"NABUCCO" GERÇƏKLİYƏ YAXINLAŞIR
"Nabucco" layihəsi ətrafında hadisələrin inkişafı getdikcə daha maraqlı məcraya düşür. Ankarada Türkiyə, Avstriya və Macarıstan dövlət başçıları, Bolqarıstan və Rumıniya energetika nazirləri tərəfindən bağlanmış saziş enerji təhlükəsizliyi sahəsində gedən proseslərin məntiqi ardıcıllığı oldu. Bu proseslər keçən ilin avqust ayında baş vermiş Rusiya-Ukrayna müharibəsindən və bu ilin əvvəlindən gərginləşən Rusiya-Ukrayna qaz münaqişəsindən sonra  xeyli fəallaşıb.
Dəyəri 7,9 milyard avro olan "Nabucco" layihəsi təbii qazı Mərkəzi Asiya və Xəzər regionu ölkələrindən Avropa Birliyi ölkələrinə daşımağı nəzərdə tutur. Uzunluğu 3300 km olan qaz kəməri Türkiyə, Bolqarıstan, Rumıniya və Macarıstandan keçməklə qazı Avstriyadakı anbarlara çatdırmalıdır. Layihə iştirakçıları Avstriyanın "OMV", Macarıstanın "MOL", Bolqarıstanın "Bulgargaz", Rumıniyanın "Trans-gaz", Türkiyənin "Botas" və Almaniyanın "RWE" şirkətləridir. Hər bir iştirakçının payı bərabər 16,67%-dir. Qaz kəmərinin tikintisinə 2011-ci ildə başlamaq düşünülür, 2014-cü ildə isə ilk qaz nəqlinin gerçəkləşdirilməsi planlaşdırılır. Qaz kəmərinin tikintisinin başa çatdırılmasından sonra Avropa ildə 31 mlrd. kubmetr qaz alacaq.
Ankara sazişinin bağlanmasına baxmayaraq, "Nabucco"nun perspektivləri sona qədər aydın deyil. Bu da hələ də borunun doldurulması probleminin olması, həmçinin kənarda rəqabət aparan layihələrin mövcudluğu ilə bağlıdır. Bəllidir ki, "Nabucco"un resurs bazasına Rusiya iddia edir, həmçinin Transadiratika və Türkiyə-Yunanıstan-İtaliya boru kəmərlərinin tikintisi planlaşdırılır. Bununla belə, Türkiyə paytaxtında əldə edilmiş saziş çoxlarını "Nabucco"nun gerçəkləşdirmə şansının hələ də qaldığına inandırıb.
Layihənin gerçəkləşdirilməsində Türkiyənin mövqeyinin dəyişməsi böyük rol oynayıb. Ankara boru kəmərilə nəql ediləcək qazın 15%-ni sonradan ixrac üçün ucuz qiymətlərlə almağa təkid edirdi. Türkiyənin energetika naziri Taner Yıldız bildirib ki, "Türkiyənin "Nabucco" kəməri ilə ötürüləcək qaza çıxış imkanı olacaq, buna görə də qazın 15%-ni aşağı qiymətə almaq tələbindən imtina edir". Şübhəsiz, Ankara düşünür ki, "Nabucco"nun gerçəkləşdirilməsi Avropa Birliyinə (AB) tam hüquqlu üzv kimi girmək barədə danışıqlarda Türkiyənin mövqeyini gücləndirəcək. Ankara qiymət məsələsində son qərarını hələ açıqlamasa da, onun gerçəkdən sərt ötürmə şərtləri irəli sürməyəcəyini ehtimal etməyə tam əsas var.
Bununla yanaşı, Türkiyə amili "Nabucco" kəmərinin doldurulması kimi önəmli məsələdə bir az fərqli baxışdan özünü göstərir. Sirr deyil ki, Ankaranın layihəni gerçəkləşdirməsinə mane olan səbəblərindən biri ona İraqın qoşulması perspektivi idi. Bu ölkənin qaz resursları isə əsasən ölkənin şimal tərəfində, yəni kürd muxtariyyətinin ərazisində cəmləşib.
Bu yaxınlarda Avstriyanın "OMV" şirkəti və Macarıstanın "MOL" şirkəti İraq Kürdüstanında qaz hasilatının artırılması məqsədi ilə İraqın "Pearl Petroleum" qaz şirkətinin səhmlərinin ümumilikdə 20%-ni satın alıblar və bu, "Nabucco" layihəsinin xammalla təchizi strategiyasının bir hissəsi hesab edilib. Eyni zamanda İraq baş naziri Nuri əl-Maliki bəyan edib ki, ölkəsi nəzərdə tutulan qaz kəmərinə ildə 15 mlrd. kubmetr qaz verəcək.
