralarda dağ keçisi ovuna da çıxa bilərlər. Azərbaycan, Dağıstan və Gürcüstan mətbəxindən bütün yeməklər bişirilir. Hamısı ləzzətlidir, amma bir dənəsi var ki, oraya getmişkən mütləq dadına baxılmalıdır. Bu, xəmir, toyuq əti və müxtəlif ədviyyatlardan hazırlanan Ləzzət dövrəsidir.  Balıq həvəskarları isə Makov kəndi ərazisində yerləşən “Farel birliyi”nə baş çəksələr yaxşıdır.
“Farel birliyi” 1978 - ci ildən fəaliyyət göstərir. Buna “balıqçılıq istirahət mərkəzi” də deyirlər. Ərazidə farel balıqları yetişdirilir. Farel yalnız  şirin suda yaşayan bahalı, ləzzətli balıqdır. İstirahət mərkəzində xüsusi hovuzlarda yetişdirilən çox sayda balıq buradan satışa yollanır. Farel birliyi istirahət mərkəzi çeşidli ağac növlərinin, qızılgüllərlə dolu yaşıl parkın içərisində salınıb. İstirahət mərkəzində son illərdə lüks və superlüks kotecləri olan otel inşa edilib.
Toponim
Zaqatala adının etimologiyası ilə bağlı bir neçə rəvayət var. Yerlilərə görə bu, Zəki talası deməkdir. Guya qədimdə Zəkəriyyə adlı şəxs sıx meşəni qıraraq yer (tala) açıb və özünə burada ev tikib. Bundan sonra Zəkəri tala, Zakirtala  kimi tanınmağa başlayıb. Zaqatala adı Sakatala, yəni Sak düzü adının dəyişmiş versiyasıdır. E.ə. VII əsrin əvvəllərində Kimmer - Skit dalğaları ilə Ön Asiyaya düşmüş sak tayfaları Albaniyanın ərazisində də məskunlaşıblar. Sakların yerləşdiyi ərazi Kür çayının sağ sahilindən Qafqaz dağ ətəkləlrinə qədərki sahəni tuturdu. İki hissədən ibarətdir: zaqa və tala. Zaqa - Saka sözündən götürülüb, saklar mənasında işlənilir. Odur ki, Zaqatala Zakirin yox, sak tayfalarının talasıdır.
Zaqatala ərazisində yaşayışın III minillikdən bəri mövcud olduğunu sübut edən tarixi - arxeoloji abidələr var. Alazan çayı vadisində neolit dövrünə və eramızdan əvvəl III - I minilliklərə aid olan “Yalovlu təpə” arxeoloji tapıntıları aşkarlanıb. Muğanlı kəndi yaxınlığında əkinçilik işi ilə məşğul olan kəndlilər iş zamanı torpaqdan at dişi şəklində çapacaqlar, saxsı qablar, uşaq qəbirləri tapıblar.
Zaqatala Qafqaz Albaniyası dövlətinin qərbində yerləşirdi. Uzun əsrlər bölgəyə hakim olmuş Albaniya dövlətində eranın əvvəllərində xristianlıq rəsmi din kimi qəbul edilir. O zamana aid Alban xristian memarlıq abidələri ilə rayon ərazisi çox zəngindir. Zaqatala - Qax arası dağlıq ərazidə trapez şəkilli Armatay dağının yamaclarına səpilmiş kəndlərdə və meşəlik ərazilərdə bu məbədlər sayca çoxluq təşkil edir.
Burada bizim eranın əvvəllərinə aid olan qalalar, müdafiə sədləri, türbələr, məbədlər, evlər, sənətkarlıq emalatxanaları, məscidlər və minarələr var. Rayon ərazisində dövlət tərəfindən qorunan 100 - ə yaxın abidə qeydə alınıb. Zaqatala kəndlərində V - VI əsrlərə aid 10 - dan çox Alban abidəsi var. Onları Alban evi də adlandırırlar.
Mamrux, Paşan, Muxax kəndlərində yerləşən və bir - birinə bənzər bu qədim alban abidələrində 1974-75, 1982-84-cü illərdə elmi araşdırmalar aparılıb. Ehtimal edilir ki, məbədlər inşa edildikləri ilk zamanlarda müqəddəs üçlüyə - Mitra, Ahuramazda və Anahidə həsr olunub. Bu isə göy cisimlərinə, sonsuz dünyaya məxsus Göyə, Günəşə və Aya inamla bağlı idi. İslamdan əvvəl yüzllər boyunca Aya, Günəşə və xristianlığa bağlı inanc hakim olub.
