Bu il Azərbaycanda taxıl yığımı rekord həddə çatacaq kənd təsərrüfatı naziri Ismət Abbasov bu qənaətdədir
Azərbaycan iqtisadiyyatı 2009-cu ilin birinci yarısını ağrısız-acısız keçirdi. İqtisadiyyatın, demək olar ki, bütün sahələrində, o cümlədən kənd təsərrüfatında artım müşahidə edildi. Sosial problemlərin həllinə yönələn  tədbirlərin  gerçəkləşdirilməsiylə yanaşı, yeni sağlamlıq, mədəniyyət və idman obyektləri də istifadəyə verilməkdədir. Həmçinin, ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin təminində də yaxşı uğurlar qeydə alınıb. Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri İsmət Abbasov "Region plus"a verdiyi müsahibəsində ölkənin aqrar sənaye kompleksindəki vəziyyət və sahənin problemlərinin həlli barədə ətraflı danışıb.
- Cənab nazir, hazırda respublikada var gücü ilə taxıl məhsullarının  yığımı gedir. İndiki biçin barədə nə deyə bilrəsiniz, taxılçılarımız hansı problemlərlə üzləşirlər və onlar yerlərdə  necə həll edilir?
- Hökumətin bütün diqqəti indi önəmli istiqamətə - yeni məhsulun yığımına yönəlib. Qeyd etmək lazımdır ki, biçin ən gərgin anına çatıb, hazırda tarlalarda 3 mindən çox kombayn, yüzlərlə yük maşını işləyir. Bizə hər gün  regionlardan operativ məlumatlar daxil olur. "Aqrolizinq" ASC texnika ilə bağlı yaranmış problemlərin həllində yardımçı olur, ASC tərəfindən yaradılmış təmir briqadaları kombaynçılara nasazlıqları aradan qaldırmaqda köməklik göstərir, yeni ehtiyat hissələri ilə də təmin edirlər. Yeni məhsulun tədarükü qrafiki qabaqlamaqla gedir və iyulun  6-a, demək olar ki, respublikanın taxıl sahələrinin 60% -indən məhsul artıq yığılıb. Kombaynlar 1 mln. 679 min ton payızlıq arpa və buğda biçiblər. Bu, keçən ilki səviyyəyə baxanda 48,2 min ton çoxdur.
Siz bilirsiniz ki, ölkənin taxıl əkinləri müstəqillik illərindən bəri ilk dəfədir ki, genişlənərək 1 milyon 79,3 min hektar olub. Bu, 2008-ci ilin göstəricisindən 215,8 min hektar çoxdur. Onun 810,7 min hektarı yumşaq və bərk buğda növlərinə ayrılıb. Bu da keçənilki səviyyədən 206,7 min hektar artıqdır. Mbvsümün sonuna yaxın  2 milyon tondan çox buğda məhsulu gözləyirik.
Taxılın qiymətinə gəldikdə isə, biçin vaxtı o, yetərincə azalır. Ancaq fermer zərər çəkməməlidir. Tədarükçülər istehsalçılardan məhsulu maya dəyərindən yüksək qiymətə almalıdırlar.
- Siz əminsinizmi ki, bizim taxılçılar bu il 3 milyon ton məhsul yığacaqlar?
- Biçinin səviyyəsi göstərir ki, indiki təsərrüfat ilində Azərbaycan rekord taxıl məhsulu götürəcək.
- Doğrudan, taxıl biçini o qədər yüksəlib ki, regionlarda taxılın kiloqramının qiyməti 8 -10 qəpiyə düşüb. Bu gün fermer başqa bir problemin həllini istəyir. Becərilmiş taxılı nə edək, onu harada saxlayaq?