Ancaq İraqın layihədə iştirakı onu Türkiyə ilə birləşdirəcək müvafiq borunun çəkilməsi halında mümkündür. Ona görə də ehtimal etmək olar ki, Ankara bir tranzitçi kimi onun mövqelərini yüksəldən bu məqamdan istifadə etməyə çalışacaq. Bu, təkcə Avropaya inteqrasiya ilə bağlı danışıqlarda onun çəkisini artırmaqla kifayətlənməyəcək, həm də Türkiyə ordusunun Kürdüstan Fəhlə Partiyasının (PKK) terror qruplaşmalarına qarşı əməliyyatlarında Qərbin daha böyük dəstəyini almaq üçün yararlı olacaq.
"Nabucco" ətrafındakı son hadisələr, yəqin ki, Rusiya ilə Qərbin münasibətlərindəki gərginliklə bağlıdır. Qərb Moskvadan qaz asılılğında qalmaq istəmir və Avropa bazarlarına Rusiya Federasiyasından yan keçən "mai yanacaq" layihələrini lobbiləşdirmək üçün istənilən imkandan istifadə edir.
Avropa Birliyinin planlarına həmçinin Moskva ilə Ukrayna arasında anlaşılmazlıq da yardım edir. Ukrayna Rusiya karbohidrogenlərinin Avropaya daşınmasında önəmli tranzit ölkəsidir. Həmçinin Rusiya ilə Türkmənistan arasında yaranmış anlaşılmazlıqlar da Qərbin işinə yarayır. Türkmənistan Mərkəzi Asiyanın zəngin qaz yataqlarının sahibidir və həm də "Nabucco" layihəsində iştirak etməyə meyllidir. Ancaq "Nabucco"nun gerçəkləşdirilməsi yuxarıda sadalanan və Rusiyanın liderlik etdiyi enerji layihələrinə ciddi zərbə vura bilər.
"Nabucco"nun əsas rəqibi "Cənub axını" qaz kəməri layihəsidir. Bu kəmərin Qara dənizin dibi ilə Novorossiyskdən Bolqarıstanın Varna şəhərinə çəkilməsi düşünülür. Sonra onun iki qolu Balkan yarımadasından keçərək İtaliya və Avstriyaya gedəcək. Ancaq Bolqarıstanın gələcək baş naziri, 5 iyulda parlament seçkilərini udmuş QERB partiyasının lideri Boyko Borisov bildirib ki, Rusiya ilə bütün enerji layihələri, o cümlədən "Cənub axını"nın Bolqarıstan sahəsinin çəkilməsi ilə bağlı danışıqları dayandırmaq lazımdır.
Bununla belə, Qərb Rusiyanın bir qaz təchizatçısı kimi "Nabucco"da iştirakını istisna etmir. Bu barədə açıq şəkildə ABŞ-ın Avrasiyada energetika məsələləri üzrə xüsusi təmsilçisi Riçard Morninqstar  və dövlət katibinin müavininin köməkçisi Metyu Brayza bildiriblər. Ancaq Rusiya "Nabucco"ya yararlı qarşılıqlı işbirliyi meydanı kimi deyil, Avropaya qaz nəqli üzərində öz inhisarçı nəzarətinə mane olan amil kimi baxır. Buna görə də o, Avropa qaz bazarına işğal strategiyasından tam imtinaya səbəb ola biləcək və Qərb tərəfdən lobbiləşdirilən layihədə iştirakını mümkün saymır.
"Nabucco" məsələsində, ikimənalı olsa da, İran süjeti də var. İran İslam Respublikasının iştirakı gələcək qaz kəmərinin doldurulması ilə bağlı bütün şübhələri aradan götürə bilər. Buna görə də bu ölkənin layihəyə qoşulmasına AB-nin bir neçə dövləti və Türkiyə tərəfdardır. Amma İrandan öz nüvə proqramını dayandırmağı tələb edən Vaşinqton bu cür perspektivin tam əleyhinədir. "Qoy İran əvvəlcə normal dövlətə çevrilsin və nüvə silahı layihələndirməyi dayandırsın, sonra onun "Nabucco" layihəsində iştirakından danışmaq olar", - deyə bu yaxınlarda Brayza bildirib. Amma Tehran isə "Nabucco"da iştiraka hazır olduğunu bildirir. Bu barədə İranın milli qaz şirkətinin başçısı Əzizullah Ramazani bildirib. Onun sözlərinə görə, qaz kəmərinin tikintisinin başa çatacağı 2014-cü ildə İran Avropa istiqamətində ildə 10 mlrd. kubmetr qaz göndərə bilər. İran bu fikirdədir ki, avropalılar öz enerji təhlükəsizliklərinin xatirinə okeanın o tayındakı müttəfiqlərini İranın təklif etdiyi resurslardan istiadəyə razılaşdıra biləcəklər.