Məscidlər
Şimal - şərq zonasında məscidlərin sayca çoxluq təşkil etdiyi yer Zaqataladır. Burada 40-a yaxın məscid var. Əksəriyyətində minarələrin olmaması diqqəti çəkir. Çoxu kommunist rejim zamanı dağıdılıb. Kənd məscidləri milli memarlıq üslubunda inşa edilib. 1998 - 2002-ci illərdə istifadəyə verilmiş şəhər məscidi isə Osmanlı türk memarlığı əsasında, Türkiyənin Giresun bölgəsindən usta Adem Elmas tərəfindən tikdirilib. Bunlardan ən böyüyü Aşağı Tala kəndindədir. XIX əsrdə inşa edilmiş Cümə məscidi bütün Qafqazda ən böyük məscid olub. 20 ha sahəsi olan məsciddə eyni zamanda 2500 nəfər ibadət edə bilir. Deyilənlərə görə, yerli məscidin tamamlanması üçün tələb olunan vəsaiti məşhur xeyriyyəçi milyoner Hacı Zeynalabdin Tağıyev bağışlayıb.
Yuxarı Çardaxlar kəndi
Rayon mərkəzindən 14 km şimal - şərqdə yerləşir. Şimal tərəfdən Böyük Qafqaz sıra dağları və cənubdan Muxax kəndi ilə həmsərhəddir. Yeri gəlmişkən, Y.Çardaxlar - Muxax kəndləri Zaqatala üzrə daxili səyahət marşrutlarından birini təşkil edir. Kənddə orta əsrlərdən qalma Şüayi qalası var. Buna Bürc də deyirlər. Gözləmə məntəqəsi olub. Karvan yolu üzərində yerləşir. Vaxtilə karvanların gəliş - gedişləri ilə bağlı xəbərləşmə mərkəzi, bir növ mayak kimi  istifadə edildiyi güman olunur. Gözəlliyinə, mənzərəsinə, tarixi abidələrinə və mehriban insanlarına görə buralara gəlməyə dəyər. Ekoturizm üçün hər cür şərait var. Suyunda farel balığı olduğu söylənən Bitdili çayı axır. Meşə hər cür meyvə və giləmeyvələrlə zəngindir. Çiçəklərin qoxusu, quşların səsi, hər tərəfdən qaynayan sərin bulaqlar buranı ideal piknik ərazisinə çevirir. Yuxarı Çardaxlarda mütləq görülməsi gərəkən yer kəndin yuxarı başındakı tarixi abidə, buraların yaraşığı, yüksək dağ zirvəsində daşdan yonulmuş möhtəşəm heykəli xatırladan Pəri Qalasıdır.
Pəri qalası rəvayəti
Xalq arasında bu adla tanınsa da, əslində Zərdüşt məbədidir. Hərbi - strateji əhəmiyyətli yerdir. Pəri qalasına aparan yollar tamamilə uçduğundan oraya getmək mümkün deyil. Kəndlilərin söylədiyinə görə, dağ boyunca üzüyuxarıya doğru 45 dəqiqə çıxmaqla qalaya yalnız yaxınlaşmaq olur. İçərisinə daxil olmaq isə qeyri- mümkündür. Pəri qalası haqqında çox sayda əfsanə danışırlar. 1889 - cu ildə İosif Qallaxov adlı müəllifin “Qafqazın adları və yerlərinin təsviri” adlı xatirələr məcmuəsindəki rəvayət belə səslənir:
“Dünyanı işğal edən Topal Teymur Azərbaycana gəlib çıxır. Yerlilərin güclü müqavimətindən təşvişə düşən Teymur ən güclü sərkərdələrini səfərbər edir ki, bu tərəfləri ram etsinlər. Son nəfərinə və son nəfəsinədək vuruşan camaatın içərisində gözəlliyi və igidliyi ilə seçilən cavan bir qızın xəbəri Teymura da çatır. Şiddətli döyüşlərin birində Pəri adlı bu qız Teymurun sevimli sərkərdəsini öz qılıncı ilə öldürür. Sevimli sərkərdəsinin ölüm xəbərinə qəzəblənən Teymur Pəriyə xəbər yollayır ki, xoşluqla silahını yerə qoysun. Üstəlik, ona arvadı olmağı də təklif edir. Pərinin “düşmənə təslim olmaqdansa ölmək yaxşıdır” cavabına qəzəblənən Teymur daha amansız davranmağı əmr edir. Nəticədə, çox insan qırılır, Pəri də döyüşə - döyüşə bu qalanın olduğu yüksəkliyə qalxır. Artıq gücünün tükəndiyini hiss edir. Uduzduğunu anlayınca da özünü qaladan aşağıdakı çaya atır. Hər yerdə onu axtaran düşmən əsgərləri bir neçə gün sonra qızın meyitini çaydan tapıb Teymurun hüzuruna gətirirlər. Teymur Pəri xanımın cənazəsini bir gecə çadırında saxlamağı əmr edir. Ertəsi gün Teymur qoşununu buralardan çəkib başqa yerlərə hücuma keçir. Deyirlər, qocaldıqdan sonra ona Qafqaza yenidən hücum etməyi təklif edən bir qocaya: “Orada qadınlar da kişilər kimi mərdliklə can verirlər,” - deyə cavab verib. Bir daha da buralara ayağı dəymir.