- Siz çox aktual bir mövzuya toxundunuz. Biz bu məsələni nazirlikdə müzakirə etmişik,  Nazirlər Kabinetində təkliflə çıxış etmişik.  Bilirsiniz ki, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində bütün sutka ərzində "qaynar xətt" fəaliyyət göstərir. Kənd təsərrüfatı məhsulları istehsal edən fermerlər tərəfindən qaldırılmış istənilən məsələ operativ şəkildə həll edilir. Biz taxılçılarımızın əməyinə laqeydlik göstərə bilmərik. Özəl dəyirman strukturları olan bölgələrdə təşkilatlanmış şəkildə yeni məhsulun tədarükü aparılır. Taxılın dünya bazarlarına ixracı da istisna edilmir.
- Məlumat var ki, FHN-nin nəzdində fəaliyyət göstərən Dövlət Taxıl Fondu xaricdən yumşaq buğda alıb. Mütəxəssislər bunu  belə əsaslandırıblar ki, guya ölkənin özəl təsərrüfatlarında çörək istehsalına cavab verəcək keyfiyyətdə buğda becərilmir. Bu faktla bağlı nə deyə bilərsiniz?
- Mən bizdə yüksək keyfiyyətli buğda olmaması barədə iddialarla heç də razılaşa bilmərəm. Biz elə bu məsələni həll edirik. Ona görə də keçən ilin payızında Rusiya Federasiyasının Krasnodar diyarının akademik P.P.Lukyanenko adına Kənd Təsərrüfatı İnstitutu ilə bağlanmış saziş əsasında 7189 min ton yüksək reproduksiyalı  buğda toxumu alaraq, ölkənin toxumçuluq təsərrüfatları arasında paylamışıq. Hazırda bizim yetərli həcmdə yüksək keyfiyyətli buğda toxumu fondumuz var. Bu buğda növü yüksək züllallıq və yapışqanlıq keyfiyyətinə malikdir, bu da çörək bişirmək üçün çox vacibdir. Yaxın illərdə biz rekord həcmdə taxıl istehsalına nail olmaqla yanaşı, həm də onun keyfiyyət göstəricilərini də yüksəldəcəyik.
Taxıl Fonduna gəldikdə isə, Azərbaycan Respublikasının "Taxıl haqqında" qanununa görə, o, keyfiyyətli yerli taxıl hesabına formalaşdırılmalıdır.
Deyilənlərə əlavə olaraq bildirmək istəyirəm ki, biz strateji planda taxıl məhsulları istehsalında yeni mərhələyə qədəm qoyuruq. Biz kəndlilərdə bu bitkiyə marağı artırmışıq. Bu da Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qol çəkilmiş Ərzaq Təhlükəsizliyi üzrə Dövlət Proqramının əsasını təşkil edir. Biz bu gün taxılçılarımızı dəstəkləməliyik, becərilmiş məhsulu qorumaq, yerli taxıl məhsulları bazarını qorumaq üçün əlimizdən gələni etməliyik.  Buğda maya dəyərindən yuxarı qiymətə satılmalıdır. Bizim bazarı qorumaq məqsədi ilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi taxıl və un idxalına gömrük rüsumlarını artırmağı təklif edib.
- Meyvə - tərəvəz mövsümü qızğın çağındadır. Amma bir neçə meyvənin qiymətləri yüksək olaraq qalır. İstehlak bazarında balansın qorunması üçün nazirlik tərəfindən hansı tədbirlər görülür?
- Siz yaxşı bilirsiniz ki, biz İqtisadi İnkişaf və Səhiyyə nazirlikləri, həmçinin başqa hakimiyyət qurumları ilə birgə istirahət günləri ticarət yarmarkaları təşkil edirik. Bunda məqsəd ölkənin istehlak bazarında ərzaq qiymətlərinin süni şəkildə qaldırılmasının qarşısını almaqdır. Qarşıdan gələn şənbə və bazar günləri kənd təsərrüfatı məhsullarının satışı üzrə növbəti yarmarkalar keçiriləcək.