Türkmənistanla məsələ daha sadədir. Qərb bu ölkəni Rusiyadan yan keçən qaz kəmərinin tikintisi layihəsində iştiraka razı salmaq üçün bir neçə il sərf edib. Və indi Aşqabat inamla Avropanı "Nabucco" vasitəsilə qazla təchiz etməyə hazır olduğunu bildirib. Türkmənistan prezidenti Qurbanqulu Berdımuhammedov açıq bildirib ki, onun ölkəsi "Nabucco" kimi iri beynəlxalq layihələrdə iştirak imkanlarından yararlanmaq niyyətindədir.
Görünür, Aşqabatın bu qərarında həlledici rolu Rusiya ilə son qaz "toqquşma"ları oynayıb. "Qazprom" şirkəti 2003-cü ildə bağlanmış sazişə görə, 25 il müddətinə ildə 50 mlrd. kubmetr türkmən qazını satın almaq üçün inhisarçı hüquqa malikdir. Ancaq bu ilin aprel ayında türkmən qaz kəmərinin Dövlətabat - Dəryalık hissəsində partlayış olub. Aşqabat bunu Rusiya tərəfinin təbii qazı satınalma norma və qaydalarını pozması ilə əlaqələndirib.
Rusiya tərəfi Türkmənistana əvvəlcədən xəbər vermədən götürdüyü türkmən qazının həcmlərini qəflətən kəskin azaldıb. Halbuki, qaz buruqlarını, qazötürmə infrastrukturunun bütün elementlərini buraxılan yanacağın həcminin azalmasına hazırlamaq üçün ən azı bir həftə lazımdır. Qəza nəticəsində, həmçinin qaza tələbatın müəyyən qədər düşməsi üzündən "Qazprom" faktiki olaraq Türkmənistandan qaz alınmasını dayandırıb. Bu amil də "Aşqabat"ın "Nabucco"ya meyyil etməsinə müəyyən qədər şərait yaradıb.
"Nabucco" ətrafında qarşıdurmanın gərginliyi fonunda Azərbaycan qibtədoğuran sakitliyi ilə seçilir. Ölkəmiz gerçəkləşdirilməsi ilk öncə Avropa Birliyinə lazım olan "Nabucco"nun maliyyələşdirilməsində iştirakdan prinsipial olaraq imtina etməsinə baxmayaraq, həm də bu yeni qaz layihəsinin lokomotivlərindən biri kimi çıxış edir. Britaniyanın "Financial Times" qəzeti yazır ki, "işə salınmasından dərhal sonra  "Nabucco" üçün zəmanətli qaz verməyə qadir yeganə ölkə Azərbaycandır".
Azərbaycan, doğrudan da, "Nabucco" üçün öz qaz ehtiyatlarını təqdim etməyə hazırdır və onlar qaz kəmərinin ildə 8 mlrd. kubmetrə bərabər ilkin layihə gücünə çatdırılması üçün tam yetərlidir. Bakı bu layihəni ona görə dəstəkləyir ki, o, ölkənin dünya bazarlarında mövqeyini gücləndirəcək, həmçinin Azərbaycanın enerjidaşıyıcılarının ixracı marşrutlarının diversifikasiyası üzrə imkanlarını artıracaq. Azərbaycanın qaz ixracı sahəsində çoxşaxəli siyasətinin göstəricisi bu yaxınlarda Rusiyanın "Qazprom" şirkəti ilə bağladığı saziş oldu.  Lakin bu addımı atan Azərbaycan heç də özü üçün "Nabucco"da iştirak perspektivini qapatmadı. Həm Rusiya ilə, həm də sonuncu layihə ilə əməkdaşlığın üstünlüyü məsələyə sadəcə kommersiya müstəvisi üzərindən baxılmasında və işə heç bir siyasi münaqişənin qatılmamasındadır.