Qaladüzü parkı və Zaqatala qalası
Qaladüzü deyilən ərazidə 1947 - ci ildə mədəniyyət və istirahət parkı salınıb. Bura şəhərin ən üst, dağlıq hissəsidir. 13 ha sahəsi olan parkda 27 növ ağac əkilib. Karusellər, abidələr, çayxana və restoranların fəaliyyət göstərdiyi park zaqatalalıların ən populyar dincəlmə mərkəzidir. 1803-cü ildə Zaqatala Rusiya rərkibinə daxil edildikdən sonra, burada qulluq edən rus zabitlərinin dəfn edildiyi yer olan Qaladüzündə bir böyük kilsə və buranın tarixində çox önəmli yeri olan qala da yerləşir.
XIX yüzilliyin əvvəllərindən etibarən bu bölgəyə dəfələrlə işğalçı yürüşlər təşkil edən Rusiya hər dəfə xeyli itkiyə məruz qalıb. 1804-cü ildə qəddar və məğlubedilməz rus generalı Qulyakov burada öldürülüb. O dönəmdə bütün rus imperiyasına yayılan üsyanlar dalğası da məhz burada başlayıb. Çar hökuməti üsyanların qarşısını ala bimək üçün burada ciddi hərbi istehkam və qala tikdirməyin, qoşun saxlamağın vacib olduğuna qərar verir.
Qala Çar Rusiyası tərəfindən hərbi - strateji məqsədlə 1804 - cü ildə tikilməyə başlanıb, 1830-cu ildə tikintisi başa çatıb. 9 hektar sahəsi və 3 giriş qapısı olan qalanın daxilində müxtəlif məqsədlər üçün tikilmiş 30-a yaxın bina var. Vaxtilə burada toplarla təchiz edilmiş güclü qarnizon, qərargah, xəzinə saxlanılıb. Qala çar hakimiyyətinə qarşı bir sıra kəndli çıxışlarının yatırılmasında əsas dayaq məntəqəsi və Rusiyanın Cənubi Qafqazda ən böyük istehkamlarından biri olub.
1905 - ci ildə Rusiyada “Potyomkin” gəmisinin matrosları Çar Rusiyası zülmünə qarşı üsyan qaldırdığına görə bu qalaya sürgün olunub. Məncə, sürgün olunmaq üçün əla yerdir. İllər sonra burada həmin tarixi hadisənin süjeti əsasında “Yenilməz batalyon” filmi çəkilib. Son illərdə qalada restavrasiya işləri aparılıb.
Mosul kəndi
İraqda və Türkiyədə eyniadlı şəhər  var. Zaqatalanın Mosul kəndinə toya getmək maraqlıdır. Burada toylar əsl əyləncəli tamaşanı xatırladır. Bütün kənd iştirak edir. Dəvətnaməyə ehtiyac yoxdur. Çadır qurulur. Stollar düzülür. Üstü yeməklə doldurulur. Bu tərəflərdə qadınlarla kişilər eyni stol arxasında oturur, bir yandan yeyib - içir, bir yandan da durmadan rəqs edirlər. Bir-birini əvəz edən Qafqaz musiqisi sədaları altında növbə ilə hamı ortaya atılır. Burada toylar temperamentli rəqs yarışlarını xatırladır. Böyük həvəslə oynayanlar bütün ustalığını və məharətini göstərməli olurlar.