Bir qayda olaraq bu yarmarkalarda adam çox olur. Şəhər sakinləri çalışırlar ki, bütün həftə üçün meyvə, tərəvəz və heyvandarlıq məhsulları alsınlar.  Çünki qiymətlər bazar qiymətlərindən aşağıdır. Əriyin, alçanın və şaftalının qiymətinin yüksək olması isə bu il məhsulun qıt olması ilə bağlıdır. Məsələ bundadır ki, bu meyvə ağaclarının çiçəklənməsi vaxtı şaxta düşdü və məhsulu kökündən məhv etdi. Belə vəziyyət yalnız Azərbaycanda deyil, həm də bütün Güney  Qafqaz ölkələrində, Rusiyanın Krasnodar diyarında və Ukraynanın Krım bölgəsində də müşahidə edilir.
Tərəvəzlərə gəldikdə isə bu il rekord səviyyədə pomidor, xiyar, kələm, badımcan, göy bibər, həmçinin bostan bitkilərinin  istehsalı  gözlənilir. Özünüz görürsünüz ki, paytaxt bazarları meyvə - tərəvəz məhsulu ilə doludur, kəndlərdə də onlar boldurlar və çox ucuzdurlar. Bizim proqnozlarımıza görə, bu il tərəvəz istehsalı bir milyon tonu keçəcək. Meyvə və tərəvəzin konteynerlərlə yaxın xarici ölkələrə - Rusiya Federasiyasına, Belarusa, Gürcüstana və  Qazaxıstana daşınması təşkil edilib.
- Bütün bunlara baxmayaraq, alverçilər kənd camaatına paytaxt bazarlarında sərbəst ticarət etməyə imkan vermirlər. Kənd Təsərrüfat Nazirliyi elə şərait yarada bilərmi ki, kənd adamları da Bakıda sərbəst ticarət edə bilsinlər?
- Mən artıq dedim ki, biz hər həftə kənd təsərrüfatı məhsullarının satışı üzrə yarmarkalar keçiririk. Həmin yarmarkalarda şəhər sakinləri tonlarla tərəvəz, meyvə, heyvandarılıq və quşçuluq məhsulları alırlar. Öz məhsullarını satmaq üçün kəndlilər paytaxta adi günlərdə də gəlirlər. Bax, onda alverçilərlə sövdələşmə başlayır. Belə vəziyyətlə mübarizə aparmaq çətindir. Ancaq biz inhisarın əleyhinə rəqabət üsulları tətbiq edirik və istehlak bazarında qiymətlərin bilərəkdən qaldırılmasının qarşısını alırıq.
- Bizdə tez-tez konserv sənayesinin yararsız məhsulları ilə zəhərlənmə halları olur. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ölkənin şərab bazarında olduğu kimi bu məsələni də öz nəzarəti altına götürə bilərmi?
- Məhsulun keyfiyyəti üzərində nəzarəti yalnız İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin ayrı-ayrı qurumları deyil, həm də standarltlaşdırma və keyfiyyət üzrə dövlət qurumları da gerçəkləşdirir. Biz də həmçinin meyvə - tərəvəz konservlərinin keyfiyyətini diqqətlə nəzarətdə saxlayırıq. Şöbə və xidmətlərimiz çalışır ki, şəhər sakinlərinin süfrəsinə yararlı məhsul verilsin. Ancaq elə olur ki, mağaza və dükanlarda yararlılıq müddəti bitmiş məhsullara da rast gəlinir. Təbii ki, belə faktlara qarşı dərhal tədbirlər görülür.
- Heyvandarlığın inkişafı barədə nə deyə bilərsiniz?
- Bu, kənd təsərrüfatının yeganə sahəsidir ki, daim dinamik inkişaf edir. Statistik göstəricilərə görə, 2009-cu ilin əvvəlinə ölkədə iribuynuzlu mal-qaranın sayı, demək olar ki, 2,6 mln.-a çatıb. Bu, ötən ilin uyğun dövrünə baxanda 2,3% çoxdur. Fermalarda 1 milyon 242 min inək və camış saxlanılır. Xırdabuynuzlu mal-qarada da artım müşahidə edilir, onun baş sayı 8,3 milyonu keçib, artım 2,1% təşkil edib.