Bakının diversifikasiya siyasəti baxımından Bolqarıstan, Yunanıstan və İtaliya ilə Azərbaycan qazının nəqli üçün qaz kəmərinin tikintisi haqqında sazişin imzalanması da diqqətə layiqdir.  "BEH" (Bulgarian Energy Holding), "DEPA" (Greek Public Gas Corporation) və İtaliyanın "Edison International Holding BV" şirkətləri Yunanıstandan Bolqarıstana qaz kəməri tikintsini planlaşdırırlar. Bu, layihələşdirilən "TGI" (Türkiyə - Yunanıstan - İtaliya) boru kəməri ilə birləşdiriləcək. Qaz kəməri ilə "Şahdəniz" yatağının işlənməsinin birinci fazası çərçivəsində hər il 1 mlrd. kubmetr Azərbaycan qazı ötürüləcək. Qaz kəmərinin tikintisinin başa çatdırılması 2012-ci ilə planlaşdırılır.
"Əlavə xəttin işə salınması qazı Balkan ölkələrinə və daha sonra Avropaya ötürməyə imkan verir. Türkiyə və Azərbaycanla tranzit sazişi bağlandıqdan sonra bu boru ilə Azərbaycan qazı da gedəcək. Bundan sonra Azərbaycan İtaliya üçün önəmli qaz ixracatçısına çevriləcək", - deyə İtaliyanın "Stampa" qəzeti yazır.
Dünya siyasi mərkəzləri Azərbaycanın strategiyasının özəlliyini yetərincə yaxşı qəbul edirlər. Avropa Komissiyasının Rusiya Federasiyası üzrə təmsilçiliyinin başçısı Mark Franko Rusiyanın "Kommersant" qəzetinə bildirib ki, "əgər Bakı həm Rusiya, həm də "Nabucco" ilə əməkdaşlıq edərsə, mən bunda problem görmürəm".
Bu barədə ABŞ-ın Atlantika Şurasının Avrasiya Energetika Mərkəzinin eksperti Aleksandros Petersen maraqlı fikir söyləyib. O, hesab edir ki, Bakı "Qazprom"la saziş bağlamaqla Türkiyə və bir sıra Avropa Birliyi ölkələri ilə "qiymət" razılığının əldə edilməsində həlledici rol oynadı. Həmçinin Brüsselə və Vaşinqtona ciddi siqnal göndərdi ki, "Nabucco" barədə həlledici qərarın verilməsinin vaxtı çatıb.

NABUCCO ПРОЗВУЧАЛ ГРОМЧЕ
Развитие событий вокруг проекта Nabucco принимает все более интригующий оборот. Подписание в Анкаре соответствующего соглашения главами Турции, Австрии и Венгрии и министрами энергетики Болгарии и Румынии стало логическим следствием процессов в сфере энергобезопасности, активизировавшихся после августовской российско-грузинской войны, и, особенно, разразившегося в начале нынешнего года российско-украинского газового конфликта.
Проект Nabucco стоимостью 7,9 млрд. евро предполагает доставку газа из Центральноазиатского и Каспийского регионов в страны Евросоюза. Газопровод протяженностью 3300 км должен пройти по территории Турции, Болгарии, Румынии, Венгрии, доставляя газ в хранилище в Австрии. Участниками проекта являются австрийская компания OMV, венгерская MOL, болгарская Bulgargaz, румынская Transgaz, турецкая Botas и немецкая RWE. Каждый из участников обладает равными долями - по 16,67%. Начало строительства газопровода намечено на 2011 год, первые поставки планируется осуществить в 2014 году. После завершения строительства газопровода Европа будет ежегодно получать до 31 млрд. кубометров газа.
Несмотря на подписание Анкаринского соглашения, перспективы Nabucco так до конца и не прояснились, что связано со все еще существующими вопросами о заполнении трубы, а также конкуренцией со стороны других проектов (как известно, на ресурсную базу Nabucco претендуют Россия, а также планируемые трубопроводы - Трансадриатический и Турция - Греция - Италия). Тем не менее достигнутое в турецкой столице соглашение убеждает большинство скептиков, что Nabucco все же имеет все шансы на реализацию.