Şalaxo
Bu, Qafqaz xalqları arasında geniş yayılmış, toylarda ən sevilən və ən qədim kişi rəqslərindəndir. Yaranma tarixi maraqlıdır. Keçmişdə kənd - kənd dolaşan qaraçılar ayı və meymun gəzdirər, camaatın qarşısında onları oynadardılar. Heyvanları gəzdirən qaraçının qaval çala - çala oxuduğu yeksənəq, sadə bir melodiya ahəngində ayı ya da meymun hoppanar, mayallaq vurar, oynardı. Bələdçi qaraçı onun kürəyinə bir ağac parçası qoyardı. Guya ki, bir şələ çırpı yükləyib, işarə edərdi ki, tamaşaçıların qabağından keçsin. Özü isə oxuyardı. Oxunan mahnıda tez - tez şələ sözündən istifadə edilərdi ki, şalaxo sözü də bu kökdən törəyib. Xalq arasında şələxo deyirlər. Şalaxonu eyni vaxtda 2 - 3 adam oynayır, lakin onlardan birinin ifa etdiyi rəqsin şəkli digərinə oxşamır. Burada əsasən oynayanlar arasında bacarıq məharət ifa texnikası yarışı gedir.

For centuries travellers have praised the beauty of Zaqatala District
This land of roses is also famed for its majestic, 750-year-old, plane trees. The most aromatic tobacco in the world is said to grow here, but the abundant nut trees remain the main symbol of Zaqatala.
Hazel nut trees, called "bread baskets" by the locals, are the area's greatest asset. Nut trees grow on some 9,000 hectares. Local factories process around 3,000 t of nuts per year. Nut reception points can be seen on the roadside.
The attractive section of road from Saki to Zaqatala bodes well for the journey. Travellers were captivated by the beauty of this road at the start of the last century. The Zaqatala district was an important point on the famous Tiflis - Nuxa (Saki) - Samaxi - Baku route. Work on the road to Zaqatala began in 1867. In 1909 travellers spoke of a 68-verst (approximately 70-km) highway Nuxa - Zaqatala - Lagodekhi lined with nut trees and different fruit trees. Zaqatala was the only city and administrative centre in the district. It began to develop in the mid-19th century and received its city status in 1850.
Zaqatala state nature reserve
The reserve was established in 1929 on the southern slopes of the Greater Caucasus mountain range in Zaqatala and Balakan districts. One of the first nature reserves in the South Caucasus, it was set up to protect the local flora and fauna. It spans an area 600-3,600 metres above sea level. At around 2,400 m above sea level are alpine meadows. An area of 24,000 hectares is home to more than 800 species of plants, 32 species of mammals and almost 90 species of birds. Twelve species of local flora and fauna have been included in the Red Book (of endangered species). The nature reserve, ideal for ecotourism, is also home to a variety of castles and waterfalls. A journey on foot or horseback along the tourist trails gives the chance to watch and film the birds and animals. There are convenient places to rest or spend the night along the way and you can hunt for pheasant, water fowl, boars, rabbits and other animals. There are good conditions for skiing in the winter near the village of Qas. There are several tourist routes in Zaqatala District which allow you to get to know the area better.
Lazat - Car - Shamil Castle
This is the most central and popular route. Shamil Castle, the final stop on the route, is also known as Shamilevka by locals. The defensive castle, on top of a mountain covered with thick forest, can be reached only on foot or horseback. The road up takes three to four hours while locals say it takes all day to walk there. The castle is one of the shelters that Sheikh Shamil used when he was fighting the Russians.
The village of Car is the district's main historical centre. It is just one kilometre from the town of Zaqatala, which became the district's administrative centre relatively recently. The population of Car is mainly Muslim Avars. The village has a bust of Sheikh Shamil and many historical monuments. The 18th-century mosque in the centre of the village was an important religious and political centre and many leaders who fought the Persian and Russian occupations came from here.
The villages of Car and Tala are very old. Three hundred years ago they were subordinate to the sultanate of Ilisu. In the first half of the 18th century they fought against Nadir Shah whose imposition of excessive taxes on the rebellious local population in 1735 led to a major uprising. Although Nadir Shah's punitive detachments razed the villages to the ground, he still could not subdue these people.
Cingez Castle (18th century)
The castle, also known as Cingiz, is in a nut grove on Ibrahim kisi's land. In the Zaqatala-Balakan area, most of the historic monuments are found on private land, unlike in other areas.