Özəl fermer təsərrüfatları tərəfindən inkişaf etdirilən heyvandarlıq ölkənin kənd təsərrüfatının ən rentabelli sahələrindən biridir. Aqrar məhsul istehsalının ümumi balansında heyvandarlığın payı yarıya qədərdir və burada artım templəri bir çox parametrlər üzrə kənd təsərrüfatının başqa sahələrinə baxanda yüksəkdir. Belə ki, 1996-2006-ci illərdə heyvandarlıqda illik orta artım 4-6% təşkil edib. Adambaşına məhsul istehsalı isə hələ iki il qabaq ildə 20,5 kq ət və 161,3 l süd istehsalı səviyyəsinə qalxıb.
Son on ilin statistikasına görə, ölkə özünü ətlə 80% həcmində təmin etmək iqtidarındadır və istehlak edilən südün üçdəbirindən çoxu özümüzdə istehsal olunur (ölkənin südə olan tələbatı 3,2 mln. tondur - müəllif).
- Bildiyiniz kimi, Azərbaycan Ümumdünya Ticarət Təşkilatına üzv olmaq istəyir. Buna görə də kənd təsərrüfatı məhsullarının keyfiyyəti birinci dərəcəli məsələdir. Yeyinti sənayesi məhsullarının dünya bazarlarında satılması üçün rəqabət qabiliyyətinin artırılması üzrə hansı tədbirlər görülür?
- Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tərəfindən bu istiqamətdə böyük iş görülüb, baytarlıq və fitosanitar nəzarəti xidmətləri beynəlxalq qurumlarla bir sıra sazişlər bağlayıblar. Heyvandarlıq və bitkiçilik məhsullarının analizi üçün lazımi avandanlıq alınaraq ölkəyə gətirilib.  Rusiya, Ukrayna, İran, Moldova, Gürcüstan, Özbəkistan və Türkiyə ilə kənd təsərrüfatı sahəsində elmi, texniki və iqtisadi əməkdaşlıq üzrə bir sıra sazişlər bağlanıb. Kənd təsərrüfatının bir sıra sahələrində bizim fermerlər dünya standartlarının tələblərinə uyğun məhsullar buraxırlar.
- Çayçılıq, tütünçülük və pambıqçılıq kimi dərin böhran içində olan bitkiçilik sahələri haqqında da soruşmaq istərdik. Hökumət onların dirçəldilməsi üçün nələri edə bilər?
- Bildiyiniz kimi, aqrar bölmə  müəssisələrinin 98%-ə yaxını azad bazar iqtisadiyyatı şəraitində işləyən özəl müəssisələrdir. Müəyyən obyektiv səbəblər üzündən bu sahədə işləyən müəsisələr tənəzzül vəziyyətinə düşüb. Bir vaxtlar gəlirli sahələr olan olan çayçılıq və tütünçülük bu gün intensiv dirçəliş dövrü yaşayır. Yeni plantasiyalar salınır, perspektiv çay və tütün növləri becərilir.
Pambıqçılığın inkişafına gəldikdə isə, bu sahədə də dəyişikliklər nəzərdə tutulub. Xammalın keyfiyyətinin artırılması, məhsuldarlığının yüksəldilməsi, yüngül sənaye müəssisələrinin işinin təmin edilməsi üçün onun lazımi səviyyədə tədarükü nəzərdə tutulur.
Bütövlükdə, son beş ildə bütün aqrar-sənaye kompleksinin instensiv inkişafında az iş görülməyib. Bu gün bizim qarşımızda Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev tərəfindən 2009-2013-cü illər üzrə qoyulmuş ciddi tapşırıqlar durur. Biz də öz növbəmizdə bu tapşırıqları şərəflə yerinə yetirmək və ölkə əhalisini yüksək keyfiyyətli kənd təsərrüfatı malları ilə təmin etmək üçün əlimizdən gələn hər şeyi edəcəyik.

Ismat Abbasov: "Azerbaijan will have a record harvest this year"
The first six months of 2009 were painless for the Azerbaijani economy which grew in almost all sectors, including industry and agriculture. Work is still in progress on tackling social issues and new medical, cultural and sports facilities are coming on stream. Considerable success has also been achieved in tackling the country's food security. Azerbaijani Agriculture Minister Ismat Abbasov spoke to R+ in more detail about the state of agriculture in the republic and progress in tackling the sector's problems.