Немаловажную роль в продвижении проекта сыграло изменение позиции Турции, доселе настаивавшей на закупке ею 15% транспортируемого по предполагаемому трубопроводу газа по низким ценам для дальнейшего реэкспорта. Министр энергетики Турции Танер Йылдыз заявил, что "Турция будет иметь доступ к газу, который пойдет по трубопроводу Nabucco, и поэтому отказывается от требования 15% газа по низкой цене". Очевидно, в Анкаре рассчитывают, что реализация Nabucco усилит позиции Турции на переговорах с Евросоюзом по поводу ее вступления в организацию в качестве полноправного члена. И хотя Анкара еще не объявила о своем окончательном решении по ценовому вопросу, есть все основания полагать, что она действительно не станет впоследствии выдвигать жесткие транзитные требования.
Между тем турецкий фактор сказывается, правда, в несколько ином ключе, и в таком важном вопросе, как заполняемость газопровода Nabucco. Не секрет, что одной из причин, побуждавших Анкару тормозить реализацию проекта, была перспектива подключения к нему Ирака, газовые ресурсы которого сосредоточены в северной части страны, то есть на территории курдской автономии. Недавно австрийская компания OMV и венгерская MOL приобрели в общей сложности 20% акций иракской газовой компании Pearl Petroleum с целью увеличения добычи газа в иракском Курдистане, что было объявлено частью стратегии по обеспечению сырьем проекта Nabucco. В то же время иракский премьер-министр Нури аль-Малики заявил, что страна планирует поставлять для грядущего газопровода около 15 млрд. кубометров газа в год. Однако участие Ирака в проекте возможно лишь при условии прокладки соответствующей трубы, соединяющей его с Турцией. Поэтому можно предположить, что Анкара постарается использовать этот момент, усиливающий ее позиции транзитера, не только для повышения своего веса на евроинтеграционных переговорах с Брюсселем, но и получения гораздо в большей степени поддержки со стороны Запада в военных операциях турецкой армии против террористической Курдской рабочей партии.
Последние события вокруг Nabucco, разумеется, обусловлены и сохраняющейся напряженностью в отношениях между Россией и Западом, не желающим оставаться в газовой зависимости от Москвы и использующим любую возможность для лоббирования проектов доставки "голубого топлива" на рынки Европы в обход РФ. Планам Евросоюза содействуют также растущие противоречия между Москвой и Украиной, являющейся важной транзитной страной на пути доставки российских углеводородов в Европу, с одной стороны, и между Россией и Туркменистаном, обладающим богатейшими запасами газа в Центральной Азии и настроенным на участие в Nabucco, - с другой. Однако реализация Nabucco грозит серьезно ударить и по уже обговоренным при лидирующей роли России энергопроектам. Главным конкурентом Nabucco является проект газопровода "Южный поток", который предполагается проложить по дну Черного моря из Новороссийска в болгарский порт Варну, после чего его две ветви пройдут через Балканский полуостров в Италию и Австрию. Но будущий премьер-министр Болгарии Бойко Борисов (лидер победившей на прошедших 5 июля парламентских выборах партии ГЕРБ) уже заявил о необходимости приостановить переговоры по совместным с Россией энергетическим проектам, включая прокладку болгарского участка "Южного потока".
При всем этом Запад не исключает возможности участия России в Nabucco в качестве поставщика "голубого топлива". Об этом прямо заявили спецпредставитель США по вопросам энергетики в Евразии Ричард Морнингстар и помощник заместителя госсекретаря Мэтью Брайза. Однако Россия не допускает своего участия в лоббируемом Западом проекте, которое вынудило бы ее полностью отказаться от стратегии господства на европейском газовом рынке.
В "деле" Nabucco весьма двусмысленно присутствует и иранский сюжет. Участие Исламской Республики может снять все сомнения по поводу заполняемости будущего газопровода, в связи с чем за подключение этой страны к проекту ратуют некоторые государства ЕС и Турция. Однако подобную перспективу начисто отвергает Вашингтон, требующий от Ирана прекращения ядерной программы. "Пусть Иран сначала станет нормальным государством, перестанет разрабатывать ядерное оружие, а потом можно будет говорить о его участии в проекте Nabucco", - отметил недавно Брайза. Тегеран, между тем, выражает готовность участвовать в Nabucco, о чем заявил на днях руководитель Национальной газовой компании ИРИ Азизалла Рамезани. По его словам, к 2014 году, когда планируется завершение строительства газопровода, Иран сможет обеспечить поставки в европейском направлении в объеме до 10 млрд. кубометров газа в год. Иран явно рассчитывает, что европейцы в интересах собственной энергобезопасности все же убедят своего заокеанского союзника воспользоваться предлагаемыми Ираном ресурсами.