Such four-cornered castles predate the use of firearms. An Arabic inscription 20-25 metres from the castle's defensive wall dates to the 18th century.
The frequent changes of ruler in this area (Ottoman and Safavid) led to frequent uprisings. In 1578 the famous Qanix battle between the Ottoman and Safavid empires took place on the banks of the River Qanix. After this historic battle, which ended in victory for the Turks, the region remained under their influence for a time. In the Zaqatala-Balakan area this could be seen particularly in celebrations to mark the birthday of the Prophet Mohammed. To this day the religious verse (ilahi) of Yunus Emre is recited at these events.
Lazzat
Lazzat is the most popular recreation spot in Zaqatala. Its name translates as "pleasure" or "satisfaction" which are exactly the feelings experienced by visitors here. Four kilometres from the town of Zaqatala, Lazzat is located on a mountainside on the territory of the village of Car and has been operating since 1986. Clean air, beautiful views and the chattering of the mountain river lend the area a unique feel. You can lunch in the specially furbished hollows of ancient trees, surrounded by their branches and enjoying the view. You can hunt for wild oxen or enjoy exquisite Azerbaijani, Georgian and Dagestani dishes. There is one dish that every visitor should try - it's called Lazzat devresi and is a very tasty chicken and flour dish. Fish-lovers should visit the Trout Association in the village of Maqov, also known as the Fisherman's Rest Centre. Trout, a tasty and expensive freshwater fish, are farmed here. Large quantities of the fish, reared in special pools, are sent to market.
The rest centre is in a green park, where a variety of trees and roses grow. A hotel and luxury and super luxury chalets have been built here recently.
Place names
There are several legends about the etymology of the name Zaqatala. Local people say that it means "Zaki tala", which translates literally as "Zaki's fields". Long ago a man by the name of Zechariah cleared a small area of trees and built a house on the cleared field ("tala"), hence the name Zakari tala, Zakutala.
It's more likely that the name Zaqatala is a distorted form of the word "Sakatala", which means "plain of the Saks". The Sak tribes came to west Asia in the 7th century BC and settled in (Caucasian) Albania from the right bank of the Kur River to the foothills of the Caucasus. These tribes lent their name to Zaqatala, which was originally Sakatala or Plain of the Saks.
Famous historical and archaeological monuments show that this area has been inhabited by man since the third millennium BC. Archaeological finds made at Alovlu Tapa in the Alazan River valley date from the Stone Age (third to first millennia BC). Peasants from the village of Muganli found cleavers in the shape of horse teeth, clay crockery and children's graves when they were working in fields not far from the village.
Zaqatala was in the western part of Caucasian Albania. In the early centuries AD Christianity was the official religion of the state, to which this region was subordinate for many years, and the area's territory is full of Albanian Christian monuments from that period. Most of the temples in the woods and villages dotted about the slopes of the trapezoidal Armatay Mountain are Albanian Christian.
Castles, defensive earthworks, temples, houses, graves, workshops, mosques and minarets from the early centuries AD can be seen here. Almost 100 historical monuments protected by the state are recorded in the district. Zaqatala's villages have a dozen 5th-7th-century AD Albanian monuments, known as Albanian houses.
These ancient Albanian monuments, that resemble one another, can be found in the villages of Mamrux, Pasan and Muxax. The temples are thought to have been dedicated initially to the trinity of gods, Mithra, Ahuramazda and Anahida, linked with worship of the Sky, Sun and Moon, heavenly bodies in the infinite Universe. In the pre-Islamic period Christianity and religious beliefs concerning the Sun and Moon dominated here.
Mosques
Around 40 of the mosques in north-west Zaqatala, which has the highest concentration of mosques, lost their minarets in the Soviet period. Village mosques were built in the national architectural style. The town mosque, completed in 1998-2002, was built by master architect Adem Elmas from Giresun (Turkey) in the Ottoman Turkish style.
The Cuma Mosque in the village of Asagi Tala was the largest mosque in the Caucasus in its day. It covers 20 hectares and 2,500 people can pray here at any one time. The funds to complete construction are said to have been provided by millionaire philanthropist Haci Zeynalabdin Tagiyev.