- Minister, the grain harvest is in full swing in the republic. What can you tell us about progress in the harvest? What are the problems faced by our cereal farmers and how are they being tackled in situ?
- Today the government has concentrated its attention on an important area, the harvest. It should be said that the harvest campaign has reached its peak; more than 3,000 combine harvesters and hundreds of lorries are working at present in the fields. We get progress reports every day from the regions; the Agrolizinq open-type joint-stock company is helping to tackle problems that may arise with machinery; repair teams set up by the company help the combine drivers to sort out problems, deliver spare parts and, when necessary, assist the harvest vehicles. The harvest is ahead of schedule and as of 6 July more than 60% of the republic's grain area had been harvested. The combines have threshed some 1,679,000 tonnes of winter barley and wheat. This is 48,200 tonnes more than last year.
You know that the republic's arable land has expanded for the first time since independence. It is now 1,079,300 hectares or 215,800 ha more than in 2008. Of this, 810,700 ha, 206,700 ha more than last year, have been sown to soft and hard wheat and by the end of the season we expect a harvest of more than 2 million tonnes of wheat. As for grain prices, they fall significantly during harvest time. However, farmers should not suffer losses. Buyers should acquire the produce from producers at higher than cost price.
- Are you sure that our arable farmers will harvest three million tonnes of grain?
- The progress of the harvest campaign shows that in this farming year Azerbaijan will have a record grain harvest.
- Yes, the grain yield has grown so much that grain prices in the regions have fallen to 10 or 8 qapiks per kilo. The farmers are facing another issue today; what to do with the harvested grain, where to distribute it.
- You have touched on a topical issue. We have discussed the matter in the ministry and made proposals to the Cabinet of Ministers. You know that the Agriculture Ministry has a 24-hour hot line. Any issue raised by farmers or agricultural producers is tackled efficiently. We don't have the right to be indifferent towards the work of our arable farmers. In the regions where private milling groups operate the new harvest is being bought up in an organized fashion. Exporting grain to the world market is also a possibility.
- There are reports that the republic's grain store, which is operated as part of the Emergencies Ministry, has laid in soft wheat from abroad. Specialists say this is because the country's private enterprises do not have the right grade of wheat for baking. What can you say about this?
- I disagree categorically with the claims that we do not have high-grade wheat. We are tackling this issue at the moment. Last autumn, under agreement with the Academician P.P. Lukyanenko Agricultural Institute in Krasnodar Territory in the Russian Federation, more than 7,189 tonnes of high-quality wheat seed were bought and distributed amongst private seed-growing enterprises in the rural districts. Today we already have a sufficient quantity of high-grade wheat seed. This type of wheat contains high-quality protein and gluten which are necessary for baking bread. In the next few years we will have record grain harvests not only in terms of quantity but in terms of quality too.
As for the grain fund, under the law of the Azerbaijan Republic "On grain" it should be made up of nationally produced, good-quality grain.
It should be added that strategically we are entering a new level of production of grain crops. We have interested peasants in these crops which form the basis of the state food security programme, signed by Azerbaijani President Ilham Aliyev. Today we have to support our arable farmers and do everything to preserve the whole harvest and to protect the national market for grain crops. Wheat grain must be sold at above its cost price. And in order to protect our market, the Agriculture Ministry has proposed raising customs duties on imported grain and flour.
- It is the height of the fruit and vegetable season, but some fruit prices remain high. What is the ministry doing to maintain a balance of prices on the consumer market?