Гораздо яснее обстоит дело с Туркменистаном, на уговоры которого участвовать в проекте строительства газопровода Запад потратил несколько лет. И вот теперь Ашгабат с уверенностью говорит о готовности обеспечивать газом Европу посредством Nabucco. Туркменский президент Гурбангулы Бердымухаммедов прямо заявил, что его страна намерена задействовать имеющиеся у нее возможности для участия в крупных международных проектах, "таких как Nabucco". Видимо, решающую роль в решении Ашгабата сыграли последние газовые "стычки" с Россией. Компания "Газпром" по соглашению от 2003 года обладает монопольным правом на закупки туркменского "голубого топлива" в объеме до 50 млрд. кубометров в год в течение 25 лет. Однако в апреле нынешнего года произошел взрыв на туркменском газопроводе Довлетабат - Дерялык, причиной которого Ашгабат назвал одностороннее грубое нарушение российской стороной норм и правил закупки природного газа. Российская компания без предварительного уведомления Туркменистана резко сократила объемы отбираемого туркменского природного газа, тогда как на проведение соответствующих мер по подготовке газовых скважин и всех элементов газотранспортной инфраструктуры к изменению объемов пропуска топлива требуется как минимум неделя. Вследствие этой аварии, а также некоторого падения спроса на газ "Газпром" фактически прекратил его закупки у Туркменистана. Этот фактор во многом и подтолкнул Ашгабат в сторону Nabucco.
На фоне острейшего накала противоречий вокруг Nabucco завидным спокойствием выделяется позиция Азербайджана, которая, собственно, и является одним из локомотивов нового газового проекта (несмотря на то, что наша страна принципиально отказывается участвовать в финансировании Nabucco, реализация которого необходима, прежде всего, Евросоюзу). Как пишет британская Financial Times, "единственная страна, которая гарантированно сможет предоставлять "голубое топливо" для Nabucco сразу же после его вступления в строй, - это Азербайджан".
Азербайджан действительно готов предоставить Nabucco собственные газовые ресурсы, которых вполне достаточно для достижения первичной проектной мощности газопровода (8 млрд. кубометров в год). Баку поддерживает этот проект, исходя из того, что он укрепит его позиции на мировых рынках, увеличит возможности страны по диверсификации маршрутов поставки своих энергоносителей. Показателем многовекторной политики Азербайджана в газовой сфере стало недавнее заключение соглашения с российским "Газпромом". Но, пойдя на этот шаг, Азербайджан вовсе не закрыл для себя перспективу участия в Nabucco, преимущества которого (как и газового сотрудничества с Россией) рассматриваются им исключительно в плоскости коммерческой сделки, не допускающей какой-либо политической конфликтности.
В контексте диверсификационной политики Баку примечательным событием следует считать подписание Болгарией, Грецией и Италией меморандума о строительстве газопровода для поставок азербайджанского газа. BEH (Bulgarian Energy Holding), GEPA (Greek Public Gas Corporation) и итальянская Edison International Holding BV планируют строительство газопровода от Греции до Болгарии, который будет соединен с проектируемым трубопроводом TGI (Турция - Греция - Италия). По газопроводу может ежегодно прокачиваться 1 млрд. кубометров азербайджанского газа в рамках первой фазы разработки месторождения "Шахдениз". Завершить строительство газопровода планируется в 2012 году. "С вводом в строй дополнительной ветки откроется возможность транспортировать газ в балканские страны и далее в Европу. После заключения транзитного соглашения с Турцией и Азербайджаном по этой трубе потечет и азербайджанский газ. После этого Азербайджан станет важным экспортером газа в Италию", - пишет итальянская "Стампа".
Специфику азербайджанской стратегии достаточно хорошо воспринимают мировые политические центры. Как заявил в интервью российскому изданию "Коммерсант" глава представительства Еврокомиссии в РФ Марк Франко, "я не вижу никаких проблем, если Баку будет взаимодействовать и с Россией, и с Nabucco". Интересное мнение в этой связи выразил эксперт Евразийского энергетического центра Атлантического совета США Александрос Петерсен. Он считает, что Баку, подписав договор с "Газпромом", сыграл решающую роль в достижении "ценовой" договоренности между Турцией и рядом стран Евросоюза, а также послал серьезный сигнал Брюсселю и Вашингтону, что настало время для принятия решения по Nabucco.