Yuxari Cardaqlar village
The village is 14 km north-east of Zaqatala town and borders the Greater Caucasus range to the north and the village of Muxax to the south. Yuxari Cardaqlar - Muxax is one of Zaqatala's internal routes. The village is home to the medieval Suay Castle, also known as the Tower. It was once a guard post on the caravan route. It is thought to have provided information on the movement of caravans and was used as a centre and beacon. It is well worth visiting the area for its captivating beauty, ancient historical monuments and kind, hospitable people. Everything is in place here for ecotourism: the River Bitdili with its trout and the thick forest, rich in different fruit trees and berries. The intoxicating scent of flowers, birdsong and cool springs at every turn make this an ideal place for picnics. A trip to Pari Castle is a must. Built of hewn stone on a mountain top, it looks like a magnificent statue.
Legend of Pari Castle (4th to 6th centuries)
Although it is popularly known as Pari Castle, it is in fact a Zoroastrian temple. The place is militarily and strategically important. As the paths to Pari Castle have been destroyed it is impossible to get there. Locals say that if you climb for an hour you can only get close to it but not inside. There are many legends about Pari Castle, one of which was included in Yusif Qallaxov's (1889) Names of the Caucasus and a Description of the Land. The legend says: "World conquering Tamerlane reaches Azerbaijan. Concerned at the fierce resistance of the local inhabitants he mobilizes his strongest commanders to seize the area. The great conqueror hears rumours that an outstandingly beautiful and brave young woman is amongst the local population who fight to the death and the last man standing. This girl by the name of Pari kills Tamerlane's favourite commander in a fierce battle. Angered by the news, Tamerlane sends Pari a message with a proposal that she lay down her arms. He also proposes to marry the girl. Infuriated by Pari's reply, 'better to die than surrender to the enemy', Tamerlane orders that the enemy be treated mercilessly. Many people die, while Pari climbs up from the fighting to a peak where the castle is now located. Aware that she is losing strength and that defeat is inevitable, she throws herself into the river below. Searching the whole area, enemy soldiers find the girl's body several days later and take her to Tamerlane. He orders that Pari's body be left in his tent for the night. The next day Tamerlane's troops withdraw from the area and attack in a different place. It is said that when an old man suggested to Tamerlane in the twilight of his years another campaign in the Caucasus, he replied: 'There even the women die as proudly as the men.' The great conqueror never set foot on this land again.
Qaladuzu Park and Zaqatala Castle
A park of culture and rest was laid out in 1947 in the area known as Qaladuzu. This is the highest part of the town. The park covers 13 hectares and is home to 27 species of tree. There are monuments, carousels, teahouses and a restaurant in this recreational spot popular with Zaqatala residents. Russian officers who served here after the capture of Zaqatala in 1803 are buried in Qaladuzu, home to a large church and to Zaqatala Castle, which played an important role in the history of the area.
From the start of the 19th century Russia waged several campaigns in the region, suffering great losses every time. The ruthless and undefeated Russian general, Gulyakov, was killed here in 1804. The wave of uprisings that swept the whole Russian Empire started here. In order to prevent revolt the tsarist government decided to build major fortifications and fortresses and to base troops here.
Work began on this castle of great military and strategic importance in 1804 and finished in 1830. The castle had three entrances and covered nine hectares. Some 30 rooms were built inside for different purposes. A powerful garrison and its artillery were based here at one time. The castle, one of the largest in the South Caucasus, was the main stronghold for putting down several peasant uprisings.
Mutinous sailors from the battleship Potemkin were sent here in 1905. Many years later a film about these historic events The Rebellious Battalion was filmed here. Restoration has been under way in the fortress in recent years.
Mosul village
There are cities with this name in Iraq and Turkey. Weddings in this village are very interesting and involve all the residents. There is no need for invitations. A tent is erected and tables groan under the weight of all the food. Men and women sit at table at the same time in this area. Everyone eats, drinks and dances, taking it in turns to dance to Caucasian melodies. Local weddings are like contests where the dancers have to show off their skills.
Salaxo
This is the oldest and best loved men's dance at weddings and is widespread across the Caucasus. It has an interesting history. Gypsies travelled around the villages and took with them monkeys and bears to put on shows for the local people. To the accompaniment of a simple melody on the tambourine the animals jumped, leapt and performed cartwheels and somersaults. The owner put a piece of wood on the back of the animal symbolizing a bundle of logs and ordered it to appear before the spectators. The word "sala" could often be heard in this song which led to the word "salaxo", popularly pronounced as "shalakho". Two to three people dance "salaxo" at the same time but each of them performs a different dance. The dancers compete in skill, technique and artistry.