- You know that together with the ministries for economic development and health and other government agencies we hold special markets at the weekends in order to bring down the artificially high prices for foodstuffs on the republic's consumer market. Markets will be held this Saturday and Sunday to sell agricultural produce. As a rule, they are very busy; the city residents try to stock up on vegetables, fruit and animal produce for the whole week. Prices are lower than market prices. As for prices for apricots, cherry plums and peaches, these are high because there is a shortage of them, the harvest was poor. Frosts struck when the fruit trees were in blossom and killed the fruit in the bud. There is a shortage not only in the South Caucasus, but in Krasnodar Territory in Russia and in Crimea in Ukraine. As for vegetables, a record harvest of tomatoes, cucumbers, cabbages, aubergines, green peppers and other cucurbits is expected this year. You can see that the capital's markets are overflowing with fruit and vegetables; they are abundant in the rural districts too and are very cheap. We forecast that this year vegetable production will exceed one million tonnes. A system is up and running to send fruit and vegetables to neighbouring countries - the Russian Federation, Belarus, Georgia and Kazakhstan.
- Middlemen do not allow villagers to trade freely in the capital's markets. Could the Agriculture Ministry create the right conditions to allow rural entrepreneurs to sell directly in Baku?
- I have already said that every week we hold markets to sell agricultural produce. City dwellers buy tonnes of vegetables, fruit, animal produce and poultry at these markets. Villagers come to the capital on weekdays too to sell their produce. The middlemen do deals with them. It is difficult to tackle this, but we use competition to tackle monopolies and avert artificial price increases on the consumer market.
- There are often cases of food poisoning caused by poor-quality preserved food. Could the Agriculture Ministry take this matter under its control, as it does with the republic's market for wine?
- Not only various services of the Economic Development Ministry but also the state agency for standardization and quality monitor the quality of foodstuffs. We also closely monitor the quality of processing and production of canned fruit and vegetables. Our departments and services try to ensure that good-quality produce appears on our citizens' tables. But it does happen that we find produce well past its sell-by-date in the shops and markets. Of course, immediate action is taken in these cases.
- What can you say about the development of livestock farming?
- This is the only agricultural sector that is in a permanent state of rapid development. According to statistics, at the start of 2009 there were almost 2.6 million head of cattle in the country which is 2.3% more than on the same date last year. The farms keep 1,242,000 cattle and water buffalo. There is also a positive dynamic in small livestock - there are more than 8.3 million head of small stock, a growth of 2.1%.
Livestock farming developed by private farms is one of the country's most profitable areas of agriculture. Livestock farming accounts for almost half of agricultural production and by many parameters growth rates here are significantly higher than in other areas of agriculture. In 1996-2006 the average annual increase in livestock farming was almost 4-6%, and in terms of production per head of population two years ago it exceeded 20.5 kg of meat and 161.3 litres of milk. Statistics for the past decade allow us to say that the country is capable of meeting 80% of its needs for meat and produces more than one-third of the milk required (the country's annual demand for milk is 3.2 million tonnes - Author).
- As you know, Azerbaijan is preparing to join the World Trade Organization, so the quality of agricultural produce becomes key. What has been done to make the food industry's output competitive on world markets?
- The Agriculture Ministry has done a great deal of work on this and the veterinary and phytosanitary monitoring services have signed a number of agreements with international organizations and the necessary equipment to analyse plant and animal produce has been purchased and brought into the republic. Bilateral agreements on scientific, technical and economic cooperation on agriculture have been signed with Russia, Ukraine, Iran, Moldova, Georgia, Uzbekistan and Turkey. In a range of sectors in our agriculture our farmers produce output that meets international standards.
- I would like to ask about the development of such crop sectors as tea, tobacco and cotton which are in a deep crisis. What can the government do to revive them?
- As you know, almost 98% of enterprises in the agrarian sector are private farms working in free market conditions. For a number of objective reasons these areas have gone into decline. Tea and tobacco growing, which were once profitable, are now in a period of intense revival. New plantations are being laid out and promising sorts of tea and tobacco are being cultivated. As for the development of cotton, changes are under way in this sector too. Attention is concentrated on the quality of the raw cotton, on increasing its yield and on harvesting it in the volumes required to supply light industry. Over the past five years a great deal has been done to develop intensively the agro-industrial complex. We face some important challenges today, set by Azerbaijani President Ilham Aliyev for the period 2009-13. For our part we will do our utmost to meet these challenges with honour and to provide top-quality agricultural produce to the public.